Caballero Panda en de meesteivkok Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Droogte houdt nog dagen aan Bedrijfsresultaten van de AKU zijn verder gestegen wiH'v Botertekort in West-Duitsland Interesse voor V.S. stijgt als Europese conjunctuur daalt Dividendverhoging mogelijk ABDIJSIROOP och ió het zo NAAIMACHINES HEREN - COSTUUMS 2 Aanspreek-probleem Zoekt U iets beters? Grenzen nog niet open OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Unilever doet bod op Gouda-Apollo Statutenwijziging Hooimeijer LEREN De Nederlandse export naar de V.S. Hoger vvinstsaldo Trading Cy. Late Hegt Hoger dividend Northwes tern Pacific Hypotheekbank YOUR-STYLE Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland sl H DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 (Van onze financiële medewerker) Sinds het eerste kwartaal van dit jaar toén in de netto-winst van het A.K.U.- concern een dieptepunt werd bereikt, zfyn de bedryfsuitkomsten gaandeweg ver beterd en het derde kwartaal, waarover thans de cijfers worden gepubliceerd, geeft wel een zeer opmerkelijke accres te zien. In de eerste plaats heeft dit betrekking op de resultaten van de eigen bedryven, die niet alleen hun omzetten hebben zien vooruit gaan, maar tegelijkertijd hun bedrijfskosten hebben kunnen verminderen, zodat de winst van deze bedrijven van 7,7 miljoen in het tweede tot 9,9 miljoen in het derde kwartaal is toegenomen. Nog sterker spreekt de vooruitgang als men een vergelijking maakt met het derde kwartaal van het vorig jaar, toen de eigen be drijfswinst 5,4 miljoen bedroeg. De resultaten in miljoenen guldens Resultaten van de bedrijven 1959 1958 3de kw. 2de kw. 1ste kw. 4de kw. 3de kw. Omzet 66,6 65,5 61,4 65.7 51,9 Kosten 56,7 57,8 55,7 60,0 46,5 9,9 7,7 5.7 5,7 5,4 Diversen en interest deelnemers 7,6 1,4 0,2 1,5 6,3 Diverse baten en lasten 0,7 0,4 0,5 17,5 9,8 6.3 7,2 12,2 Belastingen 4,8 4,1 2,7 2,6 2,6 Nettowinst 12,7 5,7 3,6 4,6 9.6 Gewoon aandelenkap. afgerond in mi 1 jguldens 114,6 114,6 113,2 113,2 113.2 Netto winst omgerekend in dollars 1,46 0.66 0,41 0,53 1,13 (Bovenstaande cijfers dragen een voorlopig karakter en zijn niet door de accoun tants gecontroleerd.) Kon daaraan toen 6,3 miljoen worden toegevoegd wegens ontvangen dividenden en interest, ditmaal werd uit dien hoofde 7,6 miljoen geboekt, een toeneming, welke haar oorzaak vindt in de hervatte dividendbetaling door de Amerikaanse dochtermaatschappij, de American Enka, en het van 12 tot 13 percent verhoogde dividend van de Vereinigte Glanzstoff, waarvan de A.K.U. de meerderheid van de aandelen bezit De totale baten hebben, na aftrek van de belastingen, ditmaal 12,7 miljoen be dragen tegen f 5,7 miljoen in het tweede kwartaal van dit jaar en 9,6 miljoen in het derde kwartaal van 1958. Per aandeel van 1.000,werd in het derde kwartaal 1959 111,16 verdiend tegen 50,16 in het tweede kwartaal van dit jaar en 85.88 in het derde kwartaal van het vorig jaar. In de eerste negen maanden van het lopende jaar heeft de totale winst na aftrek van belastingen 22 miljoen bedragen tegen 16,8 miljoen in die periode van 1958. Er zijn geen aanwijzingen om te ver- Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) (Van onze correspondent in Bonn) Ten gevolge van de droogte zit West- Duitsland op het ogenblik met een groot botertekort van circa 10.000 ton, dat vol gens het ministerie van Voedselvoorzie ning en Landbouw te Bonn tegen het einde van dit jaar zal kunnen oplopen tot 26.000 ton. Gisteren publiceerde het ministerie de nieuwe inschrijvingslijst voor de invoer van boter in de Bondsrepubliek, waarbij vooral Denemarken en ons land zijn geïn teresseerd. Er is geen sprake van dat een en ander gepaard zal gaan met de opening van de grenzen om de consumenten de ge legenheid te geven uit het buitenland in Duitsland zelf boter te importeren. De boterproduktie in de Bondsrepubliek zelf is door de droogte ver onder de pro- duktie van 1958 gebleven en zal dit ook de rest van het jaar blijven zoals in de mees te andere Westeuropese landen. Dienover eenkomstig is er sprake van een scherpe prijsstijging in West-Duitsland. De boter, die een paar weken geleden hier nog 3,40 mark per pond kostte, kost thans 3,70 mark. Na de inschrijvingspublikatie van gisteren kunnen de boter-exporteurs thans hun offertes aan de Westduitse importeurs bij de aanvragen van deze laatsten voegen, waaruit het ministerie van Landbouw hier een overzicht van de prijssituatie op de di verse botermarkten hoopt te verkrijgen. Pas daarna wil men onderzoeken of er bij zondere maatregelen nodig zijn om de bo- terprijzen binnen zekere grenzen te hou den. Maar daar de traditionele boterpro- ducenten Nederland en Denemarken al evenzeer te lijden hebben onder de droog te, komt ook in deze landen geen normale boterproduktie tot stand en gelooft men niet dat er een bijzonder grote import uit deze landen voor West-Duitsland is te ver wachten. wachten dat het vierde kwartaal slechter zal zijn dan het derde en terwijl het ge hele jaar 1958 een winst heeft opgeleverd van 21,4 miljoen, zal zij ditmaal vrij zeker een bedrag van 30 miljoen over schrijden. Daar het vorig jaar bij een divi dend van 12 percent rond 1454 miljoen nodig was voor de verschillende uitkerin gen, zal dit bedrag dit jaar dus vrij zeker tweemaal worden verdiend en een divi dendverhoging lijkt derhalve niet uitge sloten. De A.K.U. houdt niet alleen zelf een deel van de winst in haar bedrijf, ook de doch terondernemingen doen dat en de gepu bliceerde cijfers geven dus niet de totale winsten van het gehele concern weer. Daar de aandelen A.K.U. te New York worden genoteerd, is zij verplicht ook de niet-uit- gekeerde winsten van de dochtermij en te vermelden. In 1957 bedroegen deze 9 mil joen, in 1958 f6,1 miljoen, gelijkstaande met respectievelijk 80,en 55,per aandeel van 1.000,—Eerst na een jaar zal het cijfer voor 1959 bekend zijn, maar het is wel zeker dat het hoger zal zijn dan dat van 1958, zodat de totale winst van 't concern per aandeel zonder twijfel aan merkelijk groter zal zijn dan in het vorige jaar. De beurs is reeds geruime tijd voor de aandelen A.K.U. goed te spreken en heeft de koers geleidelijk van zijn dieptepunt (circa 140 percent) tot circa 390 percent omhoog gebracht. Bij de jongste koers daling is een daling tot 345 percent inge treden, maar met een koers van 375 per cent (gisteren) is het verlies grotendeels ingehaald. Advertentie Doelstraat 59 Haariem - Tel. 15252 ALPHA MUURVERVEN Unilever n.v. maakt bekend dat zij voor nemens is een aanbod te doen tot over neming van aandelen, certificaten van aandelen en trustcertificaten a, b en c in de n.v. Koninklijke Stearine Kaarsen fabrieken Gouda Apollo te Gouda tegen afgifte van gewone aandelen of certifi caten van gewone aandelen Unilever n.v. op basis van verwisseling van 1000 ge wone aandelen Gouda Apollo tegen 800 nominaal gewoon kapitaal Unilever n.v. en trustcertificaten a, b en c Gouda Apollo tegen respectievelijk 340, 240 en 220 nominaal gewoon kapitaal Unilever n.v. Nadere bijzonderheden zullen worden op genomen in een bericht waarvan de ver schijning spoedig kan worden verwacht. Het aanbod wordt gedaan na overleg met en met instemming van de raad van com missarissen en de directie van Gouda Apollo. Advertentie De 23 genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-Siroop) verdrij ven de ziektekiemen en jagen de hoest weg uit uw gezin. Directie en commissarissen van A. Hooi meijer en Zonen n.v. te Barendrecht roepen een buitengewone vergadering van aan deelhouders bijeen ter behandeling ener statutenwijziging. De voornaamste punten van deze wijziging zijn de verhoging van het maatschappelijk kapitaal van 2 tot 6 miljoen en de overgang tot aandelen ter grootte van 100, dooreenleverbaar met de thans bestaande aandelen van 1000, welke laatste verzamelaandelen worden voor 10 aandelen van 100. Het ligt in de bedoeling om direct nadat de ministeriële goedkeuring op deze statutenwijziging zal zijn verkregen, over te gaan tot een uit kering uit de agioreserve van 2 aandelen van 100 per bestaand aandeel van f 1000. De buitengewone vergadering wordt ge houden op 23 oktober aanstaande. v De voorwaardelijke reflex van Pawlow, waarover we de vorige maal spraken, ontstaat door samenwerking van reeds be staande centra in de hersenschors. Daar door kan een hond gaan kwijlen, zodra hij het ritselen hoort van papier (waarin ge woonlijk de koekjes zitten). Toch kunnen we in dit geval niet zeggen, dat we de hond „geleerd" heb ben te kwijlen bij het horen ritselen van papier, want de reflex vindt zijns ondanks plaats. Het werkelijke leer proces heeft niet betrekking op prikkels, gelijk de reflexen, maar op het rangschikken van dingen in een nieuw verband. En die „dingen" betekenen voor onze hersen schors ingewikkelde syntheseprocessen, die niet aan bepaalde centra d.w.z. be paalde groepen van gangliëncellen gebon den zijn (zoals met de reflexen wél het geval is). Als een mens bijv. van de ladder gebruik maakt om peren uit de boom te plukken, kan men niet spreken van een „ladder cent rum" en een „perencentrum" in de hersenschors, tussen welke centra dan een verband zou ontstaan. Want die ladder zal ook gebruikt worden om appels te plukken. We kunnen zelfs niet spreken van een verband tussen een „laddercen trum" en een „bomencentrum", want de ladder wordt ook gebruikt om boven een hoge muur te klimmen. Iedere gedachte aan een voorwaardelijke reflex moet zelfs vervallen, wanneer we bemerken dat iemand die nog nooit met behulp van een ladder in een boom is geklauterd (en bij wie de voorwaardelijke reflex dus niet kan bestaan) onmiddellijk aan een ladder denkt, zodra hij voor de noodzaak wordt geplaatst een voorwerp uit een hoge boom te halen. Het woord ladder kan in alge mene zin ook niet een vast beeld by ons oproepen, maar geeft een verband weer. De wens om iets, dat zich op een hoge plaats bevindt, te bereiken, wordt hier in verband gebracht met vroe ger gedane waarnemingen om trent ladders en de manier waarop deze kunnen worden gebruikt. En dit verband heeft voor de hersenfunctie de betekenis van een proces, dat de neiging vertoont verwante processen synthetisch op te wekken. Leren berust dus op het ver mogen van de hersenen om voorstellingen in onderling verband te zien naarmate er verwantschap bestaat tussen de in de waarneming gegeven relaties. Bij voor waardelijke reflexen ontstaat daarentegen een nieuw verband door het toevallig (of opzettelijk) tegelijkertijd optreden van twee van elkaar onafhankelijke prikkels. Het is dus iets totaal anders dan het andere. Na deze inderdaad nogal droge theore tische uiteenzetting is het wellicht aardig eens te zien, of de reacties van laag ge organiseerde diersoorten alle als reflexen moeten worden aangemerkt, dan wel of inderdaad in verschillende gevallen ook van leren kan worden gesproken. Daarover een volgende keer. H. PétiUon (Nadruk verboden) De Nederlandse export naar de Verenigde Staten is in 1958 belangrijk toegenomen namelijk van 596 miljoen tot een record-hoogte van 681 miljoen gulden, een stijging van 14 percent. De totale export van Nederland vermeerderde In waarde met slechts 4 percent, waardoor de exportstijging naar de Verenigde Staten des te opvallender is. In het jaarverslag van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika, waarin dit wordt medegedeeld, wordt opgemerkt dat hetzelfde verschijnsel zich echter ook voordeed na de recessie 1951-1952 terwijl ook toen evenals voor deze recessie maat regelen door de Nederlandse overheid waren genomen om de betalingsbalans weer in evenwicht te brengen. Dit had tot gevolg, dat de stijgende consumptie in Neder land werd afgeremd en de lonen stabiel bleven, waardoor enerzijds meer produktie- capaciteit voor export vry kwam en anderzijds de concurrentieverhouding met het buitenland verbeterde. Voor de periode 1952-58 geldt, blijkens de cijfers, dat de export naar de V.S. sterker stijgt naarmate de totale Neder landse export minder toeneemt, hetgeen zou kunnen betekenen, dat wanneer de verkoopmogelijkheden op andere buiten landse markten als gevolg van de reces sie moeilijker worden het Nederlandse bedrijfsleven zijn activiteiten verlegt naar de Amerikaanse markt. Deze veronder stelling vindt enige bevestiging in hetgeen in het vorige jaarverslag van de Kamer werd vermeld over een wisselende belang stelling voor de Amerikaanse markt al naar gelang de bezetting van het indus triële produktie-apparaat. Daarbij is uiter aard de concurrentieverhouding van groot belang. Deze is in het afgelopen jaar in Ne derland verbeterd, omdat het algemeen prijsniveau in de V.S. nog iets is geste gen, terwijl het in Nederland enigszins daalde. Vleesconserven en cacao De export van agrarische produkten, hoewel geringer in omvang dan de indus triële export, steeg percentueel het sterkst, namelijk met 28 percent tot 276.8 miljoen gulden. Bijna de helft van deze export kwam voor rekening van de uitvoer van vleesconserven, welke steeg van 104,5 miljoen tot 132,2 miljoen gulden. Neder land is de belangrijkste leverancier van dit produkt op de Amerikaanse markt en heeft in het afgelopen jaar zijn aandeel nog iets kunnen vergroten. De Deense vleesconservenexport ontwikkelt zich ech ter sneller, terwijl de Poolse uitvoer van vleesconserven daalde. Ook de cacao-industrie heeft in belang rijke mate bijgedragen tot de exportstij ging. Voor cacaopoeder is Nederland eveneens de belangrijkste leverancier met 50 percent van de invoer. De uitvoer van de cacaoboter en cacaomassa steeg aanzienlijk, terwijl ook chocolade, waar van Nederland ongeveer 40 percent van de invoer levert, een stijging te zien gaf. Verse vis en bloembollen Opmerkelijk is de stijging van de export van verse vis met 1 miljoen gulden. Be halve deze ontwikkeling van bestaande exporten, waren er enkele nieuwe produk ten, welke in het verslagjaar aanzienlijk tot de stijging van de agrarische export hebben bijgedragen. Blijkens de jaarrekeningen over 1958 van de n.v. Trading Company Late Hegt en Co. te 's-Gravenhage verschillen de resulaten slechts weinig met die van 1957 De n.v. boekte een saldo handelswinst van 253.035 261.269). De diverse baten en lasten beliepen 86.117 11.765). Na af trek van onkosten pensioenpremiën, inte rest, belastingen en afschrijvingen be draagt het winstsaldo 121.894 104.983). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het divi dend ten laste van de winst over 1958 te beperken tot het op 11 maart 1959 reeds betaalbaar gestelde interimdividend van vijf percent en daarnaast een dividend van 18'/2 percent te declareren ten laste van de dividendreserve, waardoor het per ultimo 1957 nog 139.448 bedragende saldo van deze in vroegere jaren ten gevolge van de dividend-stop gecreëerde reserve op een onbeduidend restantbedrag na ge heel afgewikkeld zal worden. Over 1957 werd 20 percent dividend uitgekeerd, waarvan 10 percent uit de dividend reserve. In verband met de onzekerheid omtrent het tijdstip waarop overzee gemaakte winsten naar Nederland getransfereerd kunnen worden, alsmede met het oog op de financiering van de organisatie der vennootschap in Europa, verdient het aan beveling een voorzichtig beleid te voeren terzake van de uitkering dezer winsten, aldus de directie. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 17. Terwijl Maitre Moutarde de trap naar de kombuis afdaalde, werd hij in gehaald door een hijgende Panda. „We moeten er vandoor gaan, mijnheer Moutarde," riep Panda „Ik ben bang, dat dit een zeeroversschip is!" „Kom, kleine knaap, ge vergist u vast!" suste de kok. „De kapitein is toch een deftig heer. Hij heeft op mij gemaakt een diepe indruk en hij zal hebben veel waar dering voor mijn nobele kookkunst." Hier zweeg hij plotseling, want zijn aan dacht werd getrokken door een papier, dat aan de wand was geprikt. „Moet ge horen!" riep hij uit. „Hier staat te lezen, wat deze zeelieden iedere dag eten. maandag bonen, dinsdag spek, woensdag bonen met spek, donderdag spek met bonen, vrijdag bonen zon der spek.Maar wat denken die ruwe zee bonken wel? Dat een groot kunstenaar zoals ik dit wormstekige menu gaat ko ken? In deze vuile, roestige pannen? In deze morsige keuken? Kom mee naar bo ven. Panda. Ik ga me beklagen. Hier aan boord zal heus wel een fijnbesnaard iemand zijn, die begrip heeft voor de kun stenaarsziel!" Maitre Moutarde stapte vastberaden naar boven. Panda trachtte hem tegen te houden, want boven aan de trap stond de bootsman en iets in het gezicht van de ze zeeman deed Panda onprettig aan. Hij was misschien een beste, brave man, maar zijn gelaat duidde toch niet op fijn besnaardheid of begrip voor de kunste naarsziel. De export van bloembollen blijft de laatste jaren opmerkelijk stabiel; in 1958 daalde de uitvoer enigszins namelijk van 42,1 tot 41,7 miljoen gulden. Verder gaf de uitvoer van specerijen een vermindering te zien van 1,5 miljoen gulden. Industriële produkten De industriële export steeg in 1958 met 16 percent tot 323 miljoen gulden. Ook bij de industriële export is de stijging niet al gemeen. Zij bleef hier voornamelijk tot een tweetal groepen beperkt: De elektro technische produkten en de groep metalen en werken daarvan. De elektro-techni- sche industrie heeft de uitvoer naar de V.S. sterk kunnen verhogen. In 1957 be droeg deze 31,4 miljoen gulden, in 1958 42.8 miljoen. De produkten van de metaal industrie en wel speciaal de halffabrika ten boekten een opmerkelijke vooruitgang. De uitvoer van rijwielen, die eerst in de laatste jaren tot ontwikkeling kwam, steeg in 1958 van 5,4 tot 8,5 miljoen gulden. Ne derland is hierdoor na Engeland en Duits land de grootste exporteur van rijwielen naar de V.S. geworden met een totaal van 118.000 stuks. De export van chemicaliën en pharma- ceutische produkten veranderde ten op zichte van 1957 weinig. De stijging be droeg 2 miljoen, waardoor het totaal kwam op 63 miljoen gulden. Meer Amerikaanse dan Nederlandse interesse Reeds enkele jaren is een tendentie merkbaar, waarbij de werkzaamheden van de Kamer meer dan vroeger zijn ge richt op het zoeken van Nederlandse part ners voor Amerikaanse geïnteresseerden. Ook in het afgelopen jaar bleek, dat de be langstelling van Amerikaanse importeurs groter was dan de interesse van het Neder landse bedrijfsleven voor export van hun produkten naar de V.S. Hetzelfde geldt, zij het in mindere mate, voor de import in Nederland. Ook hier ondervond de Ka mer een grotere belangstelling van Ame rikaanse fabrikanten en exporteurs om een markt voor hun produkten in Neder land te vinden dan van Nederlandse im porteurs om bepaalde produkten uit de V.S. te betrekken. De Amerikaanse be langstelling voor geïmporteerde goederen beperkte zich ook niet meer tot de meer traditionele Nederlandse exportproduk- ten. zoals voedings- en genotmiddelen, doch omvatte een grote verscheidenheid van industriële produkten en grondstof fen. De directie van de Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. en de tweede Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. te Amsterdam bericht dat op de in januari te houden jaarlijkse algemene ver gaderingen van aandeelhouders over het boekjaar 1958/59 de volgende dividenden zullen worden voorgesteld: Northwestern: dividend op de aandelen 12 percent (9 per cent) en dividend op de bewijzen van deel- gerechtigheid f7,72 (ƒ4,38); de tweede Northwestern: dividend op de aandelen 13 percent (9 percent). Bij deze dividend- voorstellen zijn, aldus de directie, belang rijke restituties van Amerikaanse belas tingen in aanmerking genomen. Advertentie nieuwste modellen, 2- en 3-knoops reeds vanaf 98. Kleine Houtstr. 2A - le zaak v.a. de Anegang (Crediet-service mogelijk) Nieuws. In het Duitstalig deel van Zwit serland is, in een oplaag van vijftigdui zend exemplaren, de eerste editie ver schenen van „Bliek", een onafhankelij ke krant van het rijk geïllustreerde ty pe, met veel foto's, lichte lectuur en twee stripverhalen. Deze voor Zwitser land nogal ongewone uitgave is het werk van drie Zwitserse uitgevers en een Duitser. Gelukwensen. Premier Kroesjtsjev heeft woensdag president Eisenhower zijn hartelijke gelukwensen gezonden ter gelegenheid van diens 69-ste verjaar dag. De premier zond voorts een tele gram aan zijn Britse ambtgenoot, Mac- millan, waarin hij deze feliciteert met zijn herverkiezing. Tegenspraak. De Iraakse minister van Openbare Gezondheid, Sjawwaf, heeft berichten tegengesproken dat een bui tenlandse medische missie in Bagdad zou zijn aangekomen om een grote ope ratie op premier Kassem uit te voeren. Hij zal binnen een paar dagen het zie kenhuis waar hij thans wordt verpleegd verlaten. Bosbrand. Een bosbrand in het San Ga- briel-gebergte, bij het Californische plaatsje La Canada, is nog steeds niet bedwongen. Sinds gistermiddag bestrij den meer dan elfhonderd man de brand, tot op heden zonder resultaat Ruim duizend hectare bos is reeds verwoest Arrestaties. De Ceylonese politie heeft een boeddhistische monnik, een dokter en een directeur van een drukkerij, ver dacht van medeplichtigheid aan de moord op premier Banderanaike gear resteerd. De moordenaar, een monnik wordt nog in het ziekenhuis verpleegd wegens de wonden die hij bij zijn arres tatie opliep. Sprankelend. Prinses Gracia en prins Rai nier van Monaco hebben hun driedaags staatsbezoek aan Parijs besloten met een bezichtiging van de Renaultfabrie- ken en 'n sprankelende geste. Zij schon ken de arbeiders van de fabrieken dui zend flessen champagne als „blijk van erkentelijkheid voor de gastvrijheid van de arbeiders". Prins Rainier heeft de armen van Parijs een miljoen franc ge schonken. Dictatorvrees. Te Caracas verluidt dat Venezuela met klem geopperd heeft de Latijns-Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken te laten samenko men, om een eind te maken aan inva sies „onder auspiciën van een dicta tor" in Venezuela en Cuba. Uitstapje. Een piloot van de Italiaanse luchtmacht verloor dinsdag het contact met zijn basis Ghedi en maakte een landing in Tsjechoslowakije. Nadat de Tsjechische autoriteiten hadden vastge steld dat het inderdaad een vergissing van de piloot was, mocht deze met zijn F-84-F straaljager vertrekken. Giste ren keerde hij op zijn basis terug. Veelbelovend. Bruno Beiersdorf werd ze ven jaar geleden als dertienjarig jonge tje bij bondskanselier Adenauer ontvan gen, omdat hij samen met een vriendje een pakje explosieven had ontdekt, da; bedoeld was om Adenauer te vermoor den. Nu is hij gearresteerd, omdat hij lege hotelkamers binnendrong en er stal wat hij van zijn gading achtte. Vendetta. In het ziekenhuis van Braccia- no (Italië) is de 28-jarige machinist Um- berto Sbrighi overleden aan de ernsti ge wonden die hem bij een overval wa ren toegebracht. Sbrighi is de broer van Alba Sbrighi, het meisje dat enige tijd terug een jongeman die haar wilde aanranden, neerstak. Volgens de politie is er sprake van een vendetta tegen de familie van het meisje. „Rode hand". Voor een rechtbank in Toledo is het proces begonnen tegen een 22-jarige Spanjaard, die in begin juni een 25-jarige Spaanse, die voor het Algerijnse bevrijdingsfront in Madrid werkte, heeft vermoord. De verdachte heeft gezegd dat hij het meisje moest vermoorden in opdracht van „De rode hand". Een Algerijn staat terecht we gens medeplichtigheid. De openbare aanklager heeft de doodstraf geëist. Nieuwe Engelse liberalisatie verwacht Volgens de Financial Times zal de Engelse re gering spoedig besluiten de meeste beperkingen, die nog gelden voor de invoer uit het dollarge- bied. af te schaffen. Een dergelijk besluit zou een logisch gevolg zijn van de in mei genomen maat regelen, waarbij driekwart van de Engelse in voer uit het dollargebied vrij van kwantitatieve beperkingen werd gemaakt. Er gelden nog be perkingen voor onder andere auto's, bepaalde chemische produkten en farmaceutische artike len, textielgoederen, confectie en levensmiddelen. Het hogedrukgebied boven Europa werd aan zijn noordflank door een tamelijk ac tieve depressie aangetast, die over IJs land is getrokken en zijn weg vervolgt in de richting van Spitsbergen. Echter niet in die mate, dat de circulatie hierdoor be langrijke veranderingen ondergaat. Het zonnige herfstweer duurt dan ook de ko mende 24 uur voort. Aangezien de depres sies door het blokkerende hogedrukgebied gedwongen worden een baan te volgen op hoge breedte, ziet het ernaar uit dat ook de droogte nog minstens een paar dagen aanhoudt In de temperaturen komt wei nig verandering. WEERRAPPORTEN Vrydag 16 oktober Zon op 7.04 uur, onder 17.46 uur. Maan op 17.53 uur, onder 6.39 uur. Maanstanden 16 oktober 24 oktober 31 oktober 16.58 uur 21.22 uur 23.41 uur volle maan laatste kwartier nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 oktober Hoog water 2.46 en 15.06 uur. Laag water 10.47 en 23.02 uur. VrUdag 16 oktober Hoog water 3.23 en 15.41 uur. Laag water 11.24 en 23.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen M s M a d binnen- en buitenland. et Neerslag, laatste 24 uur. E 8 - ÊS Den Helder onbewolkt ozo 17 0 Ypenburg mist 0 20 0 Vlissingen onbewolkt ono 18 0 Eelde mist O 19 0 De Bilt mist ozo 21 0 Twente onbewolkt O 19 0 Eindhoven onbewolkt O 19 0 Zd Limburg onbewolkt O 18 0 Helsinki geheel bew. w 7 0 Stockholm mist no 9 0 Oslo geheel bew windst. 12 0 Kopenhagen zwaar bew. no 14 0 Aberdeen onbewolkt z 16 0 Londen mist nno 21 0 Amsterdam onbewolkt o 20 0 Brussel mist windst 20 0 Luxemburg onbewolkt no 17 0 Parijs onbewolkt nno 20 0 Bordeaux mist O 21 0 Grenoble mist windst. 19 0 Nice geheel bew nnw 21 0 Berlijn zwaar bew. ono 15 0 Frankfort onbewolkt no 18 0 München mist windst. 13 0 Zürich mist w 0 Genève geheel bew windst. 15 0 Locarno regen 0 18 o.l Wenen onbewolkt windst 14 0 Innsbruck mist windst. 18 0 Belgrado onbewolkt windst. 15 0 Athene zwaar bew n 19 0 Ajaccio onbewolkt ono 22 0 Madrid zwaar bew. windst 22 0 Mallorca onbewolkt no 0 Lissabon regenbui z 24 6

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2