halfzware shag halfzware Vijftig jaar rooms-katholieke kinderuitzending in Haarlem Jubilerende stichting heeft thans drie tehuizen ter beschikking Middenstanders beschouwen elkaar te veel als concurrent HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prijsvraag voor jongeren door „Kerk en Vrede" Orchideeën in de huiskamer E. J. Vinke te Bloemendaal koninklijk onderscheiden Werk van U.V.V. in 1958 breidde zich uit Aantal Bloemendalers is verminderd Vergadering r.-k. middenstand Ontploffing bij kerncentrum in Nieuw Mexico: vier doden Zr. Saraber benoemd tot directrice Diaconessenhuis in Paramaribo Tarwe-oogst dit jaar groter dan ooit Ouderraad Bloemendaal heeft nieuwe voorzitter waar u dubbel van geniet! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Woede in Amsterdam-Noord over tempo ziekenvervoer Moeder van doodziek kind wachtte vijf uur op G.G.D. N obelpr i js - geneeskunde voor twee kankeronder zoekers UIT STAD EN STREEK Fa. JOH. LIMPERS Censuurcommissie weldra uit Nieuw-Guinea terug Brand in Heeze ontstaan door petroleumvergasser? In beroep voor hof Schepelingen van trawler „Haarlem" vrijgesproken _L>AU 15 OKTOBER 1959 TOEN de pas opgerichte afdeling Haarlem can de Stichting Katholieke Kinderuitzending in 1910 vier kinderen naar een destijds nog primitief ingericht vakantiehuis in Egmond uitzond, zal wél niemand van de oprichters er enig idee van hebben gehad, dat dit be scheiden begin in een halve eeuw zou uitgroeien tot een organisatie, die in het \aar 1958 honderdvijftien kinderen u ist te plaatsen in drie modern ingerichte tehuizen in Bakkum, Boxtel en Zeist. Die oprichters behoorden vrijwel alle maal tot de rooms-katholieke onder wijzersvereniging. Zij wilden naast de toen bestaande neutrale kinderuitzending van het centraal genootschap mogelijkheden scheppen voor een vakantieverblijf van rooms-katholieke kinderen in eigen sfeer. In oktober 1919 had de oprichtingsver gadering plaats en op 28 oktober hoopt de stichting haar halve eeuwfeest te vieren met een mis om half tien in de Paterskerk aan de Groenmarkt en een receptie van vier tot vijf uur in het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan het Kenaupark 17. De vereniging heeft in de vijftig jaren van haar bestaan een ontwikkeling door- ermaakt. die op het eerste gezicht mis schien minder stormachtig lijkt, dan de cijfers wettigen. schommelingen Tussen die vier kinderen in 1910 en de 115 in 1958 ligt een periode, die zowel in de aantallen uitgezonden kinderen als m de aard van het werk in het algemeen, flinke schommelingen vertoont. Vóór de oorlog is het aantal uitgezonden kinderen voortdurend toegenomen, tot het even voor 1940 bijna tweehonderd bereikte met een aantal verpleegdagen. dat de acht duizend benaderde. Sinds het veertigjarig bestaan van de stichting in 1949 is het karakter van de "kinderuitzending sterk veranderd. Het aantal ondervoede en zwakke kindeien verminderde, daarentegen zijn er sinds dien vele neurosekinderen bijgekomen, die dringend behoefte hebben aan een rust kuur. Deze structuurverandering heeft tevens een wijziging in de opleiding van de helpsters met zich meegebracht. Een andere verandering is ontstaan door de erote stijging van de prijzen en door de daling van het aantal leden van de stich ting. Vóór de oorlog bijvoorbeeld was voor de uitzending van één kind per vier weken t 25 nodig, thans vergt het verblijf van zes weken in een vakantieverblijf f 160 per kind. Behalve de subsidies heeft de stichting per jaar een bedrag van acht duizend gulden nodig, die bijeengebracht moeten worden door collectes en der- jclijlcc. Voorts dragen de leden van de K.A.B. en van „Herwonnen Levenskracht" voor het uitzenden van kinderen bij voor 1.25 per dag. Een ander punt van verschil ten slotte is, dat voor de oorlog bijna drie kwart van de kinderen, die werden uit gezonden. afkomstig waren uit gezinnen, waarvan de man werkloos was. De eerste voorzitter van de jubilerende stichting was mr. J. H. W. Simons, die werd opgevolgd door dr. C. A. Kuenen en later door dr. J. M. A. van Schuylenburg Advertentie en notaris B. M. Brans. Van de oprichters heeft verder de heer A. Aukes een zeer groot aandeel in het werk van de kinder uitzending gehad. Hij bracht vóór de oor log zelf de kinderen weg, zorgde voor ledenwervingsacties en haalde geld op. Achtenveertig jaar heeft hij deel van het bestuur uitgemaakt. Sinds twee jaar is hij honorair lid. Het huidige bestuur van de stichting, die sinds geruime tijd is aan gesloten bij de diocesane afdeling voor de kinderuitzending in de bisdommen Haar lem en Rotterdam, is als volgt samenge steld: notaris B. M. Brans, voorzitter, W. F. J. K. Vernooij, secretaris, mevrouw A. J. Fibbe-Kerkhoff, penningmeesteresse, dr. J. H. A. M. Prinz, mr. dr. F. A. Bijvoet, W. van Willige, mevrouw P. Pinxter en L. A. ten Kley, leden. Pastoor K. Noote- boom is geestelijk adviseur. De jubilerende stichting heeft thans de beschikking over drie tehuizen: St. Anto- nius in Bakkum en Boxtel en het kleuter huis Prinses Marijke in Zeist. Er leeft ongetwijfeld onder de jongeren van deze tijd meer dan wat zich naar bui ten dikwijls maar al te luidruchtig aan dient en kulmineert in wat bedoeld wordt met nozemmentaliteit, aldus schrijft ons het bestuur van de afdeling Haarlem van .Kerk en Vrede". Velen zitten met twij fel over de toekomst, gevoelens van doel loosheid. allerlei vragen omtrent zichzelf en hu- verhouding tot de „wereld" danig in de knoop, zeker waar het vragen van politiek, zedelijk of religieus karakter be treft. Zij hebben allerlei kritiek, vaak ge grond, maar weten er geen weg mee en geen weg uit Het kan bevrijdend zijn zich zelf aan het denken en schrijven te zetten, als men weet dat er mensen zijn die daar voor belangstelling hebben en naar aan leiding daarvan tot een rustige en zo mo gelijk verhelderende gedachtenwisseling willen komen. Deze overwegingen hebben het bestuur van de afdeling Haarlem van de vereni ging Kerk en Vrede geleid tot het uitschrij ven van een prijsvraag over een onder werp, dat ongetwijfeld heel veel jongefen bezig houdt, nl. deze vraag: „Is militaire verdediging in deze tijd nog zinvol of is er een andere, betere methode om zich te handhaven denkbaar en uitvoerbaar?" Het bestuur nodigt jongeren van 17 tot en met 21 jaar uit een eerlijk en weloverwo gen antwoord op deze vraag te zoeken en te formuleren. Daartoe is geen vereiste dat men het standpunt van Kerk en Vre de (kort gezegd: het Christen-antimilita- risme) deelt; ook de tegenovergestelde overtuiging, mits goed gefundeerd en in goede stijl weergegeven, kan voor een prijs in aanmerking komen. Inzendingen (tot een omvang van ten hoogste 1200 woorden) voorzien van naam, leeftijd en adres worden tot 15 januari in gewacht aan het secretariaat der afde ling, Karei van Manderstraat 68, Haar lem. De beoordeling gebeurt door een deskundige en onbevooroordeelde jury (een lid en twee niet-leden van Kerk en Vrede). Prijzen: naar keuze een grammo foonplaat of een boek ter waarde van 25, 15 en 8 voor resp. de eerste, tweede en derde prijs. Het ligt in de bedoeling met alle inzen ders ten slotte een rondetafel-gesprek te hebben, ter bespreking van de opstellen en allerlei vragen die rond deze materie kunnen rijzen. ANTIQUITEITEN FRIES KOPERWERK CURIOSA JANSSTRAAT I HAARLEM-BOLLAND TEL. JOUl Voor de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde sprak de heer E. H. baron Six van Oterleek, voorzitter der Nederlandse Orchideeënvereniging dins dagavond over de cultuur van orchideeën in de huiskamer. Slechts enkelen gelukt het deze meestal tropische gewassen in de huiskamer tot bloei te brengen. De heer Six is een groot liefhebber en het gelukt hem meer dan twintig soorten in huis te kweken. Nodig is, dat men goed op de hoogte is van het klimaat en het milieu in het land van her komst. In verband daarmee moet gezorgd worden voor een luchtig grondmengsel, meestal bestaande uit fijngekapte wortels van de varen Osmunda regalis en spag- num. Een gelijkmatige temperatuur en een rustperiode gedurende welke zeer weinig water moet worden gegeven, is ge wenst. Ook de hoeveelheid licht is zeer be langrijk. In de equatoriale gebieden, waar de meeste soorten thuis horen, heeft men het gehele jaar door een vrij gelijkmati ge belichtingsgraad. In ons land is de be lichting in de zomer te sterk en moet dus worden geschermd. Uitvoerig ging spre ker in op de voorwaarden om bloeiende planten te kweken. Vooral de verschillende Odontoglos- sums lenen zich voor kamercultuur. Het vaderland is Guatemala en de koele groei plaats, vrij hoog in de bergen, maakt de ze orchidee voor kamercultuur geschikt. Ook in ons land komen in het wild or chideeën voor. Het zijn geen epiphieten, zoals de meeste tropische, maar aardor- chideeën. Spreker liet gekleurde dia's zien van Terschelling, waar in het natuurreser vaat o.a. Nachtorchis en Muggenorchis nog vrij veel voorkomen. Daarna liet hij de resultaten zien van goede kamer- en kascultuur van tropische soorten. Vooral wees de spreker op de fraaie kleuren en de wondere bouw van deze bloemen, die uitermate geschikt is om kruisbestuiving in de hand te werken. Door hybridisatie zijn vooral in Enge land, maar ook in ons land fraaie krui- singsprodukten gewonnen, die vaak met honderden guldens werden betaald. De or chideeën leven in symbiose met zwam men, maar de laatste kwarteeuw is het ge lukt een kunstmatige voedingsbodem sa men te stellen, die de cultuur van de zaai lingen minder riskant maakt. Verscheidene liefhebbers, die tot nu toe met de cultuur weinig succes hebben ge had, gaf spreker voorlichting. De voor zitter, mr. J. J. Hage, bedankte spreker voor de interessante voordracht. Hedenmorgen heeft de loco-burge meester van Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, aan de heer E. J. Vinke, Rus- tenburgherweg 4 in Bloemendaal medede ling gedaan, dat deze benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Na een korte toespraak heeft mr. Hijszeler hem de ver sierselen aan de onderscheiding verbon den, opgespeld. De heer Vinke verkreeg deze onder scheiding omdat hij gedurende veertig jaar verbonden is, thans als directeur, aan J. N. J. Vinke's Scheepsprovisiën en -uit rustingen n.l. aan de Gelderse Kade in Amsterdam, een bedrijf dat al sinds het begin van de achttiende eeuw in hetzelfde gebouw gevestigd is. De werkzaamheden van de afdeling Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in het vorig jaar verricht, worden gememo reerd in het door de secretaresse, me vrouw M. .D Eickholz-De Wijs, samen gestelde verslag. Er is veel tegenslag on dervonden door veelvuldige en langdurige ziekte van enige leden der vaste bureau bezetting. Dat zonder enige stagnatie alle lopende werkzaamheden correct werden uitgevoerd is te danken aan veel extra werk, door de anderen verricht en aan de uitstekende geest van samenwerking, die het echte „teamwork" mogelijk maakt. Twee nieuwe objecten werden in 1958 ter hand genomen en wel de stroopwafelac tie ten bate van het hoofdbestuur en het plaatsen van spaarpotjes in winkels ten behoeve van het Koninklijk Blindengelei dehondenfonds te Amsterdam. De uitzending van warme maaltijden aan bejaarden („Tafeltje-dek-je") breidt zich nog voortdurend uit. In 1958 werden 10.722 maaltijden verstrekt. Een staf van vijftig chauffeurs en zestig helpsters zorgt voor het rondbrengen, opscheppen en af wassen. Het aantal bejaarden dat van de maaltijden gebruik maakt varieert tus sen 75 en 85. Voor de oppasdienst stonden 344 gezin nen en 88 baby-sitters ingeschreven. Er waren 435 gezinnen, die in de laatste twee jaren een of meer malen tijdelijk huishou delijke hulp ontvingen en 121 huishoude lijke hulpen. In 1955 werd het bestuur van de U.V.V. in de gelegenheid gesteld aan hen, die dringend behoefte hebben aan een rustpe riode, maar deze niet zelf zouden kunnen bekostigen, een vakantie te bieden. Dit ge schiedt op kosten van een stichting, die haar oorspronkelijke opzet: zelf een va kantiehuis te exploiteren, door verschil lende omstandigheden niet verder kan ver wezenlijken. Sinds 1955 werden 250 perso nen uitgezonden. In pensions verblijft men twee tot vier weken, in de rusthuizen vier tot zes weken. De middelen van het fonds staan de U.V.V. toe met het werk verder te gaan. De afdeling bezit twee sociëteiten voor bejaarden en wel één in Haarlem-Noord en één in Heemstede. Het gemiddelde be zoek per middag is voor de heren 29 en voor de dames 25. Het aantal inwoners van de gemeente Bloemendaal is in de afgelopen drie maan den met 54 verminderd. Op 1 juli waren er 20.090 inwoners (8.750 m. en 11.340 vr.) en op 1 oktober 20.036 inwoners (8.746 m en 11.290 vr.). In het afgelopen kwartaal werden 58 kinderen geboren en er over leden 63 Bloemendalers. Er vestigden zich 694 personen en er vertrokken 743. De vraag: „Heeft de middenstand neg wel een toekomst?", kan de heer J. Zon neveld uit Leiden, propagandist van de Katholieke Middenstands Vereniging, uiteraard moeilijk ontekennen. Vooral niet, toen hij zich met dit probleem be zighield op een ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van deze organisa tie, welke woensdagavond in het parochie huis „Anno Santo" aan de Achterweg in Heemstede is gehouden. Wel achtte de heer Zonneveld het hierbij vanzelfspre kend, dat de aard van deze toekomst ge heel van de middenstander zelf afhanke lijk is. Spreker had de middenstand leren ken nen als enigszins individualistisch ge oriënteerd, hetgeen wellicht logisch is, maar volgens de heer Zonneveld toch niet geheel gewenst. Want een der grote fouten onder middenstanders is, dat zij elkaar nog te veel als concurrent en te weinig als collega beschouwen. Wel is' zelfstandigheid een niet genoeg te waar deren bezit, dat de middenstander eerst dan op de juiste waarde zal kunnen schat ten, wanneer hij enige tijd als onderge schikte in loondienst werkzaam is geweest. De heer Zonneveld bepleitte meer onder linge samenwerking, want hoe zal men anders tot bevredigende regelingen kun nen geraken, bij voorbeeld op het gebied van winkelsluiting en vakanties. Spreker stelde vast, dat in Nederland ongeveer een miljoen mensen bij de mid denstand hun emplooi vinden. Tevens, dat zeventig percent van de consumptiegoede ren nog en detail wordt verhandeld, of- BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GEBOREN: Hendricus Leonardus, z. v. J. L. Turenhout en A. M. van Zeist: Robin Hans, z. v. J. C. van Nifterik en A. Sluiter; Yvonne, d. v. J. A. van Wijk en E. C. Freijer. ONDERTROUWD: J. A. Koenraad en W. D. M. Kostermans; H. G. M. Wessels en M. M. E. Huijboom; C. Sijtsma en T. Hel der; F. A. Furer en A. I. Voorderhaak; J. G. J. van Geene en C. M. de Wijs. GETROUWD: P. F. Abbink Spaink en E. C. M. Spillekom; L. E. Teenstra en R. M. Haines; H. Slagtveld en H. Hekkers; J Dikkeboom en A. Sietsma; M. J. Paap en N. E. Koning. OVERLEDEN: W. J. Weerets, 75 j.; me vrouw E. Klerk, 81 j.; T. Lameijer, 70 j.; mevrouw G. de Jager, 89 j.; mevrouw F. Poel, 68 j.; mevrouw A. E. Postma-Hooger- beets, 80 j. schoon het aantal middenstandsbedrijven steeds kleiner wordt. Althans geen gelijke tred houdt met de huidige bevolkingsaan was. Een der oorzaken hiervan is de steeds toenemende invloed van het groot bedrijf in de vorm van super-markets en zelfbedieningszaken, waaruit moet wor den geconcludeerd, dat een niet te onder schatten aantal Nederlandse huisvrouwen steeds meer de neiging vertoont in een zelfde zaak verschillende artikelen te wil len kopen. Hoewel talrijke winkelende dames desondanks ook prijs blijven stel len op persoonlijk contact met haar le verancier. In aansluiting hierop meende de heer Zonneveld de middenstander er voor te moeten waarschuwen, zich niet te lichtvaardig als een soort filiaalhouder met het grootbedrijf te verbinden. Want dit betekent onherroepelijk het prijsgeven van een stukje kostbare zelfstandigheid Treedt in dergelijke gevallen toch vooral eerst in overleg met uw bondsbestuur, ad viseerde spreker. Spreker wijdde voorts aandacht aan de Euromarkt en de vijfdaagse werkweek. Ook het vestigingsbeleid gaat op de hel ling. Spreker herinnerde aan het rumoer om de diepvries-kip. Dit is wel eens spot tend het .Kouwe-kippenwetje" genoemd, maar in feite moet deze maatregel toch worden beschouwd als een symptoom van de komende veranderingen. De mid denstander zal zich dienen aan te passen bij de wisselende eisen van het publiek Ter sprake kwamen voorts de mogelijk heden tot produktiviteitsverhoging en de vrijetijdsbesteding. De meeste aanwezi gen gaven als hun mening, dat de mid denstander, die in vele gevallen een twaalf- urige werkdag kent, slechts weinig vrije tijd tot zijn beschikking heeft. LOS ALAMOS (UPI) Bij een ontplof fing van conventionele springstoffen op het afvalterrein nabij de kernlaboratoria van Los Alamos in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico zijn vier personen om het leven gekomen. De oorzaak van de ont ploffing is niet bekend. De mannen ver brandden afval, niet wetend dat hiertoe ook explosieven behoorden. Een woord voerder van de laboratoria zei dat de explosieve stof, vermoedelijk dynamiet of TNT, werd gebruikt voor het onderzoeken van de gevolgen van explosies. Tot directrice (besturend zuster) van het binnenkort te bouwen Diaconessen- huis in Paramaribo in Suriname is be noemd zuster A. L. Saraber, thans be sturend zuster van het Diaconessenhuis in Haarlem. Zuster Saraber zal begin volgend jaar naar de West vertrekken om zich daar op haar nieuwe taak voor te bereiden. Zuster Saraber, die op 26 januari 1954 als besturend zuster van het Haarlemse Diaconessenhuis werd geïnstalleerd, kreeg haar verpleegstersopleiding en vorming tot diacones in het Diaconessenhuis in Utrecht. Na bij het Groene Kruis in Utrecht voor de wijkverpleging te zijn opgeleid was zij van 1942 tot haar be noeming in Haarlem al9 wijkzuster werk zaam in Abcoude en Baambrugge. Zoals wij reeds eerder be richtten ligt het in het voornemen om ir januari 1960 met dc bouw van het nieuwe Diaconessen - zieken huis in Paramaribo te beginnen. De stich ting van het Diaconessenhuis kon mo gelijk worden gemaakt door de innige samenwerking tussen de Bond van Neder landse Diaconessenhuizen en het zendings genootschap der Evangelische (Hern- hutter)-Broedergemeente in Zeist. De Surinaamse regering verleende daartoe zeer veel medewerking. Zij heeft een be langrijke subsidie op de verpleegkosten toegezegd. Zoals bekend is voert Johan Bodegraven van de NCRV op het ogen blik onder het motto „Vier maal ZN" een radio-actie om de financiering van de bouw. die ongeveer drieëneenhalf miljoen gulden zal vergen, te helpen mogelijk maken. Het nieuwe Diaconessenhuis in Para maribo zal naast een hypermodern zieken huis als opleidingscentrum dienen voor de Surinaamse diaconessen, die niet alleen in de ziekenverpleging werkzaam zullen zijn maar ook op het terrein van de maat schappelijke zorg. Op het ogenblik is men in Den Haag al begonnen met de vorming en opleiding van het personeel van het toekomstige Diaconessenhuis in Parama ribo. Daarbij bevinden zich onder meer ongeveer vijfentwintig Surinaamse meis jes. Het diaconessenwerk in Suriname heeft de laatste jaren een grote vlucht ge nomen. Het nieuwe diaconessenwijkcen- trum in Paramaribo, dat in juni van dit jaar werd geopend, blijkt in zulk een grote behoefte te voorzien dat men thans ern stig de stichting van een tweede wijk centrum in Paramaribo overweegt. In de woensdag gehouden vergadering van het Landbouwschap is een overzicht gegeven van enkele voorlopige oögstra- mingen. De tarwe-oogst van meer dan 500.000 ton betekent, niettegenstaande de droogte, een grotere produktie dan tot dus ver in Nederland is voorgekomen. Door dit resultaat werd het maximum van oost 1934. zijnde 495.000 ton, overschreden. Aan suikerbieten werden 93.000 ha. uit gezaaid tegen 81.000 ha. vorig jaar. Men verwacht een opbrengst van ongeveer 3,5 min. ton bieten tegen 4 min. ton vorig jaar met een areaal dat 13 percent kleiner was. Het suikergehalte is de laatste weken sterk gestegen. De suikeropbrengst wordt ge schat op 470.000 a 480.000 ton (vorig jaar 525.000). De overheidsgarantie gaat tot 465.000 ton. De zuivelsektor, aldus het overzicht ver der, meldt een hogere produktie van melk: in de eerste zeven maanden van het jaar werd ruim 73.000 ton melk meer van de veehouders ontvangen. De boterproduktie is veel lager geweest door de betere marktpositie van de ande re zuivelprodukten. Het landbouwschap besloot, de minis ter van Landbouw en Visserij voor te stel len voor het oogstjaar 1959-1960 te garan deren bewaarkool te stellen op: rode kool 16.000 ton. witte kool 21.500 ton, gele kool 7.000 ton. Deze hoeveelheden zijn gelijk aan de in de laatste zeven jaren gemid deld per jaar verkochte hoeveelheden kool. Het vorige oogstjaar waren de ge garandeerde hoeveelheden, volgens het zelfde systeem berekend: rode kool 17.500 ton, witte kool 22.000 ton, gele kool 8.000 ton. Bloemendaal heeft nieuwe voorzitter De Ouderraad in de gemeente Bloemen daal, waarin vertegenwoordigers van de oudercommissies van de vier openbare lagere scholen, van de Hartenlustschool (ULO) en van de vier openbare kleuter scholen in de gemeente Bloemendaal zit ting hebben, kwam woensdagavond in de raadzaal van het raadhuis in Overveen in vergadering bijeen. Het voornaamste punt van de agenda was de verkiezing van een nieuwe voorzitter, in de plaats van de heer N. C. Nagtzaam, die geen kinderen meer op een openbare school heeft. Bij acclamatie werd de heer J. J. H. Vrijdaghs, die reeds zitting heeft in de oudercommissies van de Vondel school en „Kleuterduin" in Aerdenhout, tot voorzitter gekozen. De scheidende voorzitter werd toege sproken door de secretaris van de Ouder raad, mr. C. Vrij uit Overveen en aan me vrouw Nagtzaam werd een plant aange boden. Verder kwam tijdens deze bijeenkomst de schoolmelkvoorziening aan de orde, welke in Bloemendaal nog steeds geen feit is. De ouderraad besloot voorlopig een afwachtende houding aan te nemen omdat de openbare Onderwijsraad nog overleg pleegt met het Bloemendaalse gemeente bestuur. Ook kwam er een nieuw initiatief ter ta fel, namelijk om in de komende winter (waarschijnlijk in de tweede helft van ja nuari) alle oudercommissies in de ge meente Bloemendaal tezamen te brengen om meer onderling contact te verkrijgen. Op die avond zullen het doel en de werk wijze van de ouderraad worden uiteenge zet en daarna zal een kinderpsychiater een causerie houden over de ontwikkeling van het normale kind. Advertrntip (Van onze Amsterdamse redacteur) Onder de bevolking van Amsterdam- noord heerst grote verontwaardiging over het feit, dat de tweeëneenhalf jarige, ern stig zieke Joke Staring vijf uren lang op de komst van een ziekenauto heeft moe ten wachten. Het kind overleed later in het Emmakinderziekenhuis. Dit is de derde maal in korte tijd, dat de Amsterdamse G.G.D. in opspraak is gekomen. Enige maanden geleden arriveerde een G.G.D.- ambulance ruim twee uur na de melding bij een kraamvrouw, die een bloeding had gekregen. De vrouw overleed op weg naar het ziekenhuis. Onlangs beklaagde een va der zich, dat zijn zoontje, dat een arm had gebroken, uren achtereen op een bank in het Wilhelminagasthuis moest zitten wachten, omdat het ziekenhuis zelf geen plaats had voor opname en er geen zieken auto voor vervoer naar elders beschikbaar bleek. Een infectie in de arm maakte het nadien nodig, dat tot amputatie moest worden overgegaan. Joke, het enige kind van het tuinmans echtpaar in de Clematisstraat 29 huis, leed al geruime tijd aan een ernstige nieraan doening. Zij was hiervoor al enige malen in een ziekenhuis verpleegd. Maandag nacht verergerde haar toestand. 'sMor- gens ging mevrouw Staring naar de huis arts met het verzoek naar Joke te komen kijken. De arts kwam 's middags om kwart voor drie bij het af en toe van pijn gillende kind. Hij achtte opneming in een zieken huis noodzakelijk en waarschuwde de G.G.D. Voor het opnemen in een ziekenhuis is namelijk het advies van een gemeente lijk controle-arts nodig De controle-arts kwam 's avonds om zes uur. Ook hij stelde de noodzaak van opname vast en waar schuwde de ambulancedienst. Om kwart voor zeven, dus drie kwartier nadien, ren de mevrouw Staring in overspannen toe stand het huis uit. Zij vreesde dat haar dochtertje "dood "waS.-E^n buurman tracht te de huisarts te bereiken. Deze was afwe zig, maar. rijn, fllaatfrwervanger kwam on middellijk en belde om zeven uur de G.G.D met het verzoek spoed te betrachten bij het zenden van de ziekenauto. Om tien over zeven belde ook de buurman de G.G.D. nog eens. Aan de andere kant van de lijn zou men hebben gezegd, dat er „geen plaats" was. De man belde vervol gens het Emmakinderziekenhuis. Hier deelde men mee alles gereed te zullen heb ben voor ontvangst van de patiënte, men was echter afhankelijk van de ziekènauto. Een andere buurman trachtte de rade loze familie Staring te helpen door naar de G.G.D.-post in Amsterdam-Noord te gaan, waar een ziekenauto is gestationeerd, die normaliter uitsluitend voor ongevallen is bestemd. De auto was er, maar zonder per soneel. Pas om vijf minuten over acht 's avonds reed de ziekenauto voor. Precies vijf uur en twintig minuten nadat de huis arts de melding had doorgegeven. Het was woensdagavond nog niet mogelijk deze gegevens, die door omwonenden werden verstrekt, te toetsen aan die van de G.G.D. Hier kon men, evenmin als destijds bij de dood van de kraamvrouw, niet onmiddel lijk een oorzaak van de vertraging opge ven. „De zaak is in onderzoek," aldus de G.G.D. Enkele weken geleden heeft de Amster damse gemeenteraad zich uitvoerig bezig gehouden met het ambulance vervoer van en naar Amsterdam-noord. Het betrof hier een interpellatie van een raadslid naar aanleiding van de dood van de kraam vrouw. De wethouder van volksgezond heid deelde toen mee, dat er ondanks de IJ-ponten voor de bewoners van noord geen enkele ongerustheid behoefde te be staan, want de medische veiligheid is in dit stadsdeel niet minder verzekerd dan elders. STOCKHOLM (UPI) De wetenschap pelijke staf van het Caroline-instituut voor geneeskunde en chirurgie te Stockholm heeft besloten de Nobelprijs voor genees kunde gezamenlijk toe te kennen aan dr. Severno Ochoa van de universiteit van New York en aan professor Arthur Korn- berg van de Stanford-universiteit van Californië. Beiden zijn biochemici, die baanbrekend werk hebben verricht op het gebied van de chemie der cellen en daar door de studie van de abnormale cellen- groei, zoals die bij kanker voorkomt, zeer belangrijk hebben bevorderd. Bovendien heeft de ontdekking van de beide artsen waarschijnlijk belangrijke consequenties voor de tak van wetenschap die gespeciali seerd is op de celdeling, de erfelijkheid en het beïnvloeden van de hierbij in het spel zijnde factoren. De uitreiking van de Nobelprijs, die een waarde heeft van 220.678 kronen, zal door koning Gustaaf Adolf worden verricht op 10 december. De Amerikaanse kankersociëteit heeft als zijn oordeel uitgesproken dat de ont dekkingen van de beide biochemici be langrijk nieuw licht werpen op de funda mentele chemie van het leven, normaal zo goed als abnormaal, en beschouwd moet worden als een belangrijke bijdrage in de bestudering van de weefselwoekeringen. Niettws in het kort Jaarvergadering. De personeelsver eniging van gemeente-ambtenaren in Zandvoort houdt vrijdag 16 oktober in res taurant „Zomerlust" haar jaarvergadering, houdt de afd. „Bollenstreek" van de R.-K Oudervereniging „Voor het Zorgenkind" een ledenvergadering in de „Don Bosco" B.L.O.-school aan de laan van Rijckevor- sel, aanvang 8 uur. Na het huishoudelijk gedeelte zal de schoolarts dr. van Beek een toelichting geven op de film over spastische kinderen „Een plaatje in de zon". „Jan van Dommelen". De toneelver eniging „Jan van Dommelen" uit Sant poort zal op zaterdag 21, dinsdag 24 en zaterdag 28 november in zaal „Zomerlust" in Santpoort een opvoering geven van „De familie Gregory", een komedie in drie be drijven door Wynyard Browne. Lapland. De bekende vogelkenner en natuuronderzoeker Jan P. Strijbos is on langs teruggekeerd van een reis door Fins en Noors Lapland. Hij heeft in deze stre ken pnder meer een kleurenfilm opge nomen, die dinsdag 20 oktober in het Mi- nerva-theater in Heemstede zal worden vertoond. Deze film wordt door de heer Strijbos mondeling toegelicht. Hij vervult hiermee de tweede spreekbeurt in de „Wereldreizigers-cyclus". Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is de heer H. Bouman in Bennebroek, geneesheer-directeur van de stichting „Vogelenzang", benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Geen spreekuur De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- perd zal maandag geen spreekuur houden. Wachtverbod. B. en W. van Haarlem hebben een wachtverbod ingesteld voor het gedeelte van de Zoetestraat tussen de Zijl straat en de Slagerspoort. Geldlening. B. en W. van Zandvoort stellen de raad gebruik te maken van een aanbod van de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten tot het aangaan van een vaste geldlening van f 300.000.— per 16 oktober, looptijd ca. 19 jaren tegen een rente van 4'/» percent. Genoemd bedrag dient te worden aan gewend voor het financieren van werken. Advertentie Kerko - King - Van Hensen Shirts Wagenweg 80 t.o. Hazepaterslaan Telefoon 13681 HOLLANDIA (ANP) De regerings commissie, die in Nederlands Nieuw-Gui nea een onderzoek moet instellen naar on wettige censuur op het postverkeer, is don derdagochtend uit Hollandia vertrokken naar Biak, waar nog enkele personen moeten worden gehoord. Vrijdagnacht keert de commissie uit Nieuw-Guinea naar Nederland terug. Een deskundige van de rijkspolitie uit 's-Hertogenbosch heef thans de oorzaak vastgesteld van de brand, die gisteren in een huis (Ginderover 7) te Heeze heeft ge woed. De oorzaak, meent hij, moet worden gezocht in een brandende petroleumver gasser, die in de opkamer stond om onge veer 200 kuikens warm te houden. Zoals gemeld is kwamen bij deze brand drie kinderen van de weduwe Van de Velde om het leven. Het vierde kind, het oudste, verblijft buitenshuis. De slachtoffers worden vrijdag om half- tien te Heeze begraven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de opvarenden van de stoomtrawler „Haar lem" IJm. 9 van de VEM te IJmuiden vrij gesproken. Deze twaalf schepelingen wei gerden op 5 februari van dit jaar uit te varen, toen de „Haarlem" ter visvangst ging bij vliegend stormweer met windsto ten van tien a elf meter per seconde. Een weercommissie. volgens de C.A.O. inge steld, arbitreerde, en zei. dat er kon wor den gevaren. In eerste instantie veroordeelde de recht bank te Haarlem de twaalf mannen, die ondanks deze uitspraak van de weercom missie toch weigerden, tot f 50 boete. In hoger beroep werd de zaak toen in Amsterdam behandeld, waar een deskun dige van het K.N.M.I. verklaarde, dat de weercommissie de weersomstandigheden niet goed had beoordeeld, en dat uitvaren in de omstandigheden van die dag werke lijk onverantwoord zou zijn geweest. De procureur-generaal had desondanks bevestiging van het vonnis geëist, omdat de weercommissie er nu eenmaal was en men zich er dan ook aan moest houden. De verdediger, mr. Van Wijk, vroeg daar entegen vrijspraak. Het gerechtshof heeL zich hierbij aange sloten en de verdachten vrijgesproken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7