Stammenoorlog in Kongo woedt nog voort FABLO american white \m/ shirts 13.90 Radiotelescoop zou eigenlijk 3 km. doorsnee moeten hebben OP EN OM HET BINNENHOF Opgepast voor absolutisme Loeloea's brandschatten de Baloea's Nazi-misdaden zullen na 1965 verjaard zijn Aangezien dat onmogelijk is zoekt men het in een complex van kleine telescoopjes 1/ Twee doden in het verkeer Bewaking in grensgebieden van Rusland verscherpt Beroep ten behoeve van Podola geweigerd Gratie wordt desondanks niet uitgesloten geacht Jonge forens Russische voorsprong met ruimtevaartvviskunde Dwingelo deed vondst van internationale allure PROF. OORT OVER BENELUX-PROJECT Communistisch dagblad in Indonesië verboden VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 LEOPOLDSTAD (Belga-UPI) De po litie in Leopoldstad heeft meegedeeld dat in de omgeving van Loeloeaburg, waar twee stammen slaags zijn, tot dusver twintig doden zijn geteld, meest Baloe- ba's. Men vreest dat aanzienlijk meer inboorlingen de dood hebben gevonden, en nog zullen vinden, in de stamoorlog tussen de Loeloea's en de Baloea's. Rondom Loeloeaburg heeft de politie een strengebewaakte afzetting gelegd. Al leen Europeanen, die afkomstig zijn uit het omliggend gebied, krijgen toegang tot de stad. Inboorlingen wordt de toegang geweigerd. De politie heeft machinege weren in stelling gebracht. Buiten de stad heerst de terreur van de woedende stammen. Talrijke dorpjes en gehuchten zijn geplunderd, honderden hutten zijn platgebrand. Men kan de rook in Loeloeaburg zien. De politie heeft samenscholingen van meer dan vijf personen verboden en on derzoekt alle inboorlingen. Wie wapens bij zich draagt of geen geldige identiteitspa pieren heeft wordt gearresteerd. Tot dus ver zijn op deze wijze tweehonderd in boorlingen in hechtenis genomen, de mees ten wegens het ongeoorloofd bezit van wapens. De Europese woonwijk van Loeloea burg, waar ongeveer tweeduizend men sen wonen, is nog door een aparte afzet ting van de eigenlijke stad gescheiden. De Baloeba's worden in de dorpen aan gevallen door Loeloea-krijgslieden, bewa pend met lansen, vuursteengeweren en giftige pijlen en beschilderd met strijd- kleuren. Kongolese detachementen trof fen slachtoffers aan van wie de handen waren afgesneden De aanvallers nemen de vrouwen en kinderen die niet konden vluchten, mee. Het leger is tussenbeide gekomen, aanvankelijk met traangas- bommen, maar vervolgens werd op de aanvallers geschoten. Men schat het aan tal verkoolde of geheel vernielde hutten of woningen sedert het uitbreken van de incidenten op meer dan duizend. Het bestuur verzamelt de Baloebabe- volking om ze onder bescherming van het leger te stellen. In Europese kringen acht men het noodzakelijk dat Belgische troe pen uit Kamina worden gezonden om de grote ongerustheid in dit gebied weg te nemen. Er is een avondklok ingesteld. Alle openbare instellingen zijn gesloten. In het ziekenhuis van Loeloeaburg ver blijven tientallen gewonden van wie en kele er ernstig aan toe zijn. De aanvallers geven blijk van bijzonde re wreedheid. Ook aarzelen zij niet mi litairen aan te vallen. Stamhoofd bemiddelt Het hoofd van de Loeloea, Kalamba, begaf zich woensdag naar het onrustige gebied in de omgeving van Loeloeaburg dat door Loeloea's bezet is. Onderweg werd hij door vluchtende Baloeba's her kend. Zij vielen hem aan waarbij een van zijn armen door een slag met een knup pel brak. Hij kon echter terugkeren naar Loeloeaburg. Donderdagmiddag richtte hij een radio-oproep tot de bevolking waarin hij de aanvallers verzocht de vijandelijkheden te staken en naar hun woningen terug te keren. Later vertrok hij met enkele belangrijke figuren van de Loeloeastam naar het onrustige gebied. Solide democratie Intussen heeft de minister van Kongo dr. De Schrijver voor de verenigde com missies van de Tweede Kamer en de Se naat in Brussel belangrijke verklaringen afgelegd over de toekomstige ontwikke- in Kongo. Hij zei namelijk, dat Kongo over een jaar, dit wil zeggen in oktober 1960, een presidentiële regering zal heb ben, die in binnenlandse kwesties zal be- Op een wegkruising te Stoppeldijkvier is de 56-jarige mevrouw CrombeenHoef- eijzers omgekomen toen zij op haar brom fiets de hoofdverkeersweg Terneuzen Hulst overstak zonder op het verkeer te letten. Zij werd aangereden door een per sonenauto, bestuurd door de heer V. uit Hulst. Op het betongedeelte van de Amers- foortseweg te Apeldoorn is een personen auto. bestuurd door de 54-jarige mevrouw A. Bennink uit Enschede, nadat zij een vrachtwagen had ingehaald over de kop geslagen, enkele malen gekanteld en in 'n droge sloot terecht gekomen. Mevrouw Bennink werd naar buiten geslingerd en kwam onder de auto terecht. Zij was vrij wel op slag dood. Haar echtgenoot, de 54- iarige heer D. Bennink, die naast haar zat, kreeg een hersenschudding en moest naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn wor den vervoerd. De auto werd zwaar be schadigd. ~)it is een van de wonderlijke hoeden it de collectie van Fanny Whitney te °arys die hoedjes van draad, bont, fluweel, zyde en veren toont op de tentoonstelling „Lineaire verwarring" in het Amerikaanse culturele centrum. Fanny Whitney zegt bij haar ont werpen te zijn geïnspireerd door mo derne beeldhouwwerken. slissen en die verantwoording verschuldigd zal zijn aan een Tweede Kamer en een Senaat te Leopoldstad. In de Senaat zul len de zes Kongoleze provincies ieder evenveel vertegenwoordigers hebben. De presidentiële regering zal niet meteen door een motie van wantrouwen van het parlement kunnen worden afgekeurd en omvergeworpen. Wij willen in Kongo een solide democratie vestigen, aldus dr. De Schrijver. De instelling van de Kamer en de Senaat zal in april of in mei 1960 worden bespro ken met de tegen die tijd gekozen leden van de Kongoleze provinciale Staten. Met dit democratische bestel voor Kongo wil de Belgische regering klaarblijkelijk het bewijs leveren dat zij verder een progres sieve politiek in Kongo wil voeren. Minis ter De Schrijver verklaarde nog, dat het de Afrikanen vrij zal staan dit presiden tiële regime later te wijzigen. In het on afhankelijk geworden Soedan werd de de mocratische regering spoedig omver ge worpen en vervangen door een militaire dictatuur. Men wil Kongo een dergelijk avontuur besparen. De minister van Kon go zal zijn plannen vanavond in een radio reden te Brussel en Leopoldstad nader toelichten. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de bewaking in drie van haar Isla mitische grensrepublieken Kazakh stan, Azerbeidsjan en Turkmenië ver sterkt door de benoeming van nieuwe vei ligheidschefs. Deze benoemingen werden bekendgemaakt in de Kazakhstan Pravda. Een functie van de veiligheidstroepen in deze gebieden is behalve het handha ven van de grensbewaking een eind te maken aan illegale grensoverschrij ding door zwarte handelaars. De drie republieken grenzen aan China, Afghanistan en Perzië. HAMBURG (UPI) In Hamburg heb ben alle ministers van Justitie van de Westduitse deelstaten en andere rechts kundigen een tweedaagse conferentie ge houden. Ze zijn tot de slotsom gekomen dat moord, gepleegd tijdens het nazi regime na 1965 niet meer gestraft kan wor den. Misdrijven van mindere omvang dan moord zullen na volgend jaar al niet meer worden vervolgd. Zij achten dit een uit vloeisel van de Duitse rechtsregels zoals die op het ogenblik zijn. Alleen die geval len, waarin al een formele beschuldiging is gesteld vóór de verjaringsdatum, zullen na die tijd nog kunnen worden afgehan deld. (Van onze correspondent in Londen) Oorspronkelijk zou de dertigjarige Gün- ter Podola, de Duitse fotograaf, die begin van dit jaar uit Canada was gezet en die na zijn aanhouding in Londen, waar hij een vrouw had bedreigd, een rechercheur van Scotland Yard doodschoot en tot de strop was veroordeeld, vandaag zij nge- hangen. Er waren voor de verdediging geen juridische gronden aanwezig om te gen dit vonnis in beroep te gaan, doch de minister van Binnenlandse Zaken Butler, gaf hier opdracht toe krachtens de be voegdheid welke hij in een uitzonderlijk geval als dit bezit. Hij en de advocaat-ge neraal wilden uitgemaakt zien of er geen juridische fout was begaan bij het voor- proces, dat ten doel had vast te stellen of de aan geheugenstoornis lijdende Podola al of niet in staat was het eigenlijke straf proces te ondergaan. Dat geheugenverlies van een verdachte een reden kon zijn voor tijdelijke onge schiktheid om zich te verdedigen was iets nieus in de Britse rechtspraak. Het eerste proces duurde negen dagen, waarna de ju ry tot de slotsom dwam dat Podola wel de gelijk kon terechtstaan. Hij werd daarna ter dood veroordeeld zonder dat hij over de feiten waar het op aan kwam kon wor den gehoord. Hij zei zich niets meer te kunnen herinneren van hetgeen zich had afgespeeld. De verdediging kon haar taak niet vervullen, omdat zij niet te weten kon komen of Podola toen hij schoot misschien door de politie was geprovoceerd. De beide kwesties welke nader in hoger eberoep zonder Podola's aanwezigheid- werden onderzocht in de afgelopen twee dagen, waren of de bewijslasten of Podola tijdelijk ongeschikt was om een proces te ondergaan moet rusten op de verdediging dan wel op hfet openbaar ministerie en of een geestesstoornis als waaraan Podola lijdt voldoende grond is om een proces te ontlopen. Gisteren maakten de vijf rechters be kend, dat het beroep ten behoeve van Po dola werd geweigerd. De motivering zal schriftelijk volgen. De verdediging heeft thans vijf dagen tijd om de advocaat-ge neraal te verzoeken de zaak naar het hoog ste rechtscollege, het hogerhuis, te ver wijzen. Zelfs indien dit niet gebeurd blijft de mogelijkheid bestaan, dat Podola gra tie zal krijgen. Donderdag is op het station Lutte- rade-Geleen met enige plechtigheid een spoorwegabonnement uitgereikt aan het vierjarig zoontje van de familie Hul- scher uit Gpleen. Het jongetje, dat enkele geschenken, waarbij een elek trische trein ontving, is nu de jongste abonnementhouder bij de Nederlandse Spoorwegen. Met zijn moeder reist hij dagelijks naar Maastricht, waar hij de kleuterschool bezoekt PARIJS (Reuter) De vooraanstaan de Amerikaanse wiskundige professor Solomon Lefschetz heeft op een perscon ferentie te Parijs gezegd dat de Sovjet- Unie op het gebied van de wiskunde van de ruimtevaart ver voor ligt op de gehele westelijke wereld. De 74-jarige, te Moskou geboren geleerde zei dat deze voorsprong de oorzaak van het succes van de Russi sche maanraketten is. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben, aldus professor Lefschetz, op het ogenblik geen werkelijk grote wiskundigen. In de Verenigde Staten zijn wel „enige goede breinen", maar het is moeilijk deze men sen samen te brengen. WASHINGTON (Reuter) De radiozen ders van de Explorer VI, de „molenwiek"- satelliet, zijn ruim een week geleden uit gevallen. Zij werden gevoed met zonne- energie en hebben twee maanden gewerkt. Het was de bedoeling, dat zij het meer dan een jaar zouden volhouden. Men heeft het uitvallen nu pas bekendgemaakt, omdat menhoopte dat de zenders zich nog zouden herstellen. Per radiotelescoop wordt de satelliet nog gevolgd. Het schijfje" in de Melkweg Dat midden in het Melkwegstelsel een schijfvormig gebied met neutrawaterstof is ontdekt, zal de niet-sterrekundigen mis schien weinig zeggen, maar de radioster- rewacht te Dwingeloo heeft met deze ontdekking toch een prestatie van inter nationale allure geleverd. Sinds in het na jaar van 1956, dus precies drie jaar gele den, de werkzaamheden begonnen, zijn meer dan duizend waarnemingen in de richting van het centrum van het melk wegstelsel verricht. Deze waarnemingen worden door de sterrewacht in Leiden ver der bewerkt en daar maakt men dan een kaart, waarop de sterkte van de stralin gen wordt aangegeven. De waarnemingen van de laatste tijd hebben er toe geleid, dat men moest constateren, dat in het centrum van het Melkwegstelsel zich een „schijfje waterstof', zoals men dat in Dwingeloo bescheiden noemt, bevindt. Om die schijf ligt een ruimte met weinig wa terstof en dan komt de eerste spiraalarm, die expandeert met een snelheid van on geveer vijftig kilometer per seconde. Met deze conclusie is men er geenszins, want nu moet verder worden onderzocht, waar de waterstof vandaan komt en hoe die naar een middelpunt wordt vervoerd. Het is niet uitgesloten, zo deelde de sterre wacht ons mee, dat bolvormig op de gro te platte schijf, die zoals men weet het Melkwegstelsel vormt, waterstof zit, die door magneetvelden naar het middelpunt wordt gevoerd. Dat is echter nog niet ex perimenteel vastgesteld. Men heeft de ont dekking kunnen doen door de omstandig heid, dat het koude gas in het schijfje op 21 centimeter uitzendt en juist op deze golflengte is men in Dwingeloo zeer ge specialiseerd. Men is daar verder mee dan ip het buitenland en daardoor kon men als eerste ter wereld deze waarneming in het melkwegstelsel doen. Advertentie De nieuwe Russische ambassadeur in Nederland, de heer P. K. Ponomarenko, is donderdagochtend uit Rusland op Schiphol aangekomen. Mr. H. F. C. Hardenberg, sous-chef der directie kabinet en protocol van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken, begroette de nieuwe ambassa deur op het vliegveld. Dezer dagen had het ANP een onder houd met prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van de Sterrewacht aldaar, over de zogenaamde „Benelux-ra- diotelescoop" Zoals bericht is, hebben België, Nederland en Luxemburg een plan ontworpen tot de bouw van een radiotele scoop, die met zeer grote nauwkeurigheid de stralingsverschijnselen uit het heelal kan registreren. Dit plan waarvan het initiatief werd genomen door Nederland se radio-astronomen en dat direct de en thousiaste medewerking van Belgische collega's kreeg ontving de steun van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (O.E.E.S.) te Parijs, die spontaan 50.000 gulden beschikbaar stelde om de helft van de eerste ontwik kelingskosten te kunnen dekken. Het plan voor deze radiotelescoop, is naar de hoogleraar zeide, ontstaan uit de behoefte naar een instrument van zeer groot vermogen. De radiotelescoop te Dwingeloo. die meestal op een golflengte vam21 centimeter werkt, neemt een stra lenbundel waar, die ongeveer een halve graad in doorsnee is, hetgeen ongeveer overeenkomt met het oppervlak van de maan. Daar de radiosterrenwacht in Dwingeloo geen details in deze bundel kan onderscheiden, is een apparaat <iodig, waarmee men dit wel kan doen. Het Be nelux-project wil nu een radiotelescoop bouwen, die zó groot is, dat zij een bun del kan waarnemen van de orde van één boogminuut, dat is een dertigste van de diameter van de maan of de zon. Kan het instrument te Dwingeloo op alle golfleng ten werken, de Beneluxradiotelescoop Napeinzend over de gisteren van meer dan één zijde in de Tweede Kamer ten beste gegeven belangrijke beschouwingen in verband met het vraagstuk van de mi nisteriële verantwoordingsplicht, kom ik tot de slotsom, dat er hier en daar jam mer genoeg niet voldoende voor absolu tisme is opgepast. Wanneer b.v. professor Samkalden's motie het oordeel zou hebben bevat, dat in geval van een interpellatie de minis ters in het algemeen gehouden zijn, óf wel de gestelde vragen te beantwoor den óf wel de beantwoording te weigeren uitsluitend met'een beroep op het staats belang, dan zou, dunkt me, die motie aller instemming kunnen oogsten. En dan wa re daarmee, hetgeen nooit kwaad had ge kund, nog eens terdege vastgelegd, welke plicht er in dezen op de ministers rust. Doordat echter de gespatieerde woorden niet in de motie voorkwamen, was zij te absoluut gesteld Haar inhoud was daar door te theoretische er zij hield aldus te weinig rekening met Dc eisen der praktijk Deze brengen nu eenmaal met zich mee. dat men juist op het gebied van het leven de staatsrecht, of zo men wil parlementai re recht, nooit mag vergeten, dat het bij kans ondoenlijk is om alles heel precies in regels en regeltjes vast te leggen. Ter staving van deze mogelijk nog wat theoretisch klinkende opmerking het vol gende. Het is in tal van gevallen best mo gelijk, dat een wijs beleid een minister president (ex-formateuri ei van zou moe ten doen afzien volkomen opening van za ken te geven omtrent alles wat hij als formateur gedaan en nagelaten heeft. En hetzelfde geldt eveneens met betrekking tot de vraag of hij ter voorziening in één bepaalde vacature in het kabinet de heer X al dan niet gepolst, eventueel gevraagd, heeft. Het kan best zijn, dat het geven van uitsluitsel daarover enerzijds liever te vermijden nadelen zou kunnen opleve ren en anderzijds ook geen belang zou dienen. Maar de mogelijkheid bestaat ook wel, dat er zich een omstandigheid voordoet, die het voor de volksvertegen woordiging, waaraan de minister-presi dent verantwoording schuldig is, onont beerlijk maakt te weten, wat er precies vooraf is gegaan aan de uiteindelijke be zetting van de bewuste ministeriële post. wil zij kunnen beoordelen of de minister president met zijn ploeg nog langer het vertrouwen waard is om verder het beleid te blijven voeren Met opzet kom ik tot dit voorbeeld, omdat er naar mijn smaak in sommige kringen wel eens te absoluut gesteld wordt, dat een Kamer geen recht heeft naar iets dergelijks te vragen en een minister-president niet verplicht is op zulk een vraag te antwoorden. Het geval Stikker Of er nu met betrekking tot wat ik maar gemakshalve het geval Stikker zal noe men (dus met betrekking tot de vraag, of deze figuur al dan niet van de zijde van minister De Quay gepols' was over even tuele opvolging van de heer Van den Bergh als minister van Defensie) deugdelijke redenen bestonden om daarover inlichtin gen te verlangen, moet ik bekennen met o.m. professor Romme nog steeds in het duister te tasten. Met die afgevaardigde ben ik het namelijk roerend eens, dat mr. Burger bepaald in gebreke is gebleven ook maar enigermate aan te geven, waar- o m het voor de Kamer, uit hoofde van haar recht op controle over het regerings beleid, *an wezenlijk belang was, althans kón zijn, te weten, hoe de vork in dit op zicht in de steel heeft gezeten. Als de heer Burger gesteld had. dat een algemeen landsbelang het zeer gewenst deed zijn iemand met een ongetwijfeld zakelijke als mede organisatorische aanleg en ervaring als mr. Stikker heeft, met bovendien heel wat internationale ervaring, en dan juist in het bijzonder op het gebied van Noord- Atlantische verdedigingsproblemen, op Defensie te krijgen. En wanneer hij dan gevraagd zou hebben, of mr. Stikker, die daarenboven voldeed aan de gestelde eis, tot dezelfde partij te behoren als de afge treden minister van Defensie, wellicht niet was uitgenodigd omdat zijn eigen par tijgenoten zich misschien daartegen ble ken te kanten, dan zouden dergelijke vra gen m.i. bepaald op haar plaats geweest zijn. Immers uitsluitsel daarover kon zeer wel van belang zijn met het oog op de juis te staatkundige verhoudingen Dit alles liet de interpellant Burger echter achterwege. En zodoende kwam niet voldoende vast te staan, dat er in dit geval voor de minister-president geen ont komen aan zou zijn. de gevraagde inlich tingen te verstrekken. Wie interpelleert? Intussen is men met mr Burger voorop bovenal doende geweest, zich bezig te houden met de vraag, of een interpellatie uitgaat van een individueel' lid dan wel van de Kamer. Bij de interpellant stond ir sterke mate op de voorgrond, dat men hier te doen heeft met vragen, die door één der afge vaardigden gesteld worden en waarop dan de minister verplicht zou zijn te ant woorden, tenzij hij zioh op het staatsbe lang zou beroepen als grondwettig argu ment om niet te antwoorden. Dit uitgangspunt acht ik onjuist. De Ka mer interpelleert er het is uiteindelijk de Kamer die. nadat zij zelf volop gelegen heid heeft gehad het hare in het midden te brengen, uitmaakt of zij van oordeel is, dat de minister zich genoegzaam van zijn verantwoordingsplicht heeft gekweten. Zeker, één afgevaardigde op zichzelf vraagt verlof aan de Kamer om te mo gen interpelleren en zo hij daartoe toe stemming heeft verkregen, is hij het die vragen stelt. Met die vragen, dit is wel buiten kijf, vereenzelvigt zich de Kamer niet bij het toestaan van de interpellatie op dat moment kent zij de vragen trou wens nog niet. Doch in haar beslissing, dat er geïnterpelleerd mag worden, ligt m.i. wel degelijk mede besloten, dat zij het juist acht dat over het onderwerp, waarop de vragen betrekking zullen heb ben, de minister aan de tand wordt ge voeld. Als de Kamer een aspirant-inter- pellant toestaat te interpelleren, dan doet zij dit, wel beschouwd, niet louter om die afgevaardigde een pleziertje te gunnen, maar omdat zij zich verenigt met het ter verantwoording roepen van de mi nister over het tevoren vermelde en dan door de Kamer goedgekeurde onderwerp Minister en Kamer. Dat de minister, op grond van de mi nisteriële vera twoordelijkheid, tot het afleggen van verantwoording verplicht is. valt niet te ontkennen Evenmin, dat hij aan de K a m e r (s) verantwoording verschuldigd is. Intussen ware het in het algemeen ook weer al te absolutistisch en daarom uit den boze, wanneer men dies tot de conclusie zou willen komen, dat der halve de minister op vragen van een in dividueel kamerlid niet hoeft te antwoor den en dat hij alleen zou moeten antwoor den op inlichtingen, welke de meerder heid blijkt te verlangen. Deze laatste opmerking brengt mij er toe nog even aan te stippen, dat de mi nister-president op een bepaald ogenblik lelijk neiging vertoonde die stelling tot de zijne te maken. In elk geval was het goed dat de heer Samkalden hem fluks uit de droom hielp door erop te wijzen dat, in dien dat het uitgangspunt zou zijn, een mi nister ook niet zou behoeven in te gaan op wat, blijkens een Voorlopig Verslag, „sommige leden" vragen. Dan toch zou hij er zich mee kunnen afmaken, dat hij eigenlijk alleen uitsluitsel verschuldigd is, wanneer een meerderheid dat verlangt Overigens zal men waarschijnlijk bedoel de uitlating van professor De Quay wel weer op rekening moeten schrijven van zijn gebrek aan parlementaire ervaring en van wat daar zo al bij hoort. Langzamer hand begint het achter tijd te worden, dat de Kamer een toch wat beter beslagen ten ijs komende minister-president tegen over zich krijgt. Van meer dan één kant hoorde ik, niet geheel onbegrijpelijk, de kritiek dat de geachte minister-president opnieuw niet had kunnen voorkomen, de indruk te maken dat anderen voor hem op papier hadden gezet, wat hij mr. Burger moest antwoorden en dat hij niet bleek er werkelijk iets van eigen werk van te maken Geen ombuiging van beleid. Intussen kan ik gelukkig met een betere noot eindigen. Zij komt hierop neer, dat. al met al. ook de minister-president wel blijk heeft gegeven de goede bedoeling te koesteren om ter zake van de ministeriële antwoordplicht niet tot ombuiging van het beleid over te gaan. Dat viel in het bij zonder uit zijn slotwoorden op te maken, die ik aldus kan samenvatten: de regering blijft zich verplicht voelen naar beste ver mogen te antwoorden. Ook al is er dan in het onderhavige geval (overigens met redenen omkleed en wel met redenen, die de Kamei blijkbaai aanvaardbaar acht te) op één vraag van de interpellant niet geantwoord, dan betekent dit toch nog geen ombuiging van het beleid. Vandaar dat die critiek van de heren Burger en Samkalden m.i. mank ging aante veel absolutisme. Dr. E. van Raalte wordt voor een bepaalde golflengte ge bouwd, die tussen de 70 en 90 centimeter zal liggen. Wil men de „gezichtsscherpte" van een radiotelescoop verbeteren, zo ging prof. Oort verder, dan kan dit alleen ge schieden door het apparaat groter te ma ken, aangezien de hoek die men ziet om gekeerd evenredig is met de diameter van de radiotelescoop zelf. Om nu bij een golf lengte van ongeveer 80 centimeter een op lossend vermogen van één boogminuut te krijgen, is een doorsnede van drie kilome ter vereist. Dit betekent dus, dat de radio telescoop van de Benelux er geheel anders zal moeten uitzien dan die in Dwingeloo, waar de antenne of de spiegel een diame ter van 25 meter heeft. Het is technisch onuitvoerbaar een spiegel van drie kilo meter te bouwen, die bovendien nog goed beweegbaar moet zijn. Vandaar, dat men er over gedacht heeft om op een terrein van vier bij vier kilo meter een groot aantal minuscule radio- telescoopjes op te richten, die elektrisch met elkaar verbonden zijn en zo verfijnd samenwerken, dat het gehele complex één grote spiegel lijkt. De praktische uitvoe ring van dit plan brengt evenwel buiten gewoon grote moeilijkheden mee. In de eerste plaats zouden er enige honderddui zenden van zulke telescoopjes moeten ko men en in de tweede plaats is er het pro bleem, hoe men deze apparaatjes moet verbinden, zodat ze coherent met elkaar werken. Daar het niet zeker is, dat het plan op deze grote schaal praktisch uitvoerbaar is, zal het project nader moeten worden uitgewerkt. Bij de opbouw van het appa raat zullen de kleine radiotelescoopjes niet over het gehele terrein worden verspreid, doch in twee rijen worden opgesteld, die loodrecht op elkaar staan en aldus een kruisantenne vormen. Deze gedachte is niet nieuw, want in het verleden heeft men ook al dergelijke kruisantennes gebouwd, zij het dan ook van veel kleinere afme ting, zo bijvoorbeeld te Sydney in Austra lië. Bij dit alles speelt, gelijk gezegd, de beweeglijkheid van de door 't instrument waar te nemen stralenkegel en van de be weeglijkheid van de honderdduizenden an- tennetjes afzonderlijk een zeer voorname rol. Naar prof. Oort verder meedeelde, zal met het uitwerken van het plan zeker twee jaar gemoeid zijn. De bouw en de afrege- lir.g van de radiotelescoop zal zeker drie jaar in beslag nemen. Tot dusverre zijn slechts credieten verleend voor de ontwik kelingsfase. Een definitieve beslissing over de radiotelescoop zelf zal pas geno men kunnen worden, nadat gedurende de ontwikkelingsperiode een goede kostenra ming mogelijk is geworden. Er is nog geen beslissing genomen over de plaats, waar het instrument verrijzen zal. Het zoeken naar een geschikte plek in of buiten de Benelux-landen is om verschillende re denen een moeilijke aangelegenheid. Aan het einde van het onderhoud wees de hoog leraar er op, dat men met deze radiote lescoop zeer vele onderzoekingen zal kun nen verrichten. Een van de voornaamste zal zijn het opsporen van heel ver weg ge legen radiobronnen in het heelal. Dit is met de huidige radiotelescopen onmoge lijk. omdat, wanneer men met deze instru menten ver in het heelal doordringt, men verward raakt in de hoeveelheid van ra diobronnen. DJAKARTA (Reuter) Het leger in Djakarta heeft een verschijningsverbod tot nader order gelegd op het officiële or gaan van de Indonesische communistische partij, het dagblad „Harian Rakjat" (Volksdagblad). Het blad mag voorlopig niet verschij nen omdat het een artikel heeft gepubli ceerd. waarvan de tendens was gericht tegen een presentieel decreet, waarin de centrale regering in Djakarta wordt ge machtigd provinciale en regionale be stuurshoofden te benoemen en te ont slaan. Vroegei werden dezen persoonlijk heden gekozen door regionale raden Com munisten hebben in de meeste van deze raden een dominerende meerderheid vooral op het dichtbevolkte Java, waar de P.K.I. in diverse grote gebieden de ab- solr4~ meerderheid heeft gehaald bij ver kiezingen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17