Moeilijkheden in kolenindustrie openhartig in het licht gesteld NUTROMA Westeuropese socialisten gaan zich op hun verlies bezinnen DEFWkM \Van dag tot dag Pedagogie Niet tè veel haast Minister sprak met r.k. mijnwerkers-delegatie raatótoel 3 Hulp aan ontslagen mijnwerkers Compromis gezocht Hij proeft hetZij weet het Rossellini stond zijn drie kinderen af Tweede Kamer Motie-Wierda verworpen Bouw aan de muur tussen box en bajes Vragen in Tweede Kamer Loterij van UNESCO- centrum in opspraak Op de „Dior? Niet* voor mij!" Eindelijk Beslissing over Chessmans beroep valt maandag VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 Uit een verslag van de wereldfederatie tot bescherming van dieren, die te Rome vergaderde, moet met verbazing worden gelezen dat men op Amerikaanse middel bare scholen proeven met levende dieren onderneemt „tot het aankweken van een onderzoekende geest" bij de leerlingen. De federatie wil gaarne de pogingen van Amerikaanse verenigingen tot dierenbe scherming steunen om daaraan een einde te maken. Ook kwamen tijdens de verga dering vele misstanden op het gebied van de behandeling der dieren ter sprake, die bestaan in „onderontwikkelde gebieden". Merkwaardige associatie! In landen van geringe „westerse" ontwikkeling gaat men vaak op barbaarse wijze met dieren om. Men kan echter niet volhouden, dat dit het gevolg is van een gebrek aan technologische kennis en toepassing daar van in geïndustrialiseerde volkshuishou dingen, aangezien in het land waar die kennis en die toepassing tot een geraffi neerd stelsel van technocratie zijn ge ëvolueerd, Amerika, blijkbaar al even grote mogelijkheden tot dierenmishande ling en -misbruik openblijven. De bar baarse behandeling van dieren kan, blij kens deze constatering, langs twee ge heel Verschillende en zelfs tegengestelde wegen ontstaan: door een gebrek én door een overmaat aan kennis en technisering. In het ene geval is het een primitief on verstand, aan de andere kant een al te eenzijdig geschoold intellect, dat de huma niteit en de harmonische verhouding in de natuur negeert. Doch in beide gevallen is het een ge brek aan ware beschaving. Waaruit men mag concluderen dat deze ware bescha ving allerminst afhankelijk is van de vraag of een volk de akker cultiveert met een gepunte stok of met een volautomatische ploegmestzaai-machine en ook niet sa menhangt met de al of niet aanwezigheid van universiteiten en elektronische brei nen. Het bedenkelijke van de vivisectie op de Amerikaanse scholen is bovendien nog, dat de kinderen erdoor worden aangemoe digd thuis hun dieren te gaan prikken en snijden en het leven ingaan met een absoluut misverstand door averechtse pedagogie. Terwijl de jonge primitieven in zogenaamd „onontwikkelde" landen misschien nog eerder door een aangebo ren adeldom kunnen ontdekken, dat hun vaderen ten opzichte van de dieren ver keerd handelen. De vraag rijst, of inderdaad zo enorm veel belang moet worden gehecht aan het optrekken van de onontwikkelde volken tot het duizelingwekkend hoge peil der westerse beschaving, als deze onechte beschaving zich in vele opzichten met een scherpe bocht verwijdert van de ba sis, waar zij met recht „beschaving" zou mogen heten. Het beraad van de ministers der zes lan den van de E.E.G. en Euratoom te Brus sel liep wel over een groot aantal onder werpen, doch zeer belangrijke beslissin gen zijn er niet genomen. Over vele zaken zal nu in de komende weken op de natio nale departementen worden nagedacht en men heeft besloten eind november in Straatsburg als het Europese Parle ment vergadert opnieuw overleg te ple gen. Dan zal zeker ook het plan-Wigny aan de orde komen. Dit plan werd thans bij de ministers door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken ingediend, maar het werd, voor zover bekend, nog niet be sproken. Over de details van het plan staan ons nog geen gegevens ter beschik king, maar wel is zeker dat het beoogt de economische eenwording van de zes lan den in versneld tempo tot stand te laten komen. Bij het verdrag van Rome had men gestreefd naar voltooiing in de pe riode 1970-1973. Uiterlijk in laatstgenoemd jaar zouden alle invoerrechten en verde re handels- en financiële beletselen voor een volkomen vrij goederen- en personen verkeer verdwenen moeten zijn. De zes landen zouden dan één grote markt vor men. Volgens het plan Wigny zou dit in 1966 al het geval moeten zijn. Men kan dit streven toejuichen, men kan begrip hebben voor diegenen, die met ongeduld zien naar de zo uiterst lang zaam voortgaande Europese eenwording en men kan de waarde van het argument van Wigny erkennen, dat de Zes tegenover de landen van de Kleine Vrijhandelszone (lees Engeland) een veel sterkere positie innemen, als ze zijn plan aanvaarden, maar men zal toch de economische reali teit niet uit het oog mogen verliezen. Data stellen in economische en maatschappelij ke processen is een uiterst hachelijke zaak, zelfs als men ze slechts als streef data beschouwt. Het niet „halen" van de datum kan veel teleurstelling veroorza ken, waardoor dan weer een gebrek aan interesse ontstaat. Wanneer we rekening houden met de noodzakelijke veranderin gen in de Europese economische èn poli tieke verhoudingen, zullen we al blij mo gen zijn als men het in 1973 haalt. Het eco nomisch leven heeft zijn eigen wetten, die zich niet laten ombuigen door nationale noch supranationale organen, zonder dat -r grote schade wordt gedaan. Het is daarom goed, dat prof. Hallstein (Zie verder kolom 2 onderaan) Advertentie In een openhartig gesprek met de mi nister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, hebben vertegenwoordigers van de Nederlandse Katholieke Mijnwer- kersbond en de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten donderdag de moeilijkhe den rond de huidige kolensituatie bespro ken. De vertegenwoordigers van beide or ganisaties, die in katholiek federatief ver band zeer nauw samenwerken, hebben de minister hun zienswijze kenbaar gemaakt met het oog op mogelijke plannen van de regering inzake een te voeren nationaal energiebeleid. Met name hebben zij de nadruk gelegd op de noodzaak om de onder alle omstan digheden minimale hoeveelheid in Neder land te delven kolen vast te stellen. Hier bij dient rekening te worden gehouden met het feit, aldus de vertegenwoordi gers, dat een kolenmijn slechts rendabel kan worden geëxploiteerd, indien de plan nen, die op langere termijn moeten wor den gemaakt, ongestoord kunnen worden uitgevoerd. In het bijzonder werd de aandacht van de minister gevestigd op maatregelen wel ke sommige landen, deel uitmakende van de E.G.K.S., hebben genomen en die tot gevolg hadden dat de concurrentiepositie van de Nederlandse mijnen minder gun stig is geworden. Ook kwamen hierbij de moeilijkheden ter sprake, die voortvloei en uit de import van kolen uit landen bui ten de E.G.K.S. De katholieke federatie is van mening, dat bij de huidige toepas sing van de wet op de omzetbelasting de kolen een niet te verwaarlozen zwaardere druk tp dragen hebben dan de concurre rende olieprodukten. Ten aanzien van het recht op de mij nen, waardoor aan mijngemeenten een extra uitkering toevalt, wezen de ver tegenwoordigers van de katholieke fe deratie de minister op deze huns inziens merkwaardige extra belasting van de mijnondernemingen. Voorts stelde de ka tholieke federatie, dat haars inziens de re gering de consequenties van erkenning van vervroegde pensionering van beamb ten en arbeiders dient te accepteren. Een en ander zou betekenen, dat gepensioneer den vóór de 65-jarige leeftijd in aanmer king komen voor uitkeringen krachtens wettelijke regelingen (A.O.W.). Dit zou met zich brengen dat de sociale lasten, welke bij de mijnen toch al belangrijk zwaarder zijn dan in andere takken van industrie, enigszins worden verlicht. Ge- Van gezaghebbende zijde heeft men te kennen gegeven, dat de Hoge Autoriteit alle pogingen in het werk zal stellen om een compromis oplossing te vinden met betrekking tot de herziening van de bepa lingen van het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) aangaande herscholing van ontslagen arbeiders. Maandag kon in de Ministerraad van de E.G.K.S. hierover geen overeenstemming worden bereikt en de Ministerraad zal de ze kwestie in zijn volgende bijeenkomst van 17 november opnieuw behandelen. West-Duitsland, Nederland en ook Ita lië zijn tegen opneming in het verdrag van E.G.K.S. van een artikel, dat de blijven de mogelijkheid opent van een dergelijke hulpverlening. Genoemde landen zijn van mening, dat het in feite gaat om het weer aan het werk helpen van mijnwerkers, die door de huidige kolencrisis worden getrof fen en dat men onder die omstandigheden zijn toevlucht kan nemen tot artikel 95, dat gaat over „gevallen, waarin niet door het verdrag wordt voorzien." Een derge lijke oplossing wordt door de Hoge Auto riteit juridisch onaanvaardbaar geacht. (Vervolg van kolom 1) voorzitter van de Euromarkt-Commissie er meteen na afloop van de conferentie op heeft gewezen, dat invoerrechten afschaf fen één ding is, maar politieke, economi sche en sociale coördinatie drie andere. Het één gaat ten slotte niet zonder de an dere. Natuurlijk kan men formeel de in voerrechten laten verdwijnen en dan met administratieve en fiscale maatregelen het effect daarvan weer grotendeels te niet doen. Dan heeft men formeel aan zijn verpliéhtingen beantwoord. Zo merkt de Duitse consument door een verhoging van de omzetbelasting weinig van het verlaag de invoerrecht op koffie bij het in werking treden van de Euromarkt. Het is zonder meer duidelijk, dat dit niet het doel van de Euromarkt is. Iedere lidstaat heeft echter zijn eigen geschiedenis, economische en sociale ont wikkeling en produktie-structuur. De leef tijdsopbouw, de sociale voorzieningen, de belastingstelsels, de staatsinrichtingen en niet te vergeten de volksaard lopen sterk uiteen. Daarbij komen dan nog de ver schillen in taal en de oude helaas nog steeds niet geheel verdwenen intra- Europese rancunes en ressentimenten. Met al deze factoren moet men rekening houden als men plannen voor de eenwor ding opstelt. Voortdurend zullen compro missen moeten worden gezocht en er zal lang en hard moeten worden onderhan deld voor iedere nieuwe stap naar die eenheid. Tijd en geduld en taaie volhar ding zijn nodig; met een geforceerd tem po zal men, gelet op al deze verschillen, in feite meer moeilijkheden scheppen dan men oplost. De politiek zal moeten wor den gericht op enige versnelling van de „natuurlijke" integratie van het bedrijfs leven door de nationale regeringen. De Europese organen kunnen zich daar dan, hun doeleinden niet al te ver weg stellend, bij aanpassen. zien de huidige ontwikkeling in de Neder landse mijnindustrie is de katholieke fe deratie van oordeel, dat de regering met betrekking tot het behoud van de werkge legenheid in Limburg een zeer bijzondere taak heeft. Concreet betekent dit, dat meer dan voorheen industrievestiging moet worden gestimuleerd, zodat nieuwe werkgelegen heid wordt geschapen. Bijzondere aan dacht verdient hierbij het vraagstuk van scholing en omscholing. Tot besluit stelden de vertegenwoordi gers van de katholieke federatie, dat een beroep op de regering en het Nederland se volk volkomen verantwoord moet wor den geacht, omdat huns inziens regering en land meerdere malen en nooit tever geefs een beroep op Limburg en het Ne derlandse mijnbedrijf hebben gedaan. de veredelde koffiemelk van Tlutricia LONDEN (Reu- ter/AFP) Het bureau van de So cialistische Inter nationale heelt te Londen besloten een bijeenkomst van deskundigen te beleggen, die de recente tegensla gen voor de socia listen bij verkie zingen in Europa moet onderzoeken en moet trachten een gemeenschappelijke politiek op te stellen om een einde te maken aan deze ongunstige ontwikkeling. Het bureau gaf uiting aan zijn bewondering voor de strijd van de socialisten bij de Britse verkiezingen, nadat de secretaris-generaal van Labour, Morgan Philips, verslag had uitgebracht over de ervaringen van zijn partij. De socialistische partijen zijn na de oorlog als politieke macht op een vooraan staande plaats gekomen in de landen van West-Europa. Omstreeks de jaren 1950—1954 begon de opgekomen ster over de gehele linie een neiging tot dalen te vertonen die met de recente Engelse verkiezingsuitslag nog weer eens sterk geaccentueerd werd. Wij hebben een berekening gemaakt voor de verschillende Europese landen waarbij wij de kracht van de socialistische partijen voor de jaren 1945—1946 op 100 hebben gesteld, op basis van de verschillende nationale verkiezingen. Voor elke volgende verkiezing is per land een verhoudingscijfer vastgesteld, steeds uitgaande van: resultaat 1945 100. Het beeld dat het verloop van de sterkte van de socialistische partijen in West-Europa biedt vindt U in bijgaande grafiek. In het algemeen gezegd kan men spreken van een merkbare teruggang na de na-oorlogse hausse-periode. ROME (UPI) Roberto Rossellini die zijn drie kinderen aan hun moeder Ingrid Bergman moest overdragen op last van een gerechtelijke uitspraak, heeft dat don derdag om 5 uur Nederlandse tijd gedaan. Hij had de verblijfplaats van het drietal tot vijf minuten voor de verplichte over dracht geheim gehouden. Pas om vijf voor vijf belde hij zijn voormalige echtgenote op, waar zij zich bevonden. Het bleek in het appartement van familievrienden te zijn in hetzelfde flatgebouw, waar Rossel lini en Ingrid Bergman eens als man en vrouw leefden. (Vervolg van pag. 1) Ook Indonesië-gangers De Kamer heeft eerder met 48 tegen 72 stemmen de motie-Wierda verworpen be treffende het niet inlijven bij de Bescher ming Bevolking van degenen, die tijdens de vervulling van hun militaire dienst plicht naar Indonesië werden uitgezonden. Vóór stemden P.v.d.A., P.S.P. en de communisten, alsmede de heren Roosjen (A.R.) en Van der Mei (C.H.U.). Tegen stemden K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P De tegenstemmers hadden geen behoefte aan de motie na de toezegging van minister Toxopeus, dat hij de Indone sië-gangers zoveel mogelijk zal vrijstel len. Uitvoering van de motie 'zou grote moeilijkheden veroorzaken en de opbouw van de B.B. negen maanden vertragen. Verplaatste bedrijven Bij verschillende Nederlandse onderne mingen, die tot voor kort hun werkterrein in Indonesië hadden, bestaan plannen hun activiteit in andere werelddelen voort te zetten. De meest kapitaalkrachtige dezer ondernemingen zijn in staat de uitvoering van hun plannen geheel zelf te financie ren. Er zijn echter ook een aantal onder nemingen, die hun plannen slechts zullen kunnen volvoeren met steun bij de finan ciering. Daarvoor wordt opgericht de Neder landse Overzee Financieringsmaatschap pij (N.O.F.). Teneinde de N.O.F. in de ge legenheid te stellen gelden aan te trekken, heeft de Tweede Kamer besloten de mi nister van Financiën te machtigen garan ties te verlenen voor de rente en aflossing van leningen tot ten hoogste 16 miljoen gulden. De overweging is dat de belangen van de Nederlandse industrie en bijgevolg van de werkgelegenheid worden bevorderd. Het transport van de tropische produkten zal mede door Nederlandse schepen kun nen geschieden en van belang is ook dat werkgelegenheid wordt verschaft aan een aantal uit Indonesië gerepatrieerde gespe cialiseerde krachten. Vooral van de zijde van de heren Van Leeuwen (V.V.D.) en Lucas (K.V.P.) wer den nogal bezwaren aangevoerd omdat zij het risico wel heel groot vinden. Minister Zijlstra verklaarde, dat hij evenmin en thousiast was geweest en geaarzeld had weer de weg van het verlenen van garan ties op te gaan, maar hij had het ook niet verantwoord geacht nee te zeggen. De ramp. die het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië is overkomen, moet een over weging zijn om iets eerder over aarzelin gen heen te stappen. Het betreffende wetsontwerp, dat de he ren Van der Mei (C.H.U.), Peschar (P.v.d.A.) en Van Eijsden (A.R.) in weer wil van bedenkingen toch wel hadden toe gejuicht, werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het bureau voorkoming misdrijven van de Amsterdamse politie is een nieuwe ac tie begonnen om de jeugd op het rechte pad te houden. Een strooibiljet, waarop afgebeeld een kind in een box en een boef in de gevangenis, waartussen ouders trachten een muur te metselen bevat een aantal „bouwstenen voor de muur tussen box en bajes", bestemd voor ouders en op voeders. Uw kind mag niet ongemerkt snoep of geld wegnemen, is een van deze „bouw stenen". Ken de herkomst van al zijn be zittingen. Wees secuur met boodschappen- geld en geld voor de school. Leer uw kind tijdig andermans werk en eigendom te respecteren. Treed op tegen straatschenderij en speel niet de straatad vocaat. Voorkom de vorming van jeugdige gewoontemisdadigers door tijdige inscha keling van de kinderpolitie. Het is u wel bekend, dat zij die misdrij ven plegen niet onzichtbaar zijn. Het keren van de jeugdmisdaad is ook uw zorg. Mocht u iets verdachts bemerken, ken dan uw plicht en richt u tot de politie. „Help ons u te helpen", aldus de Amster damse politie. De oudste dochter van keizer Hirohito van Japan, prinses Higashikuni, heeft donderdagmorgen een rondvaart ge maakt door de Amsterdamse havens en grachten. De prinsen scheept zich in. Het lid van de Tweede Kamer dr. I. Meulink, (A.R.P.) heeft aan de minister van Justitie de volgende vragen gesteld: is het juist, dat op 5 maart 1959 aan h.et UNESCO Centrum Nederland te Amster dam een ministeriële vergunning is ver leend tot het houden van een loterij? Indien de minister deze vraag bevesti gend zou beantwoorden, kan de minister dan meedelen of vóór het verlenen van deze vergunning zekerheid was verkre gen, dat de opbrengst der loterij in over eenstemming met artikel 3 van de Loterij- wet uitsluitend zou strekken tot een liefdadig doel of bevordering van weten schap, kunst of een ander algemeen be lang. Welke bepalingen in de vergunning tot het houden van de loterij zijn opgenomen, ten einde te waarborgen, dat deze loterij in overeenstemming met de wettelijke be palingen gehouden werd? Zijn deze bepalingen door het UNESCO Centrum Nederland nageleefd? Volgens beschuldigingen die in een ochtendblad zijn geuit, zou deze loterij niet voldoen aan de eisen en bepalingen van de ministeriële vergunning, terwijl deze vergunning bovendien op een misver stand zou berusten. De baten van deze loterij er zijn een miljoen loten van een gulden in omloop komen ten goede aan de stichting UNESCO Centrum Nederland, een op zichzelf staand lichaam, dat zich bezig houdt met voorlichting en propaganda ten dienste van de UNESCO, de internationa le organisatie van de UNO. De justitiële autoriteiten, aldus de beschuldigingen, zijn misleid door de doelstellingen van de UNESCO, ondermeer het steunen van onderwijs- en culturele instellingen in achtergebleven gebieden. De opbrengst van de loterij daarentegen is bestemd voor het voorlichtingscentrum. De miljoen lo ten dienden in vier series te worden ver kocht met dien verstande,, dat pas aan de tweede serie mocht worden begonnen, nadat de eerste serie was uitverkocht, en zo vervolgens. De organisator zou echter alle loten in bundeltjes van tien stuks tegelijk hebben verzonden. Deze verzen ding had voornamelijk plaats aan mensen, die hier niet om hadden gevraagd, maar wie in een begeleidend briefje irfrd ge vraagd de loten te kopen, te verkopen of terug te zenden. Zij, die niets terugzonden, zouden later aansprakelijk zijn gesteld voor een bedrag van tien gulden. „Het is gooien met modder", had de directeur van het UNESCO Centrum Ne derland. mr. F. H. Tunnissen, naar aanlei ding van de beschuldigingen gezegd. „Po litie en justitie zijn hier geweest om als nog de gehele zaak te onderzoeken. Zij hebben geen aanleiding gevonden maat regelen te nemen. Er was niets, dat het ministerie van Justitie onbekend was. Er is geen sprake van dat ook maar ergens de loterij-wet is overtreden". Opschepperij De laatste der vakantiegangers is nu te ruggekeerd naar eigen huis, hof en haard en dus zijn er op veel auto's prachtige plakplaatjes bijgekomen. U kunt nu of) de achterruit zien waar ze allemaal ge weest zijn. Wanneer u daaraan niet ge noeg hebt, moet u even voorlangs lopen. De bumper vertelt u dan met émaille bordjes nog wat meer van de verre ver ten, die Wout en Josje, Didi en Han, Joop en Annemarie hebben veroverd. Wie niet met de wdaage maar met trein, vliegtuig of boot hebben gereisd, hebben plakplaatjes van verre hotels op de kof fers laten doen en ze doen nu boodschap pen met blauwe vliegmaatschappij-tasjes: véél Boac, Bea en Airfrance; Airindia en El Al zijn nog ver in de minderheid. Maar wie weet? Misschien volgend jaar. Moet je de buren zien kijken! Vergeten wij de hoge antennes met wap perende vaantjes aan de scooters niet. En niet de wolletjes met vreemde plaatsna men op de mouwen en de verzilverde plaatjes aan de alpenstokken. Ik geloof dat dit in de taal der psycho logen „Ich-Behauptung" heet; in het An gelsaksisch „Show off" en in het Neder lands „Opschepperij" of „Kapsonus". Vorig jaar heb ik op een geparkeerde Rolls Royce een plakplaatje zien staan met „we haven been nowhere". Dat was een protest, maar in wezen was het de zelfde geldingsdrang. De Rollsmeneer wilde ieder een laten zien, dat hij een uitzondering was. Er zijn mensen die zich een beetje boos maken om al dit soort opschepperij, maar dat lijkt mij ongerechtvaardigd, omdat het „laten zien wie ik ben" en het demon streren van de eigen uitzonderlijkheid een menselijk trekje is, dat maar heel weinig mensen niet bezitten. Iedere dame met een bijzonder hoedje, elke veldmaarschalk met de borst vol or detekenen doet aan het spelletje van „kijk ik eris" mee. De jongens met de baardjes en spijkerbroeken evenzeer als de diplo maten in hun zwart en goud; de berijders van lang-gerekte vinnen-auto's precies zo als het nozempie op zijn fel-gekleurde brommert; en de politie-jeep met zijn gil lende jirene is precies zo „hoor ik eris" en „moet je mij eens zien", als kleine Bertje die in zijn wildwestpakje de buurt- jongetjes jaloers gaat maken. Diezelfde geldingsdrang is aanwezig in de halve ton aan juwelen, die mevrouw De Vries meedraagt, als in het dubbeltje voor de bioscoopportier van de heer Van Dam; zij zit in het „lamasitte" van de ruimhartige fooiengever precies zoals in mijn uitdrukkelijke mededeling dat ik een uan de weinige uitzonderingen op deze re gel ben. Elias Advertentie A X (al kreeg ik het cadeau!) Wat moet ik met zon over dreven-korte jurk, die boven je knieën zowat is dichtge- snoerd? Ik wil een leuke, warme, sportieve japon, met zo'n wijd aangeplooide rok, en dan bijvoorbeeld zo'n mo derne afstaande kraag. U wordt op uw wenken be diend, mevrouwbij „de Faam". En als u straks ook nog iets gekleeds zoekt: we hebben zojuist de nieuwste modellen binnengekregen, met een gladde of iets gedrapeerde rok, met een bescheiden boot hals of met revers, of met een grote kraag. Dat is pas écht een flatteuze mode! en... u slaagt al v.a. f 29,75 VERTROUWENSNAAM ANEQANO HOEK L VEERSTRAAT Een 31-jarige tractorchauffeur, die al veertien jaar lang op zijn poolformu- lier dezelfde cijferreeks heeft ingevuld, heeft zondag eindelijk succes gehad. De uitslag, die hij veertien jaar geleden al voorspelde, bracht hem de hoofd prijs: 24.000 gulden. De man, die in zuid-Zweden woont, kon niet nalaten te zeggen: „Zie je nou wel..." SACRAMENTO (UPI) Gouverneur Brown van Californië heeft aan het begin van de clementie-„hearing" voor Caryl Chessman verklaard dat hij ervan over tuigd is dat Chessman schuldig is aan al le misdaden waarvoor deze indertijd ter dood is veroordeeld. De enige vraag die voor hem, Brown, bestaat is hoe hij moet handelen uit gemeenschapsoogpunt De „hearing" van de gouverneur dient om te bepalen of alsnog bepaald moet worden of Chessman levenslange gevangenisstraf zal krijgen, dan wel in de gaskamer van de gevangenis zal sterven. Brown beloofde dat hij zijn besluit maandag bekend zal maken, waardoor de verdedigers naar zijn mening nog voldoen de tijd overhouden pogingen bij de recht bank te doen. De executiedatum is nog steeds 23 oktober. Chessmans verdediger besloot zijn plei dooi met de opmerking dat de tendens van het afgelopen jaar in de wereld is de doodstraf los te laten en dat het vonnis ge wijzigd moet worden als een daad van mededogen, fatsoen en menselijkheid. Hij SAO PAULO Het Braziliaanse „Co mité voor het leven van Caryl Chessman" is er in geslaagd in drie dagen tijds een miljoen handtekeningen te verzamelen voor een petitie ten behoeve van Chess man.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3