Brussel zegt Kongo volledige onafhankelijkheid toe Premier Macmillan gaat binnenkort naar Afrika Citroën „HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Democratisch bestel over vier jaar voltooid HET WEER Verhoging Kinderbijslagen voorgesteld J. J. van Kooten CHALET KAAS Generaal George Marshall in Washington overleden Grootscheeps hulpprogram venvacht Twee cent per kind per dag Verlangt u ook zo naar de vrije zaterdag? A. J. Rotteveel's Zuid west-A frik a Het woord is aan KIEML Harde wind N ob el prijswinnaars Broodconflict opgelost In de krant van heden: De droogte Geen sprake van gedwongen veeverkoop, zegt minister Klein metaal OVEREENSTEMMING OVER LONEN Verhoging van 4 en 5 Zwitserse In de nieuwe Libelle leest u wat huisvrou wen vinden van de 40-urige werkweek. Natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter Automobielbedrijf «WMORRIS "before ijou êuif! 74e JAARGANG No 85 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 237 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter-UPI) Gene raal George C. Marshall, chef van de Amerikaanse generale staf gedurende de tweede wereldoorlog is gisteravond, 78 jaar oud, in Washington overleden. Marshall werd sinds maart in het Wal ter Reed hospitaal verpleegd. In januari van dit jaar kreeg Marshall een zware be roerte. President Eisenhower heeft gezegd dat de dood van Marshall een reden tot ver driet is voor het gehele land. Zijn moed, kracht, inzicht en onbaatzuchtigheid wa ren een bron van inspiratie, niet alleen voor het leger, maar voor het gehele land en ook voor de bondgenoten, aldus de pre sident. Een groot generaal, en groot minister van Buitenlandse Zaken en een groot mi nister van Defensie is heengegaan", aldus ex-president Truman, die Marshall de bes te militair sinds de dagen van Robert Lee en een der groten van deze eeuw noemde. Marshall zal dinsdag op de nationale be graafplaats van Arlington ter aarde wor den besteld. Slechts vier van de negen vijf-sterren-generaals van de laatste we reldoorlog zijn nog in leven, te weten Mc- Arthur, Bradley, admiraal Nimitz en Eisenhower. De naam van generaal Marshall zal voor het Nederlandse volk altijd verbon den blijven met overwinning en bevrij ding na vijf verschrikkelijke oorlogsjaren en met het plan-Marshall, dat in een be slissend stadium der geschiedenis de basis voor een Europees herstel is geweest. Een groot soldaat, groot staatsman en een groot Amerikaan is van ons heengegaan, doch zal in onze dankbare herinnering blijven voortleven, aldus is van officiële Nederlandse zijde verklaard. Naar verluidt heeft Marshall verschei dene aanbiedingen waaronder een van een miljoen dollar om zijn memoires te schrijven, afgeslagen. Hij verklaarde geen persoonlijk voordeel uit zijn openbaar op treden te willen trekken. Wel heeft hij zijn inzichten en inlichtingen over ge beurtenissen waarbij hij betrokken was, op de plaat laten vastleggen. Dit grammo- foonverslag heeft een speeltijd van veer tig uur. (Zie verder pagina 3) NEW YORK (UPI) „Het is gemak kelijker gegevens te krijgen over de zijde van de maan die van ons is afgekeerd dan over het Zuidafrikaanse mandaatge bied Zuidwest-Afrika", aldus de Uru- guayaanse afgevaardigde in de Beheer- schapscommissie van de UNO, dr. Fa- bregat. Fllegende Blatter: Wie zijn geliefde wil beoordelen, moet zien hoe deze met anderen omgaat. BRUSSEL (ANP) - De Belgische regering heeft Kongo volledige on afhankelijkheid in 1964 in het vooruit zicht gesteld. Dat is de kern van een boodschap tot Kongo, welke gisteravond is uitgesproken door de minister van Belgisch-Kongo en Roeanda-Oeroendi, A. E. de Schrijver. „Op dat ogenblik zullen België en Kongo, zich hierbij in volledige onafhankelijkheid langs hun wetgevende en uitvoerende organen uitend, een beslissing moeten nemen over de gemeenschappelijke instellingen die zij samen in het leven willen roepen. Zonder op de toekomst te willen voor uitlopen is do Belgische regering de mening toegedaan, dat de belangen van beide naties het best gediend zouden worden door een onderlinge gemeen schap, die door kracht en vertrouwen zou worden gekenmerkt", aldus de boodschap. Intussen zullen twee wetgevende ver gaderingen, een geheel verkozen Kamer en een in meerderheid verkozen Senaat, alsmede een voorlopige regering, waar van de leden door de koning worden benoemd, in augustus of september van het volgend jaar kunnen worden ge ïnstalleerd. De schrijver, die zijn boodschap uit sprak aan de vooravond van de zestigste verjaardag van de afschaffing der slaver nij in Kongo door België, herinnerde er aan, dat in december van dit jaar de eer ste algemene verkiezingen in Kongo zul len worden gehouden. Door deze verklarin gen zullen de basis-instellingen, gewesten en gemeenten, in handen komen van de Kongolezen, die op een nieuwe manier en onder hun verantwoordelijkheid belangrij ke lokale en gewestelijke aangelegenhe den zullen moeten beheren. Dadelijk daar na vangt een nieuw stadium aan: de op richting van de provinciale instellingen. Het derde stadium, aldus de minister, zal bestaan in de oprichting en het in werking stellen, in 1960, van twee wetge vende vergaderingen en een uitvoerend li chaam, namelijk: een centrale regering voor gans Kongo. Voor het einde van de eerste zittingstijd, die maximaal vier jaar zou duren, zouden de wetgevende vergaderingen een ont werp van definitieve grondwet moeten uit werken, dat ter goedkeuring aan de be volking zou worden voorgelegd. In het laatste deel van zijn boodschap ging minister De Schrijver nader in op de financieel-economische problemen van Kongo. Volgens Belgische persberichten zal met de drie plannen een bedrag ge moeid zijn van totaal vijf miljard frank (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft het plan opge vat zich op de hoogte te gaan stellen van de brandende vraagstukken in Afrika, die zijn vorige regering onopgelost moest la ten liggen. Macmillan was de eerste Brit se premier, die een reis maakte door de landen van het Gemenebest. Hij is een goede leerling van Churchill, die van me ning was, dat een minister er op uit moet trekken, omdat er niets gaat boven per soonlijk contact. Macmillans reis naar Moskou was mede een gevolg van deze heilzame opvatting. De tegenwoordige snelle luchtverbindingen maken bezoeken Advertentie 't Is wttrl Ademin voorkomt «n genoost, bovendien 'n troctotle. Verwachting tot morgenavond: Tot hard en aan de kust tot stormachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. Overigens veranderlijke bewol king met later enige regen. Iets lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. mogelijk, waaraan vroeger eenvoudig niet kon worden gedacht. Macmillan zal naar Ghana, Nigeria, Rhodesia en Nyassaland gaan. Zijn be zoek mag beschouwd worden als een in leiding tot de uitvoering van een groot- scheepsplan voor economische hulp aan deze landen. Mogelijk zal de premier zijn tocht maken tijdens de parlementaire kerstvakantie. De bedoeling zou zijn, de methode van het Colombo-plan, dat van toepassing is in Azië, ook te gebruiken voor de nieuwe Britse Dominions, zoals Ghana en binnenkort Nigeria, alsmede voor de andere Britse koloniale gebieden in Afrika. Groot-Brittannië alleen kan hiervoor het geld niet verschaffen, zodat dit, evenals onder het Colombo-plan, gezamenlijk zal gebeuren met de andere landen van het Britse Gemenebest. Het plan zal verder worden uitgewerkt op de conferentie van het Gemenebest, begin volgend jaar. La ter in het jaar volgt er in Londen de con stitutionele conferentie inzake Centraal- Afrika, met de bedoeling om de daar reeds door de Labourregering gestichte fe deratie, dominionstatus te geven. Hierte gen verzetten zich de koloniaal gebleven gebieden van Nyassaland en Noord-Rhode- sia, die er voorkeur aan blijven geven door de regering in Londen te worden be schermd tegen de Britse kolonisten, die sterk onder invloed staan van de Unie van Zuid-Afrika, hoewel zij waarschijnlijk wel zullen terugdeinzen voor het extre misme van een blanke rassenhaat. De nieuwe minister van Koloniën Macleod zal Afrika waarschijnlijk ook binnenkort bezoeken. Een nieuwe aanpak is dringend gewenst. Advertentie vanaf 3987.- Vraagt demonstratie 375 miljoen gulden afgezien van de particuliere kapitaalsdeelnemingen. De minister besloot zijn boodschap met een hartstochtelijk beroep op de gehele Kongolese bevolking, het proces van po litieke en economische evolutie in volko men orde en rust en in onderling ver trouwen tussen blank en zwart te doen verlopen. Spanning In Leopoldstad LEOPOLDSTAD (Belga) De gebeur tenissen te Loeloeaburg hebben in de hoofdstad van Belgisch Kongo spanning tussen de Baloeba- en de Locloea-inwo- ners veroorzaakt. Uit Loeloeaburg is ge meld dat het aantal doden van de onge regeldheden tussen stammen in de pro vincie Kasai in Midden-Kongo thans der tig bedraagt. Ten noorden van Loeloea burg werd donderdagavond bij een aan val op een politiepatrouille een politie man gedood. Donderdagnacht was het "rus tig in Loeloeaburg. Aan de oproep van het Loeloea-opperhoofd tot kalmte lijkt men gehoor te gaan geven. Uit officiële bron is vernomen dat de Ba loeba de politie-troepen met geestdrift hebben ontvangen. In Loeloea-dorpen is verklaard dat de uitingen van vijand schap uitsluitend tegen de Baloeba en niet tegen de blanken gericht zijn. Talrijke Ba- loeba's die hun toevlucht gezocht hadden in Loeloeaburg zijn naar hun dorpen terugge keerd. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Kin derbijslagwet, de Kinderbijslagwet voor Rentetrekkers, de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen rn de Kindertoelage- wet voor Gepensioneerden (verhoging kin derbijslagen). Deze wijziging beoogt de tegenwoordige kinderbijslagen met in gang van 1 oktober 1959 te verhogen met twee cent per kind per dag. De kosten van deze maatregelen bedragen naar raming 3.455.000 voor het vierde kwartaal van 1959. In de Memorie van Toelichting wordt meegedeeld dat de regering zoals in de nota van 25 juni 1959 inzake enkele hoofd punten van het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in het vooruit zicht is gesteld, voornemens is maatrege len te treffen ten aanzien van enkele on derdelen van het sociaal-economisch be leid. Deze houden in een afschaffing van de consumentensubsidie op melk en een huurverhoging van 20 percent.. Zoals bij de mondelinge behandeling van die nota in de Tweede Kamer reeds is medege deeld, zal de realisatie van deze maatre gelen geschieden door een verhoging van ,de melkprijs van 2 cent per liter met in- 'gang van 1 januari 1960 en nogmaals een verhoging van deze prijs met 2 cent te zamen met de huurverhoging met ingang van 1 april daarop volgend. Deze verschillende verhogingen zullen voor de werknemers worden opgevangen door een verhoging van de kinderbijslag, alsmede door een algemene loonbijslag. De eerste verhoging van de melkprijs met 2 cent per liter zal gecompenseerd wor den door een verhoging van de kinderbij slagen met 2 cent per kind per dag. In verband met het feit, dat de uitkering van de kinderbijslag in het algemeen na afloop van elk kwartaal geschiedt is het gewenst de verhoging van de kinderbijslag welke ter compensatie van deze prijsverhoging dient plaats te vinden, reeds een kwartaal eerder dan die prijsverhoging te doen in gaan. Ter zake van de verhoging van de kin derbijslagen, welke naast de 21/» percent loonsverhoging nodig zullen zijn ter com pensatie van de huurverhoging van 20 percent en ter verwerking van de huidige duurtetoeslag van 10 cent per kind per dag in de kinderbijslagen zullen te zijner tijd wetsvoorstellen worden ingediend. Het conflict over de broodprijs in Haar lem is opgelost. In de beslissende verga dering, die gistermiddag en -avond ge houden werd heeft bakker T. Dekker, die de actie ontketend heeft na lang praten be sloten zijn broodprijzen niet te verlagen. De heer Dekker is namelijk na rijp beraad gezwicht voor de argumenten van zijn collega's, die hem wezen op de grote con sequenties welke een eventuele verlaging van de prijzen met zich mee zou brengen. Hij blijft zich echter principieel verzet ten tegen het spaarzegelsysteem en hij wenst dan ook in geen geval mee te wer ken aan de voorbereidingen tot oprichting van een stichting, waarmee de Haarlemse bakkers onder meer een gezamenlijke re- klame willen gaan voeren. Professor Severo Ochoa, aan wie, met professor Arthur Kornberg dit jaar de Nobelprijs voor geneeskunde is toe gekend. Prof. Ochoa, Spanjaard van geboorte heeft met prof. Kornberg een biochemisch onderzoek ingesteld naar kankerverwekkers. Houtplein 18 - 20 Telefoon 12000 Professor Arthur Kornberg, die de Nobelprijs voor Geneeskunde van dit jaar deelt met professor Severo Ochao. Beiden zijn Amerikanen, die enkele jaren geleden te New York hebben samengewerkt. pag. Generaal Marshall overleden ..1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Taal-laria 3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Agenda 4 Uit stad en omgeving5, 6, 18 Beurs 6 Kerkelijk Leven 7 Filatelie 7 Sport 9 Kunst 11 Erbij Films11, 18 Medische verzorging 18 Kerkdiensten18 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ". Antwoordend op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer C. Borst (Comm.) heeft de minister van Landbouw en Visserij mede namens de minister van Economische Zaken medegedeeld, dat hoewel de markt voor ruwvoeders in het algemeen onoverzichtelijk is, uit de thans beschikbare gegevens een zekere schaars te hierin is gebleken, waarmee een prijs stijging gepaard gaat. De prijzen der krachtvoeders, zo zegt de minister ver der, worden op dit moment echter door de droogte in het geheel niet beïnvloed. Wat de huidige daling der veeprijzen aangaat merkt de minister op, dat deze valt binnen het patroon van een normaal seizoenverschijnsel. Van een gedwongen uitstoot van vee tegen afbraakprijzen is dan ook geen sprake, aldus de minister. In zijn vragen had de heer Borst beves tiging gevraagd van zijn opmerking, dat als gevolg van de droogte de prijzen van groenvoer, hooi en andere soorten vee voeder worden opgedreven, als gevolg waarvan vele veehouders genoodzaakt zou den zijn hun vee tegen afbraakprijzen te verkopen. De heer Borst stelde in zijn vra gen onder meer voor een prijzenstop in te voeren en renteloze voorschotten te ver strekken aan boeren, die hiervoor in aan merking komen. Een groot aantal katholieke kamerle den zal woensdag 21 oktober een excur sie maken langs de droge gebieden. Zij zullen zich laten voorlichten over de scha de, die de droogte aan de land- en tuin bouw heeft toegebracht. Op uitnodiging van het Drents Land- bouwgenootschap komen leden van de Ka merfracties der vijf grootste politieke par tijen in Nederland vandaag naar Drente, om zich op de hoogte te stellen van de gevolgen, welke de droogte voor de boeren heeft. Na een bijeenkomst in hotel Over- cingel te Assen, maken de Kamerleden een excursie door het deel van de provincie met Hoogeveen als eindpunt. De vertegenwoordigers der organisaties van werkgevers en werknemers in het ca- rosserie- en wagenbouwbedrijf, het isola tiebedrijf en het smeden- en metaalbewer- kingsbedrijf, met uitzondering van het modelmakersbedrijf- hebben in principe overeenstemming bereikt over een verho ging van de C.A.O.-lonen met vijf percent. In het communiqué van de federatie van werkgeversorganisaties in de kleine me taalnijverheid, waarin dit wordt medege deeld, wordt voorts gezegd dat, voor wat betreft het elektrotechnisch bedrijf, par tijen tot overeenstemming zijn gekomen over een verhoging van vier percent. De desbetreffende voorstellen zullen ter goedkeurin-r worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. De be sprekingen tussen vertegenwoordigers van de Bovag en de werknemersorganisa- zo ver gevorderd stadium dat eerstdaags een beslissing hierover kan worden ver wacht. aldus het communiqué. Advertentie Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Is alleen echt met het merk CHALET! Op de luchthaven Rotterdam (Zestien- hoven) zijn vrijdag demonstraties ge houden met een nieuw type vliegtuig, dat geschikt is voor passagiers- en vrachtvervoer tegen een ongekend laag tarief. Dit is mogelijk gemaakt door de Engelse Hawker Siddeley Group. Een van de leden van die groep, de Armstrong Whitworth Aircraft Ltd, heeft een nieuw groot vliegtuig, de Argosy", ontworpen, dat ook op Farn- borough is gedemonstreerd. De Argosy is uitgerust met twee staartbomen. Zowel aan de voor- als aan de achter kant bevindt zich over de volle romp breedte een laaddeur, zodat auto's achteraan kunnen inrijden, om na de landing aan de voorkant het vliegtuig te verlaten. Er kan 13 ton vracht wor den meegenomen en ook de zwaarste lading kan onmiddellijk op een vracht auto of truck worden gerold door middel van „rolmatten". Advertentie Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel.57.500-57.501 Advertentie BARÏÏSS" HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BU KOHNGSPIÜN) AMSTERDAM TEL 223596 MOHAIR DAMESVESTEN 39.75 Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphins Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1