VERBOND VAN NEDERLANDSE WERKGEVERS JUBILEERT KANTOORMACHINES Wereldnieuws Weer opklaringen verwacht Renault trekt zich terug uit Israel Zccli ió Ixet zo 2 Thans vooral actief op sociaal economisch terrein Poolse vleesprijzen met 25 ac verhoogd Kort economisch n'euws Onder druk van Arabieren? Devaluatie in Marokko Geringere Belgische deelneming aan Utrechtse Jaarbeurs DIEREN „LEREN" Eerste consumptiemelk naar Frankrijk De handel in haar goud en goudcertificaten Noorse minister van Visserij in Londen Produktie-indexcijfers Panda en de meesteavkok y Russische en Japanse hulp voor Indonesië ASW-apparatenfahriek Groothandelsprijzen ongewijzigd Aantal telefoonaanvragen met 50 toegenomen MAANDAG 19 OKTOBER 1959 De indiening van een wetsontwerp voor de ongevallenverzekering vormde zestig jaar geleden, in 1899, de directe aanleiding tot de oprichting van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. De naam van deze organisatie luidde toen „Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers" en haar wieg stond te Hengelo. De bezwaren van de industriëlen tegen de ongevallenverzekering waren vooral gerezen ten opzichte van de wijze van uitvoering. Zij wensten deze namelijk niet uitsluitend in handen van de staat te zien. Hoewel dus de eerste werkzaamheden van het verbond vooral op sociaal terrein lagen, kwam hierin spoedig verandering. De eerste wereldoorlog, die zich weldra aankondigde, bracht"voor de Nederlandse ondernemers tal van moeilijkheden op economisch terrein met zich mee. Met medewerking van de vereniging werden in talrijke bedrijfstakken organisaties opgericht, die in de eerste plaats de gemeenschappe lijke belanden hadden te behartigen en voorts de overheid van advies dienden. Ook de oprichting van de Industriële Credietbank is destijds het werk van het verbond geweest. Op economisch gebied verrichtte men, toen eenmaal weer normalere tijden wa ren aangebroken, baanbrekend werk inza ke de inschakeling van het bedrijfsleven bij het afsluiten van handelsverdragen met buitenlandse mogendheden. In het so ciale vlak lag het eerste belangrijke con tact in 1928, met de vakbeweging. De jaren na de tweede wereldoorlog kenmerkten zich door een rijk gevarieer de economische problematiek. In latere jaren kwamen op het binnenlandse front problemen als het industrialisatiebeleid, de prijs- en kartelpolitiek en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie alle aan dacht opeisen. Wat het buitenland aan gaat vormden weldra de handelspolitiek, de Europese integratie en de voorberei dingen voor een vrijhandelszone de meest belangrijke onderwerpen van het ver- bondswerk. Thans neemt het V.N.W. als een van de representatieve organisaties van het be drijfsleven actief deel aan het werk van de Sociaal-Economische Raad. Meer dan 500 industriële ondernemingen zijn indi vidueel lid van het verbond; meer dan 5000 zijn indirect lid via een vijftigtal brancheverenigingen. Op 29 en 30 oktober zal de jubilerende organisatie tijdens en kele bijeenkomsten te Den Haag en Delft haar 60-jarig bestaan herdenken. De feestelijkheden De feestelijkheden nemen een aanvang met een algemene ledenvergadering in de koninklijke schouwburg te Den Haag, waar de algemeen voorzitter, dr. ir. F. Q. den Hollander, zijn jaarrede zal uitspre ken. Voorts houdt de minister van Econo mische Zaken, drs. J. W. de Pous, ter ge legenheid van deze bijeenkomst een toe spraak. Tijdens de tweede dag zullen de leden van het verbond een bezoek aan de Technische Hogeschool te Delft brengen. Aan het einde van die dag. volgt de prijs uitreiking van de door het verbond uitge schreven schildersprijsvraag. Tijdens een ontvangst in het Kurhaus te Scheveningen zal vervolgens de film, „Zestig jaren" in première gaan, welke rolprent werd vervaardigd in het kader van de jubileum viering. Ondernemend Nederland. Als belangrijk facet van deze herden king, zeker op historische gronden, kan men zien het verschijnen van het boek „Ondernemend Nederland", dat ir\ een serie van tien door deskundigen geschre ven bijdragen de geschiedenis van ons land behandelt sedert 1899, het geboorte jaar van het V.N.W. Deze verhandelingen werden in overleg met de auteurs gecoör dineerd door prof. mr. dr.M. Rooy, die ook de inleiding en het samenvattend slot hoofdstuk verzorgde. „Ondernemend Ne derland" belicht onder andere de sociale, technische, industriële en politieke ont wikkeling van Nederland in de laatste zestig jaar. De Poolse partijleider Wladislaw Gomulka heeft op een bijeenkomst van het voltallige Cen trale Comité medegedeeld dat de vleesprijzen met onmiddellijke ingang 25 percent zullen stij gen. Deze prijsstijging zal niet worden gecom penseerd door salarisverhoging of prijsverlaging voor andere levensmiddelen. Op de boeren zal pTessie worden uitgeoefend circa 5 miljard zlotys (bijna 800 miljoen gulden tegen toeristenkoers) achterstallige belasting te voldoen De Poolse mi nister van Landbouw Edward Ochab heeft on langs een bezoek gebracht aan de Verenigde Sta ten. Hij is er kennelijk niet in geslaagd een le ning ten behoeve van de Poolse landbouw te krijgen, onofficieel het doel van zijn reis. Wilde staking in Liverpool In de ha%*en van Liverpool is een wilde staking uitgebroken, waardoor het werk op 34 schepen tot stilstand is gekomen. Ruim 5300 havenarbei ders legden het werk neer toen 130 dokwerkers een toeslag voof vuil werk werd geweigerd. Op zeven schepen wordt nog in beperkte mate ge werkt. Tsjechisch materiaal voor Egypte De minister van Gemeentezaken van de V A R. heeft bekendgemaakt, dat met Tsjechoslowakije een voorlopig akkoord is bereikt over de levering van Tsjechisch materiaal ter waarde van 50 mil joen Egyptische ponden op basis van een kre diet met een lange loop» 'd. Russische walvisvaart 's Werelds grootste walvisvaarder van 44 000 ton is uit de Russische haven Odessa vertrokken met een flotille voor zijn eerste seizoen in het Zuidpoolgebied, aldus radio Moskou. De Renault-fabrieken, een Frans staats bedrijf, hebben besloten zich uit Israel terug te trekken. De maatschappij had met de Kaiser-Frazer-fabriek te Haifa een contract voor het assembleren van Re- naults in Israel. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken noem de het besluit „raadselachtig". Er zou ech ter nog overleg tussen de twee regeringen gaande zijn. Hij zei dat de maatregel niet duidde op een wijziging in de betrekkingen met Frankrijk. (De Franse maatschappij zou, naar verluidt, gezwicht zijn voor druk van de zijde der Arabische landen die Israel boycotten). Marokko heeft zijn valuta met 20,44 per cent gedevalueerd. Het wil hiermede het hoofd bieden aan de financiële moeilijk heden als gevolg van de devaluatie van de Franse en de Spaanse valuta. De nieuwe wisselkoers zal zijn 506 Marokkaanse franks tegen een Amerikaanse dollar en 1.025 Marokkaanse franks tegen 1.000 (oude) Franse franks. De Marokkaanse minister van Finan ciën, Abderrahim Boeadid, heeft dit op een persconferentie meegedeeld. Buiten landse ingezetenen die het land verlaten zullen na hun vertrek uit het land hun geld naar het buitenland mogen over maken. De minister zei dat Marokko een kre diet van 25 miljoen dollars van het Inter nationaal Monetair Fonds had gekregen tot steun aan de muntwijziging. Tot vorig jaar december was de Ma rokkaanse frank gebonden aan de Franse frank. In genoemde maand devalueerde Frankrijk met 17.5 percent. Marokko nam maatregelen om de vlucht van kapitaal te verhinderen. Nu het seizoen van de citrus- export op handen is, werden de econo mische moeilijkheden van Marokko zo groot, dat devaluatie niet te vermijden was. Na de recente devaluatie van de Spaanse peseta kon Marokko niet meer met Spanje concurreren. Er wordt een nieuwe munteenheid in gevoerd, de Dirham, die honderd Marok kaanse franks waard is. De frank wordt gehandhaafd als pasmunt. Tanger geen vrijhaven meer De Marokkaanse regering heeft bij de creet het handvest van Tanger als vrijha ven ingetrokken. De stad zal echter zes maanden respijt hebhen om de diverse handelsbelangen gelegenheid te geven de nodige maatregelen te treffen. Advertentie M. STRIJLAND - SCHOTERWEG 5 - 7 - TELEFOON 60114 De Belgische deelneming aan de mani festatie van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht loopt aanzienlijk te rug. In de afgelopen tien jaar is het aan tal Belgische exposanten dat op de jaar beurs te Utrecht exposeert gedaald van 148 tot 28 en het aantal Belgische inzen dingen van 324 tot 73. Onder de 28 expo santen die aan de jongste Voorjaarsbeurs in Utrecht deelnamen bevonden zich 10 Belgische textielfabrikanten die deel uit maakten van de textieljaarbeurs. Inmiddels heeft de textieljaarbeurs in België een actie ingezet om het aantal Belgische textielexploitanten op de textiel jaarbeurs op te voeren. Verwacht wordt dan ook dat op de komende jaarbeurs meer Belgische textieldeelnemers zullen ver schijnen. De Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel in Nederland schrijft de te ruggang van het aantal exposanten en in zendingen toe aan het feit, dat de afstan den in de Benelux klein zijn en het leggen van contacten steeds gemakkelijker wordt. Hierdoor zou de bekendheid van het Bel gische produkt in Nederland in de hand worden gewerkt. Voorts verkiezen tal van Belgische fabrikanten uitbreiding van hun verkoopsactiviteit door middel van publi citeitscampagnes boven een deelneming aan de Jaarbeurs in Utrecht Men vindt de expositieruimte vaak te klein en te duur in Utrecht Voorts geven, volgens de Kamer, de verschillende fabri kanten de voorkeur aan meer gespeciali seerde beurzen. De Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel acht deze politiek van de Belgische industriëlen niet onge vaarlijk in verband met de activiteiten die de Duitse fabrikanten op de Utrechtse jaarbeurs ontplooien. (Wij kunnen ons volledig verenigen met de mening van de Belgische fabrikanten, zoals deze is weergegeven door de Bel gisch-Luxemburgse K. v. K. De Jaarbeurs te Utrecht voldoet ook naar de mening van vele Nederlanders niet meer aan de eisen des tijds. De beurs maakt meer de indruk van een groot warenhuis, ook wat het publiek, dat de beurs bezoekt, aangaat. Wellicht zou men het in Utrecht meer moeten zoeken in de gespecialiseerde beurs voor een bepaalde branche en hem ook zo inrichten, dat deze tussen alle andere Europese jaarbeurzen hét evenement van het jaar werd. Op de zich ontwikke lende Euromarkt liggen in deze richting zeker mogelijkheden, maar die zullen snel moeten worden aangegrepen. Daarvoor zal men dan moeten breken met de oude jaar beursgedachte, hetgeen zeker ook risico's meebrengt. Het inpassen van iets van dit nieuwe in het oude, zoals tegenwoordig in Utrecht het geval lijkt te zijn, schijnt ons weinig zinrijk, omdat de bezwaren van het oude blijven bestaan en het nieuwe onvoldoende kansen voor ontplooiing krijgt. - Red.) DE voorwaardelijke reflex van Pawlow, die we de vorige maal besproken hebben, hield in, dat een kneepje in de achterpoot van een hond voldoende kan zijn om het dier te doen kwijlen, uitsluitend en alleen omdat het dier bij alle vorige kneepjes voedsel kreeg voorgezet, zodat hij het knijpen automatisch met voedsel in ver band heeft gebracht. Kunnen we hier nu spreken van leren? Het lijkt twijfelachtig, want Pawlow heeft hier uitdrukkelijk van een reflex gesproken, zij het dan een voorwaardelijke reflex. Laten we daarom eens een ander voorbeeld nemen. De proeven met allerlei diersoor ten, die de juiste weg in een labyrinth moesten leren vin den, loopt in de honderden, zodat we gemakshalve best een laag georganiseerd dier als voorbeeld kunnen nemen. Dat was een kreeft, wiens intelligentie door Yerkes werd getoetst. Deze kreeft werd in een ruimte gebracht, waar hij de keus had tussen twee wegen die beide naar het water voerden. Dat wil zeggen, ogenschijnlijk, want de linker weg was door een glazen plaat afgesloten. Ging de kreeft links, dan stoote hij zijn kop, zodat hij tenslotte leerde de rechter weg te kiezen. Dit was het resultaat van proberen". Het dier onthoudt (de ene soort sneller, de andere trager) het resul taat van dit proberen en volgt dan de weg die hij „geleerd" heeft. Dat blijkt, wanneer de rechter gang door een glazen plaat wordt afgesloten. Daar begrijpt het dier dan aanvankelijk niets van, en het botst bij zijn poging om het water te bereiken herhaaldelijk tegen de glazen plaat en doet hernieuwde pogingen deze weg, die hij als de enig juiste heeft leren kennen, te forceren. Na verloop van tijd doet de kreeft toevallig weer een paar passen naar links, ontdekt daar de niet afgesloten ope- ning (waar hij vroeger altijd faalde) en bereikt zijn doel. Dit hele geval heeft een kwartier geduurd. En brengen we de kreeft thans in dezelfde positie terug, dan vindt hij de juiste weg in 33 sec. Waaruit blijkt, dat het dier uit zijn ervaringen lessen heeft getrokken. De kreeft heeft „geleerd" en kan er toe gebracht worden in betrekkelijk korte tijd naar links of rechts uit te wijken, al naarmate de af sluiting van de gangen hem dit voor- schrijft. De kreeft blijkt dus te kunnen kiezen. En juist het reflexbegrip sluit het kiezen van een weg die by een doel past, volkomen uit. De hond, die we in de achterpoot ge knepen hebben, kiest niet tussen kwijlen en niet- kwijlen, maar het dier rea geert zoals de reflex hem dit voor schrijft, dus: hij kwijlt. Maar de kreeft die een keus doet, kan ook anders kiezen en handelt dus niet volgens het zuivere reflex-begrip. De kreeft heeft geleerd de gang naar het water te combineren met een vaste richting en vervolgens heeft hij het tegenovergestelde geleerd, waarna ten slotte de keuze, al naar gelang de omstan digheden dit vorderden, volgde. Bij een reflex is dit uitgesloten. Waarmee we echter ook weer niet willen zeggen, dat aangeleerde handelingen niet tot een reflex kunnen ontaarden (als we het eens zo onvriendelijk mogen uitdruk ken). Maar dat is juist het omgekeerde van wat Pawlow c.s. bedoelden! Wist JJ overigens, dat de handelingen, die wij by sommige dieren als uitermate dom bestempelen, soms een zeer doel matige achtergrond hebben? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) Advertentie De eerste tankauto met consumptiemelk voor Frankrijk is uit ons land weggegaan en aangekomen in Longueville bij Dieppe. Een bedrijf te Amsterdam heeft een con tract gesloten voor de levering van 150 ton melk met een vetgehalte van 3,4 percent naar Parijs en omgeving en de eerste vijf tien ton daarvan werden de dag daarop reeds vervoerd door een melktransport- bedrijf te Mijnsheerenland. Een ander transportbedrijf heeft voor de volgende vijftien ton gezorgd. Volgende week hoopt men meer auto's te kunnen laten rijden, zodat de gehele hoeveelheid van 150 ton nog die week geleverd kan worden. Het Amsterdamse bedrijf hoopt binnenkort nog twee contracten met andere afnemers te sluiten. Van het produktschap zuivel vernemen wij dat tot nu toe machtigingen zijn af gegeven voor de uitvoer van totaal 12 a 1300 ton consumptiemelk naar Frankrijk. De Union Acceptances Ltd heeft, te zamen met Samuel Montagu and Co Ltd en Mocatta and Goldsmid Ltd, een nieuwe Zuidafrikaanse maatschappij opgericht, de Bullion Merchants of South Africa Ltd. De nieuwe maatschappij zal handel drij ven in goud in verschillende vormen van baren en in overdraagbare goudcertifica ten welke worden uitgegeven door Samuel Montagu, de Bank of Nova Scotia, de Deutsche Bank A G en de Union Accep tances Ltd. De maatschappij is door de Reserve Bank of South Africa aangesteld als bevoegd handelaar in goud. De Noorse minister van Visserij, Arne Skaug, is zondag te Londen aangekomen voor overleg met de Britse regering over de plaats van visprodukten in een akkoord betreffende de „kleine vrijhandelszone" Maandag komt ook de Noorse minister van Handel, Nils Lysoe, naar de Britse hoofd stad. Naar verluidt is Noorwegen bezorgd, dat visconserven en bevroren vis niet zullen worden beschouwd als produkten die vrij gesteld zijn van invoerrechten. Volgens doorgaans betrouwbare kringen wil Groot- Brittannië, dat grote hoeveelheden vis produkten van Noorwegen betrekt, echter op deze import wel invoerrechten heffen. In augustus (231/* werkdagen) was, blij kens het C.B.S., de algemene produktie- index (basis 1953 is 100) 128 tegen 139 in juli en 121 in augustus 1958. Dezelfde indexcijfers, gecorrigeerd voor seizoen en lengte van de maand waren respectieve lijk 135, 138, 128. 20 De kapitein zette zich in de zetel en keek streng om zich heen, ,JDe thermometer!" beval hij kort. Een fors gebouwde zee man stapte naar voren en bood het ge vraagde instrument aan. De kapitein fronste zijn wenkbrauwen en sprak zacht doch dreigend: „Beste vriend, waarom overhandig je mij deze thermometer on dersteboven? Betekent dit soms een po ging tot muiterij? Nu.... GEEFT ANT WOORD!" De piraat wierp zich dodelijk verschrikt op het dek en jammerde: „Nee- hee kapiteintje.geheen muihuiterij! Heus niehiet.„Scheer je weg," snauwde de gezagvoerder, „en laat dit niet weer voorkomen." De matroos krab belde overeind en sloop weg, terwijl alle delen van zijn omvangrijk lichaam nog nasidderden van de schrik. „Knaap, kom hier met de koffiebeval de kapitein. „Nu ga ik eerst de temperatuur daarvan opmeten." „D-de t-temperatuur opme ten?" hakkelde Panda verbluft. De kapi tein knikte. „Ja, die moet precies goed zijn," legde hij uit. „Als die te hoog of te laag is, dan wordt dat beschouwd als muiterij en ook als zodanig gestraft. Langzaam liet hij het glazen instrument je in de dampende koffie zakken. Het Russische persbureau Tass heeft vandaag een overzicht gegeven van de Russische bijstand aan Indonesië over de afgelopen jaren. Volgens Tass zullen bin nenkort Russische deskundigen naar Indo nesië vertrekken om de plannen te ont werpen voor de aanleg van een autover keersweg die 662 km lang zal zijn en het zuidelijk deel van Kalimantan (Borneo) met het centrum moet verbinden. „De Sovjet-Unie heeft Indonesië een to taal krediet van 117.5 miljoen dollar ver leend over een looptijd van 12 jaar tegen 2.5 percent per jaar, terug te betalen in jaarlijkse termijnen, vervallend elke drie jaar nadat een deel van het krediet is verbruikt", aldus Tass. Verder zullen met hulp van de Sovjet-Unie een fabriek van superfosfaat met een capaciteit van 100.000 ton, en in Djakarta een stadion met 100.000 plaatsen worden gebouwd. Japan heeft erin toegestemd aan Indone sië kredieten in yens tot een bedrag yan meer dan 50 miljoen dollar te verlenen, om de olievelden in Noord-Sumatra tot nieuw leven te brengen, zo werd vandaag vernomen. De directie van de ASW-Apparatenfa- briek n.v. te Nijmegen deelt mede, dat de eerste drie kwartalen van het thans lo pende boekjaar bevredigend zijn geweest. De gang van zaken in het verstreken ge deelte van het boekjaar alsmede de order portefeuille geven aanleiding te mogen verwachten, dat de resultaten van het boekjaar weinig zullen afwijken van die, welke het vorig jaar verkregen zijn. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het algemeen indexcijfer der groothandelsprijzen per 31 augustus 1959, vergeleken met ultimo juli, ongewij zigd bleef op 141 (basis 1948 100). Het indexcijfer van de voedingsmiddelen daal de met 3 punten terwijl in de indices van de grond- en hulpstoffen en van de afge werkte produkten geen wijziging kwam. Kapitaalsbehoefte van P.T.T. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de be groting van de posterijen voor 1959 (de afdeling investeringen ten behoeve van een meerjarenprogramma). Deze post, die eerst f 183.000.000.bedroeg, werd teruggebracht op f 165.000.000,maar moet nu weer omhoog tot f 182.000.000. In de Memorie van Toelichting zegt de minister, dat deze verhoging wenselijk is geworden door een wijziging in de om standigheden die destijds leidden tot de verlaging van de post. De verbetering van het economische leven, aldus de minister, heeft geleid tot een belangrijke toeneming van de vraag naar P.T.T.- diensten in de telecommunicatiesector In de eerste vier maanden van dit jaar was het aantal aanvragen voor nieuwe telefoonaansluitingen 50 percent hoger dan in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar. Het aantal wachtenden steeg van 26.500 ultimo december tot bijna 29.000 in mei 1959. De mogelijkheid tot de gevraagde ver hoging is geschapen door een gunstige ontwikkeling van de budgetaire omstan digheden. Het bedrijfsresultaat over het lopende jaar zal, naar verwacht mag wor den. groter zijn dan in de oorspronkelijke begroting is voorzien. De P.T.T. zal in staat zijn tot een zodanige uitkering aan het rijk als winst of reservering, dat deze additionele kapitaalbehoefte wordt gedekt zo wordt in de Memorie van Toelichting gezegd. Advertentie WOLLEN HERENVESTEN EN TRUIEN Enorme collectie - Nieuwste dess. v.a. 18.90 YOUR.STYLE Kleine Houtstraat 2A - le zaak v.a. Anegang Crsdiet-service mogelijk Paraat. In een van de vier motoren van een Russische „Iljoesjin-18" is vóór de landing op het Kopenhaagse vliegveld Kastrup brand ontstaan. Toen het vlieg tuig stilstond, en de gealarmeerde brandweer naderde, sloegen de vlam men over op een plas olie die op de rol- baan lag. Het vuur werd snel bedwongen. Verloren. Tijdens de start van het vlieg veld van Lissabon heeft een Braziliaan se DC-7 een wiel verloren. Drie en een half uur heeft het toestel, dat 72 men sen aan boord had. rondgevlogen om de benzine te verbruiken. Ondanks het de fecte landingsgestel verliep de landing op het vliegveld zonder ongelukken. Geheim. Een Hongaarse woordvoerder heeft meegedeeld dat kort geleden een aantal mensen is terechtgesteld wegens misdaden tijdens de opstand van 1956. Dit is de eerste officiële bevestiging dat executies werden voltrokken na het ge heime proces tegen een grote groep per sonen uit Oejpest, een industriële voor stad van Boedapest. Zeven of acht ver dachten zijn terechtgesteld. Anderen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. De woordvoerder zei dat er niets over het proces is bekendgemaakt omdat het als een interne aangelegenheid wordt beschouwd. IJzeren gordijn. Eenheden van het Hon gaarse leger zijn bezig een tweede ho ge prikkeldraadversperring langs de Oostenrijks-Hongaarse grens te bouwen die het nagenoeg onmogelijk maakt voor Hongaren naar het Westen te vluchten. Gelijksoortige werkzaamhe den zijn onlangs gemeld uit het Oosten rijks-Tsjechisch grensgebied. De nieu we versperring langs de Hongaarse grens is ongeveer twee meter hoog. Tus sen beide versperringen worden nieuwe landmijnen geplaatst. Doodvonnissen. De oud-staf-chef van het Jordaanse leger generaal Sadek Sjareh, zijn broeder Saleh en dr. Rifaat Oedeh zijn na een langdurig proces in Amman ter dood veroordeeld wegens pogingen tot omverwerping van de Jordaanse re gering in maart. Saleh werd bij verstek veroordeeld. Hij vroeg asiel in Syrië. Zwarte lijst. Het Westduitse vrachtschip „Margarethe Bisschoff' is op de zwar te lijst geplaatst „wegens overtreding van de boycotbepalingen van de Ver enigde Arabische Republiek." Schepen die ladingen van of naar Israel hebben vervoerd worden door de V.A.R. op de zwarte lijst geplaatst. Vorige week wer den vier Scandinavische schepen op de lijst geplaatst. Hoop. In een zilvermijn nabij Tonopah, in de Amerikaanse staat Nevada, zitten sinds donderdag drie mijnwerkers in gesloten als gevolg van een instorting. Men heeft hoop hen nog levend te red den. Voorbeeld. Volgens de Joegoslavische pers is de leider van een Bulgaarse groep „staatsschenders" door een rechtbank te Sofia tot de doodstraf ver oordeeld. Men gelooft dat de zware straf moet dienen als een waarschu wing om uitbreiding van jeugdmisdadig heid tegen te gaan. Drie leden van de groep werden tot gevangenisstraffen van tien tot twintig jaar veroordeeld. Wapensmokkelarij. De bemanning van een Brits patrouiUevaartuig heeft drie Turken gearresteerd die probeerden wapens en munitie op Cyprus aan land te brengen. De drie Turken brachten hun vaartuig tot zinken, maar voor het zonk, slaagden de Britten er in twee kisten munitie in handen te krijgen. Het incident heeft ongerustheid op Cyprus veroorzaakt. Beroepskunstenaar. Roy Johnson zal bin nenkort aftreden als hoofd van het de fensiebureau voor ruimteprojecten, zo meldt de „New York Times''. Johnson zou beroepskunstenaar willen worden. Johnsons bureau, dat bedoeld was als centraal „ruimebureau", heeft van meet af aan blootgestaan aan veel kritiek, vooral van de zijde van de strijdkrach ten. Het zou werk verrichten dat al ge- d an was. Vorige maand heeft het bu reau vier belangrijke projecten overge dragen aan de strijdkrachten, waarvan het deze aanvankelijk had overgenomen. Symbool. Verscheidene duizenden men sen hebben zondag op de begraaf plaats van Herlingen, nabij Ulm, het feit herdacht, dat vijftien jaar geleden veldmaarschalk Rommel door Hitier tot zelfmoord werd gedreven. Generaal Speidel, de opperbevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in Midden- Europa, noemde Rommel „het sym bool van de ridderlijke strijder". Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine stormdepressie, die zaterdag middag Zuidwest-Engeland bereikte trok zondag over Oost-Engeland naar de Noord zee. De depressie veroorzaakte langs on ze kust de eerste herfststorm, en in een zone van Noordwest-Frankrijk langs de Ierse zee naar Schotland ook zeer veel regen. In ons land viel in het Westen en noordwesten plaatselijk ook regen van be tekenis. De grootste hoeveelheid meldde het vliegveld Valkenburg met 8 millime ter maar in het zuiden en oosten van het land vielen slechts onbetekenende hoeveel heden. Een nieuw storingsgebied op de oceaan, dat zondagmiddag Ierland bereikte was maandagmorgen tot dicht voor onze kust genaderd. De oostwaartse beweging hier van werd echter tijdelijk vertraagd door de ontwikkeling van een randstoring boven Zuidwest-Frankrijk, welke daar regen veroorzaakt. Het passeren hiervan zal ook in ons land op de meeste plaatsen van re gen vergezeld gaan. Morgen zal een nieu we rug van hoge luchtdruk, welke nu over de Golf van Biscaje nadert, zich over West- Europa gaan uitbreiden, waardoor weer opklaringen zullen voorkomen. Echter zijn voornamelijk in de kustprovincies ook nog enkele buien mogelijk. WEERRAPPOKTEN Dinsdag 20 oktober Zon op 7.11 uur, onder 17.38 uur. Maan op 19.57 uur. onder 10.45 uur. Maanstanden 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 oktober Hoog water 5.06 en 17.22 uur. Laag water 0.56 en 13.06 uur. Dinsdag 20 oktober Hoog water 5.39 en 17.52 uur. Laag water 1.29 en 13.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen BB c 00 1 5 H binnen- en buitenland. d Neerslag. laatste 24 uur. 52 V SB S C 3 Den Helder regen z 15 1 Ypenburg zwaar bew. z 16 5 Vlissingen zwaar bew. z 16 3 Eelde geheel bew z 16 0,6 De Bilt zwaar bew. z 16 0,5 Twente regenbui z 16 1 Eindhoven zwaar bew z 18 0 Zd Limburg licht bew. z 17 0 Helsinki mist O 8 0 Stockholm motregen zzw 11 0,1 Oslo regenbui nnw 7 2 Kopenhagen half bew. zzw 13 0 Aberdeen licht bew. z 14 15 Londen onbewolkt wzw 18 5 Amsterdam motregen z 16 4 Brussel zwaar bew z 19 0,1 Luxemburg zwaar bew ZZO 16 0 Parijs zwaar bew. z 19 0 Bordeaux zwaar bew. ZZO 21 0 Grenoble mist windst. 18 1 Nice zwaar bew. n 20 0 Berlijn zwaar bew. ZZO 19 0 Frankfort zwaar bew. verand. 19 0 München mist windst. 20 0 Zürich mist windst. 14 1 Genève geheel bew windst. 17 3 Locarno geheel bew windst. 15 1 Wenen onbewolkt ozo 20 0 Innsbruck licht bew windst. 19 0 Belgrado onh' wol kt windst. 21 0 Athene onbewolkt nnw 19 0 Rome onbewolkt windst. 22 0 Ajaccio onbewolkt ono 22 0 Madrid zwaar bew zw 19 1 Mallorca half bew. windst. 26 0 Lissabon geheel bew. w 24 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2