Schitterende galapremière in Den Haag van het Nederlands Ballet OCTERNO KELLER voor Haarlemse bloemenmeisjes delen dagelijks 15000 bloemen uit Uitbreiding Prinses Ireneschool feestelijk in gebruik genomen VELPOfi Willy Moret draagt „De brief' voor GAINES oq 75 STEP-INS DINSDAG 20 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Leraren hij individueel nijverheidsonderwijs in Haarlem bijeen De broodoorlog Groep Haarlemse bakkers verlaagt morgen broodprijs Vier doden in het verkeer Haarlems scooterrijder bij Sassenheim omgekomen koepermanVan Dijk om de wereldtitel Haarlemse schroothandel in beroep tegen B. en W. ZetdhQ. verlichting NEDERLANDSE WEEK IN STUTTGART Radioautodienst hielp kraamverzorgster Plan voor bouzv van Christelijke u.l.o.-school in Parkwijkis in stadie genomen „Haarlem" won op beide banen van „De Prins" Elastisch en Examens met EEN DRUKBEZOCHTE galapre mière van de feestelijke „Suite en blanc van Serge Lifar op de kleurige „Namou- na"-muziek van Edouard Lalo heeft het Nederlands Ballet maandagavond in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage zijn herstel van krachten gevierd. Het applaus van het publiek, waaronder zich vele vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen en binnenlandse bestuursfunc- tionarissen bevonden, zwol tot een ovatie toen directrice Sonia Gaskell, terwijl van links en rechts bloemen aan haar voeten werden geworpen, zich tussen de gelede ren van getrouwen en nieuwelingen voeg de om de hulde in ontvangst te nemen. Te recht toonde men zich dankbaar, dat de ze grondlegster van een balletcultuur in Nederland officieel haar taak heeft her vat. Woensdagavond kan men er zich bij de herhaling van het programma in Am sterdam van overtuigen, dat de doelbe wuste artistieke politiek met hernieuwd elan wordt voortgezet. Evenals nu zal ook dan het Kunstmaandorkest, gedirigeerd door Anton Kersjes, de begeleiding ver zorgen. DE UIT 1947 in deze vorm daterende „Suite en blanc" bleek een ideale keuze voor deze gelegenheid. Uit vorige bespre kingen (bij uitvoeringen door de groepen van de Markies de Cuevas en de Neder landse Opera) zal men zich misschien her inneren, dat ik dit revueachtig schitteren de samenstel van virtuoze evoluties en ex centriciteiten geenszins voor een meester werk houd. Daartoe ontbreekt in wat ten slotte niet meer is dan een romantisch di vertissement tezeer de samenhang van cho reografische motieven. Er is geen sprake van enigerlei thematische ontwikkeling in wat zich overigens fantastisch fraai vol trekt en men kan zich afvragen waarom het bewegingsspel niet werd afgestemd op de charmante gevoelswaarde van de mu ziek. Het beginsel der variatiekunst is door Lifar blijkbaar alleen opgevat met be trekking tot de technische grootheden: oefeningen in verandering van middelen, zonder zich voorlopig te bekommeren om het stilistische gebruik daarvan. De vol gens de gedrukte toelichting nagestreefde „triomf der dynamiek over de ingehouden passies der eeuwenoude tradities" wordt immers niet verkregen door de „as van het statische evenwicht" te verplaatsen, zoals hij beweert, maar als uitvloeisel van een kunstzinnige organisatie van verbon den beweging. Wat Lifar heeft bereikt met zijn soms opzienbarende verbuigingen van gestandaardiseerde figuren, de arabesque met name, is alleen de suggestie van span ning. Zijn ballet heeft bepaalde „filmi sche" kwaliteiten en ik ben het dan ook eigenlijk wel eens met de Franse criticus, die voorstelde van montage in plaats van compositie te spreken. Er wordt van de uitvoerenden een summum van snelheid en precisie gevergd. Daarom gewaagde ik hierboven van een ideale keuze, want de eigen solisten van het Nederlands Bal let konden bewijzen royaal aan de eisen te voldoen in wat door het spectaculaire ka rakter zijn beurtelings bekoorlijke en frap perende uitwerking op de toeschouwers niet mist. Naast de gasterende ballerina Joan Cadzow wisten vooral Sonja van Beers (in het duet met de steeds sterker op de voorgrond tredende Peter Appel) en Leonie Kramer zich door elegante lyriek en finesse te onderscheiden. Bijzonder goed was ook Andrea Jungen in „La cigaret te". Maar bijna werd, om in de termen te blijven, de show gestolen door Ronald Snijders met een even elastisch als exact vertoonde mazurka. Het jeugdige corps Astrid Liefting blonk uit in een der kleine ensembles sloot zich voorbeeldig zuiver bij de voorhoede aan. IN DE PAS-DE-TROIS moest Conrad van de Weetering de plaats innemen van Billy Wilson, die geblesseerd was geraakt tij dens het openingsnummer: „Les Présa- ges" van Leonide Massine op de Vijfde Symfonie van Tsjaikofsky, dat zich on danks de wat nadrukkelijke symboliek me de door het toedoen van laatstgenoemde als een der voornaamste werken van het repertoire van na Diaghilev liet waarde ren door kwaliteiten, die in deze kolom men reeds eerder zijn uiteengezet. Ronald Snijders zorgde deze keer nog voor een .tweede verrassing, nu niet door technische bravoure maar door zijn vérmogen een rol te kunnen vullen, hetgeen hem als de titel held in „De verloren zoon" van David Lichine (muziek van Serge Prokovjev, de cors van George Rouault) bepaald beter dan zijn voorganger Jaap Flier afging. Vooral in de eerste akte demonstreerde hij opmerkelijke spelkwaliteiten, door de vlucht uit het ouderlijk huis als daad van protest tegen saaie sleur aannemelijk te maken. De dramatische kracht van wat ik een weinig geslaagd werkstuk vind is aan zienlijk toegenomen door de inderdaad Advertentie Ongeveer honderd directeuren en lera ren verbonden aan de acht in ons land ge vestigde scholen voor individueel lager nijverheidsonderwijs, t.w. in Leiden, Rot terdam, Breda, Nijmegen, Boxtel, Klazie- navcen, Utrecht en Haarlem, hebben maandag in de Lieven de Keyschool aan de Schoterstraat in Haarlem een contact bijeenkomst gehouden. Verdeeld in diverse vak-secties hebben zij hun gedachten %en ervaringen uitge wisseld over allerhande kwesties, die zich hij het individueel onderwijs voordoen. De discussies die door een vak-directeur wer den geleid bleken over het algemeen ver helderend en leerzaam. Uit de gesprek ken kwam duidelijk naar voren welke bij zondere eisen het individueel lager nijver heidsonderwijs aan de leerkracht stelt en dat er van een vastomlijnd algemeen leer plan nog geen sprake kan zijn. De bespre kingen die in een bijzonder prettige sfeer en epen werden onder meer bijgewoond door de rijksinspecteur van het nijver heidsonderwijs, de heer H. P. Kneepkens en de bedrijfspsycholoog van de gemeen te Haarlem, de heer P. G. Dix. Laatstge noemde heeft in de ochtenduren een inlei ding gehouden over de psychologische kant van het individueel nijverheidsonderwijs en zijn betekenis voor leraar en leerling. oudtestamentische, althans oosterse allu re die balletmeester Karei Shook aan de oude vader weet te geven. Irène de Vos is met de vormgeving van de goed opgezet te partij van de sirene ondanks expressie ve details nog niet helemaal waar zij we zen moet. ALS TWEEDE NOVITEIT werd een Grand pas classique vertoond, die Victor Gsovsky een jaar of tien geleden voor Les Ballets des Champs Elysées heeft ge maakt. Deze aanwinst is in zoverre inte ressant, dat van de vier danseressen, die tot uitvoering ervan gerechtigd zijn, er drie gedurende dit seizoen bij het Neder landse Ballet zullen uitkomen, ondef wie Irène Skorik, de creatrice. Het zal haar en de in het voorjaar optredende Violette Ver- dy bijzonder moeilijk vallen de geache veerde brutaliteit en de trefzekere attaque van Joan Cadzow te overtreffen. Zij spot als het ware met de moeilijkste technische problemen en dat geeft een bijna humo ristisch effect aan deze ook mimisch uit dagende bluf. Jammer genoeg heeft de betrouwbaar als haar partner fungerende danser Robert Morrow nog steeds de hoe danigheden niet teruggevonden, waarop in Amerika zijn reputatie berust. Maar al met al kreeg men de bevestiging van de verwachting, dat Sonia Gaskell een geluk kige formule hanteert om de danskunst in Nederland op internationaal niveau ver der te brengen. David. Koning Leonie Kramer en Ronald Snijders in „Suite en blanc" van Lifar. Vanmorgen is bakker T. W. Homan uit de Eikenstraat in Haarlem-Noord begon nen met de verlaging van de witbroodpri.js tot 36 cent en van de prijs van het „regc- rings"-bruinbrood tot 32 cent. Daarmee is de „broodoorlog" in Haarlem weer in volle gang, want op een vergadering van eige naars van midden- en kleinbedrijf, die gis teravond gehouden werd, is besloten woensdag het voorbeeld van bakker Ho- man te volgen. Als woordvoerder van deze groep bakkers trad vanmorgen de heer Leo Jansen uit Heemstede op, die verklaar de, dat een groot aantal zelfstandige bak kers zich achter bakker Homan heeft ge schaard. De heer Jansen voegde daaraan toe, dat zijn groep de strijd zal blijven volhouden totdat de zegeltjes- en dividendverstrek- kende grootbedrijven hun, naar zijn me ning, oneerlijke concurentie staken. Indien deze grootbedrijven eveneens overgaan tot het verlagen van de broodprijzen zullen de klein- en middenbedrijven opnieuw tot een prijsverlaging overgaan. De heer Jansen verklaarde namelijk, dat de actie van zijn groep gesteund wordt door de zelfstandige bakkers uit geheel Nederland. Pas daarna is men bereid te gaan praten om tot een overeenstemming te komen. Van de zijde van de grootbedrijven ver nemen wij, dat men voorlopig de normale broodprijs handhaaft en dat men dividend en zegeltjes blijft uitkeren. Maandagmorgen om vyf uur trof een automobilist uit Den Haag, by het Klinken bergerviaduct, te Sassenheim, een onbe heerde scooter aan. Hy zag even later het ontzielde lichaam van een jongeman langs de kant van de weg liggen. Het bleek de 25-jarige J. H. N. Verbeek uit Haarlem te zijn. Deze is in volle vaart tegen een bord van de A.N.W.B. gereden en is vermoede- lyk op slag omgekomen. Zonder bij kennis te zijn gekomen, is in de afgelopen nacht in het r.-k. ziekenhuis te Hilversum de 31-jarige J. van Boggelen uit Utrecht overleden. Hij werd zondag morgen levensgevaarlijk gewond bij een verkeersongeval op de Utrechtseweg te Hilversum. Hij zat op de duo van een door een andere Utrechtenaar bestuurde motor fiets. Deze raakte de macht over het stuur kwijt toen zijn vóór hem op een motor rij dende 36-jarige broer slipte en viel. Van B. maakte een halve salto en kreeg de mo torfiets van P. K. tegen hoofd en lichaam. Hij had een schedelbasisfractuur. In Ureterp in Friesland is de 41-jarige J. Pijpstra uit de Wilp bij een botsing met een personenauto dodelijk verongelukt. De heer P. stak een kruispunt over, waarbij hij geen voorrang verleende. De auto werd ernstig beschadigd. De 59-jarige mijnwerker M. van de Win kel uit Merkelbeek in Limburg is maan dagmorgen in Heerlen dodelijk veronge lukt, toen hij, gezeten op de aanhangwagen van een tractor, bij het nemen van een bocht kwam te vallen. De man smakte met het hoofd tegen het wegdek en was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. „HEEMSTEEDS AMATEUR TONEEL" OPENT HET SEIZOEN. Maandag 26 oktober geeft de r.-k. toneel vereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" in het Minerva-theater haar eerste toneel avond van dit seizoen. Opgevoerd wordt ,.De zon tegemoet", toneelspel in drie be drijven door Will, van der Berg. Regis seur is de heer J. J. Schelvis. Door het winnen van de Challenge Mondial (het kandidatentoernooi) dit jaar juli in Monaco gespeeld, heeft ir. G. E. van Dijk uit Bennekom het recht verworven de huidige wereldkampioen, de Rus ir. I. Koeperman, uit Kiev, uit te dagen voor een titelmatch. Ir. Van Dijk heeft van zijn rechten ge bruik gemaakt en zal nog dit jaar om de wereldtitel spelen. Op Russisch voorstel zal de match in Rusland plaats vinden. De match omvat 20 partijen en zal waarschijn lijk in een vijftal plaatsen worden ge speeld in het tijdvak 14 November13 december 1959. Een bestuurslid van de K.N.D.B. zal ir. Van Dijk als secondant vergezellen. Deze match is de eerste officiële wed strijd welke door Rusland op internatio naal niveau op het 100-ruitenbord wordt georganiseerd. De uitdager zal op donderdag 12 no vember aanstaande van Schiphol naar Rusland vertrekken. Vergunning voor zware machine aan Zomervaart geweigerd Daar de Haarlemse schroothandelaar A. G. Elfrink zelf niet verschenen was om zijn belangen te verdedigen, werd de be handeling door een commissie uit de Raad van State van het door hem ingestelde be roep tegen een besluit van B. en W. van Haarlem, waarbij hem vergunning werft geweigerd voor het gebruik van een zwa ■e knipmachine op zijn opslagterrein aan de Zomervaart, maandagmiddag een nog- al eenzijdige aangelegenheid. De vertegenwoordiger van B. en W. van Haarlem, ir. R. G. Veenenbos, nam de ge legenheid te baat van leer te trekken te gen het advies van de directeur-generaal van de Arbeid, die geen bezwaar tegen de gevraagde machine van twintig pk heeft, hoewel hij in 1952 had geadviseerd de ge vraagde capaciteit tot zeven pk te beper ken. Dat is toen inderdaad gebeurd, om dat de handelaar destijds het beroep te gen de vroegere afwijzende beschikking van B. en W. won. Maar bovendien kreeg hij op een naburig terrein reeds vergun ning voor het gebruik van zo'n zware ma chine van twintig pk, zodat, wanneer ook voor het terrein aan de Zomervaart een dergelijke vergunning zou worden ver leend, in totaal veertig pk in stelling zou kunnen worden gebracht. Ir. Veenenbos meende dan ook, dat de firma Elfrink niet zo'n behoefte aan die uitbreiding heeft. Weliswaar had de directeur-generaal van de Arbeid in zijn advies gezegd, dat om de machine een kast moet worden ge plaatst, maar, zo merkte ir. Veenenbos op, „dan mogen we er wel de hele dag een politie-agent bij zetten om erop toe te zien dat die kast ook werkelijk wordt ge plaatst". Hij voegde eraan toe, dat er met dit bedrijf reeds voortdurend moei lijkheden zijn geweest, dat de handelaar geregeld in overtreding is, onder meer bij het opstapelen van zijn materiaal en dat het gemeentebestuur huiverig is aan het bedrijf op die plaats enige uitbreiding toe te staan. De president, de heer M. A. Reinalda, toonde zich als oud-Haarlemmer bijzon der geïnteresseerd in de toestand van het aan de onderhavige terreinen grenzende Bullenhofje en toonde zich verheugd, dat „die vreselijke troep" nu voor het groot ste deel gesloopt is en er een uitbreidings plan voor die buurt geldt. En op de op merking van ir. Veenenbos, dat het schroot langs het water ligt, merkte staatsraad Reinalda op: „Dus de bewoners van de overkant van de Zomervaart kijken er zo tegen aan!" Ook de beide andere leden van de commissie, de staatsraden mr. A. M. Joekes en de pas benoemde mr. J. M. Kan, toonden zich in de zaak geïnteres seerd. Had staatsraad Reinalda geconclu deerd, dat de gemeente het betrokken ter rein dus op den duur vrij wil krijgen en tot koop of onteigening zal dienen over te gaan, mr. Kan vroeg hoe groot het belang van het bedrijf bij het terrein is. Ir. Vee nenbos bleef er echter bij, dat het over voldoende ruimte beschikt. De Raad van State zal te zijner tijd advies uitbrengen aan de Kroon. Advertentie -2 y i ZIJ LSTKAAT 63 TEL. IS778 HAARLEM =Z=Z=! (Van onze correspondent in Bonn) De Nederlandse week te Stuttgart, die vandaag officieel werd geopend, draaide gisteren als het ware proef. En wel op uiterst charmante wijze. Heel Stuttgart spreekt namelijk reeds na de eerste dag met welgevallen over het optreden van de twaalf Haarlemse bloemenmeisjes, die gisteren in de hoofdstraten van de stad bloemen uitdeelden aan bijna elke voorbij ganger. Het werd op deze wijze, zo zei men, be paald geen saaie maandagmorgen voor de Stuttgarters. Er was zelfs een oude heer in deze hoofdstad van Baden-Wurtten- berg, die zich verstoutte om een van deze meisjes ten huwelijk te vragen. Het bleef bij een aanbod, want de Haarlemse meis jes veroorzaakten zo'n sensatie onder het publiek, dat de oude heer geen tijd kreeg lang stil te staan. Tenslotte moeten dage lijks niet minder dan 15.000 Nederlandse bloemen aan de man gebracht worden en dan zullen er wel meer boute wensen wor den gedaan. In elk geval is met het optreden van de in rood en wit geklede Haarlemse bloe menmeisjes de Nederlandse week te Stutt gart bijzonder prettig geopend. Zij dron gen tenslotte zelfs door tot de Stuttgarter burgemeester Klett, die zo vriendelijk was om de bloemen die hij kreeg te be antwoorden met bonbons. De Stuttgarters zelf geraakten op een dergelijke wijze in vervoering, dat zij in één dag alle kaarten kochten voor alle Ne derlandse manifestaties deze week. Waar Nederlandse orkesten, koren en wat niet al optreden is iedere plaats namelijk reeds uitverkocht. Er bestond gisteren al grote Een Haarlemse kraamverzorgster stond vannacht om tien voor vier in de Marnix- straat in Haarlem-Noord. Zij was op weg naar de Haspelsstraat, maar zij wist de weg niet meer. De kraamverzorgster kwam toen op het idee nummer 18181 te bellen en luttele ogenblikken later ver scheen een wagen van de Radioautodienst. Hoffelijk bood het personeel van de poli tieauto de kraamverzorgster aan voor haar uit te rijden naar het door haar te be zoeken adres. belangstelling voor het draaiorgel de Ara bier, waartegen de Stuttgarters eerst wat vreemd opkeken, maar waardoor zij zich weldra lieten inpalmen. De Nederlandse consul-generaal te Stuttgart, mr. R. van Rees, heeft des morgens twee Nederland se boekententoonstellingen geopend, waar voor al direkt belangstelling bestond. De minister-president van Baden-Wurt- tenberg, Kiesinger, gaf gisteravond een ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van de Nederlandse ambassadeur te Bonn, jhr. mr. H. F. L. C. van Vredenburgh; een ontvangst, waaraan door vele voor aanstaande persoonlijkheden uit het poli tieke en economische leven van deze deel staat werd deelgenomen. Maandagmiddag is de nieuwe aanbouw van de Prinses Ireneschool voor u.l.o. aan het Plesmanplein in Haarlem-Noord offi cieel in gebruik genomen. Het betreft hier een uitbreiding van deze derde school van de Vereniging voor Christelijk m.u.l.o. in Haarlem met vier aantrekkelijke en doel matig ingerichte klasselokalen met bij be horende kledingruimten e.d. alsmede een vernieuwd gymnastieklokaal. Tijdens de feestelijk getinte bijeenkomst in de nieu we vleugel maakte de heer W. C. Bakker de voorzitter van de Vereniging voor Chris telijk m.u.l.o., bekend dat het bestuur het plan heeft in de naaste toekomst een vier de u.l.o.-school in „Parkwijk" te stichten omdat de behoefte aan christelijk u.l.o. nog steeds toeneemt. De openingsplechtigheid, waarvoor ve le genodigden van hun belangstelling blijk gaven, werd begonnen met zang door het schoolkoor, waarna de heer Bakker psalm 138 las en voorging in een dankgebed. In zijn toespraak noemde de heer Bakker de uitbreiding van de school na het nieuwe gymnastieklokaal van de Louise de Colig- nyschool in „Dclftwijk" dat vorige week in gebruik werd genomen, opnieuw een prachtig geschenk. Hij dankte in hartelij ke bewoordingen alle personen, instanties en firma's die tot deze laatste aanwinst hebben bijgedragen. De ontwikkeling van de Prinses Ireneschool met cijfers aanto nend merkte de heer Bakker op, dat de school in 1941 begon met 105 leerlingen Op het ogenblik telt zij 300 leerlingen. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk m.u.l.o. voorzag aldus de spreker dat de thans tot stand gekomen uitbreiding van de Prinses Ireneschool niet toereikend zal zijn om de toevloeiing van nieuwe leerlingen in dit stadsgedeelte te kunnen opvangen. Het In de A-klasse van de Haarlemse Kegelcompetitie heeft HFC Haarlem zich op beide banen de meerdere getoond van De Prins. Op de tweede baan heeft het aan spanning niet ontbroken en moest De Prins slechts met 1 hout verschil de eer aan de voetballers laten. HFC Haarlem De Prins 365316 en 319318, waarbij H. Meyer van Haarlem een uitstekende baan van 82 wierp. DVV won eveneens op beide banen tegen De Volharding met 364341 en 328311, en smaakte daarmede het genoegen met een gelijk aantal punten en precies gelijk hout de eerste plaats op de ranglijst met HFC Haarlem te delen. Hoewel er bij het wisselen van de banen tussen ODO en HBS volop spanning heers te, won ODO nog met ruim verschil door een prachtige baan van 388 hout, (gemid^ deld 76,6) waarbij Th. Hölsken en J. Wint- horst elk 81 voor hun rekening namen. Voor HBS noteerde A. ter Horst een baan van 80. ODO—HBS 361—319, 388—362. De dames van EVA deelden de punten met Naast de Plank 329338 en 360354 (Van Lom NdP met een uitstekende baan van 83). In de B-klasse leverden de dames van Aan de Rol met NRV een verbeten strijd en zegevierden zij op de eerste baan met 1 hout en op de tweede baan met 2 hout verschil. Aan de Rol—NRV 327—326, 321 319. Zet 'm Op zette zijn zegetocht voort met een dubbele overwinning op HVK 344 338, 320—302. HHC'45 debuteerde in de B-klasse met de volle winst op beide banen tegen Blijf Sportief 331296, 347 339. Haarlem en LUMG deelden de pun ten 298—291, 291—319. In de C-klasse steekt Richten en Rollen met kop en schouders boven de andere ploegen uit en behaalde weer 4 punten tegen de Dames Pax 338295, 337287. De dames van IVO en Enthousiast deel den de buit met 291326 en 328304. In verband met het jubileum van de Amsterdamse Kegelbond, is de volgende competitiedag vastgesteld op zondag 8 no vember. Advertentie LUm en plak alles met van Ceta-Bever Het bijwonen van een voordrachtavond eist van liet publiek misschien weinig min der inspanning dan de uitvoerende kunste nares voor het houden ervan moet opbren gen. Weliswaar moet zij beschikken over een grote dosis beeldend vermogen, een onberispelijke dictie en een welhaast fa belachtig geheugen, maar van zijn kant is de toehoorder dan toch genoodzaakt zich de gehele avond sterk op één punt te con centreren. Eveneens een nogal vermoei ende bezigheid, zodat de voordracht wel uitermate fascinerend moet zijn om te voorkomen, dat zijn aandacht af en toe even verslapt. Vandaar dat de keuze van de stof mij altijd bijzonder moeilijk schijnt, omdat een novelle bij lezing mis schien zal voldoen, om dan later als voor dracht toch volkomen ongeschiktte blij ken. Een dergelijk verhaal moet immers over scherp getekende contrasten beschik ken, die door de vertelster met sobere mid delen in een levende handeling kunnen worden omgezet. Zulk een novelle heeft Willy Moret ge vonden in W. Somerset Maughams „De brief", die zij maandagavond voor de le den van de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva theater voordroeg. Het ver haal speelt in planterskringen bij Singapo re, waar in een bungalow op zekere avond een nog betrekkelijk jonge man door Les lie Crosbie met zes revolverschoten van het leven wordt beroofd. Algemeen wordt aangenomen dat zij handelde uit zelfver dediging en haar verblijf in de gevangenis lijkt dan ook slechts een wettelijke formu le, die spoedig door vrijspraak zal worden gevolgd. Haar advocaat, mr. Joyceis eveneens vrijwel zeker van haar on schuld, tot hem langs slinkse wegen voor tienduizend dollar een brief te koop wordt aangeboden, die een geheel ander licht op deze geruchtmakende zaak zal werpen. Hieruit blijkt namelijk, dat zij lange tijd een intieme verhouding met de vermoor de heeft gehad om hem vervolgens, na voor een Chinese vrouw te zijn achterge steld, uit jaloezie van het leven te beroven. Een dergelijk stuk van overtuiging in han den van de officier van Justitie zou dus on vermijdelijk Leslie's doodvonnis beteke nen en om dit te voorkomen stelt mr. Joyce zich, na overleg met haar echtge noot, in het bezit van dit gevaarlijk docu ment. Leslie wordt dus vijgesproken, maar toch heeft deze historie een alles be halve gelukkig slot. Want door de noodlot tige brief is Robert Crosbie tevens op de hoogte van de echtbreuk van zijn vrouw, zodat de auteur in het slot nog talloze ver wikkelingen suggereert. Van dit boeiende verhaal heeft Willy Moret een waarlijk uitstekende voor dracht gegeven, doordat zij met haar voortreffelijke dictie en een genuanceer de articulatie de vereiste sfeer aanschou welijk wist op te roepen. Zij maakte daar bij een passend gebruik van de haar door de auteur geboden mogelijkheden, door met de stem van de Chinese assistent een beeldend contrast te scheppen tussen Oost en West, hetgeen voor een dergelijk milieu onmisbaar is. Dit alles versterkt door even passende als sobere gebaren en een le vendige mimiek, waardoor de toehoor ders zich eveneens geheel op de handeling konden inleven. Een onverflauwde aan dacht en aan het slot bloemen en een lang durig applaus waren de reacties van het publiek, dat hiermee zijn bewondering voor Willy Morets voordracht tot uitdruk king wenste te brengen. bestuur overweegt dan ook ernstig de stich ting van een vierde christelijke u.l.o.- school in „Parkwijk" ten behoeve van de leerlingen die in Haarlem-Oost wonen. Daardoor zou de Koningin Wilhelmina- school aan de Nassaulaan ontlast worden. De in deze school vrij gekomen ruimte zou dan ter beschikking kunnen komen van de leerlingen voor wie in de Prinses Ireneschool geen plaats is. Met het uit spreken van de wens dat de nieuwe school lokalen tot zegen van het onderwijs zullen mogen strekken verklaarde de heer Bak ker deze vervolgens voor geopend. Daarna boden hun gelukwensen aan dn Schilp als inspecteur van Christelijk Na tionaal; de heer Stahlie die namens de le raren een luxe sigarendoos voor de kamer van het schoolhoofd ten geschenke gaf en de heer Joosse als hoofd van de Klaas de Vriesschool. Tot slot sprak het hoofd der school, de heer A. Everaars, zijn waar dering en erkentelijkheid voor de tot stand gebrachte schooluitbreiding uit, waarbij hij leraren en leerlingen in zijn dank be trok. In de loop van de bijeenkomst toonde de wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, eveneens zijn belangstelling voor deze gebeurtenis. Na het officiële gedeel te konden de aanwezigen zich ervan over tuigen dat de nieuwbouw inderdaad op ge slaagde wijze was verwezenlijkt. Advertentie tóch steungevend door perfecte pasvorm en versterkt voorpand vanaf in div. uitvoeringen vanaf 3.95 HAARLEM Houtplein/hk. Raamsingel Telefoon 14384 AMSTERDAM v. Baerlestraat 154-156 Telefoon 712054 Amsterdam. Gem. Univ. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Wezen en bevoegdheid van het bestuur van de vereniging en de naamloze vennootschap" F. J. W. Löwensteyn, geboren te Haarlem. Kan didaatsexamen aardrijkskunde: M. J. Jansma, A. L. J. A. Wehrensen J. A. Koetzier, Amsterdam. Kandidaatsexamen economie: Th. L. M. van Phi lips, J. Laan en S J. Barkmeyer, Amsterdam. Kandidaatsexamen politieke en sociale weten schappen: J. A. J. de Vries, Utrecht. Kandidaats examen opvoedkunde: mej. R. H. Hartstra en H. van Mierlo, Amsterdam. Kandidaatsexamen theo logie: mej. J. C. Londo, Amsterdam. Leiden. Voor het examen M.O. staatsinrichting zijn geslaagd: M. de Jonge, 's Heer Arendskerke en K. Kakebeeke. Zoetermeer. Utrecht. Kandidaatsexamen Duitse taal- en let terkunde: G. van Steijn. Utrecht: J. Venhuizen, Amersfoort. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid (vrije studierichting): K. J. van der Zande. Utrecht. Doctoraalexamen Franse taal- en letter kunde: P. Heymering, Utrecht. Semi-artsexamen: mevr. M. Broers-Van Roon, Hoog-Blokland; A. A. H J. de Kroon, Breda. Artsexamen: J. Borst, Utrecht: C. H. M. Brunia, Brunssum. Examen M.O. staatshuishoudkunde en statistiek (KX): G. Brand, Amsterdam: H. Brand. Weesp: C. Ver steeg, Arnhem: A. H. Brandsma. Amsterdam. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: G. B. J. van der Holst. Den Haag; J. R. Carp. Aer- denhout. Kandidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde: mevr. L. Sijpestein-Van Eek. Arn hem; mej. A. G. Klint de Bruyn, Den Haag. Wageningen. Landbouwhogeschool. Propaedeu- tisch examen: W. R. Abbink, Enschede: mej. E. A. E. Albarda, Wassenaar. J. G. Boonman, Oud- Vossemeer; G J. M. Bos, Wehe; J. J. Bos, Zeist: E. H. M. Bouvy. Naarden; L. A. Bouwman, Zwol le: J. G. Brewer van Vrijenes Slupick, Baarn; H. M. A Broers, Wageningen; J. H. S. Bruin, Huizen iN.H.); J. A. M. Caris, Weert: J. Dekker, Steenwijkerwold; mej. A. M. W. Dijkstra, Haar lem: L. A. A. J. Eppink, Ulft; A. van Es, Wage ningen: J. C M. van Es. Maarssen; W. A. Essen- burg, Oosterbeek; W. J. B. Faber. Stadskanaal; H. G- van de Flier. Velp: G. J. Geerling. Hel mond; W. B. M. Genet, Amsterdam: J. M. van Gessel, Vaals: L. J. M. Groenewegen, Zoeter- rr.eer; G. H. Harbers, Eibergen: D Hoogerkamp, Wildervank; P. A. M. Hopmans, Fijnaart; E. H. Huizing, Uden: mej. M. J. C. M. Jansen. Voor burg; J. J. Kalb, Eindhoven; C. Kingma, Ede: C. Kuut, Wicringen; B. Langendoen, Oud-Beijerland; A. J. Latijnhouwers, Best (N.B.); mej. A A. M. Liefkens. Den Bosch: J. van der MaarL Nieuw- Vennep: F. W. Meyboom. Rotterdam; mej. E. J. Mijs. Sommelsdijk; Th. C. Nakken, Arnhem: C. H. Nederlof, Velsen; mej. M. van Nielen, Stip hout; J. L. Oosterkamp. Eindhoven; J. H. M. Oudejans. Hillegom; R. G. Rens, Amsterdam: J. W. van Roessel. Voorburg: mej. J. M. Samson. Den Haag: A. van der Schaaf. Beetgum; P. A. Schipper, Spanbroek; H. R F. Schotanus, Amster dam: J. W. Sellink, Aalten; mej. M. J. Slijper, Rotterdam; mej W. A. Tap. Andelst; J. P. Tulp. Apeldoorn; F. W. van Tuyll van Serooskerken, Amersfoort: P. de Visser, Aagtekerke: A. Vogel zang. Sneek; P. Walstra. Tjerkgaast; A. G. Wien- tjes. Zandvoort; P. J. J. Willems, Kessel: P. L. M. Willems. Beers; mej. C. M. van Wingerden, Made; G..H. Wissink, Aalten: A. C. M. van Zundert, Zundert: N. van der Zij pp, Workum. Kandi daatsexamen akker- en weidebouw: A. P. A. Ca- lon. Hoofdplaat: W. L. Vermue. Standdaarbuiten. Tropische landbouwplantenteelt: R. L. P. Wolff Schoemaker. Breda. Veeteelt: J. H. Gommans, Helden Zuivelbereiding: Th. J. Geurts, Ven- jray: L. P. M. I,an«teveld. Lisse. Bosboüw: B. C. Kiilstra, Hengelo. Landhuishoudkunde: G Vaandrager, Rotterdam. - Tropische landhuis houdkunde: H. M. van Binabergen, Bussum: H. Timmer, Waalre. Cultuurtechniek: D. Pette. Bennekom: M. J. M. Romkens. Brunssum (met lof). Tropische cultuurtechniek: W. A. Sege- ren, Geertruidenberg. Tuin- en landschaps architectuur: H. H. de Haan. Haren (Gr.). Flantenziektenkunde: C. P. Dalebout. Zierikzee: A. J. Vijverberg. Naaldwijk. Bodemkunde en bemestingsleer: F. A. M. de Haan. Asten: A. van der Struik. Sleen. Landbouwwerktuigkunde: It. K. Elema. Zandeweer. Agrarische sociologie: A. J. Hoefmans. Alphen (N.B.). Tuinbouw- ilantenteelt: D. Bokhorst. Naarden: Land- ïouwhuishoudwetenschappcnmej. A.- L. Borst, Beekbergen. Ingenieursexamens: Akker- en weidebouw: A P. Holtman. Thesinge: J. H. Muntinga, Appin- gedam. Tropische landbouwplantenteelt: Th van der Fe.vst. Den Haag: L. J. Kortenhorst. Waalre: R. -H Messemaeckers van de Graff, Den Haag. Veeteelt: C. G. van Dongen. Geertrui denberg: K. Nijenhuis. Steenwijk. Tuinbouw- nlantenteelt: J. P. van Eijk. Nootdorp: A. Varga. Wageningen. Bosbouw: F. J Breteler. Hengelo O.) (met lof): R W. den Outer. Baarn. Land huishoudkunde: W. H. Douma, Wageningen (met lof): W. Dijkstra. Drachten: M. Draaisma. Wa geningen; L. J. Houben, Geulle. Cultuurtech niek: R van Aart. Roermond; M. E. F Kool. Bilt- hoven; E de Jong. Ried; F. C. Prillevitz. Rotter dam. Plantenziektenkunde: L. Bradcr, Assen Landbouwhuishoudwetenschappenmej. G. Benedictus. Leek.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5