Nieuw gebouw voor Provinciale Waterstaat aan de Zijlweg Politiepost bij Viersprong komt eind volgende maand in gebruik Uitgewezen Amerikaan uit Moskou in Amsterdam Bewoners van Bentveld gaan natuurschoon verdedigen Café-houder in Leur kreeg twee keer rattenvergif in de koffie Buurtschap zal worden opgericht Brieven aan de redactie Eerste beton vanmorgen gestort Uitbreiding radio-autodienst politie per 2 november VOOR ZWARTER DRUK Botsing tussen twee autobussen DCI.I versloeg DWW Burgerlijke Stond van Haarlem UIT STAD EN STREEK BELASTINGEN VOOR ONGEHUWDEN Geen budgetonderzoek, geen tariefonderscheid Rechtbank tracht nu te weten te komen hoeveel Uitbreidingsplan „Omgeving Rijnstraat Haarlem-Noord" ITALIAANSE TWINSET 29.75 12.75 17.95 Pompbediende neergeslagen en geldkist ontvreemd Inbrekers kleedden etalagepoppen uit Rechten van het kind in l XO-commissie aanvaard BRILLEN Chinees „vredesoffensief" ten opzichte van India Opstand in Tibet is nu definitief bedwongen De droogte-schade Kredietregeling en gelden a fonds perdu nodig Incident wordt niet in de doofpot gestopt I r D A G 2 0 OMUBfcH 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Bentveld wordt een actie ge voerd tot behoud van het landelijk schoon. Een aantal bewoners heeft besloten bij deze actie alle krachten samen te bundelen en een stichting „Buurtschap Bentveld" in te stellen. Deze stichting zal gaan optreden als representante van de bewoners. Op een maandagavond in café-restaurant Boekenroode in Heemstede gehouden bijeenkomst is in principe tot op richting van de stichting besloten. Als voorzitter zal optreden ir. A. P. Adama van Scheltema. Ongeveer veertig bewoners van Bent veld waren op de gisteravond gehouden bijeenkomst aanwezig. Thans zal worden getracht zoveel mogelijk sympathisanten te verkrijgen. De initiatiefnemers hadden de bewoners door middel van een circu laire voor de bijeenkomst uitgenodigd. Enige mensen van wie men aanneemt dat zij de doelstelling van de op te richten stichting niet geheel zullen onderschrij ven hadden geen circulaire ontvangen. Het ligt in de bedoeling op korte ter mijn een stichtingsbestuur van vijftien be woners te vormen en tot het verlijden van de stichtingsacte over te gaan. Van het dagelijks bestuur maken behalve de reeds- genoemde voorzitter deel uit de heren J. A. Sturm als secretaris en A. R. van El- dik als penningmeester. Het is zeker niet de bedoeling dat de stichting „Buurtschap Bentveld" zich zon der meer zal kanten tegen elke uitbrei ding van Bentveld, aldus verklaarde de heer Sturm. Wel zal de stichting zich gaan opwerpen voor het behoud van het natuur schoon. Weliswaar ziet men liever dat zo weinig mogelijk nieuwe huizen zullen wor den gebouwd, maar men beseft dat hier aan soms moeilijk zal zijn te ontkomen. .We zien echter niet graag overal bulldo- -e-s verschijnen om de mooie terreinen te -galiseren", aldus de heer Sturm, die hier aan toevoegde dat in voorbije jaren steeds verzekeringen zijn gedaan dat bepaalde duinterreinen niet zouden worden aange tast, terwijl deze uiteindelijk toch als na tuurgebied verloren zijn gegaan. Met burgemeester spreken Het bestuur van de stichting in oprich ting zal een verzoek tot de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, richten ten einde door hem te worden ont vangen. Het bestuur van de buurtschap zou namelijk graag een overzicht krijgen van de bouwplannen, die in de nabije toe komst voor Bentveld ztfn te verwachten. De initiatiefnemers tot de oprichting van de stichting beschouwen hun actie als een samenbundeling van krachten om, als dit nodig is, eensgezind namens de gehe le buurtschap te kunnen optreden. Tot nog toe werden bij de ter visie legging van uitbreidingsplannen steeds individueel be waren van bewoners ingebracht. Deze De surveillancediensten van de radio- autodienst van de Haarlemse politie zul len per 2 november worden uitgebreid. Met ingang van die datum zullen op iede re werkdag twee wagens van de radio- autodienst van 's morgens zeven uur tot s avonds elf uur door de stad patrouille ren. 's Nachts zal door één wagen worden gepatrouilleerd, evenals op zondagen. De dienst heeft thans de beschikking ge kregen over een kleiner type auto dan tot dusver werd gebruikt. Enige maanden geleden hebben wij de op handen zijnde uitbreiding van de radio-autodienst reeds gemeld, waarbij wij tevens hebben be richt, dat op elk afdelingsbureau en post- hius. een scooter zou worden gestationeerd die gebruikt zou worden voor patrouille diensten waarbij speciaal gelet zou wor den op overtredingen van de maximum snelheid door bromfietsen. Deze scooters zullen eveneens van 2 no vember af in gebruik komen. Op het ogen blik is de politie nog bezig personeel voor gebruik van de scooters op te leiden. '"••mate hiervoor meer personeel be- o kbaar komt, zullen de scooters inten- s.ever kunnen worden gebruikt. VERKEERSONGELUK IN HAARLEM-NOORD Het verkeersongeluk op de hoek van de "-rgierdeweg en de Roemer Visscherstraat n Haarlem-Noord, waarbij vijf kinderen werden gewond, is niet zaterdagmiddag ge beurd, zoals in ons blad werd vermeld, maar zondagmiddag. Bovendien reed de bestelauto op de Vergierdeweg niet in noordelijke richting, maar de wagen kwam juist uit deze richting en op de hoek van de Roemer Visscherstraat zou de bestuur der geen voorrang hebben verleend aan de personenauto. (Verkort weergegeven) (Herplaatst wegens misstelling) Militair oefenterrein. Het is niet de eerste keer dat er over dit onderwerp ge sproken wordt. Voor de bewoners van 'onevelt (Haarlem-N.W.) is het geen nieuwtje meer, dat deze wijk door de militaire autoriteiten misbruikt wordt als oefenterrein voor gemotoriseerde onder delen. Kort geleden is er een ernstig onge luk met dodelijke afloop gebeurd, doch ?een enkele instantie schijnt van een dergelijk gebeuren iets geleerd te hebben, blijft dit zo? Keuren de gemeentelijke nstanties een dergelijke gevaarlijke ver- "c-ssituatie zonder meer goed in een kin- 'errijke wijk, waar de kinderen door de "3le flats veelal buiten enige bewegings vrijheid moeten genieten. Waarom geen Tnproeven e.d. op de Zeeweg, Boulevard *>f Circuit. Men vraagt zich af hoeveel mensen of kinderen er eerst doodgereden moeten worden voor aan deze wantoestand paal en perk gesteld wordt. ABONNEE J. H. versnippering van krachten acht men wei nig effectief. Aangenomen wordt dat de stichting „Buurtschap Bentveld" als re presentatief orgaan beter de belangen van de bewoners zal kunnen behartigen en zo nodig tegen bepaalde bouwplannen krach tig stelling zal kunnen nemen. Intussen wordt reeds een actie gevoerd tot het verkrijgen van toegang tot het Naaldenveld, dat als kampeerterrein voor padvinders een bestemming heeft gekre gen. In het verleden hebben de bewoners van Bentveld steeds toestemming gekre gen om voor 't wandelen van het Naalden veld gebruik te maken. Men zou graag zien dat deze toestemming ook in de toe komst wordt gegeven, daar het betreffen de duinterrein voor de bewoners zeer ge makkelijk bereikbaar is. Advertentie NAAR DRUKKER ZWART KOUDCNHORNW- lie HAHMCNJANSBROG - TtLtroON tllOO In het Kenaupark in Haarlem ter hoogte van het gebouw van de GG en GD zijn maandagmorgen om half negen een auto bus van de NZH en een bus van Maarse Kroon tegen elkaar gebotst. Een passa- giere van de NZH-bus. een 25-jarige kin derjuffrouw uit Haarlem, kreeg een lichte hersenschudding en werd naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. De NZH-bus werd aan de voorzijde zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De andere autobus kreeg slechts lichte schade. Damclub IJmuiden. ingedeeld in groep A van de hoofdklassecompetitie, heeft in Wormerveer een 137 overwinning be haald op DWW. Damclub Oostzaan boekte een verrassende 11—9 zege op DCG, ter wijl het eerste tiental van Joz. Blankenaar zich maar matig behoefde in te spannen om een 137 winst te bereiken tegen GS li- District Kennem^rland De Haarlemse r.-k. damvereniging VKD is er na een uiterst spannende strijd in de eerste klasse in ges iaga damclub Hillogom met 11—9 te kloppen Een interessante ont moeting vond plaats tussen DCIJ II en damclub Sportief. Beide tientallen hadden in twee voorgaande wedstrijden nederlagen geboekt. De inzet was dus wie van beide voorlopig de rode lantaarn zou dragen. DCIJ II slaagde er tenslotte na veel krachtinspanning in Sportief met 11—9 te kloppen. In de tweede klasse werd alleen gespeeld Sportief IIHDC III. Het resultaat was een 1010 gelijkspel. BEVALLEN van een zoon: 15 okt.- A. Holman-Zwaaij; W. C. Duivenvoorden- Pel; 17 okt.: M. J. van der Lans-Straathof; E. J. Nijssen-Hurkmans; J. M. de Vries- van der Zwet: A. M. van Egmond-Nelissen; E. Kooreman-Ravenhorst; 18 okt.: L. E. Bierling-Molen; J. J. de Graaff-Korthals: A. M. Schulte-van Raaphorst; T. L. M. Rijkenberg-Uitermark; M. Allaart-Kaaij- steker; E. Walker-Jansen. BEVALLEN van een dochter: 17 okt.: J. E. W. Thuis-Meijer; J. M. P Silvis-Nijs- sen; R. Kuijper-Katerberg: C. H. van der Putten-Kruijff; J. Jager-Kleijne; J. M. T. Bosse Witteveen; 18 okt.: F. J. Lascaris- Vanderauwera; H. Zomer-Priester; L. G. Boogerd-Daamen; E. M. Overtoom-de Laak; C. C. Groot Hulse-van der Spek; C. C. Veldhuijzen-Keijner: V. H. Kerbof- Hoogeveen; 19 okt.: T. J. Keesman- Mie- dema. ONDERTROUWD: 19 okt.: G. J M. Nijs- ^en en G. T. M. Hasert. GETROUWD: 19 okt.: J. van der Eijn- den en W. A. P. Jansen. OVERLEDEN: 16 okt.: A. M Schutten- van Ingen. 77 j., Kamperlaan: M. Tanis, 80 j., Oranjestraat; A. Francken, 82 j., Celebesstraat 26; A. H. Kinket, 60 j., Zui- der Buitenspaarne; 17 okt.: B. L. J. M. van Beckum, 65 j., v. Wickevoort Crommelin- straat; 18 okt.: H. van der Voort-van Gin- hoven, 93 j., Stalpaert v. d. Wielenstraat; A. Stam-Mentinkberg. 69 j., Welgelegen- straat; J. B. Wesselingh, 53 j., Kamper laan. Nieuws In het hort Eerste prijs. Het dameskoor „Haar lem" heeft op het in Slikkerveer gehouden concours met mejuffrouw W. van Eldik als dirigente een eerste prijs behaald met 329 punten. Ridder. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer H. de Vries, wonende te Haarlem, administrateur-chef de bureau bij de Raad van Arbeid te Amsterdam. Kienavond voor wijkgebouw. De kien- avond die zaterdagavond in de Oosterkerk in Haarlem-Oost is gehouden voor de ver nieuwing van het wijkgebouw, heeft 460 opgebracht. Tien percent van de opbrengst is bestemd voor de landelijke kerkbouw- actie van de Nederlands Hervormde Kerk. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsvoorstel tot verlaging van het tarief van de in komsten- en de loonbelasting voor onge- huwden. De minister en de staatssecretaris van Financiën merken in deze Memorie onder meer op niet de zienswijze te kunnen de len, dat een budgetonderzoek wenselijk ware geweest teneinde een betere funde ring te geven aan de juiste verhouding tussen de belastingdruk op gehuwden en ongehuwden. Naar het oordeel van de be windslieden zou zulk een onderzoek van de tarieven slechts de verwachting geven van een wetenschappelijk gelegitimeerde bepaaldheid, welke in wezen niet bestaat. De bewindslieden zien dan ook geen vol doende aanleiding tot het doen instellen van een onderzoek naar de levensomstan digheden en het uitgavenpeil van de onge huwden. Over he door verschillende leden gesug gereerde tariefsonderscheid naar leef tijdsgroepen bij ongehuwden, bestaan vol gens de bewindslieden sterk uiteenlopen de inzichten, die in het voorlopig verslag tot uiting komen. Naar het oordeel van de bewindslieden verzet het beginsel van de gelijkheid in de belastingheffing zich hier tegen discriminatie binnen eenzelfde groep van belastingplichtigen. Bovendien zou een differentiatie op verschillende praktische moeilijkheden stuiten. „NUT EN GENOEGEN" SPEELT EEN KLUCHT. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" opent haar winterseizoen met twee voorstellingen van „Hoera, een drieling!", klucht in drie bedrijven door Dick Maaslandt. De regie is in handen van de heer Martin Beek. De eerste opvoering wordt zaterdag 31 oktober gegeven in hotel „Het Wanen van Heemstede" aan 't WilhelminaDlein: de tweede volst zater dag 7 november in wijkgebouw ..De Prin- eehof" in De Glip. Beide toneelavonden worden met een bal besloten. „Mama San". Onder auspiciën van de vereniging Weldadigheid naar Vermogen zal toneelgoep Theater op zaterdag 7 no vember een voorstelling geven in de Haar lemse schouwbrug van „Mama San", een blijspel van Leonard SDigelgass. Voor de rechtbank te Breda hebben maandag terechtgestaan de echtgenote van een caféhouder te Leur en een fa brieksarbeider uit Breda, die worden ver dacht van poging tot moord op deze café houder door middel van vergiftiging. Ze ven maanden heeft het vooronderzoek in deze zaak geduurd. Nadat de verdachten en de getuige-deskundigen. dr. H. Jansen, apothekeres uit Den Haag, en prof. dr. J. Kok uit Den Haag waren gehoord, vroeg de officier van Justitie aanhouding van de zaak en terugverwijzing naar de rechter commissaris om alsnog een onderzoek te laten instellen naar de mate van giftig heid van het rattenverdelgingsmiddel, dat door de verdachten bij hun pogingen was gebruikt. Tijdens het vooronderzoek is dit be langrijkste aspect in het geheel niet aan de orde gekomen. Het Openbaar Ministerie had aangenomen, dat een kleine hoeveel heid druppels van het vergif dodelijk had kunnen zijn, maar volgens de getuige- deskundigen was voor de fatale gevolgen tenminste een hoeveelheid van enkele mil liliters van het vocht nodig. In 1957 was de fabrieksarbeider bij de caféhouder in de kost geweest. Hij had samen met de vrouw het plan opgevat om de man te doden. Voor de rechtbank verklaarden bei de verdachten, terugkomende op eerder afgelegde bekentenissen, dat zij de café houder niet hadden willen doden. De man nelijke verdachte zei, dat hij de vrouw terwille had willen zijn en de vrouw be weerde, dat zij pas na de derde mislukte poging had beseft wat zij had gedaan. Zij had haar man nooit willen doden en was blij geweest dat de pogingen waren mislukt. Tussen haar en de andere ver dachte had geen verhouding bestaan. De feiten zijn overigens, dat de fabrieks arbeider van het geld, dat de vrouw hem had gegeven, een flesje rattenvergif had gekocht. In een kop koffie had hij enkele druppels vergif gedaan, maar de café houder ondervond geen nadelige gevolgen van het drinken van de koffie Twee dagen later had hij weer eens een paar drup- peld in een kopje koffie gedaan en daar bij zou de vrouw hem aangespoord hebben om de hoeveelheid gif groter te maken. Tijdens het drinken van deze koffie had de caféhouder een bittere smaak geproefd en de helft laten staan. Weer een paar dagen later deed de fabrieksarbieder en kele druppels voor het avondeten in een bord, waarna de vrouw hachee opschepte. Na het eten van de hachee werd de café houder onpasselijk. De beide verdachten worden vermin derd toerekeningsvatbaar geacht. Toen de getuige-deskundige Jansen werd gehoord, verklaarde zij, dat om fatale ge volgen tweeg te brengen minstens enkele milliliters moesten worden gebruikt Het flesje, waarin het vergif heeft gezeten, is niet teruggevonden. De fabrieksarbeider heeft steeds verklaard tijdens het voor onderzoek, dat ongeveer de helft uit het flesje van tien milliliter-inhoud was ge bruikt bij de drie pogingen. Dat zouden dus, volgens de deskundigen, die het niet geheel eens waren over de hoeveelheid druppels per milliliter, ongeveer 100 drup pels moeten zijn geweest. Dit klopte dus niet met de nieuwe verklaringen van de man die van drie of vier druppels per keer sprak. Over de mate van giftigheid ontstond dus twijfel en de rechtbank kon er niet uit komen. Reeds bij het begin van het verhoor van de getuige-deskundigen zei de president, dat deze materie in de instructie had moeten worden behandeld. De rechtbank ging daarop in raadkamer om over het verzoek van de officier van Justitie te beslissen en stelde zaak daar na voor onbepaalde tijd uit. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad het ontwerp-uitbreidingsplan in onderdelen „Omgeving Rijnstraat" ter vaststelling aangeboden. Dit plan regelt de bestemmingen van de gronden in het ge bied, dat begrensd wordt door de Rijks straatweg. de Eemstraat. de Rijnstraat en de Maasstraat. In dit gebied bevinden zich nog enige onbebouwde terreinen en met het oog op het tekort aan openbare en bijzon dere voorzieningen, zoals verenigingsge bouwen, gymnastieklokalen e.d., in de oudere buurten van Haarlem-Noord stel len B. en W. voor de bedoelde onbebouw de gronden aan te wijzen voor openbare gebouv/en. Daarom is er ruimte opengelaten voor een gymnastieklokaal, een politieposthuis en een verenigingsgebouw of kerkzaal. Aan de Rijksstraatweg zijn voorts nog en kele eengezinshuizen geprojecteerd. Ten einde een vervangingsmogelijkheid te bie den voor enige oude winkelpanden, die bij de uitvoering van dit uitbreidingsplan ge sloopt zullen moeten worden, is in enkele woningen het vestigen van winkels toege staan. Advertentie De grote mode van dit seizoen. Modieus en tege lijk uiterst practisch, daar jumpertje en vest afzon derlijk gedragen kunnen worden Fijne zuivere wol in de modekleuren olijf - linde - lila en geel. In alle maten voorradig. Ook apart verkrijgbaar. GOM W. EET IUMPER met korte mouw VEST met lange mouw ANEGANG 26 TELEFOON 10643 Vanmorgen had een korte plechtigheid plaats op het terrein aan de Zijlweg te Haarlem, waar het kantoorgebouw van de Provinciale Waterstaat ir aanbouw is. Het eerste beton is gestort in tegenwoordigheid van de leden van het college van Gedepu teerde Staten van Noordholland en ambte naren van de Provinciale Waterstaat. De hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat, ir. C. J. de Borst, heet te de genodigden welkom, waarna de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de archi tect prof. ir. H. T. Zwiers en het aanne mersbedrijf n.v. Nelis uit Velsen, die het werk uitvoert, veel succes toewenste. Spre ker herinnerde er aan, dat reeds in 1951 de eerste plannen gemaakt zijn, maar door Het ligt in de bedoeling de nieuwe poli tiepost aan de Viersprong in Aerdenhout in de tweede helft van november officieel in gebruik te nemen. Hiermee zal dan te vens een einde zijn gekomen aan een voor een wijk als Aerdenhout onwaardige be huizing van de gemeentepolitie. De oude politiepost aan de Schulpweg in Aerdenhout heeft een bewogen geschie denis achter de rug, die echter wat de ac commodatie betreft geen brillante aspecten heeft. Omstreeks 1900 was de post geves tigd in het huis naast de huidige politie post. In die tijd was er maar één veld wachter gestationeerd. De tegenwoordige politiepost Schulpweg 6 was toen een garage, waarin zich een slangenwagen van de brandweer bevond op de plaats waar nu de agentenwacht is. Daarachter waren twee cellen en de derde ruimte van het gebouw werd omstreeks 1920 gebruikt voor de ladderwagen van de brandweer. In die jaren werd de bezetting tot drie man uitgebreid. Het vroegere hoofdbureau van politie van de gemeente Bloemendaal was des tijds gevestigd op de plaats, waar zich nu hotel Roozendaal bevindt. Voorts was er nog een tweede posthuis in Bloemendaal op de hoek van de Prof. van Vlotenweg, een klein huisje, dat met de verbreding /an de Busken Huetlaan is afgebroken. Op 1 mei 1927 werd deze politiepost Bloe- nendaal opgeheven. In het hoofdbureau oevond zich toen maar één cel, doch deze >leek in de praktijk onbruikbaar te zijn en ■•erd afgebroken. Toen werden er in Aer- lenhout twee eePen gebouwd. In 1921 werd de bezetting in Aerdenhout wederom uit gebreid met drie agenten. In hetzelfde jaar werd in het hók van de slangenwagen een agentenwacht inge richt. Deze onhoudbare toestand heeft tot 1947 voortgeduurd. Inmiddels waren er zeven man en een brigadier in dienst. Eén der cellen werd ingericht tot kamertje voor de brigadier, de droogkamer werd tot cel verbouwd en er werd een nieuwe droogkamer bijgebouwd. Voorts kwamen er een wachtlokaal en een portaaltje. Er naast werd de brandweergarage gehuis vest. Inmiddels was een betere behuizing voor de politie in Aerdenhout dringend nodig geworden. Aanvankelijk wilde men de nieuwe post op de hoek Zandvoortse- laan-Eikenlaan bouwen. Met het oog op het wegtracé daar ter plaatse heeft men hier van afgezien. Thans wordt het ge bouwtje opgetrokken bij de Viersprong aan de Zandvoorterweg, welke plaats voor een politiepost bijna ideaal te noemen is: aan de hoofdweg nabij het drukste punt van Aerdenhout tussen Zandvoort en Heemstede en op een knooppunt van we gen. De politie krijgt er een veel ruimere behuizing, zowel voor de adjudant als voor de dienstdoende agenten. Er komen in de nieuwe post een verhoorkamer, droogka mer, toilet en douchecel, alsmede een ge- vangenencel. Ook heeft men deze gelegen heid aangegrepen om bij de nieuwe post een sectiekamer te bouwen, die in het hoofdbureau ontbreekt. Vóórts wordt er een garage aangebouwd voor politie en brandweer. Aan de kant van de Ooster duinweg komt een oprit, alsmede een par keerruimte. In de toekomst zullen er nog twee dienstwoningen worden bijgebouwd. bijzondere omstandigheden, onder meer de bestedingsbeperking is pas het vorig jaar de bouwvergunning verleend. Vervolgens heeft dr. Prinsen de beton molen in werking gesteld, waarna het eer ste beton gestort werd. Het storten zal duren tot en met zaterdag waarbij in ploe gen dag en nacht zal worden gewerkt. Daarna zal in rustiger tempo worden ver der gewerkt. Op 28 juli van dit jaar is het Aannemersbedrijf n.v. Nelis en Zoon met het werk begonnen. Men hoopt het kan- too-.ybouw binnen twee jaar op te leveren. De lengte van het gebouw, dat vier lagen en een bovenbouw zal bevatten, bedraagt 62 meter, de breedte 19 meter en de hoog te, zonder de bovenbouw van 3.30 meter. 16 meter. Er is op een uitbreiding gerekend, die in de lengte van het nu te bouwen kantoor is geprojecteerd. Op het terrein, tegen de spoordijk Haarlem-Overveen, komen boxen voor auto's, spoelplaats. ruimte voor in spectie auto's, enkele magazijnen, stal lingen voor bromfietsen en scooters, als mede twee dienstwoningen. Maandagavond omstreeks kwart voor tien werd te Rijswijk de pompbediende Th. A. W. aan het gasstation van de fa. Buitelaar aan de Jan Thijssenweg, juist toen hij de zaak wilde sluiten, overvallen door vermoedelijk twee tot vier mannen. Met een steen werd de pompbediende op het hoofd geslagen en buiten gevecht ge steld. waarna zij hem een geldkist, in houdende ongeveer f 300.—, ontrukten Toen W. weer tot bewustzijn kwam, wa ren de overvallers verdwenen. Hij belde onmiddellijk de politie op, die een on derzoek instelde. Tot nu toe heeft men geen spoor van de daders gevonden. In een etalage van modehuis De Ster aan de Binnenweg te Rotterdam hebben inbrekers in de afgelopen nacht een aan tal etalagepoppen uitgekleed. En niet voor de grap. Zij hadden het wel degelijk op de kleding voorzien. Ook werden truitjes, rok jes en dergelijke van standaartjes, die eveneens i*» de talage stonden, gehaald. De inbrekers konden in de etalage ko men door een groot gat in een van de rui ten te maken. NEW YORK (Reuter) De verklaring van de rechten van het kind is maandag met zeventig tegen nul stemmen door de sociale commissie van de UNO-Assem- blee aangenomen. De enige landen die niet voor stemden maar zich onthielden, waren Zuid-Afrika en Cambodja. In de inleiding tot de verklaring, geba seerd op een tekst van de commissie voor de rechten van de mens, staat dat de mensheid aan het kind het beste ver plicht is wat zij heeft te geven. Voorts wordt het kind de noodzaak toe gezegd oo te groeien in een sfeer van ge negenheid en materiële veiligheid, dringt men aan op bescherming tegen alle vor men van kinderexploitatie, legt men na druk op het recht van verstandelijk en maatschappelijk belemmerde kinderen op bijzondere zorg en behandeling, even als op het recht van het kind op goed onderwijs. Advertentie ZIJLSTRAAT97- HAARLEM TELEFOON 127.2 6 NIEUW DELHI (Reuter) Het partij loze Indische blad schrijft verder dat Chi na thans een begin lijkt te hebben ge maakt met een „vredesoffensief' tegen India. De Indische diplomaten te Peking en Lhasa worden hartelijk bejegend in plaats van koel en correct zoals in de voor afgaande zes maanden. President Lioe Sjao Tsji en de minister van Buitenlandse zaken Tsjen Jo hebben in de laatste tijd met veel nadruk gezegd dat China met zijn buurlanden in vrede wil leven. De In donesische minister van Buitenlandse Za ken, Subandrio, en de Nepalese minister van Ontwikkeling, Toelsi Giri, hebben na bezoeken aan Peking gezegd dat China gaarne zijn geschillen met India wil rege len. Ook de secretaris-generaal van de In dische communistische partij, Adjoi Ghosj, zei dit na terugkeer van een reis naar Moskou en Peking De „Hindustan Times" geeft drie theo rieën over de wijziging in de houding van de Chinese communisten. Volgens de eer ste zouden de Chinezen thans overal in Ti bet hun macht hebben gevestigd en deze overwinning willen consolideren voor zich in nieuwe avonturen te storten. Volgens de tweede zouden de Chinezen hebben inge zien dat zij zich door hun vijandige hou ding jegens India in Azië in een geïsoleer de positie plaatsen en volgens de laatste zou de ommekeer moeten worden toege schreven aan Russische druk op Peking. NIEUW DELHI. (AFP) De „Hindu stan Times" schrijft: De communistisch-Chinese troepen zijn erin geslaagd het laatste verzet in Tibet te breken. Dit is medegedeeld door de le den der Kambastammen, die, voor de eer ste maal in hun strijd tegen de Chinese overheersers, uitgeweken zijn naar de In dische staat Oetar Pradesj. De Tibetaanse opstand is neergeslagen. De Chinese communisten zullen thans hun bewind met onverbiddelijke gestrengheid vestigen, aldus de „Hindustan Times". De Bondsraad van de C.B.T.B. heeft In zijn zaterdag gehouden vergadering onder meer een uitvoerige bespreking gewijd aan de droogte en de vaak rampzalige ge volgen, die deze in verscheidene gebieden gehad heeft. Met dankbaarheid werd ken nisgenomen van de spontane acties, die door de landbouworganisaties op touw zijn gezet. Niettemin was men van mening, dat hiermee slechts in zeer beperkte mate kan worden geholpen en dat het dringend noodzakelijk is deze acties niet alleen voort te zetten, maar ook verder uit te breiden. Met name acht de bondsraad van be lang dat een gunstige kredietregeling wordt getroffen, waardoor in voorkomen de liquiditeitsmoeilijkheden kan worden geholpen. Gelet op de grote nood, die er is ontstaan, zal dit evenwel niet voldoende zijn, maar zullen ook gelden fonds perdu beschikbaar moeten komen. Over de wijze, waarop de landbouw zelf hierin bij kan dragen, zal overleg gepleegd moeten wor den tussen de drie centrale landbouworga nisaties. Ten aanzien van de veevoederpositie was de bondsraad van oordeel, dat er geen reden aanwezig is om in paniekstemming te geraken. Juist een dergelijke stemming is vaak een belangrijke oorzaak tot grote prijsstijgingen en men was daarom van oordeel, dat er geen reden was om onbe raden aankopen tegen veelal te hoge prij zen te doen Het overleg met het ministerie heeft uitgewezen, dat men zeer wel oog heeft voor de ernst van de toestand in het alge meen en dat men bereid is maatregelen te treffen, waardoor een regelmatige voor ziening van veevoeder tegen redelijke prij zen mogelijk zal zijn. MOSKOU (Reuter/AFP) Volgens wel ingelichte Russische journalisten zullen de Russische beschuldigingen aan het adres van Russell Langelle, de functionaris van de Amerikaanse ambassade te Moskou die door de Russen op beschuldiging van spio nage is uitgewezen, binnenkort in de Rus sische pers worden bekendgemaakt. Het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken zou de Verenigde Staten aanvankelijk hebben laten weten, dat het de kwestie- Langelle niet bekend zou maken met het oog op de verbetering van de onderlinge betrekkingen. Toen de Verenigde Staten echter tegen de behandeling van Langelle protesteerden besloten de Russen alsnog tot publikatie over te gaan. Volgens de Russische versie werden er twee mannen gearresteerd. De een was een Rus, die blijkens een stuk in zijn be zit. een Amerikaanse agent was. De ander was Russell Langelle geweest, die men had vrijgelaten zodra hij zijn papieren had laten zien. Volgens de Russische versie had men gezien dat Langelle de Rus twintig duizend roebel had gegeven. Dit zou dan de beloning zijn geweest voor geheime ge gevens. Lincoln White, de woordvoerder van het State Department, weigerde maandag op een persconferentie in Washington te zeg gen of de Verenigde Stajen overwegen bij wijze van vergelding eén Russische di plomaat uit het land te zetten. Hij merk te echter op dat een dergelijke vergeldings maatregel niet in de lijn van de Ameri kaanse politiek ligt. (In het verleden is iit overigens herhaaldelijk gebeurd. Red.) Op Schiphol Russel Langelle, die gisteren op Schip hol werd verwelkomd door de Amerikaan se vice-consul Dobbs te Amsterdam bleek weinig spraakzaam te zijn. Hij vertelde dat hij vloeiend Russisch spreekt en twin tig maanden in Moskou heeft gewoond. Wel zei hij, dat het incident met de Russen twee uur had geduurd. „Ik heb er geen verwondingen van over gehouden en het is prettig weer in de vrije wereld te zijn". Zijn functie in Moskou was het „waken over de veiligheid van personen en docu menten", zo verklaarde hij. Wij vernemen dat voor hem en zijn gezin is geboekt voor het K.L.M.-toestel dat vandaag naar New York vertrekt. (UPI) De Amerikaanse regering gaat voorlopig nog uit van de veronderstelling dat het incident een op zichzelf staand ge val is, dat niet mag worden gezieh in het grotere verband van de Amerikaans-Rus sische betrekkingen. Dit neemt niet weg dat het geval in Washington, en trouwens ook in Londen, als een koude douche heeft gewerkt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7