De Schrijver wil in Kongo vertrouwen herstellen Mevrouw de presidente maakt haar entree in Kamerhistorie Méér allure Kort en bondig Zijn ideaal is een Belgisch-Kongolese gemeenschap te vormen Mevrouw Stoffels-Van Haaf ten zal er desnoods nachtwerk van maken MONACO WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 11 „Pechservice" van KNAC en Bovag voor gestrande automobilisten Ook de KNAC wenst parkeerschijven DEBUUT VAN EEN HAARLEMSE Plan voor grote parkeer garage in Amsterdam Acteur Werner Krauss in Wenen overleden Geen voorrang verleend PRINCE Dr. R. Mengelberg begraven „Der Spiegel" over de Rijksdagbrand van 1933 Kerkelijk Nieuws Mari Andriessen maakt kop van zijn broer Willem Conservatieve „speaker" in Lagerhuis benoemd (Van onze correspondent in Brussel) De minister van Kongo, dr. August de Schrijver, is een van de weinige Belgische politici die sedert de bevrijding steeds heb ben geweigerd minister te worden. De Schrijver is voor de oorlog een paar keren minister geweest. Hij was met de Belgi sche regering in Londen, nam echter in 1945 ontslag en weigerde sedertdien op te treden als kabinetsformateur of als pre mier. Hij is echter de man achter de scher men, een „eminence grise" en geen enkel belangrijk probleem in België wordt be sproken of opgelost zonder het advies van De Schrijver die door de koning een tien tal jaren geleden tot staatsminister werd benoemd. Het was ook De Schrijver die met enke le vrienden van het parlement de studie commissie oprichtte welke in Kongo hon derden Afrikanen en blanken ondervroeg en het rapport opstelde dat als basis dien de voor de regeringsverklaring van 13 ja nuari 1959. Hij presideerde onlangs de commissie voor Roeanda-Oeroendi en ver keert thans in de eigenaardige positie van de minister van Kongo e n Roeanda-Oe roendi, die het politieke rapport, dat hij als president van de commissie voor Roeanda en Oeroendi redigeerde, moet bestuderen. Als minister voor Kongo stelt hij thans al zijn staatsmanskunst in dienst van het ideaal België en de onafhankelijke Kon- gostaat in een soort politieke, culturele en economische gemeenschap bij elkaar te houden. Een aantal onafhankelijk gewor den landen in Frans Afrika onderhoudt nog steeds de beste betrekkingen met Parijs. De Kongorepubliek, waarvan de hoofdstad Brazzaville, vlak voor Leopoldstad, aan dezelfde Kongostroom ligt, is onafhanke lijk geworden, maar i-lle raadslieden van de Afrikaanse premier, zijn Fransen, tot de commandant van de troepen toe. In vele van die zwart-Afrikaanse landen is de neger op de commandopost gaan zitten en de blanke zit op het stoeltje ernaast als „adviseur". Dat is wat de grote dichter- president, de bekende negerleider Senghor de „independance nominale" noemde. De Schrijver is waarschijnlijk van oordeel dat het in Belgisch Kongo evenzo zou kunnen slagen als in de Frans-Afrikaanse gebie den. De grote rede van De Schrijver was een optimistisch stuk. Zij* werd te Brussel en te Leopoldstad voor de radio en de televi sie in het Nederlands en het Frans voor gelezen en voor de inlandse radio in twee grote negertalen vertaald. Alle ontwikkel de negers hebben haar in het Frans ge hoord. In die rede belooft De Schrijver aan Kongo een „presidentiële" regering en twee volkskamers tegen oktober 1960, dus over een jaar. Op dit ogenblik is het in Kongo allesbe halve rustig. De negerstammen die het gezag van de blanke administratie over Kongo voelen verzwakken, komen in be roering. Dat zij hun buurtstammen aan vallen is in Afrika, dat steeds door ver deeldheid zwak is gebleven (zowel te genover de Arabieren als tegenover oe blanken) helemaal niet zo verwonderlijk. De religieuze opflakkeringen met revolu tionaire inslag zoals te Matadi, de grote havenstad aan de Atlantische Oceaan, zijn niet zo nieuw als de oorlogjes tussen de stammen. Maar men verwacht meer be roering, naarmate de datum van de eer ste gemeenteraadsverkiezingen voor ge heel Kongo nadert, begin december. Daar na zou de spanning kunnen afnemen, of schoon in maart 1960 verkiezingen voor de provinciale staten worden gehouden. Niet rooskleurig Op het eerste gezicht lijkt de toestand dus helemaal niet zo rooskleurig. Enkele onlusten in Brazzaville, waar de onafhan kelijke negerstammen van deze hoofdstad zich op een beestachtige wijze hebben ge dragen, tot de Franse commandant van de negertroepen bevel kreeg er een eind aan te maken, wijst erop dat ook Belgisch Kongo nog lange tijd onrustig zou kunnen blijven, ook wanneer het allang onafhan kelijk zal zijn geworden. Op het ogenblik beperkt zich de herrie tot Neder-Kongo en de veel centraler gelegen provincie Kasai. Het „werk" van De Schrijver gebeurt hoofdzakelijk achter de schermen. Hoofd doel voor de Belgische politiek in de Kon go is de wedloop tegen de klok te winnen, door alle negergroepen die zich tot poli tieke partij hebben verheven, voor deel neming aan de verkiezingen van decem ber te winnen. Wanneer De Schrijver hier in slaagt, wint hij de eerste ronde in de strijd om in Kongo een soort parlemen taire democratie naar Belgisch model te vormen. Zodra de negers in Kongo kunnen opkijken naar hun eigen senatoren en mi nisters, zo hoopt de Belgische bewinds man, kan het vertrouwen worden hersteld en kunnen de belangrijke economische problemen worden opgelost in een sfeer van vertrouwen. Vertrouwen ontbreekt op het ogenblik het'meest ten aanzien van Kongo's toekomst. Bij de uitgeverij Gottmer te Haarlem verscheen een vertaling van David Ewen's biografie over Gerswhin. Met bijna kin derlijke trots wordt de geniale melodie vinder en componist van Porgy and Bess ten tonele gevoerd als een nationale held. Wij zien de jonge songverkoper van Tin Pan Alley het centrum van Amerika's lichte muziek-industrie uitgroeien tot een der best betaalde musical-componis ten van zijn tijd. Want, als beste bewijs van zijn toenemende roem wordt typisch Amerikaans de snelle stijging van zijn inkomen aangevoerd. Doch Gerswhin blijkt, naast een goed zakenman, ook een consciëntieus artiest te zijn, die zich ten doel had gesteld de Amerikaanse amuse- nentsmuziek op te heffen van het beden kelijk lage niveau waarop zij zich destijds bevond. Dat hij daarin is geslaagd, is ge noegzaam bekend. Daarom verdient deze biografie, die ons behalve een betrouw bare levensschets een uitstekend beeld geeft van het Amerikaanse muziekleven in de dertiger jaren, zeer zeker onder de aandacht van het Nederlandse publiek te worden gebracht. Heel wat Belgische beleggers, die spaar centen in koloniale aandelen of obligaties hebben geïnvesteerd, moeten constateren dat hun effecten van tien tot dertig per cent van hun waarde hebben verloren. Som mige aandelen vielen ter beurze terug tot de helft van hun koers van eind 1958. En ook het onafhankelijke Kongo heeft Bel gisch en ander kapitaal nodig. Van de verkiezingen van december en van maart 1960 hangt dus wel veel meer af dan in het algemeen wordt gedacht. Een journa list die hem daarover een vraag stelde, kreeg van De Schrijver een onverwacht kordaat en optimistisch antwoord: „Ik zal slagen". Eis LEOPOLDSTAD (Reuter) De so cialistische Kongolese volkspartij heeft geëist dat er een commissie wordt opge richt, bestaande uit vertegenwoordigers van de Kongolese partijen, die een onder zoek zal moeten instellen naar de inciden ten die zich op 13 oktober hebben voor gedaan in Matadi, waarbij vijf negers om het leven zijn gekomen. De Kongolese volkspartij zegt in een verklaring, dat de aanwezigheid van troepen op de gebeds bijeenkomst in Matadi niet gerechtvaar digd geweest is en een inbreuk betekende op de fundamentele vrijheden, vervat in de verklaring van het UNO-handvest over de rechten van de mens. Betoging KIGALA (Reuter) Bij een betoging te Kigali in Roeanda-Oeroendi zijn zater dag een politieman en twintig negers ge wond. De menigte raakte slaags met de politie toen deze de betogers trachtte te verspreiden. Versterkingen BRUSSEL (Reuter) Een woordvoer der van het Belgische ministerie van De fensie heeft medegedeeld, dat een specia le strijdmacht, samengesteld uit man schappen van de drie onderdelen van het leger, in het begin van de volgende maand naar Kongo gezonden zal worden om de bewaking van de drie militaire bases al daar te versterken. De bases liggen te Ki- tona en Banana, aan de kust van de At lantische Oceaan en te Kamina, in het zui den van Kongo. Verwacht wordt, dat de strijdmacht die geheel uit vrijwilligers zal bestaan, in totaal driehonderd man sterk zal zijn. In welingelichte kringen is gezegd, dat de ongeregeldheden van de laatste tijd in Kongo de wenselijkheid van een betere bescherming der militaire bases in het licht gesteld hebben. Het aantal doden bij de gevechten tussen stammen in de Kasai wordt op veertig ge schat, aldus meldt het persbureau Belga. In Loeloeaburg en omgeving is het sinds maandag rustig. Nieuwe onrust (UPI) Nabij Banningstad, ongeveer 250 kilometer ten noordoosten van Leo poldstad, is het zóndag tot botsingen geko men tussen leden van de Bayanzi-stam en de Banboma-stam, waarbij verscheidene Afrikanen werden gewond. Een aantal Afrikaanse soldaten van de „Force Pu- blique" is, onder leiding van Europese of ficieren, per vliegtuig naar Banningstad overgebracht. Rapporteur. Dr. G. Hendriks, hoofd van de afdeling onderzoek en maatschap pelijk opbouwwerk van het ministerie van Maatschappelijk Werk, neemt op uitnodi ging van het Sociaal Bureau van de UNO deel aan een missie van deskundigen tot onderzoek van de sociale, economische, bestuurlijke en andere vraagstukken, welke verband houden met de sterke groei van de steden in het Middellandse-Zee- gebied. De missie, waarin dr. Hendriks zitting heeft voor de sociale aspecten, brengt in november en de eerste helft van december een bezoek aan enkele steden in Griekenland, Egypte en Marokko, waarna te Genève rapport en advies wordt uit gebracht. De wegen-informatiedienst van de Ko ninklijke Nederlandse Automobielclub zal tussen 1 november en 1 april aanstaande uitvoeriger informaties geven dan in de vorige winter mogelijk was. Een nieuwe telefooncentrale in Den Haag (070-614241) kan in de nachtelijke uren tal van vragen via een ingenieus antwoordapparaat tegelijk beantwoorden. Overdag en 's avonds is het nummer „be mand" tot 23 uur. Rijkspolitie en rijkswaterstaat zullen meehelpen, alle nodige gegevens over de wegensituatie, ijzel, mist, omleggingen, het varen van ponten, versperringen door on gelukken enzovoorts zo snel mogelijk bij de dienst samen te brengen. Ook van de voornaamste routes van aangrenzende landen worden gegevens verzameld. De radio-omroepen zullen zoveel moge lijk belangrijke berichten over wegcondi- ties, meestal na de nieuwsberichten, door geven aan de 150.000 bezitters van auto radio's. De wegen-informatiedienst sluit aan op die van ons omringende landen. Samenwerking is ook gekregen met de Bond van Autohandelaren en Garagehou ders (Bovag) om gestrande automobilisten via de informatiedienst in de avonduren en tijdens weekends in te lichten over garages, die voor kleine pechgevallen hulp kunnen verlenen. In vrijwel het gehele land is onder auspiciën van de Bovag deze „apothekerdienst" ingesteld door vrijwillig roulerende garagehouders. Indien autobezitters een pakketje met „vitale" onderdelen in hun wagen bij zich hebben, zal deze dienst zeer goed kunnen gaan werken, aldus menen Bovag en de KNAC. De KNAC heeft zich thans ook „volsla gen voorstandster" van de parkeerschijf verklaard en het idee van plaatsen van parkeermeters om lang parkeren in bin nensteden tegen te gaan, verworpen. De KNAC heeft reeds eenf* model - ge maakt van donkerblauw plastic rrïèt witte cijfers van het uurwerk, waarop een xéitte wijzer is aangebracht. Deze parkeerschijf zou voor alle toegestane parkeertijden ge schikt zijn. Voor bevestiging op een ruit is een eenvoudig, sterk en doorzichtig armatuurtje ontworpen. (Van onze parlementaire redacteur) Een vrouwelijke voorzitter van de Tweede Kamer is iets nieuws in de par lementaire geschiedenis. Dat nieuwe moet eerst nog even worden „verwerkt" in de normale sfeer. Men worstelt nu nog met de aanspreektitel van de (tweede) voorzitster, mevrouw mr. J. M. Stoffels- Van Haaften. In navolging van de heer Tilanus zegt minister Cals, evenals zijn staatssecreta rissen: „mevrouw de voorzitter", maar minister Zijlstra zegt (weloverwogen, zo als hij verklaarde): „mevrouw de presi dente". De minister-president, prof. De Quay, zegt: „mevrouw de voorzitster". De Kamerleden gebruiken deze drie aan spreektitels evenéens door elkaar. De voorkeur is gelijk verdeeld. Wat denkt mevrouw StoffelsVan Haaften er zelf van? „Ik begrijp dat het woord voorzitster wat moeilijk in de mond ligt. Daarom zou ik de voorkeur geven aan mevrouw de presidente, maar ik kan niet direct zeg gen, dat mevrouw de voorzitter onjuist is. Ik vind het niet zo belangrijk, maar er zal misschien toch een zekere eenheid moeten komen, al was het alleen maar voor het officieel verslag." „Welke aanspreektitel wordt gebruikt in vrouwenvergaderingen, die u natuurlijk veel hebt bijgewoond?" „Altijd mevrouw de presidente of me vrouw de voorzitster, en natuurlijk nooit mevrouw de voorzitter, omdat men uiter aard niet het gevoel heeft dat de leidster van de vergadering een man vervangt." De slange, lichtblonde mevr. StoffelsVan Haaften, heeft altijd een vriendelijke glim lach op haar gelaat, wanneer een manne lijk Kamerlid haar uit gewoonte toe spreekt met „meneer de voorzitter". „Mannen spreken altijd op vergaderin gen met een mannelijke voorzitter. Meneer de voorzitter ligt als stopwoordje in hun mond bestorven. Zo'n verspreking is niet erg. Dat duurt nog wel enige tijd. Maar met discussie over die aanspreektitel moet men nu toch wel ophouden. Zij is er over verwonderd, dat haar op treden als voorzitster van de Tweede Ka mer zoveel aandacht heeft getrokken Zij vindt het zelf heel gewoon, zoals men het ook in haar fractie, de V.V.D., heel ge woon had gevonden haar kandidaat te stellen. Maar omdat haar optreden zoveel helangstelling heeft gewekt, kan het er misschien toch toe bijdragen, naar zij hoopt, dat het meer en meer als normaal wordt beschouwd wanneer in allerlei functies eens een vrouw inplaats van een man verschijnt. „Vindt u het moeilijk een kamerverga dering te leiden?" „De eerste keer viel het erg mee. De sfeer was rustig. De tweede keer was de vergadering nogal rumoerig. Er flitsten interrupties heen en weer, zodat ik mij af vroeg of ik moest ingrijpen. Maar het ging me aan m'n hart de levendigheid van het debat te verstoren. Ja, interrupties wil ik bepaald toelaten. Ze kunnen soms een lange redevoering uitsparen. Maar er zijn natuurlijk grenzen. De derde keer heb ik geleerd, dat ik het reglement van orde met zijn 168 artikelen beter naast me neer kan leggen als er eensgzindheid heerst Nauwgezette toepassing van alle formali teiten zou de vergadering teveel ophou den. Maar op bepaalde punten moest er toch ook weer strak de hand aan worden gehouden. Over een paar maanden zal ik echter wat meer ervaring hebben." „Welke eis stelt u voor uzelf aan het voorzitterschap?" „Het betrachten van volkomen onpartij digheid. Het is de enige mogelijkheid om de leiding in handen te houden." „Bent v van plan in de begrotingstijd de avondvergaderingen tot in de nacht te laten voortdurend?" „Als het nodig is, ja. Het is gewenst, dat de begroting zo ver mogelijk vóór Kerst mis is afgehandeld. Onze vergaderingen eindigen gewoonlijk nogal vroeg, half twaalf, maar voor de afronding van een debat kan het in de begrotingstijd wel eens noodzakelijk zijn het later te maken." „U hebt een dochter van 15. Als u nu om half drie of drie uur 's nachts thuis komt, bent u dan *s morgens toch weer vroeg present om uw dochter naar school t helpen?" „Ja, beslist Dat moet. Er zijn dingen waarmee niet valt te schipperen." „Dat is dan toch wel vermoeiend, want het voortdurend volgen van het debat is ook al vermoeiend geweest." „Het is ten hoogste twee avonden in de week, want de derde voorzitter, de heer Roosjen, heeft zich weer bereid verklaard van de drie avondenvergaderingen in de week er ook één voor zijn rekening te nemen". „Hoe komt u nog thuis in Haarlem als het nacht wordt?" „Met onze eigen auto en als ik die niet tot mijn beschikking heb ik moet 'm delen met mijn man wordt er een an- (Van onze Amsterdamse redacteur) Een aantal zakenlieden in de Amster damse binnenstad is overgegaan tot de oprichting van een „werkgroep parkeer plaatsen", die zal streven naar de spoe dige totstandkoming van een parkeerga rage. Men denkt aan een gebouw van vijf a zes verdiepingen boven-, en twee ver diepingen ondergronds, naar voorbeeld van parkeergarages welke reeds in enkele Duitse steden in gebruik zijn en ongeveer overeenkomen met het ontwerp van de Haagse architect ir. J. H. Albarda. De werkgroep is uit nood geboren, omdat ge vreesd wordt dat steeds meer automobi listen de binnenstad zullen mijden en hun inkopen gaan doen in de winkelcentra in de buitenwijken, waar geen parkeerpro blemen zijn. Reeds heeft men het oog la ten vallen op een terrein in de Amster damse city. Het huizenblok tussen Spui straat en Singel, dat mede wordt be grensd door Korstjespoortsteeg en de Lijn- baansteeg zal zich volgens de werkgroep uitstekend lenen voor de bouw van een parkeergarage. De ligging is uitermate gunstig en de huizen waaruit dit blok be staat hebben geen cultuur-historische waarde en velen ervan zijn oud en vrij wel onbewoonbaar. De initiatiefnemers zijn zeer optimis tisch wat betreft de spoedige verwezenlij king van het plan. De bouwsom wil men verkrijgen door uitgifte van speciale aan delen, volgens het systeem waarmee des tijds de stichtingskosten van het Olym pisch Stadion zijn verkregen. Aandeelhou ders zouden gratis in de garage kunnen parkeren. In de omgeving gevestigde be drijven zullen gaarne parkeerruimte wil len kopen voor hun cliënten, zo meent men en ten slotte wordt verwacht dat olie maatschappijen er een flink bedrag voor over hebben om een benzine- en service station in het gebouw te mogen vestigen. De Oostenrükse acteur Werner Krauss is dinsdag in Wenen, 75 jaar oud, na een langdurig ziekte overleden. Krauss maakte deel uit van het gezel schap van het Wiener Burgtheater en was houder van de Iland Rring. De ring wordt toegekend aan de beste Duits-sprekende acteur en blijft in diens bezit tot zijn dood. In zijn testament heeft Krauss de naam van de nieuwe drager bekendgemaakt. Bromfietser aangereden In Beverwijk is vanmorgen om onge veer zeven uur een Haarlemmer met zijn bromfiets in botsing gekomen met een vrachtauto, doordat eerstgenoemde geen voorrang verleende op 't kruispunt Raad huisstraatMeerstraat. De bromfietser liep een hoofdwonde op. Het slachtoffer is door een arts verbonden. dere oplossing gevonden. Ons gezin leeft op het ogenblik een beetje verdeeld tus sen Utrecht en Haarlem omdat mijn man sinds juni in Utrecht werkzaam is en we nog in Haarlem wonen. Maar binnen afzienbare tijd verhuizen we naar Utrecht. Dat maakt ook onze vervoersproblemen iets minder gecompliceerd. Mijn man heeft ook poli tieke belangstelling. Hij is lid van de ge meenteraad. Met hem heb ik in 1946 mede in Haarlem de afdeling van de V.V.D. (toen nog Partij van de Vrijheid) opgericht." Voor de vervulling van het voorzitter schap van de Tweede Kamer heeft mevr StoffelsVan Haaften het voordeel, dat zij juridisch geschoold is. Zij heeft rech ten gestudeerd in Utrecht (doctoraal exa men 1940), waarna zij korte tijd werkzaam is geweest in de advocatuur en vervolgens bij een verzekeringsmaatschappij. Haar belangstelling voor de vrouwenbeweging leidde er toe, dat zij voorzitster werd van de vereniging voor vrouwen- belangen en vice-presidente van de ver eniging voor vrouwen met academische opleiding. Zij heeft dus wel enige erva ring in het leiden van grote vergaderin gen, maar niet in een openbare functie. Haar voorzitterschap van de Tweede Kamer zal zij geleidelijk, op haar manier, in haar stijl, steeds gemakkelijker gaan vervullen en over enige tijd zal men het heel gewoon vinden dat „mevrouw de pre sidente" de leiding heeft. Advertentie DE tDaAUBEH8 KIN© SIZE MITÊR MONACO Na de plechtige absoute in de nieuwe aula van de begraafplaats Westerveld te Driehuis trok dinsdagmiddag een lange stoet familieleden en belangstellenden achter de kist met het stoffelijk overschot van dr. Rudolf Mengelberg naar de groe ve. waarnaast een grote hoeveelheid bloe men lag. In de stoet bevonden zich onder meer Karei Mengelberg, mr. J. C. van der Berg, gemeentesecretaris van Amster dam, de heer H. van Leeuwen, directeur van het Utrechts Stedelijk Orkest, mr. E. Cornells, intendant van de Nederlandse Opera. E. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst, ondervoorzitter van het Residen tie Orkest, de componisten Lex van Del den en Willem Andriessen, de harpiste Rosa Spier en leden van het Concertge bouw Orkest. De beaarding werd verricht door pater Bot, rector van het Ignatiuscol- lege in Amsterdam, bijgestaan door pater Tomas, Benedictijn. Hij ook droeg dins dagmorgen de plechtige Mis van Requiem in de „Krijtberg" aan de Singel te Am sterdam op. Een zoon van de overledene, Rudolph Mengelberg, dankte voor de be toonde belangstelling. Andere sprekers waren er niet. „Van der Lubbe, staat op. De Rijksdag brand in 1933: geschiedenis van een le gende" Onder deze titel is het Hamburgse weekblad „Der Spiegel" deze week een serie artikelen begonnen waarin het blad wil trachten te bewijzen dat de nazi's niet de hand in de brandstichting hebben ge had. Volgens Der Spiegel was de jonge Neder lander Van der Lubbe, die in het branden de Rijksdagggebouw te Berlijn werd ge arresteerd, niet door de nazi's uitgezonden om voor communistische brandstichter te spelen. Van der Lubbe, een overtuigd anarchist, heeft de Rijksdag op eigen ini tiatief in brand gestoken uit protest tegen het opkomende nazisme, aldus het blad. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (voor het klas sikaal bejaardenwerk) mejuffrouw dr. J. J. Schreuder, geestelijk verzorgster van „Amstelhof" te Amsterdam te Mano- kwari (Ned. Nieuw-Guinea) a. D. H. Ros- cam Abbing te Biggqkerke te Benthui zen W. A. S. Laurense te Hoevelaken. Aangenomen naar Pesse (Dr.) (toez.) A. J. de Bue, vicaris te Rotterdam naar Etten-Leur F. P. Salverda, voorheen pre dikant te Djakarta, wonend te Hoofddorp. Aangezocht als 2de zendingspredikant voor West-Afrika prof. dr. J. Bouman te Brussel, hoogleraar aan de tweede facul teit aldaar. Ds. H. J. Teutscher, directeur van het diaconaal centrum te Rotterdam, voorheen zendingspredikant te Nieuw-Guinea zal opnieuw als zodanig beroepen worden voor de opleiding te Seroei. Geref. Kerken Bedankt voor Bovensilde F. J. van der Wal te Erica voor Vriezenveen C. van der Giessen te Tzum. Beroepen te Vlaardingen (vac.-dr. E. D. Kraan) S. van Bekkum te Monster. Bedankt voor Bownes-Montgomery (Al berta, Canada) (Chr. Ref. Church) Joh. Heule te Rotterdam-Zuid-Katendrecht Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Leerdam (voor de zendings- arbeid op Nieuw-Guinea) C. A. Versluis, kand. te Nieuw-Lekkerland. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Zaandam J. Hallewas te Pekela. Geref. Gemeenten Tweetal te Benthuizen A. F. Honkoop te Goes en Chr. van Dam te Rotterdam- Zuid. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de Haarlem se beeldhouwer Mari Andriessen opdracht verleend om een portret van zijn broer, de pianist Willem Andriessen, te maken. Willem Andriessen is gedurende vele jaren directeur geweest van het Amsterdams Conservatorium. Het ligt in het voornemen van staatssecretaris mr. Y. Scholten om aanwezig te zijn bij het jubileumconcert, dat leerlingen van het Amsterdams Con- servatrium op 15 november a.s. in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam zullen geven ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van het conservatorium, en bij die gelegenheid het beeld van Willem Andriessen aan het bestuur van het Am sterdams Conservatorium over te dragen, ter plaatsing in het gebouw in de Bach- straat. (Van onze correspondent in Londen) Dinsdagmiddag is het Lagerhuis in spe ciale zitting bijeengekomen om een speaker (voorzitter) te benoemen. Van de waardigheid van de eeuwenoude cere monie, verbonden aan de keuze van een speaker, kwam dit keer weinig terecht, wegens de al of niet geveinsde veront waardiging op de Labourbanken over de ontactische manier, waarop de regering volgens de oppositie de kwestie van de be noeming van de speaker had aangepakt. Macmillan had als vriendschappelijk ge baar tegenover Labour de weg willen ope nen voor de benoeming van een socialist als speaker. Desondanks kreeg men een partijpolitieke rel te aanschouwen het geen volkomen indruist tegen de geest, waarin een speaker pleegt te worden be noemd. De regering had de oppositie na melijk te kennen gegeven dat zij alléén bereid was de socialistische jurist Sir Frank Soskice als speaker te steunen, hoewel het algemeen bekend was dat deze voor de eer zou bedanken. Labour voelde zich vernederd omdat de regering in feite de socialistische kandidaat voor het spea kerschap wilde aanwijzen in plaats dit door de oppositie zelf te laten doen en Gaitskell de oppositieleider liet dan ook een krachtig woord van protest horen. Ook vond hij het verkeerd, dat de con servatieve kandidaat kersvers uit de re- geringsbanken stapte zodat zijn onpartij digheid daarom theoretisch althans niet boven verdenking stond. Het was zo als men weet Sir Harry Hylton-Foster, die de afgelopen vijf jaar procureur-generaal en lid van het kabinet was. Macmillan gaf toe dat het ongewone feit dat de benoe ming van een speaker samenviel met het optreden van een nieuw parlement moei lijkheden had veroorzaakt in het overleg tussen de partijen, hetgeen hij betreurde. De twee Conservatieve leden, die Sir Harry als speaker hadden aanbevolen, werden gedurende hun redevoeringen on derbroken door een regen van hatelijke interrupties en hoongelach van de oppo- sitiebanken. De socialisten hadden tevens blijkbaar behoefte stoom af te blazen we gens hun gevoelige verkiezingsnederlaag. Het was een tumult van jewelste, maar de kwaardaardigheid leek meer gespeeld dan echt Het eind van het lied was dat Sir Harry unaniem als nieuwe speaker werd aanvaard, waarna de regering en op positie hem beiden de grootste lof toe zwaaiden wegens zijn voortreffelijke ka raktereigenschappen. Volgens de antieke traditie verzette Sir Harry zich toen hij zijn plaats op de Conservatieve banken moest verlaten. Hij nam onder daverend gelach een bokshouding aan, maar werd door de twee voorstellers naar de hoge voorzitterszetel onder de troonhemel ge trokken en geduwd, waarna hij met be minnelijke stem verklaarde zijn uiterste best te zullen doen om een goede speaker te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11