Tegen hoofdredacteur in beroep honderd gulden boete geëist Twee jeugdbendes verschenen voor Amsterdamse rechtbank Mogelijkheden om volkswoningen goedkoper te doen bouwen Twee maanden geëist tegen gedeserteerde vlieger Kies nu voor jaren... een Juridisch steekspel over de dagvaarding „Gevangenisstraf enige remedie", zei officier Lezing voor ambtenaren, belast met uitvoering van Woonruimtewet ■■■i aag; S. de Graaf. 15 179.- van binnen hel best van buiten het mooist N amaak-moordaanslag voor Haagse rechtbank Gevangenisstraffen geëist wegens het doen plegen van valse aangifte Sergeant deserteerde na dreigement van superieur „Een dwarsdrijver die ongeschikt is voor de militaire dienst DIT IS ONS BEROEMDE VAKGEHEIM! - koffiebonen, omgeven door een dun laagje suiker - O MET VERZEGELD AROMA De negen muzen Moeder voor rechter: kind stierf door verwaarlozing Nylon tegen mijnbranden Nachtvaart op de Waal nu ook verboden Sterkte van Wegenwacht wordt met 1/3 opgevoerd Examens WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLE.MSCHE COURANT Advertentie binn.nv.ring I schuimrubber Een 63-jarige journalist uit Naarden, hoofdredacteur van een socialistisch dag blad, heeft zich vanochtend, bijgestaan door zijn verdediger in beroep voor het gerechtshof te Amsterdam verweerd tegen de beschuldiging, in zijn editie van 16 mei 1958 de toenmalige penningmeester van De Nieuwe Koers (een jongerenorganisa tie in de P.v.d.A.) te hebben beledigd. Op zijn strafblad stond een veroordeling uit 1940 wegens smaad. De verdachte deel de bij de voorlezing daarvan mede. dat deze smaad gericht was tegen een nsb-er. Ditmaal stond hij terecht, omdat in zijn blad met naam en toenaam gepubliceerd was, dat de penningmeester van De Nieu we Koers „indertijd zijn functie heeft moeten neerleggen in verband met finan ciële onregelmatigheden". De penning meester had naar aanleiding van die pu- blikatie een klacht tegen de hoofdredac teur ingediend. „Op de landdag van De Nieuwe Koers had een spreker de voormalige penning meester uitgedaagd, openlijk te verkla ren, waarom hij De Nieuwe Koers verla ten had," aldus verdachte. „Voor de le zers moet ik de reden dus verklaren. Het zinnetje is dus als verduidelijking van het verslag bedoeld geweest." Vervolgens las de president een rapport voor. waarin de opvolger van de penning meester zegt, dat zijn voorganger een doorlopende achterstand met de betaling van crediteuren had. Hij sprak van „slor dig financieel beheer". Naderhand was ge bleken, dat enkele posten „onjuist ver anderd" waren. Smaadschrift of belediging? De procureur-generaal begon zijn re quisitoir met een uitvoerig overzicht van de jurisprudentie en zette toen uiteen, dat naar zijn mening in dit geval eer spra ke is van smaadschrift dan van eenvou dige belediging. In zeer verzachtende en parlementaire termen was de penning meester beschuldigd. De woorden „finan ciële onregelmatigheden" waren volgens de procureur-generaal geladen met een gedachte van kwade trouw en oneerlijk heid en hielden meer in dan slechts slor digheid of onkunde. Indien deze feiten in minder parlementaire taal wereldkundig waren gemaakt, dan zou men van beledi ging kunnen spreken. Nu vorderde de pro cureur-generaal vernietiging van het rechtbankvonnis, waarbij verdachte we gens belediging tot 100 boete was ver oordeeld, en vroeg het hof hem deze boe te op te leggen wegens smaadschrift. Tegen elk van de vier mannen, die in de avond van 21 december 1958 op de Konin gin Julianalaan te Voorburg bij wijze van „grap" een moordaanslag hebben geën sceneerd, heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank terzake van het doen plegen van een valse aangifte een gevan genisstraf geëist van vier maanden, waar van de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De „grap" be stond er uit, dat één van de mannen, zoge naamd rustig wandelend bij de drukke winkelgalerij aan de Koningin Julia nalaan, werd neergeschoten uit een bestel auto. Het zogenaamde slachtoffer viel kermend op de grond en sneed snel een plastic zakje kapot, waarin duivenbloed zat, zodat het leek of hij zwaar gewond was. Twee van de drie inzittenden van de bestelauto sleurden hem hierna de wagen in, waarop de auto met gierende banden wegreed. Het publiek op de Koningin Julianalaan raakte tijdens de opvoering van deze „ko medie" bijna in paniek. Er kwamen tal loze aangiften binnen bij de politie, die da genlang bezig bleef met een uitgebreid doch vruchteloos onderzoek. De ontkno ping kwam pas, toen de vier daders zich uit eigen beweging bekendmaakten, me nende dat hun niets kon worden ten laste gelegd. De officier van justitie, mr. Hillen, stelt echter, dat het viertal zich heeft schuldig- gemaakt aan „het medeplegen van het doen plegen van een valse aangifte", een ingewikkelde constructie, welks mogelijk heid door de twee verdedigers fel werd be streden. De president van de rechtbank, mt. Prins, liet zich in zeer afkeurende zin uit over de „stunt" van de vier verdachten, volwassen mannen, die de kwajongenstijd al lang te boven hadden moeten zijn. De man, die de rol van slachtoffer op zich had genomen is een 31-jarige Haagse loodgie ter, de bestuurder van de bestelauto een 35-jarige Voorburgse slager en de twee mannen die het „slachtoffer" de auto in- sleepten, zijn respectievelijk een 42-jarige isoleerder en een 27-jarige losarbeider beiden uit Den Haag. Achtereenvolgens bepleitten hierna mr. F. H. Piket en mr. P. de Prez ontslag van rechtsvervolging voor hun cliënten, om dat, aldus pleiters, hetgeen de vier man nen gedaan hebben wel laakbaar, maar zeker niet strafbaar is. De verdedigers verdiepten zich, om hun stelling te bewij zen, in ingewikkelde juridische theorieën, waarvan een der kernpunten was, dat de intellectuele daders (de verdachten) geen contact gehad hebben met de materiële daders (de aangevers), waartegenover de officier van justitie stelde, dat het voldoen de is als de intellectuele dader bewerkt, dat de materiële dader tot het feit komt. Uitspraak 3 november. Verdachtes raadsman was van me ning, dat zo er al,van smaadschrift spra ke was, zijn cliënt dan diende te worden vrijgesproken, aangezien dit volgens hem niet ten laste was gelegd. Hij deelde het hof mede destijds met de officier van Jus titie gesproken te hebben. Deze had met opzet alleen belediging ten laste gelegd. Het gevolg was geweest, dat de verdedi ging bij de rechtbank geen gelegenheid kreeg de juistheid van het krantenverslag op gronden van algemeen belang aan te tonen, want dat laat de wet alleen toe, wanneer smaad of smaadschrift ten laste is gelegd. „Een krant mag niet in raadselen spreken" Belediging achtte de raadsman niet aan wezig, ook de opzet daartoe niet. ,JCen krant heeft de plicht, zijn lezers voor te te lichten," zei hij. „De penningmeester stond op een kiezerslijst en het publiek dient toch te weten, wie het in een demo cratisch land zijn stem geeft. Indien in de krant volstaan was met de op de landdag tegen de penningmeester gerichte uitda ging, dan had niemand begrepen wat er mee bedoeld werd. Dan zou de krant dus een raadsel hebben gepubliceerd en dat is onjuist. De lezers zouden er een nog veel ergere achtergrond uit hebben kunnen dis tilleren". In zijn repliek merkte de procureur-ge neraal op, dat in de vrij uitvoerige tekst van de opgestelde daagvaarding „in we zen alle elementen van smaadschrift aan wezig zijn. ook al wordt dit woord zelf niet genoemd. Zelfs al heeft de officier van jus titie de bedoeling gehad, alleen belediging ten laste te leggen, dan nog staat het het hof vrij een veroordeling wegens smaad schrift uit te spreken, aangezien de kwa lificatie van wat er ten laste is gelegd, aan de rechter valt." Van zijn kant noemde de verdediger de ze uitleg van de dagvaarding „een ware krachttoer". „Het is toch een elementair democratisch recht van iedere verdachte, duidelijk te weten wat hem ten laste is gelegd," besloot hij. Uitspraak op 3 no vember. „Na een ernstige reprimande van zijn commandant van zijn onderdeel in Duits land naar Amsterdam gedrost." Dat was de beschuldiging, waarvoor een 21-jarige dienstplichtige sergeant uit Nunspeet zich had te verantwoorden voor het hoog mili tair gerechtshof. Het vergrijp, waarvoor zijn commandant hem in Duitsland zo de les had gelezen, was een wachtdelict. De sergeant had als wachtcommandant zijn soldaten gezegd maar te gaan slapen, om dat hij zelf de ronde wel zou doen. De ron de had bestaan uit een dutje op de tafel. Iedere wachtcommandant deed het zo, het was een soort traditie om de soldaten naar bed te sturen en zelf ook te gaan slapen. Zijn commandant had hem echter een week na dit voorval bedreigd met twintig jaar gevangenisstraf, omdat hij zijn wacht niet goed had gelopen. Daarvan was de sergeant zó geschrok ken, dat hij de benen had genomen. Hij was eerst met verlof naar Amsterdam ge gaan en toen weer teruggereisd naar Duitsland, waar hij bij kennissen was on dergedoken. Twee dagen over tijd kwam hij weer in de legerplaats terug. Nu kwam er een krijgsraadzaak van, die resulteer de in een maand gevangenisstraf voor waardelijk en ontslag uit de militaire dienst: omdat de krijgsraad begrip had voor de angst van de sergeant was hij vrijgesproken voor het weglopen. Nu eis te de advocaat fiscaal, mr. Zaayer, een maand v militaire detentie en ontslag uit de militaire dienst. De verdediger merk te nog op dat de labiele constitutie van de sergeant oorzaak van zijn vreemde ge drag was geweest. Bij herkeuring zou hij bovendien wel ongeschikt voor de dienst bevonden worden. Hij noemde zijn weg lopen een vlucht, uit de realiteit en vroeg een geheel voorwaardelijke gevangenis straf. ^ooc>oo<»ooccooo30oooooowg WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De advocaat-fiscaal bij het hoog mili tair gerechtshof in Den Haag heeft tegen sergeant-vlieger A.M. wegens ongeoor loofde afwezigheid van de vliegbasis Woensdrecht een gevangenisstraf van twee maanden en ontslag uit de militaire dienst geëist. Zoals men zich herinneren zal, werd deze vlieger op 9 september door de krijgsraad in Den Bosch veroordeeld tot 24 dagen gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst. De sergeant-vlieger was weggelopen van de basis nadat zijn commandant hem acht dagen streng ar rest had gegeven wegens het niet opvol gen van een bevel van de „veilighcidsof- ficier", om zijn kastje met persoonlijke correspondentie te openen. Later werd hij door de minister van Defensie in het gelijk gesteld, toen deze bepaalde, dat veiligheidsofficieren niet zonder meer de privé-kastjes van militairen mogen ope nen, maar daartoe bevel van de com mandant nodig hebben. De belangstelling voor de zaak was groot. De sergeant vroeg de president, of hij achter het katheder van de verdediger mocht plaatsnemen, zodat hij zijn vele papieren kon ordenen en aantekeningen kon maken. Hij voerde zijn verdediging zelf, omdat mr. D. Huisman, die hem voor de krijgsraad bijgestaan had, van de verdediging in laatste instantie had afge zien. „Militair gezien was het fout, maar menselijk had ik gelijk", stelde de ser geant, die uitvoerig uit de doeken deed, waarom hij de luchtbasis had verlaten. Hij had zijn meerderen al herhaalde ma len tegen zich in het harnas gejaagd om dat hij tegen allerlei kleine strafmaatre gelen beklag had aangetekend. Toen hij na allerlei verwikkelingen eindelijk weer zou gaan vliegen, kwam er plotseling de „kastjes-zaak" tussen. Toen hem acht dagen streng werden aangezegd verloor de vlieger alle zelfbeheersing en ging hij er Advertentie Hierdoor blijft het fijne aroma „gevangen" tot U er van gaat genieten. Aan de boon ruikt U weinig, maar zodra U de behaaglijke geur van versgemalen Alex Meyer's koffie opsnuift, dan weet U het: dat wordt een feestelijk kopje koffie. En... bovendien hebt U minder koffie nodig bij het zetten. ALEX MEYER Co. N.V. - POSTBUS 183 - AMSTERDAM - TEL 241401 -240574 „Men hoort steeds meer verkondigen, dat gevangenisstraf slecht zou zijn voor jeugdige misdadigers, maar waar blijven wij, als we de inbraken nu ook al met voor waardelijke straffen gaan afdoen". Dit riep de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. R. L. Heukels uit in zijn requisitoir in de zaak tegen een uit zeven jeugdigen bestaande inbre kersbende. Deze uitspraak sloeg kennelijk op de dikke stapel rapporten van psycho logen, reclasseringsinstellingen en opvoe dingstehuizen, die voor de president, mr. L. Sponjaard, lagen, en die overigens duidelijke achtergronden aangaven van de misstappen van deze uit allesbehalve mis dadige milieus afkomstige jongelieden van 14 tot 20 jaar. Dertien diefstallen had deze gang, die on der leiding stond van een 14-jarige en een 19-jarige knaap, gepleegd. Het motief: er was geld nodig voor hun pierewaaien in café's aan Rembrandt- en Leidseplein. De twee in de dagvaarding genoemde inbra ken, eén in een radio-zaak aan de Over toom, en één in het A.M.V.J.-gebouw, wa ren bedoeld om „Koninginnedag te kunnen vieren". Maar voor degenen, die zich verdiepen in de jeugdcriminaliteit bevatten al die rapporten interessante gegevens. Over de 19-jarige bendeleider: „De dood van zijn moeder heeft diepe indruk op hem gemaakt. Met zijn stiefmoeder kan hij niet opschieten. Hij beschouwt het huis, waarin zijn zolderkamertje slechts van bui ten af is te bereiken, als een hotel, waar hij slechts komt om te slapen. Hij is in zijn ouders teleurgesteld. Zijn diefstallen zijn een uiting van zijn agressie tegen zijn ouders en tegen de maatschappij in het algemeen". Over zijn medeplichtige, een 18-jarige verwarmingsmonteur: „Ouders zijn hard werkende sympathieke mensen. Hij heeft enige tijd gevaren, maar dit beviel hem niet. Na zijn terugkeer was hij zijn ouders ontgroeid. Teleurgestelde vader zegt geen vat meer op zijn zoon te hebben". Het zevental, van wie er enkelen zich slechts aan heling hadden schuldig ge maakt, heeft een omvangrijke buit weten te bemachtigen. In de radiozaak werden onder meer vier radiotoestellen, twee pla tenspelers en enig kasgeld gestolen. In het A.M.V.J.-gebouw, stalen de jeugdige inbrekers, de kas met ruim 900 gulden. Een kernlid van de A.M.V.J-jeugdafdeling die destijds de belofte van trouw had af gelegd, maakte de plannen voor deze dief stal „Een intens lage streek" vond de of ficier, die straffen requireerde, variëren de van acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, tot boeten en voorwaardelijke straffen voor de he lers. De zaken van twee bendeleden, van veertien en zestien jaar oud, werden met gesloten deuren behandeld. Tevoren had de rechtbank zich uitvoerig met twee, door drie jongelieden, gepleeg de inbraken in scholen bezig gehouden. Ook hier hetzelfde beeld. Aanvankelijk hielden de knapen zich 's avonds met ve le andere op in de hal van het Amstel- station, waar zij reizigers lastig vielen. Nadat zij hieruit, door de politie waren verwijderd, pleegden zij hun inbraken. Ook hier lijvige rapporten. Over een achttienjarige scholier: „Het ouderlijk huis beviel hem niet meer, de vader ver wacht niet door te dringen in deze geslo ten jongen, ziet zelf geen oplossing meer. Na de arrestatie van de knaap, is de destijds weggelopen moeder, weer in het gezin terug gekomen". Over een 18-jarige bijrijder: „Ouders zwoegen en piekeren om hun kinderen een goede opvoeding te geven. De jongen is lastig, obstinaat en moeilijk opvoedbaar. Nadat hij thuis enkele kasten had open gebroken en enige fietsen had weggenomen zocht de moeder steun bij Pro Juventute. Sindsdien is de verhouding tussen moeder en zoon niet erg best. De jongen zocht de straat op". Mr. Heukels, concludeerde dat flinke straffen de enige weg zijn, om uit de jeugd criminaliteit te komen. Hij eiste straffen van 10 en 5 maanden, met aftrek als „de harde hand die nodig is om de jongelui tot orde te roepen". Uitspraken over veer tien dagen. Lectoraatsaanvaarding. Iet het hou den van een openbare les over „Fernando Pessoa, of het veelvoudig dichterschap" heeft dr. M. de Jong zijn lectoraat aan vaard in de Portugese taal en letterkunde aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam. Een 24-jarige vrouw uit Schiedam, die dinsdagmorgen voor de Rotterdamse recht bank terecht stond, gaf toe dat zij haar op 29 augustus 1958 geboren zoontje Dirk ernstig had verwaarloosd, zó erg dat het kindje op 10 december 1958 is overleden. De president mr. Bruimer hield de vrouw voor, dat zij met het kind naar een con sultatiebureau voor zuigelingen had kun nen gaan. „Ik begreep het allemaal niet goed", zei- de de vrouw. Volgens de lijkschouwer was het kindje overleden aan de gevolgen van algehele uitputting, mede ten gevolge van verwaar lozing. Het Openbaar Ministerie zeide in zijn re quisitoir, dat het kind normaal was bij de geboorte. Toen het was overleden, was het „vel over been". Gezien de omstandigheden eiste het O.M. tegen de vrouw drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. vandoor. Na acht dagen de tijd die hij in arrest had moeten zitten verscheen hij weer op de basis. Het ging ditmaal alleen om de desertie. Toch las de vlie ger gedurende bijna veertig minuten zijn omvangrijk rapport voor, waarin hij op alle details van de voorgeschiedenis in ging. De advocaat-fiscaal toonde zich geër gerd door het gedrag van de vlieger. Hij zei dat M. een kwajongensachtige menta liteit ten toon had gespreid en dat heel wat narigheid zou zijn voorkomen als hij eerder was ontslagen. „Een dwarsdrij ver, die ongeschikt is voor de militaire dienst", was zijn conclusie. De sergeant vlieger vertelde, dat hij „als een hond was getrapt, omdat hij „van de weinige rechten, die de militair heeft, gebruik had gemaakt". Van alle kanten had men hem gewaarschuwd: „Ook al heb je gelijk, je verliest het toch". Uitspraak 10 november. Ondanks het beetje regen dat nu valt, wordt de nood voor de binnenscheepvaart op de rivieren steeds acuter. Zelfs is be vestigd wat de schippers reeds weken vreesden: de nachtvaart op de Waal is verboden. Voorlopig geldt dit verbod al leen het vak Millingen-Nijmegen, maar uitbreiding hiervan kan verwacht worden. Uiteraard wordt de vaart nu nog minder rendabel en voor vele schepen zelfs abso luut onmogelijk. De Rijkswaterstaat heeft de afgelopen dagen diverse ingrijpende maatregelen moeten nemen. In de IJsel staat het wa ter over grote afstanden niet dieper dan 90 cm. Middenin de vaargeul nabij Zutphen staat niet meer dan 1.30 meter, beslist te gering om een flinke boot doorvaart te geven. Van scheepvaart, behalve door zeer klei ne bootjes, is dan ook op de kleinste van onze benedenstromen geen sprake meer. Ook de Rijn is bedenkelijk diep wegge zakt tussen zijn bandijken. Het ondiepst is hij in het vak Heveadorp-Amsterdam-Rijn kanaal, waar plaatselijk slechts 1.15 m. water staat. Ook deze rivier is dus op ver schillende punten te doorwaden. Rijkswa terstaat heeft het nachtvaartverbod voor deze rivier eveneens drastisch verscherpt. Op de najaarsvergadering van de Ver eniging van leidinggevende ambtenaren, belast met de uitvoering van de Woon ruimtewet 1947, heeft de heer J. van de Venne, directeur van openbare werken te Maastricht, de mogelijkheid geopperd de stichtingskosten van volkswoningen zoda nig te verlagen, dat hieruit een verlaging van de huren van volkswoningen met tien tot twaalf percent resulteert. De heer Van de Venne stelde, dat de geschoolde arbei der in 1957 van zijn inkomen 14 percent aan huur besteedde. Voor de geoefende arbeider was dit 15 percent en voor de on geschoolde 17 percent. Aangezien de hu ren in 1958-1959 nog gestegen zijn, doch de lonen niet in dezelfde mate, betekent dit volgens de heer Van de Venne een nog grotere discongruentie. Hij verwachtte, dat dit beeld in de toekomst nog somber der z^l worden omdat in de naaste toe komst vfèr fiutft-verhogende tendenzen zul len optreden: de huurverhoging van 20 percent per 1 april 1960, de niet-volledige compensatie van deze huurverhoging bij vele gezinnerTen verlaging der rijksbijdra gen en de gewijzigde verhouding premie woningen-woningwetwoningen. De heer Van de Venne concludeerde derhalve, dat het streven naar verlaging van de stich tingskosten nog meer op de voorgrond zal moeten treden dan tot dusver. Hij zei te menen, dat de premies op de particuliere bouw moeten worden ver hoogd, zolang de woningmarkt nog niet in evenwicht is. Dit ter bevordering van de opschuiving van woningwetwoningen naar premiewoningen door gezinnen, die gezien hun betere financiële situatie thans ten onrechte in woningwetwoningen huizen, voorts ter bevordering van de particulie re bouw, dus van de bezitsvorming, en ten slotte ter bevordering van de opschuiving van in oude huizen samenwonende gezin nen met lager huurcapaciteit naar oudere woningwetwoningen, die lage huren doen. De heer Van de Venne zou het toejuichen öls deze opschuivingen door middel van een wet dwingend zouden worden voorge schreven. De spreker noemde drie middelen, die kunnen bijdragen tot verlaging van de stichtingskosten. In de eerste plaats dient men te zorgen voor een zodanige stede- bouwkundige planning, dat het eerst de minder waardevolle gronden aan de beurt komen en pas later de waardevolle cul tuurgrond. Voorts dient renteverlies te worden voorkomen door coördinatie tus sen tijdstip van aankoop of onteigening en het tijdstip van bouwrijpmaken. Ten slotte dient gewassenschade te worden voorkomen door de gronden in september in bezit te nemen, dus op zodanig tijdstip, dat hierdoor geen kosten ontstaan. De heer Van de Venne herinnerde aan de mededeling van de S.E.R., dat in de periode 1953-1957 de kosten van bouwter- Op de internationale tentoonstelling „Plastics 1959" in Dusseldorp, intro duceert een Weslduitse firma nylon- zakken, die gebruikt zouden kunnen worden bij het „indammen" van mijn- lucht of water gevuld kunnen worden. branden. In plaats van zandzakken het transport hiervan in de mijn vergt veel tijd beveelt de firma haar produkten aan, omdat die bv een brand, ter plaatse met samengeperste reinen met ongeveer 45 percent zijn ge stegen. Hij achtte het echter mogelijk, hierbij grote kosten te besparen door ste debouwkundig juist te werk te gaan. Door de realisatie van een efficiënte stedebouw- kundige structuur acht de heer Van de Venne het mogelijk tussen de 500 en 1000 gulden per woning te besparen. Voor het bereiken van die structuur acht hij het nodig, dat de stedebouwkundige niet al leen werkt, maar samen met de land schapsarchitect, de uitvoerder van de weg- en waterbouwwerken en de sociaal onderzoeker. Hij pleitte voorts voor doelmatige ar chitectuur en voor beperking van het aantal architecten bij grote objecten. Ook achtte hij industrialisatie van de woning bouw van groot belang, hoewel hij geen voorstander zeide te zijn van „prefabri- katie". Belangrijk voor het drukken van de bouwkosten is vooral ook een zo effi ciënt mogelijke organisatie van het werk door de aannemer. Verlenging van de bouwtijd met een maand betekent verho ging van de huur met ongeveer 5 cent per woning en juist verlaging van de bijko mende kosten zoals renteverlies is in het algemeen mogelijk en noodzakelijk, aldus de heer Van de Venne. De ANWB-wegenwacht heeft 12 lichte bestelwagens in gebruik genomen. Zij zul len verschijnen op de routes: Apeldoorn Arnhem, Moerdijk—Breda, Laren—Amers foort, GoorDeventer, BredaWernhout, VeenendaalDriebergen, ZürichMonu ment Afsluitdijk, Voorthuizen—Nieuw Mil- lingen. WeertRoermond, ArnhemEde en AssenBeilenEursinge. Verder wer den honderd nieuwe zijspancombinaties aangeschat, die de rijders een veel betere bescherming bieden tegen de weersom standigheden. Op 1 januari van dit jaar bedroeg het aantal wegenwachtleden 250.000 en op 30 september reeds 275.000. Deze snelle aanwas heeft de ANWB doen besluiten de wegenwachtdienst zo snel mogelijk uit te breiden. Ten eerste zal het aantal wegenwachten worden uitgebreid, op vele bestaande trajecten, zowel in dag als in avonddienst. Ten tweede zullen 25 nieuwe trajecten aan het thans bestaande net worden toe gevoegd en ten derde zal avonddienst wor den ingevoerd op negen bestaande WW- trajecten, waar deze nog ontbreekt. Op zo kort mogelijke termijn moet het korps daarom worden uitgebreid met 109 wegen wachten. Daar er nu 200 in dienst zijn, be tekent dit een vermeerdering met 50 per cent. Eveneens moet daarom de inspectie worden uitgebreid. De huidige hoofd inspecteur zal daartoe worden bijgestaan door twee hoofdinspecteurs tweede klasse. Ook het aantal inspecteurs zal moeten worden uitgebreid. Er zal een wervings campagne worden georganiseerd om nieuw personeel aan te trekken. Als deze werving niet snel genoeg ver loopt (het is moeilijk g&chikte mensen te krijgen) zal het opleidingssysteem worden gewijzigd in dier voege, dat jongelui hun hele technische opleiding zullen ontvagen van de W.W. Een nieuwe taak voor de wegenwacht zal zijn de repatriëringsdienst, waarop houders van ANWB-reis- en kredietbrie ven recht hebben. Er zijn twee soorten van deze diensten: die voor personen en die voor auto's. De eerste soort is deze zomer reeds gestart, de tweede soort start ko mende zomer, waarbij de ANWB het ver voer langs de weg in eigen hand zal nemen. Daartoe zal zij de beschikking krijgen over speciaal voor het slepen in gerichte voertuigen, die de betreffende auto's in het buitenland ophalen. De kos ten tot een maximum bedrag van 1000 gul den neemt de ANWB dan voor haar reke ning. Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen ge neeskunde tweede deel: mej. M. G. Verwoerd, Velsen. Wageningen. Bevorderd tot doctor in de land bouwkunde ir. D. W. Scholte Ubing te Wagenin- g-—.--.--....-g geneesl A. M. van Kesteren, Den Haag: gen op het proefschrift „over stralingsmetingen, <te warmtebalans en de verdamping van gras". Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde 2: mej. Voorschoten: J. Th. Hoogeveen, Den Haag: R. J. Nikkels, Scheveningen. Semi-artsexamen: B. Bal- dewsing, Suriname: A. C. Jobsis. Oegstgeest. Artsexamen: mej. A. A. H. Pieterse, Den Haag: mej. G. A. E. Weis. Den Haag: W. J. van Amstel, Rotterdam: J. M. M. Huntjens. Den Haag; C. G. Htirtado. Willemstad (Curasao). Nijmegen. Kandidaatsexamen psychologie: mej. E. C. M. de Jong. Breda: mej. A. M. Breed, Nij megen: mej. E. J. M. Rurup, Den Haag; F. C. M. Josso, Amsterdam: H. J. G. Kempen. Nieuwen- hagen; M. H. A. M. Hujjnen, Maastricht: C. J. S. Klerken, Nunhem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15