In vijf jaar moet elf miljard geïnvesteerd worden Chefarine 4 E Europees Parlement zou moeten beslissen Panda en de meesteavkok Wereldnieuws Onbestendig weer 4 MINISTER ZIJLSTRA OVER DE BESPARINGEN Vier betrouwbare middelendoenwonderen 2 De Weekstaat Saldo banken gedaald door belastingbetaling Contract tussen Israel en De Schelde De aandelenwinst van de Anglicaanse kerk Lufthansa boekte groter verlies dan vorig jaar Rijnstaal halveert dividend Gevolg van prijsdaling ...U entötA&e*,.. Goede vooruitzichten bij Scholten's Aardappelmeel Emissie gemeente Breda Oostenrijkse herstel betalingen aan de Sovjet-Unie De industriële produktie in de E.E.G. De handelsbarrières in de farmaceutische branche DE K.S. G. -K OLENCR ISIS WASMACHINES Renault-Israel Kaiser Frazer zal grote schadevergoeding eisen Surinaamse obligatielening E.E.G.-tariefsverlaging van 10 ac per produkt Hoger dan voorgenomen U.S.A. PARKA'S (origineel) YOUR-STYLE ii i is WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 De ontwikkeling gedurende de laatste jaren van de besparingen in verhouding tot het netto nationale inkomen, uitgedrukt in percenten van het netto nationale inkomen tegen marktprijzen, berekend uit gegeven» van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. blijkt uit de volgende cijfers: 1953 174. 1954 18,0, 1955 20,1, 1956 174. 1957 19.2, 1958 19,7. Zoals uit bovenstaande gegevens blijkt, naderen de nationale besparingen in de laatste jaren een niveau van 20 percent van het netto nationale inkomen. Dit besparingspeil zal naar het oordeel van de minister van Financiën ook in komende jaren gehandhaafd moeten blijven met het oog op de te verwachten omvangrijke structurele kapitaalbehoeften. Bij een stijging van het nationale inkomen, zoals deze ook voor 1960 wordt verwacht, met een vergroting dier besparingen mogen worden gerekend. Verwacht wordt, dat, de besparingen op een bevredigend niveau zullen kunnen blijven. Uitbreiding beroepsbevolking Het aantal jongeren van 14 tot en met 20 jaar, dat in het arbeidsproces moet worden opgenomen, wordt zo antwoordt de bewindsman, bepaald door het ge boorteniveau van 14 tot 20 jaar geleden en door de toeloop van niet-leerplichtige jongeren naar het dagonderwijs. Boven dien rekening houdende met de te ver wachten vergroting van deze toeloop zal globaal genomen het aantal in het arbeidsproces op te nemen jongeren van 145.000 in I960 oplopen tot 170.000 in 1962, om daarna weer geleidelijk te dalen tot 130.000 in 1968 en 1969. In het recente ver leden was dit aantal ook ongeveer 130.000. Berekend is. dat over de periode van 1957 tot 1962, aan bruto-investeringen in de industriële sector in totaal een bedrag van ten minste 11 miljard (in prijzen van 1957) zal moeten worden gerealiseerd. Het werknemersaandeel De minister zegt over het verband tus sen de omvang van de besparingen en het werknemersaandeel in het nationale in komen geen algemeen geldende uitspraak te willen doen. Allerlei omstandigheden kunnen bij een verschuiving van het aan deel van invloed zijn op het effect op de besparingen. Wel kan worden gesteld, dat, voor zover een zodanige verschuiving van invloed is op het gemiddelde inkomen, de hogere consumptiequote van trekkers van lagere inkomens hierbij een rol kan spelen. Advertentie De 4 middelen verenigd in Chefarine„4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt en hebben hun bebouwbaar- heid wel afdoende bewezen. Tezamen werken zij nóg beter dan elk afzon derlijk. Zij helpen vaak ook dan, wan neer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I werxeiijK wonaereni BE ROEM De GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, «int dia wordt beschermd door het bestanddeel Chetarox. 20 ttbl. L 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 UbL L 3.50 Uit de Weekstaat van de Nederlandsche Bank per 19 oktober blijkt dat de inkrim ping van de bankbiljettencirculatie deze week iets trager is geweest, namelijk 54 miljoen tegen 78 miljoen in de vooraf gaande week. De circulatie is nu gedaald tot 1 4196 miljoen. Verder werd de geld markt geremd door de overdracht van 19 miljoen aan deviezen. Doordat er een af vloeiing van 4 miljoen aan goud plaats vond bedraagt de totale goud- en deviezen voorraad nu 5.051 miljoen (vorige week 5.036 miljoen), waarvan 4.260 miljoen goud. Tegenover deze aanwas stond een af vloeiing van 111 miljoen aan middelen naar de schatkist, welke hierdoor tot 916 miljoen steeg. De betaling van niet-kohier- belasting zal belangrijk tot deze stijging hebben bijgedragen. De financiering van dit bedrag kon slechts gedeeltelijk ge schieden uit de ontvangen middelen, zodat de banken hun saldo bij de Nederlandsche Bank sterk zagen teftiglopen. Toch is het nog mogelijk geblekën 33 miljoen aan voorschotten af te lossen, maar het nog af te lossen bedrag beloopt 70 miljoen. Het saldo van de banken is tot 397 mil joen gedaald en ligt dus weer beneden het kasreserve-gemiddelde. Voor de op 22 oktober beginnende periode zal weer 7 percent moeten worden aangehouden, hetgeen op circa 430 miljoen uitkomt. Onder deze omstandigheden bleef de geld markt zeer moeilijk. Tegen het officiële rentepercentage van l'/i percent was geen geld te verkrijgen. Niettemin werd dit per centage gehandhaafd. Er is een contract getekend tussen Is rael en de Nederlandse Scheepvaartmaat schappij „De Schelde" te Vlissingen voor de oprichting van een werf voor scheeps bouw van scheepsherstelwerkzaamheden in Haifa. De ondertekening geschiedde in hotel Wittebrug in Den Haag, in aanwe zigheid van de Israëlische ambassadeur, de heer H. A. Cidor, de president-direc teur van de maatschappij „De Schelde" de heer J. Hupkes, en de heer G. Libersow- sky, directeur-generaal van de Isr. Ship yard Ltd. Het contract voorziet in actieve samen werking gedurende een periode van twaalf jaar gedurende welke tijd Nederlandse in genieurs, administrateurs en technici zul len deelnemen in de directie van de on derneming, die een beginkapitaal heeft van meer dan twintig miljoen dollar. Dit heeft de woordvoerder van de Israëlische ambassade in Den Haag meegedeeld. De toeneming van het werknemersaan deel in het nationale inkomen van 1955 op 1956 ging gepaard met een daling van de besparingen, die van 1956 op 1957 welke overigens onder meer samenhing met de compensatie voor de A.O.W.-premie evenwel met een stijging. Schattingen voor 1959 en 1960 zijn te speculatief, aan gezien de omvang van de differentiële loonsverhogingen vooralsnog een onzeker element vormt. De kerk van Engeland is een van de voornaamste investeerders in de Britse in dustrie, en heeft een „papieren" winst van ongeveer 15.000.000 gemaakt bij de koers stijgingen naar aanleiding van de conser vatieve overwinning. De kerk is waar schijnlijk de grootste belegger in de staal industrie en heeft geld in bijna iedere branche van de Engelse industrie be halve in wapens en gedistilleerd. Blijkens de gisteren gepubliceerde Jaar cijfers van de Westduitse Luchtvaartmaat schappij Lufthansa, werd in 1958 'n netto verlies geleden van 32,1 miljoen dm, tegenover een verlies van 24,7 miljoen over 1957. Het aantal vervoerde passagiers steeg in 1958 met 44,8 percent vergeleken met het voorgaande jaar. het vrachtvervoer met 68,5 percent en het postvervoer met 36,5 percent. De inkomsten stegen met 38,3 per cent en de uitgaven met 36 percent Moest de directie van de n.v. Rijnstaal v/h J. W. Oonk en Co te Arnhem over 1957/1958 reeds melding maken van een achteruitgang in het netto-bedrijfsresul taat in het per 30 hpril verstreken boek jaar 1958/59 is het batig saldo teruggelopen tot 321-668 (vorig jaar ƒ1.169.942). De exploitatiewinst daalde van 2.205.619 tot 1.699.955, algemene onkosten vergden 742.616 669.455) en afgeschreven werd 635.671 366.222). Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 10 tot 5 percent over een onveranderd kapitaal van 6.430.800. Dat het resultaat zover ten achter lag bij dat van voorgaande jaren vond zijn oorzaak ondermeer in de sterke prijs dalingen, in het bijzonder voor gelaste dik- wandige stalen buizen, die veroorzaakt werden door concurrentieaanbiedingen van buitenlandse, veelal geïntegreerde bedrij ven. Daarnaast spitste ook op nagenoeg alle exportmarkten de concurrentie zich scherp toe, zodat over de gehele linie de netto-opbrengstprijzen voor de produkten belangrijk lager waren dan in voorgaande jaren. De gevolgen van de voortgezette waardevermindering van de Franse munt eenheid leidde in belangrijke mate tot ver scherping van deze concurrentie. Deson danks kon de positie van de vennootschap, zowel in het binnenland als op de buiten landse markten, worden versterkt en kon den de omzetten worden vergroot, waar door de nadelige gevolgen van de alge mene prijsdalingen ten dele werden opge vangen. Sedert het begin van het nieuwe boek jaar beschikt de onderneming over een ruim orderbestand voor elk der afdelin gen. De directie ziet daarom de toekomst met vertrouwen tegemoet en indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen verwacht zij, dat de resultaten zich zullen herstellen ran de inzinking in 1958/59. Ook dit boekjaar overtroffen de fiscale af schrijvingen de commerciële, zodat geen vennootschapsbelasting verschuldigd zal zijn. Advertentie Wat ben jij laat? Ik moest even naaf 't postkantoor, om te sparen :-s HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK li~^J Hoewel de definitieve cijfers over het boekjaar 1958-'59 nog niet gedetailleerd bekend zijn heeft dit boekjaar zich in alle fabrieken van W. A. Scholten's Aardappel meelfabrieken n.v. te Groningen-Foxhol gekenmerkt door een vergrote omzet, al dus deelt de directie in een tussentijds be richt mede. In geldswaarde uitgedrukt werd in het concern ongeveer 14 percent meer omgezet dan in het vorige boekjaar. Zoals begrijpelijk ging deze vergroting ge paard met een verhoging van kosten, wel ke verhoging in het komende boekjaar nog versterkt zal worden door de op handen zijnde loonsverhoging. Ondanks de stijging van de kosten en in vele gevallen verlaging van de verkoop prijzen, is het resultaat toch zo, dat de directie vertrouwt over het afgelopen boekjaar een beter resultaat te kunnen to nen in de definitieve cijfers dan over het boekjaar 1957-'58. Dinsdag 27 oktober stelt Labouchère en Co de inschrijving open op de reeds aan gekondigde uitgifte van 10 miljoen 4Yk percent 30-jarige obligaties 1959 in stuk ken van 1000 nominaal, ten laste van de gemeente Breda, tegen 99 percent Stor ting op maandag 2 november. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. Aflossing in 30 nagenoeg gelijke jaarlijkse termij nen, waarvan de eerste vervalt 2 novem ber 1960. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is niét toegestaan vóór 2 november 1969. Daarna tot en met 2 november 1973 slechts tegen lOlVt percent en vervolgens tegen 101 percent. De op brengst van de lening dient ter financie ring van diverse kapitaalwerken. Breda had op 1 januari 105.531 inwoners, blijkens het prospectus. Oostenrijk heeft tot nu toe meer dan 100 miljoen dollar herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie gegeven, dat is twee-derde van zijn totale verplichtingen, aldus is te Wenen bekendgemaakt. Volgens het Oos tenrijkse vredesverdrag van 1955 was het land verplicht om de Sovjet-Unie goede ren ter waarde van 150 miljoen dollar te zenden over een periode van zes jaar. Bo vendien moest in een periode van tien jaar tien miljoen ton ruwe olie worden ge leverd. De Oostenrijkse commissie voor herstel betalingen aan Rusland heeft nu bekend gemaakt dat Oostenrijk in dit jaar goede ren ter waarde van 25 miljoen dollar naar Rusland heeft gestuurd, waarmee dus aan de verplichtingen voor het vierde jaar is voldaan. Tot aan twaalf oktober heeft men zelfs goederen ter waarde van 5,8 miljoen dollar geleverd als vooruitbetaling voor het jaar 1960. Nederland boekte hoogste stijging De industriële produktie in de E.E.G. steeg 6,4 percent in het tweede- kwartaal van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode in 1958. Nederland boekte de hoogste stijging onder de zes landen, met 10,5 percent, aldus het Instituut voor Duitse Industrie te Keulen. Italië volgde met 8,1 percent, West-Duitsland met 7,4 percent, Frankrijk met 4,3 percent en Luxemburg met 3,8 percent. In België daalde de produktie met 2,9 percent De Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking O.E.E.S. doet een on derzoek naar de maatregelen, die een vrij internationaal handelsverkeer in farma ceutische artikelen hinderen, met het doel deze obstakels te verminderen of op te ruimen. Deze maatregelen lopen van land tot land sterk uiteen. Aan de leden-landen is verzocht lijsten te maken van de moei lijkheden, die hun eigen fabrikanten en exporteurs ontmoeten bij hun export. Na sluiting van het onderzoek kan het Che mische Produktie Comité voorstellen doen deze handicaps zoveel mogelijk te elimi neren. Advertentie De commissie voor de interne markt van het Europese Parlement is te Straatsburg bijeengeweest. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door leden van de Hoge Auto riteit der E.G.K.S. Met de vertegenwoordigers van de Hoge Autoriteit vond een gedachtewisseling plaats over de kritieke toestand op de kolenmarkt der E.G.K.S., meer in het bijzonder over de vraagstukken, welke verband houden met de toestand bij de Belgische kolenmijnen en over de steun, welke aan deze mijnen zou kunnen worden verleend. Voorts werd een aantal andere actuele vraagstukken verband houdend met de kolen- en staalmarkt besproken. Teneinde de overproduktie van steen kolen tegen te gaan moet men volgens de voorzitter der commissie overgaan tot tijdelijke stopzetting van de produktie, of tot beperking van de koleninvoer, of tot vergroting van het verbruik. De Hoge Autoriteit heeft dienaangaande nog geen enkele beslissing genomen en deze zou volgens de voorzitter der commissie wat dit vraagstuk betreft een krachtiger hou ding en meer activiteit moeten tonen. Hij voegde hieraan toe, dat wanneer de Hoge Autoriteit in overleg met de Ministerraad der E.G.K.S. geen oplossing zou weten te vinden, het noodzakelijk zou zijn om het Parlement bijeen te roepen om het oordeel van dit Parlement over dit vraagstuk te vernemen. Ramingen van de Hoge Autoriteit Volgens een raming van de Hoge Auto riteit van de E.G.K.S. zullen de onver kochte steenkoolvoorraden bij de mijnen in de zes aangesloten landen per begin 1960 een omvang van in totaal 31.620.000 ton hebben bereikt terwijl de voorraden aan het eind van dat jaar verder zullen zijn gestegen tot 39.080.000 ton. Begin 1959 Nieuwe Groenmarkt 2 Haarlem - Nassaustr. 5 Telefoon 15220 De directeur van het assemblage-bedrijf van de Kaiser Frazer in Israel, Efraim Iline, heeft op een persconferentie mede gedeeld dat hij van de Franse Renault- fabrieken een schadevergoeding van 2 miljoen dollar zal eisen wegens contract breuk. Iline zette uiteen dat Renault in februari schriftelijk heeft toegestemd in een ver lenging van een in 1955 gesloten over eenkomst en op zich heeft genomen 2.000 auto's te leveren „onder het voorbehoud dat Kaiser Frazer geen schadevergoeding zou kunnen eisen indien de Franse rege ring wegens onvoorzienbare reacties de levering zou verbieden". Aangezien, aldus Iline, de Franse regering te kennen heeft gegeven dat zij Renault niets heeft ver boden, acht Iline zich gerechtigd schade vergoeding te eisen, tenzij Renault zou kunnen bewijzen dat zij van de Franse re gering een leveringsverbod heeft ontvangen Op een vraag van een journalist of het contract met Renault nooit enige kritiek op Kaiser Frazer heeft uigelokt, antwoord de Iline dat dit inderdaad wel het geval is geweest. Hij voegde hier echter aan toe dat „dit geen reden tot contractbreuk is". Het Surinaamse departement van Finan ciën heeft een obligatielening Suriname 1959 2 uitgeschreven groot sf 500.000 en waarvan de inschrijving opengesteld wordt op vrijdag 23 oktober 1959. De uitgifte ge schiedt in 4.5% obligaties elk groot sf 1.000 met een looptijd van ten hoogste 20 jaren. De inschrijving is bij de kantoren der Cen trale Bank, Surinaamsche Bank, de HBU en Vervuurtsbank. Op bevel van de gezagvoerder werd ik het ver zou brengen. Maar ik had niet gedacht, dat het op deze manier zou gaan." „Zwijg knaap!" berispte de kapi tein. „Je toon bevalt me helemaal niet. Ook van een muiter verwacht ik, dat hij de beleefdheid in acht neemt." Hier werd hij plots onderbroken door een luid ge schreeuw. Dat kwam boven uit de mast, waar één van de piraten op de uitkijk zat. „Een schip!" schreeuwde hij. „Een schip Panda gegrepen en in de loop van een ka non geschoven. De kapitein, die met een brandend lont klaar stond om het wapen af te vuren, sprak vermanend: „Laat dit nu eens een goede les voor je zijn om nooit meer te muiten." „Bah, ik vind dit erg gemeen van u!" riep Panda angstig en verwijtend. „Eerst zei u nog wel, dat in zicht!" „Een schip! Mannen, maak je klaar voor het gevecht!" brulde de gezag voerder. „We gaan dat schip aanvallen en beroven!" „Hiep hiep hoera! We gaan vechten!" riepen de piraten in koor. De kapitein trok Panda uit het kanon en zei: „Wel knaap, je zult even moeten wach ten. We hebben dit vuurwapen eerst voor andere doeleinden nodig." bedroegen de voorraden 24.760.000 ton en begin 1958 slechts 7,'4 miljoen ton. Verder wordt nog vernomen dat de Hoge Autoriteit de kolenproduktie van de zes E.G.K.S.-landen voor 1960 stelt op 236.950.000 ton. Voor het lopende jaar wordt een produktie van 233 miljoen ton verwacht; in 1958 werd 246.390.000 ton geproduceerd. De Hoge Autoriteit raamt de invoer uit derde landen gedurende 1960 op 18.950.000 ton en voor dit jaar op 20.400.000 ton. Vorig jaar werd 31.960.000 ton uit derde landen ingevoerd. Na aftrek van het eigen verbruik door de mijnen, zal volgens de raming in 1960 circa 224.740.000 ton beschikbaar komen voor verkoop (dit jaar 223.830.000 ton en in 1958 247 miljoen ton). Hiervan zal naar schatting slechts 224.740.000 ton aan ver bruikers worden afgeleverd (dit jaar 212.600.000 ton en vorig jaar 225.340.000 ton). De uitvoer wordt voor 1960 gesteld op 3.280.000 ton. Deskundigen van de zes E.E.G.-landen hebben in Brussel besloten de volgende, door het verdrag voorgeschreven verla ging der douanetarieven per 1 juli 1960 voor alle produkten, met enkele uitzonde ringen slechts, op 10 percent te stellen. Het verdrag schrijft voor deze tweede tariefverlaging geen 10 percent per pro dukt voor, doch een verlaging van 10 per cent van de totale opbrengst der rechten, met een minimum van vijf percent per produkt. (Die totale opbrengst moet een land berekenen door vermenigvuldiging van de waarde der in 1956 uit de andere E.E.G.-landen ingevoerde goederen met de basisrechten, dat wil zeggen rechten die op 1 januari 1957 werden toegepast). De deskundigen menen dat men, gezien het verlangen naar bespoediging van het van kracht worden van de gemeenschap pelijke markt, deze ingewikkelde formu lering van het verdrag dient te vereenvou digen en de bij de eerste tariefverlaging van 1 januari 1959 toegepaste algemene vermindering van 10 percent per produkt dient te herhalen. Advertentie Voor Bromfiets en Scooter 67.50 Kleine Houtstr. 2A - le zaak v.a. Anegang Crediet-service mogelijk Uitnodiging. President Sukarno van Indo nesië beeft premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie en vice-premier Mikojan dinsdag officieel voor een bezoek aan Indonesië uitgenodigd, zo meldt Tass. Dit was in Djakarta meegedeeld door de Russische vice-premier Noeritdin Moechitdinov, die momenteel een be zoek aan Indonesië brengt. Onvoldoende. De collegezalen van de Oos tenrijkse universiteiten zijn dinsdag opnieuw leeggebleven. Maandag gin gen ongeveer 32.000 studenten in sta king uit protest tegen de huns inziens onvoldoende toewijzigingen voor het hoger onderwijs. In Graz marcheer den 2.000 studenten, voorafgegaan door hun professoren, naar het gebouw van het provinciale bestuur om een protest brief te overhandigen. De studenten verlangen voorts verdubbeling van de gelden voor de bouw van studentenwo ningen, verdrievoudiging van het be drag dat thans voor beurzen beschik baar is en speciale gezondheidsvoor zieningen. In beroep. De Duitser Quenther Fritz Po- dola, die wegens moord op de recher cheur Raymond Purdy ter dood ls ver oordeeld, zal in beroep gaan bij het Engelse Hogerhuis, als de procureur- generaal althans zijn goedkeuring ver leent aan zulk een beroep. Als de pro cureur-generaal akkoord gaat met het indienen van een verzoek tot revisie aan het vonnis, dan kan de revisie zelf dus nog door het Hogerhuis worden afge wezen. Naar Rome. Prins Albert en Prinses Paola van België zijn in Rome aangekomen, waar zij door de Paus in audiëntie zul len worden ontvangen. Zij werden op het vliegveld verwelkomd door Paola's moeder en de Belgische ambassadeurs bij de Italiaanse regering en het Vati- caan. Verplicht samenzijn. De Europese Parle mentaire assembleé is dinsdag in Straatsburg „pro forma", slechts vijf minuten, bijeen geweest. De assem bleé is gehouden de derde dinsdag in oktober te vergaderen maar na de re cente bijeenkomsten van de minister raad in Luxemburg en Brussel bleek het onmogelijk enig onderwerp voor te bereiden. Op 9 november zal het bu reau van de Assembleé beslissen wan neer de volgende vergadering wordt gehouden. Als mogelijke datum is ge noemd 20 november. Onbekenden. Voor de Argentijnse marine basis Commodore Rivadavia is maan dagavond een onderzeeboot van onbe kende nationaliteit waargenomen. Een heden van de Argentijnse marine voer den aanvallen uit, maar slaagden er kennelijk niet in het schip tot zinken te brengen, aldus heeft het ministerie van marine in Buenos Airos medegedeeld. Op 21 mei van het vorig jaar werd zo'n onbekende onderzeeboot tot zinken ge bracht Onhandig. In Washington gelooft men, dat bij het incident-Langelle van Russische zijde „slechts lagere politiebeambten zijn betrokken". Deze mening is geba seerd op „de bijzonder onhandige ma nier", .waarop de zaak werd behandeld. Russeïl Langelle, chef van de veilig heidsdienst van de Amerikaanse am bassade in Moskou, werd vrijdag on der beschuldiging van spionage uitge wezen. Laatste eer. Dinsdag is generaal George Catlett Marshall ter aarde besteld en daarbij waren in overeenstemming met zijn wensen alleen maar familiele den aanwezig. Wel waren twee oorlogs vrienden en twee presidenten in vredes- en oorlogstijd aanwezig: president Eisenhower en ex-president Truman bij de plechtigheid in een kapel in de buurt van St Myer in de staat Virginia, waar een rouwdienst werd gehouden. Hier bij waren ook nog tweehonderd andere vrienden en medestrijders van de ge neraal bijeengekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Vlagvertoon. In Wenen werd enkele dagen geleden een tentoonstelling van Oost- duitse boeken geopend. De organisato ren hesen boven het gebouw de Oost- duitse vlag. De Westduitse ambassade in Wenen verzocht de Oostenrijkse re gering de vlag onmiddellijk te laten ver wijderen, maar aan dit verzoek werd geen gevolg gegeven. Maandagavond werd de Oostduitse vlag gestolen. Dins dagochtend werd prompt een nieuwe vlag geplaatst, nu naast de ingang van het gebouw. Deserteurs. Twee in Oost-Duitsland gele gerde Russische soldaten hebben dins dagmorgen in West-Berlijn asiel ge vraagd. Zij zijn terstond per vliegtuig naar West-Duitsland overgebracht Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag. laaisie 24 uur. Den Helder Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied waarvan het cen trum tussen Portugal en de Azoren ligt, breidde zich in de afgelopen 24 uur over Frankrijk naar het Alpengebied uit. Over ons land passeerde een rug van hoge luchtdruk die vannacht opklaringen bracht, een groot depressiegebied trok Ypênbu'rg langs de zuidpunt van Groenland in de Vlissingen richting van IJsland. Het bijbehorende Eelde frontensysteem bewoog met een zeer j)c Bi]t krachtige westelijke stroming in de hogere Twente luchtlagen snel over de oceaan naar het Eindhoven oosten. Vergezeld van een regenzone be reikte het vanmorgen Ierland. Vanavond en vannacht zal het ons land passeren, waarbij de zuidwestelijke wind tijdelijk tot hard zal aanwakkeren. Achter het Oslo front zullen morgen enkele opklaringen Kopenhagen voorkomen. In de temperatuur komt niet Aberdeen veel verandering. Londen Amsterdam Brussel WEERRAPPORTEN Zd Limburg Helsinki Stockholm Donderdag 22 oktober Zon op 7.15 uur, onder 17.33 uur. Maan op 21.28 uur. onder 12.27 uur. Maanstanden 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmniden Woensdag 21 oktober Hoog water 6.13 en 18.25 uur. Laag water 1.59 en 14.04 uur. Donderdag 22 oktober Hoog water 6.46 en 18.59 uur. Laag water 2.26 en 14.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regenbui wzw 15 zwaar bew. zzw 15 zwaar bew. zw 14 regenbui zw 15 zwaar bew. zzw 15 zwaar bew. zzw 16 geheel bew. zw 16 zwaar bew. zzw 14 mist zzo 11 zwaar bew. zw 11 mist windst 11 regenbui wzw 13 regen z 12 regen zzw 15 geheel bew. zzw 15 zwaar bew. zzw 15 mist windst. 12 half bew. zw 17 mist windst 16 geheel bew. windst 9 geheel bew. nno 19 onbewolkt wzw 13 mist zzo 15 regen windst. 13 geheel bew. nnw geheel bew. n regen ozo geheel bew. wnw onbewolkt o onbewolkt onbewolkt licht bew. ozo zwaar bew. ono onbewolkt n motregen no licht bew. n 10 9 11 20 19 windst. 22 windst. 22 24 15 17 2 0 0 2 0,5 0,3 0,1 0 2 3 13 0,1 3 0,1 1 0 0 0 0 28 49 5 0.4 0,1 9 2 82 0 0 0 0 0 6 0 10 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2