r Nescafé „Met koffie van Nescafé voel ik mij de ideale gastvrouw!" Vrij onderling verkeer van zuivelpro- dukten in de zes landen der Euromarkt KANTOORMACHINES Toeristenseizoen 1959 was bijzonder gunstig I Van dag tot dag MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Gebruik maken van gunstige situatie '"Hoe is het ontstaan?^ j Amerikaanse schenkingen aan Indonesië Op de CDfaatótcel Zij is secretaresse op een advocatenkantoor, echtgenote en (heel vaak) gastvrouw op een leuke flat in Amsterdam-Zuid. Een dubbel levenDat vraagt om praktisch inzicht, en dat hééft zij ook. „Ik neem altijd zo'n grote familiebus Nescafé - dan ben ik er altijd zeker van dat er koffie in huis is. De lekkerste koffie bovendien met een volle, fijne smaak. Ik maak Nescafé in de koffiepot, dat is extra gezellig! Ja, met Nescafé voel ik me echt de ideale gastvrouw Als het moment er js voor een goed kopje koffie. PRODIJKTSCHAP VOOR ZUIVEL WENST: Geruchten over verloving van de Sjah Export buiten Euromarkt Vergadering Nederl.- Canadese K.v.K. Minder Nederlanders naar het buitenland getrokken POP Dit woord: SLINKS -1 OKTOBER 1959 Dat het tegenwoordige loonbeleid velen •ls een labyrint voorkomt is algemeen ••^kend. Dit is uiteraard ongewenst en een itgebreide voorlichting over het hoe en aarom van dit beleid is danook dringend odig- Maar daarvoor is noodzakelijk, dat 3 partijen die bij de loonvaststelling be rokken zijn zelf een duidelijk beeld voor le geest hebben van het doel en de we gen daar naar toe. Helaas krijgt men het gevoel, dat juist dit laatste ontbreekt. Iedere partij gaat op eigen houtje aan het interpreteren en berekenen, en spint een draad van Ariadne. Dat al die draden in de knoop komen ligt voor de hand. Dan komt de regering en hakt die Gordiaans geworden knoop door, maar onmiddellijk komen dan weer de van elkaar afwijken de uitspraken, de verduidelijkingen Op 31 juli verstrekte de regering aan het College van Rijksbemiddelaars een alge mene aanwijzing ter hantering van de ge differentieerde loonvorming. Daarover zijn in de Stichting van de Arbeid interpre tatiemoeilijkheden gerezen. Op 24 augus tus volgde toen een gesprek tussen Stich ting en regering die tot overeenstemming leidde, maar waarna toch weer verschil len van inzicht in de boezem van de Stichting optraden. Intussen werden de C.A.O.'s voor de metaal-industrie en de grafische bedrijven goedgekeurd. Op 1 ok tober vond opnieuw overleg tussen rege ring en Stichting plaats, maar dit leverde niets op en de regering nam daarna het besluit zelf te bepalen hoe de aanwijzing van 31 juli gelezen dient te worden. In die aanwijzing zelf, die destijds met algeme ne stemmen was aanvaard, kwam geen verandering. Maar hoewel de regering met deze „na dere verduidelijking" blijk gaf van haar wil om te regeren, was het laatste woord nog niet gesproken. Jongstleden zaterdag kwam de Stichting van de Arbeid met een eigen opvatting over deze „nadere verdui delijking", waarmee het N.V.V. zich ech ter niet kon verenigen. Deze vakcentrale heeft gisteren haar standpunt bepaald. Een van de belangrijkste strijdpunten is de uitgangsdatum, die men als basis dient te nemen voor de berekening van de produktiviteitsverhoging. De regering wil hiervoor 1 oktober 1958 nemen, de Stich ting wil eventueel teruggaan tot 1 juli 1958, het N.V.V. wil dit laatste altijd. Een volgend punt is, dat de regering slechts een loonsverhoging wil toekennen uit de ruimte, die door de produktiviteitsverho ging in de zes maanden vóór de datum van afsluiting van de C.A.O. is ontstaan. Dit geldt dan voor de overeenkomsten, die in 1959 nog worden afgesloten. Voor de C.A.O.'s van het eerste kwartaal van 1960 mag eventueel tot 1 juli 1959 worden teruggerekend, dus over negen maanden. De Stichting meent dat, in bepaalde ge vallen, deze grenzen niet onaantastbaar zullen zijn en dat uit beleidsoverwegingen verder teruggeblikt zal moeten worden. Het N.V.V. stelt, dat op deze wijze in tal van bedrijfstakken geen enkele loonsver hoging mogelijk zal zijn, omdat op 1 april 1960 door algemene loonmaatregelen ter compensatie van melkprijs- en huurverho ging de lonen al met 4°/o zullen stijgen. Die verhoging overtreft volgens het N.V.V. de produktiviteitstoeneming in vele bran ches en deze hebben dus geen kans op een verdere loonsverbetering. Ten slotte kan de Stichting zich niet verenigen met de strikte opvatting van de regering over een eventuele uitkering ineens, die plaats zou kunnen vinden wanneer men meer dan zes maanden terugrekent; het N.V.V. leemt het zelfde- standpunt in. Dit verbond heeft er ernstige bezwa- en tegen, dat men thans andere maatsta- en aanlegt dan die voor de grafische en de metaal-C.A.O.'s werden gebruikt. In derdaad kan men niet al zoekende ook nog voortdurend van opvatting veranderen over de juistheid van de ingeslagen weg. Het bereiken van het einddoel wordt dan uitsluitend een toevalligheidskwestie. Het streven van de regering, te breken met het langzamerhand verstarde en ni vellerende loonbeleid, is juist. Maar dan dient men zijn middelen goed gesorteerd te hebben, zodat verschillen van inzicht over de hantering ervan onmogelijk zijn. Het geharrewar, dat we nu mogen aan schouwen, kan maar weinig vertrouwen wekken. DJAKARTA (UPI) De Ford Founda tion heeft een schenking van 121.000 dol lar aan de Indonesische regering aange kondigd ten behoeve van de faculteit voor pedagogie van de universiteit van Noord- Sumatra in Medan. Het geld is bestemd voor het in dienst nemen van twee pro fessoren van de universiteit van New York. Met deze schenking meegerekend, heeft de Ford Foundation aan Indonesische fa culteiten in totaal 1.428.550 dollar geschon ken. Ongeveer 580.000 dollar hiervan is 'ebruikt om Indonesische leerkrachten in le gelegenheid te stellen gedurende twee aar in het buitenland te studeren. Advertentie Zegt mevrouw Dit te van Leeuwen-de Visser te Amsterdam De grote bus is extra voordelig mi fiftv nuumiifMU ,e.r 1 ar. 51 99 99 Het Produktschap voor Zuivel heeft hei voorstel gedaan om het onderling verkeer van zuivelprodukten in de landen van de Euromarkt onmiddellijk vrij te maken, te meer nu de situatie daarvoor gunstig is. Door de langdurige droogte zijn er voor lopig geen grote overschotten van zuivel produkten te verwachten, zodat geen agressieve uitvoerpolitiek kan worden ge voerd en men zonder grote verstoringen van het huidige evenwicht het voorjaar van 1961 kan worden gehaald. De omstan digheden maken daarom een versneld pro gramma voor de gemeenschappelijke markt mogelijk. Het vrijmaken van het onderling ver keer van zuivelprodukten op de Euro markt wordt in het vanmorgen door het bestuur van het Produktschap aanvaarde rapport over het gemeenschappelijk zui velbeleid in de landen van de Europese Economische Gemeenschap gezien als een der voorwaarden waaraan reeds in de overgangsfase voldaan behoort te worden. Daar men volgens het bestuur van het Produktschap in de eindfase onder meer tot een Europese bodemprijs voor zuivel produkten moet komen, dient die prijsbo- dem reeds tijdens de overgangsperiode te worden voorbereid. Van Nederlandse zij de zal dan ook afstand moeten worden gedaan van bepaalde mogelijkheden der prijsconcurrentie. De hieruit voortvloeien de nadelen zouden door heffingen, door de Europese commissie te sanctioneren, moeten worden gecompenseerd. Uiteraard dient dit stelsel te worden aangevuld met minimum invoerprijzen voor de produkten uit de landen buiten de Euromarkt. terwijl er tegelijkertijd een Europees fonds moet worden ingesteld om de export naar die derde landen door mid del van premies te bevorderen. Uiteindelijk wil het Nederlandse Pro duktschap de markt splitsen in het E.E.G.- gebied en de zogenaamde derde landen. Het Europese bodemprijsniveau zal dan het bedrijfsleven een minimumopbrengst garanderen. Voor consumptiemelk zou TEHERAN (Reuter) Volgens kringen te Teheran wordt binnenkort de officiële aankondiging verwacht van de verloving van de Sjah met de 21-jarige Farah Diba, studente in de architectuur te Parijs. eventueel een afwijkende regeling getrof fen kunnen worden ter verzekering van een aanvaardbare consumentenprijs. Het is duidelijk, dat in dit Nederland se rapport grote aandacht wordt besteed aan de positie ten opzichte van de „der de landen". Weliswaar wordt gemiddeld 75 percent van de Nederlandse zuivelpro dukten op de Euromarkt afgezet, maar de percentages lopen per produkt nogal uit een. Voor boter en kaas bedragen die 74 resp. 83 percent, maar voor condens en melkpoeder slechts 25 percent. Bovendien is de E.E.G.-markt voor alle melkproduk- ten (behalve consumptiemelk) prijsgevoe lig door de concurrentie van vervangende artikelen (b.v. margarine), van de pro dukten uit derde landen, terwijl bovendien met het voortschrijden der Euromarkt de voorkeursbehandeling binnen de Benelux verdwijnt. Buiten de Euromarkt staat het Nederlandse produkt natuurlijk volkomen bloot aan de invloeden van derde landen. Daar komt nog bij, dat men in het Euro pa van de Zes tot 1972 een aanzienlijke stijging der melkproduktie zal dienen op te vangen. Deze wordt op zeventien mil joen ton geraamd, waarvan slechts zes miljoen ton door de bevolkingstoeneming zal worden gecompenseerd. Voor elf mil joen ton zullen dus additionele afzetmoge lijkheden moeten worden gevonden. Be scherming van de positie der E.E.G.-lan- den binnen hun eigen gebied kan plaats vinden door de vaststelling van een mini mum-invoerprijs voor produkten uit „der de landen", die dan tevens als een pla- fondprijs op de Euromarkt fungeert. Toch wil het Produktschap voor Zuivel voorkomen, dat het streven om voor de zuivelbedrijfskolom de hoogst mogelijke opbrengst te verkrijgen de Euromarkt tot een autarkisch, afgesloten gebied maakt. Voor de Nederlandse zuivelbelangen is de Euromarkt eigenlijk te klein. Hoe groter het gebied is dat de gemeenschappelijke markt omvat, hoe gemakkelijker juist de aanpassing zou kunnen verlopen. De intre de van Denemarken op de Euromarkt bij voorbeeld zou de Nederlandse positie eer der versterken dan verzwakken, omdat men dan de steun zou krijgen van een eveneens bij export belanghebbend land. Dc vijf partners in de Euromarkt zijn im mers „van nature,, op bescherming uit. Uiteraard wordt in dit uitvoerig gedocu menteerde rapport, dat de zuivelsituatie in de E.E.G. scherp analyseert, tevens aandacht gewijd aan de substituten van zuivelprodukten en de grondstoffen daar voor, zoals de uit de geassocieerde Afri kaanse gebieden afkomstige vetten en olieën. Ook daarvoor zal een gemeen schappelijk invoer- en marktbeleid nood zakelijk zijn, hetgeen echter niet op veel weerstanden bij de producenten zal stui ten. De lage prijzen der Afrikaanse pro dukten werden immers verkregen ten kos te van de levensstandaard der inheemse bevolking, zodat de prijsoptrekking door de Euromarkt wat dat betreft heilzaam kan werken. u._ - N- <1 C - Onder grote belangstelling heeft de Nederlands-Ca*nadese Kamer van Koop handel te Hilversum (in Gooiland) haar jaarvergadering gehouden, waarin verslag werd uitgebracht over 1958. Op dit reeds gepubliceerde verslag heeft de voorzitter van de Kamer, de heer A. Veder, een toe lichting gegeven, waarin hy opmerkte dat de handel tussen Nederland en Canada1 zich in 1958 niet ongunstig heeft ontwikkeld. De positie van Nederland op de Canadese markt heeft een niet onbelangrijke ver betering ondergaan. Het blijkt dat de export van grondstoffen en halffabrikaten uit Nederland naar Camada zich de laatste jaren redelijk goed heeft ontwikkeld en dat ook de uitvoer van kapitaalgoederen en industriële uitrusting op gang begint te komen. De voorzitter meende dat een uitgebrei dere algemene voorlichting over Neder land er toe zou kunnen leiden dat de ge middelde Canadees Nederland niet meer uitsluitend ziet als een leverancier van kaas en bloembollen. Pe Kamer is er van overtuigd, dat wegens de zeer hoge kosten verbonden aan het adverteren in Canada, het wenselijk is op collectieve basis voor het Nederlands produkt reclame te maken. Er zijn aanwijzingen dat men ook in Canada Nederland gaat zien als een toe gangspoort tot de Euromarkt. Sinds 1954 is het aandeel van de transitohandel in de Nederlandse import uit Canada geste gen van circa 2 miljoen tot 25 miljoen dollar. Het kan niet worden verwacht, al dus de voorzitter, dat Nederland in 1959 eenzelfde gunstige positie als leverancier van Canada zal blijven innemen in ver gelijking tot andere Westeuropese landen, als in 1958 het geval was. Het tempo van de stijging van de Nederlandse export zal vermoedelijk in 1959 wat lager zijn. Advertentie M. STRIUAND - SCHOTERWEG 5 - 7 - TELEFOON 60114 Het toeristenseizoen 1959 is byzonder gunstig geweest en veelal zelfs nog beter dan dat van 1958, aldus de eerste bevin dingen van het ANVV. Vooral de kust streek was zeer in trek. Noordholland en Texel herbergden voornamelijk Duitsers, behalve in Groet-Camperduin, waar de Nederlanders verre in de meerderheid waren. De Waddeneilanden waren van eind mei af vrijwel doorlopend vol bezet. Het gemiddelde percentage Duitse bezoe kers was er 70. Opmerkelijk was langs de gehele kust 't aantal Duitsers, dat by par ticulieren logies huurde. Kampeercentra en caravancentra waren dikwijls overvol. Maar hotels en pensions hebben eveneens een goede tyd gehad. Alleen Den Haag boekte enige achteruitgang. Het hezoek aan Amsterdam bleef, het dagbezoek niet meegerekend, ongeveer gelijk. In Rotter dam daalde ook het verblyf in hotels en pensions ietwat. De Zeeuwse badplaatsen kregen in toenemende mate Duits bezoek. Het Belgische bezoek, voornamelijk dag- bezoek, neemt eveneens weer toe. Tot het bezoek aan de kuststreek heeft ook het bollenseizoen weer in hoge mate bijgedragen. Slechts een klein deel van de Friese en Groningse logies-accommodatie bleef in 't afgelopen voor- en hoogseizoen onge bruikt. Men is er niet ontevreden. Ook hier, evenals in andere provincies, neemt het verblijf met tenten en kampeerwagens hand over hand toe. Drente had een onge kende toeristische invasie. Van Pasen tot eind augustus was de logiesruimte in deze provincie vrijwel doorlopend geheel bezet. De V.V.V.'s waren voor het eerst in hun bestaan gedwongen logiesruimten bij par ticulieren te zoeken. Ook de Overijselse toeristische balans is gunstiger dan 1958. Advertentie de wens van ieder meisje van f. 3,75 tot f. 28.50 De zomerhuisjes waren er eind maart reeds uitverkocht. Het dagtoerisme groei de opnieuw Giethoorn kreeg een dub bele toeloop in vergelijking tot het vorige jaar. Gelderland had reeds in het voor jaar toegenomen buitenlands bezoek. De trek naar de kust dunde het voorseizoen een beetje uit, maar het hoogseizoen was, zoals in vorige jaren, uitstekend. De trek naar hotels blijkt, vooral onder buiten landers groter dan naar pensions. Ook in Limburg was het voorseizoen iets magerder dan anders. In de zomertijd bleken bungalowkampen en kampeerter reinen favoriet. Het dagbezoek steeg na het wegvallen van de zuigkracht van de „Expo". Voorzomer en hoogseizoen in Noord-Brabant waren goed. Bungalows en kampeerterreinen kregen het volle pond en vaak meer dan dat. Vele Belgen kwa men om hier te vissen. De doorstroom van Duitsers naar de kus' verhoogde de be drijvigheid. Het Nederlands dagbezoek aan typisch-Brabantse steden steeg niet on aanzienlijk. De A.N.V.V. meldt tenslotte de indruk te hebben, dat de trek van Ne derlanders naar het buitenland in 1959 waarschijnlijk geringer is geweest, dan in voorgaande jaren. Lege gaten Wij wilden vragen: hebt u dat nu ook zo? Of zijn wij een dwarsganger, een contraminist, een narrig man, een Nurks in de eigen Hout? Wy hebben dagen dat wij er zo geweldig korzelig van worden om in élke krant, in élk tijdschrift te lezen hoe zwaar Ingrid Bergman het wel heeft en hoe het lot haar juist allerlei lelijks bereidt en hoe in- tragisch dat wel voor haar is. Soms laat het ons tamelijk koud. Maar, als gezegd, op bepaalde dagen (wellicht bij draaiende wind) dan ergeren berichten over Ingrid Bergman ons buitengewoon. Dan ballen wij wel de vuisten en slaan ons op de borst ook wel en vragen ons af waar het toch toe dient ons deze ons geheel onbe kende mevrouw uit Zweden, die stellig (zoals dat nu eenmaal een onherroepelijke wet is in het leven) heel veel van haar moeilijkheden aan zichzelve te wijten heeft, steeds maar weer vóór te lepelen. Wij verzekeren u, dat wij deze dame heel wat vaker zien dan onze eigen broer in Tiel en onze eigen zusters in respectieve lijk Woudenberg en Avezathe. Wij worden verder veel nauwkeuriger van de faits et gestes dezer onbekende, die narigheid met een ex-echtgenoot heeft, op de hoogte ge bracht dan van wat er omgaat bij onze jongste zuster, wier man vorige week bij het verven van de keldertrap, lelijk uit schoot en tussen de aardpels smakte. Zij schreef alleen: „Joop lag in en en tussen de aardappels want wij hebben alweer van een man netje langs de deur een mud mooie genomen hij komt elk jaar en ik riep Joop wat doe je en toen hoorde ik niets. H ij lag heel eng maar het valt al lemaal gelukkig weer mee en buurman heeft..." Nu gaan wij daarin wellicht te ver maar er zijn dagen dat wij ons ruw uitlaten over Ingrid Bergman. En dat wij veel liever lezen over die gaten in Wormer die ook geheel ledig zijn, maar toch nog gevulder omdat er tenminste nog iets in zou kunnen zitten, dan over die vrouw met dat harde gelaat. Een ander leeg gat in on2e krant is de heer Townsend. Mensenlief: wat kan óns die heer Townsend ergeren'. Die Townsend nu is voor ons gewoon een knersing der tanden, weet gij dat wel? Wij roepen wel eens: „Wat mot ik met die vent? Vraag ik om die vent! Wat is dat voor slappe, voor weke, voor griezelige nietsnut?", roepen wij dan, zoals gij bemerkt, razend in onze grote woede. En wij werpen de krant, elke krant, ook deze krant ver van ons en zitten daar voor de radio, voor de clivia, achter de kachel en voor de tuin deuren en kijken zwart voor ons uit. Ge heel zwart. Townsend vinden wij persoon lijk een totaal-overbodige naam in de krant. Wij achten het feit, dat deze heer Townsend in een schandaal verwikkeld is geweest, zonder enig belang en wij worden buitengewoon wrevelig van zijn wat ver wijfde aanblik en zijn flets geschrijf over overbodige-wereldreizen met jonge secre taressen. Wij wilden nu alleen maar vra gen:, hebt u dat nu ook? Zijn ook voor u al deze personen evenzovele gaten van Wormer? Elisabeth Taylor is een onzer Wormer gaten. Geheel leeg. Callas is een duchtig gat aan het graven voor ons; het wordt groter en groter. Callas, als mens, kunnen wij rustig verklaren, zis ons al mooi tot hier. Tezamen met de heer Townsend dus. En Ingrid Bergman. En verder al de per sonen die zo onophoudelijk, ONOPHOU DELIJK, en meestal zo geheel ten on rechte genoemd worden in de radio- en televisierubrieken van onze vaderlandse persorganen. Het stikt eenvoudig van de Wormer gaten. Duif lvertentie LIGA! Let op de échte! Er zijn woorden met een zogenaamde „beweeglijke s", hetgeen wil zeggen dat er vormen van bestaan mèt en zónder de begin-s. Zo beantwoordt ons woord stier aan het Latijnse woord taurus en staan slinks en links naast elkaar, oor spronkelijk in precies dezelfde beteke nis. In zuidelijke dialecten hoort men ook thans nog slinks gebruiken, waar men in noordelijker streken alleen links bezigt. Van oudsher wordt ten opzichte van rechts al hetgeen links is, minderwaar dig of ongustig geacht. Links voor: on handig is nog heel gewoon. Maar het woord slinks heeft een verdere beteke nisontwikkeling doorgemaakt: van ver keerd is het gaan betekenen: vijandig en tenslotte: sluw. achterbaks, vals. He» behoort bij het werkwoord slinken: in eenkronkelen, ineenschrompelen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3