Wetsontwerp tot grenswijziging van Haarlem en Haarlemmermeer thans ingediend Stijlvol te laat komen Dr. Patijn gaf indringend beeld van vluchtelingenvraagstuk Gemeenteraad Zandvoort juicht bouw in Bentveld toe Kampen moeten eerst ontruimd worden ELTINK MEUBELEN Plan „Saxenrode" kreeg goedkeuring 'sfunc Sterke groene buffergemeente tussen Haarlem en Amsterdam nodig WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In ter na tionaal vluch teli ngenja a r C ollectanten gevraagd dat dit grote probleem kan worden opge lost". ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Kort nieuws Faillissementen Sigarenproza. In Amsterdam zijn een aantal studenten onderscheiden vanwege hun stylistische prestaties. Zij hebben deelgenomen aan een onder de studenten uitgeschreven prijsvraag voor het beste essay over de sigaar en het sigarenroken, die door de Nederlandse sigarenindustrie was georganiseerd. De eerste prijs werd gewonnen door de heer H. U. jesserun d'Oliveira van de Amsterdamse gemeente universiteit. Zijn prijs is 1.000. Bent U er al geweest? Culturele Kring met jhr. Mollerus naar Amerika OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Watersportbelangen Agrarische zone Man omgekomen door kolendamp Jan P. Strijbos vertelde over Finland DE HERDENKING van dc „Dag der Verenigde Naties", die in Haarlem jaarlijks onder auspiciën van het Centrum voor Internationale Lezingen wordt gehouden, stond dit keer in het teken van het Internationaal Vluchtelingeniaar 1959-1960. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers presideerde dinsdagavond in restaurant Brinkmann de bijeenkomst, die onder meer werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. Prinsen, en tijdens welke de vice-voorzitter van de Stichting Nederlands Comité Vlucntelingenjaar 1959-1960, dr. C. L. Patijn, een overzicht gaf van de omvang van het vluchtelingenprobleem, waarbij hij een klemmend beroep deed op het Nederlandse volk met ruime hand giften te storten op girorekening 195960 ten bate van het Internationaal Vluchtelingen jaar. Dr. Patijn schetste de problematiek, die is ontstaan doordat tientallen miljoenen mensen tijdens en na de oorlog op drift zijn geraakt en om welke reden dan ook niet meer kunnen terugkeren naar het land van hun geboorte of afkomst. Thans zijn er in Europa alleen al 135.000 mensen, die nog geen vaste plaats hebben verwor ven. Van de ruim 40.000 mensen, die nog in kampen leven, zijn er bijna 20.000, die al meer dan tien jaar onder dergelijke uit zichtloze en trieste omstandigheden leven. Dr. Patijn gaf een indringend beeld van de fysieke en psychische toestand van de vluchteling, „de man" zoals Lenin eens zei, „die stemt met zijn voeten." Inder daad betekent de status van vluchteling, aldus spreker, een bewuste keuze om der wille van de vrijheid. Achtereenvolgens schetste dr. Patijn de vier fazen waarin het vluchtelingenvraagstuk zich na de oor log heeft ontwikkeld. De eerste faze duur de van 1943 tot 1947, toen de U.N.R.R.A. op massale schaal vele vluchtelingen (7 miljoen) ten koste van 4 miljard dollar op hun plaatsen heeft gebracht. In de tweede faze, die tot 1950 duurde, was het de In ternational Refugee Organization, die de anderhalf miljoen „displaced persons" grotendeels heeft weten te helpen, door dat zij er met haar budget van 155 mil joen dollar in geslaagd is velen te doen emigreren. In 1950 kwam voor de I.R.O. in de plaats het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Na ties onder leiding van de Hoge Commissa ris van het Vluchtelingenwezen, onze land genoot mr. dr. Van Heuven Goedhart. De ze moest werken met een budget van 700.000 dollars per jaar, waarvoor hij nauwelijks zijn apparaat in stand kon houden. Hij werd daardoor 's werelds grootste bedelaar. Hongarije In 1956 kwam de Hongaarse kwestie, waarbij bleek op welk een grote schaal de vrije wereld en ook Joego Slavië wist te helpen. Deze hulp heeft ons iets ge leerd, aldus dr. Patijn, namelijk, dat een dergelijk drama ieder ogenblik weer kan gebeuren, dat men de vluchtelingen niet in het eerste land van asiel kan laten, dat de belangstelling voor hulpverlening te kort duurt, dat er geholpen kan worden, als men maar wil en tenslotte dat er een per manente organisatie voor nodig is. Als oplossing voor het vluchtelingenpro bleem gaf dr. Patijn aan: repatriëring (die vaak niet in aanmerking komt), emigra tie (waarvoor de mogelijkheden langza merhand aflopen) en integratie (die de meeste kans op blijvend succes biedt). Dr. Patijn wekte op ervoor te zorgen, dat in het Internationaal Vluchtelingen- jaar zoveel mogelijk de gestelde doelen worden bereikt, in de eerste plaats de ont ruiming van de kampen. Daarna werk, een eigen omgeving met kerk, vereni gingsgebouw en ambachtsschool, en ver volgens langzamerhand een volledig op gaan in het nieuwe land. Nederland kan niet veel mensen meer opnemen, maar ons land kan wel geld. veel geld geven, al dus dr. Patijn, die zijn uiteenzetting be sloot met de woorden „Laten wij een klein beetje van onze luxe opzijzetten, op- Tijdens zijn toespraak over het vluch telingenvraagstuk sprak dr. Patijn de hoop uit, dat het Nederlandse volk de één miljoen gulden, die de regering voor de vluchtelingenhulp ter be schikking stelt, zal vermeerderen tot drie, vier, zo mogelijk vijf miljoen gulden. Burgemeester Cremers wees er in zön welkomstwoord op, dat de Stichting Vluchtelingenhulp Zuid-Kennemerland voor Haarlem nog behoefte heeft aan collectanten. Zij, die willen meewerken, kunnen zich opgeven bij de U.V.V., Proveniershuis, Grote Houtstraat 142, Haarlem, telefoon 20405. Giften kunnen worden gestort op girorekening 195960 ten name van Stichting Nederlands Comité Vluchte- linenjaar 19591960. Tot besluit van de avond werd een twee tal film van Michael Palmer vertoond, die een aangrijpend beeld gaven van het trieste leven in de vluchtelingenkampen. Tijdens de pauze was er een collecte, die 217,83 heeft opgebracht. Advertentie Advertentie Vraagt Uw Apotheker ol Drogist De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Th. Kok, chauffeur, Rollandstraat 88 te Haar lem. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. H. Luijken, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. J. Virser, zaakdoende onder de benaming Vita, Groothandel in Verband- stoffen, Nieuwe Kruisstraat 24 zw. te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. L. Ali Cohen, ad vocaat en procureur te Haarlem, Baan 37. Wegens gebrek aan actief werden dins dag opgeheven de faillissementen van: J. de Winter, confectiefabrikant, H. J. Koe- nenstraat 12 te Haarlem. Rechter-commis saris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. C. H. Sijsenaar, vrachtrijder, Meer straat 164 te Hillegom, aldaar handelende onder de naam firma Sijsenaar en Van Bree. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. A. J. Colijn, advocaat en procureur te Heemstede, Heemsteedse Dreef 183. K. Stellaart jr., winkelier, Hoogstraat 46 te Koog aan de Zaan. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. C. Floor, machinebankwerker, IJmuiderstraatweg 14 d te IJmuiden, thans Wognummerstraat 37 te Amsterdam. Rech ter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur te IJmuiden-O, Zeeweg 278. Advertentie 17 t/m 25 okt. *A/ AMSTERDAM Zo niet, dan moet U beslist nog een dezer dagen een kijkje gaan nemen op deze schitterende ELTINK MEUBEL EXPOSITIE in het R Al-gcbouw tc Amsterdam; Zowel in het meer klassieke als in het moderne genre vindt U er een keurcollectie Eltink meubelen, waaronder juweeltjes in teakhout. En U weet het door rechtstreeks van onze fabriek te kopen, bespaart U bovendien 300 TOT 500 GULDEN Bovendien biedt Eltink U tal van andere belangrijke voordelen, waaronder als enige in Nederland AFTER SALE SERVICE d.w.z. dat Eltink naast de on beperkte fabrieksgarantie op eventuele constructiefouten, een jaar lang gratis blijft zorgen voor Haast U! De Eltink expositie blijft t/m 25 oktober in de RAI, dagelijks van 10.00 - 22.00 uur zondags van 13.00 - 22.00 uur TOEGANG GRATIS De gemeenteraad van Zandvoort heeft in zijn vergadering van dinsdagavond de bouw van drie flatgebouwen en een aan tal bungalows ten noorden van de Zand- voortselaan in Bentveld besproken. De raad juichte het gewijzigde bouwplan „Saxenrode" toe en hechtte zijn goedkeu ring aan het uitbreidingsplan-in-onderde- len Westerduinweg. Tegen dit gewijzigde plan waren twaalf bezwaarschriften in gebracht, voornamelijk van bewoners van Bentveld. Deze bezwaarschriften werden ongegrond verklaard. Aanvanke lijk was voor het gebied tussen de Wes terduinweg, de Bentveldweg en de Zand- voortseiaan onder meer de bouw van drie torenflats van maximaal vyftien woonla gen ontworpen. Hiertegen waren zoveel bezwaarschriften ingekomen, dat B. en IV. het ontwerp-plan niet ter vaststelling aan de raad hebben aangeboden. Reke ning houdend met de bezwaren van adres santen werden hierna flatgebouwen met ten hoogste vijf woonlagen ontworpen. Tijdens de raadsvergadering heeft al lereerst de heer Siegers (K.V.P.) aan het gewijzigde bouwplan „Saxenrode" aandacht besteed. Hij liet zich waarde rend over het voorstel van B. en W. uit en zei de protesten tegen het bouwplan niet goed te kunnen begrijpen. De heer Siegers meende dat de bebouwing, zoals die nu is geprojecteerd, zeker het aanzien van de omgeving zal verhogen. „Waar om is men toch zo egoïstisch om anderen het wonen in Bentveld te misgunnen. Men heeft hier zelf wel een woning betrokken, maar wil die mogelijkheid voor anderen verhinderen. De adressanten zouden wat meer gemeenschapszin moeten opbren gen. Met het aannemen van dit plan be wijzen wij de gemeente een dienst", al dus de woordvoerder van de K.V.P. De heer Koning (alg. Zandv. Bel.) wijdde aandacht aan de bestemming van de oude trambaan tot bromfietsweg. Hij kon zich de bezwaren hiertegen wel indenken. Het motorisch verkeer wordt echter steeds intensiever en daarom zal men aan be paalde maatregelen niet kunnen ontko men. De heer G o s e n (A.R.) was van me ning dat de flatbouw in de desbetreffen de omgeving niet storend is. Hij achtte het beter dat de trambaan wordt bestemd voor het busverkeer. Spr. informeerde naar de aanleg van tien meter brede groenstroken langs de Westerduinweg. Voorts zou hij graag zien dat voorzichtig heid wordt betracht met het doen van toezeggingen ten aanzien van een even tuele bouw. Hij doelde hier op toezeggin gen die aan de Vereniging tot verspreiding van de H. Schrift over een eventuele be bouwing van gronden langs de Westerduin weg zouden zijn gedaan. Nadat de heer Petrovitch (Alg Zandv. Bel.) zich voor het plan had uitgesproken, gaven de voorzitter, burgemeester mr. H. M. van F e n e m a, en wethouder G. T a t e s de raad een uitvoerige beantwoording. Wethouder Tates noemde de bouw een enorme aanwinst voor de gemeente. De bezwaren tegen de flats zijn wel te be grijpen, maar hier staat tegenover dat de deskundigen flatgebouwen met vijftien woonlagen voor dit gebied mooi en ver antwoord vonden. De eigenaar van de gronden heeft veel water bij de wijn moe ten doen. Nadat lange tijd aan het bouw plan is gewerkt, is een volkomen verant woorde bebouwing geprojecteerd. De be stemming van de oude trambaan tot brom fietsweg is gebeurd in overleg met de ge meente Bloemendaal, die eenzelfde be stemming aan de trambaan geeft. De wet houder zei dat een zijde van de Wester duinweg onbebouwd zal blijven. Toezeggin gen betreffende een eventuele bebouwing zijn nimmer gedaan. De brede groen stroken langs deze weg zijn bedoeld ter verfraaiing van het geheel. De voorzitter zei dat de trambaan niet kan worden bestemd tot busweg, daar de trambaan in Aerdenhout te veel kruisin gen heeft en bij busverkeer over.de baan gevaarlijke situaties zouden ontstaan. Ook de voorzitter deelde mee dat nimmer toe zeggingen zijn gedaan over de mogelijk heden van een bouw langs de ene zijde van de Westerduinweg. Als men meent een toezegging van de gemeente te heb ben. laat men deze dan schriftelijk van B. en W. vragen, aldus mr Van Fenema. Hierna werd het gewijzigde uitbreidings plan goedgekeurd. De overige in ons blad gepubliceerde voorstellen werden alle aangenomen. Woningbouw gestagneerd Bij de rondvraag heeft de voorzitter ge antwoord op vragen van de heer G o s e n over de stand van de woningwetbouw. De voorzitter deelde mee dat de inspectie van de volksgezondheid geen goedkeuring had gegeven aan de bouw van 48 woningwet woningen, omdat deze te dicht bij de vloeivijvers zouden komen. Gezien de be zwaren uit het oogpunt van de volksge zondheid heeft de gemeente reeds een deel van de vijvers gedempt en een ander deel afgezet. Er blijft echter een kans dat de woningen bij een ongunstige wind in een stank komen te liggen. Door dit bezwaar mag echter de bouw niet worden gestag neerd. Het college heeft zich beraden over de stagnatie, omdat hierdoor de huisvestings problemen steeds ernstiger vormen aan nemen. Natuurlijk betekent de bouw van 48 woningwetwoningen geen oplossing van de nood, maar wel een verlichting. Twee leden van B. en W. zullen bij de directeur-generaal van de volkshuisves ting de bouw van de 48 huizen gaan be pleiten. Getracht moet worden in snel tempo te bouwen. Overigens noemde mr. Van Fenema het contingent woningwet woningen voor Zandvoort veel te klein. Er zou meer bouwvolume beschikbaar moeten komen. Op een vraag van mevrouw Stemler- T j a d e n (V.V.D.) zei wethouder Tates dat de restauratie van het gemeentelijk verzorgingshuis voor bejaarden geleide lijk gebeurt. Daar het tehuis bewoond is, gaan hier echter wel enkele maanden mee heen. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, zal vrijdag geen spreekuur houden. Een groot aantal leden van de Culturele Kring in Bennebroek heeft dinsdagavond geluisterd naar jhr. dr. J. C. Mollerus, die sprak over een bootreis naar Amerika. Spreker maate de reis per „Nieuw Am sterdam", destijds het meest luxe schip, thans als zodanig opgevolgd door de „Rot terdam". Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer P. van der Lijn, begon de spreker met de mededeling dat dit zijn eerste en tot nog toe enige reis per boot was, ditmaal uitgevoerd in opdracht van een groot levensmiddelenconcern tenein de een onderzoek in te stellen naar het nieuwste op het gebied van zelfbedienings- bedrijven. Daarna volgde een boeiende beschrijving over het leven aan boord van dit prachtige schip, gevolgd door een niet minder interessante beschouwing over wat er in de keuken van het schip ge beurt en hoever de automatisering daar al gevorderd is. Wat er voor bijna twee duizend mensen, de bemanning inbegre pen, tijdens zo'n reis nodig is, vertelde de spreker: 45 ton ijs, 20 ton aardappelen, 10.000 kg. vlees, 2500 kg. suiker en 500.000 sigaretten enz. Ook de aankomst werd boeiend beschre ven en spoedig was het gezelschap in het voornaamste deel van New York, n.l. Manhattan. De 350 straten staan loodrecht op elkaar, met uitzondering van Broadway die een bocht maakt. Het leven is hier zeer vermoeiend, ieder schijnt voortge dreven te worden door een bijna waanzin nige haast. De hoogste wolkenkrabber, het Empire States Building welke 102 ver diepingen telt, kreeg een bijzondere be schrijving. want daar werken niet minder dan 25.000 mensen. In een ander kantoor gebouw dat niet zo hoog was, bleken niet minder dan 30.000 telefoontoestellen aan wezig te zijn. Bijzonder mooi noemde jhr. Mollerus de St. Patrick Cathedral, die een grootse indruk maakt. Met een geestige beschrijving van een bezoek aan de supermarket „Grand Union" die zelfs de verschillende soorten Nederlandse chocolade in voorraad had, besloot de spreker zijn eerste reeks me dedelingen en liet vervolgens een collec tie gekleurde dia's zien, die meest betrek king hadden de reis met de „Nieuw Am sterdam" en het interieur van enige Ne- derlapdse schepen. Na de pauze zette de spreker aan de hand van een reeks zwart-witte dia's zijn ver haal voort en onthulde o.m. dat alleen in New York 4.400.000 televisietoestellen zijn. Men kan daar van 's morgens zeven tot 's nachts drie uur naar de televisie kijken. Advertentie A - Wie zei dat het chic staat om een beetje later te komen? Een misverstand 1 Maar als U, natuurlijk buiten Uw schuld, toch te laat in schouwburg of theater zoudt komen, doe het dan in stijl! Passeer die rij mensen met het gezicht naar hen toe. (U bent zelfs in staat om in het dönker veront schuldigend te kijken.) Ontzie de kostbare avondschoentjes en fluister een woordje van dank. Gelukkig. U zit. Nu was U de laatste. Maar in de pauza bent U de éérste. De eerste die aan Uw gezelschap een sigaret presenteert. Gladstone natuurlijk. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING A SIZE 20 STUKS F L- (Van onze Haagse redacteur) Thans is het wetsontwerp verschenen waarin de toevoeging van het grondgebied der gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude aan de gemeente Haarlem en Haar lemmermeer wordt geregeld. Behalve het gebied tussen Spaarne, Ringvaart en Liede (Schalkwijk) wordt ook de ooste lijke bebouwing van Spaarndam met on geveer tweehonderd inwoners en de Mooie Nel bij Haarlem ingedeeld: al het overige aan Haarlemmermeer. Het wetsontwerp regelt voorts de af wikkeling der gemeentefinanciën, de rechtspositie der ambtenaren in de op te heffen gemeente die van de datum van overgang af in dezelfde rang en op de zelfde voet voorlopig in dienst van de gemeente Haarlemmermeer treden en de overige administratieve voorzieningen. Het uitschrijven van nieuwe gemeente raadsverkiezingen wordt niet nodig ge vonden. In de toelichting wordt gesteld, dat Haarlem, met rond 6950 inwoners per vierkante kilometer, één van de dichtst bevolkte gemeenten van het land is en dat de woningnood er ernstig moet worden genoemd. Het streven van het gemeente bestuur is er daarom op gericht binnen een tiental jaren de woningvoorraad met 13.000 te vermeerderen. Hiervan kunnen nog 4.200 woningen binnen de bestaande gemeentegrenzen worden gebouwd, maar de overige zijn, zoals bekend, voor het grootste deel in het gebied van Zuid- Schalkwijk geprojecteerd. De minister van Binnenlandse Zaken deelt de zienswijze van Gedeputeerde Staten van Noordhol land, dat dit inderdaad de meest geschikte plaats is voor een verdere uitbreiding van de Haarlemse agglomeratie. Een en ander werd ook in het streekplan Zuid-Kenne- merland opgenomen. Het verzoek van de Haarlemse raad om toevoeging van Zuid-Schalkwijk heeft het provinciaal bestuur aanleiding gegeven om het gehele bestuurlijke probleem van het agrarische gebied tussen Haarlem en Amsterdam waarvan de bebouwingen elkaar reeds tot op zes kilometer genaderd zijn aan de orde te stellen. Halfweg is met tweeduizend inwoners de belangrijkste nederzetting in de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. In wezen vormt zij echter één dorp met Zwanenburg aan de overkant van de Rringvaart. Bovendien ligt Halfweg op gesloten tussen spoorlijn, verkeersweg en water, zodat Zwanenburg zich steeds ver der ontwikkelen kan en nu reeds zes duizend inwoners telt en Halfweg niet. Daarom vindt de minister het, evenals Gedeputeerde Staten, beter, dat beide dorpen onder één gemeente, uiteraard Haarlemmermeer, worden gebracht. Ver scheidene problemen kunnen dan beter worden opgelost, waarmee vooral Halfweg gebaat is. Ook de kern van Spaarndam wordt door de gemeentegrens in tweeën gesplitst. Voorgesteld wordt aan deze bestuurlijke verdeeldheid een einde te maken door het oostelijke deel bij Haarlem te voegen. Het ontwerp voorziet tevens in een uitbreiding van het watergebied van Haarlem ter plaatse om die gemeente in staat te stellen de watersportbeoefening. welke daar op gang begint te komen, tot verdere ont wikkeling te brengen. Indien met deze grenswijzigingen zou worden volstaan, zo schrijft de minister, zou een gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude met veertienhonderd in woners overblijven. Nu de huidige ge meente met 4300 inwoners reeds een zwak element in het grensgebied tussen de ag glomeraties van Amsterdam en Haarlem moet worden geacht, ligt het voor de hand, dat een gemeente van welke het inwonertal sterk is gedaald en daarmee de bestuurskracht ernstig is afgenomen, bezwaarlijk kan worden gehandhaafd. Juist in een randgemeente als deze wor den aan de gemeentelijke bestuurskracht zware eisen gesteld. Aan de ene kant zal het peil der openbare voorzieningen, op een manier welke de gemeente niet te zeer van de aangrenzende stad afhankelijk maakt, het stedelijk verzorgingsniveau zo dicht mogelijk moeten benaderen en zal een niet te voorkomen half-stedelijke ont wikkeling moeten worden geleid en ge lokaliseerd. Aan de andere kant zal het agrarische karakter zoveel mogelijk in stand moeten worden gehouden. Deze taak, welke in het grensgebied van de naar elkaar toegroeiende steden Amster dam en Haarlem zwaar weegt, gaat de kracht van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude volgens de minister te boven en is in dit geval moeilijker uit te voeren, nu het bestuur over twee gemeen ten is verdeeld. Evenals Gedeputeerde Staten is de mi nister van oordeel, dat dit gebied, dat be hoefte heeft aan een zo krachtig mogelijk eigen gemeentelijk bestuur, alleen dan als agrarische zone tussen de steden Amster dam en Haarlem zal kunnen blijven fun geren, indien het in zijn geheel tot een sterke „groene buffergemeente" behoort. Dat is de reden voor de voorgestelde toe voeging van het resterende deel van Haar lemmerliede en Spaarnwoude aan Haar lemmermeer, dat dan ruim 45.000 inwoners zal tellen. Advertentie Sinewy VQ£OVV<\. IMP. OUD - HAARLEM De concierge van het O. L. Vrouwe lyceum in Breda, de heer L. Peeters, is tengevolge van koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. Toen hij 's avonds om halftwaalf naar bed wilde gaan, ging hij zich nog even vergewissen of alles in de verwarmingskelder in orde was. Des nachts omstreeks twee uur werd zijn echtgenote wakker. Zij ontdekte dat haar man niet aanwezig was. Toen zij haar man in de kelder vond was hij reeds overleden. De heer Peeters was 33 jaar en vader van twee kinderen. Nu het gebied van Haarlemmerliede en Spaarnwoude niet zal opgaan in nieuw te vormen gemeenten, maar verdeeld wordt over bestaande en ook overigens geen dwingende noodzaak bestaat voor het houden van nieuwe raadsverkiezingen, heeft de minister deze verkiezingen in het wetsontwerp niet voorgeschreven. W ereldreizigersserie Onder de reisverslagen van de vijf of zes wereldreizigers, die de directie van het Minerva theater in Heemstede de getrou we cyclus-bezoekers ieder winterseizoen laat beluisteren, zijn die van de Heem- steedse vogelkenner en natuuronderzoe ker Jan P. Strijbos ongetwijfeld het minst spectaculair. Uit zijn mond geen verhalen over levensgevaarlijke bergtochten of adembenemende avonturen tussen bosjes mannen en menseneters, onverschillig of dit kannibalen dan wel bloeddorstige tij gers zijn. In plaats daarvan heeft de heer Strijbos zich toegelegd op het bezoeken en registreren van lieflijker natuurschoon, met als specialiteit de kleinere flora en fauna. Kennelijk met deze bedoelingen on dernam hij ook zijn recente reis naar Noors en Fins Lapland, waar hij onlangs van is teruggekeerd, met enkele fraaie kleu renfilms. Dinsdagavond heeft hij van de ze reis verslag gedaan. Zoals gebruikelijk heeft de heer Strijbos daarbij de films eerst van een mondelinge toelichting voorzien. De reis is dit keer twaalfhonderd kilometer lang geweest, welke route hij en zijn beide metgezellen (onder wie mevrouw Strijbos), per auto en steeds kamperend heeft afgelegd. Een route, via Duitsland, Denemarken en Zweden. Een groot deel van dit reisverslag was aan Finland gewijd; een land met niet minder dan zesenzestigduizend meren en dertigduizend grote en kleine eilanden. Finland nog niet ingeschakeld bij de „vreemdelingen-industrie" is tien maal groter dan ons land. maar met zijn slechts vier miljoen inwoners uiterst dun bevolkt Er zijn echter weinig onbewoonde ge deelten, omdat de Finnen zich uiter aard over grote afstanden door het gehele land hebben verspreid. Vandaar dat hier weinig dorpskernen en slechts enke le steden worden aangetroffen. Jan Strijbos karakteriseerde de Finnen als een zwijgzaam volk, dat echter over een formidabel doorzettingsvermogen be schikt. De heer Strijbos heeft ervaren, dat Fin land voor vreemdelingen buitengewoon moeilijk is te bereizen. Niet alleen door de over het algemeen bijzonder slechte grintwegen, maar ook wegens de vele taalmoeilijkheden. Want het Fins vertoont geen enkele overeenkomst met enige Ro maanse of Germaanse taal. Zijn meest amusante reiservaring was zijn benoeming in de „Orde van het Hei lige Rendier", een onderscheiding die slechts weinig vreemdelingen te beurt valt. Daarvoor werd hij getooid met een Lappenmuts en een rendiergewei, om al dus uitgedost en na de eedsformule op handen en voeten een bepaalde afstand te moeten afleggen. De leden van deze orde zijn te herkennen aan een onderschei dingsteken op de mouw en zij mogen, waar ter wereld men elkaar ook ontmoet, elkander begroeten met een luid en lang gerekt „Kwaaa Na deze inleiding werden de films ver toond, onder de titel „Zwerven door Fins- en Noors- Lapland". Deze serie vormde instructieve toelichting op het gespro kene. met fraaie kleurenopnamen van land. volk. flora en fauna.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5