Holland-Week in Stuttgart feestelijk geopend Jhr. mr. K. E. O. von Bose belichtte rassenproblemen in Zuid-Afrika Grotere arbeidsproduktiviteit in landbouw is gewenst Ontwapening gaat grote rol spelen Afneming zeer kleine bedrijven moet krachtig worden gestimuleerd i; AKLhMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weer twee exposities in „Bloemenheuver J. F. Geerlings was veertig jaar bij Droste Mr. Luns in ons land terug Generaal Medaris treedt af Landbouzvhuishoudkundig congres UIT STAD EN STREEK Hoge Raad vernietigt vonnis van Haarlemse rechtbank Expositie over Haarlem in de Hoofdwacht Coöperatieve Vrouwen bond komt bijeen Truck botst tegen autobus Discussiebijeenkomst van Raad voor de Jeugd Fotowedstrijd voor amateurs Sportschool demonstreert Cursussen voor reserve- gemeentepolitie Operettevereniging speelt „lm weissen Rössl" Woonruimtecommissie B. en W. voor stichting levensschool voor jongens Lezing over zwart-vvit fotografie (Van onze correspondent in Bonn) Op stijlvolle wijze, zij het helaas in itromencle regen, is dinsdagmorgen de week te Stuttgart geopend onze ambassadeur te Bonn jhr. mr. F. L. C. van Vredenburch. Daarmee het werk van de „Stichting week in Duitsland" be kroond, een arbeid waarvan van avond met een concert van het Concert gebouworkest een hoogtepunt zal wor bereikt. Het 630.000 zielen tellende Stuttgart geniet vooral sedert het een binnenhaven bezit de bijzondere van ons land, speciaal van Rotterdammers en Amsterdammers. Een bedrijf als de Damco, bezit hier een waarlijk gigantisch complex, dat ook voor de Stuttgarters een trots bezit is. Maar de Rotterdammers doen het bij deze Nederlandse manifestatie wat kalm aan in tegenstelling tot de Amsterdam mers, die met een bijzonder „zware" delegatie onder leiding van burgemees ter Van Hall, gisteren de openings plechtigheid bijwoonden. Vandaag beeft zelfs een echte Amsterdamse dag plaats met lezingen van drs. C. A. Klaasse van de Amsterdamsche Bank en van mr. P. J. Mijksenaar, publici- teitschef van de gemeente Amsterdam en besloten door het concert van het Concertgebou workest. Maar wat hier in Stuttgart te zien is, is Rotterdams noch Amsterdams, het is puur Nederlands. Geen winkel, die zich respec teert of men ziet in de etalage ervan Ne vlaggetjes, kaas en wat niet al. Geen tram of er wappert een rood-wit- blauw vlaggetje op. In de hoofdstraten staan naast de Westduitse, Nederlandse vlaggen. Bij het hoofdstation zijn Amster dam en Rotterdam een kleine wedstrijd niet uit de weg gegaan: waar de Holland- Amerikalijn een elf meter lang model van de Statendam op het Stationsplein zette, daar plantten de Amsterdammers een '/eertien meter hoge scheepsmast neer. Waar Rotterdam met een riviertankschap van Van Ommeren avond na avond water fonteinen te zien geeft, daar biedt Amster dam de Stuttgarters verbaasd over deze stille maar weldoende concurrentie strijd tussen Nederlands grootste havens een heuse rondvaartboot aan voor een tochtje over het Neckar-kanaal, waarmee Stuttgart zich via Nederland met de zee verbonden weet. Maar nogmaals, de kaas en de erwtensoep, waarvoor de Stuttgar ters een half uur lang in de rij gaan staan, dat alles is puur Nederlands, niet hoofdstedelijk of zuiver Rotterdams. Dat zijn ook de twaalf charmante Haarlemse bloemenmeisjes, die in gele D.A.F.-jes de stad rondrijden en overal bloemen rond strooienTen slotte het optreden van de Koninklijke Militaire Kapel onder lei ding van kapelmeester Van Bruggen is even zeer een openbaring voor deze kal me Zuidwest-Duitsers, die zo degelijk ple gen te zijn als.... wij Nederlanders. Vriendschap Daarvan getuigde gistermiddag bij de opening op de Stuttgarter markt de bur gemeester van deze stad dr. Klett. Burge meester Klett wond tijdens zijn sympa thieke rede geen doekjes om het verle den: „De naziterreur, die ook in ons land heeft gewoed, heeft veel van wat vroeger tussen beide landen bestond kapot ge maakt". Hij had dan ook volledig begrip voor de haat van vele goede Nederlan ders vlak na de oorlog tegen Duitsland. Ten slotte verklaarde hij zeer realistisch: „Ik geloof dat wij mogen zeggen, dat ook indien menige Nederlander tot vandaag de dag toe zijn voorbehoud tegenover Duitsland niet geheel heeft verloren, de nieuwe vriendschap tussen onze volkeren toch op de goede weg is". Hij loofde daar bij in het bijzonder de Nederlandse consul- generaal te Stuttgart, mr. Van Rees, die in de oorlog door de nazi's bepaald niet gespaard is gebleven, maar na 1945 te Stuttgart tot heden toe zijn deel voor de Duits-Nederlandse samenwerking heeft gedaan. Dr. Klett maakte ten slotte gewag van het telegram, dat hij van Prins Bernhard met president Lübke beschermheer van deze Nederlandse week had ont vangen, waarin de Prins uitdrukking gaf aan zijn vreugde over het tot stand komen van deze manifestatie. Oud-minister Ge- lissen schonk vervolgens namens onze re gering tweeduizend bloembollen aan de stad Stuttgart, waarna ambassadeur Van Vredenburch de manifestatie officieel opende. Zo is het Nederlandse feest in deze ge- Naar aanleiding van de internationale tentoonstelling Plastics 1959" Dussel- dorp gaf een firma demonstraties met haar nieuwste perion vloeistofhouder. De houder is ongeveer 25 meter lang en 2*4 meter breed en heeft een in houd van 100 m 3. Er is maar een kleine sleepboot nodig om de houder te ver voeren. moedelijke prachtig gelegen Zuidwest- duitse stad stijlvol en toch vol charme be gonnen. Niemand die ontkent dat het hier in de grond van de zaak om wederzijdse economische belangen gaat, een ieder ziet echter ook, dat Nederland de Duitsers iets van groter waarde op cultureel ge bied te bieden heeft: het Concertgebouw orkest. Lezingen van bijvoorbeeld de mu sicoloog dr. Jos Wouters en dr. Jaffé van het Stedelijk Museum te Amsterdam, boektentoonstellingen, het Nederlandse kamerkoor etc. Zoals Amsterdams burge meester Van Hall het gistermiddag tij dens een tafelrede zei: „Nederland is maar een klein land, dat zich vaak tegen over de grote partners in een verenigd Europa klein voelt, maar onze invloed is er niet minder om." Begin november zal in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalseweg in Overveen opnieuw een tentoonstelling worden ge opend. Er zullen dan diorama's van dr. W. G. L. Wieringa uit Haarlem worden ge- exposeerd. Van 21 november tot 19 decem ber zal in „Bloemenheuvel" werk te zien zijn van de graficus M. C. Escher uit Baarn en van de pottenbakster mevrouw Judith LaqueurRévész uit Den Haag. Museumpenning. De Koningin heeft aan de heer D. J. Kamminga te Dokkum de Museumpenning in zilver toegekend, als blijk van waardering voor zijn lang durige arbeid in het belang van de oud heidkamer „Dockum en omstreken" te Dokkum. De burgemeester van Dokkum heeft de erepenning ten stadhuize aan de heer Kamminga uitgereikt. Onder de titel „Nederlandse vragen rondom de Zuidafrikaanse rassenproble- matiek" heeft jhr. mr. K. E. O. von Bose, administrateur van de Nederlands Zuid afrikaanse Vereniging, dinsdagavond in restaurant Brinkmann in Haarlem een le zing gehouden voor de Haarlemse afde lingen van deze vereniging en van het Al gemeen Nederlands Verbond. Het rassenvraagstuk van de Unie van Zuid-Afrika kan, volgens de spreker, zon der een inzicht in het ontstaan en de ont wikkeling van de vier grote bevolkings groepen binnen de Unie, blanken, Bantoes, kleurlingen en Indiërs, niet beoordeeld worden. Nadat de Hollanders, later de Franse Hugenoten, zich blijvend aan de Kaap hadden gevestigd ontstond er een „Europese gemeenschap" die op twee pij lers rustte: het bewustzijn in eigen land te leven en het christelijk geloof. De grond slag voor alle latere conflicten werd ge legd tijdens de Grote Trek in de negentien de eeuw, toen de bewoners van het Kaapse land, gegriefd door het Engelse bestuur, noordwaarts trokken op zoek naar nieuwe woongebieden en daarbij in vaak bloedig contact kwamen met de Bantoe-negers. Langzamerhand groeide een betrekkelijk vredig naast elkaar leven van blank en zwart in een typisch agrarische volkshuis houding. Totdat de diamant- en goud koorts een vloedgolf van allerlei slag men sen op Zuid-Afrika deed storten. Mijn bouw en industrie, met alle economische en sociale gevolgen van dien, gingen het bestaande evenwicht tussen Boer en Ban toe verstoren. Zuid-Afrika telt momenteel dertien mil joen inwoners. De verhouding „blanke" „niet-blanke" is er één op bijna vijf. Naast de drie miljoen „blanken" woner er tien miljoen Bantoes, anderhalf miljoen kleur lingen 450.000 Indiërs en andere Aziaten. Wijzend op de omstandigheid dat de „blan ke" in Zuid-Afrika in meerderheid er even zeer geboren en getogen is als de „niet- blanke" achtte de spreker het niet meer dan menselijk dat hij zich tracht te hand haven. Het zou volgens hem een dwaas heid zijn te beweren dat de (blanke) Afri kaner het veld zou moeten ruimen. Na de diverse gekleurde bevolkings groepen naar aard en sociaal-economi sche positie te hebben gekenschetst verge leek jhr. Von Bose de rassenproblematiek in Zuid-Afrika met een schaakspel waar bij zwart numeriek sterk in de meerder heid is maar wit de kwaliteit heeft. De moeilijkheid van dit spel is echter dat geen van beide partijen mag verliezen. De koers die de Zuidafrikaanse regering sinds 1948 volgt wordt veelal aangeduid met het woord „apartheid", een woord, dat men ook in Afrika niet overal bewon dert. Liever spreekt men over „eie-soor- telijke ontwikkeling" en bedoelt daarmee een politiek, waarbij de onderscheidene bevolkingsgroepen elk voor zich tot een eigen schema van politieke en sociale ont wikkeling worden gebracht. De vraag is echter hoe dit kan worden gerealiseerd. De „blanke" is in Zuid-Afrika namelijk even zeer afhankelijk van de „niet-blanke" als omgekeerd. De buitenstaander, aldus spreker, is geneigd te denken dat de po litiek „op het economisch en arbeidsvlak bijeenhouden en op vrijwel alle andere vlakken scheiding" onmogelijk is te ver wezenlijken. Dat de huidige Zuidafrikaan se regering door haar „apartheidspoli tiek" in de wereld van nu steeds weer kri tiek ondervindt achtte jhr. Von Bose nau welijks verwonderlijk. De Zuidafrikaanse regering en vele Zuid afrikaners zien naar zijn mening te weinig en te ongaarne hoe sterk de opwaartse kracht van de „niet-blanke" volken na de laatste oorlog is geworden. De spreker zei echter geen veroordeling te willen en te kunnen uitspreken. Hij geloofde niet aan algehele gelijkheid, aan „partnership" een weg die naar hij opmerkte elders in Afri ka met twijfelachtig succes wordt bewan deld. Niet benauwend Jhr. Von Bose vestigde er voorts de aan dacht op dat het dagelijks leven in Zuid- Afrika. in tegenstelling tot veler mening, en in weerwil van het rassenvraagstuk, allerminst benauwend is alsof men elk m T mr: 1 I ogenblik op zijn hoede voor uitbarstingen moet zijn. Tijdens zijn verblijf in Zuid-Afrika had hij vrijwel nooit spanningen onder de be volking bespeurd. Dat deze spanningen er zijn bewijzen de recente onlusten in Dur ban. Maar Durban is meer dan duizend mijl van Kaapstad verwijderd en wat voor Durban geldt behoeft niet voor Kaap stad op te gaan. „Het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika op te lossen is in de eerste plaats de taak van de veertien miljoen mensen die daar thuis zijn. Al denken wij wellicht soms anders deze taak en metho den om tot een oplossing te komen, het is niet fair hen steeds opnieuw met onze ideeën lastig te vallen", aldus besloot jhr. Van Bose zijn lezing, die met een drie tal films over Zuid-Afrika werd geïllu streerd. Bij Droste's Cacao- en Chocoladefa brieken N.V. in Haarlem heeft men dins dag de vlag uitgestoken. De chef van de afdeling Meng en wals. de heer J. F. Geer lings, vierde het feit dat hij veertig jaar geleden bij het bedrijf in dienst trad. In de morgen werd hij met zijn echtgenote en met zijn zoon en schoondochter als paranimfen in de vergaderzaal door di rectie en personeel gehuldigd. Namens de directie noemde mr. J. C. Droste de kwaliteiten van de heer Geer lings als chef, maar ook als sportman. Hij is erelid van de Voetbalvereniging Droste en onlangs werd hem het bondsere-in- signe van de K.N.V.B. uitgereikt. Verder noemde de directeur de grote verdiensten van de jubilaris voor de bedrijfs-EHBO. Spreker overhandigde de heer Geerlings de verguld zilveren legpenning van het bedrijf, een geschenk in envelop en het vererend getuigschrift van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel en speldde hem ten slotte de gouden draagmedaille van deze maatschappij op. Mevrouw Geer- nemen. De jubilaris sprak eer> geestig dank woord. Daarna ontving het jubileumfonds de heer Geerlings in de toonkamer van het bedrijf. De voorzitter van het fonds, de heer C. A. Guit zei dat de jubilaris altijd eenvoudig is gebleven, ook als chef. Hij is soms niet gemakkelijk, maar hij be waart een goede geest op zijn afdeling. Spreker noemde ook het -werk van de heer Geerlings voor de voetbalvereniging Dros te, waarvan hij een der oprichters was en de E.H.B O. Ten slotte bood de heer Guit de jubilerende chef een televisietafel aan. Mevrouw Geerlings kreeg een bloemstuk. Namens de collega-chefs en het toe zichthoudend personeel sprak de heer J. J. Vos, ook namens de voetbalvereniging, waarderende woorden en overhandigde een geschenk. Nadat de aanwezigen de heer Geerlings persoonlijk hadden gefeliciteerd onderna men de jubilaris, zijn echtgenote en de beide paranimfen de traditionele rijtoer door Kennemerland. Na een vliegreis van 26 uur is mr. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, dins dagavond uit Suriname op Schiphol aan gekomen. Op een persconferentie zei hij, dat in Amerika iedereen sterk onder de indruk was van het bezoek van Kroesjt- sjev. Hij noemde de rede van de Russi sche premier in de Assemblee van de UNO het hoogtepunt van diens bezoek. „We zullen moeten afwachten wat er terecht komt van de ontwapeningsvoorstellen. Ik verwacht weinig resultaten binnen de door Kroesjtsjev genoemde termijn van vier jaar. Controle en democratie zijn nu een maal begrippen, die in Oost en West gro te verschillen vertonen. Overigens heb ben we kunnen constateren, dat de druk is weggenomen en dat er een lichte ont spanning is ingetreden." Minister Luns, die Kroesjtsjev aan een diner ontmoette, noemde deze een vitale man, die snel reageert en zin voor humor heeft. De minister was van mening, dat de ontwapening in de komende tijd een grote rol zal gaan spelen. Hij zeide dat een nieuwe topconferentie waarschijnlijk in begin 1960 zal worden gehouden. „We moeten er echter niet te veel van ver wachten," aldus mr. Luns. De minister verwacht, dat de besprekingen in Was hington ten aanzien van de wensen der K.L.M. voor vliegverbindingen met Ame- rika's Westkust in december „bepaald zeer moeilijk zullen zijn." HUNTSVILLE (AFP) Generaal John Medaris, hoofd van de afdeling voor bal listisch onderzoek van het Amerikaanse leger, heeft met ingang van 31 januari pensioen gevraagd. De voormalige Duitse geleerde Wernher von Braun werkt, met zijn medewerkers, onder Medaris, die meer dan eens gepro testeerd heeft tegen hetgeen hij als de „onvoldoende Amerikaanse krachtsin spanning op het gebied van rakettenver- vaardiging en ruimtevaart" beschouwt. Medaris heeft zich niet willen uitlaten over hetgeen hij na zijn pensionering zal gaan doen. lYTeatvs tn het hort In Leeuwarden wordt vandaag en don derdag het 106e landhuishoudkundig con gres gehouden. Woensdag wordt gespro ken over de vraag: „Is het voeren van een krachtig agrarisch structuurbeleid verantwoord", donderdag over „De. leef baarheid van het platteland". Over eerst genoemd onderwerp zijn pre-adviezen uit gebracht door prof. dr. L. M. Koyck, hoog leraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en dr. ir. A. Maris, hoofd van de afdeling streekonderzoek van het Land- bouw-Economisch Instituut. Over het tweede onderwerp door ir. J. Ph. Petri, hoofdplanoloog van de Provinciale Plano logische Dienst voor Zeeland en dr. G. A. Kooy, lector in de sociologie en sociogra fie aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen. Prof. Koyck belicht in zijn pre-advies de sociaal-economische achtergrond van de agrarische structuurpolitiek. Hij stelt dat op langere termijn gezien voor land- bouwprodukten eerder een ongunstiger worden van de ruilverhouding ten opzich te van niet-agrarische produkten is te ver wachten dan het omgekeerde. Hoewel de positie van de Nederlandse landbouw in de E.E.G. niet ongunstig is, moet met een sterke produktiviteitsverhoging en -verbe tering in de Europese landbouw in de toe komst rekening worden gehouden. Een toeneming van de arbeidsprodukti viteit zal nodig zijn. Bij afwezigheid van een voldoend krachtige produktiviteitstoe- Haarlemse rusthuisaffaire De Hoge Raad heeft dinsdag bij arrest het vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarbij de directrice van een Haarlems rusthuis van rechtsvervolging werd ont slagen, vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof in Amsterdam. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. baron Van Voorst tot Voorst, had op 22 september geconcludeerd tot verwer ping van het beroep van de officier van Justitie bij de rechtbank in Haarlem, die cassatie had aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank. De Hoge Raad heeft de ze conclusie dus niet gevolgd. De zaak is een nasleep van de Haarlem se rusthuisaffaire, waarbij de rusthuis houdster gerechtelijk werd vervolgd, om dat zij het rusthuis exploiteerde zonder in het bezit te zijn van een door de gemeente Haarlem vereiste vergunning. De zaak heeft eerst gediend bij de kantonrechter in Haarlem, die de gemeentelijke verorde ning onverbindend verklaarde. In beroep had de officier van Justitie bij de recht- lings mocht een doos bonbons in ontvangst bank in Haarlem vernietiging van dit von nis geëist. De rechtbank verklaarde de gemeentelijke verordening echter even.- eens onverbindend en ontsloeg de directrice van rechtsvervolging. Thans zal de zaak dus nogmaals worden behandeld, en wel door het hof in Amsterdam. De Vereniging „Haerlem" houdt in de sitie van platen, aquarellen en etsen van Haarlem uit de collectie van de heer Th. Hoog. Deze tentoonstelling zal zaterdag middag 7 november om drie uur worden geopend. De expositie is van 7 tot 15 november te bezichtigen op werkdagen van half één tot vier uur en op zaterdag en zondag van drie tot vijf uur. De Haarlemse gemeentearchivaris mej. dr. G. H. Kurtz zal woensdagavond 11 november om half acht de tentoonstelling toelichten. Voorts gaan de leden van „Haerlem" zaterdagmiddag op excursie naar 't land goed „Lindenheuvel" in Bloemendaal. De afdeling Haarlem van de Nederland se Coöperatieve Vrouwenbond zal vrijdag avond 23 oktober in café-restaurant Brink mann haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen houden, thans onder voor zitterschap van mevrouw J. Poelgeest— Groeneveld, die met algemene stemmen onlangs als zodanig werd gekozen. Op donderdag 12 november zal de afdeling Haarlem een bezoek brengen aan een drukkerij in Amsterdam. De provinciale landdag van het gewest Noordholland van de Nederlandse Coöpe ratieve Vrouwenbond zal op donderdag 5 november in gebouw St. Bavo in de Smedestraat gehouden worden. Vanmorgen omstreeks kwart voor tien is een truck met oplegger, die geladen was met achttien ton betonnen heipalen op de hoek van de Camplaan en de Heem- steedse Dreef in Heemstede tegen een autobus van lijn 1 van de N.Z.H.V.M. ge botst. De bus kwam van de richting Cru- quiusweg en reed op de Heemsteedse Dreef. De truck kwam uit de Camplaan en moest voorrang geven aan de autobus. De chauffeur, een 25-jarige Utrechtenaar, heeft de bus waarschijnlijk niet gezien. De bus werd aan de rechter zijkant flink be schadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Haarlemse Raad voor de Jeugd houdt maandagavond in de aula van het Lourens Costerlyceum in Haarlem een in formatiebijeenkomst, waarbij in aanslui ting op de voordracht, die prof. dr. N. Per- quin in de Gravenzaal heeft gehouden over „De plaats van de jeugd in de heden daagse samenleving," gesproken en ge discussieerd zal worden over het werk van de jeugdorganisaties de clubhuizen en de speeltuinen in Haarlem. Mevrouw J. Fontljne-Koeyers (zang, piano en blokfluit) zal aan deze bijeen komst medewerking verlenen. neming zal een toenemende inkomens steun aan de landbouw moeten worden verleend, anders zal zich een toenemende relatieve verarming van het platteland voltrekken. Een automatische sanering door af vloeiing van het arbeidssurplus is volgens prof. Koyck niet te verwachten. Industria lisatie in de economisch achterblijvende gebieden zonder een agrarische structuur politiek is niet voldoende om een optima le verdeling van de arbeid te verkrijgen. Een krachtige, op verhoging van de ar beidsproduktiviteit gerichte structuurpoli tiek is dan ook om economische en socia le redenen gewenst. Zij zal vooral moeten zijn gericht op een vermindering van de aangewende arbeid in de agrarische sector. De daling van het in de landbouw werk zame deel der beroepsbevolking is een nor maal verschijnsel bij economische voor uitgang. Hoewel het aantal zeer kleine bedrijven in ons land reeds geruime tijd een duide lijke daling vertoont, zijn maatregelen nodig om deze ontwikkeling te stimule ren. Het vertrek van boerenzoons uit de landbouw is in verschillende streken van ons land nog niet voldoende. Verder is goede verkaveling en ontsluiting een eer ste vereiste voor de verhoging van de ar beidsproduktiviteit. Dr. Maris wijdt, evenals prof. Koyck in zijn pre-advies aandacht aan de nood zaak van een verdere vermindering van het aantal arbeidskrachten in de land bouw, van een stijging der produktiviteit in de landbouw en van regionale in dustrialisatie als voorwaarde voor een agrarisch structuurbeleid. Hij schat de afneming van de agrarische beroepsbevolking in de komende twaalf jaar op 20 a 25 procent, terwijl hij het mogelijk acht dat het aantal bedrijven op de zandgronden met ongeveer 25 procent zal afnemen. Om deze gewenste ontwikkeling, die moet leiden tot een vergroting van de ar beidsproduktiviteit, in betrekkelijk korte tijd (tien tot vijftien jaar) te bereiken, acht hij een structuurbeleid nodig, dat in de eerste plaats gericht zal moeten zijn op vergroting van de mobiliteit van de factor arbeid, bevordering van de afvloei ing van agrarische arbeidskrachten, ver groting van bedrijfsoppervlakte en het scheppen van bedrijfsomstandigheden die de arbeidsbehoefte verminderen, de me chanisatie bevorderen en een optimaal produktieplan mogelijk maken. Voor de bevordering van deze doelein den zullen, behalve ruilverkaveling en streekverbetering, ook regionale indu strialisatie en beroepen- en beroepskeu zevoorlichting van grote betekenis zijn. Er zal rekening moeten worden gehouden met de tussen verschillende plattelands gebieden bestaande verschillen in agrari sche en economische structuur. Bij ruilverkavelingen en streekverbete ring zal men urgentievolgordes dienen op te stellen, waarbij het niet alleen gaat om prioriteiten voor gebieden, maar ook om de volgorde der te nemen maatregelen. Alle wijzigingen in de eigendom- en ge- bruiksverkaveling die door overeenkom sten, beschikkingen en akten van boedel scheiding tot stand komen, dienen volgens dr. Maris te worden getoetst aan de hand van speciaal voor saneringsgebieden gel dende toetsingsnormen. Zandvoort De amateurfotografenvereniging „Zand- voort", aangesloten bij de Bond van Ne der'andse amateur fotografen verenigin gen. zal op 8 februari 1960 haar tienjarig bestaan vieren. Ter gelegenheid daarvan heeft het be stuur der vereniging besloten een foto wedstrijd uit te schrijven voor de Zand- voortse inwoners met uitzondering van de leden der vereniging zowel in groep A (personen beneden 16 jaar) als groep B (personen van 16 jaar en ouder). Omstreeks de jubileumdatum wil de ver eniging een tentoonstelling houden van het werk van de leden, gecombineerd met foto's van de wedstrijd. Voorts zal de vereniging op 3 november een projectie-avond geven van door de le den vervaardigde kleurendia's. In decem ber volgt een lezing met projectie van kleu rendia's door de zee-fotograaf C. van der Meulen te Zandvoort. Beide avonden zul len worden gehouden in het Gemeen schapshuis. Nadere inlichtingen zullen worden ver strekt door de heer L. v. d. Mije jr., Van Lennepweg 28 flat 4. en de heer R. G. Bannink. Koninginneweg nr. 28. Het sportinstituut Buchèl te Zandvoort geeft een sport-demonstratieavond op woensdag 28 oktober in restaurant „Zo- merlust". Het programma vermeldt se niorenwedstrijden judo om de school-wis- selbeker; demonstraties jeugdjudo, jiu jit- su en schermen. Daar het plaatselijk corps van de reserve- gemeentepolitie de laatste tijd een aanzien lijke uitbreiding heeft ondergaan, zijn voor het winterseizoen 1959 1960 twee cursussen vastgesteld, waarbij de reserve-politiemensen in de elementaire beginselen van de wetten enz. zullen worden onderwezen. Tevens is in het winterprogramma opge nomen een zgn. praktische oefening, waarbij tijdens gefingeerde gebeurtenissen de reser- ve-politie de beroepspolitie zal vervangen om aldus het geleerde in de praktijk toe te pas sen. De nodige aandacht zal eveneens worden besteed aan wapenleer en pistoolschieten. De Zandvoortse Operettevereniging geeft een tweetal feestavonden voor leden en do nateurs in hotel Bouwes op de zondagen 1 en 8 november. De uitvoeringen van de operette „lm weis sen Rössl" van Benatzkv zijn vastgesteld op maandag 14. woensdag 16 en donderdag 17 de cember in theater Monopole. Extra raadsvergadering Bloemendaal. Op vrijdagavond 30 oktober om acht uur zal de Bloemendaalse gemeenteraad in een extra vergadering bijeenkomen voor de behandeling van de ziektekostenregeling van het gemeentepersoneel. Oud Bloemendaal. Voor de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal de heer Adr. Cassee dins dagavond 27 oktober in hotel „Rusthoek" te Bloemendaal een lezing met lichtbeel den houden over „Oud Bloemendaal". Het ligt in de bedoeling van het bestuur bij voldoende deelneming enige voorlichtings avonden te houden over het zelf verzorgen van tuinen. „Hout en Bouw". Donderdagavond wordt in de „Witte Zwaan" in Lisse een vergadering gehouden van de afdeling Lisse van de christelijke bond van werk nemers in de houtindustrie en bouw vakken. Rectificatie. In ons blad van 19 ok tober stond vermeld, dat de jazz-show, die in het Haarlemse Concertgebouw ge houden wordt, op 29 oktober plaats zou hebben. Dit is onjuist. De datum van het concert i9 zondag 25 oktober. Opbrengst collecte. De in Zandvoort gehouden collecte ten bate van Simavi. heeft een totaalbedrag opgeleverd van Geslaagd. In het Haarlemse Diacones- senhuis zijn geslaagd voor het examen Aantekening Kraamverpleging de zusters T. Bos, H. Boter, M de Haart, C. Ilbrink. J. Markerink, J. M. Rieger, E. M. Schalk en F. van Wijk. In Kopenhagen toonde een fabrikant op een meubeltentoonstelling een wel zeer exclusieve stoel. Ondanks de vreemde vorm is de stoel buitenge woon comfortabel. Tot leden van de woonruimte-adviescom missie in Zandvoort zijn benoemd of herbe noemd: mejuffrouw G. Bokma en de heren P Korstenbroek jr.. mr. J. van Galen. D. van Duyn en J. F. Erdtsieck. List Op vragen van raadsleden hebben B. en W. van Lisse medegedeeld dat het protes tantse Comité Activering Jeugdwerk wis selend met succes werkt en zijn activitei ten niet voldoende kan ontplooien wegens een tekort aan hulpkrachten om de jeugd direct na schooltijd op te vangen. Voorts achten B. en W. de stichting van „levens scholen" voor jongens van groot belang, even belangrijk als de meisjeslevensscho len. Het college staat bepaald welwillend tegenover subsidiëring van een eventueel te stichten levensschool voor de arbeiden de mannelijke jeugd. Ouderavond Huishoudschool Donderdagavond zal de Protestant Christe lijke Huishoudschool „Jacoba van Beieren" in Lisse een ouderavond houden. Ds. H. W Wierda uit Haarlem zal spreken over: „Onze kansen bij de moderne jeugd". Er was dinsdagavond grote belangstelling voor de bijeenkomst van de amateurfoto grafenvereniging „Bollenstreek" in de filmzaal van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse." Frater Luidinus uit Utrecht hield een le zing over „Wit-zwart-fotografie". Spreker ving zijn lezing aan met het plaatsen van enkele opmerkingen over de fotografie van onze tijd. De fotograaf van tegenwoordig wil tot in alles doordringen. Frater Lui dinus toonde bewondering voor de zoekers naar nieuwe wegen. De fotograaf moet te allen tijde zichzelf blijven en een eigen stijl weten te bewaren. Hij gaf de nog on bekwame en onervaren amateur de ern stige raad heel eenvoudig te beginnen, zoals een kind lezen moet leren. Spreker toonde een grote collectie zwart wit foto's, waarmee hij het gesprokene toelichtte. Haarlemmerliede BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERLIEDE GEBOREN: Petra Theodora Maria, d. v. H J. P. Degen en C. E. G. M. Maas; Grada Jo hanna Maria. d. v. C. H. Broekmeulen en M. Kassing: Wilhelmus Johannes Antonius Jose- phus, z. v. J J. A. Hendriks en Th. E. van Tol; Ineke. d. v. W. Bast en A. Bakker; Pe- tronella Maria Catharina. d. v. J. N. van Geldorp en C. M. C. v. d. Aar; Frank, z. v. W. B. J. Gerritse en M. IJsendoorn. ONDERTROUWD: Ph. C. Heinsius en D. S Driessens; P. P. Tienstra en T. B. Balk; A. W J. van Houten en P. M. Molenaar. GETROUWD: R. F. Barkmeijer en M. E Nolten: P. Homan en A. J. Enthoven; F Dijkstra en C. H. de Hooge; E. A. van Gel- dorp en M. H. Huiberts: J. N. van der Gees» en G. J. Stokman; J. W. Vink en D. C var der Peet: C. Visser en Th. I. Graauwl-nsn OVERLEDEN: H. Oudshoorn. 73 inar. we duwe van P R. van Gaale: M van ^"ler. 56 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7