Mode Nieuw gebouw van Provinciale Waterstaat in 1961 gereed Vrijspraak voor fotohandelaar en vrouwelijke kantoorbediende Amsterdamse Beurs WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Badpakken uit Israel Winter kleding Ameland krijgt volgend jaar waterleiding ECONOMISCHE POLITIERECHTER Valsheid in geschrifte was hun ten laste gelegd Papierfabriek Gelderland Ver. voor den Effecten handel over ongewenste obligatie-emissies Autorijschoolhouders protesteren bij minister Reclamevlieger voor de rechter De beurs van gisteren Scheepvaart Bedrijfstentoonstelling van Conrad-Stork prof. ir- H. T. Zwiers te Haarlem, onder directie het kantoorgebouw van de Waterstaat van Noordholland ,an de Zijlweg bij de Westelijke Randweg ■al verrijzen, heeft ons dinsdag na afloop an de plechtigheid op het bouwterrein, in tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin in Noordholland, jr. M. J- Prinsen, het eerste beton is ge- itort, een toelichting gegeven op het pro ject. Het betreft een langwerpig (62 meter iang en 19 meter breed en 16 meter hoog, de bovenbouw) bouwblok en deze is daarom zó gekozen dat alle kan- joren die óf aan de oostzijde óf aan de ivcs'-.jdc liggen gedurende een deel van dag zonlicht ontvangen. Bij het ontwerpen van het plan is de keu- je gevallen op het zogenaamde „dubbel- corridorsysteem". Midden in het gebouw jntstaat een „eiland", waarin alle bergin gen, toiletten, liftschacht, garderobes en zovoort kunnen worden ondergebracht. De hebben dan bovenlicht en ten dele permanent kunstlicht. Door de trappenhuiswanden gedeeltelijk van glas te maken, ontvangen de corridors nog dag licht. Het gebouw, dat bestemd is voor de Pro- (Shows, snufjes en alles wat verde' in hel domein der vrou* dagelijks aan de orde komt) EéN DEZER dagen zagen wij in Am sterdam, een show van badpakken, die uit Israel afkomstig waren. Omdat we de laatste tijd zoveel over de activiteiten in Israel kunnen lezen, leek het ons wel in teressant hiervan wat meer te weten te komen. Het viel ons op, dat de coupe en pas vorm bijzonder goed waren en daarom verbaasde het ons des te meer, dat alles zo laag in prijs was. Alle badpakken waren met baleintjes te gengewerkt öf, wat nog modieuzer is met schuimrubber gevoerd. Amerika, die vergeleken bij ons land de badpakkenmode vèr voor is heeft al enige tijd geleden met veel succes deze nou veauté geïntroduceerd. Men kan dit ma teriaal mooier verwerken en het is ook veel prettiger in het dragen. En op den duur blijft het ook langer in model. De meeste badpakken zijn van lastex vervaardigd en worden op de rug met een rits gesloten. Veel modellen zijn van een borduursel voorzien, waarvan vooral de geappliceer- de witte noppen op een kleurig fond het beste te appreciëren waren. Deze doen het beslist beter dan de met goud bestikte pak jes. VJe zagen prachtige kleurencombinaties, vaarbij vooral zwart of blauw met wit het mooist gecombineerd werden. KIfine details zoals aparte plissé aan de voorzijde of een garnering van een strik in twee kleuren maakten veel modellen bijzonder apart. Naast de strapless bad'-- pakken zagen we ook veel brede schou derbanden, die echter alleen als decora tie dienden. Als men ze over de schouder liet zakken, bleef het pakjz door de goede verwerking toch in model. Sommige ont werpen vertoonden drie plooien in het broekje of grote brodée zakken in een punt verwerkt. De kleuren voor het komende seizoen zijn hetzelfde als het vorig jaar met ko- renblauw als topkleur en lila als enige nieuwe tint. Naast de uni Helanca stretch (100 per cent onvermengde nylon) wordt deze kwa liteit ook bedrukt gebracht. Ook bij de las tex zien we als nouveauté sprekende kleu ren door elkaar gedrukt. Amerika, die zoals al eerder gezegd de badpakkenmode aangeeft heeft nu ook 3/4 lastex pantalons geïntroduceerd. We za gen ze ook tijdens deze show, maar we kunnen het nut van zó'n badpantalon nu niet direct inzien. Het lijkt ons niet prettig zwemmen in een lange broek.' We houden ons liever bij één van die zeer geslaagde pakjes, die door de kleine details zo bijzonder smaakvol waren. Nu het weer guur gaat worden is ook de aandacht voor de winterkleding groter seworden. Het verbaasde ons dan ook niet dat er gisteren voor de show van Tonny Waagemans, die zich steeds als de ver tegenwoordigster van dè Nederlandse kleedkunst aan ons presenteert, zoveel be langstelling was. Deze couturière is de enige, die met haar collectie „de provincie" intrekt. Het is ten slotte niet te ontkennen, dat de vrou wen in de kleinere en wat meer achteraf- gelegen steden zich minder gauw wagen aan een kledingstijl, die opvalt door ex travagances en aparte lijn. Toch bestaat daar ontegenzeggelijk behoefte aan goede en smaakvolle kleding. En die weet Ton ny Waagemans te brengen in de zo goed draagbare ontwerpen, die niet al te hoog in prijs liggen en toch vergezeld gaan van dat sprankeitje apartheid, dat de meeste van haar ontwerpen kenmerkt. Het zijn geen ingenieuze draperieën of bijzondere knappe halsverwerkingen, maar goed uitgebalanceerde modellen, die haar collectie de moeite van het bekijken waard maken. De mantels zijn over het algemeen van frisse kleurige stoffen vervaardigd en voorzien van een grote bontkraag van vos of Indisch lam. Ook de tailleurs, over het algemeen eigenlijk meer wandelpakken met een of jasje droegen aan kraag en manchetten deze garnering. Ontwerp ster vertoont grote voorkeur voor roest bruine tinten allerlei nuances in de zo sterk wisselende kleuren van de herfst en voor een mouwinzet, die opvallend ruim en laag is. Sommige armsgaten reik ten tot in de taille, niet alleen bij de man tels, maar ook bij de japonnen, en gaven een vleermuisachtig effect. Naast deze kolossale mantels zagen we "•chter ook mooie klassieke rechtvallende "'"•"'♦els. jammer genoeg een enkele keer "n beetje slordig afgewerkt, maar vol 's een goede draagbare lijn. De jappon- ""•n hadden vaak een bloesende rug, die - de taille op een elastische band bijeen- ""egen werd. A's nouveauté werden door de manne- "'"ns de zo modieuze ajournylonkousen '/dragen, die het erg mooi „deden" onder te vrij korte rokken. Kattj vinciale Waterstaat en voor het Bureau van de Planologische Dienst, bestaat uit een souterrain, vier lagen en een boven bouw. In het souterrain zijn het grote ar chief, rijwielstalling, technische appara tuur en lichtdrukkerij ondergebracht, als mede een kantine, in welke ruimte ook aanbestedingen kunnen worden gehouden. De ruimten, die boven dit souterrain op de begane grond en overige verdiepingen ondergebracht moeten worden, zijn te splitsen in kantoren en ruimten welke no dig zijn voor berging, archieven, gardero bes, toiletten enzovoort. Prof. Zwiers deelde voorts mee, dat bij deze compactere bouw de onderlinge af standen kleiner worden. Verder zijn bui tenmuren duurder dan binnenmuren en een compacter gebouw levert minder warmteverlies op. Om de grote verscheidenheid in groot te der kantoren mogelijk te maken en de mogelijkheid te scheppen tot verandering van deze kantoorruimten is een kleine steekmaat (1,32 meter) gekozen, waar door ruimten met een lengte van veelvou den van 1.32 meter mogelijk zijn. Achter elke muurdam kan tussen de ramen een scheidingswand geplaatst worden. Prof. Zwiers is reeds in 1951 begonnen met het maken van plannen voor een nieuw ge bouw van de Provinciale Waterstaat, om dat de ruimte aan de Nieuwe Gracht te klein werd. Vroeger waren er plannen het gebouw in de tuin van de provinciale grif fie aan de Dreef te plaatsen, maar later is hiervan afgezien. Plannen moesten dus worden veranderd, maar ook moest er re kening worden gehouden met het feit, dat de Provinciale Waterstaat zich in de af gelopen jaren heeft uitgebreid. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat de dienst nog meer ruimte nodig heeft. Nabij het te bouwen kantoor is rekening gehouden met uitbreiding en grond is reeds gereser veerd. De constructie van het nieuwe kantoor gebouw bestaat uit een skelet van gewa pend beton met een bakstenen bekleding en metalen ramen. De aan alle zijden te rugwijkende dakopbouw is gedacht als een met aluminium bekleed staalskelet met metalen ramen. Een zeer kostbare paal- fundering is vermeden doordat het ge bouw als één massief „casco" op staal ge fundeerd wordt. Dit was mogelijk, gezien de hoedanigheid der grondgesteldheid. Het souterrain wordt door de wijze van fun dering uitgevoerd als een sterke gewa pend betonnen „doos", om ongelijkmati ge zakkingen te vermijden. De ingang tot het gebouw is aan de Zijl- weg, ten zuiden van de daar nog aan te leggen Westelijke Randweg. De lange zij de van het gebouw is aan de Randweg. Het is niet uitgesloten, dat een kunstver siering aan of in het gebouw wordt aan gebracht. Het aannemersbedrijf n.v. Ne- lis te Velsen hoopt het gebouw in de eer ste helft van 1961 te kunnen afleveren. Op 3 november gaat Israel ter stem bus. Alle aanplakborden zijn getooid met de „heerlijkheden", die de partijen hebben te bieden. Op de foto ziet men zo'n aanplakbord in Tel Aviv. Geheel rechts de plakkaten van de Mapai partij, waarvan premier Ben Goerion de leider is. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft toestemming verleend om het eiland Ameland aan te sluiten op het waterleidingnet. Verwacht mag wor den, dat deze aansluiting reeds het vol gend jaar wordt gerealiseerd. Dit is mee gedeeld tijdens de opening van de veer tiende „waddenconferentie" op Ameland. De burgemeester van Ameland, mr. F. H. J. Huber, vroeg de aandacht van de cen trale overheid voor een meer effektieve vakantiespreiding. Het toeristenbezoek aan de Wadden eilanden neemt namelijk sterk toe. In de laatste tien jaar is het aantal overnach tingen op Ameland toegenomen van 121.000 in 1949 tot 550.000 in 1959. Wil men de toeristen de nodige serviec bieden, dan zullen er talrijke voorzieningen op de eilanden moeten worden getroffen. Nog steeds blijft het probleem van de riole ring, van een doortrekking van het elek triciteitsnet naar de kampeerterreinen, van een eigen gasvoorziening en van de aansluiting op het waterleidingnet, welk laatste probleem overigens nu binnenkort wordt opgelost. 's Middags werd een nieuwe aanlegpier op West-Ameland geopend. Deze hier is 700 meter lang (de oude was 250 meter) en grenst aan diep water. De Haarlemse economische politie rechter, mr. J. D. Vink, heeft vanmorgen een 25-jarige Haarlemse fotohandelaar en een 36-jarige Amsterdamse vrouwelijke kantoorbediende vrijgesproken van vals heid in geschrifte die zij gepleegd zouden hebben in een oprichtingsakte om een ves tigingsvergunning te verkrijgen. De offi cier van Justitie, mr. J. van den Oever, had tegen de folohandelaar wegens vals heid in geschrifte 300 of twee maanden en wegens overtreding van het vestigings- besluit 50 of 10 dagen. Tegen de kantoor bediende luidde de eis wegens valsheid in geschrifte eveneens 300 of twee maanden hechtenis. Drie weken geleden schorste de politierechter de behandeling van deze zaken om na te gaan op welke wijze de verklaringen van de verdachten tegenover de verbalisant, een lid van een econo mische recherche, tot stand zijn gekomen. Verdachten beschuldigden deze politieman er van hen te hebben overdonderd. Vanmorgen verscheen de verbalisant als getuige. Hij verklaarde dat alles precies is gebeurd als in de processen-verbaal is vermeld. De officier van Justitie meende dat de opzet van verdachten een „schijnfirma" te vormen om een vestigingsvergunning te krijgen, onomstotelijk vast staat. Hij vond het hoogst bedenkelijk dat verdachten, na eerst een logische verklaring tegenover de politie te hebben afgelegd, later zijns in ziens een leugenachtige houding aan namen. Naar zijn mening probeerden verdachten zich er nu uit te draaien. Verder was de officier van oordeel dat er van „over donderen" door de economische recherche geen sprake is. Hij zei de houding van verdachten in de door hem te vragen straf te zullen verdisconteren. De raadsman van de fotohandelaar, mr. R. K. P. Kalbfleish. achtte het primair ten laste gelegde niet bewezen. Zijns inziens Na een inzinking in het aantal binnen komende orders gedurende de eerste maanden van 1959 en een daarmede ver band houdende lagere produktie trad een herstel in. Over de eerste 9 maanden van 1959 werd meer geproduceerd 'dan over dezelfde periode van 1958. Ook de resul taten geven een verbetering te zien. De stand van de orderportefeuille is gunstiger dan op 1 oktober 1958. Alles samen genomen mag geconstateerd wor den, dat de gang van zaken bevredigend is en wanneer zich geen belangrijke ver anderingen voordoen, zal het dividend, dat over 1958 werd uitgekeerd, namelijk 20 percent, zeker kunnen blijven gehand haafd, aldus de directie van de n.v. Pa pierfabriek „Gelderland". Mexicaanse visumregeling. De Mexi caanse regering heeft de Nederlandse re gering meegedeeld dat Mexico de visum plicht heeft afgeschaft voor Nederlandse toeristen en zakenlieden die zich aldaar niet wijden aan een bepaald beroep en die het land willen bezoeken voor ten hoogste zes maanden. Nederlanders die in Mexico betaald werk wensen te verrichten, die nen een inreisvisum aan te vragen. ging het er alleen maar om of zijn cliënt op 20 oktober, dus vóór de vestiging, de opzet heeft gehad valse verklaringen af te leggen. Het proces-verbaal gaat uit van wat later is gebeurd. De raadsman zei ook niet te geloven in „overdonderen" door de recherche, maar ook niet in leugenachtige verklaringen van zijn cliënt. Hij conclu deerde tot vrijspraak. De raadsman be pleitte clementie wat het tweede deel van de tenlastelegging betreft: het overtreden van het vestigingsbesluit. De raadsvrouwe van de kantoorbedien de, mr. J. E. F. S. Borggreve uit Amster dam. sloot zich grotendeels aan bij het pleidooi van mr. Kalbfleisch. Toen de aan vraag voor het stichten van een vennoot schap onder firma werd ingediend had de kantoorbediende de bedoeling vennote te worden. Waarom zou zij anders op de door de fotohandelaar geplaatste adver tentie zijn ineegaan? Mr. Borggrave con cludeerde eveneens tot vrijspraak. De politierechter achtte inderdaad niet bewezen dat verdachten onjuiste inlich tingen hebben gegeven. Dat zij het con tract niet zijn nagekomen is een andere zaak, aldus mr. Vink, die verdachten daar op vrijsprak. Alleen veroordeelde hij de fotohandelaar conform de eis tot 50 of tien dagen wegens de overtreding van het vestigingsbesluit. Naar aanleiding van enige recente uit giften van gemeenteleningen deelt het be stuur van De Vereeniging voor den Ef fectenhandel het volgende aan de leden mede: Het ligt in het algemeen allerminst op de weg van de Vereeniging in een be oordeling te treden van de emissiekoers waartegen een lening aan het publiek wordt aangeboden en van de kans van slagen ener dergelijke lening. Dit oordeel berust bü de emittenten, die het risico van plaatsing aanvaarden. Het blijft steeds mogelijk, dat emitten ten zich in hun beoordeling van de situatie op de beleggingsmarkt vergissen en dat een emissie derhalve mislukt. Dit is in het verleden gebeurd en zal ook in de toe komst blijven voorkomen, zonder dat zulks het bestuur reden geeft tot bijzondere op merkingen. Het bestuur acht het echter niet in het belang van de obligatiemarkt. indien, ten einde aan de bepalingen van het „rente gamma" te voldoen, overeenkomsten wor den afgesloten tot het uitgeven van obli gatieleningen, ten aanzien waarvan tevo ren kan worden aangenomen dat de stuk ken niet of slechts in geringe mate bij de publieke inschrijving zullen worden ge plaatst. Dit geldt te meer, indien tevoren afspraken worden gemaakt inzake de plaatsing van resterende stukken tegen van de inschrijvingsvoorwaarden afwij kende condities. Het ongebruikelijke en voor velen onbegrijpelijke karakter van dergelijke emissies, alsmede de wijze van voortgezette plaatsing waartoe zij aanlei ding kunnen geven, veroorzaken discus sies. welke de ongewenstheid dezer emis sies onderstrepen. Het bestuur vertrouwt, dat in de toekomst met de hier geschetste bezwaren rekening zal worden gehouden. De niet voor pers en publiek toeganke lijke vergadering van autorijschoolhou ders in Amsterdam, waarop ook een dele gatie aanwezig was van rijscholen uit Rot terdam, Den Haag en Haarlem, heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij als haar oordeel uitspreekt dat de regeling der rij-examens, zoals deze thans bekend is, onvoldoende waarborgen biedt voor de betrokkenen. Vooral omdat' de verleende indentiteitsbewijzen op ieder ogenblik weer kunnen worden ingetrokken, zonder dat er een mogelijkheid van beroep is. Voorts achten zij het onjuist, dat door het Centraal bureau voor afgifte van rijbewij zen een boekje zal worden uitgegeven, waarin de namen worden opgenomen van hen, aan wie een indentiteitsbewijs is ver strekt. Zij menen, dat dit centraal bureau zich dient te beperken tot haar taak; be staande in het afnemen van rijexamens en dat het „zich in alle opzichten dient te onthouden van het uitoefenen van invloed op de opleiding, daar zulks tot zeer onge wenste toestanden kan leiden". Bovendien achten zij het onjuist, dat het centraal bu reau, zolang geen wettelijke voorschriften zijn gegeven, „een verkapte sanering in het leven roept". De minister van Verkeer en Waterstaat is hiervan telegrafisch in kennis gesteld en hem is verzocht maatregelen te nemen, opdat de bovenstaande regeling voorlopig geen doorgang zal vinden. Voorts werd besloten de vier rijschool bonden uit te nodigen tot het houden van een gecombineerde algemene ledenverga dering. In beroep heeft de officier bij de recht bank te Maastricht tegen de 42-jarige sport- en reclamevlieger J. M. S. uit Maastricht lEy- of drie da&en hechtenis geëist, omdat riij op 27 augustus van het vorig jaar enkele minuten na zonsonder- 'ga'rfg" op "het 'vfiegttfld Zuid-Limburg waS- geland, terwijl hij op zijn vliegbrevet geen bevoegdverklaring voor nachtvliegen had. De kantonrechter had de verdachte ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij de verdediging, door verdachte gevoerd, dat hij niet op tijd kon landen wegens be letselen op het vliegveld, had aanvaard. Het openbaar ministerie, dat 100.- boete had bevraagd, was in beroep ge gaan. De heer S. had voor de kantonrech ter met getuigenverklaringen onder ede doen bevestigen, dat, toen hij enkele mi nuten voor zonsondergang had willen lan den, boven het vliegveld een zweefvlieg tuig in de lucht waarnam, een ander 'zweefvliegtuig werd aan de kabel opge trokken en een derde machine lag bescha digd vlak bij de landingsbaan. Hij vond het, gezien de veiligheidsvoorschriften, toen niet verantwoord zijn machine met de lange reclamestrip aan de grond te zetten, maar had gewacht tot alles veilig was. Twee getuigen kwamen nu verklaren, dat zij op het uur van zonsondergang er niet op gelet hadden of er zweefvliegtuigen in de lucht waren. De getuigen, die indertijd voor de kantonrechter hadden medege deeld dit wel te hebben gezien, waren nu niet opgeroepen. De officier achtte het verweer niet bewezen en vroeg schuldig verklaring onder oplegging van de ge noemde boete. Uitspraak 3 november. Slotkoers Hed« gisteren 13.45 3-3'/i*/« Nederl. '47 91 90'/t 3*/. Nedl. 1962/64 97'Vi, Woningbouw 6 °/o 109V,e 109% Pr. A'dam '56 I.. 81% Pr. A'dam '56 II. 92 Pr. A'dam '56 III 92'/t Pr. R'dam '52 I Pr. R'dam '52 II.. 89 Pr. R'dam '57.... 99% A.K.U 377 377 Calvé Delft 667' 690 Van Gelder Zonen 245 247 K. N. Hoogovens. 633 635 Nederl. Ford 318% 319 N. Kabelfabriek. 397 397 gew.Philips Gloeil. 640" 645 Pref.PhilipsGloeil. 239 240 Unilever 669 692 Wilton Fvenoord. 205 204 Werf Gusto 159 159 Dordtsche Petrol. 695'/; 692 Kon. Petroleum.. f 155. f 154- Billiton 323 324 A'dam Rubber 111'/, 112 KLM f 124.- 124- Holl. Amer. Lijn. 161'/, 162'/t K.N.S.M 166% 168 N. Scheepv. Unie 144'/f 144 v. Nievelt Goudr. 141 142 Phs. v. Ommeren 247 248 H.V.A 148 148 Delimaatschappij ƒ172 f 172- Amsterd. Bank 304"» 304"» Nat. Handelsbank 160 160 Ned Handel Mij 226% 226% Rotterd. Bank. 270 272 Twentsche Bank 247 Anaconda Copper 60% 60 y, Bethlehem Steel 56% 54 V, U.S Steel 100"? 98'/» General Motors. 53,,/„ 53% Shell Union 70V» 70»/» Tidewater 23 y, 23tf Amsterdam De markt was aan de vaste kant doch de omzetten bleven beperkt behalve dan in die van Unilever en de scheepvaart waarden. De toepassing van de Tat-Hart- ley Wet op de staalstaking in Amerika door president Eisenhower, nu de onder handelingen tussen de vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers niet tot overeenstemming hebben geleid, werd op het Damrak als een hausse-factor opgevat. Daarnaast kwam er steun van de West- duitse beurzen waar de fondsen een vijf tal punten hoger noteerden ten opzichte van daarvoor. De arbitrage kon ook niet veel uitrichten. Alleen in Unilever werd door de arbitrage enige activiteit ontwik keld. Verder was er in deze hoek weer de bekende grote koper die al het hem aangeboden materiaal voorzichtig opnam, waardoor een grote koersfluctuatie niet plaats vond. De tendentie was echter vast en bij een prijs van 668 noteerden de cer tificaten circa acht punten boven de slot- koers van de vorige dag. Philips op 4 een vijftal punten hoger maar bijna zon der affaire. De consolidatie van de Phi- lipsbelangen in Amerika is tot stand ge komen. Kon. Olie een halve gulden hoger bij minimale omzetten. AKU boekte een koerswinst van circa twee punten mede door de sterke omzetstijging in de eerste negen maanden bij de Vereinigte Glanz- stoff in welk bedrijf het AKU-concern een belang heeft van 76 percent. Voor de scheepvaartwaarden bestond een ruime belangstelling. Het besluit in Amerika om de scheepsvrachttarieven van de Verenig de Staten naar enige landen in Europa per 1 januari aanstaande met 10 percent te verhogen, werd op het Damrak gehono reerd met een koerswinst van 1 tot drie punten voor de scheepvaartaandelen. Van de leidende cultures werden Senembah. na een lange tijd, in een open hoek ver handeld en stegen van f 615 tot f 625, tegen de vorige dag f 600. Amsterdam Rubber lag op lll'/i vast in de markt, terwijl ook Deli en HVA hoger werden geadviseerd Staatsfondsen doorelkaar onveranderd. In de lokale sector werden aandelen walvisvaart wederom hoger geadviseerd op de gunstige perspectieven van de maat schappij. Rijnstaal, de vorige dag reeds negen punten lager, kreeg vandaag een adviesprijs op 140, tegen de vorige dag 160 De maatschappij keert een dividend uit van vijf percent (10 percent, waarvan vijf percent in aandelen). Aandelen de Schelde lagen iets beter gedisponeerd. Scholten's Aardappelmeel kreeg een adviesprijs op 510 (500) op de tussentijdse mededeling van de maatschappij over de gang van zaken Twentse Overzee Handel Maatschappij een paar punten lager op het teleurstel lende resultaat over 1958. Prolongatie 3 percent. (A.N.P.) NEW YORK De laatste uren gaf de beurs van New York een verkoopgolf te zien. waardoor de koers winst van de eerste uren werd te niet ge daan. De grootste verliezen werden geboek" in de staalhoek. De belangrfikste staalwaar- den daalden tot 2 dollar. Aandelen van de chemische industrie sloten over het alge meen lager en in veel gevallen was ook de slotkoers van elektronische fondsen, na aan vankelijk in ruime mate te zijn gestegen. 1 a 2 dollar lager. Olies waren zwak. evenais metalen. Spoorwegen stonden over het alge meen eveneens lager genoteerd, variërend van fracties tot meer dan 1 dollar. Enkele fondsen in auto's, banden, camera's, vlieg tuigen, de bouwnijverheid en motoronder delen waren eveneens lager. Wall Stree' heeft kennelijk weinig waardering voor hei beslflit VeAi dip-^egefing de Taft-Hartlevwei toe te passen in het staalconflict. Vertegen woordigers van de vakbonden hebben Be dreigd de zaak tot het bittere einde uit te vechten. De omzet was hoger dan de vorig» dag. voornamelijk als gevolg van de ver kopen tegen sluitingstijd. De totale omze' was 2.740.000 aandelen. Van 1200 verhandelde fondsen waren 346 hoger en 628 lager. Het industriegemiddelde kwam van 639.66 op 635.37, dat van Spoorwegen van 158.11 op 157.09 en dat van Openbare Nutsbedrijven van 88.13 op 87.74. (UPI). Aardijk 20 te Mobile verwacht. Abbekerk 21 te Bremen. Abida 20 100 m. n.o. Okinawa n Miri. Akkrumdijk 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alblasserdijk 20 740 m. n.o. Kp. Race n. Le Havre. Alcor 20 140 m. z.o. Salvador n. Rio de Janeiro. Aldabi 20 300 m. n.n.o. Kp. Verd. eil. n. Santos. Algol 21 te Rotterdam. Alhena 20 100 m. o.n.o. Villano n. Antwerpen. Alioth 19 v. Rio de Janeiro n. Santos. Almdijk 20 te Brownsville verwacht. Alphacca 20 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alpherat 20 te Santos verwacht n. Santos. Aludra 20 v. Vitoria n. St. Vincent. Alwaki 21 te Bombay verwacht. Amerskerk 20 270 m. n.w. Perim n. Port Said. Amstelkroon 20 500 m. z.w. Kobe n. Kobe. Amstelmolen 20 790 m. z.z.o. Cocos eil. n. Basrah. Andijk 20 270 m. w. Landsend n. Houston. Area 20 te Stanlow. Arendsdijk 21 v. Rotterdam n. Mexico. Ares 20 v. Balboa n. Buenaventura. Argos 20 20 m. w. Kp. Scalambri n. Antwerpen. Arkeldijk 20 v. Suez n. Djeddah. Arnedijk 20 te Havana verwacht v. Miami. Artemis 20 125 m. n.o. Paramaribo n. Willemstad. Asmidiske 20 255 m. n. Graciosa n. Rotterdam. Asterope 20 510 m. z.o. Kp. Race n. Amsterdam. Astrid Naess 20 63 m. zw. Kp Blanc n. Augusta. Baarn 20 te La Guaira v. Willemstad. Bali20 40 m. n.n.w. Natuna eil. n. Labuan. Banda 20 o. Kp. Varella n. Manilla. Batu 20 57 m o. Gibraltar n. New York. Bengalen 20 165 m. z.o. Guardafui n. Djibouti. Bennekom 20 900 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Blitar 20 te Hamburg. Bonita 20 60 m. n.o. Kp. Hatteras n. New York. Boskoop 20 100 m. w.z.w. Landsend n. Pt. Fortin. Caltex Arnhem pass. 20 Kp. St. Vincent n. R'dam Caltex Delft 21 te Dar Es Salaam verwacht. Caltex Delfzijl 20 v. Liverpool n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 20 65 m. o. Algiers n. Pt. Said. Caltex Gorinchem 21 te Brunsbüttel. Caltex Leiden 20 40 m. o. Mozamb. n. L. Marques. Caltex Pernis 20 68 m. n.n.w. Perim n. Suez. Caltex Rotterdam 21 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex The Hague 20 350 m. z.z.w. Calcutta naar Bahrein. Caltex Utrecht 20 dw. Masira n. Bahrein. Ctmerounkust 20 op red Porto Amboin. Camitia 20 600 m. z Fayal n. Landsend. Camphuys 20 v. Rangoon n. Singapore. Castor 19 te Tripoli n. Iskenderun. Celehes 20 190 m. n. Kp. Finisterre n. Antwerp I Ceronia 20 te Singapore verwacht. Cinulia 20 dw. Guadeloupe. Cities Service Valley Forge 20 v. Philadelphia naar Port Said. Clavella 20 40 m. n.o. Rostock n. Stockholm. Congokust 20 22 m. w. Lissabon n. Casablanca. Cradleof Liberty 20 v. Suez n. Mena A1 Ahmadi. Crania 23 te Rotterdam verwacht. Daphnis 20 v. Santiago de Cuba n. Nassau. Delft 20 v. Maracaibo n. Punta Cardon. Diemerdijk 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Dmteldijk 20 te Londen. Doris 20 300 m. w.n.w. Villano n. Paramaribo. Elizabeth B 20 180 m. z.w. Ouesant n. N. Orleans. Ena 20 45 m. n.w. Cartagena n. Curacao. Esso Rotterdam passeert 20 Pantellaria naar Wil helmshaven. Esso Nederland 20 120 m. o. Massawa n. Mena. Fravizo 20 v. Archangel n. Rotterdam. Friesland KRL 20 te Kaapstad v. Trinidad. Friesland SSM 20 te Esbjerg. Geertje Buisman 20 200 m. z.o. Suez n. Kuwait. Giessenkerk 20 v. Genua n. Port Said. Groote Beer 21 v. Rotterdam te Amsterdam. Groote Kerk 21 te Singapore. Hathor 19 v. Eleusis n. Izmir. Hector 20 v. Saloniki n. Cavalla. Heemskerk 20 365 m. n.w. Minicoy n. Aden. Helicon 21 te Mobile. Hera 21 te Paramaribo. Hersilia 20 te St. Thomas verwacht. Hestia 20 v. Kingston n. Curacao. Holendrecht 20 v Rio de Janeiro n. Amsterdam Hoogkerk 20 v. Alexandrië n. Tunis. Houtman 20 te Dar Es Salaam. Iberia 21 te Londen verwacht Jacob Verolme 20 dw. Cuba Japara 20 v. Antwerpen n. Marseille. Jason 20 700 m. w. Ouessant n. Europa Java 20 700 m. z.o. Halifax n. Halifax. Johannes Frans 20 v. Cristobal n. Baltimore De werf Conrad en Stork Hijsch n.v. in Haarlem houdt zaterdagmiddag en zondag morgen in de kantine van het bedrijf een prijswerktentoonstelling van de werkstuk ken, die de leerlingen van het bedrijf in de arbeidswedstrijd van dit jaar maakten. Tijdens de tentoonstelling, die zaterdag van twee tot vijf uur en zondag van tien tot één uur wordt gehouden, bestaat gele genheid de werkplaatsen te bezichtigen. Kaap Hoorn 20 400 m. n.o. Natal n. Durban. Kalinga 20 v. Punta Cardon n. Anacartes. Kalydon 20 v. Punta Cardon n. Curacao. Kamperdijk 20 v. Antwerpen n. New York. Karslk 21 te Capetown. Katelysia 20 330 m. n.o. Mogadiscio n. Mombasa Keizerswaard 20 150 m. w.z.w. Fernando Noronha naar Buenos Aires. Kelletia 20 180 m. n.o. Mogadiscio n. Kaapstad. Kellia 20 140 m. n. Bcnghasi n. Thameshaven. Kenia 21 te Curacao. Kennemerland 20 te Recife. Kerkedijk 20 v. New York n Boston. Kermia pass. 20 Lissabon n. Abadan. Kertosono 20 v. New Orleans n. Newport News. Kieldrecht 20 v. Rangoon n. Chittagong. Kinderdijk 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kloosterdijk 20 v. Coatzacoalcos n. Tampico. Koningswaard 20 te Buenos Aires verwacht. Koratia 20 350 m. o.z.o. Houtmanrota n. Mena. Korenia 20 v. Rio de Janeiro n. Belem. Korovina 21 te Port Harcourt. Kosicia 20 te Trinidad. Krebsia 24 te New York verwacht. Kryptos 20 dw. Goa n. Singapore. Kylix 20 7 m. n.n.w. Kp. Skagen n. Rotterdam. Laertes 21 v. Londen n. Hamburg. Laurenskerk 20 100 m. z.o. Muscat n. Bahrein. Leeuwarden 20 te Laceiba v. New Orleans. Leiderkerk 21 te Rotetrdam. I.clykerk 20 v. Kuwait n. Bushire. Leuvekerk 20 te Hamburg v. Bremen. Lindekerk 20 75 m. z.w. Scillys n. Port Said. Lissekerk 20 200 m. z.o. Port Sudan n. Dubai Loenerkerk 20 v Marseille n. Antwerpen. Loosdrecht 20 110 m. n.o. Socotra n. Mtwara. Loppersum 20 280 m. o.z.o. Bermuda n. Hamilton. Louis Lastz 20 180 m. z. Dakar n. Monrovia. Maashaven 20 155 m. w. K. St. Vine. n. L Palmas. Maaskerk 20 te Bremen verwacht v. Amsterdam. Maaslloyd 18 te New Orleans. Mariekerk 20 v. Madras n. Colombo. Markelo 20 15 m. z.w. Dardanellen n Istanbul. Maron 20 te Tampa. Maureen 21 te Stockholm verwacht. Medon 21 te New York. Meerdrecht 20 te Zeebrugge. Meerkerk 20 v. Cochin n. Madras. Meliskerk 20 85 m. z. Kreta n. Le Havre. Memnon 20 150 m. n.w. Finisterre n. Trinidad. Merwelloyd 20 180 m. w. Colombo n. Penang. Mitra 20 80 m. n.o Curacao n. Curacao. Molenkerk 20 dw. Kuria Muria eil. n. Aden. Montferland 20 v. Montevideo n. Santos. Munttoren 20 50 m. z.w. Kp. Bojeador n. Miri. Musilloyd 21 v. Aden n. Port Said. Naess Lion 20 227 m. n.o. Aden n. Band. Mashur. Naess Tiger 20 130 m. n.n.o. Rastanura n. Suez. Neder-Eems 22 te Tandjong Mani verwacht. Neder-Elbe 20 te Amsterdam. Nestor 20 v. Paramaribo n. Amsterdam. Nias 20 165 m. z.o. Acapulco n. Los Angeles. Nieuw Amsterdam 20 v. Bermuda n. New York. Noordwijk 20 30 m. n. Kp. Villano n. Monrovia. Notos 20 v. Sevilla n. Rotterdam. Ommenkerk 20 v. Aden n. Suez. Ootmarsum 21 te New Orleans. Oranjefontein 20 te Las Palmas. Orestes 20 v. Puerto Plata n. Kanarische eilanden. Orion 20 v. Vlaardingen n. Hamburg. Osiris 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Parkhaven 20 te Santos v. Buenos Aires. F'endrecht pass. 20 Kp Malea n. Izmir. P. G. Thulin 20 100 m. w. Salinas n. Balboa. Philidora pas. 20 Algiers n. Rotterdam. Philine 20 120 m. o. Port Sudan n. Gibraltar. Philippia 20 22 5m. o. Port Said n. Gibraltar. Pieter S 21 v. Rotterdam n. Swansea. Polyphemus 21 te Baltimore. Poseidon 20 v. Port Au Prince n. Miragoane. Prinses Irene 21 te Rotterdam. Prins Casimir 20 20 m. n.o. Rogers n. Chicago Prins d. Nederlanden 20 v. Kingston n. Santiago. Prins Frederik Willem 20 v. Londen n. Antw. Prins Joh. Willem Friso 20 v. Vlissingen n Genua. Prins Willem II 21 te Rotterdam. Prins Willem George Frederik 20 325 m. w. Scil lys naar Montreal. Pr Willem V 20 175 m. n.o. Belle Isle n. Le Havre Pygmalion 20 te Bremen. Radja 19 v. Singapore n. Surabaja. Raki 20 te Rotterdam. Ridderkerk 21 te Aden. Riouw 20 v. Suez n. Djeddah. Roepat 20 v. Napels n. Beyrouth. Roggeveen 20 v. Sydney n. Auckland. Rondo 20 270 m. n.n.o. Mombasa n. Aden. Rossum 20 20 m n.w. Kp. St. Vincent n. R'dam. Rotterdam 20 v. New York n. Southampton. Rotti 20 1100 m. o. Formosa n. Keelun.g Rijndam 20 360 m. w. Landsend n. New York. Rijnkerk 20 520 m. z.z.o. Monrovia n. Kaapstad. Ruys 20 te Durban verwacht v. Lour. Marques. Salatiga 20 te Bahrein. Saloum 20 dw. Lissabon n. Kenitra. Sanana 20 170 m. z. Kp. St. Jacques n. Singapore. Sarpedon 20 te Charleston verwacht. Schelpwijk 20 250 m. n.o. Belem n. Curacao. Schie 21 te Tanger. Silindoeng 23 te Bangkok verwacht. Sloterdijk 20 v. Philadelphia n. Baltimore. Sommelsdijk 20 v. Newport News n. New York. Stad Alkmaar 20 te Amsterdam. Stad Amsterdam 20 60 m. n. Finisterer n. IJmuid. Stad Arnhem 20 40 m. w. Corsico n. Melilla. Stad Gouda 20 100 m o. Recife n. Rio de Janeiro. Stad Leiden 20 60 m. z.z.o. Beira n. Durban. Stanvac Benacat 20 Banka gepass. n. S'geigerong. Stanvac Sunda 22 te Belawan verwacht. Stanvac Lirik 20 te Tandjong Uban verwacht. Stanvac Talangakar 20 v. ungeigerong n. Saigon. Statensingel 20 v. Dublin n. Antwerpen. Statue of Liberty 20 dw. Masira. Stentor 19 330 m. z.w. Bermuda n. Curacao. Steven 20 v. Antwerpen n. Londen. Straat Bali 16 te Durban. Straat Cook 21 te Adelaide verwacht. Straat Johore 21 te Fremantle verwacht. Str. Malakka 20 v. Singapore n. Pt. Swettenham Straat Singapore 20 v. Beira n. Melbourne. Sumatra 20 v. Djeddah n. Djibouti. Tabinta pass. 20 Minicoy n. Aden. Tahama 20 36 m. n.o. Algiers n. Isle of Grain. Talisse 20 140 m. z.o. Ras Al Hadd n. Tj. Priok. Tamara pass. 20 Gibraltar n. Tripoli. Tamo 20 v. St. Vincent n. Antwerpen. Tara verm. 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tarakan 20 v. Beaumont n. New Orleans. Teiresias 21 te Liverpool. Telamon 20 v. Port of Spain n. Paramaribo. Tero 20 v. Montevideo n. Buenos Aires. Teucer 21 te Hongkong verwacht. Themis 21 te New York verwacht Tibia 20 v. Calcutta n. Abadan. Tjibantjet 20 v. Durban n. Lorenco Marques. Tjikampek 21 te Kaapstad. Tjiluwah 21 te Balikpapan. Tjimanuk pass. 20 Las Palmas n. Port Elisabeth Tjipanas 20 140 m. n.o. Kp. Varella n. Hongkong. Tomocyclus 24 te Portland Maine verwacht. Tomori 20 v. Djibouti n. Suez. Utrecht 20 v. Lake Charles n. Houston. Van Heemskerk 21 te Hongkong verwacht Van Linschoten 20 v. Durban n. Penang. Van Spilbergen 20 te Burutu. v. Waerwijck 20 160 m. z.o. Cooktown n. Singap. Vasum 20 150 m. z.o. Kreta n. Mena. Vivipara 20 185 m. o. Aden n. Mena. Vlieland 20 130 m. z. Kp. Finisterre n. Rotterdam. Vlist 20 v. Seven Islands n. Emden. Waingapoe 22 te Mogadiscio verwacht Waiwerang 20 te Penang. Waterman 21 te Fremantle verwacht Weltevreden 21 te Singapore. Westertoren pass. 20 Aden n. Fao. Willem Ruys 20 v. Southampton n. Port Said. Woensdrecht 20 400 m. z.w. Kuria Muria eil. naar Abadan. Wonogiri 20 500 m. w. Guam n. Los Angeles. Wonosobo 20 dw. Finisterre n. Le Havre. IJssel 20 v. Tunis n. Malta. Zaankerk 21 te Nagoya verwacht v. Manilla. Zaanland 20 v. Santos n. Montevideo. Zuiderkerk 20 60 m. w. Djeddah n. Aden. SLEEPVAART Cycloop 17 te Burutu. Elbe 17 v. New York n. Tokio. Friesland 18 te Curacao. Humber pass. 16 Gibraltar. Maas 21 v. Southampton. Noordzee pass 18 Gibraltar. Oceaan 21 v. Mariehamn. Poolzee 21 v. Swakoumund. Rode Zee 19 te Vitoria. Stentor 21 te Rotterdam verwacht. Titan 21 v. Antwerpen te Vlaardingen. Zeeland 18 te Okha. Zwarte Zee 16 v. Gibraltar n. Azoren. KLEINE VAART Admiralengracht 20 10 m. n. Hallshuk n. Helsinki Alcetas 18 v. Faro n. Rotterdam. Ank T 21 v. Delfzijl te Ostrand verwacht. Atlas 19 te Heraklion n. Bari. Bloemgracht 19 te Helsinki. Boreas 20 35 m. n. Kp Blanc n. Lissabon. Elsa 20 op Fehmarnbelt n. Zaandam. Flevo 18 v. Antwerpen te Berwick. Flevo 19 te Cadiz n. Antwerpen. Julia Mary 20 15 m. z.w. Bill of Porti. n.Casablam - Manto 19 v. Amsterdam n. Gdynia. Phidias 20 dw. Lissabon n. Palermo. Ponze 19 v. Koge n. Vejle. Quo Vadis 20 te Beachyhead n. Rotterdam. Schippersgracht 19 te Zaandam. Thaletas 20 5 m. w. Finisterre n Malta.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9