Horen en zien WYBERT deze sierlijke mayonaiselepel bij CALVÉ mayonaise Dagboek van een Geleidelijke uitbreiding van televisie zendtijd tot 30 uur per week in 1963 Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto J aankondigingen en nabeschouwingen radio televisie Perfect voetbalverslag GötheborgSparta misschien op t.v. De radio geeft vrijdag 7 elevisieprogram ma KIJKGELD MAXIMAAL F 40.- PER JAAR Nieuwe studio's De financiering De Conferentie der Nederlandse Letteren I Musici di Roma op 12 november in Haarlem Bedreigde circussen vragen vrijstelling van omzet belasting BESMETTING Haagse ambtenaren naar Rotterdam Subsidiëring kerkgebouw Buitengewone concerten in Concertgebouw Amsterdam DOOR PIERRE NORD Halve ton aan juwelen gestolen DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 Het AVRO-televisieprogramma van gis teravond was ronduit vervelend, uitgezon derd het laatste onderdeel „Wereldreis van F.d van der Elsken", een film die iets liet zien van de voorbereidingen die deze persfotograaf met zijn vrouw treft om een wereldreis te gaan maken. In het „sport- panorama" was het gesprek over de in terlandwedstrijd DuitslandNederland tussen Roel Wiersma, Herman Kuiphof en Joop Martens het enige actuele. „Tegen voeter" dat hierop volgde en dat een gees tige dialoog moest worden tussen een apen-oppasser en een baby-sitter faalde volkomen in de opzet. We hebben hele maal niet moeten lachen. Wèl hebben we soms gelachen bij de „Teenagers instuif" een programma van 40 minuten, dat hier op volgde, en waarbij meisjes en jongens van om en nabij 17 jaar liedjes schreeuw den. Vooral zoetige Duitse liedjes hadden de voorkeur en dat konden we gisteravond hélémaal niet hebben. Slechts zelden hebben wij op het beeld scherm een zo perfecte uitzending te zien gekregen van een voetbalwedstrijd als gis teren bij de Eurovisie-reportage van DuitslandNederland. De Westduitse te levisie had kennelijk meer met dit bijltje gehakt want met een bepaald niet groot aantal camera's bestreek men het gehele veld waarbij vooral de beelden, uitgezon den van achter de doelen, bijzonder mooi waren. Het enige bezwaartje, dat men misschien nog zou kunnen aanvoeren is, dat men iets te consequent de bal bleef volgen, waardoor men dus vrijwel niet op de hoogte werd gehouden van datgene wat zich buiten de lijnen afspeelde. Een voor deel was echter weer, dat de aandacht niet afgeleid kon worden en gericht bleef oo het spel. Het altijd toch nog te uitvoe rige Nederlandse commentaar was v^n Leo Pagano. Beeldschermer De voetbalwedstrijd GötheborgSparta voor de Europa cup wordt een bijzondere wedstrijd. Hij wordt vrijwel alleen voor de t.v. gespeeld. Op doordeweekse dagen trekken voetbalwedstrijden in Zweden de ze tijd van het jaar amper publiek. Avond wedstrijden zijn niet mogelijk omdat de lichtinstallaties moeten worden gebruikt voorijshockey wedstrijden. Om nu toch enige inkomsten te trekken heeft Göteborg de wedstrijd aan de Zweedse t.v. aange boden, die de wedstrijd ook op het Euro- visienet wil zetten. De grote vraag is echter of ook Neder land deze wedstrijd zal kunnen zien. De Zweden willen namelijk op woensdag 4 november spelen. Op dezelfde dag wordt des avonds NederlandNoorwegen ge speeld. Is het stadion uitverkocht, dan geeft de K.N.V.B. wellicht toestemming de wedstrijd uit te zenden. Er rest dan ech ter een belangrijke vraag: zal de N.T.S. twee wedstrijden op een dag op het scherm willen brengen. Is het stadion niet uitver kocht, dan zal de KNVB ongetwijfeld uit zending van beide wedstrijden verbieden. Sparta heeft daarom de Zweden voorge steld de wedstrijd of op dinsdag 3 novem ber of donderdag 5 november te spelen om uitzending in Nederland wat gemakkelij ker te maken. Sparta—Götheborg wordt zondag in Rot terdam gespeeld. Advertentie Van Nalle bestellen I HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr voor oudere luisteraars. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Volksmuz. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Ir.strum. trio. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kadio-philharm.orkest. 15.15 Voordr. 15.35 Metro- poie-ork. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Vocaal kwart. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Interscho- lair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Gram. 18.20 De hangmat. 18.50 Regerings- uitz.: Serie: Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. II. Spreker: prof. dr. R. A M. Bergman, directeur van de afdeling Cul turele en Physische Anthropologic. Onderwerp: ttat is anthropologic? 19-00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radio krant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Ork koor en sol. 21.40 Kunstrubriek. 22.00 Gram. 22 30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Muz. caus. 23.20 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Lichte muz. en reportage. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 De vrouw in en buitenshuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Sopraan en Piano. 11.35 Gram. AVRO: 12 00 Lichte muz. 12.20 Regeringsultz.: Landb.rubr. 1. Iets over nieront steking. 2 De paardenkeuring in Utrecht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram 13.25 Lichte muz. 13 55 Beursber. 14.00 Pia norecital. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. voor de jeugd 17.55 Act. 18.00 Nieuws 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, causerie. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Geloven in deze tijd, causerie. 19.45 VPRO-nieuws. 20 00 Nieuws. 20.05 Bekende gelui den, causerie. 20.10 De dichteres Hélëne Swarth, caus. 22.20 Voordracht. 20.35 De wereld vergadert, caus. 20 45 Godsdienst en wereld, caus. VARA: 21.00 Quiz. 21.25 De stilte laat.zich zoeken, klankb. 22 15 Buitenl. weekoverzicht. 22.30 Nieuws VPRO: 22 40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto 23 10 Vergelijkenderwijs, muziek causerieën. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. '255 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gevar muz. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevar. muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Volksliederen. 18.10 Voordr. 18.20 volksliederen (verv.). 18.30 Voorde soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Caus. 19 40 Lichte muz. 20.00 Ork. conc. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Ork concert verv.21.45 Kamermuz 22 00 Nieuws. 22.15 Caus. «■45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20 00 Weekjoum. VARA: 20 30 Cabaret. 15 Anders dan anderen. Advertentie Van Nelle bestellen I HET LIGT in de bedoeling de televisie zendtijd, die thans vijftien uren per week bedraagt, in vier fasen uit te breiden tot dertig uren. De laatste verhoging van het aantal zenduren zou dan per 1 januari 1963 moeten ingaan. Voorts beoogt men per 1 januari aanstaande de hoogte van van het kijkgeld voorlopig op 36 gulden per jaar te bepalen. Deze toeneming is noodzake lijk in verband met de meerdere kosten, die het televisiebestel als gevolg van de voorgestelde maatregelen zal gaan vergen. In het vandaag bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp tot wijziging van de Wet op het Kijkgeld wordt meegedeeld, dat men streeft na-ar een verhoging van het maximum van het kijkgeld tot veertig gulden per jaar. Thans bedraagt dit dertig gulden. Indien het wetsontwerp wordt aan genomen zal de desbetreffende zinsnede als volgt gaan luiden: „Het kijkgeld zal een bedrag van veertig gulden per jaar niet overschrijden". In de Memorie van Toelichting bij dit wetsontwerp, welke is ondertekend door de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, en de ministers van Financiën en van Ver keer en Waterstaat, wordt voorts aange geven langs welke weg men zich denkt de zendtijd uit te breiden en wel tot achttien uren met ingang van 1 januari aanstaan de: tweeëntwintig uren met ingang van 1 januari 1961; zesentwintig uren met in gang van 1 januari 1962; dertig uren met ingang van 1 januari 1963. Deze uitbreiding van de zendtijd zal onder andere voorzieningen voor studio- bouw vereisen en aanzienlijke invloed hebben op de kosten van exploitatie en investering, aldus de Memorie van Toe lichting. Volgens een globale raming zul len in 1963 dan ook twee nieuwe studio's gereed moeten zijn. De drie studio's in Bussum zullen slechts in beperkte mate gelegenheid kunnen bie den tot een verdere uitbreiding van de zendtijd. Daarentegen is in Hilversum een terrein van 20 ha. ter beschikking, waarop „behalve de radio ook de televisie voorshands een behoorlijke armslag zal kunnen krijgen." Voor de indeling van dit terrein is reeds een plan opgemaakt, zo wordt meegedeeld. Hierbij wordt de moge lijkheid overwogen van een gezamenlijke huisvesting van de Stichting Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting. De regering is voorts van oordeel dat ook de financiële mogelijkheden moeten worden geschapen om de kwaliteit van de programma's verder op te voeren. Er is dan ook reeds rekening gehouden met een geleidelijke opvoering der variabele pro grammakosten, zoals honoraria, verto ningsrechten en dergelijke, tot 6000 gulden per uur in 1963. Over de financiering van de investerin gen, welke in het Nederlandse televisie- bestel in de komende jaren zullen moeten worden gerealiseerd, doet de Memorie van Toelichting enkele suggesties. Zij meent dat de investeringen zouden kunnen wor den betaald uit geldleningen, te sluiten op de kapitaalmarkt onder garantie van het rijk, dan wel uit door de regering te ver strekken leningen tegen vergoeding van een normale rente. Een derde mogelijkheid acht men het de investeringen uitsluitend te financieren uit de opbrengst van het kijkgeld, aan welke methode de regering de voorkeur geeft. Ten aanzien van de reclame-televisie zeggen de bewindslieden deze niet in hun Memorie van Toelichting te hebben opge nomen, omdat de ministerraad op dit punt een principebesluit heeft genomen, dat thans nader wordt uitgewerkt. De resul taten daarvan zullen te zijner tijd aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de vorm van een nota worden aangeboden. Wel stelt men zich op het standpunt dat Advertentie Van Nelle bestellen I Kostenraming 1959: 15,1 1960: 21,5 1961: 27,5 1962: f 32,6 1963: 38,5 België West-Duitsland Engeland (BBC) Frankrijk Italië Oostenrijk Zwitserland Zweden de reclame-televisie zichzelf dient te be druipen. In hun Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het kijkgeld geven de staatssecretaris en de ministers een aantal overzichten, waar uit men een indruk krijgt van de verhou ding tussen de kosten als gevolg van de uitbreiding van de zendtijd uiteraard gestegen en de opbrengst van de kijk gelden. Voorts zijn in het stuk staatjes opgenomen over kijkgelden en zendtijden in de ons omringende landen. Hieronder volgen zij. In miljoenen guldens Opbrengst kijkgeld 36 per jaar) 1960: 26,9 1961: 34.2 1962: 41,4 1963: 48,6 Kijkgeld in guldens Zenduren 64,— 66 54,— 42 32,— 53 54,— 44 85,— 42 89,— 17 52,— 60 75,— 19 (De bedragen zijn genomen over een jaar, het aantal uren over een week. Bei de zijn uiteraard globaal vastgesteld.) De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft de Nederlandse delegatie naar de negende Algemene Conferentie der Neder landse Letteren, die op 23, 24 en 25 okto ber te Antwerpen en Brussel wordt ge houden samengesteld. Deze delegatie ziet er als volgt uit: prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs, algemeen voorzitter, dr. J. Hulsker, algemeen secretaris, A. J. E. Odijk, ad junct secretaris. Sectie letterkunde, prof. dr. G. Stuive ling (voorzitter), P. H. Dubois (secretaris), prof. dr. J. C. Brandt Corstius, G. Knu- velder, mevr. E. van Lokhorst, prof. dr. P. Minderaa, Adr. van der Veen, James Brockway, Francisco Carrasquer, Roy Edwards, James Holmes, Ed Hoornik, Ludwig Kunz, Joh. Piron, J. J. Overstee gen, mej. C. van Schendel en Dolf Ver spoor (leden). Sectie uitgeverij en boekhandel: E. Le- fèbvre (voorzitter), J. van der Kolk Jzn. (secretaris), P. Brand Jr., P. G. M. Coe- bergh, B. van Kampen, Chr. Leeflang, G. Lubberhuizen, mevr. A. von EugenVan Nahuys (leden). Sectie radio en televisie: J. B. Broeksz (voorzitter), A. van Nierop (secretaris), J. W. Acda, mevr. J. C. van de Bosch Mulder, J. van Dis Hzn., J. van Herpen en B. Verhoeven (leden). (Sectie Bibliotheekwezen: dr. B. Rum- mei (voorzitter), prof. mr. H. de La Fon taine Verwey (secretaris), G. Borgers, dr. A. Kesser, G. A. van Riemsdijk en P. J. van Swigchem (leden). Sectie toneel: Joh. de Meester (voor zitter), W. Ph. Pos (secretaris), mevr. A. Westerling, A. Defresne en F. Sterneberg (leden). Van 10 november af zal het kameror kest „I Musici di Roma" een korte tour nee door ons land maken. De eerste voor stelling wordt gegeven in de Twentsche Schouwburg in Enschede, waarna achter eenvolgens uitvoeringen zullen worden ge geven in de Rotterdamse Schouwburg (op 11 november), het concertgebouw in Haar lem (12 november), in Tivoli te Utrecht (13 november), de Harmonie in Gronin gen (14 november) en in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag op 15 november. De dag daarop wordt de tournee besloten met een uitvoering in het Concertgebouw te Amsterdam. Het gezelschap „I Musici di Roma" zal werken van Corelli, Haydn, Mozart en Vi valdi ten gehore brengen. De „Vereniging voor de belangen van Nederlandse circussen" heeft namens de vier Nederlandse circussen het volgende telegram aan de minister van Financiën gezonden: Als overkoepelend lichaam van alle Nederlandse circussen vragen wij Uwe Excellentie in verband met wijzigingen in de belastingen alle medewerking om zo spoedig mogelijk onze ondernemingen vrijstelling van omzetbelasting te verle nen. De bedrijfskosten en onderhoud van de levende have alsmede de stedelijke ver makelijkheidsbelasting, welke uiteinde lijk het rijk ten goede komt, vragen reeds dusdanige offers dat het verder voortbe staan van deze klassieke circussen uiter mate wordt bedreigd. Ontheffing van omzetbelasting welke ten laste van de ondernemer komt, zou reeds een verlichting betekenen in cata strofale bedrijfsresultaten van deze cir cussen. Waar het Nederlandse circus in hoofdzaak werkt met musici, artiesten en levende have achten wij ontheffing van omzetbelasting voor deze vier circussen een redelijk gebaar, te meer omdat de overheid steeds bereid is, ondernemingen met levende kunst finantiële steun te verlenen. Advertenti- OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Bij geruchte verluidt dat een groot aan tal ambtenaren van de gemeente 's-Gra- venhage binnen afzienbare "tijd in Rotter dam te werk zal worden gesteld. Ejp„heer L. van der Weide, protestants-christelijk raadslid van 's-Gravenhage heeft aan B. en W. gevraagd of er in eigen gemeente voor deze ambtenaren geen voldoende emplooi is en of de tewerkstelling in Rot terdam vrijwillig zal gaan. „Laat dat rare ding van me afblijven!", riep het heertje driftig. „Laat los!" Hij rukte zijn arm los uit Robotto's ijzeren hand en wou de vlucht nemen. Maar dat liet Robotto niet op zich zittenMet een snelle greep had hij het mannetje weer te pakken, en nu had hij hem stevig in zijn kraag vast. Toen droeg hij hem, ondanks zijn heftig tegenstribbelen, kort en krachtig de zaal door naar het toneel. Het was een koddig gezicht; het mannetje trappelde met zijn benen, maar hij kon niet aan de grond komen.... Robotto droeg hem zonder moeite als een pak pinda's het toneel op.... 7877 Advertentie Van Nelle bestellen I De minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Financiën hebben de ban ken ervan in kennis gesteld, dat zij aan de gemeenten voor de subsidiëring van de kerkbouw geen gelden te leen mogen ver strekken zolang de regering over het rap port van de commissie-Sassen haar stand punt nog niet heeft bepaald. Dit betekent niet, dat de uitgaven, welke de gemeen ten voor dit doel wensen te doen. door de ministers zijn geschrapt, maar alleen, dat die uitgaven nog niet mogen worden ge daan. Op 28 en 29 oktober zullen in het Con certgebouw te Amsterdam twee buitenge wone uitvoeringen, de eerste van een serie van vier plaats hebben, waarvan de baten ten gunste van Het Koningin Juliana Fonds en tevens van de polio- en de rheumabestrijding zullen worden ge bracht. Het initiatief hiertoe is genomen door het Amsterdam Gemengd Koor „Zang na Studie". Een uitgebreid ere-comité, waarin tal van autriteiten van de overheid, van het bedrijfsleven, zomede van particuliere zijde zitting hebben genomen, heeft zich achter deze actie gesteld. Uitgevoerd worden „Die erste Walpur- gisnacht" van Mendelssohn, Koor-Fantasie van Beethoven en de concert-aria „Misera dove son" voor sopraan en orkest van Mozart. Terese Stich-Randall (Wenen) is de sopraan; Anton Dermota (Wenen, de tenor; in de Koor-Fantasie van Beethoven verleent de pianist Gerard Hengeveld 'meaEVerkltlsr* Wr(ftr werken mede Maria Suchél^ sopraan. Annie Hermes, alt, Hermann Schéy, bas. Leo Ketelaars, bas en het Utrechts Stedelijk Orkest. Het ge heel staat ook ditmaal weder onder lei ding van Willem Wiesehahn. Voor beide avonden is de aanvang bepaald op 8.15 uur Advertentie HIRM I LENGTE 17.7 CM yOOB i gulden 25. Ik vind het ontstellend, maar ik ben machteloos. Del forge en Chantal Rivière zouden dit bedrag niet voor de helft hebben kunnen opbrengen, al hadden zij alles te gelde gemaakt wat zij bezaten. De eerste re actie van Delforge was: Zorg ervoor dat juffrouw Rivière dit nooit onder ogen krijgt. Zij zou het niet kunnen verdragen. En zijn tweede: Laat die man eens bij mij komen. Ik zal hem zeggen waar het op staat. Ik zal hem waarschuwen hier nooit of te nim mer mee voor de dag te komen, omdat ik hem dan zijn portie zal geven. En hij kan mij geloven, want het is de volle waarheid. Ik zei moedeloos: Dat is me onmogelijk. Ik ken zijn naam niet eens. Hij maakt geen afspraken met mij, hij klampt mij op straat aan wanneer hem dat uitkomt. Hij heeft mij gezegd dat zijn erfgenaam de papieren, die hij bezit, tegen mij en tegen de familie Rivière zal publiceren, wanneer hem een ongeluk mocht overkomen. Daarna volgde bij Del forge bliksensnel de derde reactie. Hij keek mij door dringend aan en een ogenblik dacht ik dat hij mij zou aanvallen. Hij wantrouwde mij. Ik had verwacht hem langer te kunnen misleiden. Overigens was dit een moeilijkheid die ik had voorzien. En ik beschikte over een middel om haar op te lossen; en wel het reeds op dat ogenblik inlassen van de natuurlijke hulp en steun van mijn aangewezen bondgenoot in deze zaak: juf rouw Rivière. Mijnheer Delforge, zei ik, ik merk dat u mij voor een medeplichtige van deze afperser houdt. Ik acht het beneden mij om mij tegen deze verdenking te verdedigen. Maar mijn eigen belang verplicht mij u de ogen te openen voor het uwe. Wanneer deze zaak alleen u aanging, zou ik het met u eens zijn: weigeren en nog eens weigeren. Maar de kracht van onze geslepen te genstanders (want wij hebben met een bende te ma ken) ligt hierin dat juffrouw Rivière het kind van de reking zou worden. Zij zou de zuster zijn van een ver rader, die men inmiddels tot nationale held heeft ver heven. U dient haar in elk geval op de hoogte te stel len, al was het maar om haar voor te bereiden op deze ontstellende schok. Dat doe ik nooit! schreeuwde Delforge. Betaalt u dan. Ik ben geen kapitalist. Misschien zal de prijs verlaagd kunnen worden. Hij stond op het punt zijn zelfbeheersing te verliezen en hij is heel wat sterker dan ik. Ik liet hem alleen. Gezien zijn openhartig en van alle veinzerij ge speend karakter twijfelde ik er niet aan of hij zou, on danks alle goede voornemens, niet in staat blijken zijn zorgen voor de vrouw op wie hij verliefd was lang ver borgen te houden. Hij zou het proberen, maar zich des ondanks verraden. Juffrouw Rivière zou de waarheid er al gauw uit hebben, zij zou een zenuwinstorting krij gen en daarna zou Delforge waarschijnlijk wel voor rede vatbaar blijken. Althans dat verwachtte ik. Maar wat de jongedame betreft, bleek ik mij vergist te heb ben. Zij gaf me heel wat zorgen en bracht mijn zelfver trouwen aanvankelijk een gevoelige klap toe. Laat ik overigens opmerken dat per slot van zaken dat zelf vertrouwen toch gerechtvaardigd bleek. Maar ik loop op de gebeurtenissen vooruit. Ik wilde Delforge niet al te spoedig weer benaderen, ik wilde juffrouw Rivière de tijd geven haar invloed te doen gelden. Aan de andere kant kon ik hem ook niet al te lang laten gaan. Hij zou aan de dreiging gewend raken en zich ertegen harden. Om op het meest gun stige moment te kunnen ingrijpen, was ik aangewe zen op de inlichtingen, die ik bij het lagere personeel van la Ligne Frangaise inwon. Het waren inlichtingen uit de tweede hand en niet overduidelijk, maar ik was hierdoor toch in staat de ontwikkeling van de situatie min of meer op de voet te volgen. De eerste tien dagen maakte Delforge afwisselend een moedeloze en een opgewonden indruk. Hij was ver strooid of hij werkte als een bezetenen, toonde zich lusteloos of prikkelbaar: hij vocht de zaak alleen uit. Aan het eind van de tweede week nam hij onverwacht een dag vakantie, blijkbaar voor het eerst in zes jaar. Met juffrouw Rivière had hij hiervoor een afspraak ge maakt. Ik bereidde mij voor om de volgende morgen de tweede aanval op hem te doen, maar toen ik de gang van het krantengebouw doorliep, hield een van de redakteuren mij staande: Als u iets met Delforge te bespreken hebt, is dit niet het best gekozen ogenblik, zei hij. Men zegt dat zijn verloofde zich heeft opgegeven als verpleeg- ster-parachutiste bij de troepen in Indo-China. De ver loving lijkt overigens niet verbroken te zijn. Niemand begrijpt er iets van. Iets dergelijks had ik niet voorzien en de slag kwam hard aan. In mijn eerste verwarring meende ik dat de zaak verloren was. Ik ging weg en was de moed grotendeels kwijt. Pas toen ik weer in de rue de la Demi-Lune stond, kreeg ik plotseling een van de in gevingen, die dit beroep tot een kunst kunnen verhef fen. Ik ging niet naar la Ligne Frangaise terug. In de gemoedstoestand, waarin Delforge zich op dat ogen blik moest bevinden, zou hij in staat zijn mij eigen handig te vermoorden. Ik liet hem aan de telefoon ko men, noemde mijn naam niet en zei, eer hij de hoorn had kunnen neerleggen: Goed nieuws. Ik heb voor u onderhandeld. Ik heb de indruk, dat wij ons zonder al te veel schade zullen kunnen redden en dat de vrouw, die ik hier niet wil noemen, rustig zal kunnen slapen. Hij antwoordde: Kom naar mij toe. Het klonk van zelfsprekend ver van ongedwongen. Ik had nu meteen al moeten begrijpen dat mijn positie, in plaats van wanhopig, beter was dan ooit, maar zover was ik op dat moment nog niet De feiten bleken echter spoedig. Juist om het zoge naamde verraad van haar broer goed te maken had Chantal Rivière dienst genomen bij de parachutisten die in dezelfde streek opereerden. Om haar van deze stap te weerhouden moest Delforge wel op mijn tele foongesprek ingaan, alleen al in de hoop haar zo goed mogelijk gerust te kunnen stellen. Hij zou kunnen zeg gen: „De afperser heeft zich bij de eerste bedreiging al teruggetrokken, wat bewijst dat zijn documenten niet echt zijn. Je kunt jouw en mijn leven niet ver knoeien terwille van een paar valse papieren!" Vijf minuten later zaten wij dan ook tegenover el kaar, Delforge en ik. Ik vertelde hem, dat onze af persers zich, gezien onze financiële positie, tevreden zouden stellen met een veel kleiner en door ons ge zamenlijk te betalen bedrag. Zij verlangden slechts een maandelijkse uitkering van 100.000 francs gedurende drie jaar, waarvoor zij geleidelijk de documenten-Ri- vière en de papieren die ik persoonlijk terug wenste te hebben, zouden leveren. Een' kwart van de hele voor raad om de negen maanden. Ik zei er nog bij: (Wordt vervolgd) De procureur-generaal bij het Haagse Hof heeft bevestiging geëist van het von nis van de Dordtse rechtbank 31/» jaar gevangenisstraf in de zaak tegen een 36-jarige colporteur uit Dordrecht, die er van wordt verdacht, samen met een kame raad bij een inbraak in een juwelierswin kel te Dordrecht voor een halve ton aan sieraden te hebben gestolen. De verdachte was in hoger beroep gekomen omdat hij ontkent, in de juwelierszaak te zijn ge weest. Hij was wel met zijn partner op pad gegaan, doch de inbraak- zou door laatstgenoemde alleen gepleegd zijn. Volgens de andere verdachte had de col porteur door zijn hebberigheid de politie gealarmeerd, omdat hij in de winkel een deur had aangeraakt, waardoor een al armsignaal ging werken. Advertentie Van Nelle bestellen I Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert Amsterdamse politiekapeL Grote Kerk: Vrijdag 11.30 uur: Beiaard bespeling door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „08/15", deel II, 18 jaar. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „De held van Pork Chop Hill", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08/15", deel II. Zondag 10, 11 en 12 uur: „Prinses Beatrix bezoekt de Verenig de Staten". Frans Hals Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Die Sünderin", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De val lei van de zon", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter", 18 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Moutarde in Sonansee", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Een ter- doodveroordeelde ontsnapt", 14 jaar. Vrij dag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „De vrouw en de verdoemde", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Het dak", alle leeftijden (Bijz. Kerke- werk Herv. Gemeente Heemstede). Vrijdag 20.15 en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Een koning in New York", alle leef tijden. Zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „My pal Trigger", alle leeftij den. Woensdag 14, 15.15, 16.30, 19, 20.15 en 21.30 uur en donderdag 19, 20.15 en 21.30 uur: „Prinses Beatrix bezoekt de Verenig de Staten en bezoek van koning Boudewijn aan Nederland". Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Anna Lucasta", 14 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: .Some like it hot", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De wet der onderwereld", 18 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Robin Hood in Sherwood Forrest", alle leeftijden. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Moord in code", 18 jaar. Studio Theater: Vandag 19 en 21.15 uur, vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les cousins", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Dreiging", 18 jaar. Vrijdag tot en met zondag 20 uur: „De naakte Maya", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „Moeder wat een klap", alle leeftijden. Maandag tot en met woensdag 20 uur: „De hel van Tarawa", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „Onder de mantel van de nacht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal Oud Ambacht (Omvalspoort). Schilderijen, tekeningen en aquarellen van Toon de Haas. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 25 oktober dagelijks van 10 tot 17 uur, zon dags 14 tot 17 uur: Expositie van schilde rijen, aquarellen en tekeningen van G. van Duffelen. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 8 november op werkdagen van 1117 uur: Expositie van grafieken van Appel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Hartung, Heyboer, Lucebert en Miro. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekenin gen van Frans Verpoorten. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 16 november dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zon dags van 14 tot 17 uur: Jubileumexpositie leven en werk van Jacobus van Looy. DIVERSEN Minerva Theater: Donderdag 20.15 uur: Film ..Het Dak", alle leeftijden (Bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente Heemstede). Advertentie Van Nelle bestellen I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15