De Gaulle wil zijn land een betere plaats geven bij topoverleg Opnieuw uitstel voor Chessman Koningin op bezoek in jubelend Nijmegen HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onrust in Cuba Broodconflict breidt zich uit over Zuid-Kennemerland FRANSE INVITATIE VOOR KROESJTSJEV? Eenzijdige actie zet oorspronkelijk Westers plan op losse schroeven Alle bakkersbedrijven in Haarlem verlagen broodprijs met vijf cent ikvit Bolletje/' Depressies op topsnelheid Toenemende bewolking s5^è'M0RRIS'êefore t/ou êuij! Belang bij uitstel Tibetaanse resolutie in UNO aanvaard KNVB-toto schenkt de Sportbonden ruim driekwart miljoen Het woord is aan V. de échte eierbeschuit v anderhammen ln de krant van heden: 74e JAARGANG No 89 DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 304e JAARGANG No 241 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk* Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE GAULLE SAN QUENTIN (California, V.S.) (UPI) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft Caryl Chessman voor de zevende maal uitstel van executie verleend opdat het zich over diens tiende beroep tegen zijn doodvonnis kan beraden. Dit betekent dat Chessman, die reeds elf jaar en vijf maanden in de dodencel zit opgesloten nog tenminste een jaar te leven heeft. De executiedatum was reeds vastgesteld op vrijdag. Zijn advocaat, George T. Davis, ge looft dat, wanneer het hof het beroep ver werpt, het ongeveer een jaar zal duren tot een nieuwe executiedatum is vastge steld. Behandeling van het beroep zal, onverschillig de uitslag, volgens Davis twee jaar vergen. Chessman werd in 1948, op zeventien tenlasteleggingen wegens ontvoering, be roving en aanranding tot twee doodvonnis sen en vijftien gevangenisstraffen veroor deeld. Chessman zei tot verslaggevers dat het nieuws van het uitstel hem niet erg had geschokt „Doorgaans wanhoop ik niet voor de laatste minuut", aldus Chessman. „Vrijdag zal een erg drukke dag wor den, in plaats van mijn laatste", zo merk te hij nog op. (Van onze correspondent in Parijs) Na de verschillende bezoeken, die de Russische ambassadeur in Parijs. Vino gradov de laatste dagen achtereenvolgens bij het Franse staatshoofd, generaal Char les de Gaulle en bij premier Michel De- bré heeft afgelegd wordt hier in diploma tieke kringen nu wel met vrij grote ze kerheid aangenomen, dat de leider van de Sovjet-regering. Nikita Kroesjtsjev, bin nen afzienbare tijd zijn opwachting ook in de Franse hoofdstad zal kunnen maken. De komst van Kroesjtsjev wordt in rege ringskringen in Parijs ontkend noch be vestigd. Vele tekenen wijzen echter wel in die richting. Het communiqué, dat giste ren over een langdurige kabinetszitting onder voorzitterschap van generaal De Gaulle werd uitgegeven, zegt alleen, dat de Franse regering een conferentie Oost- West toejuicht, doch geen mogelijkheid ziet een zo belangrijke gebeurtenis vóór het aanstaande voorjaar deugdelijk voor te bereiden. De Gaulle moet deze opinie ook hebben uitgesproken in een nota, die vorige week vrijdag naar Washington ver zonden werd. De suggestie van president Eisenhower de conferentie met de Russen nog dit jaar te houden is door generaal De Gaulle dus afgewezen. Dat Eisenho wer zijn persconferentie plotseling heeft afgelast wordt in Parijs dan ook in direct verband met deze gaullistische nul op het presidentiële request gebracht. Over de inconsequentie tussen deze wei gering aan de Westelijke bondgenoten en anderzijds de invitatie aan Kroesjtsjev wordt in officiële Franse kringen niet zon der elegantie heen gegleden. Niettemin is net onduidelijk waarom een Westelijk eenheidsfront niet en Frankrijk afzonder lijk wèl op korte termijn gereed zou kun nen zijn om met de Russen een transac tie van wereldomvattende betekenis te Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige aan de kust tijdelijk harde wind tussen noordwest en zuidwest. De zelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een vrolijke foto, genomen tijdens het bezoek dat de Koningin woensdag aan Nijmegen bracht. Hier verlaat de Vorstin de Schepenhal en zwaait zij naar de jubelende menigte. Behalve de r.k. universiteit bezocht de vorstin in de Keizer Karelstad onder meer twee tehuizen voor bejaarden en een transformatorenfabriek. De gemeente Nijmegen bood haar ter herinnering aan dit bezoek een verkleinde kopie van het standbeeld „Mariken van Nieumeghen" aan. Advertentie BARTEUÖRÏsST^"hARLEM TEL 13439 LEDSESTRAAT (BIJ KOMNGSPlEJd) AMSTERDAM TEL 223Wt FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN entameren. Integendeel dreigt de Weste lijke positie eerder verzwakt te worden indien Frankrijk op zijn eentje eerst een eigen dialoog met de Sovjet-Unie zou ope nen. Het is overigens wel pikant, dat de Fransen indertijd nog wel de luidste be zwaren hebben geuit tegen een tête-a-tête tussen Amerika en de Sovjet-Unie of schoon deze beide wereldmachten inder daad als gelijkwaardige grootheden met elkaar konden spreken. Frankrijk kan van daag daarentegen toch wel moeilijk meer als een volwassen wereldmogendheid be schouwd worden. De reden, waarom De Gaulle nu op nieuw een eigen partij in het westelijk concert wil blazen is intussen ook nog wel uit andere overwegingen dan persoonlijke hoogmoedswaan te verklaren. In een af zonderlijk overleg met Rusland zou Frank rijk mogelijk een hogere winst kunnen be dingen, dan als het kleinste lid van het westelijke trio in een topgesprek van vier. Het is immers a priori niet uitgesloten, dat het Kremlin wel bereid zou zijn Frank rijk een prijsje te betalen voor zijn ver dienste de Westelijke eenheid te verbre ken. Tegen beschuldigingen uit het wes telijke kamp kan Frankrijk altijd ant woorden dat Macmillan ten slotte al in Moskou is geweest en Eisenhower Kroesjt sjev uitvoerig op Amerikaanse bodem heeft ontmoet. Er bestaat zeker enig onderscheid tus sen voorbereidende besprekingen die in tussen hebben plaatsgevonden en de werkelijke onderhandelingen die nu eer der in de Franse bedoelingen schijnen te liggen. Doch ook indien al deze factoren geen hoofdrol zouden hebben gespeeld heeft Frankrijk er met het oog op de Al gerijnse oorlog en de voorbereidingen voor een eigen atoombom ontegenzeggelijk geen gering belang bij dat de topconferentie in groot verband nog enige tijd wordt uitge steld. Parijs kan het dan altijd nog zó voorstellen, dat een ontmoeting tussen De Gaulle en Kroesjtsjev deel uit maakt van de grondige voorbereiding van een confe rentie Oost—West, die Frankrijk altijd im mers onmisbaar heeft geacht. En in dat opzicht volgt Frankrijk formeel, als ge zegd, de voorbeelden die Engeland en Amerika eerst hadden gegeven. LONDEN (UPI) Het Engelse minis terie van buitenlandse zaken heeft een verklaring uitgegeven naar aanleiding van het Franse regeringscommuniqué: „Wij verwelkomen in de Franse verklaring de bevestiging, te willen deelnemen aan een spoedig te houden topconferentie", zo wordt gezegd. Echter, „wij zijn altijd van oordeel geweest, dat deze topconferentie eerder dan in de lente van volgend jaar moet worden gehouden, en natuurlijk zul- NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO heeft woensdag in een resolutie zijn ernstige bezorgd heid over de gebeurtenissen in Tibet uit gesproken en gevraagd de „fundamentele menselijke rechten van de Tibetanen en hun culturele en godsdienstige leven te eerbiedigen". De resolutie, waar men twee dagen over gedebatteerd had en die ten slotte met 45 tegen negen met 26 onthou dingen werd aangenomen, was een ont werp van Ierland en Malakka. Drie landen waren niet vertegenwoor digd. De tegenstemmers waren de Sovjet- Unie en de andere landen van het com munistische blok. Onder de voorstem mers behoorde ook Nederland. Nadat de bestedingscommissie van de KNVB-toto reeds eerder in incidentele gevallen bedragen uit de opbrengst van de toto aan Nederlandse sport bonden ter beschikking had gesteld, is thans het punt bereikt, waarop aan alle Nederlandse sportbonden een deel van de opbrengst ter beschikking kan worden ge steld. Ëen bedrag van 771.625 wordt thans onder de bonden verdeeld. Binnen enkele weken zal nog een bedrag van 73.105 ter beschikking komen. De tot nu toe verstrekte subsidies bedragen een to taal van 307.672. Onmiddellijk na de start van de KNVB- toto in februari 1957 is een begin gemaakt met het reserveren van middelen om ten minste een redelijk uitgerust sportcentrum binnen afzienbare tijd te kunnen stichten Gebleken is, dat voor de verwezenlijking van dit plan zo'n grote som nodig is, dat er enkele jaren mee gemoeid zullen zijn In totaal heeft de toto-bestedingscommissie voor het sportcentrum reeds een bedrag van ruim 2.702.000 gereserveerd. Dit is 10.82 percent van de totale inleg, die sedert het begin van de KNVB-toto f 24.980.104,75 bedraagt. Van deze kleine 25 miljoen gulden aan inleggelden heeft de KNVB al ruim negen- enhalf miljoen (38.16 percent) aan prijzen uitgekeerd. De KNVB-verenigingen ont vingen 9.851.173 (39.44 percent), de af delingen 610.035 (2.44 percent). len over de juiste datum besprekingen moeten worden gevoerd". Tot dusver geloofde men in Londen, dat de westelijke topconferentie de eerste week of tien dagen van november in Parijs zou kunnen worden gehouden, en dat de ont moeting met Kroesjtsjev begin december zou plaats hebben. (Reuter) Diplomatieke waarnemers in Londen zijn van mening, dat door de Fran se bekendmaking de voorbereiding van de topconferentie op losse schroeven is ko men te staan. Engeland is er steeds voor stander van geweest de conferentie zo spoe dig mogelijk te houden. Een Westduitse regeringswoordvoerder heeft gezegd, dat Bonn met iedere datum zal instemmen. President Eisenhower is voorstander van een Westelijke topconferentie en is bereid een dergelijke bijeenkomst op ieder mo gelijk ogenblik bij te wonen, aldus een me dedeling van James Hagerty, perschef van het Witte Huis. De president zal don derdagmiddag een persconferentie hou den. Volgens Reuter zijn er aanwijzingen dat de Amerikaanse regering niet zal trachten druk op president De Gaulle uit te oefe nen om hem tot een spoedige topconfe rentie tussen Oost en West over te halen. Volgens functionarissen te Washington staan de V.S. er niet bepaald op dat een topconferentie in december wordt gehou den, indien Frankrijk uitstel tot begin vol gend jaar wenst. HAVANA (UPI) In Havana hebben woensdag mitrailleurs gerateld en explo sies geklonken. Boven de stad hebben mi litaire vliegtuigen een luchtgevecht gele verd met vier toestellen, waaruit tegen de regering-Castro gerichte pamfletten over Havana werden uitgestrooid. Premier Fi del Castro is woensdag naar Camaguey gesneld, om op de legerplaats Ignacio Agramonte de basiskommandant, majoor Hubert Matos, te arresteren. Matos was uit het leger getreden met de mededeling dat hij genoeg had van Cas tro, waarop deze bekendmaakte dat Ma tos onrust in het Cubaanse leger heeft gezaaid en het hervormingsprogramma van de premier in de weg heeft gestaan. In de herfst brengen de Beierse boeren hun koeien van de bergweide naar stal. In de omgeving van Koningssee dienen de koeien, eenmaal van de bergen afgedaald in smalle bootjes te worden gedreven en over het meer vervoerd. De natuur levert een gran dioos decor voor dit gebeuren. Chinees spreekwoord: Wie het goede vraagt, weet veel. Het Haarlemse broodconflict heeft zich thans uitgebreid tot grote delen van Zuid-Kennemerland: Hillegom, Velsen, Beverwijk tot aan Castricum toe, Zandvoort en de Haarlemmer meer. Alle bakkers hebben besloten hun broodprijs met vijf cent te ver lagen, nadat tijdens de vergadering van de rayonale bakkerijcommissie, die woensdagmiddag is gehouden, ge bleken was, dat de kleinere bakkers van geen opgeven wilden weten. „Op houden met de zegeltjesactie, of wij gaan tot het uiterste" was het stand punt, dat de kleinbedrijven tegenover de grote broodfabrikanten innamen. Tijdens de vergadering van de bakkerij commissie, die werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van het grootbedrijf, de Rooms-katholieke Patroonsbond, de Neder landse Bakkerijstichting, alsmede van de drie werknemersorganisaties, is getracht alsnog een poging te doen de kleinere bak kers ervan af te houden de broodprijs te verlagen. Van de zijde van het grootbedrijf Vermaat is voorgesteld te komen tot een vergadering van de gezamenlijke Haarlem se bakkerijen om te trachten alsnog tot een oplossing te komen. Na afloop van de ver gadering is de secretaris van de bakkerij commissie de kleine bakkers, die hun prij zen hadden verlaagd, afgegaan, waarbij al spoedig bleek, dat men niet tot een ver gelijk wilde komen, alvorens de grootbe- Artvvrtovtio drijven hun zegeltjesactie zouden hebben gestaakt. De bakkerijcommissie was echter una niem in haar oordeel, dat men aan dit „ul timatum" geen gevolg kon geven. Daarop heeft men besloten alle bakkers in Haarlem vry te laten in hun besluiten de broodprijs te laten zakken. Verlaagden de kleinere bakkers tot dusverre alleen nog maar de prijzen van wit- en bruin- brood met vijf cent, de grootbedrijven be sloten de prjjzen van alle broodsoorten met vijf cent te verlagen. Vanmorgen kre gen wij de indruk, dat men bij de kleinere bakkers van deze nieuwe ontwikkeling nog niet op de hoogte was. Vermoedelijk zullen zy nu ook de prijs van alle brood verlagen. Dat het conflict is uitgebreid tot geheel Zuid-Kennemerland vindt zijn oorzaak in het feit, dat het gebied van de Haarlemse grootbedrijven zich tot ver buiten Haar lem uitstrekt, zodat ook de zelfstandige bakkers in die gebieden hun prijzen moes ten verlagen. Van een vertegenwoordiger van de werknemers in de bakkersbedrijven ver namen wij, dat zij deze actie in hoge mate betreuren. Zij poneerden, dat de gehele zaak hen onlogisch voorkwam en dat de enige actie, die niet had moeten worden gevoerd, de broodstrijd was. De werknemer wordt, aldus werd ons van deze zijde mee gedeeld, door de actie onmiddellijk in zijn loon aangetast, omdat de provisie door de lagere broodprijs terugliep. Dat alle kleinbedrijven thans aan de ac tie deelnemen vindt zijn oorzaak in de om standigheid, dat zij niet geneigd zijn om ook maar voor enige weken hun debiet te laten glippen. Het standpunt van de kleinbedrijven is nog ongewijzigd gebleven. Zij menen, dat de grote broodfabrieken proberen een mo nopoliepositie in te nemen. Deze grootbe drijven pogen, aldus vernamen wij van één der kleinere bakkers, door middel van hun zegeltjesactie en door het invoeren van nachtarbeid de laatste slag aan het kleinbedrijf toe te brengen. Overigens was deze bakker van mening, dat door de jarenlange concurrentiestrijd met de grootbedrijven, slechts de meest gezonde kleine bedrijven zijn overgeble ven. „Wij kunnen de strijd jaren en jaren volhouden", aldus deze kleine bakker. Nader vernemen wy nog van de zyde van het actiecomité, dat alle bakkers al dan niet aangesloten by het weerstandsfonds de verlaging van de broodprijs zullen door voeren. Aan bakkers uit de randgemeenten is advies gegeven om niet nodeloos tot ver laging over te gaan, omdat men de actie tot Heemstede en Haarlem hoopt te kunnen beperken. Tevens wordt geadviseerd om aan de bezorgers en andere medewerkers, die op provisiebasis werken, in iedergeval het gemiddelde loon over de laatste vier weken uit te betalen, opdat dezen geen schade van de actie zullen ondervinden. (Van onze weerkundige medewerker) Het regengebied dat ons gistermiddag bereikte, is met een snelheid van bij de 100 kilometer per uur over de oceaan en Engeland getrokken. Nu wil het dan eindelijk wel wat rege nen. Misschien in de komende weken meer dan iedereen lief is, want boven de oceaan heeft zich tot op grote hoogte in de atmosfeer een krachtige westelijke stroming ontwikkeld. Nu de hogedrukgebieden zich boven het vasteland van Europa hebben terugge trokken krijgen de oceaandepressies rond het Noordzeegebied vrij spel. Zondagmor gen kregen wij met windstoten van ruim 100 kilometer per uur al een voorproefje. Het had trouwens na 23 januari van dit jaar niet meer zo hard gewaaid, zodat wij echt weer even aan zoveel wind moesten Advertentie Bij iedere jas een passende tas ht'hn Thcniiiiis ELEGANTE TASSEN EN BYOUX GR HOUTSTRAAT Ma HAARLEM TELEFOON 2041S Advertentie de nieuwe marklin-katalogus is er bij technisch speelgoed jansweg 1 - haarlem - telef. 16219 Haarlems betere speciaalzaak pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving5. 7. 13 Agenda JJ Onderwijsvernieuwing V 11 Wegverkeersdag 11 Vluchtelingenprobleem 11 Beurs 13 Feuilleton 15 Radio en Televisie 15 Kunst 15 Duitsland-Nederland 17, 19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1