„TRAVIATA" WESTBUITSE NOTITIES Britse motorshow herbergt een record aantal modellen Republikeinen kunnen profijt hebben van politieke dooi Naarmate de Rijn is gezakt is het mostgewicht gestegen Washingtonse conferentie wijst op dooi aan de zuidpool Qok hier triomfeert de kleine wagen X HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Brits opperrechter wil terug naar lijfstraffen <rS? R00MB0TERGEBAK Rijkspersoneel krijgt vrij op 2 januari 1960 Kroesjtsjev zou voordeel kunnen trekken uit de binnenlandse verhoudingen in Amerika DE WIJN VAN DE EEUW Examens TELEVISIE Overspannen man in bisschoppelijk paleis Oud-Tweede Kamerlid Meyerink overleden NIET GRAAG GEMIDDELDE TE PAARD OVERVLOED ZETELVAST BENZINECHEQUES EENHEIDSBLAD REKENMEESTER VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft woensdag de 44ste internationale motorshow in het gi gantische Earl's Court gebouw geopend. De Britse motorshow, de grootste ter we reld, is altijd een evenement, al wordt er tegenwoordig vrijwel niets meer getoond, dat gloednieuw is. De tijd is voorbij, dat de Britse automobielindustrie haar nieuwe modellen tot aan de show geheim hield. Het bijzondere van de show van dit jaar is niet alleen het record aantal merken (350) maar eveneens het record aantal nieuwe modellen. Zelden is de Britse auto mobielindustrie zo vruchtbaar geweest als in de afgelopen maanden. De Britse autofabrieken hebben zich, al leken zij soms wel eens wat traag, de laatste jaren met grote soepelheid aan de marktverhoudingen weten aan te pas sen en oogsten daarvan thans de resulta ten. Meer dan twintig percent van de ge hele Britse uitvoer bestond uit auto's en andere produkten van de automobielin dustrie. De algemene export nam in één jaar toe met 2,8 percent, maar die van automobilen met15,6 percent! Over bodig te zeggen, hoe afhankelijk de Britse economie van de automobielproduktie is. De grote meevaller was het ongedroom- de succes in de Verenigde Staten van de Britse wagens uit de middenklasse. Voor de eerste maal sloeg het Britse produkt daar alle andere Europese rivalen. Som migen vrezen, dat deze onverwachte hausse maar tijdelijk is en dat de Britse automobielindustrie tlan een uiterst harde dobber zal krijgen op het Europese vaste land. De Amerikaanse „compactwagens", welke hier thans ook getoond worden schij nen nog geen rechtstreekse bedreiging van de Engelse middelgrote wagen, noch op de Amerikaanse markt noch in Enge land zelf, waar men weinig voor Ameri kaanse wagens voelt. Hoe het ook zij, de Engelse auto-in dustrie is gereed voor de slag tegen het continent zij hoopt vurig, dat de Euro pese markt met Britse actieve deelne ming tot stand komt! De Britse autofa brikanten zijn veel minder bevreesd voor concurrentie dan hun Franse collega's, ook al omdat het Brits-Europese handelsver keer in auto's al zo lang wederkerig is, zij het met een zekere quota- en fiscale bescherming. Vooral Duitse en Finse auto's zijn hier goed ingevoerd. De Britten hebben zich aan de continen tale stijl aangepast door het in dienst ne men van beroemde Italiaanse ontwer pers. Farina, Michelotti, Issigonis zijn namen, waarmee het Britse publiek in een minimum van tijd vertrouwd is ge raakt. De periode van het onbevredigende compromis schijnt voorbij. Twee fabrieken, welke tot Engelands grootste automobielconcern behoren, heb ben thans het Britse publiek voorgezet, waar dit het meest om vraagt een klei ne, maar toch ruime wagen, welke ech ter niets van doen mag hebben met de miniatuur „zeepbellen"-karretjes. Deze zijn inderdaad aardig voor jongelui of vrijgezellen, maar gezinnen eisen een voertuig, dat meer comfort biedt. Deze fabrieken hebben thans een tweeling op de markt gebracht, want in silhouet en mechanisme is er geen verschil. Beide bieden plaats aan vier volwassenen. Het is inderdaad een revolutionaire vondst, tot stand gekomen na jarenlange zorgvuldige voorbereiding. Ze bezitten frontwielaan- drijving en de motor, welke zich voorin bevindt, is om ruimte te sparen, dwars geplaatst. Verder is er onafhankelijke rub bervering. De ontwerper heeft verklaard, dat deze wagens, welke tot borsthoogte reiken, niet alleen klein zijn ter wille van het economisch nut, maar ook omdat men een nieuwe manier heeft gevonden om het interieur zeer groot te maken! Dezelfde produktiegroep heeft sinds ok tober niet minder dan zeven geheel nieu we modellen op de markt gebracht, die al le de Italiaanse invloed ondergingen. Een andere fabriek komt met een nieu we zuinige motor en weer een andere met een wagen, waarbij die smeerpunten ont breken, die geregeld attentie behoeven en die 10.000 km. kan rijden zonder speciaal onderhoud. Deze auto bezit ook een zeer korte draaicirkel. Algemeen kenmerk van de show is be halve de bereikte volwassenheid in ont werp, compactor en economischer moto ren en stijgende compressie-ratio's voor meer krachtontwikkeling bij gebruik van brandstof met groter oktaangehalte. Schijfremmen vinden meer en meer in gang, "alsmede automatische transmissie, voor welke laatste een extra bedrag bere kend wordt. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) Lord Parker, Engelands opperrechter heeft in verband met de enorme toene ming van de misdadigheid, voorgesteld de in 1948 afgeschafte lijfstraffen weer in te voeren. H>j wil echter alleen, dat de roe de van berkentakken, die dient voor kas tijden, weer terugkomt, maar niet het wrede middeleeuwse tuchtigingsmiddel de zogenaamde „kat", bestaande uit dik ke touwen met negen knopen, samenge bonden aan een handvat, waarmee de mis dadigers onder medisch toezicht in de ge vangenis werden afgeranseld, hetgeen vaak tot zware verwondingen en bewus teloosheid leidde. De vooruitstrevende mi nister van binnenlandse zaken Butler is de man, die tot nu toe alles doet om de Engelse strafwetgeving te hervormen en humaner te maken. Het is de vraag ech ter of hij zal zwichten voor het in zijn eigen conservatieve partij levende ver langen om de lijfstraffen te herstellen. Slaan behoort nog altijd tot de Engelse schoolopvoeding, hoewel steeds meer scholen de stokslagen, die in een speciaal kamertje door de schoolhoofden of h.b.s.- directeuren op voorstel van onderwijzer of leraar worden uitgedeeld, afschaffen. Rechter Parker oefende kritiek uit op het feit, dat er een tekort is aan politie en dat deze ondoelmatig is georganiseerd, terwijl haar technische uitrusting ouder- we's is. Het gevolg is, dat de misdadiger in Engeland in vele opzichten vrij spel heeft en de opsporingskans te klein is. Advertentie Wij bezorgen overal SPAARNWOUDERSTR. Telefoon 21550 75 De ambtenaren, in dienst van het rijk, zullen op 2 januari 1960 vrij zijn. De twee de januari Van het volgend jaar valt op een zaterdag. Het wordt economische ge acht, deze halve dag, liggend tussen de vrije Nieuwjaarsdag en de daarop volgen de zondag, de departementen te openen. De rijksambtenaren zullen echter de ze extra vrije dag moeten inhalen. Waar schijnlijk zullen zij in de eerste weken van het nieuwe jaar dagelijks een half uur moeten inlopen. Het is nog niet bekend, welke regeling ten aanzien van de tweede januari door de gemeenten zal worden ge troffen. (Van onze correspondent in de V.S.j Indien er geen onvoorziene dingen gebeu ren blijft het deze gehele komende winter dooien in de internationale politiek. De temperatuur behoeft niet ver boven het vriespunt te komen, maar zolang Kroesj tsjev nog uitziet naar het tegenbezoek van (Van onze correspondent in Bonn) In Noord- en Midden-Duitsland klaagt men over de droogte, maar wie in deze laatste weken van oktober langs de Rijn en de Moezel, langs de Ahr en door Baden- Württemberg rijdt, ziet alleen maar vro lijke gezichten. Want de droogte van dit jaar zal zorgen, zo zeggen de kenners in deze gebieden, voor een Jahrhundert- wein", een wijn zoals in geen eeuw is voorgekomen. De laatste dagen komen er uit de wijn gebieden bezuiden Bonn steeds meer be richten over de te verwachten goede kwa liteit. Deze kwaliteit berekent men uit het „mostgewicht": de hoeveelheid druiven sap, te bepalen naar de hoeveelheid Oechsles. Oechsle was een technicus uit Pforz- (Van onze correspondent in de V.S.) Als resultaat van de conferentie over de zuidpool te Washington kan men verwach ten, dat het politiek gesproken in Ant arctica zal gaan dooien. Gedurende het Internationale Geofysische Jaar dat in 1958 is geëindigd, is gebleken, dat onder scheiden staten ondanks uiteenlopende oogmerken vruchtbaar konden samen werken op wetenschappelijk gebied. Van daar dat president Eisenhower ongeveer een jaar geleden heeft voorgesteld die sa menwerking voort te zetten in het zuid poolgebied, dat dan gedemilitairiseerd zou moeten blijven en open zou moeten staan voor wetenschappelijke onderzoekers van alle landen, die er belangstelling voor hebben. Na een langdurige voorbereiding is te Washington een internationale conferen tie belegd van twaalf staten, die het in be ginsel eens zijn geworden over een ver drag om zulk wetenschappelijk werk rond de zuidpool mogelijk te maken. Toch zul len de afgevaardigden voor deze conferen tie nog wel enige weken nodig hebben om tot een definitief verdrag te geraken. In dit geval zijn echter de vertegenwoordi gers van ae Verenigde Staten en de Sov jet-Unie het vrijwel met elkaar eens. Voor al daardoor is de kans groot, dat deze con ferentie het eerste, bescheiden bewijs zal leveren van een internationale politieke dooi. Noch de Sovjet-Unie noch Amerika heeft enige officiële aanspraak doen gelden op gebied rond de zuidpool en geen van deze landen erkent aanspraken van andere sta ten, die aan deze conferentie deelnemen. Er zitten echter rivalen rond de conferen tietafel: Groot-Brittannië, Chili en Argen tinië betwisten elkander gebied aan de on derkant van de aarde. Zij wensen hun aanspraken niet op te geven. Dat zal ook niet nodig zijn. Het verdrag dat men wil sluiten zal deze aanspraken noch bevesti gen, noch nietig verklaren. Men wil alleen vastleggen dat het zuidpoolgebied gede militairiseerd zal worden en open zal staan voor alle wetenschappelijke onder zoekers. Demilitairisatie vereist echter een ze kere vorm van inspectie en controle. Al zal deze niet uitgebreid behoeven te zijn, zij zal toch internationaal georganiseerd behoren te worden. Sommige deelnemers aan de conferentie spreken van een in ternationaal orgaan hiervoor, andere van een internationaal regime. Dat woord wekt kennelijk de argwaan op van Chili en Argentinië, die op die manier toch hun territoriale aanspraken in gevaar zien ko men. Het lijkt echter wel mogelijk de in spectie aldus te organiseren, dat genoem de Zuidamerikaanse staten er vrede mee kunnen hebben. Hoe belangrijk de bijeenkomst wordt ge acht, blijkt wel uit het feit, dat vele hoge vertegenwoordigers hiervoor naar Wash ington zijn gekomen: Walter Nash, de premier van Nieuw-Zeeland, Casey, Autralië's minister van Buitenlandse Zaken en diens collega Louw van Zuid- Afrika Koeznetsov de eerste onderminis ter van Buitenlandse Zaken van de Sov jet-Unie en vertegenwoordigers van Ar gentinië, België, Chili, Frankrijk, Groot- Brittannië, Japan en Noorwegen. (UPI) De conferentie is het eens ge worden over de procedureregels en heeft twee commissies ingesteld. De ene com missie zal zich bezighouden met politieke en juridische zaken, de andere met weten schappelijke onderwerpen. De specifieke kwesties waarover de commissies zullen beraadslagen, zullen later worden vastge steld. Alle twaalf landen zullen in elk der commissies zitting hebben. Het voorzitter schap zal in alfabetische volgorde onder de delegatieleiders roteren. De zittingen zijn besloten. Mededelingen die aan de pers gedaan worden, behoeven de goed keuring van alle landen die aan de con ferentie deelnemen, maar vernomen wordt dat een gedelegeerde zich het recht wenste vooi te behouden de pers in te lich ten over de opvattingen van zijn eigen land. Advertentie 'n betrouwbaar Zwitsers anker horloge Amsterdam. Vrije Univ. Doctoraalexamen ge neeskunde: H. Jonkhoff, Haarlem. Leiden. Doctoraalexamen scheikunde: G. v. d. Kuip. Overveen. Amsterdam. Gem. Univ. Gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde de heer M. Avinor uit Israel. Zijn proefschrift is gewijd aan het onderzoek van de effecten, die activering met koper of zilver hebben op de fotogeleiding, licht absorptie en luminiscentie van kristallen van cadmiumsulfide. heim, die in het midden van de vorige eeuw de „mostwaag" uitvond. Hij rede neerde daarbij als volgt: „Suiker is zwaar der dan water. Construeer nu een meet toestel, dat, in de most ondergedompeld, het specifieke gewicht hiervan aangeeft ten opzichte van water". Dat lukte Oechs le. Volgens zijn, thans uiteraard verfijn de, toestellen ziin 5 graad Oechsle gelijk aan één percent suiker in een bepaalde hoeveelheid druivensap. Honderd graad Oechsle zijn dus gelijk aan 20 percent drui- vensuiker, en dat komt overeen met een alcoholpercentage van 10 percent bij een volledig uitgewerkt gistingsproces, waar bij de druivensuiker zich splitst in alco hol en koolzuur, waarvan het laatste ont wijkt en de alcohol blijft. In een normale wijn ontstaat overigens nooit meer dan 14 percent alcohol. Het restant druiven- suiker, de zogenaamde Rest-Süsse, blijft ongesplitst in de wijn achter. Weliswaar zijn er allerhande achterbakse methoden om het effect van deze Rest-Süsse bij een laag alcoholgehalte te verkrijgen, maar dat is bij de wet verboden. Want wat er niet allemaal met wijn kan gebeuren vóór men in de winkel een fles koopt van een soort, waarvoor uw wijnhandelaar niet in staat die aan Rijn en Moezel weten er van mee te praten! Dezer dagen meldde men uit Heppen- heim aan de Hessische Bergstrasse in het zuidwesten van het land, dat bij een „Beerenauslese" (de oogst van overrijpe, zeer edele druivensoorten, waarvan de wijn direct gekelderd pleegt te worden) een mostgewicht van 177 graad Oechsle bij 9,8 promille zuur was gemeten. Dat was de hoogste gewichtsopgave van deze herfst en trouwens uit de hele geschiede nis van de wijncultuur aan de Bergstras se. Hoe hoger het mostgewicht, des te ho ger ook de hoeveelheid natuursuiker in de druiven en dat komt weer neer op een wijn, die de beste fijnproevers zeer bij zonder moet smaken. Men gelooft nu in vakkringen, dat een Oechslegewicht van 177 zeker nog op tal van andere plaatsen langs Rijn en Moezel zal worden behaald, ja dat 200 graad Oechsle zeker mogelijk is. Het is om dit alles, dat men thans van een „Jahrhundertwein" spreekt omdat normaliter de grens van 120 graad Oechsle nauwelijks overschreden pleegt te worden ook niet waar het de Beerenauslese aan gaat. Dat men zich daarbij langs Rijn en Moezel op steelse wijze verheugt over het zakken van het water in de rivieren, neemt men de wijnboeren niet kwalijk. Want men denkt daarbij aan een oud ge zegde over de stand van het Rijnwater bij Kaub, waarheen de schippers van de Rijnschepen de laatste weken zo droevig staren. Volgens de wijnboeren betekent de lage Rijnstand: Fallt der Rhein am Kauber Pegel unter die hundertmarke, dan steigen die most- gewichte über 100 grad Oechsle". Welnu, daaraan is op het ogenblik geen twijfel. De zon staat reeds een half jaar lang de hellingen langs de rivieren in het zuiden en zuidwesten te stoven. De eer ste oogst is al binnen» en belooft meer dan men ooit heeft durven hopen. Men hoort het thans allerwegen langs Moezel, Rijn en Ahr: „Over 1953 is alleen maar iets goeds te zeggen, over 1955, 1956 en 1957 waren we niet tevreden, 1958 was niet slecht, maar 1959 brengt een wijn zoals er in geen jaren, in geen decennia, is ge weest". De consument denkt hiervan ove rigens het zijne: als er weinig wijn is, is het wijndrinken een dure aangelegenheid. Nu er veel zal zijn, vreest men eveneens hoge prijzen, omdat de 1959-er kwalitatief zo uitzonderlijk belooft te worden... m Eisenhower op wie hij in Washington zo veel indruk wist te maken, zal de Sovjet- Unie willen voorkomen dat er opnieuw vorst intreedt. En er bestaat vrij veel kans, dat de temperatuur eind mei, begin juni 1960 nog aanmerkelijk zal stijgen. Dan hoopt Eisenhower de Sovjet-Unie te bezoeken en waarschijnlijk zal men hem daar een warme ontvangst bereiden. Zou men omstreeks die tijd de indruk hebben, dat er werkelijk een beter stadium was in getreden in de internationale politiek, dan zou dat aan de populariteit van Eisenho wer zeer ten goede komen en zou de Re publikeinse partij daar stellig van mee profiteren. Reeds voordat de conferentie in Camp David begon, wees een Gallup-onderzoek uit, dat 52 percent van het Amerikaanse volk Kroesjtsjevs bezoek een goed ding noemde. Slechts negentien percent van de Amerikanen had bezwaar tegen de komst van de Russische staatsman. Men kan aan nemen. dat na Camp David het volksoor deel nog gunstiger geworden is. Eisenhower is niet tot dit gedurfde ini tiatief overgegaan teneinde politieke winst te bereiken voor zijn partij (zulk een par tijman is hij stellig niet) maar die winst zit er daarom wel in voor de Republikei nen, en men kan zich afvragen of in de zomer van 1960 binnenlandse politieke mo tieven niet meer zullen meespreken bij de gedragslijn in het buitenlands beleid. In een verkiezingsjaar begint de binnenland se politiek zozeer te overheersen, dat men althans met die mogelijkheid rekening moet houden. Nixons kans Voor de Republikeinen zou de reis /an de president naar Moskou op een heel gunstig tijdstip kunnen vallen: vlak voor de partijcongressen, de conventies, van de twee grote politieke partijen. Op die conventies worden de kandidaten geko zen voor het presidentschap. De verkie zingen worden begin november gehouden. Gesteld dat men een voortzetting van de dooi kan verwachten in de zomer van 1960 dan zal daar vooral van profiteren Ri chard Nixon, de vice-president, die niets liever zou wensen dan Eisenhower op te volgen. Nixon zal er dan op kunnen wij zen, dat hij 'n actief aandeel heeft gehad in het internationale smeltproces. Hij heeft in de zomer van 1959 de Sovjet-Unie be zocht en in die periode is het besluit ge vallen voor een verrassende wending: de bezoeken over en weer van Kroesjtsjev en Eisenhower aan eikaars landen. Willen de Republikeinen inderdaad pro fiteren van de nieuwe koers die onge twijfeld populair zal zijn dan moeten zij beslist voorkomen dat het internationale weer van streek raakt en dat het kwik weer onder het vriespunt daalt. In die pe riode tussen juni en november 1960 zouden de Russen daarom wel eens kunnen pro beren of zij bepaalde concessies van de Amerikanen konden loskrijgen en of zij de balans niet enigszins in hun voordeel konden doen doorslaan. Voor hen moet dat de gunstigste periode zijn, want de Re publikeinen zullen in dat tijdvak uiterma te beducht zijn voor een publiek fiasco van hun buitenlands beleid, voor een nieuwe vriesperiode dus. Een flagrante schending van internatio nale afspraken zouden Eisenhower en de zijnen wel niet gedogen, maar belangheb benden in de Republikeinse partij zouden er niet voor voelen stampij te maken naar aanleiding van betrekkelijk zachtaardig uitgeoefende Russische pressie. Advertentie „vol-automatic" scherpinstelling fantastische beeldstabiliteit leverbaar met afstandbediening het beste Duitse fabrikaat 0 het SUCCES van de Firato 1959 Alleenvert. v. Haarlem en omstreken Kleine Houtstraat 25 - Tel. 14828 Nagtzaamstraat 57 - Tel. 15641 Installatie en service door eigen vakkundig personeel Cussen de Walvisvaartmaatschappij en de vakcentrale voor zeevarenden zijn moeilijkheden gerezen over de lonen van de bemanning van de Willem Barendsz, hetgeen wellicht kan leiden tot een vertraging van het afvaart- schema van het schip, dat op 31 ok tober zee zou moeten kiezen. Des ondanks wordt alles aan boord van de drijvende traanfabriek in gereedheid gebracht voor het vertrek. Hier gaat een „maaltje" aardappelen aan boord. Vanochtend omstreeks elf uur meldde een man zich bij het rooms-katholiek aartbisschoppelijk paleis aan de Malie baan te Utrecht. Hij wilde de bisschop spreken, maar dit bleek niet te gaan. De man geraakte in overspannen toestand en maakte zoveel kabaal, dat de politie werd gealarmeerd. Vijf agenten haalden de man uit het paleis en brachten hem ter kal mering over naar het hoofdbureau van politie. Op 75-jarige leeftijd is in zijn woning te Arnhem overleden het oud-Tweede-Ka merlid voor de A.R.-partij H. J. W. A. Meijerink overleden. De heer Meijerink is in Nederland en in het toenmalige Neder- landsch-Indië vele jaren in het onderwijs werkzaam geweest. In 1937 werd hij lid der Tweede Kamer voor de A.R.-partij, in welke functie hij in 1945 herbenoemd werd. Hij is vooral bekend geworden door zijn optreden tij dens en na de Rondetafelconferentie. De teraardebestelling zal geschieden maandag half drie op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem. De burgemeester van München, de so ciaal-democraat Wimmer, die binnenkort aftreedt, verklaarde onlangs na een twaalfjarige ambtstijd, en vlak na de vie ring van zijn 75ste verjaardag: „Ik zou niet graag Adenauer willen zijn. Niemand heeft het recht zich voor onontbeerlijk te verklaren. Ik wil noch als een menselijk wrak mijn werk verlaten, noch per dood kist uit het raadhuis worden gedragen. Wie 75 is, moet zijn zeilen strijken en ook eens aan een ander een kans laten. An ders is er na zijn dood niemand meer, die het werk kan voortzetten." De Westduitse regering heeft uitgere kend, dat de gemiddelde Westduitse werk nemer een maandloon heeft van 421 mark, dat is bijna 370 gulden. Het vorige jaar steeg het gemiddelde brutoloon en salaris met 23 mark of wel met bijna 5,8 percent. De 24-jarige Westduitse luitenant Sigurd Drossart is op het ogenblik bezig aan een hoogst merkwaardige rit te paard De jonge officier kocht drie jaar geleden van een boer een trekpaard, dat er niet zo best meer uitzag. Hij verzorgde het dier blijk baar prima, want in de loop van de afge lopen anderhalf jaar bleek het paard taai, snel en gewillig te zijn. Drossart trok daar uit zijn conclusies en besteeg het ros on langs op weg naar.. Venetië, een ritje van negenhonderd kilometer. De tocht over de Alpen moet volgens de luitenant geen monsterrit zijn, want hoe deed men dat vroeger, zonder auto en vliegtuig dan? Toch ook per paard? Dagelijks wil hij met zijn „Lotte", zoals het paard heet, zeven tig kilometer afleggen. Hij gaat via Inns bruck, de Brennerpas, Bozen en Padua. Hij gelooft vast, dat er overal onderweg wel boeren zijn, die hem en Lotte inwo ning zullen gevenOm Lotte te sparen, krijgt zij op asfaltstraten kurken hoeven onder. In Hamburg zijn negenhonderd schil ders, schrijvers, componisten en beeld houwers. Hoe al die mannen van de kunst aan de kost komen, is niet iedereen dui delijk. Het enige wat vast staat is, dat een schrijver gemiddeld 315 mark per maand verdient en daarvan kan men in het peperdure Hamburg misschien net de huur, maar nog geen brood betalen. Bui ten Hamburg gaat het ook niet zo best. Tenminste, in de gehele Bondsrepubliek zijn slechts driehonderd schrijvers (op een bevolking van 52 miljoen), die het aan trekkelijke inkomen van 25.000 mark per jaar halen. Met de componisten is de ma laise al even groot: in Hamburg zijn twee componisten, die kunnen leven van de vruchten van wat zij hebben gecompo neerd. Alle andere Hamburgse kunste naars hebben er een baantje bij. Toch gaat het diverse Hamburgse schilders en beeldhouwers niet zo slecht, want zij kun nen aan hun trekken komen, omdat de stadsregering besloten heeft een deel van de bouwsom van gebouwen, die met open bare middelen tot stand zijn gekomen, voor de kunst te besteden. Op een regenachtige nacht in april 1952 betrapte een nachtwaker, in het wereld beroemde Zuidduitse Oberammergau, Jo- hann Dittinger, de beroepsbrandweerman Franz Riedl erop, dat deze een auto wil de stelen. De nachtwaker poogde de dief te grijpen, maar deze loste drie pistool schoten op Dittinger, die alle misten. De nachtwaker stapte naar de politie, maar daar toonde wachtmeester Scheibengru- ber zich niet bereid de dader te gaan pak ken. Ook toen Dittinger de brandweerman twee weken later op straat herkende en ijlings naar de politie stapte, deed men niets. Scheibengruber had pijn in zijn rug en kon niet weg.Een paar weken later zag Dittinger Riedl. Hij waarschuwde de wachtmeester, maar Scheibengruber ant woordde: „Dat is toch onze Frans, die ken ik. Dat kan hem nooit geweest zijn.." Sedert 1 oktober geven alle banken en spaarbanken in de Bondsrepubliek benzi- nechèques uit Men kan benzine tanken, olie laten verversen, zijn wagen laten was sen enzovoort tot een bedrag van vijftig mark. In een chèqueboek zitten tien chè- ques. De klant behoeft slechts zijn auto nummer op de chèque te schrijven, er zijn handtekening onder te zetten en na con trole accepteert de benzinepompman dat als geld. Dertig duizend benzinestations in West-Duitsland en West-Berlijn nemen dergelijke chèques aan. Het gaat hierbij om pompen met een totaal omzet van drie miljard mark per jaar. Met advertenties van een pagina groot kondigden vier Westeuropese uitgevers de zer dagen het verschijnen per januari 1960 aan van een nieuw tijdschrift, genaamd „Capitol". Het blad krijgt een oplage van driehonderdduizend exemplaren en wordt uitgegeven door de Hamburgse uitgever Axel Springer (van Die Welt, Der Spiegel, Bild-Zeitung, enz.), Jean Prouvost (Paris- Match), Arnoldo Mondadori (Epoca, Ita lië) en Lodr Drogheda (Financial Times). Sedert de „Götterdammerung der Casare zo kan men in de advertenties lezen, zoekt Europa naar een eenheid. Capitol. zal in een Italiaanse, Franse, Duitse en Engelse vertaling helpen wegen naar deze eenheid te zoeken Anders, met betrekking tot die eenheid doet minister van Economische Zaken, professor Erhard, het. Met eveneens zeer grote, zeer dure advertenties, versierd met een fraaie foto van de minister, verkon digt hij dat zes plus zeven plus vijf gelijk een is. Dat wil zeggen: het Europa van de zes (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) en dat van de kleine vrijhandelszone (Groot- Brittannië, Zweden, Denemarken, Noor wegen, Oostenrijk, Zwitserland en Portu gal) plus de „onafhankelijken „Turkije, Ierland, IJsland, Griekenland en Spanje moeten een worden. En gauw „Wij wil len Europa, het gehele Europa van 300 miljoen mensen", zegt Europese-eenheid- bevorderaar Erhard in deze advertenties, waarvan sommige Duitsers zeggen: „Paarlen voor de zwijnen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11