Groen Co België wil zijn NAVO-bijdrage van Europa naar Afrika verschuiven BB-dienstplicht maakt niet veel kans in West-Duitsland Wekelijkse Esperanto* curses Acht miljard mark in vier jaar voor Westduitse wegenbouw Defensie-uitgaven worden herzien ten behoeve van krediet voor Kongo AKKERTJES NAAIMACHINES Tweede les 13 Sterftecijfer in Peking in 8 jaar gehalveerd Loenik II sloeg een kleine krater in maanoppervlak met Akkertjes zijn „nare dagen" geen nare dagen meer Kosten levensonderhoud iets gedaald Brug nabij Overschie ingestort Huivering voor vergroting overheidsbevoegdheid Uw i meubelen voor één keer uitgeven het daarom Nehroe: „China niet zo verlangend naar vrede als Sovjet-Unie" Centrale Verwarming Oliestook-installaties Nederlandse werf gaat Noors schip repareren Zeepost „Kleine Vier" bijeen in Liechtenstein Over toerisme en over postzegelvraagstukken Er zijn 670 kilometer nieuzve autobahnen nodig om de sterke groei van het verkeer op te vangen VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Financiën, prof. Jean van Houtte, heeft aan een lunch van de Vereniging der Belgische econo misten nogmaals de nadruk gelegd op het feit, dat de Belgische belastingbetalers zich een grote inspanning moeten ge troosten om Belgisch Kongo te helpen in de moeilijke overgangsperiode naar de onafhankelijkheid. „Het spreekt immers vanzelf", aldus prof. Van Houtte, „dat een gunstige politieke ontwikkeling en en ver steviging van het vertrouwen in de privé- investeringen uilgesloten zijn wanneer België de indruk wekt, dat het de moed laat zakken en niet permanent in Kongo aanwezig wil blijven. Derhalve is beslo ten om op de buitengewone dienst 1960 de nodige kredieten uit te trekken voor de fi nanciering van een fonds tot bijstand van Kongo en kredieten voor de participatie van België in een Belgisch-Kongolese maatschappij voor ontwikkeling. De fi nanciële inspanning van België zal aldus over 1960 ongeveer 5 miljard frank of 380 miljoen gulden bedragen. Ik meen, dat, rekening houdend met de Belgische be volking en het nationaal inkomen, deze inspanning waarschijnlijk een der be langrijkste van de wereld is, ten voordele van de minder ontwikkelde landen en voornamelijk ten behoeve van Kongo. De ze inspanning", aldus prof. Van Houtte, „heeft naar het oordeel van de Belgische regering de prioriteit op alle andere staats uitgaven. Het betekent dat België zich er van bewust is, dat wanneer het de nodige financiële offers brengt om een gezonde economische en sociale toestand te schep pen in het hart van Afrika, het de zaak van de wereldvrede en van de verdedi ging van het Westen dient. Deze dienst is tenminste evenveel waard als de Belgische militaire inspanning. Deze laatste zal moeten worden herzien", aldus de Belgi sche minister van Financiën. De verklaring van prof. Van Houtte wijst er duidelijk op, dat België in 1960 zijn nieuwe investeringen in militair ma terieel tot op een minimum gaat beperken om zoveel mogelijk kredieten ter beschik king te kunnen stellen van Belgisch Kon go en van Roeanda-Oeroendi. Voor deze beide mandaatgebieden wordt een kre diet uitgetrokken van 750 miljoen frank of 57 miljoen gulden. Maar de Belgische re gering zal haar nieuw militair program voor 1960 in de NAVO-raad te Parijs moe ten gaan verklaren en verdedigen. Het be houd van de Belgische Kongo, een ura- niumland in het Westerse kamp, is van enorme strategische betekenis, aldus ver klaarden Belgische militaire waarnemers. Een wanordelijke toestand in Belgisch Kongo zal het communisme of het Nas- gerisme in de Afrikaanse gebieden onder de evenaar introduceren. Nadere precise ringen over vermindering van de Belgi sche militaire inspanning in 1960 ontbre ken vooralsnog, daar de Belgische miljoe nenota, waarin de militaire politiek van de regering wordt uiteengezet, pas eind november zal worden gepubliceerd. Diplomatiek adviseur BRUSSEL (Reuter) De Belgische ambassadeur in Peru, de 53-jarige Frede- ricq de Ridder, is benoemd tot diploma tiek adviseur van Gouverneur-generaal Cornelis van Belgisch Kongo. Zijn stand plaats zal Leopoldstad zijn. Hij krijgt tot taak de gouverneur-generaal voor te lich ten over de ontwikkeling van de politiek in het buitenland tegenover Afrika en over de toestand in de buurlanden van Kongo. Voorts moet hij het optreden van de Bel gische diplomaten en consuls in Afrika coördineren en nauw contact onderhou den met de buitenlandse missies in Bel gisch Kongo. Tenslotte moet hij bepaalde Kongolezen inlichten over internationale kwesties en de internationale politiek. Dit laatste komt er op neer dat een kader van Kongolezen wordt gevormd, die later kun nen worden aangesteld op diplomatieke posten in andere Afrikaanse landen. Op dit kaartje ziet men de administratie ve indeling van Belgisch-Kongo. Hier vol gen de bevolkingscijfers van de verschil lende provincies: provincies inheemsen niet-inheemsen Leopoldstad Evenaar Oostprovincie Kivu Katanga Kasai 3.024.102 1.723.449 2.347.745 2.112.477 1.561.344 2.074.457 33.041 6.221 16.459 13.756 34.936 8.360 ATLANTIC CITY (Reuter) De hoofd redacteur van het Britse medische tijd schrift „The Lancet", dr. Fox, heeft woensdag te Atlantic City in de Verenigde Staten gezegd, dat de Chinese commu nisten zeer veel succes hebben bij het voorkomen van ziekten waardoor in acht jaar tijds het aantal sterfgevallen in Pe king tot de helft is beperkt. De Chinese communistische partij is waarschijnlijk de beste organisatie, die er bestaat voor de voorlichting over hygiëne en de inenting van de gehele bevolking, aldus dr. Fox in een lezing voor de Ameri kaanse vereniging voor volksgezondheid. Op het Chinese vasteland zijn echter nog ongeveer 360.000 beoefenaars van de klas sieke Chinese geneeskunde, wier patiënten log geheel en al verstoken zijn van de moederne medische behandeling. Het aantal sterfgevallen in Peking is van 1949 tot 1957 teruggelopen van 14,1 tot 7,1 per 1.000 en de kindersterfte van 117 tot 34 per 1.000 levend geborenen, aldus dr. Fox. die een studie heeft gemaakt van de volksgezondheid in communistisch China. In totaal telt Belgisch Kongo dus onge veer 13 miljoen zwarten en een 114.000 niet-inheemsen, van wie de meesten blan ken zijn en van de blanken uiteraard de meesten Belgen. De hoofdstad Leopoldstad is tevens de grootste stad en telt, met de voorsteden, bijna 400.000 inwoners. Elisabethstad telt een 175.000 inwoners Luluaburg, de hoofd stad van Kasaï telt ruim 60.000 inwoners. De Russische geleerden Stanjoekovitsj en Dloezjnewskaja hebben in het jeugd blad „Komsomolskaja Pravda" geschre ven, dat er tussen de grote maankraters een kratertje is ontstaan toen de tweede Russische maanraket op de maan terecht kwam. In beginsel is dit kratertje waar te nemen door middel van sterke kijkers. De maanraket moet met zo'n enorme snelheid op de maan zijn neergekomen, dat er zeker een kratertje is gevormd. Zelfs al was de raket op het punt, waarop de aantrekkingskracht van de aarde en de maan even sterk zijn, tot stilstand geko men, zou de maanraket als zij naar de maan was gevallen, toch met een snelheid van 2,4 kilometer per seconde het opper vlak hebben geraakt. Advertentie flitsen uw klachten weg* Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, (op basis 1951 is 100) gaf van medio augustus tot medio septem ber een daling te zien van 1 punt Het in dexcijfer inclusief A.O.W. daalde van 126 tot 125 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 121 tot 120. In de sector voeding, daalde het index cijfer van 129 naar 124. Buiten de voedingssector trad een stij ging op van de indexcijfers voor vaste brandstoffen (winterprijzen). De winter- kleding is ten opzichte van de basisperio de 1951 minder sterk in prijs gedaald dan de zomerkleding. Vergelijkt men het in dexcijfer voor kleding met dat voor de overeenkomstige maand van 1958, dan is er slechts sprake van een lichte stijging en wel van 1 punt. De Spaansebrug, een vrij grote bascule- brug over de Delfshavense Schie te Rotter dam, is donderdagmiddag tegen vier uur ingestort. Hierbij zijn geen persoonlijke ongevallen gebeurd. De ingestorte Spaanse brug vormde de verbinding tussen voormalig Overschie en het industrieterrein in de Spaanse polder. Zij is ongeveer drie jaar oud. Over de juiste toedracht verkeert men nog in het onzekere. Vast staat, dat de bo men gesloten waren en de brug geopend was geweest om een schip te laten pas seren. De brug werd door een brugwach ter neergelaten en het beweegbare deel, waarover het verkeer gaat, was volgens de ene lezing nog ongeveer een halve me ter van het wegdek verwijderd, toen het opeens zeer snel naar beneden kwam. Meteen kwam de bovenbouw, waaraan een tegengewicht bevestigd is (een stalen omhulsel gevuld met duizenden kilo's be ton) neer beneden. Andere deskun digen menen dat hoog in de brug een der spillen, om welke de bovenbouw draait, ge broken is en daardoor het gehele geval naar beneden kwam. Door een opzij gevallen stalen pijler is het brugwachtershuis beschadigd. De brugwachter zag het vallende staal op een halve meter aan zich voorbijgaan. De eerstkomende dagen zal het weg- en scheepvaartverkeer ter plaatse gestremd zijn. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 (Van onze correspondent in Bonn) De ijverige en volgens sommigen al te hardnekkig met Adenauer sympathise rende Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Schroder, tracht op het ogenblik waardering te vinden voor een wetsontwerp tot invoering van een soort dienstplicht in geval van oorlog of ande re nood. Deze „Bescherming burgerbe volking" stuit in de Bondsrepubliek op nogal wat verzet, al ware het slechts om dat van staatszijde daarmee een invloed op het leven kan worden uitgeoefend, waarvan de grenzen niet geheel vast staan. Schroder heeft dit onderwerp bepaald voorzichtig aangepakt. Zijn „dienstplicht luchtbescherming" zal bij voorbeeld slechts gelden in het geval van oorlog. Dit is in tegenstelling tot de situatie, zoals die in andere westelijke landen is, waar men een soort dienstplicht ter bescher ming van de civiele bevolking juist wenst of reeds heeft vóór dat gevaar aanwezig is. Volgens Schröders plannen kan in ge val van nood of in geval van ernstige in ternationale spanningen ieder, die niet in militaire dienst is, worden opgeroepen voor noodzakelijke diensten van niet-mi- litaire aard. Een groot deel van deze ci viele dienstplichtigen dient evenwel een voor-opleiding te krijgen vóór het gevaar aanwezig isHet gaat hierbij om maatregelen waardoor bij voorbeeld wa ter-, gas- en elektriciteitsbedrijven ook in geval van spannende tijden kunnen door- Advertentie Onze nieuwe meubelsortering is uitgebreider en mooier dan ooit. Met uiterste zorg zochten wij de beste modellen uit de binnen- en buitenlandse collecties. Vooral de sortering bankstellen in prijzen van 495.- tot 2500.- van moderne tot zuiver klassieke stijl kan aan iedere beurs en smaak voldoen. Onze adviseurs en binnenhuisarchitecten zullen U gaarne helpen om een verantwoorde en persoon, lijke keus te maken in onze 250 modelkamers en uit de werkelijk unieke sor tering van de nieuwste stoffen en vloerbedekking. Onze credit-service maakt verantwoorde betalingsregeling mogelijk. Een openbaring, zelfs voor vak mensen, is dit fraaie bankstel van Fins topklasse ontwerp en in ons land door ARTIFORT gemaakt. Door een volkomen nieuwe, ingenieuze vin ding zijn de ruggen verstelbaar gemaakt. De vloeiende en harmonieuze lijnen geven een distinctie, welke ook na jaren voldoening blijft schen ken. De uiterst verzorgde uitvoering, het schuimrubber binnenwerk en de zware wollen bekleding in zes prach tige kleuren naar keuze, verheffen dit bankstel tot een klasse ver boven de kostprijs van 995.- Het staat geëtaleerd in een van onze 20 etalages. CALCUTTA (Reuter-AFP) De pre mier van India, Nehroe, heeft op een persconferentie te Calcutta ver klaard van mening te zijn, dat de Chine se overschrijdingen van de grens met In dia ten doel hadden het binnenkomen van Tibetaanse vluchtelingen in India te ver ijdelen. Hij geloofde niet, dat de Chinezen iets groots in de zin hadden. Het was al les een gevolg van de gebeurtenissen in Tibet Overigens meende hij dat China niet „hetzelfde verlangen naar vrede" heeft als premier Kroesjtsjev van de Sovjet- Unie. Hij weet, dit aan het feit, dat China het eerste revolutionaire stadium nog niet te boven is gekomen, terwijl de Sovjet- Unie na een lange revolutionaire periode de wereldproblemen normaler beziet. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Het Noorse passagiersschip „Oslofjord", dat op de werf van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouwmaatschappij in 1949 werd gebouwd, zal op 26 oktober voor een dokbeurt bij de N.D.S.M. worden opgeno men. De N.D.S.M. zal, om de reparatie in de beschikbare tijd van 19 dagen te kunnen uitvoeren, reeds in Oslo beginnen met het ontmantelen van die hutten en salons, die in de reparatiezone liggen. Een reperatie- ploeg van 45 personen zal daarom per vliegtuig van Amsterdam naar Oslo ver trekken. Behalve het normale dokken zul len verschillende schaden aan de scheeps huid. die in de loop der jaren zijn ontstaan, worden hersteld terwijl tevens van deze gelegenheid gebruik wordt gemaakt een nieuwe hulpmotor in het schip te plaatsen.1 En la iardeno estas ankaü knabo. Li ne sidas sur la benko apud la patrino. Ne! LI ludas, kaj de tempo al tempo li iras al la patrino kaj sidas sur la benko, sed li ne restas sur la benko. La knabo ja estas juna kaj li ne muite sidas. Li iras kaj kuras kaj ludas. Subite la knabo iras al la domo. La patrino restas sur la benko kaj si rigardas post la malgranda knabo. Si ridas, kaj denove si kudras. Taalregels. 9. -Li- is altijd een man of een jongen. 10. We geven hier maar meteen de ver voeging van het werkwoord. Die moet u toch kennen. Eigenlijk gaat het niet om het werkwoord zelf, maar om de woordjes, die er voor staan, de personen, die het werk doen, en die dan ook persoonlijke voor naamwoorden heten. Als u die op een rijtje kent en een goed begrip hebt van enkelvoud en meervoud, dan is u met de vervoeging van alle werkwoorden klaar. Kent u uw Nederlands goed? Is ons woordje -men- enkelvoud of meervoud? Of met andere woorden: men zegt, is dat er één of zijn het er meer? Hier komt dan de vervoeging: Tegenwoordige tijd Enkelvoud 1. Ik loop. 2. Jij (gij, ge of u) loopt. 3. Hij, zij, het loopt. Meervoud 1. Wij lopen. 2. Jullie lopen. 3. Zij lopen. Nuna tempo. Singularo. 1. Mi iras. 2. Vi iras. 3. Li, si, |i iras. Pluralo. 1. Ni iras. 2. Vi iras. 3. Ili iras. LET OP! Li - een man of jongen. Si - een vrouw of meisje. Gi - een dier of ding Ziet u hoe eenvoudig het is? Geen uitzon deringen en geen onregelmatigheden. De vorm van het werkwoord is onbelangrijk! Het gaat om de woordjes, die er voor staan, de persoonlijke voornaamwoorden. Hebt u al uitgemaakt, dat -men- (even als -ieder-) enkelvoud is? We zeggen im mers: men zegt en niet men zeggen, even als ieder kijkt en niet ieder kijken. 11. -mal- is een voorvoegsel, dat tegen stellingen maakt. granda - groot malgranda - kl' Als u nu uw de nieuwe woc hela - mooi ■"albela - lelijk, hoek aanvult met >t u die met mal wel overslaan. Die kent u ook zonder woor denboek! Vertaling. In de tuin is ook een jongen. Hij zit niet op de bank bij de moeder. Nee! Hij speelt, en van tijd tot tijd gaat hij naar de moeder en zit op de bank, maar hij blijft niet op de bank. De jongen is immers jong en hij zit niet veel. Hij loopt en rent en speelt. Plotseling gaat de knaap naar het huis. De moeder blijft op de bank en ze kijkt de kleine jongen na. Ze lacht en opnieuw naait ze. Oefeningen. 5. Ga de volgende werkwoorden eens vervoegen in Esperanto. Alles in de juiste volgorde schrijven en ondertussen de per soonlijke voornaamwoorden van buiten leren. ludas - kuras - sidas - kudras - restas - rigardas. 6. Vertalen De kleine jongen. - Hij speelt in de tuin. De jonge moeder. - Ze zit op de bank in de tuin en naait. De mooie bank. - Hij is in de tuin. De jongen. Hij rent naar het grote huis. De kapotte overjas. Hij ligt bij de moe der op de bank. De moeder. - Ze kijkt naar de kleine jongen. De grote tuin. - Hij is bij het huis. 7. Voorbeeld. Denk om die allerlaat ste -j-. La granda gardeno. La grandaj gardenoj. La gardenoj estas grandaj. Evenzo: la difekta benko. la malgranda knabo. la juna patrino. la bruna arbo. la bela floro. 8. Weer voor u zelf het verhaaltje ver tellen. Liefst hardop. Het ligt in de bedoe ling u eenmaal per maand de gelegenheid te geven het verhaaltje op te schrijven - niet overschrijven uit de krant natuurlijk! - en in te zenden. Daar zouden we dan zo'n soort competitie van willen maken, met als prijsje een Esperantoboekje. een Esperan- to-embleempje of zo iets. Verbetering. Er zijn nog al enige vragen binnengekomen over de uitspraak van de -g-, die men niet duidelijk vond aangegeven. Nu is het geven van een uit spraak in een schriftelijke cursus altijd lastig, maar men doe zijn best, de -g- uit te spreken als de zachte -k- in het woord zakdoek. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie u'terlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodcro" (25 okt.); m.s. „Westland" (26 okt.); Brazilië: m.s. „West- land" (26 okt.); m.s. „Ruhrstein" (29 okt.); Cana da: s.s. „United States" (27 okt.); s.s. „Rotterdam" (31 okt.); Chili: via New Vork (31 okt.); Indo nesië: s.s. ..Drente" (29 okt.); Ned. Antillen: m.s. „Solon" 126 okt.); Nieuw Zeeland: s.s. „Brisbane Star" (29 okt.); Suriname: m.s. „Isis"' (28 okt.); Unie van Z -Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" (25 okt.). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. draaien. Ook het personen- en goederen vervoer moet dan door kunnen gaan, de voedselvoorziening mag niet in gevaar ko men, belangrijke bedrijven mogen niet stagneren enzovoort. Voor al deze func ties van het normale leven in abnormale tijden zijn personen verantwoordelijk, die men volgens minister Schroder reeds thans moet verplichten hun post niet te verlaten. Daarnaast staan taken als hulp diensten voor de luchtbescherming, diens ten van hulppersoneel in ziekenhuizen, reparatiewerkzaamheden aan haven, spoorwegen, wegenbouw en dergelijke. De Bondsrepubliek beschikt op het ogen blik overigens reeds over een soort civiele luchtbeschermingsdienst van goed 27.000 man, waarbij nog 70.000 man komen, die als helpers dienst doen. Maar men heeft in totaal ongeveer een kwart miljoen men sen nodig! Herinnering aan Weimar In politieke kringen te Bonn sympathi seert men bepaald niet met Schröders voorstellen. Reeds was er ernstige critiek op zijn voorstellen tot het indienen van wetten, noodzakelijk om in geval van nood tijden het democratische leven van het land te beschermen. Men wijst ten deze op het feit, dat een minister van Binnen landse Zaken, mét hem de regering en mét haar de aan het bewind zijnde partij respectievelijk Schröder-de regering- Adenauer-de C.D.U. best eens in geval van spannende tijden of daarvoor, mis bruik zouden kunnen maken van bijzonde re bepalingen. Artikel 48 van de grondwet van de republiek van Weimar (1919-1933) gaf de aan het bewind zijnde rijks-presi dent het recht de noodtoestand af te kon digen als hem dat goeddunkte: de socialis tische president Ebert en de ex-veld maarschalk Von Hindenburg hebben dat beiden nogal eens gedaan. Schröders voorstellen staan voorlopig op losse schroeven. Immers om te komen tot een wetgeving, bestemd voor een noodtoe stand van de staat, moet de grondwet wor den gewijzigd. En voor grondwetswijzi ging is een meerderheid van tweederde van de Bondsdag nodig. Over die meer derheid beschikt de huidige regering niet Daarvoor is de steun van tenminste de S.P.D. nodig, die niets voelt voor Schrö ders plannen en die eerder vol wantrou wen ten deze is. Zij meent dat de rege ring eerst maar eens meer geld ter be schikking moet stellen om luchtbescher mingsbunkers en dergelijke te bouwen. LIECHTENSTEIN (UPI) In het prins dom Liechtenstein heeft men vandaag de rode loper uitgelegd om de delegaties van drie andere naties van het postzegelfor maat te ontvangen. Er zal een topconfe rentie tussen de „Kleine Vier" worden ge houden. In overeenstemming met hun formaat houden de landen zich op deze conferentie bezig met postzegelvraagstuk ken. Maar ook het toerisme en wellicht zelfs de wereldpolitiek staan op het pro gramma; het Vaticaan heeft een waarne mer gestuurd, want ook het Vaticaan is in toerisme en postzegelkwesties geïnteres seerd. De organisator van deze conferentie is de Liechtensteiner baron Von Falz Fein. „Wij kleine staten zullen samen moeten werken", zo zei hij, „onze problemen zijn verschillend van die der grote naties. Er is bijvoorbeeld bij ons in Liechtenstein maar weinig ruimte voor ontwapening, aangezien onze legermacht bestaat uit vijftien man en een politiehond. Maar toch hebben we onze problemen en we zullen eens laten zien dat wij ze vreedzaam en snel tot een oplossing kunnen brengen. Vóór morgenavond, als we een banket houden, is alles voor elkaar". De afgevaardigde van Monaco stelde voor er een conferentie van zeven van te maken: Het Vaticaan, het eiland Sark en Luxemburg zouden óók kunnen deelne men. Baron von Falz-Fein kwam hiertegen in verzet „Luxemburg is veel te groot. Het eiland Sark daarentegen te klein. En het Vaticaan is helemaal ongeschikt", stelde hij. De vier landen hebben een gezamenlijke bevolking van 56.618 zielen. (Van onze correspondent in Bonn) Teneinde te voorkomen dat in de Bonds republiek een verkeerschaos zal ontstaan, heeft de Westduitse regering in de Bonds dag te Bonn een wetsvoorstel ingediend, dat beoogt tot 1963 acht miljard mark ten behoeve van de wegenbouw te besteden. In deze vier jaar wil men 670 kilometer nieuwe autowegen aanleggen. Van socialistische zijde kwam een ini tiatief-wetsontwerp, dat nog verder gaat. In de Bondsrepubliek dreigt een ver keerschaos. De autoproduktie en -afzet to nen in verhouding een veel sterkere groei dan het wegennet. Men voorziet, indien niet drastisch wordt ingegrepen, overbe volkte wegen, waarop men zich per auto maar langzaam zal kunnen bewegen. Dit beeld is reeds werkelijkheid in de zomer maanden en gedurende de weekeinds op de wegen en autobahnen van dichtbevolk te industriecentra als het Ruhrgebied. De minister van Financiën Etzel, heeft er in de Bondsdag op gewezen, dat de we genbouw in de Bondsrepubliek jarenlang in de schaduw heeft gestaan van de wo ningbouw. Men heeft de geweldige moto- risering, die thans en in de komende jaren aan de dag treedt, niet aan zien komen. Etzel stelde enerzijds uitbreiding van de wegenbouw met staatsgelden voor, ander zijds offers van de weggebruikers om dit mogelijk te maken. Het regeringsplan, dat twaalf jaar be slaat, beoogt in deze periode tweeduizend kilometer nieuwe autobahnen te maken en daarnaast de helft van de andere wegen uit te breiden. De middelen daarvoor zul len onder meer moeten worden opgebracht door een verhoging van de oliebelasting, dus door een prijsverhoging voor benzine en motorolie, alsmede door een verhoging van de belasting voor vrachtwagens. De benzinebelasting zal met een pfennig, de belasting op dieselolie met vier pfennig per liter worden verhoogd. Op deze wijze, alsmede door de gelden voor de tot dus ver bestaande plannen zullen zeven mil jard mark worden gefourneerd. Etzel wil het achtste miljard voor de komende vier jaar op de gewone kapitaalmarkt lenen. De S.P.D. gaat nog een stapje verder en wil nog eens negenhonderd miljoen mark op Etzel's acht miljard mark leggen. Tijdens de bespreking van deze plannen wierp een man van de publieke tribune af eenpaar honderd vlugschriften in de Bondsdag. Vice-voorzitter, professor Car lo Schmidt liet de vijftigjarige man er uit zetten. Het bleek dat in de vlugschriften die in zeer gebrekkig Duits waren gesteld, van de Bondsdagleden de opheffing van het verbod van de communistische partn werd geëist. Daar de Bondsdag tijdens de ze „actie" maar matig bezet was, viel zij niet op, ook al zegt men te Bonn nu d*' er in Oost-Duitsland een heel verhaal ove zal worden gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13