BOEDAPEST VANDAAG: BETER LEVEN, MINDER DRUK, ACHTERDOCHT BLIJFT De Hongaren hebben hun droom ingeruild voor de kleine ambities van alledag HONGARIJE I Rode sterren boven de Donau y Algerijnen argumenteren met revolvers in Keulen 17 U it gaan Internationaal IV ertsen Zorgen Stads- en staatsbeeld Wereldvermaard Aankomst „Willemstad'' vervroegd G.A.T.T. zal spreken over te ontwikkelen gebieden Man in menigte trok mes tegen Castro HANDCREME „Maximum-snelheid geen ei van Columbus" Kort nieuws VRIJDAG 23 OKTOBER 19 5 9 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BOEDAPEST, oktober. Het heldere maanlicht van de herfstnacht, dat de silhouetten streelt van kerken en paleizen langs de Donau en weerkaatst in de brede rivier, die de lichtjes van Boeda scheidt van die van Pest, lokt tot be spiegelingen over het verleden. Maar de vijfpuntige rode sterren, die overal boven Boedapest gloeien, benadrukken het neden, de vervulling van de voor spelling van de socialistische dichter Attila Joszéf: „....en boven het hek van de sombere fabriek zullen de werkers de glanzende ster van de mens oprichten". Toch zijn er drie jaar geleden weken geweest, waarin Boedapest het zonder die „glanzende sterren" kon stellen: zij lagen in scherven op straat, van gebouwen en fabrieken gerukt door diezelfde werkers. Twee weken lang verlichtte het marxisme-leninisme de Hongaarse hoofdstad met een andere gloed: het mon- dingsvuur van Russische pantsers. Nu zijn ze er weer, de rode sterren, herinneren met hun onbewogen neon in de donkere nacht zoals overal tussen Berlijn en Sjanghai de Hongaren aan de bijkans onontkoombare werkelijkheid. Niet dat de Hongaren die herinnering hard nodig hebben. Na een paar weken opstandige glorie en redeloze hoop, lopen zij alweer drie jaar in het gareel, niet meer steigerend, wèl voorzicntig, in de pas. En zoals het volk probeert de knellendste druk van het harnas te ontwijken, zo poogt het regime van Janosz Kadar het op de terugweg naar het oosten zo weinig mogelijk te prikkelen. De Hongaren hebben hun wilde toekomst dromen ingeruild voor de kleine ambities van alledag. Westelijke democratie? Eerst maar eens een nieuw pak. Met de Loenik naar de maan? Liever op de motorfiets een dagje naar buiten. Het regime voelt dat niet slecht aan: er zijn dan de rode sterren, maar de slagzinbanieren, die iede re andere communistische hoofdstad on bewoonbaar maken, ontbreken geheel en al. De muren zitten overal vol kogelgaten maar in de Ulliösistraat, waardoor de blindelings vurende Russische tanks bin nentrokken, worden koortsachtig nieuwe gevels aan de huizen geplakt. Het regime komt, waar het kan, aan de behaaglijk- heidswensen van de burger tegemoet, wekt, waar dat niet kan, althans belof ten van welvaart. In de goedverlichte straten van het centrum blijven de winkel lampen tot diep in de nacht schijnen over welvoorziene etalages met redelijk goed en goedkoop eten, met behoorlijke, zij het dure kleding, met wat slordige maar ech te koelkasten, televisie- en radio-toestel len. En de menigte, die over de Kossath- boulevard drentelt, komt kijken, óók naar de grote winkel naast de altijd volle kerk, waar alle benodigdheden voor de rooms- katholieke eredienst uitgebreid te koop liggen. De café's zijn vol snoepende mensen. IIja Ehrenburgs verzuchting: „Het socia lisme is een prachtig systeem, maar waar om produceert het zulk beroerd gebak?" wordt in de Boedapestse „Konditoreien" gelogenstraft. Ook de luxe-restaurants in de binnenstad zijn vol. In Duna, Gondel en Astoria smullen buitenlanders uit Oost en West en gepriviligeerde Hongaren van ka viaar en paprikakip, nippen van hun Tokayer en luisteren, aangenaam getrof fen, naar de zigeuner-primasz, die zich met zijn viool aan hun tafel vooroverbuigt, één oog gevestigd op de portefeuille van de gast, het andere op het décolleté van zijn buurdame. Zo'n etentje kost vier dagen loon van een arbeider, maar dat deert noch Genosse Schmidt uit Leipzig, noch Mister Smith uit Londen. Na het diner gaan zij ter nachtclub. In Astoria noemen vier jon gelui zich het „Modern Jazz Quartet", swin gen er onder de rode sterren geducht op los en nopen de benen van Oostduitse plan economen en die van Westduitse „Wirt- schaftswunder" heren van de vloer te ge raken. Partners genoeg: kantoormeisjes die ook wel eens willen proeven hoe whis key smaakf, dames van minder strikte zeden tevens, die dubbel verdienen. De bui tenlanders betalen, de geheime politie ook. Eén soort vreemdelingen ziet men nauwe lijks: Russische militairen. Zij blijven dis creet in hun legerplaatsen, die in een kring om de stad liggen. Voor het geval dat In de eenvoudiger danscafé's treft een andere herkenning: een deel der Hongaar se jeugd draagt dezelfde haren, boorden en nauwe broekspijpen als elders in Euro pa. Dezelfde ambities of hetzelfde ge brek daaraan liggen op de gezichten van deze medeleden van een wereldgeneratie waarvan Koestier meent: „Haar enig ge baar is één groot schouderophalen". Dit zijn slechts nozemachtigen, maar échte nozems heeft Boedapest ook. Ze heten op z'n Amerikaans „hooligans", drin ken, luieren, vechten, vallen vrouwen las tig en dragen soms pistolen. Een nieuwe internationale groeit blijkbaar, het Pres- ley-isme-Haley-isme: „Nozems aller lan den verenigt u". Onder deze „tricheurs- jeugd" zoeken ook iets oudere intellectue len wel eens even schuil tegen de hoog gestemde valsheden van de buitenwereld. Een jonge medicus wiens vriendin be zeten mijn hoogstmoderne sigarettenaan steker blijft strelen begint voorzichtig te praten zo gauw de muziek speelt: „Het gaat nu wel zo'n beetje. Je moet voorzich tig zijn. Er zijn nog steeds politieke pro cessen. Als je geen lid van de partij bent, hetgeen niemand eigenlijk wil. ben je je baantje nooit zeker. Maar de druk neemt iets af en materieel is er zeker enige voor uitgang". De politieke wensen van de meerder heid? Hij zegt: „Eigenlijk dezelfde als aan het begin van de revolutie. Opheffing van de geheime politie. Terugtrekking van de Russische troepen. Dan een eigen soort socialisme naar Hongaarse aard. Zoiets als Joegoslavië". Kan het Westen daar volgens hem aan meehelpen?" Ja, stre ven naar militaire ontspanning in Europa. Het Rapacki-plan bij voorbeeld. Als jullie de Westduitse herbewapening laten varen en daarmee de terugtrekking van de Rus sische troepen uit de Oosteuropese lan den kunnen bewerkstelligen, bewijzen jul lie ons groter dienst dan door radio Vrij Europa over „bevrijding" te laten bral len. Daar geloven wij toch niet meer in sinds jullie in 1956 niet alleen machteloos bleken, maar ook nog zo hoog nodig van het moment moesten profiteren om Nas ser in zijn nek te springen". Dat is dan een snapshot van Boedapest bij avond. De stad bij dag? Men ziet op zondag de mensen goed gekleed in het herfstzonnetje zitten. Welvaart? In zekere mate. Maar buiten het centrum, in de ar beiderswijken en de voorsteden zijn er voornamelijk de mottige grauwheid, en armoedige eentonigheid van de staatseco nomie, die vaak werkelijke sociale voor- Straatbeeld in Boedapest. Onder de rode ster: het ministerie van Binnenlandse Zaken dat Hon garije in een ijzeren greep houdt. Op de achtergrond het parlement dat drie jaar geleden gedurende een paar weken een nieuwe hoop leek te gaan belichamen. uitgang in Oost-Europa bedekken. Veel getekende gezichten, zorgelijk en moe. De middenstand is met een handjevol comfort al gauw tevreden gesteld. Maar de Hon gaarse arbeiders, die nog steeds moei zaam voortploeteren, hebben drie jaar ge leden ook hun illusies verloren. Men voelt bitterheid bij hen en de partij maakt zich daar openlijk zorgen over. Er hangt ook achterdocht in Boedapest. De geheime politie, de A.V.O. met zijn martelspecialisten, die later A.V.H. ging heten, heeft nu weer een andere naam. Haar methodes zijn minder hardhandig geworden, maar zij is en blijft alom tegen woordig. Een net van verklikkers luistert mee, voor geld of onder dwang. Men kan haar leden zien voor de Amerikaanse am bassade, waar zij dag en nacht drie auto's met lopende motoren gereed heeft staan. In dat gebouw geniet kardinaal Mindszen- ty asiel. Hij draagt er 's zondags, met een State Department-bureau als altaar, de mis op. Men ziet de mannen in de leren jassen ook voor hun hoofdkwartier, het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, dat op eigen gezag burgers voor zes maanden kan deporteren. Ook het Hongaarse marxisme vertrouwt op de uiteindelijke verbetering van de menselijke natuur. Maar in afwachting daarvan steunt het nog vooral op de gehei me politie. Als men 'jn hotelkamer bin nenkomt liggen de papieren niet meer zo als men ze zelf geordend had. Advertentie en niet zonder redenWant over de hele wereld wordt in elke goede keuken Maizena Duryea gebruikt voor het binden van groen ten. soepen en sausen. Het motorschip „Willemstad" van de K.N.S.M. met aan boord militairen van de Suriname-compagnie van de Koninklij ke Landmacht, zal in afwijking van vorige berichten onvoorziene omstan digheden voorbehouden, reeds op zater dag 24 oktober te omstreeks 18.00 uur uit Paramaribo te Amsterdam aankomen De ontscheping aan de Surinamekade zal direct na aankomst aanvangen. De vyftiende zitting van de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven (G.A.T.T.), die volgende week In Tokio zal beginnen, zal volgens officiële woordvoer ders naar verwachting bijzondere aandacht besteden aan de problemen van de econo misch minder ontwikkelde landen. Deze komende zitting zal de eerste zjjn die in Azië wordt gehouden. Men neemt aan dat de G.A.T.T. zich zal concentreren op de algemene politiek die in de diverse landen wordt gevolgd bij de beperkingen op de invoer, de inwisselbaar heid van de valuta en bij de bescherming van de eigen landbouwproduktie. In ver band hiermede doen geruchten de ronde dat West-Duitsland mogelijk ingrijpende wijzigingen zal voorstellen in de regelin gen van het G.A.T.T. voor zover het be treft de bemoeienis met de agrarische problemen van industrieel ontwikkelde landen. De G.A.T.T. zal zich ditmaal niet bezighouden met de uitwerking van de invoerrechten. Het zal tot september 1960 duren alvorens de G.A.T.T. in Genève op nieuw ruime aandacht zal geven aan onderhandelingen over invoerrechten. Aanval van sportvliegtuigen leidt tot protest bij V.S. HAVANA (UPI) Een dronken Cu baan met een mes heeft gisteren gepro beerd premier Fidel Castro om het leven te brengen, toen deze rondwandelde door een menigte stakers in Havana. Voor de man iets onplezierigs kon doen was hij echter al gearresteerd door de militairen, die Castro vergezelden. Ongeveer anderhalf miljoen arbeiders en ambtenaren hadden donderdagmid dag om drie uur voor de tijd van een uur het werk neergelegd, teneinde op deze wijze te getuigen van hun aanhankelijk heid aan het regime van Castro, dat de laatste dagen worstelt met een crisis. De stakers droegen spandoeken mee, waarop zij Amerika de schuld gaven van de moeilijkheden, die ondermeer de vorm hebben aangenomen van aanvallen door sportvliegtuigjes, waarin mitrailleurs zijn gemonteerd. Door deze aanvallen zijn twee mensen gedood en meer dan 35 ge wond. Fidel Castro begaf zich op inspectie tocht door Havana en werd, midden in zo'n menigte, aangevallen. De dronkeman kon echter niets uitrichten. President Osvaldo Dorticos hield van het balkon van het presidentieel paleis een toespraak tot naar schatting een half miljoen stakers. Hij verklaarde onder meer: „De wapens, die gisteren onze mensen doodden zijn dezelfde die tijdens de revolutie mensen doodden. Ze komen uit het buitenland. De aanval op Havana was een aanval op een open stad". Hij ver zocht de Cubanen maandag nog eens een proteststaking te houden. Kantoren, werkplaatsen en overheids diensten in Havana waren leeggestroomd. De P.T.T. verzorgde alleen in noodgeval len telefoonverbindingen, ook met het buitenland. De radiozenders zwegen, het openbaar vervoer lag stil. AFP meldt uit Havana, dat de Cubaan se regering, volgens Revolucion, het or gaan van Fidel Castro's revolutionaire be weging, bij de Amerikaanse autoriteiten heeft geprotesteerd tegen het overvliegen van Cubaans gebied door vier toestellen, van waaruit pamfletten werden uitgewor pen, omdat de vliegtuigen afkomstig wa ren van een Amerikaanse basis. Volgens het blad hadden dit incident en de tezelfdertijd in Havana gepleegde bom aanslagen ten doel de stad een onrustige indruk te doen maken op de leden van de Amerikaanse vereniging voor het toeris me, die thans te Havana een congres houdt. Aanprtpnrte de opzienbarende nieuwe handcrème, afkomstig van de edele nerts. Voor waarlijk verzorgde, fraaie handenl NERTZANE »is zó actief dat 'A cm crème per keer al ruim vol doende Is voor beide handen. f 2.40 per royale tube. een produkt van PHILIPS-DUPHAR Uitreiking KNAC-wisselbekers (Van onze Haagse redacteur) Donderdagmiddag hebben de loco-burge meester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, burgemeester L a m b o o y van Hengelo en de burgemeester van Bever wijk, de heer J. G. S. B r u i n s m a, in het Kurhaus te Scheveningen uit handen van de procureur-generaal van het gerechtshof te 's-Gravenhage en voorzitter van het juridisch-economisch adviescollege van de KNAC, mr. D. J. van G i 1 s e, de wissel bekers in ontvangst genomen welke de prijzen vormen in de Gemeenten-veilig heidscompetitie 1958. Naar aanleiding van de nog steeds niet bevredigende cijfers over de ontwikkeling van de verkeersveiligheid in Nederland merkte mr. Van Gilse op, dat de invoering van de maximumsnelheid dus geen ei van Columbus is gebleken. Dit achtte hij van belang nu er stemmen opgaan om de maxi mumsnelheid ook buiten de bebouwde kommen in te voeren. Spreker wees op de ervaring in Duitsland met die maatregel, welke tot filevorming en daardoor tot ernstige kettingbotsingen heeft geleid. Men zal aan alle kanten wetenschappelijk moeten bekijken welke resultaten van een Bedrijfsongeval. Op het terrein van de Betoncentrale aan de Rotterdamseweg te Delft is een dodelijk ongeval gebeurd. Personeel was bezig stenen in een schuit te laden, toen op een gegeven moment en door nog onopgehelderde oorzaak een vracht stenen uit de takel viel, waardoor de 17-jarige Jan van R., wonende aen de Vlaardingsekade 30 te Schipluiden, werd getroffen. De jongen is aan de verwondin gen overleden. algemene invoering van maximumsnel- heidsbepalingen te verwachten zullen zijn. In de tweede plaats wees mr. Van Gilse op een zekere verontrusting, vooral bij artsen, over het toenemend aantal ver keersslachtoffers onder de oudere brom fietsers. Hij vroeg zich af of een zekere extra controle op deze groep weggebrui kers niet wenselijk zou zijn. Tenslotte legde mr. Van Gilse er de na druk op, dat het effect van de maximum- snelheidsbepalingen pas duidelijk wordt wanneer de automobilisten ervan door drongen blijven, dat op overtreding ook betrapping volgt, Hierna ging spreker tot de prijsuitrei king over aan de genoemde vertegen woordigers der <emeenten, die. relatief, in 1958 het beste resultaat in de verminde ring van de verkeersonveiligheid hebben geboekt. Advertentie L\ T i N ieuu* tfieuwe soorten kleuren Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen Een dode, een zwaargewonde werk van „Rode hand"? (Van onze correspondent in Bonn) Nabij het Keulse hoofdstation, waar woensdagavond nog zovele Nederlanders na de voetbalwedstrijd DuitslandNeder land hebben vertoefd, vond gisteravond een politieke moord plaats. Vijf Algerij nen hadden tevoren urenlang heftig ge discussieerd. Zij scheidden zich tenslotte in groepjes van drie en twee man, waar bij een van de laatsten een pistool op het drietal leeg schoot. Van dit drietal werd één Algerijn direct gedood, een tweede werd levensgevaar lijk gewond. De derde man redde zich door snel op de grond te gaan liggen. Te voren hadden vele Keulse omstanders reeds gemeend, dat het tot een handge meen zou komen zo bijzonder fel was het twistgesprek tussen de vijf Algerijnen, niet alleen op straat, maar,ook in een café geweest Voor de Keulse politie staat het als een paal boven water, dat het hier om politieke moord gaat De moordenaar vluchtte direct na de schietpartij met zijn vriend, waarbij beiden verscheidene ma len met Duitse voorbijgangers in botsing kwamen, die zij in het Frans toeriepen uit de weg te gaan. Niemand slaagde erin de Algerijnen te grijpen en ook de politie vond tot dusver geen spoor van het twee tal. De Keulse politie staat bij dit geval voor zeer grote moeilijkheden. De Alge rijn, die er van het groepje van drie zon der verwondingen afkwam, kan namelijk niet gehoord worden. Hij spreekt ten eer ste slechts zeer gebrekkig Frans en heeft bovendien nog last van een zenuwinstor ting. Dit is de vijfde keer binnen twee jaar, dat in de Bondsrepubliek een aanslag is gepleegd in het raam van de Algerijns- Franse tegenstelling. Eerst poogden onbe kenden een met wapens, bestemd voor Algerije, geladen schip in de Hamburgse haven te laten zinken: het schip liep aan de grond vast Daarna probeerde men de Hamburgse wapenhandelaar Schlüter, die Zweedse wapens aan de Algerijnse op standelingen zou hebben geleverd, uit de weg te ruimen, waarbij Schüter zelf het leven eraf bracht, maar zijn schoonmoe der bij een bomaanslag te Hamburg werd gedood. Vervolgens ruimde men de wa penhandelaar Puchert, via een bomaan slag te Frankfurt uit de weg. Een jaar geleden werd te Bad Godesberg een aan slag gepleegd op een vertegenwoordiger van de Algerijnse exilregering Iait Ahce- ne, die aan de gevolgen van de aanslag kort daarna stierf. Men meent dat al de ze aanslagen gepleegd zijn door leden van de Franse terroristenorganisatie „De ro de hand". De Westduitse regering zou hier bij voor grote moeilijkheden geplaatst worden wegens de positie van de Franse regering in Algerije, nog te meer nadat men te Bonn in de pers en in het parle ment verontrust is geworden door de steeds groter wordende bewijzen, volgens welke de Frans-Algerijnse oorlog als het ware op Duitse bodem werd voortgezet. Men gelooft te Bonn, dat de schietpartij bij het Keulse hoofdstation dit „Algerijnse debat" in de Westduitse hoofdstad weer zal doen opleven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17