RIVELLA Tri-ang Uitgaan in Haarlem MOUTARDE VAN SONAANSEE" J MOEDER WORDEN... UaaaA dot Tjoek Lj, veteLL&vd, Speelkjoedj dot cpecl Ifl a-jfjsr EEN FILM ZONDER VAKMANSCHAP Toon Hermans wilde teveel Hans Kaart gaat komend seizoen naar Milaan Arnhemse stadsmedaille voor prof. Van Staveren Financiële hulp nodig voor getroffen boeren Hagenaar ging buurman met kromzwaard te lijf De staalstaking gaat nu weer door tot woensdag Camel Duffel Coats 29.75 STOCK AMERICAN Twee maanden voor dood door schuld De droogteschade Eerherstel voor een gemeentesecretaris Rivella ook suikervrij! Eerste „inrijbank" in Hilversum geopend Brundage won proces van Frans sportweekblad VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 19 BABYSET DE LUXE Hans Kaart heeft voor het komende sei zoen een contract gesloten met het Scala in Milaan. In maart en april zal hij optre den in „Turandot" en in „Aïda". Aan de directeur der n.v. Kema te Arn hem, prof. dr. ir. J. C. van Staveren, is donderdag de gouden stadsmedaille van Arnhem uitgereikt tijdens een samen- in de raadzaal van het gemeen tehuis. In zijn toespraak wees burgemeester C. G. Matser van Arnhem op de ontwikke ling van de n.v. Kema sinds de oorlog. Hij prees prof. Van Staveren voor zijn acti viteiten, vooral waar deze het leggen van contacten met het buitenland betreffen, contacten waardoor ook in het buitenland de aandacht steeds meer op Arnhem werd gevestid. De voorzitter van de Overijsselsche Landbouwmaatschappij Ir. J. Baas, heeft te Zwolle verklaard, dat 1959 door de droogte voor vele boeren in dit gewest een rampjaar is geworden. De hulpactie van de boeren in de Noordoost polder kan slechts de allerhoogste nood lenigen. Financiële hulp is noodzakelijk om de boerengezinnen te behouden bin nen het geheel van onze boerenstand al dus de heer Baas, die sprak tijdens de buitengewone algemene ledenvergade ring, van de O.L.M. te Zwolle ter herden king van het 75-jarig bestaan van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité. De voorzitter van dit comité, ir. C. S. Knottnerus, zei in zijn antwoord, van oor deel te zijn dat het voeren van een land bouwbeleid, dat er op gericht is, extra ri sico's te kunnen dragen, praktisch niet mogelijk is, omdat deze risico's gewoon lijk niet over de gehele linie aanwezig zijn doch zich voordoen in bepaalde delen van het land. Hij zag hulpverlening door bij voorbeeld het vaststellen van maximum prijzen voor veevoeders, niet als de oplos sing. Distribuering van veevoeder achtte hij verstandiger en daarnaast zou in be paalde gevallen eventueel financiële hulp kunnen worden verleend. Met een Japans kromzwaard van een meter lengte heeft een 37-jarige lading- meester uit de Roldestraat te Den Haag zijn buurman bedreigd. „Ik zal je kop afhakken", riep hij, maar het bleef ge lukkig bij een onbetekenend wondje aan de middelvinger van zijn tegenstander. De buurman koos het tijdstip van acht uur 's avonds uit om in de kelder van de flatwoningen aan de Roldestraat met een klopboor gaten te gaan slaan. Uiteraard dreuden de slagen door het gehele flat- blok heen. De vrouw van de ladingmees- ter ging naar beneden en verzocht de buurman het werk te staken. Toen deze aan dat verzoek geen gevolg gaf, ging de vrouw haar man halen. Deze wapende zich met het kromzwaard, ging naar beneden en riep de buurman toe: „als je niet ophoudt, ga je. eraan". Een scène uit „Moutarde van Son- De staalstaking, die de Amerikaanse ar beiders reeds een miljard dollar heeft ge kost en de werkgevers reeds vier miljard dollar, is nog steeds niet teneinde. Pas volgende week zal het gerechtshof beslis sen of het bevel van hogerhand om het werk voor tachtig dagen te hervatten, niet in strijd is met de Amerikaanse grondwet De vakvereniging verdedigt de stelling, dat de maatregel onconstitutio neel is en dat er niet gesproken kan wor den van een noodtoestand voor de Ver enigde Staten. De drie federale Amerikaanse rechters die in Philadelphia het beroep behande len dat de bond van staalarbeiders heeft aangetekend tegen toepassing van de Taft- Hartley-Wet op hun staking, hebben hun verhoren afgesloten zonder vonnis te wij zen. Hun zitting werd geschorst tot aan staande woensdag 10.30 uur. De eerste rechter deelde mee, dat hij wil trachten begin volgende week vonnis te wijzen. Tot dan zal de staking dus in elk geval voort duren. DE EERSTE FILM van Toon Hermans donderdagavond in het City-theater Amsterdam geen antwoord kunnen ge en op de vraag of de cinematografie nu et terrein moet zijn, waarop „Toon" ich zal moeten bewegen. In die uitspraak it de nodige critiek opgesloten. Er is ook en milde tegemoetkomendheid in aanwe- ig. Wanneer ik stel, dat „Moutarde van wel de aanleg vertoont tot in beelden, maar in feite geen erhaal in beelden mag heten, dan is laarmee gezegd, dat Toon Hermans' be- ;aafdheden in „Sonaansee" niet de ex- hebben verkregen, welke inhe- ent is aan de filmvorm. Dat hij begaafd is om te ontdekken op welke wijze ze door middel van de film wel kan litdrukken, blijkt uit „Moutarde" even- fens. Daarvoor zal het echter nodig zijn, lat Toon Hermans een serie geestige In- rallen aaneenbindt tot een constructief Dat hij de kunst van het scenario- leert verstaan. Dat hij het beeld iet woord laat doen en niet aan zijn tekst lat beeld ophangt. Dat hij, om het kort te ormuleren, zich bezint op wat je met de kan en mag doen. Hij is een groot maar vooralsnog is hij dat in de plaats als caberetier. DEZE INLEIDING ls nogal excact. Dat noet, omdat Hermans, wil hij doorgaan net filmen, de principes moet aanvaar- zonder welke men geen goede film Het is verleidelijk om, zoals hij gedaan, een verhaal te beginnen, lat kennelijk nog niet in de geest was üezien. Misschien dacht hij de spontaneï teit van de groei te belemmeren. Toch dat een verkeerd uitgangspunt. Zoals film er nu uitziet, is ze voornamelijk werk van de montage, van de „snij- Henri Rust, die uit een overstelpen- le hoeveelheid materiaal precies dat ge- cozen heeft wat zich voor vertoning leen- le en het prachtig op maat gesneden aan aflevert. De ganse affaire speelt zich in een klein badplaatsje Sonaansee. woont de worstfabrikant Braad. Hij wil een fabriek neerzetten op een strook gronds, dat behoort aan de heer Moutar de, nazaat van een oud adellijk Frans ge slacht. Deze Moutarde handelt in antiek en schrijft gedichten. Hij dreigt zijn huis uit te moeten, omdat hij niet kan bewij zen. dat hij werkelijk een stamboom heeft. Tot zijn geluk ontmoet hij een Engelse dame, die blauw bloed in hem ontdekt en daarmee zijn adellijke af komst kan aantonen. Worstfabrikant Braad laat dan zijn fabriek schieten en Moutarde trouwt met de lieve dame, die er net zo uit ziet als de vrouw van zijn idealen. Een beetje gek allemaal, zal men zeg gen. maar dat hoeft geen bezwaar te zijn. Zolang dat gekke maar romantisch en poëtisch blijft zit er in dit bedenksel een aardige film en het is aan Toon Hermans toevertrouwd die elementen in het spel te brengen. Hij heeft echter te veel gewild. Hij heeft zoveel op het hart, wil zoveel spuien, dat hij geen continuïteit schept. Het is %lsof hij een heel archief van grapjes en vondsten heeft aangelegd, waaruit hij nu in een slag alles ten toon wil spreiden. Tegelijk wil hij de sfeer oproepen van een badplaatsje Sonaansee. Adxiprtpv'ip Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Tegelijk wil hij het bevolken met bijzon dere typetjes, die het om hun verschijning doen. En hij wil de intrige uitwerken. Dat alles is niet te verwezenlijken. Feitelijk blijft Toon Hermans in zijn opzet steken. Moutarde is een prachtige figuur, maar de uitwerking wordt telkens doorkruist door de overvloed van figuren om hem heen, die aan zijn verschijning niets we zenlijks toevoegen. Het dichterlijke in Mou tarde moet te veel van het zeggen en zin gen van versjes komen, het blijkt nog te weinig uit de beelden, die hem zelden om ringen met stilte, maar hem voortdurend omgeven met geluid. Voor een film bouwt men zo'n figuur niet op met leuke woord en begripsspelingen, maar met situaties, waarin de figuur sprekend is door zijn verschijning. Die zijn er, maar niet vol doende. In vele opzichten deed mij zijn creatie aan Chaplin's „Een koning in New York" denken, niet omdat hij plagiaat zou plegen, maar omdat Chaplin ook geen zelfbeperking aan de dag legde. Dat houdt ten andere een compliment in en een bewijs van geloof in de kunstenaar Her mans, die slechts dan filmkunstenaar zal zijn, wanneer hij zich het vakmanschap eigen maakt, dat de basis voor zijn schep pingen moet vormen. Ik zal voor de rest kort zijn. De inzet van de film is vol leuke humoristische trekjes, steunend op eenzelfde soort op tisch bedrog als de koeien op een punter in het riet van „Fanfare". Daarna vloeien wij van de ene situatie in de andere, waar in de verschillende componenten van de film sfeer, types, nevenintriges stui vertje wisselen zonder dat men zich goed kan localiseren en vaak ook erg dilet tantisch door gebrekkig acteren. Er is in vele scènes ook sprake van verfilmd ca baret met zeker geestige nummers. Men amuseert zich dan om het cabaret, niet om de film. Het gebrek aan continuïteit geeft het gevoel, dat men een heleboel Toon Hermansen heeft gezien, maar niet Toon Hermans van de film. Die Toon moet nog komen. Wil hij het? Hij zal zich er heel veel voor moeten getroosten en bij voor beeld nooit Dolf van der Linden meer door alles heen moeten laten schetteren met zijn volumineuze muziek. Toon Hermans zal een stomme film moeten maken. Dan ziet hij wat hij kan! P. W. Franse Toon Hermans kust de jongste ster uit zijn film, de 12-jarige Tony Ooster man tijdens de huldiging, die de première van zijn film besloot. Advertentie ZOJUIST ONTVANGEN: KAMPERVEST 1 De politierechter te Dordrecht heeft een 41-jarige chauffeur J.B. uit Arkel tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld omdat aan zijn schuld te wijten was geweest dat een collega om het leven was gekomen. De chauffeur had met een ter rein-takelwagen onder een zogenaamde transferbrug gereden. De collega, die ach ter op de laadbak van de wagen zat, was daarbij bekneld geraakt tussen de laadbak en een hefboom. Hij werd zodanig gewond, dat hij korte tijd later overleed. De chauf feur ontkende schuld. Hij zei dat hij zijn collega had gezegd niet op de laadbak te gaan zitten, maar dat hij zich er niet van overtuigd had of zijn collega deze waar schuwing ter harte had genomen. De offi cier van Justitie had eveneens twee maan den geëist. Het ambtenarengerecht te Rotterdam heeft een klaagschrift van de gemeente secretaris van Moerkapelle, de heer C. J van den H, gegrond verklaard. De heer Van den H. was op 24 september van het vorige jaar geschorst door de gemeente raad omdat hij door claimstelling op par ticuliere grond zijn eigen belangen zou hebben doen gelden bij de ontwikkeling van uitbreidingsplannen in de gemeente Op 23 januari 1959 besloot de gemeente raad de schorsing op te heffen op grond van een rapport van een commissie uit de raad, die de zaak onderzocht heeft. Aange zien de heer Van den H. het met enkele overwegingen uit dit rapport niet eens ws, heeft hij een klaagschrift ingediend dbij het ambtenarengerecht, dat nu ge rond verklaard is. Advertentie De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per flesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.V.S. TONEEL Zaterdag 24 oktober. Stadsschouwburg 20 uur: „Geleerde dames" van Molière ten tonele gebracht door de Nederlandse Comedie onder regie van Fons Rade makers. Medewerkenden aan dit stuk zijn onder meer Mary Dresselhuys, Femke Boersma, Mien Duymaer van Twist, Petra Laseur en Paul Huf. Zondag 25 oktober. Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van „Geleer de dames" van Molière onder regie van Fons Rademakers. Maandag 26 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstelling van „Liefde van vier kan ten" van Mariaux onder regie van Guy Suartés. De hoofdrollen in dit stuk worden vertolkt door Ann Hasekamp, Luc Lutz, Lies Franken en Henk van Ulsen. De kostuums werden ontworpen door Ton Monquie. Donderdag 29 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: De voordrachtkunstenares Char lotte Kohier draagt „Olivia" voor. Vrijdag 30 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft nog maals een voorstelling van „Liefde van vier kanten" van Mariaux. De voor naamste rollen in dit stuk worden ver tolkt door Luc Lutz, Ann Hasekamp, Lies Franken en Henk van Ulsen. Zaterdag 31 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Het Rotterdams Toneel brengt „Vrouwenstaking" van Eduard Veter man ten tonele onder regie van Ton Lutz met medewerking van onder andere Enny Meunier, Coba Kelling, Lia Dorana en André van den Heuvel. ensemble geeft een concert. Truus Mondriaan Ligthart zorgt voor de begeleiding. Het geheel staat onder lei ding van mejuffrouw W. van Eldik. Donderdag 29 oktober, Concertgebouw 20 uur: De Poolse meesterpianist Stefan Askenase geeft een concert, dat geheel gewijd zal zijn aan Chopin. Naast de derde sonate, de berceuse en de Fanta sie Impromptu vermeldt het program ma een aantal etudes, walsen en mazur ka's. Vrijdag 30 oktober, Grote Kerk 11.30-12.30 uur: Beiaardbespeling door Ar ie Peters. Het programma vermeldt liederen van J. Kersbergen, E. Hullebroek, B. Sil- bermann en voorts werken van Chopin, Beethoven en Bach. Dagelijks „In 't Goede Uur", 21—22 uur tot 1 november: Klassiek grammofoon- platenconcert van werken van Bach en Mozart. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 26 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: Prof. dr. G. J. Hoenderdaal houdt zijn eerste voordracht in totaal 3 over „Hoe komen we tot filosoferen en wat heeft filosofie ons te zeggen?" Woensdag 28 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: Paul Chr. v. Westering houdt een voordracht, de eerste in een serie van drie, over „Lichte en klassieke muziek vinden elkaar". Vrijdag *30 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: De heer W. F. Happé houdt een lezing over „Hoe zal Haarlem er in de toekomst uitzien?" AMATEURTONEEL Donderdagmiddag heeft burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum in het cen trum van zijn gemeente Nederlands eer ste „inrijbank" geopend. Dit bank-auto- loket, naar het voorbeeld der „drive-in banks" in Amerika, bevindt zich in de zijgevel van het gebouw der Nederlandse Handel maatschappij. De cliënten-automobilis ten, die kleine, weinig tijd vergende trans acties willen afwikkelen, rijden met hun wagen tot vlak voor het loket, waar zij, dank zij luidsprekers en microfoons bin nen en buiten het gebouw, een normaal gesprek met de loket-bediende kunnen voeren. Deze kan een afgesloten luikje tot vlak voor het portierraampje van de auto schuiven. De plaatselijke agent van Nederlandse Handelmaatschappij bood de burgemeester een cheque van 500 aan, bestemd voor het Nederlandse Rode Kruis, met het verzoek deze te la ten verzilveren. De heer Boot» verricht te zo de eerste handeling. Advertentie Befaamde merken die kwaliteit waarborgen DE RIVELLA-GLAZEN-ACTIE GAAT DOOR! Blijft dus doorsparen. Vanaf 1 november a.s. zijn de RIVELLA- glazen gratis verkrijgbaar tegen inlevering van 50 punten. De letter E van het etiket van de grote gezinsfles (3/4 liter) heeft een waarde van 2 punten en de E van het normale flesje (1/4 liter) 1 punt. Opzenden in gesloten envelop: Postbus 345, Leeuwarden. aansee". MUZIEK Zondag 25 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Grote jazz-show met medewerking van onder anderen Rita Reys, Frans Poptie, het Quintet Peter Schilperoort, het trio Pim Jacobs en The New Or leans Syncopaters. Maandag 26 oktober, Grote Kerk 15.30- 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Dinsdag 27 oktober, Concertgebouw 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het tweede concert in de serie D onder leiding van Henri Arends met als solist, de violist Christian Fer- ras. Het programma vermeldt werken van Brixi, Bartök en Beethoven. Woensdag 28 oktober. Concertgebouw 20 uur: Het Haarlems Opera koor geeft on der leiding van Bep Ogterop een concert met de volgende solisten, Ettore Babi- ni, tenor, Nelly van Gelder, sopraan en Gerard Droog, bas-bariton. Woensdag 28 oktober. Nieuwe Hervormde Kerk, O verveen, 20 uur: Het Overveens Christelijk Gemengd Koor en het Kin derkoor m. m. v. mevrouw Nel de Boer, alt, Luc Brouwer, bariton en een strijk- André van den Heuvel en Lia Dorana in „De vrouwenstaking" waarvan Het Rotterdams Toneel op zaterdag 31 ok tober een voorstelling geeft in de Haarlemse schouwburg. Zaterdag 31 oktober, Het wapen v. Heem stede, 20 uur: De toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft een opvoering van „Hoera, een drieling" van Dick Maas- landt Dinsdag 27 oktober. St. Bavo, 19.30 uur: De ontspanningsvereniging Z.Z.Z.- vogels geeft een voorstelling van „Film maniakken" van H. Bakker. Donderdag 29 oktober, „De Leeuwerik", 20 uur: Toneelvereniging „Vondel brengt „Per luchtpost" van Norman Krasna ten tonele. DIVERSEN Dinsdag 27 oktober, Tempelierenhuis 20 uur: Voor de Internationale orde van Goede Tempelieren" houdt drs. Melle- ma uit Amsterdam een lezing over „Pakistan". Donderdag 29 oktober, Zuiderkapel 20 uur: Onder auspiciën van de stichting tot ver kondiging van het Evangelie en versprei ding van christelijke lectuur wordt een lezing gehouden, getiteld „Martelaren van de 20ste eeuw". TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen. mineralen, natuurkundige instrumenten. 10—17 uur Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur, zondagen 1317 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur. Op zon- en feestdagen van 1317 uur. Van 1 oktober af van 1016 uur; des zondags van 1316 uur. Cruquius-museum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend op werkdagen en ook zondags van 9—12.30 en van 14.30—17 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. op zondagen van 14—17 uur In 't Goede Uur: Tot 1 november expo sitie van tekeningen van Frans Ver poorten, 1022 uur. „Bloemenheuvel": Tot 25 oktober expo sitie van de kunstschilder G. van Duf felen. Tot 16 november Museum „Het Huis Van Looy" (ingang Kamperlaan): Jubileum tentoonstelling over het leven van Jacobus van Looy met schilderijen, pastels, tekeningen, boeken, manuscrip ten en documenten. Kunstzaal „Oud Ambacht": Expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Toon de Haas. Tot november dage lijks geopend van 1017 uur, des zon dags van 1317 uur. Galerie Espace: Tot 8 november Grafiek expositie van werk van Appel, Bazaine, Corneille, Dubuffet, Hartung, Heyboer, Lucebert en Miro. Dagelijks geopend van 11—17 uur. Des zondags gesloten. Een Parijse rechtbank veroordeelde don derdag een Franse journalist Chassaignon wegens belediging van de president van het Internationaal Olympisch Comité, de Amerikaan Avery Brundage, tot een boete van 100.000 franks. Chassaignon had Brun dage in een artikel in het sportblad „Le Miroir des Sports" onder de titel „De Olympische vlag is het symbool van de leugen", ervan beschuldigd, zijn ogen te sluiten voor de afwijkingen van de regle menten betreffende het amateurisme en de deelnemers aan de Olympische Spelen tot meineed te dwingen. Frog-plastlc-vliegtuigmodellen op schaal, verpakt in attrac tieve doos (van 1.45 af). Al deze artikelen zijn, ^evenals de bekende POPPEN gemaakt in de bekende Tri-ang fabrieken - Engeland Tri-ang treinen Dit model met tender ƒ38,70 Voor 44,25 reeds een volwaar dige 12 volts elektrische trein met regelbare, beveiligde trans formator. Alle uitbreidingsmo gelijkheden zfln aanwezig. Tri-ang metalen speelgoed Dit is de Junlortip, flzersterk 10.75. Talloze andere modellen auto's en kranen. De een nog echter dan de ander. Maak kinderdromen werkelijkheid. Tri-ang trapauto's Lage prijs: 32 ct. Let op het blauwe etiket rjdndeU dan andeU I EEN FRIESCHE YIAC-DOMO PRODUCT Een „dreamcar", flzersterke lichtlopende trapauto, lengte 86 cm. Een van de vele Tri-ang modellen. Pr(js compleet 69.75. Tri-ang Minic Dit is een Tri-ang metalen vliegdekschip. Vele andere mo dellen metalen schepen en havenwerken. Schaal 11200.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19