STUWENDE KRACHTEN VOOR DE AMSTERDAMSE AANDELENMARKT Effecten -en Geldmarkt voelt uzicfi Panda en de meesterkok DEFKKM mm Nieuwe storing Shell Oil had ook in derde kwartaal hogere winst Zal inflatie bestreden kunnen worden f Invloed van intrinsieke waarde van aandelen Voorstel tot aandelensplitsing 2 BANDRECORDERS Duits disconto met vol percent verhoogd Vervroegde emissie van staatslening Robeco heeft veel in V.S. belegd Handelsbesprekingen Benelux-Japan 1 Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor 10 Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier Chemische fabriek Naarden vestigt sinaasappelsap bedrijf op Sicilië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De ontnaasting van de Volkswagenfabrieken ,,'t Zijn de kragen die 't hem doen!** f I i VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 (Van onze financiële medewerker) Hoewel de invloed van stemming en koersen in New York op de Amsterdamse beurs nagenoeg altijd merkbaar is, moet toch worden gezegd dat zq deze week een vrq onafhankelqkj verloop heeft gehad en op meer dan een beursdag by lagere* New Yorkse koersen, een vaste tendentie aan de dag heeft gelegd. Als gewoonlijk is dit ook nu met een uitbreiding van de fondsenhandel gepaard gegaan, zodat er weer dagen met een omzet van meer dan 4 miljoen zqn voorgekomen. Had New York een wat vriendelijker beeld getoond, dan zou het beursoptimisme ten onzent allicht nog spontaner zijn geweest. Want aan haussefactoren heeft het deze week niet ontbroken, zij het ook dat ze niet alle evenveel reden tot heugenis geven. Om nu maar met de deur in huis te vallen, wq hebben sterk de Indruk dat de inflatieverwachting, met name by de waar dering van de industriële aandelen weer een grotere rol heeft gespeeld. Prof. Witteveen heeft namelqk een beschouwing aan de begroting voor 1960 gewqd, waarin hy tot de conclusie komt dat de in dit jaar te effectueren loonsverhogingen de stqging van de produktiviteit zullen overtreffen en dat de regering in haar budgettaire politiek daartegen geen voldoende tegen wichten heeft geplaatst. Men weet dat de huidige minister van Financiën, die ook! professor in de economie is, zqn begroting bewust op de be- strqding van het inflatiegevaar heeft afgestemd en hq zal het dus wel niet met zijn collega eens zqn. Maar intussen mist toch de visie van een zeer bekwaam man als prof. Witteveen, haar uitwerking niet en de kapitaalbelegger wordt er opnieuw door naar de aandelenmarkt getrokken. Het kan niet worden ontkend dat de ont wikkeling van handels- en betalingsbalans sinds het begin van dit jaar prof. Witte veen in het gevlij komt. Grote overschot ten op de betalingsbalans betekenen im mers een toevloeiing van goud en devie zen naar ons land en een uitbreiding van de geldcirculatie, welke voor de gewen ste stabiliteit in de koopkracht van het geld een gevaar oplevert. Dat overschot heeft in het eerste halfjaar van 1959 687 mil joen bedragen, weliswaar minder dan in het tweede halfjaar van 1958, toen het 994 miljoen bedroeg, maar toch meer dan in het eerste semester van het vorig jaar 600 miljoen) en het bedrag van 500 a 600 miljoen, dat als jaaroverschot van de betalingsbalans voor de Nederlandse economie als een gewenst evenwicht be schouwd wordt, zal dus in 1959 wel wor den overschreden. Gunstige handelsbalans De kans daarop schijnt des te groter te zijn als in aanmerking wordt genomen dat de Nederlandse handelsbalans zich de laatste maanden en vooral in de maand september zeer gunstig heeft ontwikkeld. Voor het eerst in de geschiedenis was in genoemde maand het bedrag van de ex port even groot als dat van de invoer. Op zich zelf beschouwd een zeer verheugend verschijnsel, omdat het de aanmerkelijk grotere export is, welke dat evenwicht heeft doen ontstaan. De export ging na melijk met circa ƒ300 miljoen vooruit, de import met bijna 200 miljoen en eerst genoemd cijfer duidt dus wel op een ster ke toeneming van de industriële activiteit. Trouwens, zoals wij de laatste tijd meer dan eens hebben opgemerkt wijzen ook de gelukkig in aantal toenemende tussentijd se mededelingen van industriële onderne mingen op een dikwijls belangrijke stij ging van produktie en verkopen geduren de de afgelopen maanden van het lopen de jaar, zomede op de aanwezigheid van flink gevulde orderportefeuilles. Zo was voor de maand augustus het produktie-in- dexcijfer 135, weliswaar lager dan dat van juli (138), maar hoger dan dat van juli 1958 (128) en als er voorts op wordt gelet dat de ruilvoet van de Nederlandse bui tenlandse handel in augustus gunstiger was dan in die maand van 1958 en ook dan in juli 1959, wat dus wil zeggen dat de exportprijzen hoger, de importprijzen la ger waren, dan wordt hiermee toch wel een zeer gunstig beeld gevormd van de wijze, waarop de Nederlandse handel zich ontwikkelt. Aandelen in trek Het spreekt van zelf dat de effecten beurs hiervoor een open oog heeft en de kapitaalbelegger zich weer in sterkere mate tot de aandelenmarkt aangetrokken gevoelt, waarbij deze week vooral de aan delen van de grote financieel sterke in dustriële ondernemingen op de voorgrond zijn getreden. Advertentie Nieuwe Groenmarkt 2 Haarlem - Nassaustr. 5 Telefoon 15220 Het Westduitse bankdisconto is met in gang van morgen, 23 oktober, van 3 tot 4 percent verhoogd. Dit is de derde verho ging van het Westduitse bankdisconto in het lopende jaar. De vorige verhoging van 2,75 tot 3 percent vond plaats op 3 september. Het Westduitse bankdisconto is thans in overeenstemming gebracht met het Engelse. Tevens is de voorgeschreven minimum reserve, die de handelsbanken bij de Bun desbank moeten aanhouden, met 10 per cent verhoogd. Deze maatregel treedt op 23 oktober in werking. Voor de grootste handelsbanken betekent dit dat het per centage van de door hen bij de centrale bank aan te houden liquiditeiten is ver hoogd van 13 tot 14,3. Bovenstaande besluiten zijn genomen door de bankcommissie van de Deutsche Bundesbank. De commissie heeft tevens besloten over te gaan tot de emissie van het eerste deel van een staatslening, wel ke lening moet dienen om het tekort op de begroting te dekken. Deze eerste emis sie zal een omvang hebben van 250 mil joen mark en medio november worden uitgegeven. De totale lening zal, naar wordt verwacht 1 miljard mark groot zijn. In een door de Bundesbank uitgegeven verklaring wordt gezegd dat het besluit tot verhoging van het bankdisconto is in gegeven door de gedachte dat een moge lijke overspanning van de Westduitse eco nomie slechts kan worden vermeden in dien tijdig financiële maatregelen worden getroffen. Hiertoe dragen ongetwijfeld ook de bie dingen bij, welke door het ene concern op de aandelen van een ander concern wor den uitgebracht en waarvan die van Uni lever op de aandelen Gouda-Apollo de vo rige week weer een fascinerend voorbeeld is. Nadat laatstgenoemde aandelen in en kele dagen tijds van circa 370 tot 429 per cent waren opgelopen waarbij terecht „voorwetenschap" wordt verondersteld blijkt Unilever de aandelen Gouda-Apollo van 1000 met 800 eigen aandelen te wil len betalen, wat wil zeggen dat ze thans een waarde hebben van ca. 560 130 per cent meer dus dan de laatst tot standge- komen koers. Men wordt hierdoor uiter aard versterkt in de overtuiging dat de intrinsieke waarde van vele industriële aandelen ver boven de beurskoers uitgaat en het is deze overtuiging, die tot dusver steeds weer de waardering op basis van het rendement verdringt. Dat hier een gevaar in schuilt is duide lijk, omdat reeds de geruchten inzake overneming van bedrijven en die zijn er vele de koersen der betrokken aan delen omhoog drijven en bij niet-overna- me de intrinsieke waarde van een aandeel zeker wel van belang is, maar er bij wij ze van spreken nooit uitkomt. Inflatieverwachtingen Maar, als gezegd, ook de hernieuwde in flatieverwachting is een stuwende kracht voor de aandelenmarkt, welke tot voor kort immers ook de Newyorkse beurs in sterke mate heeft beïnvloed. Ook met de beoórdeling van deze factor moet men echter voorzichtig zijn. Als professoren in ae economie het oneens zijn, wordt hei voor gewone stervelingen wel moeilijk een conclusie te trekken, maar in elk geval zullen de verschijnselen van een betrek kelijk korte periode niet als een absolute maatstaf voor een oordeel over de toe komstige ontwikkeling mogen dienen. Zo moet er bij de beoordeling van het overschot op de betalingsbalans in het eerste halfjaar rekening mee worden ge- het Uit een verschenen brochure van Rotterdamsch Beleggingsconsortium n.v. te Rotterdam: „Een nieuwe weg naar be zitsvorming" blijkt, dat het vermogen thans groot over de 400 miljoen is verdeeld over circa 425 fondsen, waarvan in Europa per 1 september 1959 48,95 per cent, Ver. Staten 40,76 percent. De ver deling in percenten van het vermogen naar bedrijfstakken was per die datum als volgt: industrie 52,6 percent, openbare nutsbedrijven 16,1 percent, petroleum 12 percent, financiële instellingen 6,7 percent, scheepvaart en ander verkeer 3,1 percent, handel 3 percent, mijnbouw 2,3 percent en onbelegd 4,2 percent. Terwijl ultimo 1933 van het kapitaal van het consortium circa 1 miljoen was geplaatst tegen ongeveer 100 percent, steeg het geplaatste kapitaal per 1 september 1959 tot ruim 116 mil joen, in feite vertegenwoordigende een werkelijk vermogen van ruim 480 mil joen. Hieruit blijkt, aldus de brochure, dat het Rotterdamsch Beleggingsconsortium in de loop der jaren een geheel eigen plaats in de portefeuilles van de beleggers is gaan innemen. De regeling tot sparen in aandelen Robeco heeft gebleken in een behoefte te voorzien. Voortaan bestaat nu de mogelijkheid ook te sparen voor de in maart uitgegeven aandelencoupures van 50 nominaal. Ook in andere opzichten is de regeling tot sparen verruimd. houden, dat in die tijd grote aankopen van effecten door het buitenland hebben plaats gehad, welke de laatste tijd aanmerke lijk zijn verminderd en soms door verko pen zijn gevolgd. Deze laatste doen het overschot op de betalingsbalans dalen. Het zelfde geldt voor een grotere invoer, welke niet kan uitblijven als de produk tie in ons land blijft toenemen, omdat de grondstoffen voor de produktie meren deels van elders moeten worden aange voerd. Niet alleen de exporten, maar ook de importen zijn de laatste tijd gestegen, hetgeen ook wel hieruit blijkt dat, ondanks een toeneming van de exporten met 860 miljoen gedurende de eerste negen maan den, toch het invoersaldo over dat tijd vak nagenoeg aan dat van die periode van 1958 is gelijk gebleven. Evenwicht handhaven Een andere geruststellende overweging in verband met een mogelijke inflatie is deze, dat blijkens de recente cijfers de industriële investeringen in het tweede kwartaal van 1959 2246 miljoen hebben bedragen tegen 1875 miljoen in het eer ste en deze opgaande lijn zich tot dusver ongetwijfeld voortzet. Weliswaar nemen ook de particuliere bestedingen in ons land toe, daartegenover kan minister Zijl stra er in zijn Memorie van Antwoord op wijzen dat de nationale besparingen thans overeenkomen met de minimum-doelstel ling van circa 20 percent van het natio naal inkomen. De mogelijkheid dat de Nederlandse volkshuishouding tussen pro duktie, investeringen en besparingen het evenwicht zal kunnen handhaven, behoeft daarom niet als uitgesloten te worden be schouwd. Dat de effectenbeurs met de voorhan den gegevens over het bedrijfsleven door gaans van een goed vertrouwen blijk geeft is overigens alleszins begrijpelijk. Van 15-21 oktober 1959 zijn te 's-Graven- hage preliminaire besprekingen gehouden tussen een Japanse en een Benelux-dele- gatie, teneinde een basis te vinden voor later voort te zetten onderhandelingen die ten doel zullen hebben door middel van het afsluiten van een Benelux-handels- en betalingsovereenkomst de ontwikkeling van het handelsverkeer te bevorderen. Voorts heeft de verhouding van de Bene lux tot Japan in het kader van het G.A.T.T. een punt van bespreking uitgemaakt. We derzijds werden door de delegaties inlich tingen verstrekt met betrekking tot de handelspolitiek in het algemeen en de in hun landen geldende in- en uitvoerregi- mes. Zoals oorspronkelijk door de beide dele gaties was overeengekomen, werden er over de behandelde onderwerpen geen conclusies getrokken. De beide partijen zijn van mening, dat de preliminaire be sprekingen de later voort te zetten onder handelingen tussen de Beneluxlanden en Japan zullen vergemakkelijken. Advertentie ivicci^n 3 rwr.ivc.tvo ui dijn ivicciik RoWd» iegen hcflfdpyn, kicspnn, »3est, *riep. krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in MEENK-S POEDERS Poeders tegen hoofdp diarrhee, influenza, rhe gevatte kou. periodieSj krijgbaar in etuis jelpenl Er zijn Meenk's kiespijn, hoest, griep, atiek, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. Advertentie Deze aanbieding geldt tJm 31 dec. 1959 Shell Oil Co's bedrqfsresultaten over het derde kwartaal van 1959 tonen een netto winst aan van dollar 34.868.441, zodat de totale netto winst over de eerste neger f maanden van dit jaar dollar 104,055.172 heeft bedragen, of dollar 3.43 per aandeel, vergeleken met dollar 89.032.394 of dollar 2.94 per aandeel over de overeenkomstige periode van 1958. In augustus 1959 sloot de maatschappq met zeven banken een; ovei eenkomst volgens welke zq tot mei I960 al naar behoefte bedragen tot een totaal bedrag van honderd miljoen dollar zou kunnen lenen. De overeenkomst voorziet in terugbetaling in drie gelqke jaarlqkse termqnen van augustus 1962 af. Het geld* zal worden gebruikt voor algemene bedrqfsdoeleinden en voor kapitaaluitgaven. De eerste lening ten bedrage van dollar 25.000.000 werd in september van dit jaar opgenomen. Een specificatie van de bedrijfsresul taten volgt hieronder: 1959 le kw. 2e kw. 3e kw. In miljoenen dollars Verkopen enz. 450 445 453 Andere inkomsten 2 2 3 452 447 456 Kosten 345 339 343 Afschrijvingen e.d. 46 49 51 Interest en belast.reserve 8 5 9 Andere inkomsten 18 18 17 417 412 421 35 35 35 Netto winst per aandeel 1.14 1.14 1.15 1959 1958 1958 jan.- 3e jan.- sept. kw. sept. In miljoenen dollars Verkopen enz 1.347 426 1.226 Andere inkomsten 7 2 6 1.354 428 1.232 1.027 324 944 Afschrijvingen e.d. 146 46 145 Interest en belast.reserve 23 9 12 Andere inkomsten 54 13 41 1.250 392 1.142 104 35 89 Netto winst per aandeel van $7.50 $3.43 1.18 2.94 De cijfers over 1958 zijn opnieuw ge groepeerd in verband met wijzigingen in de grondslagen der financiële verantwoor ding die van kracht zijn geworden met ingang van 1 januari 1959. Aandelensplitsing Aan een op 3 december te houden ver gadering van aandeelhouders der Shell Oil Company zal worden voorgesteld over Als gevolg van een gezamenlijk Neder lands-Italiaans initiatief, is te Catania op Sicilië de „Naarden-Speda" in produktie gekomen. Dit nieuwe bedrijf is ingericht voor het winnen en concentreren van si naasappelsap ten behoeve van de limo nade-industrie in Nederland. De produktie staat onder verantwoordelijkheid en con trole van de n.v. Chemische Fabriek „Naarden", waartoe laastgenoemde ter plaatse deskundigen heeft gedetacheerd. Door deze exploitatie kan de behoefte van de Nederlandse sap-verwerkende industrie binnen de Euromarkt worden gedekt. De eerste partijen van de nieuwe oogst wor den binnenkort in ons land verwacht. Amerikaans-Belgische plastic-industrie Gisteren is in het havengebied van Antwerpen de eerste steen gelegd van een groot nieuw be drijf voor de fabricage van plastic grondstoffen. Het is een gemengd Amerikaans-Belgisch bedrijf en de Amerikaanse participant is de Union Car bide een van de grootste chemische concerns van de Verenigde Staten. De fabriek zal in de loop van 1961 in bedrijf worden genomen en starten met de produktie van 15.000 ton polyethyleen plastic grondstoffen per jaar. 24. Het zeeroversschip was nu dicht bij het vreemde vaartuig gekomen en de pi raten begonnen uit alle macht te schieten. W-we moeten w-weg hier, mijnheer Mou- tarde!" riep Panda klappertandend. „De rovers gaan het schip aanvallen!" „Aan vallen? Wel, dat is een slechtgekozen mo ment," zei de kok met gefronste wenk brauwen. „Het is nu etenstijd!" „Kom toch mee," smeekte Panda. „Ze gaan vechten! „Niets daarvan!" stelde Maitre Moutarde vast. „Ze gaan eten! Kom mee, kleine knaap en help mij!" De kok stapte met kwieke pas naar een kanon en kneep met twee natte vingers de lont uit, waarmee de kanonnier net zijn ge schut wilde afvuren. „Hee, wat is dat voor onzin?" schreeuwde de piraat. „Het is nu geen tijd voor grapjes!" „Zeker niet! Het is tijd voor het diner," stemde de kok in. Hij spreidde een servet over de loop van het kanon en diende op keurige wijze het eten op. „Denk erom," waarschuwde hij nog, terwijl hij wegliep, „niet schieten on der het eten! Kom Panda, we gaan ver der. Hij naderde een loopplank, die nu tussen de twee schepen lag en waarop een hevig gevecht plaats vond. „Even passeren, heren!" riep hij. „Hier is het eten! AlstublieftVoorzichtigniet morsen.AlstublieftO nee, u krijgt niets.U bent een zeeman van dat andere schip te gaan tot splitsing der gewone aandelen op basis van twee op een. Tevens zal worden voorgesteld de nominale waarde der aandelen te wijzigen van thans 7,50 dollar tot een dollar. De heer Burns, pre sident der maatschappij, heeft medege deeld, dat de maatschappij voornemens is het dividend op de thans bestaande aan delen voor het vierde kwartaal te ver hogen van 50 tot 55 dollarcents. Wanneer de voorgestelde aandelensplitsing zal worden goedgekeurd is de maatschappij voornemens op de gesplitste aandelen in het eerste kwartaal van 1960 271/» dollar cents per aandeel uit te keren. Enkele details zijn bekend geworden van het voorstel om het volkswagencon cern te denationaliseren. Het voorstel is nu in discussie in de economische com missie van het Parlement. Volgens leden van de C.D.U. wordt voorgesteld aandelen uit te geven ter waarde van honderd mark. Een persoon zou niet meer dan vijf aandelen mogen kopen, arbeiders in het concern hoogstens tien. Gedurende de eerste twee maanden zouden slechts aandelen verkocht worden aan mensen in de lagere inkomensgroe pen, voor wie een mindering van de aan koopprijs van twintig percent zou gelden. Na de twee maanden zouden de aandelen in de vrije verkoop komen. Advertentie Leuke kragen dit seizoen, mevrouw! Platliggend, coquet van de hals afstaand - maar ook enorme „anti-vries" kra gen. Heerlijk! Natuurlijk ontmoet u ze stuk voor stuk in onze winter-col- lectie, als flatteus détail van f moderne mantels in tweed, wol met rendierhaar, velours, wollen bouclé e.d. Bij de bontgarnering valt het accent vooral op o.a. temptation, tos- caans lam en bisam. A propos: ook de grote maten zijn goed vertegenwoordigd! flatteuze mantels zonder bont va. f 69,75 met bond v.a. f 89,75 VERTROUWENSNAAM ANEQANG - HOEK L. VEERSTRAAT Normaal. De Noorse onderminister van Buitenlandse Zaken Hans Engen heeft er bij de Zuidafrikaanse regering 0p aangedrongen om de 24-jarige student Hans Beukes zijn paspoort terug te ge ven en hem in staat te stellen normale betrekkingen met zijn familie te onder houden gedurende en na zijn studie in Noorwegen. Afgedaan. De regering van Pakistan zal met ingang van 27 oktober Rawalpindi tot zijn zetel maken. Karatsji heeft afge daan als hoofdstad van Pakistan, maar de overplaatsing van de ministeries en hun afdelingen zal nog geruime tijd du ren, aangezien in Rawalpindi niet op korte termijn de benodigde kantoor ruimte beschikbaar kan worden ge maakt. Toch anders. Het Amerikaanse leger heeft een experiment met voedselconserve- ringsmiddelen, waarbij van zeer hoge spanningen en van radiostralen gebruik werd gemaakt, stopgezet en de voorge nomen bouw van een fabriek, waarvoor 20 miljoen gulden was uitgetrokken, af gelast. Aldus geconserveerde laborato- riumprodukten, die men op dieren alvast probeerde, hebben vermindering van de vruchtbaarheid, bloedingen, blindheid, hartbeschadigingen en verkorting van de gemiddelde levensduur veroorzaakt. Vermist. Vier toeristen, twee Fransen en twee Amerikanen zijn met hun Egypti sche gids reeds sedert juli zoek in de Nu- bische woestijn tussen Assoean en Khar toem. Al weken lang zoeken de Egypti sche en Soedanese politie onder meer met helikopters naar de twee auto's die uit Assoean naar Soedan vertrokken een afstand van een 400 km. en waar van men sedertdien niets meer verno men heeft. Men vreest dat de inzitten den zijn omgekomen. Gebrek. Ongeveer 151.000 mensen in de zuidelijke Mexicaanse staat Tabasco lij den gebrek door de overstromingen, die zich verleden week hebben voorgedaan van de rivier de Grijalva, aldus zeide senator Julian Manzur in de Mexicaan se senaat. Volgens de laatste berichten zou het water thans zakken, maar vol gens het Mexicaanse meteorologische instituut zijn er weer nieuwe regens op komst op de zuidoostelijke punt van het schiereiland Yucatan. De derde. De knappe 21-jarige Perzische studente in de bouwkunst Fahra Diba, d naar verluidt grote kans maakt de der- De keizerin van Perzië te worden, is don derdag in Parijs aangekomen, naar men aanneemt om haar uitzet te verzorgen. In Teheran zou zij woensdag een lange bespreking met de sjah hebben gevoerd maar Farah weigerde iets tegenover de honderd journalisten op het vliegveld Orly los te laten. De kastanjebruine schoonheid werd begroet door de Per zische ambassadeur in Parijs. Klacht. De Russische afgevaardigde Ar- kadev heeft donderdag in de economi sche commissie van de UNO-assemblee de klacht geuit, dat de UNO te weinig Sovjet-deskundigen betrekt bij de hulp aan de onderontwikkelde gebie den. In 1958 leverden de V.S., Engeland, Frankrijk en Nederland 1.060 van de 2.400 deskundigen die de UNO aan het werk had, maar er waren slechts 40 Sovjet-deskundigen ingeschakeld, aldus Arkadev. Protestanten. Een overwegend protes tantse vereniging in de Verenigde Sta ten, de vereniging voor de scheiding van kerk en staat, heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Herter, verzocht bij de Spaanse rege ring te protesteren tegen de onderdruk king van de protestanten in Spanje. In een brief aan de minister wordt erop gewezen, dat onlangs de protestantse geestelijke Nunez Moreno tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld omdat hij de kerkdiensten had hervat in zijn door de politie verzegelde kerk. Attractie. Het aantal buitenlanders, dat dit jaar tot eind augustus een bezoek aan Groot-Brittannië heeft gebracht be draagt 1.021.000, van wie 507.000 Euro peanen, aldus heeft de Britse reisver- eniging donderdag meegedeeld. Dit is negen procent méér dan in dezelfde periode van vorig jaar. Niet aan beginnen. De Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse za ken heeft een studie over Afrika gepu bliceerd, waarin wordt verklaard dat de Verenigde Staten zich bij hun poli tiek ten aanzien van dit werelddeel moeten laten leiden door de verwach ting dat Afrika ten zuiden van de Sa hara een Afrika van de Afrikanen zal zijn. Zij dienen volgens deze studie te erkennen, dat voor Afrikaanse landen een politiek van niet-aansluiting bij de grote blokken zowel in het belang van het Westen als van Afrika zelf is. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelo pen 24 uur is de luchtdruk in West-Europa aanzienlijk gestegen. Het hogedrukgebied dat gisteren ten noorden van de Azoren lag, verplaatste zich in verband hierme de naar Frankrijk. In het centrum was de luchtdruk vanmorgen 1037 mb. In ons land nam de noordwesten wind af en kwamen in de afgelopen nacht flinke opklaringen voor. De depressie die ons donderdag veel wind bezorgde trok naar Midden-Rusland. Achter deze depressie om stroomt zeer koude poollucht over de Oostzee en West- Rusland naar het zuiden. In deze lucht komt in Noordoost-Rusland reeds 15 gra den vorst voor. In Finland vroor het van nacht 8 graden. Een deel van de storing die zich gisteren op de Atlantische Oceaan bevond trok in snel tempo naar IJsland. De rest van de storing ontwikkelde zich midden op de oceaan tot een actieve de pressie die vanmorgen de luchtdruk over al op de Britse eilanden weer deed dalen. Onder invloed van deze storing, waar van de kern vannacht bij Noord-Schotland verwacht wordt, zal de wind morgen aan wakkeren uit zuid tot zuidwest, terwijl het bijbehorende frontensysteem waarschijn lijk enige regen zal veroorzaken. WEERRAPPORTEN Zaterdag 24 oktober Zon op 7.18 uur, onder 17.29 uur. Maan op 23.21 uur, onder 13.49 uur. Maanstanden 24 oktober 21.22 uui laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe'maan Hoog en laag water in IJmuidcn Vrqdag 23 oktober Hoog water 7.22 en 19.39 uur. Laag water 2.53 en 15.11 uur. Maximum-temperaturen 5 «4 binnen- en buitenland. d "I Neerslag, laatste 24 uur. c3 Den Helder zwaar bew. w 14 2 Ypenburg zwaar bew. wzw 15 1 Vlissingen zwaar bew. wnw 15 0 Eelde regenbui w 15 4 De Bilt licht bew. zw 16 0 Twente licht bew. zzw 15 2 Eindhoven licht bew. wzw 15 1 Zd Limburg onbewolkt zzw 15 0,3 Helsinki licht bew. nno 0 3 Stockholm sneeuw n 6 1 Oslo zwaar bew. zzo 8 4 Kopenhagen onbewolkt nnw 12 4 Aberdeen licht bew. zzw 12 0 Londen zwaar bew. windst. 16 0 Amsterdam zwaar bew. zw 15 0,4 Brussel licht bew. zzw 17 0,1 Luxemburg mist wnw 14 1 Parijs mist windst. 17 0,2 Bordeaux mist no 13 2 Grenoble zwaar bew. nw 14 0 Nice zwaar bew. nnw 21 0 Berlijn half bew. wnw 13 8 Frankfort licht bew. wzw 15 1 München onbewolkt w 13 2 Zürich mist ozo 12 3 Genève onbewolkt ono 14 0 Locarno onbewolkt no 16 0 Wenen zwaar bew. wnw 16 0.2 Innsbruck zwaar bew. w 13 3 Belgrado regen wzw 19 4 Athene onbewolkt windst. 23 0 Rome zwaar bew no 23 8 Ajaccio licht bew. ono 19 1 Madrid onbewolkt nno 20 0 Mallorca zwaar bew. 0 22 7 Lissabon onbewolkt nno 24 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2