Zandwinning in Haarlemmermeer onder voorbehoud verantwoord Ongerustheid over geprojecteerde zandwinning blijft bestaan i Stijging der energie van 11 procent in het volgend jaar verwacht Zandvoortse Handelsvereniging wil bespreking met „Touring" Proefproces om snelheidsmeter Maatregelen moeten worden genomen om bollengronden te beschermen 7 DRIE DESKUNDIGEN OORDELEN Passagier van de „Oranje" in Djakarta ingesloten en weer vrijgelaten Cees Lascur is ziek BeneluX'Conferentie Handel in aardappelen wordt vrijgemaakt Nasleep wereldkampioenschappen Hoofdingelanden Haa riem tnerm eer Wetsontwerp grenswijzi ging naar vaste commissie Paul Chr. van Westering over „Porgy and Bess" Abstracte kunst bekroond Eerste paal flatgebouw „Valkenburg" ingeheid Ceremonie werd verricht door de eerste koper Nutsspaarbank viert wereldspaarweek Kerkelijk Nieuws Provinciaal Electriciteitshedr ijf VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DRIE DESKUNDIGEN hebben de dijk graaf en heemraden van de Haarlemmer meerpolder advies uitgebracht inzake de geprojecteerde zandwinning bij de Spie- ringweg in Haarlemmermeer. De Rijks waterstaat wil tussen de Spieringweg en de Ringvaart gronden afzanden ten behoe ve van de aanleg van de rijksweg beoos ten Haarlem. Door deze zandwinning zou de Rijkswaterstaat namelijk acht miljoen gulden besparing ten opzichte van de zand winning elders. Voor de afzanding dienen Gedeputeerde Staten van Noordholland een ontheffing van de hodemverlagings- verordening te geven. Provinciale Staten hebben de zandwinning in hun zomerver gadering besproken, nadat voornamelijk van de zijde van de landbouw protesten tegen het plan naar voren waren geko men. In hun najaarszitting zullen de Pro vinciale Staten wederom aandacht aan het plan besteden. De hoofdingelanden van de Haarlemmermeerpolder hebben in hun vergadering van 8 juli hun ernstige ongerustheid uitgesproken over de gepro jecteerde zandwinning. Zij hebben tevens het polderbestuur uitgenodigd ten minste twee onafhankelijke deskundigen advie zen te laten uitbrengen over alle vermoe delijke gevolgen, die uit de ontgronding voor het waterschap, als voor de Neder landse land- en tuinbouw in het algemeen kunnen ontstaan. In de vanmorgen in Hoofddorp gehou den vergadering van hoofdingelanden van de Haarlemmermeerpolder zijn twee rap porten besproken. Het eerste rapport han delt over de hydrologische en waterstaat kundige aspecten van de afzending. Ir. C. Biemond, directeur van de Gemeentewa- tcrleidingen van Amsterdam, en ir. C. Krijn, oud-hoofdingenieur-directeur van d Provinciale Waterstaat van Noordholland hebben dit rapport samengesteld. Het tweede rapport is van ir. L. Troost, di recteur van de Christelijke Landbouwwin- terschool in Haarlemmermeer. Deze be spreekt de vraag, in hoeverre cultuurtech nische en nationaal-economische bezwa ren tegen het zandwinningsplan van de Rijkswaterstaat bestaan. De heren Biemond en Krijn komen tot de conclusie dat tegen de afzanding geen bezwaren bestaan, mits aan enkele voor waarden wordt voldaan. Allereerst dient de waterstand in de put te worden gehou den op een peil van 0.10 m. boven het ge middelde van de stijghoogten van het die pe grondwater aan de zijde van de Spie ringweg en aan de zijde van de Spaarne- tocht. Ten behoeve van waarnemingen moe ten diepboringen worden gemaakt en in stand gehouden op tien meter en ongeveer veertig meter beneden N.A.P. De sloot langs de Spieringweg, voor zover grenzen de aan het te ontzanden terrein, alsmede de sloten langs de noordoost- en de zuid westzijde van het terrein moeten over een nader te bepalen lengte van de polderboe zem worden afgescheiden. Het peil in de afgescheiden sloten moet door een ge- maaltje, dat uitslaat op de zandput, op een vanwege de polder aan te geven hoog te worden gehouden. Eventueel moet het peil in de put kunnen worden opgezet. Geen toevoerkanaal De adviseurs hebben van de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie wegen, ir. Ringeling, de mede deling gekregen dat is afgezien van het graven van een toevoerkanaal tussen Ringvaart en zandput, dat van een sluis zou worden voorzien. Het ligt nu in de be doeling het te winnen zand of rechtstreeks naar het werk te persen, of naar in de Ringvaart liggende bakken te voeren. De adviseurs wijzen erop dat in het be treffende gebied op tachtig meter bene den N.A.P. een leemlaag ligt. die echter op sommige plaatsen ontbreekt of niet voldoende aaneengesloten is. De conclusie achten ir. Biemond en ir. Krijn gerecht vaardigd dat in de geprojecteerde zand put geen gevaar dreigt van het diepe zou te water onder de leemlaag. Het vermoe den bestaat dat thans ter plaatse geen opwaartse zoutbeweging resulteert. Ver moedelijk zou na de afzanding wèl op een opwaartse zoutstroming moeten worden gerekend, hoewel het effect van de bezin- king van het fijne bodemmateriaal onbe kend is. Door de waterstand in de put drie dm. hoger te houden dan het aangrenzen de polderpeil, kan een opwaartse zoutbe weging worden voorkomen. Om te bereiken dat de omliggende gron den geen last van kwelwater zullen heb ben, zou door het afzonderen van enkele sloten een zelfstandige kleine boezem moeten worden gevormd, die het water door een automatisch gemaaltje kan uit slaan op de put. Het kwelwater wordt op deze wijze als het ware rondgepompt, al dus de adviseurs. Ir. Troost komt in zijn rapport tot de conclusie dat van het graven van de zand put geen nadelige gevolgen behoeven te worden verwacht, als aan enkele door hem gestelde voorwaarden wordt voldaan. Voor de hydrologische en waterstaatkun dige aspecten heeft ir. Troost zich laten leiden door het rapport van de reeds ge noemde adviseurs. Naar het ANP verneemt, is de heer C. I. S., die donderdag te Djakarta door de Indonesische politie aan boord van de .Oranje" werd gearresteerd, heden, vrij dagochtend vrijgelaten na te zijn veroor deeld en 20.000 roepiah te hebben betaald. De heer C. J. S., directeur van een uit geverij te Djakarta, zal, naar men ver moedt, naar Medan reizen om daar weer aan boord van de inmiddels uit Djakarta vertrokken „Oranje" te gaan. Zijn aanhouding stond waarschijnlijk in verband met een deviezenkwestie. Daar Cees Laseur ziek is geworden, zal ijn rol in „De dolleman", welk stuk za terdag 24 en zondag 25 oktober in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag wordt opgevoerd, worden overgenomen door Henk van Buuren. Als voorwaarden stelt ir. Troost dat het toevoerkanaal en de schutsluis niet moe ten worden aangelegd. Voorts moet bij de diepteboringen zijn komen vast te staan dat de stijghoogten "an het diepe grond water onderling niet veej verschillen. Blij vende controle zal moeten worden uitge oefend op de stijghoogten van het diepe grondwater alsmede op het zoutgehalte in de zandput. Kwelgevaar opheffen Maatregelen moeten worden genomen om de waterhuishouding van de bollen gronden veilig te stellen. Dit kan gebeu ren door binnen het werkterrein op on geveer 25 meter afstand van bestaande sloten aan de noordwest-, de zuidwest en de noordoostzijde van het werkterrein drie nieuwe sloten te graven. Deze nieuwe sloten moeten met de sloot ten westen van de Spieringwcg, voor zo ver grenzend aan het te ontzanden terrein van de polderboezem worden afgesloten. De nieuwe sloot aan de noordwestkant van de put zal eventueel kwelgevaar voor de bollengronden opheffen. Voor de blijvende poldersloten zullen zodanige voorzienin gen moeten worden getroffen, dat een ge lijke afvoercapaciteit voor de bollengron den gewaarborgd blijft Ir. Troost wijdt ook een beschouwing aan de economische consequenties van de afgraving voor de bloembollencultuur. Hij heeft onder meer een onderzoek ingesteld naar de voorraad potentiële bollengronden tussen Leiden en Beverwijk. De adviseur merkt op dat aan opdringende industrie en woningbouw regelmatig goede bollen gronden worden opgeofferd. Naar schat ting zijn na 1945 ongeveer zeventig ha. bol lengrond verloren gegaan. Vervanging van deze gronden is gevonden in het om zetten van geschikte weilanden en de uit breiding van de teelt in andere streken. Potentiële bollengronden De adviseur heeft nagegaan van welke graslanden na omspuiting prima bollen- grond is te maken. Hij komt tot een op pervlakte van 400 ha. In de oude bollen streek is hiervoor bijna geen grond meer te vinden. In totaal zou hier slechts onge veer 35 ha. van weiland in bollenland kun nen worden omgezet. Groter zijn de mogelijkheden in de om geving van Santpoort, ten oosten van de rijksweg Haarlem-Vclser tunnel. Hier zou den nog ongeveer tweehonderd ha. prima bollengrond kunnen worden verkregen. Tussen dit gebied en de oude bollenstreek zou nog bollenland ter grootte van 150 ha. kunnen worden verkregen, waarbij dan het westelijk deel van Haarlemmermeer is betrokken. Vermoedelijk zal een deel van de^e gron den, gezien de ligging, echter een andere bestemming krijgen. Of de gronden voor de bollenteelt bescjii^t»aa.r komen, hangt trouwens van de eigenaren af. De bollengronden in de onmiddellijke omgeving van de te graven zandput zijn van uitstekende kwaliteit. Als alle voor waarden in acht worden genomen, zullen deze gronden niet in waarde achteruit gaan. Ir. Troost heeft geen antwoord ge geven op de vraag, of het verloren gaan van dertig ha. potentiële bollengrond ten behoeve van de afzanding nationaal-eco- nomisch verantwoord is. Naar zijn me ning ligt deze vraag in de beleidssfeer. Het geschikt maken van de potentiële bollengronden zou komen op f 8.000 per ha. De ontstane bollengrond zou dan vol gens de huidige maximumprijzen van de Grondkamer ongeveer twintigduizend gul den per ha. opbrengen. De adviseur heeft ten slotte de vraag buiten beschouwing gelaten, of het aanwenden van de grond voor de bollencultuur economisch meer verantwoord is dan het gebruik van het vrijkomende zand voor de aanleg van een rijksweg. Vanaf 1 juli 1960 geen passencontrole meer Het comité van ministers van Bene lux, dat te Brussel vergaderde onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. Luns, is tot overeenstemming ge komen over de vrijmaking van het wederzijds verkeer in aardappelen. Daarbij werd echter het voorbehoud gemaakt van eventuele opschorting van deze handelsvrijheid in geval van kri tieke ontwikkeling van het binnenlands prijsniveau in een der partnerlanden. Ten aanzien van de vrijmaking van groente en fruit, waarover zeer lang durig werd beraadslaagd, kwamen de ministers niet tot overeenstemming. In de financiële sector kwamen de mi nisters overeen een onderzoek te laten in stellen of het mogelijk is de methodes van heffing en controle van de omzetbelasting zodanig te wijzigen, dat de thans aan de binnengrenzen bestaande controle kan ver- "•jllen en worden vervangen door een ad ministratieve controle. De ministers kwa men overeen er naar te streven de huidige verschillen in de fiscale lasten op het weg vervoer niet verder te doen toenemen. De regeringen zullen nagaan of door bijzon dere maatregelen zekere belemmeringen voor de beoogde liberalisatie uit de weg kunnen worden geruimd. Tenslotte deelden de ministers mede, dat zij richtlijnen hebben gegeven, opdat op 1 juli van het volgend jaar de controle van personen aan de binnengrenzen k3n worden verplaats! naar de buitengrenzen van Benelux. Vanaf die datum zal er dus geen passencontrole meer zijn aan de grens tussen Nederland en België. Aan een be spreking van de kwestie van de invoer van Nederlandse condensmelk in België is men niet meer toegekomen. Tijdens de donderdagavond in restau rant „Zomerlust" in Zandvoort gehouden vergadering van de Zandvoortse Handels vereniging is nog eens de nasleep van de in augustus gehouden wereldkampioen schappen wielrennen ter sprake gekomen en met name een uitlating van de heer J. B. Th. Hugenholtz, verstrekt aan de pers, volgens welke hij de tijdens deze kam pioenschappen berekende prijzen „die venprijzen" zou hebben genoemd. In dit verband zouden zelfs de namen van de heren Kiefer en Rinkel zijn genoemd. Uit de vergadering bleek, dat men deze on verkwikkelijke geschiedenis graag uit de weg wilde ruimen. Men achtte daartoe een samenspreking tussen de voorzitter van do Handelsvereniging, de heer H. Hil- dering en de heer Hugenholtz wenselijk. De heer Hildering toonde zich wel bereid een bespreking met de heer Hugenholtz te hebben, maar meende, dat het initiatief hiertoe van de laatste zou moeten uit gaan. De vertegenwoordiger van de Han delsvereniging in de Stichting Touring Zandvoort, de heer J. A. C. Goos. kreeg van het bestuur toestemming dit stand punt in de eerstvolgende algemene leden vergadering van de stichting kenbaar te maken. De besprekingen werden donderdag avond door de heer Hildering geopend, die eraan herinnerde, dat reeds in augustus een bespreking door Touring Zandvoort in het vooruitzicht was gesteld, maar dat men nog steeds op een uitnodiging daar toe wachtte. „Het initiatief tot een be spreking behoort uit te gaan van „Tou ring", aldus de heer Hildering, „omdat zij twee leden van de Handelsvereniging heeft aangevallen. Wanneer een samen spreking heeft plaats gehad, is de zaak daarmee afgedaan". Aan de discussie, die hierop ontstond werd door drie leden deelgenomen. De heer J. Merkelbach kantte zich tegen de vuurwerken, die „slechts wat nozems naar Zandvoort brengen, zonder dat de winkel stand er iets aan heeft". Ook de bezoe- De heer M. Gatsonides te Bentveld, die onlangs op het circuit van Zandvoort een door hem ontworpen automatische snel heidsmeter, de Gatsometer, heeft gede monstreerd, is thans in een proefproces gewikkeld teneinde een uitspraak te ver krijgen betreffende de rechtsgeldigheid van deze snelheidsmeter. In eerste instan tie heeft de kantonrechter de heer Gat sonides en diens zoontje beiden veroor deeld tot een geldboete van ƒ11.-, waar door voor de officier van Justitie en voor Na kennisneming van twee rapporten over de mogelijke gevolgen van de gepro jecteerde zandwinning bij de Spieringweg in Haarlemmermeer hebben de hoofdinge landen van de Haarlemmermeerpolder vanmorgen besloten hun ongerustheid over deze zandwinning aan Gedeputeerde Staten van Noordholland kenbaar te ma ken. De hoofdingelanden zijn van oor deel dat bij deze afgraving teveel, ook door de samenstellers van de rapporten, geconstateerde onzekerheden bestaan. De gevolgen van de zandwinning zouden an ders kunnen zijn dan thans kan worden aangenomen. Gezien deze onzekerheden blijven de hoofdingelanden bezorgd over het plan van de Rijkswaterstaat en kun nen zij hiermee niet akkoord gaan. Verscheidene hoofdingelanden hebben het woord gevoerd naar aanleiding van de rappoi^en, die ir. C. Biemond en ir. C. Krijn over de hydrologische en de wa terstaatkundige en ir. L. Troost over de cultuurtechnische gevolgen van de zand winning hebben opgesteld. De dijkgraaf, mr. K. baron van Harden- broek, deelde mee dat van de Rijkswater staat de schriftelijke bevestiging is bin nengekomen dat de aanleg van een toe voerkanaal en van een schutsluis van het plan zijn geschrapt. De rapporten van de drie bij uitstek deskundigen achtte de dijk graaf in zoverre geruststellend, dat als de door de adviseurs genoemde voorwaarden in acht worden genomen geen angst voor extra verzilting of kwel behoeft te be staan. De dijkgraaf deelde mee dat de rap porten onder meer naar de Provinciale Staten en de Rijkswaterstaat zijn gezon den. De heer Kistemaker noemde de rap porten, die op verzoek van het polderbe stuur zijn uitgebracht, zeer waardevol. Doordat het toevoerkanaal vervalt, zal de mogelijk te graven put voor de recreatie weinig betekenis hebben. De heer Van Reeuwijk was niet zeer ge- rustgesteld na kennisneming van de twee rapporten. De heren De Clercq en Im- mink deelden deze mening en lieten uitko men dat door de afgraving zich omstan digheden kunnen voordoen, die thans nog niet kunnen worden voorzien. In een uitvoerige beschouwing kwam de heer De Jong Schouwenburg tot de con clusie dat het aantal onzekerheden bij de zandwinning te groot is. Zekerheid be staat in het geheel niet dat de belangen van de polder en van de landbouw bij en na de afgraving voldoende veilig gesteld zijn. Daarbij is het verloren gaan van der tig ha. potentiële «bollengrond een zwaar offer. Het is onze plicht tegen de Rijks waterstaat te zeggen: haal het zand voor de nieuwe rijksweg maar elders, aldus de heer De Jong Schouwenburg. Ten slotte besloot de vergadering van haar ongerust heid over het zandwinningsplan blijk te blijven geven. Nieuwe brug De dijkgraaf deelde mee dat binnen af zienbare tijd met de bouw van de nieuwe brug over de Ringvaart bij Hillegom zal worden begonnen. De kosten zijn geraamd op zevenhonderdduizend gulden. De bo venbouw van de brug zal spoedig onder hands worden aanbesteed. Voor de oprit van de nieuwe brug zullen twee huizen moeten verdwijnen, een winkelhuis en een schuur moeten worden verplaatst. Meegedeeld werd dat dit jaar als ge volg van de weersomstandigheden 18000 minder voor het bemalen is uitgegeven dan in normale jaren. De droogte heeft voor het polderbestuur dus een blangrij- ke bezuiniging tot gevolg gehad. Als op volger van de technisch-ambtenaar eer ste klasse J. Bramer, die op 1 december in dienst treedt van het hoogheemraad schap Lekdijk-Bovendams. is benoemd de heer P. Hoefkens uit Middelburg. (Van onze Haagse redacteur) De centrale afdeling van de Tweede Kamer heeft besloten het wetsontwerp tot toevoeging van het grondgebied van Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de gemeenten Haarlem en Haarlemmermeer door te sturen naar de vaste commissie i voor Binnenlandse Zaken. de heer Gatsonides de mogelijkheid blijft bestaan in hoger beroep te gaan. Dit proefpi-oces is uitgelokt door de heer Gatsonides in nauwe samenwerking met de Zandvoortse politie. Enige tijd geleden reed de zoon van de uitvinder met een bromfiets voor het politiebureau met een snelheid van 35 km. per uur voorbij en de heer Gatsonides volgde zelf in een auto die 60 km. reed. De Zandvoortse politie nam met de automatisch registrerende snelheidsmeter van de heer Gatsonides de overtredingen op en verbaliseerde de uitvinder en zijn zoon. De officier van Justitie bij het kanton gerecht in Haarlem, mr. J. Wiarda, was dezer dagen bij de behandeling van de zaak van oordeel, dat het wettig en over tuigend bewijs geleverd was, een mening die gedeeld werd door de kantonrechter, mr. F. J. Gerritsen. Vader en zoon wer den beiden veroordeeld tot een geldboete van 11.-. Men overweegt hoger beroep in deze kwestie aan te tekenen ten einde van de hoogste rechterlijke instantie in Nederland een uitspraak te verkrijgen, waarna bij een veroordeling de snelheidsmeter door de politie-instanties eventueel ge bruikt kan gaan worden. Zoals wij enige tijd geleden reeds meld den heeft de heer Gatsonides oktrooi aan gevraagd op zijn snelheidsmeter, die de tijd aangeeft in honderdsten van secon den. De meting van de snelheden wordt verricht door twee rubberslangen, die evenwijdig aan elkaar over de weg worden gespannen. Degene, die de meter bedient heeft alleen tot taak een bepaald voertuig uit een verkeersstroom te selecteren. De voorwielen van de uitgekozen wagen stel len, op het moment, waarop zij de slang indrukken het tellermechanisme in wer king. De teller stopt op het ogenblik, waar op de voorbanden de tweede rubberslang passeren. Deze twee slangen behoeven, in tegenstelling tot de gebruikelijke snel heidsmeters, bij het opmeten van de snel heden van auto's slechts tien meter van elkaar verwijderd te liggen. Bij het meten van de snelheden van de bromfietsers kan deze afstand teruggebracht worden tot vijf meter. De tijd kan onmiddellijk op de Gatso meter afgelezen worden en met behulp van een tabel kan de snelheid direct be paald worden. De metingen hebben uitge wezen. dat de onnauwkeurigheid van de Gatso-meter varieert van 0,0015 tot 0.0032 seconden. De prijs van het instrument zal. indien het in serie kan worden vervaar digd, aanzienlijk beneden de duizend gul den liggen, hetgeen aanmerkelijk goedko per is dan de reeds in gebruik zijnde pre- cisietiidmeters. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE kers aan de wedstrijden op het circuit verlaten Zandvoort weer zo snel mogelijk. De voorzitter daarentegen zag wel de gelijk een grote propagandistische waar de voor de badplaats uitgaan van de vuur werken. Mét de heer Merkelbach achtte de voorzitter een scheiding van V.V.V.-werk en circuit wenselijk, al meende hij dat dit om verschillende redenen wel altijd een utopie zal blijven. De heer P. Schaap meende, dat men er goed aan doet de kwes tie met „Touring" te laten rusten. Hij geloofde, dat er heel wat personen mis bruik van de omstandigheden hebben ge maakt. „Maar", aldus de heer Schaap. „Daar behoeven de heren Kiefer en Rin kel zich niets van aan te trekken. Deze beide heren hebben geheel te goeder trouw gehandeld". De voorzitter antwoordde, dat de Han delsvereniging er geen belang bij heeft van de Stichting „Touring" te vervreem den. Daarom wordt alsnog op een samen spreking gehoopt. De heer K. Looman ten slotte meende, dat de gewraakte uitlating van de heer Hugenholtz niet sloeg op de heren Kiefer en Rinkel, maar meer in het algemeen was bedoeld. Persoonlijk vond hij het uitdagende bord bij één der Zand voortse bedrijven met het opschrift in vier talen: „Hier worden geen toeristen- prijzen berekend" heel wat meer beledi gend voor de Zandvoortse winkelstand. Vervqlgens kwam de St. Nicolaasviering ter sprake. De intocht zou dit jaar waar schijnlijk weer door hetzelfde comité van particulieren als vorig jaar worden ver zorgd. De voorzitter van het St. Nicolaas- comité, de heer I. S. Dikker, deelde mee, dat bij de actie dit jaar geen zegeltjes voor anderhalve cent per stuk zullen wor den verstrekt. Deze waren voorheen be stemd voor de sigarenwinkeliers en krui deniers, zodat deze branches dit jaar waarschijnlijk niet meer aan de actie zul len deelnemen. Het plan dit jaar eens een andere actie te organiseren stuitte af op een gebrek aan voorbereidingstijd. Aan het begin van de vergadering werd door de voorzitter nog eens een terugblik ge geven op het afgelopen seizoen, dat hij „ongekend mooi" noemde. De heer Hil dering bracht dank aan het gemeentebe stuur en sprak als zijn mening uit, dat Stichting „Touring Zandvoort" zeer veel had bijgedragen tot een verhoging van het amusement. Een bezoekspreiding op het strand acht te spreker in normale omstandigheden niet gewenst, omdat dit zeker nadeel zou be rokkenen aan de winkelstand in het dorps centrum. Voor de leden van de buurtvereniging „Bloemendaal" heeft de heer Paul Chr. van Westering uit Bloemendaal, donder dagavond in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan een boeiende causerie gehouden over de negeropera „Pargy and Bess" van de Amerikaanse componist George Gersh win. De neer Van Westering heeft een zeer duidelijk beeld gegeven van de inhoud van deze volksopera, waarvan men de tekst in negerdialect moet begrijpen om de bedoe ling van de schrijvers Du Bose en Dorothy Heyward en van de Joods-Amerikaanse componist Gershwin, te doorzien. De be tekenis van deze negeropera, die Gersh win's meesterwerk werd, heeft de heer Westering op deze avond volkomen duide lijk gemaakt. Het gesproken woord heeft hij met behulp van verschillende fragmen ten nog aanzienlijk verduidelijkt. Spreker stelde, dat de neger vóór alles intens leeft, anderzijds zeer kinderlijk en tegelijkertijd ook geraffineerd is. Heidendom, bijgeloof en duistere machten, gemengd met chris tendom spelen bij het karakter van de neger een rol. De neger is sterk onderhevig aan stemmingen. Dat komt in „Porgy and Bess" op aangrijpende wijze tot uiting. Uitvoerig stond spreker stil bij de di verse personen die in deze opera voorko men, allen negers met uitzondering van de detective, die een blanke is. En aan de hand daarvan heeft hij een beeld gegeven hoe het drama zich in deze fascinerende opera met zijn soms obsederende muziek voltrekt. Duidelijk komt hierbij ook de vroomheid van de neger tot uiting en hun Godsvertrouwen en de heer Van Westering wees erop, dat de neger tussen het dage lijks leven en het hiernamaals geen on derscheid maakt. De neger is immer ver vuld van het „Beloofde land". In de Galerie Kasper te Lausanne is de gouden medaille van de Zwitserse Prijs voor Abstracte Kunst dit jaar uitgereikt aan de jonge Spaanse schilder Modeste Cuixart, geboren in 1925 te Barcelona. Cuixart verwierf onlangs tevens de eerste prijs van de Biennale te Sao Paulo. De zilveren medaille ging naar de Ita liaan Lucio Fontana, geboren 1899 en werkzaam te Milaan, aanvankelijk als beeldhouwer. Hij lanceerde in 1949 het ..spatialisme". Donderdagmiddag is feestelijk de eer ste paal ingeheid van het flatgebouw Valkenburg" aan het Valkenburger plein in Heemstede. De eer om deze cere monie te verrichten viel te beurt aan de eerste koper, de heer J. D. Bax uit Heem stede. Het Heemsteedse gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de directeur van Openbare Werken, ir. Th. J. Mebius, terwijl ook de adjunct-directeur, de heer H. G. Peterse, de eerste paalslag bij woonde. Zoals wij begin juli van dit jaar reeds schreven zullen op deze plaats zes tien luxueuze vierkamerflats verrijzen. De architect b.n.a. J. Brouwer in Aer- denhout ontwierp de plannen. Het com plex omvat een onderbouw en vier woon lagen. Na de eerste paalslag, die door het ge bruik van zwavel gepaard ging met een flinke klap en veel rook, ging het gezel schap naar het Verversingshuis in Groe- nendaal. Sprekende namens het aannemingsbe drijf Rinkema en Kottman herinnerde de heer J. M. Strijbis van het makelaarsbu reau De Ridder en Strijbis in Heemstede eraan dat het negen jaar heeft geduurd voor het terrein aan het Valkenburger plein zijn bestemming kreeg. Spreker weet deze lange duur aan de tijdsomstan digheden en de eisen die nu eenmaal aan de bebouwing gesteld moeten worden. De heer Strijbis deelde verder mee dat er reeds elf kopers bekend zijn. Ir. Mebius richtte namens het gemeen tebestuur van Heemstede dankwoorden tot de architect en het aannemingsbe drijf. Hij zei dat de gemeente deze nieu we woningvoorraad met plezier zal ont vangen en hij hoogte dat de toekomstige bewoners de woningen met veel vreugde zullen betrekken. Sinds juli zijn de koopsommen van de flats met duizend gulden verhoogd. De flats op de noordoostelijke en zuidweste lijke hoek zullen respectievelijk ƒ42.000 en 44.000 kosten en de middenflats 39.000. Deze bedragen gelden voor alle vier woonlagen. Zoals wij reeds vermeld den zal het flatgebouw verrijzen volgens het galerij systeem. Van de onderbouw uit kunnen de bewoners per lift naar de gale rij op hun woonlaag komen. Iedere flat bevat een woonkamer van vier meter twintig bij vijf meter zeventig (eventueel tot zeven meter tien uit te breiden), drie slaapkamers, een eetkeuken, een badka mer, vestibule en balkon. In de onder bouw komen bergruimten en een centrale droogkelder, alsmede de centrale olie- stookinstallatie. Met het oog op de geho righeid is een trappenhuis, waarvan de bewoners eventueel gebruik kunnen ma ken, buiten het complex gebouwd. Op het terrein achter het gebouw komen zeven autogarages. In het flatgebouw zal men een centrale antenne voor televisie en radio en verder huistelefoon aanbren gen. In augustus of september van vol gend jaar hoopt men met de bouw gereed te zijn. De Nutsspaarbank in Haarlem en haar bijkantoren in Haarlem, Heemstede, Hil legom en Zandvoort, vieren van 26 tot en met 31 oktober „wereldspaarweek". Ter stimulering van de spaargedachte zal gedurende deze week aan ieder, die een inleg doet of een spaarbankboekje opent, de langzamerhand tot een traditie geworden spaax-bankkalender naar werk stukken van de kunstschilder Jan Voer man worden uitgereikt. Bovendien ontvan gen de kinderen op woensdagmiddag aan de jeugdspaarbank en op de scholen, die met de Nutsspaarbank samenwerken, een aantrekkelijke verrassing, die bestaat uit een aardig vogelboekje, geschreven door Mies Bouwhuys onder de titel „De Vogel man" met een aantal plaatjes van de hand van H. J. Slijper, bestemd om erin te wor den geplakt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (Parkkerkge meente) (vac.-M. Groenenberg) A. H. Wee- nink, predikant voor buitengewone werk zaamheden te Groningen. Aangenomen de benoeming tot predi kant-voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Vlissingen- Goes J. van Beek te Uitgeest. Geref Kerken Beroepen te Nieuwer-Amstel-Noord (vac.-H. B. Weyland) A. Broek te Gronin gen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Eemdijk G. Blom te Meer kerk en D. van Wilsum te Dedemsvaart. Beroepen te Ermelo J. C. van Raven- swaaij te Scheveningen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Werkendam W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Gedeputeerde Staten van Noordholland verwachten in 1960 een toeneming van de aflevering van elektrische energie aan de gemeenten, aan de eigen laagspannings netten, alsmede aan de grootverbruikers en polders van gemiddeld circa elf percent ten opzichte van 1958. Verwacht wordt een stijging van ongeveer 6,5 percent van de levering van energie aan de Hoogovens en aan de n.v. P.E.G.E.M. ten behoeve van de Nederlandse Spoorwegen en een levering aan de gemeente Haarlem van haar gehele energiebehoefte, met uitzon dering evenwel van het vermogen tot een maximum van 6.000 kw dat Haar lem voor opwekking blijft gebruiken en verband houdt met de levering van warm te aan derden. Voor de berekening van de brandstoffenkosten is aangenomen, dat in het voorjaar van 1960 de eerste eenheid van de uitbreiding der centrale in bedrijf kan worden gesteld en de tweede eenheid in de tweede helft van 1960 in gebruik zal worden genomen. Deze mededelingen doen Gedeputeerde Staten in de toelichting op de begroting 1960 van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf Noordholland. De uitbreidingswer ken worden geraamd op 44.325.000 waar van als vierde termijn voor de uitbreiding van de Centrale te Velsen met twee een heden van elk 125 MW 12.000.000. De to tale kosten van deze uitbreiding werden op 90.000.000 begroot en thans kan nog niet worden overzien of dit bedrag, onder andere als gevolg van de werking van ma teriaal- en loonclausules in de bestedingen al dan niet zal worden overschreden. Er zullen nog enkele werken moeten worden uitgevoerd en de kosten worden op 7.000.000 geraamd. Voor het totstandkomen van een 150 kv- verbinding tussen Velsen en Oterleek is voor de tweede termijn f 5.000.000 uitge trokken. Het ligt in het voornemen een centraal magazijn te stichten ten behoe ve van de voortgeleiding en distributie op het industrieterrein ten zuiden van de Staatsvissershaven te Velsen. Op de be groting is een aanvullend bedrag van r 2.500.000 geraamd Voor aankoop van een terrein ten behoeve van het bouwen van een centraal magazijn voor de voort- geleide en distributie is de keus gevallen op het industrieterrein van de gemeente Velsen ten zuiden van de Staatsvissersha ven te IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7