Nadelig verschil van drie ton tussen inkomsten en uitgaven Aanslag op Mitterand volgens dader geheel geënsceneerd Onthulling van poujadist Pesquet stelt Franse justitie voor raadsel Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Haarlemmer zou zeven ton hebben verduisterd Officier eist vijf jaar met aftrek Sparende rijksambtenaren krijgen 15-25 percent „regeringspremie" Regeling gaat 1 januari in Gemeentebegroting 1960 van Zandvoort Afdeling Lisse van C.N.V. viert 25-jarig bestaan Gemeente wil jeugdwerk subsidiëren Bouw van tien woningen bij Wilhelminaplein B. en W. vragen machtiging voor kasgeldlening in 1960 Nutsavond in Hillegom Aanrijding in Leidsestraat „Bloembollencultuur" Hillegom vergadert Examens Haarlemse rechtbank Fabrieksarbeider zou met motor op bejaarde boer zijn ingereden Robeco neemt Canadaf over Twee inbraken in Zandvoort De beurs van gisteren VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 De officier van Justitie by de rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend 'n gevan- cciiisstraf van vyf jaar met aftrek geëist tegen een 64-jarige Haarlemse boekhou der-kassier, die ervan verdacht wordt sedert 1946 een bedrag van byna ƒ700.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, een Amsterdamse hout- ^De^Haarlemmer bekende deze verduis teringen te hebben gepleegd door het val selijk boeken van geldbedragen in het ver- Koopboek van de n.v. Door de combinatie van de functie van boekhouder en kassier kon hij later gemakkelijk over het geld beschikken. Verdachte ging als volgt te werk: als er bij voorbeeld een partij Zweeds hout voor 18.939 gulden was ver kocht. liet hij het eerste cijfer van dit be drag vervallen en boekte in het verkoop- boek een bedrag van 8939. Zo kreeg hij de beschikking over tien mille. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat uit de controle was gebleken dat ver dachte in de loop van de laatste twee iaren twee ton per jaar heeft verduisterd. Op 19 november van het vorig jaar werd de fraude van de boekhouder-kassier ont dekt toen deze een klein postje (van tl67) foutief had geboekt. Twee rijksaccountants zijn toon twee maanden bezig geweest om do totale fraude over de jaren 1946 tot en met 1952 te becijferen. Zij kwamen uit op pen bedrag van rond een ton. In latere jaren stegen de verduisterde bedragen zeer snel. In de periode van '53 tot en met '58 was volgens de dagvaarding een be drag van f 587.244.80 uit de kas van de n.v. verdwenen^ Duizend fraudes De president mr. H. Winkel merkte op dat deze zaak veel leek op die van het Goede heertje", ondermeer door de ook hier evidente gebrekkige boekhoudkundige controle, die der accountants inbegrepen. Naar schatting heeft verdachte ongeveer duizend maal gefraudeerd. Hij boekte te lagen bedragen in het verkoopboek Deze foutieve bedragen vermeldde hij dan in het debiteurenboek, waarna hij ook het kasboek met deze gegevens in overeen stemming bracht. D_ president zei dat het systeem om in een bedrijf de functie van boekhouder en kassier in één persoon te verenigen fout is. Verdachte controleerde zelf ookzijn assistent las de bedra gen uit het ene boek op, terwijl hij zelf de posten in de andere boeken afhaakte. ..Op die manier kon hij zelf nog eens zijn fraude controleren", merkte de presi dent op. Ter illustratie van de fraude waren in de dagvaarding enkele voorbeelden van valse boekingen opgenomen. Zo zou ver dachte in juli en september van het vorig jaar respectievelijk de verkopen van Rus sisch hout voor bedragen van ruim veer tien en dertienduizend gulden in het ver koopboek hebben geboekt voor vier- en drieduizend gulden. Later, nadat de boe ken de accountantscontrole waren gepas seerd vulde hij het cijfer 1 vóór deze be dragen in om geen argwaan te wekken bij de controle der verkoopfacturen. De rijksaccountant, die als getuige ge hoord werd. vond het verbijsterend dat de accountants, die geregeld de boeken con troleerden, deze manipulaties niet had den opgemerkt. Het bedrijf heeft een jaar lijkse omzet van ongeveer 20 miljoen gul den. In de boeken was een verdacht groot aantal correcties aangebracht. Eén keer zelfs had verdachte vergeten de foutieve boeking na afloop te herstellen. De als getuige gehoorde procuratiehouder van de houthandel vertelde dat de ene boekhoud kundige controle steunt op de andere en dat daardoor omissies zijn begaan. Verdachte, een kleine tengere man, be kende met zachte, welbespraakte stem zijn schuld. Hij had geweldige sommen gelds uitgegeven voor zijn huishouding, zijn familieleden en kennissen, die hij her haaldelijk uit financiële moeilijkheden ge holpen had. Zelf leidde hij een terugge trokken en triest leven, zo bleek uit de rap porten. Bij zijn werkgever ging hij door voor een nietig, timide, voorzichtig man, ietwat ouderwets in zijn opvattingen, maar „iemand aan wie men zijn laatste cent zou toevertrouwen". Hij was in 1934 bij de Amsterdamse bonthandel gekomen. In de oorlog had hij echter van nabij mee gemaakt hoe er enorme bedragen werden verdiend. Na de oorlog was er weliswaar een andere directie gekomen, maar zijn rancunes waren blijven bestaan. (Van onze Haagse redacteur De premie-spaarregeling voor rijksamb tenaren is erdoor. Gisteren werd omtrent het regeringsvoorstel overeenstemming bereikt in de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken, en wel op de hieronder volgende voor waarden. De regeling gaat op 1 januari 1960 in. Rijksambtenaren wier jaarsalaris niet boven de 7200 per jaar uitkomt, zullen van het rr'jk een premie van 25 percent op het door hen gespaarde bedrag ontvan gen. Voor hen die meer dan 7200 salaris per jaar toucheren, bedraagt deze spaar- premie vijftien percent. Er zijn evenwel enkele beperkingen: beide categorieën rijksambtenaren zullen ten hoogste 5 percent van hun jaarsalaris, met een maximum van 600, gepremieerd mogen sparen en de jaarpremie zal nooit meer dan 90 per jaar mogen bedragen. Om voor toekenning van deze rijksspaar- premie in aanmerking te komen, moet de betrokken ambtenaar zijn spaargelden vierenhalf a vijf jaar achtereen op een spaarbank blijven staan. Wil men binnen deze termijn aanspraak kunnen doen gel den op het bedrag van de premie, dan is dat mogelijk indien het gespaarde bedrag besteedt wordt aan goederen of doeleinden die in de lijst van „duurzame bestedingen" •din vermeld: b.v. voor aanschaffing van onroerende goederen, aflossing van hypo thecaire schulden op eigen woningen, uit gaven voor verbetering van eigen wonin gen. voor aanschaffing van b.v. een huwe lijksuitzet, voor studie of opleideng van eigen kinderen en betaling van prermoc voor levensverzekeringen e.a. Een ambtenaar die oneervol ontslage- wordt. verliest daarbij zijn aanspraken or de rijksspaarpremie. De gemeentebegroting voor 1960 van Zandvoort wijst voor de gewone dienst uit gaven aan tot een totaalbedrag van 4.981.846 en inkomsten tot ƒ4.667.245, een nadelig verschil dus van 314.601. In dit bedrag is echter ook opgenomen het verschil tussen de rijksvergoeding en de werkelijke uitgaven der gemeente voor de politie. In vorige jaren werd hiervoor steeds een ontvangst wegens extra bijdrage op de begroting geplaatst. Nu echter over de aanvragen om een dergelijke bijdrage over 1948 en volgende jaren nog steeds door de bevoegde instanties geen beslissing is genomen menen B. en W. dat het niet verantwoord meer is hiervoor een inkomsten- post op de begroting vast te stellen. B. en W. menen beter te kunnen spreken van een verschil tussen inkomsten en uitgaven dan van een begrotingstekort, omdat de structuur der gemeentelijke financiën op dit moment zodanig is, dat van een tekort op de begroting niet gesproken kan worden. Immers het vaststellen van een tekort veronderstelt dat men niet alleen de hoogte van de uitgaven kan ramen maar ook die van de inkomsten. Dit laatste is onmogelijk omdat de gewone inkomsten der gemeente voor bijna dertig percent gevormd worden door de uitkeringen uit het Gemeentefonds. B. en W. achten het nadelig verschil niet verontrustend: een „sluitende" begroting met een „voordelig" verschil geven onder de huidige om standigheden evenmin uitzicht op een sluitende rekening. B. en W. beseffen dat onder deze om standigheden bij de raadsleden de vraag zal rijzen wat voor nut het heeft nog een begroting vast te stellen. Het college meent dat dit nut daarin is gelegen, dat het gemeentebeleid meer concreet wordt aangegeven, waarbij het zwaartepunt zal liggen op de uitgaven. Juist in verband met de onzekerheid over de inkomsten, dient nauwlettend te worden nagegaan of deze uitgaven verantwoord en noodzake lijk zijn, bezien in het licht van hetgeen een verantwoord gemeentebeleid eist, een beleid, dat volledig rekening dient te hou den met groei en ontwikkeling der ge meente. De schemertoestand die heerst op het gebied van de raming der inkomsten zien B. en W. als een zaak, die het budget recht van de raad aanzienlijk beknot. De kapitaalslasten ondergingen weder om een aanzienlijke stijging. Bruto is ge raamd 1.336.000 tegen 1.154.000 in 1959. B. en W. menen, dat in hun totaliteit deze lasten in de toekomst nog een verdere stij ging zullen gaan vertonen, mede door grote werken die in voorbereiding zijn waar onder de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Daar staat echter tegenover, dat de kapi taalslasten van de reeds uitgevoerde werken een dalende lijn vertonen. Politie De uitgaven voor de politie worden ge raamd op 487.960 en de rijksvergoe dingen op 428.552, zodat een nadelig ver schil van 59.408 is ontstaan. B. en W. wijzen erop, dat de maximum sterkte van het korps een tijdelijke verhoging onder ging en gebracht is van 41 op 48 man. Deze uitbreiding van het korps maakt een hogere raming van verscheidene posten noodzakelijk. Opnieuw zal voor 1960 een verzoek om rijksvergoeding worden in gediend. Dank zij de droge zomer zal het water- LÏSM0 De afdeling Lisse van het Christelijk Nationaal Vakverbond gaat woensdag 28 oktober haar vijfentwintigjarig bestaan vieren met een feestelijke bijeenkomst in gebouw Rehoboth in Lisse. Tevens zal op die avond het gouden jubileum van het C.N.V. worden herdacht. De afdeling Lisse van het C.N.V. werd op 6 juni 1934 opgericht. Het eerste be stuur bestond uit de heren L. Eisinga, voorzitter, W. Willemse, secretaris, Th. van der Stel, penningmeester, B. de Vries, 2e voorzitter en G. Horsman, algemeen adjunct. Een van de eerste vraagstukken waarmee de Christelijke Besturenbond in Lisse zich bezighield was de stichting van een zwembad. Later werden de zwem badplannen meer in de openbare sfeer getrokken. Onder meer heeft de gemeen teraad er talloze malen van gedachten over gewisseld zonder nochtans tot een beslissing te kunnen komen. Een belangrijke mijlpaal in de geschie denis van de afdeling is de stichting van de Prot.-Chr. Huishoudschool geweest. Op 9 februari 1953 belegde de afdeling de eerste vergadering om tot de oprichting van de school te komen. Ds. C. Jongeboer werd als voorlopig voorzitter van het stichtingsbestuur gekozen, waarna op 13 februari 1953 de stichting van de huishoud school tot een feit werd gemaakt. De Chris telijke Besturenbond in Lisse is vertegen woordigd in de commissie van advies van het G.A.B. Lisse, de plaatselijke revisie instantie, de commissie voor de gemeen telijke werkvoorzieningsregeling en het Algemeen Ziekenfonds Haarlemmermeer. Bennebroek B. en W. van Bennebroek stellen de raad voor een verordening vast te stellen die de subsidiëring van het jeugdwerk in Ben nebroek regelt Het college is van mening, dat men de moeilijkheden die in de laatste tijd met de jeugd worden ondervonden kan bestrij den door te zorgen dat de jeugd voldoende gelegenheid krijgt voor verantwoorde vrijetijdsbesteding. Jeugd- en sportver enigingen doen in dit opzicht prachtig en nuttig werk, doch naar het oordeel van B. en W. behoort deze taak niet uitslui tend op de schouders van deze instellingen te rusten, maar is hier ook een taak voor de overheid weggelegd. Het college heeft zich bezonnen over de wijze waarop zij deze taak in Bennebroek kan vervullen. Het is tot de overtuiging gekomen dat dit het beste kan geschie den door het verlenen van een subsidie aan de jeugd- en sportverenigingen in de gemeente. Zo is in de ontwerp-verordening een bepaling opgenomen om in de door de jeugdverenigingen te maken kosten voor opleiding of vorming van jeugdleiders en -leidsters 80 percent bij te dragen. Voor de sportverenigingen achten B. en W. het van groot nut dat deze de leden een me dische keuring doen ondergaan. De ge meente zou dan voor de hieraan verbon den kosten eveneens 80 percent kunnen bijdragen. bedrijf dit jaar een recordproduktie be reiken. Het waterverbruik tot en met september was dit jaar reeds ongeveer 100.000 m3 hoger dan in dezelfde periode in 1958. Voor 1960 kon echter met deze uit zonderlijke omzet geen rekening worden gehouden. Voor 1960 wordt het gebruik geraamd op 575.600 m3 tegen 559.600 m3 over 1959, waardoor de bedrijfsbegroting een winst aangeeft van 36.300 tegen 23.800 over dit jaar. Het verlies bij het badbedrijf wordt ondanks een geringe teruggang van de baten op 2.900 be groot. dat is 400 minder dan in 1959, als gevolg van het feit, dat de onderhouds kosten 1.000 lager werden gesteld. Volkshuisvesting B. en W. betreuren het ten zeerste dat de bouw van de nieuwe 48 woningwet woningen nog geen voortgang kan vinden, omdat het plan om redenen van volksge zondheid voorlopig door de directeur van de Volkshuisvesting in Noordholland van de hand is gewezen wegens de in de nabij heid van het project liggende stankver- spreidende poelen. B. en W. zijn het met deze zienswijze niet eens en overwegen, welke stappen kunnen worden genomen, om deze onaanvaardbare stagnatie in de woningwetbouw op te heffen. De mededeling werd intussen ontvangen, dat het college van Gedeputeerde Staten in Noordholland de bouw van de riool waterzuiveringsinstallatie heeft geplaatst op de lijst van niet uitstelbare kapitaals- werken, zodat thans de betrokken minister moet beslissen over de afgifte van de rijks- goedkeuring. Openbare Werken Enkele posten onder andere voor stra- moesten belangrijk hoger worden ge- krediet uitgetrokken voor vernieuwing van ten, plantsoenen, reiniging en dergelijke raamd. Zo werd onder een andere een de bestrating in de Westerparkstraat, een herbestrating van de Noordboulevard, een hoger bedrag voor onderhoud, plant soenen. en dergelijke en hogere loonkosten voor het vegen van straten in verband met de voortgaande uitbreiding der ge meente. De bedrijfsbegroting voor het gasbedrijf geeft een winstsaldo aan van 69.200 (in 1959 42.900). Als gevolg van gedane in vesteringen zullen de kosten van afschrij ving met 7.000 toenemen. Het gasver bruik is geraamd op 3.395.000 m3 tegen 3.278.000 m3 over 1959, terwijl het over 1958 werkelijk 3.245.000 m3 bedroeg. De prijs van het aan te kopen gas kon aan zienlijk lager worden geraamd dan voor 1959, namelijk 11.4 cent per m3 tegen 12.2 cent. voor 1959. De begroting voor Maatschappelijk Hulpbetoon vertoont een nadelig saldo van f 198.000 tegen 180.000 in 1959. mede ver oorzaakt door het feit dat door het weg vallen van de provinciale subsidie voor krankzinnigenverpleging de kosten van uit de gemeente Zandvoort afkomstige verpleegden volledig voor rekening der gemeente komen, waardoor deze post f 33.000 hoger moest worden gesteld dan voor 1959. Belastingen De opbrengsten van de grond- en per sonele belastingen konden beide 15.000 hoger worden geraamd. De opbrengst van de belasting op de vermakelijkheden werd 10.000 hoger gsteld en gebracht op 110.000. Onzekere factoren, o.a. weers omstandigheden, kunnen echter deze op brengst sterk beïnvloeden, doch wanneer de Grand-Prix wedstrijden het volgend jaar goed bezocht worden zal volgens B. en W. de opbrengst dezer belastingen zeker niet bij de raming ten achter blijven. Men hoopt zelfs, dat ze zullen worden over troffen. Wat de schuldpositie tenslotte betreft, delen B. en W. tenslotte mee dat het schuldrestant van de lopende vaste geld leningen per 1 januari a.s. naar raming 12.189.940 zal bedragen, waardoor de schuld per inwoner op 1 januari 1960 zal zijn f 852 tegen 861 in 1959 en 541 in 1954. UITSLAG PUZZELRIT. Aan de door de motorclub „Zandvoort" op 18 oktober gehouden puzzelrit namen 23 rijders op motoren en 44 in auto's aan deel. In de motorklasse waren de drie eerst-geklasseerden: 1. J. Esser uit Bever wijk, 53 str.p.; 2. J. v. Kruistum, Bever wijk 81 str.p.; 3. J. C de Boer, Zandvoort, 95 strp. In de autoklasse: 1. A. de Bruijn, Westerland, 81 str.p.; 2. J. Th. de Gier, Haarlem, 124 str.p.; 3. P. Filmer, Zand voort, 146 str.p. B. en W. van Bennebroek stellen de raad voor voor de bouw van tien woningwetwo ningen bii het Wilhelminaplein een grond- voorschot van 30.800 en een bouwvoor- schot van 171.794.96 te verlenen, alsme de een voorschot van 2000 voor de aan schaffing van gasgeisers. Voor de finan ciering zal de gemeente zo hoog mogelij ke grond- en bouwvoorschotten bij het rijk aanvragen. Dit jaar nog zal men met de bouw van de tien woningen beginnen. Dit is de eer ste fase van een bouwplan, dat ook voor 1960 een aantal woningen omvat. Dit plan betreft eengezinswoningen met vier slaap kamers. geschikt voor de huisvesting van negen mensen. Volgens de exploitatie- opzet zal de huur f 14,10 per week be dragen. B. en W. van Bennebroek stellen de ge meenteraad voor hen te machtigen om ge durende 1960 een rekening-courant-over eenkomst bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten aan te gaan 125.000 en /of het opnemen van kasgeld tot maxi maal ƒ500.000 totaal. Met het oog op de bouw van een nieuw wijkgebouw van het Witte Kruis heeft de raad op 12 februari van dit jaar met deze vereniging een rekening-courant-overeen komst gesloten voor de financiering van dit project. Zodra het gebouw gereed is, zal de vereniging een vaste lening voor dit doel sluiten om de overeenkomst met de gemeente af te lossen, aldus B. en W. Hillegom Maandagavond 2 november orq acht uur wordt in het Nutsgebouw aan de Van den Endelaan 52, Hillegom de tweede Nuts avond van het seizoen gehouden. De Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd vertoont twee films: „De bouw van het motor schip „Willem Ruys" en „Over zee naar de zon". Donderdagmorren om kwart over zeven heeft zich op de Leidsestraat bij de Els- broekerlaan in Hillegom een aanrijding voorgedaan tussen een uit de richting Den Haag komende vrachtwagen en een personenauto uit Haarlem. Beide be stuurders liepen lichte verwondingen op De wagens werden ernstig beschadigd. Maandagavond 26 oktober om acht uur houdt de afdeling Hillegom van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een ledenvergadering in hotel Sistermans in Hillegom. Aan de orde komt de kandidaatstelling van twee leden voor het hoofdbestuur wegens pe riodieke aftreding van de heren F. J. van der Kolk en Jac. Huibers. Voorts komen ter tafel voorstellen voor de algemene vergadering! De afdelingscommissie zal verslag doen van haar aandeel in de voor bereiding voor de „Floriade 1960" in Rot terdam. Delft. Ingenieursexamen scheikundig ingenieur: J. H. De Groot. Heemstede: H. P. van Leeuwen. Heemstede: H. H. den Otter. Haarlem. Tegen verdachte tien maanden gevangenisstraf geëist Een dorpsvete over een koe vormde de achtergrond van de strafzaak die de Haar lemse rechtbank donderdagmiddag te be handelen kreeg. Hoofdpersonen waren een 39-jarige fabrieksarbeider uit West- zaan, de verdachte, en een 73-jarige vee houder eveneens uit Westzaan. De officier van Justitie mr. J. van den Oever beschul digde de fabrieksarbeider ervan dat hij op 4 september van dit jaar op zijn motor met zijspan op de bejaarde boer was ingere den. Op het laatste moment was deze opzij gestapt anders zou hij tegen de grond zijn gereden. De officier achtte bedreiging met zware mishandeling bewezen en eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdachte ontkende de opzet gehad te hebben de oude man enig letsel toe te brengen. Maar deze verklaarde als getui ge dat het de derde keer was, dat verdach te geprobeerd had hem omver te rijden. De fabrieksarbeider zou tegen hem ge zegd hebben: „Als ik op de weg ben ga ik niet voor je opzij". Een zoon van de vee houder. zijn vrouw en een landbouwer be vestigden dat de verdachte rakelings langs de veehouder was gereden, die zich op dat moment op de provinciale weg bij zijn boerderij bevond. Zij bevestigden ook dat de verstandhouding tussen de fa brieksarbeider en de veehouder al gerui me tijd gespannen was. Mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, de raadsvrouwe van de ver dachte, vond de beschuldiging die de vee houder tegen haar cliënt had ingebracht zeer tendentieus. Verdachte koesterde geen wraakgevoelens en het was nooit zijn bedoeling geweest op de veehouder in te rijden, laat staan om hem naar het leven te staan. Zij overhandigde de president mr. H. J. Ferwerda twee door dorpsgeno ten en collega's van verdachte onderte kende verklaringen, dat zij het zeer on waarschijnlijk achten dat haar cliënt iemand opzettelijk lichamelijk letsel zou kunnen toebrengen. Mr. Felhoen Kraal vroeg de rechtbank verdachte wegens ge brek aan bewijs vrij te spreken en hem on middellijk in vrijheid te stellen. Na beraad wees de rechtbank het verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling af. Uitspraak donderdag 5 november 's morgens om half tien. (Van onze correspondent in Parijs) De dader van de moordaanslag, vorige week op de oud-minister van Binnenland se Zaken Francois Mitterand gepleegd, heeft zichzelf gisteren bij de Franse jus titie aangegeven. Het is het vroegere ka merlid van de gaullistische R.P.F. en van de middenstandersbeweging van Pouja- de. Pesquet die, samen met een employé welke de mitrailleur hanteerde, vorige week de links-liberale senator door nach telijk Parijs achtervolgde en Mitterands auto met kogels doorboorde. Wanneer met deze zelfbeschuldiging een belangrijk ele ment van de zaak is opgehelderd, dan is deze politieke aanslag door andere onthul lingen van Pesquet daarentegen weer aan zienlijk geheimzinniger geworden. De be lager van Mitterand heeft namelijk eerst aan de pers en daarna vannacht aan de rechter van instructie ook nog meege deeld, dat de ex-minister van Binnenland se Zaken en van Justitie, hem Pesquet zélf had verzocht deze aanslag te ver richten. De verschillende omstandigheden als de plaats van samenkomst, de route, het uur en de plek van de aanslag zouden tevo ren in een gemeenschappelijk overleg tus sen pseudo-moordenaar en pseudo-slacht- offer zijn vastgesteld. De hele mise-en-scè- ne was door Pesquet trouwens nauwkeu rig beschreven in een aangetekende brief die hij, vóór de aanslag, op een Parijs postkantoor gedeponeerd had. Ook die brief is nu in handen van de justitie, die vannacht gedurende ettelijke uren de beide hoofdpersonen van deze ware of ge fingeerde aanslag afzonderlijk en teza men heeft gehoord. Na het verhoor heeft Frangois Mitterand twee aanklachten te gen het ex-kamerlid ingediend. Eén van wege poging tot moord en de andere we gens belediging. De aanslag op Mitterand, die eind vo rige week, zoals men zich herinnert, door een reeks huiszoekingen bij fascistische organisaties werd gevolgd ofschoon het verband niet oorzakelijk, maar toevallig schijnt te zijn is nu in de sfeer van een detectiveroman geplaatst, die een Sime- non waardig mag heten. Voorlopig is men geneigd de onthullingen van Pesquet met vele korrels zout te nemen, hoewel Mit terand erkend heeft, dat hij deze ultra rechtse ex-afgevaardigde, die in politieke kringen als een avonturier staat aange schreven, daags voor de aanslag enkele keren had ontmoet en gesproken. Niette min blijft het wel zeer onwaarschijnlijk, dat een intelligent man als deze oud-mi nister van Binnenlandse Zaken zich tot een verklaarde politieke tegenstander zou heb ben gewend om een aanslag op zichzelf te ensceneren met de bedoeling een groot scheepse politieactie tegen de fascisten te ontketenen. De onthullingen van Pesquet worden momenteel nader onderzocht, maar op het eerste oog doen ze wel sterk denken aan een afleidingsmanoeuvre van de ultra-rechtse scherpslijpers, die een complot tegen De Gaulle's vijfde republiek tijdens de Algerije-debatten in de kamer vorige week zo troosteloos in het water za gen vallen. Bidault vormt oppositie PARIJS (Reuter) Critici van de Al gerijnse politiek van generaal De Gaulle, onder wie oud-premier George Bidault hebben donderdag in Parijs een interpar lementair „Comité Frans Algerije" opge richt dat volgens de stichters een nationa le oppositiebeweging in het parlement moet vormen. Een groep Algerijnse afgevaardigden, die integratie wensen, hadden het initia tief genomen en voor de oprichtingsver gadering de afgevaardigden uitgenodigd die de vorige week in de Nationale Ver gadering tegen de regeringspolitiek stem den of die zich van stemming onthielden Onder de ongeveer 60 afgevaardigden, die de vergadering bijwoonden, bevon den zich Bidault en verscheidene afge vaardigden, die de vorige week uit de U.N.R.-fractie zijn getreden uit protest te gen de Algerijnse politiek van de regering. Bidault verklaarde, dat men geen samen zweringen behoeft te smeden om regimes ten val te brengen, „zij verdwijnen van zelf. Dit regime (van De Gaulle) zal ver dwijnen omdat het niet de integriteit van Frankrijk verdedigt," aldus Bidault. Houders van depotfractiebewijzen Cana daf worden in de gelegenheid gesteld uitelijk woensdag 4 november 1959 (by de Rotterdamsche Bank, Amsterdamsche Bank en R. Mees en Zoonen), hun depot fractiebewijzen om te wisselen in aan delen Rotterdamsch Beleggingsconsortium De nieuwe aandelen zullen ten volle delen in de resultaten over 1959 en volgende jaren, op basis van de intrinsieke waarde der depotfractiebewijzen Canadaf per 4 november 1959 en de intrinsieke waarde van de aandelen Robeco. Op basis van de intrinsieke waarde van 1/100 depotfractie Canadaf per 15 oktober 1959 en de intrin sieke waarde van aandelen Robeco per de zelfde datum, zouden per bewys van 1/100 depotfractie Canadaf 10 aandelen Robeco van 50 nominaal plus 126,81 in con tanten worden uitgekeerd en per bewijs van 2/100 depotfractie Canadaf 21 aandelen Robeco van 50 nominaal plus 47.62 in contanten. Maandag 9 november zal worden bekend gemaakt, of het aanbod gestand wordt ge daan. waarna zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 16 november 1959. de omwisse lingsbasis zal worden gepubliceerd. De no tering van de uit verwisseling voort komende aandelen Robeco zal worden aangevraagd. De depoteenheden Canadaf werden in 1938 samengesteld met de bedoeling het beleggend publiek in Nederland in de ge legenheid te stellen zich een gespreid be lang te verwerven bij het Canadese be drijfsleven. In deze depoteenheden werden aandelen opgenomen van circa 20 onder nemingen. behorend tot de industrie en mijnbouw en tot de sector der openbare nutsbedrijven. De depotfractiebewijzen werden in 1938 ter beurze geïntroduceerd De intrinsieke waarde van 1/100 depot- fractiebewijs per 15 oktober 1959 bedroeg blijkens een heden verschenen bericht. f 2.187. In 1958 werd 57,33 per 1/100 depotfractiebewijs uitgekeerd en in 1959 f 60,34. Aan het omwisselingsaanbod zijn verscheidene voordelen verbonden, aldus het bericht. Men verkrijgt via het aandeel Robeco niet een belang bij een aantal fondsen uit één land. maar bij een zeer groot aantal fondsen in vele landen. Voorts hebben aandelen Robeco, in tegenstelling tot de depotfractiebewijzen in Canadaf, een ruime markt en bieden zij een aantrekke lijk rendement. Voornoemde bankinstel lingen achten het in het belang van de houders yan depotfractiebewijzen Canadaf op het aanbod van het Rottordamsch Be- leggingsconsortium in te gaan. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in Zandvoort twee inbraken gepleegd. Uit een woning aan de Zuidboulevard wer den juwelen en kleding ontvreemd ter waarde van zevenduizend gulden. Uit een schuur staande in de duinen bij het circuit werden voorts twee kippen gestolen. AMSTERDAM De handel was kalmer vergeleken bij die van de vorige dag toen in Unilever nomi naal 937.000 werd omgezet en in de Phi- lipspapieren nominaal 346.000. Over het algemeen waren Unilever en Philips begin beurs een kleinighèid in reactie als gevolg van de forse koersstijgingen van de vorige dag. Unilever daalde aanvankelijk van 694 tot 691. Gedurende het verdere beursverloop kwam er meer aanbod les tengevolge van winstnemingen waardoor de koers daalde tot 683. Op dit lage niveau werd steun geboden waardoor de koers steeg tot 687, tegen de vorige dag als slot- prijs 696. Gedurende de vorige niet-offi- ciële nabeurshandel werd voor de Uni- lever-waarden als hoogste prijs 701 be taald. Amerika had geen belangstelling voor het margarinefonds waardoor de han del een vrij kalm verloop had. De zeer vaste stemming op de Westduitse beurzen gaf aan het Damrak een behoorlijke onder grond. In West-Duitsland zou de beslissing vallen over een discontoverhoging. De beurs aldaar heeft zich reeds verzoend met een verhoging van 3 percent tot 3% per cent en men houdt zelfs rekening met een verhoging van 3 percent tot 4 percent Af wachten is hier de boodschap. Van Ame rika ging geen enkele stimulans uit. De aanhoudende staalstaking wordt zo lang zamerhand dramatisch doch Wall Street trekt zich er Heel weinig van aan. Ook in de Philipshoek was de affaire een stuk kalmer vergeleken bij daarvoor. Hier daal de de koers van 648 tot 645 tegen als vorige slotprijs 648%. AKU lag aanvankelijk ruim twee punten boven het vorig slotniveau doch moest hiervan later op de dag een punt prijsgeven. Kon. Olie dat in Wall Street een halve dollar hoger sloot viel bij een prijs van 154.onveranderd bij daarvoor, tegen. In de niet-officiële och- tendhandel was nog voor de olie-aandelen 154.90 betaald. Unilever noteerde toen als hoogste prijs 695% en AKU 384. De scheep vaartwaarden gaven, na een dagenlange ge leidelijke doch geringe koesstijging, een nauwelijks prijshoudende tendentie te zien. Ook hier was de handel een. stuk kalmer vergeleken bij die van de vorige dagen. De cultures gaven merendeels een bene denwaartse richting te zien doch de ver schillen waren niet groot vergeleken bij de vorige slotkoersen. Amsterdam Rubber min of meer prijshoudend. De staatsfond sen werden min of meer genegeerd en ga ven geen veranderingen van enige beteke nis te zien. In de lokale sector werd Calvé, ingevolge de lagere koers van Unilever, iets lager geadviseerd. Aandelen Electro- motoren Dordt kregen een lagere advies prijs. Van een bod op deze aandelen is. al dus de beurs, absoluut geen sprake. Groot banken doorelkaar vrijwel op de vorige slotprijzen. Overigens was de handel in de lokale sector eveneens een stuk kalmer. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK De Newyorkse beurs heeft de ergste daling sinds 30 september te zien gegeven. Deze kwam tegen 't sluiten van de markt, toen een ware verkoopwoede losbarstte na het bericht, dat de gerechtelijke beslissing over de staking in de staalindustrie was opgeschort tot volgende week. Voor die tijd hadden de Elektronica, na de mede deling op de persconferentie van Eisen hower dat er voorstellen zullen komen tot uitbreiding van de kredieten voor de ruimtevaart, winsten geboekt tot fien dollar. Na het nieuws over de staalstaking kwam er een vloed van staal-, spoorwe gen-, auto- en chemische en speciale aan delen in de verkoop. Ook de Elektronica gingen nu weer snel naar beneden en boekten tenslotte nog enig verlies. Slechts de olie-aandelen die de afgelopen dagen tot de verliezende partij behoorden, hand haafden zich nu. In de afdeling staal wer den verliezen geleden van ruim drie dol lar. Ook spoorwegen zakten geleidelijk ruim drie dollar. Ford ging twee dollar omlaag, American Motors ruim twee. Du Pont steeg eerst en eindigde tenslotte met verlies. Union Carbide ging ruim drie dollar naar beneden. De totale omzet was 3.060.000 aandelen. Van 1206 verhandelde fondsen waren 294 hoger en 686 lager. Het industriegemiddelde kwam van 632.69 op 625.59. dat van spoorwegen van 157.18 op 154.92 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.71 op 87.45. (UPI) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-31/**/* Nederl. '47 90'/t 90% 3*/. Nedl. 1962/64 97»/, Woningbouw 6 my* 109% Pr. A'dam '56 I.. 82 Pr. A'dam '56 II. 92»/„ Pr. A'dam '56 III 92»/i. Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 88% Pr. R'dam '57.... 100% A.K.U 381V» 378 Calvé Delft 682 678 Van Gelder Zonen 249 249 K. N. Hoogovens 617 Nederl. Ford 319% 319 N. Kabelfabriek 402 402 gew.Philips Gloeil. 646 641 Pref.PhilipsGloeil. 241 241 689 679 Wilton Fyenoord 201 201 157 Dordtsche Petrol. 693 690 Kon. Petroleum.. f 154,20 152,60 Billiton 329' 329 A'dam Rubber llOVt 111 KLM 124,- f 124,— Holl Amer Lijn 161 160'/» K.N.S.M 166% 166 N Scheepv Unie 142% 142% v. Nievelt Goudr. 141% 141 Phs. v. Ommeren 249% 249 H.V.A 146 145% Delimaatschappij f 170,70 f 170,- Amsterd Bank 311 311 Nat Handelsbank 158 158 Ned Handel Mi1 227 Rotterd Bank 273 273 Twentsche Bank 250 Anaconda Copper 59% 59% Bethlehem Steel 54% 53'/, U.S Steel 98% 96' o-mral Motors 53 51% Shell Union 714* 71 23'/» 23'/»

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9