COLDEN MIDWAY i de enige halfzware „Sint Bavo Noord" droeg 110 flats officieel aan de bewoners over ^Brieven aan de redactie B. en W. gematigd optimistisch over financiële toekomst Lorentzlyceum vierde met veel animo zijn 40-jarig bestaan Geen voorstellen ter verhoging van plaatselijke belastingen Begrotingstekort kleiner dan dat van vorig jaar 5 Wethouder J. A. Schippers: Complex is een gelukkige voltooiing van Delftzvijk" Ds. D. J. Roos deed intrede in Den Haag Onverwachte zege van Schoten op VVB Haags hof verdubbelt straf voor automobilist Met vol gas doorgereden na dodelijke aanrijding Kerkelijk Nieuws Probeer vandaag nog een pakje ïfc die zacht en toch pittig is Geen wijziging in de Haarlemse broodoorlog DWT wint overtuigend zwemvierkamp van NVA ATA*.TAXI 1.2.3.4.5 Gemeentebegroting Heemstede Heemstede wil lenen f 35.450 B. en W. wensen wijziging van politieverordening B. en W. van Heemstede Geen schilderwerk in onesthetische kleuren" Leerlingen van Conrad Stork lieten werkstukken zien MAANDAG 26 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de zaal onder de Heilige Petrus en Pauluskerk aan de Muiderslotweg in Haar lem-Noord is zondagmiddag het eotnplex van 110 flatwoningen aan de Rijksstraat weg van de r.k. woningbouwvereniging „Sint Bavo-Noord" officieel aan de bewo ners overgedragen. Het complex omvat verder dertig garages en vier dagwinkels. Tevoren werd een heilige mis opgedra gen en zegende pastoor A. S. van Rijn met hulp van twee kapelaans de woningen in. Onder degenen die de overdracht bijwoon den. waren de wethouder van Volkshuis vesting. de heer J. A. Schippers, en ver scheidene hoofden van gemeentelijke diensten. De voorzitter van de woningbouwver eniging, de heer J. B. Veltman, zei aller eerst dat de woningen een paar maanden later zijn gereedgekomen dan is ver wacht Hij memoreerde dat men op 17 maart 1956 de architect ir. Harry Nef- kens kon opdragen de schetstekeningen te maken. Op 20 juni 1957 nam het bouw- en aannemingsbedrijf J. Bakker in Zaandam het werk aan voor 1.894.492 en op 27 ok tober van dat jaar sloeg wethouder W. F. Happé de eerste paal. Begin juni 1959 kon den de eerste toekomstige bewoners de sleutel in ontvangst nemen. De heer Velt man richtte vervolgens woorden van wel kom en dank tot allen, die aan de bouw hadden meegewerkt. Namens de commissie van bewoners van het nieuwe complex zei de heer E. W. Huiting dat men zeer ingenomen is met de nieuwe behuizing. Hij bood de woning bouwvereniging voor het huurkantoortje in het complex een verwarmingsappa raat en een elektrische klok aan. Mevrouw Veltman kreeg bloemen. Wethouder Schippers opende de rij van sprekers, die „Sint Bavo" met het nieuwe complex geluk wensten. Hij deed dit uiter aard uit naam van het gemeentebestuur en hij sprak zijn vreugde uit over deze aanvulling van de woningvoorraad in Haarlem. De wethouder meende dat het Advertentie ET EN ZONEN Houtstraat 165 Met de komstvan ds. D. J. Roos van Haarlem-Zuid mocht de Gereformeerde kerk van 's-Gravenhage Oost zondag haar predikantenkorps van negen man weer compleet zien. Ds. Roos, die in het Be noordenhout zijn arbeidsveld zal krijgen, heeft in de „wijkkerk": de aula van het Montessorilyceum aan de Nassau Breda- straat intrede gedaan, nadat ds. W. C. van den Brink, eveneens van Oost, hem daar zondagmorgen had bevestigd. Ds. Van den Brink deed dit met een predikatie over Nehemia 2 -: 15a en 20a, aan het einde waarvan hij zijn collega deed toezingen Gezang 29. Zondagavond heeft ds. Roos intrede ge daan met 1 Cor. 4:1 „Zo moet men ons be schouwen: als dienaren van Christus aan wie het beheer van de geheimenissen Gods is toevertrouwd". Aan de hand van wat de apostel Paulus in hoofdstuk 3 van zijn eerste brief aan de gemeente van Corinthe had betoogd, deed ds. Roos in zijn predi katie zien, dat het niet gaat om de gaven en de mogelijkheden van de mens maar om het mysterie van het heil in Christus. Na de preek werd ds. Roos toegespro ken door de nestor van de predikanten van Oost, dr. C. Gilhuis, namens kerke- raad en gemeente. Hij deed ds. Roos toe zingen Gezang 54 1 en 2. Ds. G. O. Don- ner van Scheveningen vertolkte de gevoe lens van de classis 's-Gravenhage. De plechtigheid werd bijgewoond door de he ren ds. K. Welbedacht, ds. P. de Bruyn en ds. F. E. Hoekstra, allen van Oost, ds. J. Krener van West en ds. P. C. de Vries van Loosduinen, door de oud Haarlemse collega's van ds. Roos, ds. L. Hoorweg en ds. C. Goeman, door afgevaardigden van verschillende zusterkerken in Groot-Den Haag en door staatsraad mr. J. Algera en minister mr. J. van Aarsen. Schoten heeft een onverwachte over winning behaald op V.V.B. in een wed strijd die alleen in de eerste helft het aan zien waard was. Toen werd er aan beide zijden goed gevoetbald met V.V.B. tech nisch wat beter, maar Schoten wat ge vaarlijker in de aanval. Over en weer volgden goede aanvallen en Otte bezorgde uit een voorzet van links Schoten de lei ding (1-0). Schoten behield nog even het initiatief en dank zij Brussee kreeg de thuisclub zelfs een 2-0 voorsprong. Dit vond V.V.B. toch wel al te bar en on stuimig kwamen de bezoekers opzetten. Het gelukte Effern van een foutje van doelman Kessens te profiteren en de stand op 2-1 te brengen. Na de rust bleef er van het goede spel weinig meer over. Het werd een wat rom- nelige vertoning en omdat de leiding niet al te best bleek, werd de stemming er ook niet beter op. Zowel Schoten ïils V.V.B. werkte hard voor een doelpunt maar de verdedigers bleven de aanvallers de baas. Wel was er spanning genoeg maar wat men ook probeerde, alle pogingen leden schipbreuk omdat men bij de afwerking der aanvallen niet de nodige zelfbeheer sing betrachtte. Tot aan het laatste fluit signaal bleef de uitslag onzeker. Het was en het bleef echter 2-1 voor de thuisclub en gezien het gevaarlijker aanvalsspel van de thuisclub was deze overwinning niet onverdiend. complex een gelukkige voltooiing van Delftwijk vormt en hij bracht ook hulde aan architect Nefkens. De heer Th. C. van Beek van het huis vestingsbureau noemde „Sint Bavo" een actieve woningbouwvereniging en hij dankte de bestuursleden voor de prettige samenwerking. De voorzitter van de r.k. woningbouw vereniging „Sint Bavo Oost", de heer A. Rood. hoopte dat het gemeentebestuur wat ontvankelijker zal worden voor de gedach te een woningbouwvereniging in vrijheid haar architect te laten kiezen. Deze zou eventueel onder supervisie van de ge meente kunnen werken. De voorzitter van het wijkcomité Oud Schoten, de heer B. A. J. Steentjes, sprak naast zijn gelukwens de hoop uit dat in de noordelijke entree van Haarlem, waarvan het nieuwe complex van „Sint Bavo" zo'n belangrijk onderdeel vormt, ook nog eens scholen en huizen voor bejaarden zullen verrijzen, die naar de mening van spreker gebouwd zouden moeten worden naar plannen van de heer Nefkens. De heer Nefkens dankte het bestuur van de woningbouwvereniging voor de prettige verstandhouding en bood een kruisbeeldje voor het huurkantoor aan. Verder spraken nog de heren P. Prins, voorzitter van r.k. coöperatieve woning bouwvereniging ..St. Jozef" in Haarlem, de heer R. G. Oppelaar namens de Fede ratie van woningbouwverenigingen voor Haarlem en omstreken en de aannemer, de heer J. Bakker. Hierna ging het gezelschap enkele wo ningen van het nieuwe flatcomplex be zichtigen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft vanmorgen een 36-jarige loonslachter ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en ontzegging van de rijbe voegdheid voor twee jaar. In de middag van 23 mei 1958 zou de loonslachter op de Gouverneurlaan te 's Gravenhage met zijn auto vol gas zijn doorgereden nadat hij twee overstekende schoolmeisjes had aangereden. Ten gevolge van deze aanrij ding was een 11-jarig meisje overleden en kreeg haar vriendinnetje een hersenschud ding. De loonslachter heeft steeds ontkend de aanrijding te hebben gemaakt of zelfs maar op de Gouverneurlaan te hebben ge reden. Enkele minuten na de aanrijding werd hij klem gereden in een naburige straat door een automobilist, die hem had ach tervolgd maar tijdens de rit de auto uit het oog had verloren. Op een spatbord van de auto van de loonslachter zat een deuk, die volgens hem van een veertien dagen eerder gebeurde aanrijding afkomstig was. De technische dienst van de politie had echter vastgesteld dat de deuk kers vers was. De rechtbank had de loonslachter ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één maand en ontzegging van de rijbevoegd heid voor twee jaar. Doopsgez. Broederschap Beroepen te IJmuiden J. P. Jacobszoon te Driehuis Advertentie AM I 1 N66É1H Er hebben zich het afgelopen weekeinde geen wijzigingen voorgedaan in de Haar lemse broodoorlog. Naar wjj vernemen zyn er tussen de bakkers uit het klein- en middenbedrijf echter wel besprekingen gaande om de broodprijs opnieuw te ver lagen. De swemvierkamp die zondagmiddag in het Sportfondsenbad in Haarlem werd gehouden tus sen DWT (Haarlem), LGB (Leiden), Swift (Den Haag) en de organiserende vereniging NVA (Haarlem) is overtuigend gewonnen door DWT. dat met 127,8 punten zegevierde voor LGB. 66 2/3 meter vrije slag meisjes: 1. M Niedenzu (NVA) 48,7 sec.: 2. W. v. d. Drift (LGB) 50.4 sec.; 3. A Ootes (DWT 51.5 sec. 100 meter schoolslag heren: 1. J. Eichhorn (DWT) 2 min. 55.5 sec.: 2 H Dieben (LGB i 2 min 58.8 sec.: 3. P Meijer (DWT en H Hoogen- boom (LGB) 3 min. 11 sec. 66 2/3 meter vlinderslag Jongens: 1. en 2 H. van Schaik (NVA) en R van Leeuwen (DWT) ieder 58 sec.: 3. K. Walenkamp (LGB) 58.4 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. A. F.pskamp (LGB) 1 min 17 sec.; 2. R. Hesseling (DWT) 1 min 19.2 sec.: 3. M. Croonburg (Swift) 1 m. 19.6 s. 66 2/3 meter srhools'ag meisjes: 1. W. Koele- meii (DWT) 1 min. 3.4 sec.; 2. M. Laarhoven (Swift) 1 min 4.5 sec 3. T Heemskerk (LGB) en T Buis (DWT) 1 min. 5 sec 100 meter rugslag heren: 1. J. Eichhorn (DWT) 1 min 16.7 sec.: 2 M Beukering (LGB) 1 min. 17.7 sec.: 3. G. van Grol (Swift) 1 min. 20.5 sec. 66 3/3 meter vrije slag jongens: 1. C. Prins (LGB) 44.3 sec.: 2 R Boediin (NVA) 45.5 sec.: 3 J. van Dijk (NVA) 45.9 sec 100 meter rugslag dames: 1 T. Wassenberg (DWT) 1 min. 24 sec.; 2. M. Bernink (DWT) 1 min. 21.1 sec 3. I Verzun (LGB) 1 min 319 sec. 66 2/3 meter srhoolslag jongens: 1. R. van Leeu wen (DWT) 57.2 sec: 2. L. van Gaale (DWT) d9 sec.: 3. K. Walenkamp (LGB) 1 min. 1 sec. 66 2/3 meter vllnders'ag meisjes: 1. A. Epskamp 'LGBi 59.9 sec.: 2. J de Groot (LGB) 5 min. 0.8 sec.: 3 W Koelemeij (DWT) 1 min. 2 sec 100 meter schoolslag dames: 1. D Turkenburg (DWT) 1 min. 33.2 sec.: 2. A. Louwe (LGB i 1 min. 40 sec.: 3. G Roozcn (NVA) 1 min. 40* sec 100 meter vrije slag heren: 1. F. Dellenbach (NVA) 1 rrin 3.9 sec.; 2. G. Westerman iDWTl 1 min 8 sec.: 3 R. van Gaale (DWT) 1 min 8.6 s. 4 x 66 2/3 meter wisselslag estafette meisjes: 1. DWT 4 min 2.2 sec.; 2. Swift 4 min. 20.9 sec.: 3 NVA 4 min. 26.3 sec 4 x 66 2/3 meter wisselslag estafette jongens: 1. LGB 3 min. 41.5 sec.: 2. Swift 3 min. 45.9 sec.; 3. DWT 3 min. 52 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: 1. DWT 5 min 21.4 sec.: 2. LGB 5 min. 45.8 sec.: 3. Swift 6 min. 2.6 sec. 4 x 100 nr-ter vrije slag estafette heren: 1. DWT 4 min. 41.9 sec.: 2 NVA 4 min 53.3 sec.: 3. Swift 4 min 59.7 sec. fiindstanrt puntentelling: 1 DWT 3084.5 pnt.: 2. LGB 3212* pnt.: 3 NVA 3293.2 pnt.; 4. Swift 3329.4 ont De waterpolowedstrijd Swift -NVA eindigde in 2-2. Na loting won NVA. DWT versloeg Swift met 3—0 en kwam daardoor In de eindstrijd te gen NVA dati met 2—1 geklopt werd. Advertentie Verkort weergegeven) Broodoorlog. U zoudt ons ten zeerste verplichten, wanneer u ons in de gelegen heid stelt, het ingezonden schrijven van de heer Manschot, geplaatst in uw editie van zaterdag te mogen beantwoorden De heer Manschot is tegen de zegels, aan gezien dit de klanten aan een bedrijf bindt. Gezien deze uitlating schijnt de heer Man schot geen hoge dunk te hebben van de zelfstandigheid van de Nederlandse huis vrouw. Naar onze mening is de Neder landse huisvrouw te democratisch aan gelegd en te zelfstandig om zich te laten binden door welk bedrijf ook. Wat haar wel aan een bedrijf doet hechten zijn kwaliteit en goede bediening. Goede be diening houdt ook in. dat de leverancier ook wel eens iets extra's mag overhebben voor zijn klant. Vele andere levensmiddelenbedrijven hebben reeds lang ingezien, dat zij vele gezinnen een grote dienst bewijzen door deze in de gelegenheid te stellen ongemerkt met kleine bedragen te kunnen sparen. Men gaat met een stuiver of dubbeltje niet naar een spaarbank, maar wel vindt men het prettig en gemakkelijk om dit tijdelijk in zegels te beleggen en na een zeker bedrag gespaard te hebben daar iets voor te kopen of voor lange tijd te be leggen, hetzij bij de spaarbank, of in een obligatie. De heer Manschot vindt dit een te grote rompslomp voor de bakkerij: de financiële gevolgen zouden voor vele bak kerijen te zwaar zijn. Deze bewering van de lieer Manschot is ons niet duidelijk, als men ziet hoe kleine zelfstandige be drijven als kleine kruideniers, melk- en groenteverkopers dit wel kunnen doen. Waarom kan de kleine bakker dit dan ook niet doen, of meent de kleine bakker, dat hij maar minder dienstbetoon aan zijn cliënten moet verlenen, dan de andere levensmiddelenbedrijven. die wel bereid zijn om de cliënten in de gelegenheid te stellen om met kleine bedragen te sparen Verder is de heer Manschot van mening, dat de bakkerij zijn ondergang tegemoet gaat, wanneer de bakker zegels geeft. Onzes inziens ligt het juist andersom; de bakkerij gaat haar ondergang tegemoet wanneer onze bedrijven geen zegels geven. Wat toch is het geval? Het broodverbruik in ons land neemt elk jaar per hoofd van de bevolking af. Was het broodverbruik per gezin van vier personen voor een aantal jaren plus minus tien broden per week. thans is dit nog slechts vijf a zes broden, een daling dus van 45 percent Gezien deze daling, zal het een ieder duidelijk zijn. dat de bakker van hrnod alleen niet meer kan-leven, doch Rat hii een gront «rrteplte van zijn ver dienste zal moeten halen uit de verkoop van oij-artikelen, zoals beschuit, ontbijt koek, koekjes. Tegenwoordig ook choco laterie en suikerwerkartikelen. Op het terrein van deze zogenaamde bijartikelen vindt hij echter de kruidenier, die niet bij zijn koloniaalwaren is gebleven, de melk boer, die ook niet alleen bij zijn zuivel is gebleven etc. Deze leveranciers zijn echter wel bereid om de klanten een extra dienst te bewijzen, door middel van de spaar- zegel. Wil de bakker zijn verkoop van bij artikelen behouden, dan zal hij dit ook moeten doen. Wil een bakkerij zijn ver kopers een goed loon kunnen geven en goede sociale voorzieningen voor zijn per soneel kunnen treffen, dan zal dit voor een belangrijk deel moeten geschieden uit de verkoop van bijartikelen. De bakker mag onzes inziens niet met armen over el kaar gaan zitten en zijn bijartikelen, die vanouds bij de bakkerij zijn geweest, laten wegtrekken naar andere soort levens- mïRHelenbedrijven. Wil vinden het jammer, dat een kleine groep van bakkers dit niet vil inzien en het uitgeven van spaarzegels door Ver- maat's Bakkerijen n.v. ziet als een aanslag od he» bestaan. Niets is echter minder waar. daar voor de gehele Haarlemse Bakkerii een voorstel is eedaan een ge zamenlijke spaarzegeluitgifte te organi seren onder neutrale leiding. Alle groot bedrijven en zeker 80 percent van de kleine bedrijven hebben toegezegd hier aan te willen deelnemen. Door een klein groepie is dit hplaas niet geaccepteerd. Dit kleine groenie van onbezonnen bakkers heeft gemeend een broodoorioc* te moeten ontketenen om Vermaat's Bakkerilen te dwingen het uitgeven van zegels tp ston- nen Teder weldenkend mens zal kunnen beeriioen. dat aan deze ondemocratische dwineelandii niet kan worden toegegeven ook a' verhelen wii ons niet Rat wanneer dpTc hrnoHoorlog een tiid duurt veie hakkers hiervan de dune worden Wii hebben deze broodoorlog niet gewild. DRS. S. VERMAAT (Beide partijen zijn thans aan het woord geweest. De kleine bakkers zetten zaterdag bij monde van de heer Manschot hun standpunt uiteen, het grootbedrijf is van daag in de persoon van de heer Vermaal aan het woord. Wij geloven niet, dat een verdere discussie in deze rubriek zin heeft. In de rayonale bakkerijcommissie heeft men ook reeds talrijke vergaderingen aan dit onderwerp gewijd, zonder dat de heide groepen nader tot elkaar zijn ge komen. RcdaCtie', B. EN W. VAN HEEMSTEDE zijn gematigd optimistisch ten aanzien van de toekomstige financiële toestand van de gemeente. Dit blijkt uit hun toelichting op de concept-begroting voor 1960. die de gemeenteraad is aangeboden. Gezien deze tamelijk optimistische verwachting acht het gemeentebestuur het thans niet gewenst de plaatselijke belastingen op te voeren tot dekking van het begrotings tekort. B. en W. hebben zoveel mogelijk getracht bezuinigingen door te voeren. Het resultaat hiervan was dat uiteindelijk een feitelijk tekort van '350.000 resulteerde. De begroting geeft in inkomsten en uit gaven een bedrag van 5.898.073,43 te zien, met op het hoofdstuk verrekeningen een totaalpost van 2.842.041,99. Uiteraard kon wel worden aangenomen dat de in komsten en uitgaven van de gemeente, zo als die voor volgend jaar zijn geraamd, niet met elkaar in evenwicht konden wor den gebracht. Door het aanbrengen van zo verantwoord mogelijke bezuinigingen kon het geraamde begrotingstekort worden be perkt tot 350.000. Bij deze bezuinigingspolitiek hebben B. en W. zich laten leiden door de over weging dat het verzorgingspeil van de ge meente niet moest worden verlaagd. In hun toelichting op de begroting prijzen B. en W. zich gelukkig dat het geraamde tekort lager is dan dat voor het thans lo pende jaar. Het tekort voor 1959 was na melijk 397.000, wat dus 47.000 meer is dan de huidige raming. De beperking van het tekort kon worden verkregen door de uitgaven op diverse posten van de begroting te verminderen. Met name geldt dit voor de posten open bare werken en enkele onderwijsposten. Provinciale Staten van Noordholland hebben per 1 januari 1960 het verlenen van bijdragen aan de gemeenten in de ver- plegingskosten van behoeftige geestes zieken stopgezét. B. cn W. hebben enige' hoop dat deze subsidieverlening alsnog zal worden voortgezet. Zou dit het geval zijn. dan zou het tekort nog met ongeveer dertigduizend gulden kunnen worden ver kleind. Moeilijkheden De vermindering van het tekort moge. aldus het gemeentebestuur, reden tot te vredenheid geven, de dekking van het te kort leverde meer moeilijkheden op dan in vorige jaren het geval was. Bij het op maken van de saldi-reserves was er f 139 967.42 aan saldi-reserves niet ge noeg dus om het tekort te dekken. B. en W. hebben gezocht naar een mo- "elijkheid om de reserves te vergroten Deze is gevonden in de zogenaamde st'llr reserves, welke waren ontstaan doordat de eemeentp voor de woningwetwoningen meer aan haar geldgevers afloste dan zr van de woningbouwverenigingen terug ontving- De gemeente /al nu de aflossingen meer in overeenstemming gaan brengen met de terugbetalin"en van de woning bouwverenigingen. Hierdoor kunnen de salRi-rpcervcs worden vergroot met f 223 921 pa waardoor het mogelijk is ge worden het begrotingstekort te dekken Niet aangesproken hehocfRp worden een algemene reserve van f 136 883.25. Redelijke verwachting B. en W. zouden een uitputting van de reserves niet verantwoord hebben geacht, wanneer zij niet de redelijke verwaehting hadden, dat de nieuwe financiële ver houding rijk-gemeente tot een zodanige verbetering van de financiële positie der gemeente zal leiden, dat over enkele jaren met een sluitende begroting kan worden gewerkt. Daar over het tijdstip van invoering van de nieuwe regeling nog geen zekerheid be staat, heeft het gemeentebestuur de be groting opgesteld volgens de thans gel dende regeling. Ook is geen rekening ge houden met de te wijzigen subsidierege ling voor het openbaar voortgezet hoger en middelbaar onderwijs. Verwacht mag wor- B. en W. van Heemstede stellen de raad voor van de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten 35.450 te lenen voor de aan leg van een verwarmingsinstallatie in het Gezondheidshuis (ƒ12.550), de demping van een sloot en de aanleg van een trot toir langs de Leidsevaartweg 3300) en de aansluiting van „Bosbeek" op het elek triciteitsnet 19.600. Voor deze kapitaals uitgaven stelde de raad reeds kredieten beschikbaar. Vernieuwing buizennet centrale verwarming in Gezondheidshuis B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een krediet van /3500 te verlenen voor de vernieuwing van een gedeelte van de leidingen der centrale verwarmingsin stallatie in het Gezondheidshuis aan de Lieven de Keylaan in Heemstede. Tijdens het aanbrengen van de nieuwe ketel van de centrale verwarming en de aansluiting van de leidingen op het bestaande buizen net is gebleken dal het gedeelte van dit net onder de begane grondvloei van het gebouw ernstig door roest is aangetast. den dat voor diverse voorzieningen een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds zal worden verkregen. Dit keer is bij de begroting geen over zicht gegeven van de kapitaalwerken. waarvoor pro memorieposten zijn opge nomen. De raadsleden zullen deze week wel een overzicht voorgelegd krijgen van objecten, welker uitvoering in de naaste toekomst aan de orde zal komen. Tenslotte delen B. en W. mee dat de doorlichting van de bevolking pas volgend jaar kan gebeuren. De voorbereidende maatregelen kunnen beginnen nadat de mechanisatie van het bevolkingsregister haar beslag heeft gekregen. Deze mechani satie heeft langer geduurd dan aanvanke lijk werd voorzien. Voorts zal het nieuwe ambtenarenreglement vermoedelijk niet voor het nieuwe begrotingsjaar kunnen worden vastgesteld. Sigarettenautomaten in Heemstede Daar B. en W. van Heemstede geble ken is dat ten aanzien van de wer kingssfeer van de huidige verbodsbepa ling in de algemene politieverordening over sigarettenautomaten in de gemeen te misverstand bestaat voor wat de nieu we stationshal betreft, stelt het college de raad voor de bepaling te wijzigen. Deze zou moeten gaan luiden, dat „het verboden is in automaten, welke zieh be vinden op. zij het met enige beperking, voor publiek toegankelijke plaatsen, ta baksartikelen ter aflevering voorradig te hebben". Zoals men weet is de tabakshandelaar Timmer aan de Zandvoortselaan met de gemeente in conflict gekomen, nadat hij in de hal van het station Heemstede- Aerdenhout sigarettenautomaten heeft geplaatst. De heer Timmer ging er van uit, dat de stationshal geen openbare weg is in de zin van de huidige politieverorde ning, doch particulier terrein. B. en W stellen evenwel dat de stationshal aan bei de zijden geopend is en dus voor passage kan worden gebruikt. Een andere mening gaat volgens het college de grenzen van een redelijke en op de werkelijke situatie steunende interpretatie te buiten en dat behoeft op zichzelf geen aanleiding te zijn de werkingssfeer van het verbod te verduidelijken of te verruimen, aldus B. en W. Deze mening heeft het college er echter wel op attent gemaakt dat het ver bod in zijn huidige redactie niet al die voor het publiek openstaande plaatsen bestrijkt, welke de raad krachtens de bedoeling van het artikel in de politieverordening op het oog heeft B en W. denken hier onder andere aan bij ijs- en patates frites- hallen of automatieken getrokken lokali teiten. die vr*« door de jeugd kunnen wor den bezocht. Daarom stelt het college voor de alge mene politieverordening op dit pünt te wijzigen. De nieuwe redactie zal boven dien het voordeel meebrengen, zo menen B. en W„ dat in de toekomst elk even tueel misverstand over de reikwijdte van het huidige verbod ten aanzien van de stationshal zal worden voorkomen. 99 Het is de laatste tijd in Heemstede voor gekomen dat bij de vernieuwing van bui tenschilderwerk kleuren werden toegepast die zowel voor het gebouw zelf als voor het aanzien van de omgeving niet of zeer moeilijk aanvaardbaar zijn. Dit nu is B. en W. van Heemstede een doorn in het oog. De bouw- en woningverordening geeft wel de mogelijkheid tegen het schilderen in aanstoot gevende kleuren op te treden, maar die regeling is niet in alle gevallen sluitend, aldus het college. Het functioneel schilderen komt steeds meer in zwang en nu men ook andere dan de traditionele kleuren wit, crème en standgroen hoe langer hoe meer aanwendt, ducht het ge meentebestuur het gevaar dat door een ondeskundige kleurkeuze moderne kleu ren hoe aanvaardbaar deze op zichzelf mogen zijn zodanig worden toegepast, dat een onesthetisch geheel ontstaat. Daarom stellen B. en W. voor de ver ordening in die zin te wijzigen en aan te vullen dat het toezicht op het uiterlijke aanzien van gebouwen, hekwerken en der gelijke afdoende wordt geregeld. Als de raad het besluit hiertoe aanvaardt zal het voortaan verboden zijn met buitenverf- werk te beginnen alvorens van het voornemen daartoe, onder opgave van de kleur(en), schriftelijk mededeling is gedaan aan het Bouw- en Woningtoezicht. B. en W. kunnen dan toestemming geven met het betrokken schilderwerk te beginnen, maar het is verboden een kleur toe te passen, waarvan het college meent dat het uiter lijk van het object „daardoor aanstoot zal geven uit een oogpunt van welstand". Vakmanschaparbeidsvreugd, levensvreugd" De tentoonstelling van werkstukken, die de leerlingen van Werf Conrad en Stork Hijsch n.v. in Haarlem dit jaar in de ar- beidswedstrijd hebben gemaakt heeft za terdag en zondag weer vele belangstellen den naar de grote kantine van het bedrijf gelokt. Het door de leerlingen zelf geko zen motto van de expositie luidde ditmaal „Vakmanschap, arbeidsvreugd, levens vreugd". Op aantrekkelijke en overzichtelijke wij ze waren de werkstukken uitgestald van de zeventig leerlingen die opgeleid worden in het timmeren, modelmaken, center- draaien, machine-bankwerken, revol- verdraaien en plaat- en constructiewer ken. Bij ieder werkstuk lag een kaart waarop men kon aflezen hoe de wedstrijd commissie de vakbekwaamheid, de tech nische afwerking en het werktempo van de desbetreffende leerling had gewaar deerd. Naar gelang van het aantal punten dat de leerling behaalde komt hij in aan merking voor een eerste (100 of meer pun ten), een tweede (90.. tot 100 punten) of een derde prijs (85 tot en met 90 punten). Ook de prijzen, bestaande uit gereedschap pen, kon men op de tentoonstelling zien. De leerling die het Conrad Stork-diploma behaalt met het predikaat „uitstekend" en bovendien uitblonk in houding tegenover chefs en collega's, werklust, studiezin, or de en netheid wordt de Frederik Willem Conrad-prijs toegekend, dit jaar bestaan de uit een bandrecorder en een aantal studieboeken. Voor de leerling die blijk heeft gegeven van buitengewone vakbe kwaamheid is de z.g. S S-prijs wegge legd, een gereedschapskist met uitgebrei de inhoud, beschikbaar gesteld door een van de licentirgeefstprs van Conrad Stork. Ir. C. H. Holgen, lid van.de directie, zal woensdagavond tijdens een feestelijke bij eenkomst in de grote kantine van het be drijf de prijzen van de arbeidswedstrijd uitreiken. Vele bezoekers van de tentoonstelling hebben van de geboden gelegenheid om een rondgang door het bedrijf te maken ge bruik gemaakt. Daarbij trokken vooral de demonstraties met diverse installaties en machines veel belangstelling. Het veertigjarig bestaan van het Haar lems Lorentzlyceum is zaterdag met veel animo gevierd. Des morgens waren de leerlingen actief betrokken bij puzzel- tochten, die met veel gevoel voor origina liteit en afwisseling waren ontworpen en des avonds waren ieraren, oud-leraren, leerlingen, oud-leerlingen en genodigden in het Concertgebouw bijeen om de acht ste lustrumviering van het Lorentzlyceum te zien besluiten met een programma, verzorgd door leerlingen en oud-leerlingen, dat onder de titel „Toef een wijle...." onder meer een terugblik gaf op de pe riode van de laatste eertig jaar. Voorts werd „De Woesteling" een éénacter van Tsjechow, door drie leerlingen opgevoerd. Men had voor zaterdagmiddag puzzel- tochten uitgeschreven, die voor elk der klassen verschillend waren. Er waren on der meer een speurtocht door de Kenne- merduinen, verscheidene puzzeltochten door Haarlem en een opdracht, volgens welke bekende Haarlemmers moesten worden geïnterviewd. Alle leerlingen na men met veel animo aan deze tochten deel. De avond in het concertgebouw werd ge opend door drs. H. H Ensing. één der leraren van de school Na diens wel komstwoord spraken vertegenwoordigers van de oudervereniging, de oud-leerlin- genvereniging namens welke een potte- bakkersprodukt werd aangeboden er. de leerlingenvereniging, die een aquarel aanbood. De rector van het lyceum, drs. D. C. Monté. dankte de sprekers voor hun woor den en geschenken. Het programma, dat volgde gaf een beeld van de groei, ontwikkeling en en kele hoogtepunten uit het bestaan van het Lorentzlyceum. Muzikale facetten werden verzorgd door het schoolorkest on der leiding van de heer K. Sopar, dat oude favorieten speelde en door hoofdinspec teur G. J. Endlich, een oud-leerling van het Lorentzlyceum, die enige liedjes zong daarbij zichzelf op de ukelele begeleidend Verscheidene schetsjes behandelden het verleden van de school op een wijze, die de ouderen onder het gehoor zeker zullen hebben geamuseerd. Het jongere publiek kwam aan zijn trekken door een aardig programma, dat onder de titel „Moeder, let op je dochter" gebracht werd door The Big Brass Band of Saint Lorentz. Veel succes hadden de drie leerlingen, die on der regie van dr. Tj. de Haan „De woes teling" van Tsjechow opvoerden. Tot slot werd het schoollied gezongen op tekst van dr. Tj. de Haan en muziek van K. Sopar. De avond werd besloten met een bal. dat tegen één uur begon, en waarvoor de mu ziek werd verzorgd door de Dark Town Jazzband en de Wanderers.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5