uperMort „De gestolen prins" door Arena" A.H.-SUPEPMART TIPS LAP SPECIAAL 1.58 98 1.38 47 39 25 Motie over ziekenfondsen en vermindering kinderbijslag Amsterdamse Beurs MAANDAG 26 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GEHAKT HACHÉ- VLEES VARKENS LAPPEN HUTSPOT PAKKET BOERE- KOOL ZUUR KOOL ALBERT HEIJN Grote Houtstraat 99 Meisjeslyceum Sancta Maria vanmorgen aanbesteed Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK LUSTRUMCONGRES JOVD W. A. de Vos benoemd aan Prinses Irene uloschool Jaarvergadering Bond van Maatschappelijke Werkers Prins Bernhard bezocht Nederlandse kolonisten Hengelaar twee keer van pier gespoeld Onenigheid over reclame zender op Noordzee Honderd Huizer jongelui voor de kantonrechter l'oorwaardelijke straffen wegens straatschenderij Nog 17,8 miljoen gevraagd voor spoorwegplan-Delft Honderdtwintig hotels mogen zich geen ANWB- „Bondshoter meer noemen Toneelgroep H.Z.W. met opvoering van „Omaatje" „Sud-Aviation" ontwerpt super-Caravelle Diploma-uitreiking van „De Barmhartige Samaritaan" Haarlemse politierechter Molenaarsknecht stal winst van zijn baas Kunstschatten vervuild in New York aangetroffen Kort nieuws DE TONEELGROEP ARENA heeft haar repertoire voor de jeugd uitgebreid met een aardige, zij het wel heel simpele, chinoiserie, getiteld „De gestolen prins" en geschreven door Dan Totheroh, waar van zaterdagmiddag in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam de première werd gegeven. Het is de zoveelste varia tie op het eeuwenoude thema der bij de geboorte verwisselde keizerskinderen. Het eerste deel behandelt de lotgevallen van de kleine titelheld, die door eenvou dige vissers wordt opgevoed, waarbij de romantiek vooral steekt in een gevoelig heid, waar kinderen vatbaar voor zijn. Het tweede deel met de terwille van haar lijfsbehoud ontvoerde zuster van de titelheld als hoofdpersoon is veel avon tuurlijker en behelst zulke spectaculaire sensaties als het optreden van woeste bandieten en een kolossale draak. Aan het slot worden allen door een samenloop van toevalligheden aan het hof verenigd, waar zij zoals het in een sprookje be hoort op het nippertje hun levensge vaarlijk bedreigde geluk hersteld en ver meerderd zien. OOK NAAR DE VORM is het Chinese toneel tot voorbeeld gekozen: men heeft te doen met een spel als „De geborduur de bal" voor lagere-schoolgangers. Op een hellende scène zonder noemenswaardig decor helpen een spelleider en een toneel meester de veranderingen in tijd en ruim te zich te voltrekken, respectievelijk door te fungeren als gangmakende verteller en door het aangeven van de benodigde at tributen. Het is de (naar ik meen Ameri kaanse) auteur voorbeeldig gelukt dit proces zo natuurlijk mogelijk te doen ver lopen, zonder dat men (zoals in de expe rimenten van Thornton Wilder) door ge detailleerde opzettelijkheid verleid wordt het ontbrekende te benoemen en aan te vullen. Deze conclusie houdt tevens een compliment in voor de bij het beroepsto neel als regisseur debuterende, deze zo mer afgestudeerde acteur Peter Oost hoek, die met weloverwogen fantasie (ik kan niet beoordelen wat er aan eigen vondsten werd gepresenteerd) zijn dank bare taak heeft opgevat. MEDE DANKZIJ de prachtige en poë tische aankleding door Leontien van Beurden was deze voorstelling een lust voor het oog. De kinderen in de zaal raak ten er niet op uitgekeken. In hoeverre het allemaal winst betekent, zou ik niet dur ven uitmaken, want primair lijkt mij te blijven de behoefte aan een spannend weergegeven sterk verhaal, maar er steekt stellig veel aantrekkelijks in deze aansluiting bij de eigen spelsfeer, waar door men tijdelijk gelooft in wat men weet dat niet echt is. De parate verbeeldings- Advertentie Geheel mager, mals rundvlees Gaar in de helft ft g%g> van de tijd! z- JJj 500 gram fc.ww AH's prima MAGERVLEES- met zakje kruiden en zout 500 gram 500 gram Doorregen 500 gram wortelen en uien - panklaar gesneden 750 gram panklaar 500 gram Blanke Mainzner 500 gram Vanmorgen heeft het Utrechtse archi tectenbureau Taen en Nix in hotel Noord- Brabant in Utrecht de bouw van het rooms-katholieke meisjeslyceum Sancta Maria in het Haarlemse uitbreidingsplan Eindenhnut aanbesteed. Er waren 115 inschrijvingen. Hoogste inschrijfster was de firma Kieft uit Sas- senheim voor 1.970.000. Laagste de firma H. W. Sebregts uit Bloemendaal voor ƒ1.433.800. BEVALLEN van een zoon: 21 okt. J Kist-Van Zonneveld; 23 okt C. E van der Linden-Spoelder, M. M. B Riko-Win- nubsth, M. J. M. de Vries-Nooij; 24 okt. M A. Hoes-Staphorst. BEVALLEN van een d o c h t e r: 22 okt A. M. E. Mulder-Holt; 23 okt. A. R A Buisman-Wilderink. OVERLEDEN: 22 okt. J. van Aalst, 26 j.. Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 24 okt. J. A. A Boerrigter en G. J. M. van der Heijden. kracht werd doorlopend tot activiteit ge prikkeld. Door de jeugd bezig te houden met kunstzinnig verantwoorde middelen voldoet „Arena" aan de hoogste verwach tingen, die men redelijkerwijze van een dergelijk gezelschap koesteren mag. JAN KOREVAAR vervulde met gra cieuze waardigheid zijn opdracht als oos terse conferencier, waar mogelijk ook met gepaste humor. Jan Staal maakte een ver makelijk mannetje van de slaperige in spiciënt met onhandig transformatiever mogen, die het snippers liet sneeuwen, in de huid van een ander mocht kruipen zonder psychologische bedoelingen en op een gegeven ogenblik net als de onnoe melijk lange Freddy Albeck in het vorige programma van Lotte Goslar als een boompje stond opgesteld (gewoon met handen voor als er iets moest worden aangereikt). Hij speelde het zelfs klaar een eend te laten kwaken, die ondertus sen een rode vis in zijn bek bleef houden, hetgeen minder gewoon werd geacht in de zienswijze der kinderlijke logica. Ook als slagwerker bewees hij zijn veelzijdig heid. TOT DE AARDIGE visuele effecten be hoorden verder het planten en plukken van bloemen, het vallen van bladeren en het bouwen van bergen met banken en tafels. Te midden van deze door gekleurd lichte overgoten changementen gaven Mary Wagenaar, Alma van Elk, Adèle Bloemendaal, John Kelly, Frans Koppers, Gé Speelman en Henk Votel stemmen en gestalten aan de vele handelende perso nen. Het leek een inconsequentie hen met schuine spleetogen te schminken en oos ters te laten dribbelen, doch de spreek trant normaal Nederlands te houden. Ver moedelijk geschiedde dit uit pedagogi sche overwegingen en daar moeten wij dankbaar voor zijn, want de gebroken tongval uit „Het Chinese landhuis" of het krontjongejannen van bedienden uit mys terieuze hoorspelen moeten tot de exclu sieve kinderachtigheden voor volwasse nen worden gerekend. David Koning Nieuws fn het kort „Het kind in het gezin". Dinsdag avond wordt in het „Groene Kruis"-wijk- gebouw in Lisse de tentoonstelling ge opend „Het kind in het gezin". De aan dacht wordt op deze tentoonstelling ge vraagd voor de opvoeding van het jonge kind. In ijskelder gevallen. Een negen tienjarig meisje uit Haarlem is zondag middag tijdens een wandeling op het land goed „Elswout" in Overveen in een vier meter diepe ijskelder gevallen. Zij is naar het Marinehospitaal gebracht, waar werd vastgesteld, dat zij geen noemenswaardige kwetsuren had opgelopen. Brandje. Zaterdagavond omstreeks half zeven is brand ontstaan in de bad- "kamer van een perceel aan de Julianalaan in Overveen, vermoedelijk door een kort sluiting in een saunatoestel. Met behulp van een nevelspuit was de CTverveense brandweer de brand spoedig meester. Er was enige brandschade. Hersenschudding. Zaterdagmorgen omstreeks half negen is een 21-jarige vrouwelijke kantoorbediende uit Haarlem, die op een bromfiets op de Kinderhuissin gel in Haarlem reed. gevallen, doordat zij in aanraking kwam met een uitstekende houten balk in een aanhangwagen van een passerende auto. Het meisje is met een hersenschudding in de Mariastichting op genomen. Ouderavond Bornwaterschool. Op vrijdag 30 oktober zal in het schoolge bouw aan de Ign. Bispincklaan 1 in Bloe mendaal 'n ouderavond van de Bornwater school worden gehouden. De agenda ver meldt ondermeer de verkiezing van vier leden der oudercommissie. Drs. P. Luiting, een psycholoog uit Haarlem, zal een inlei ding houden over „Oneerlijkheid bij kin deren" en deze toelichten door een twee tal korte films. In Krasnapolsky te Amsterdam is zaterdagmiddag het lustrumcongres van de tiberale Jongeren Organisatie „Vrijheid en Democratie" begonnen In zijn openings rede betoogde de voorzitter, de heer H. H. Jacobse, dat de organisatie in de afgelopen tien jaar enorm is gegroeid. Opmerkelijk daarbij noemde spreker dat zoveel jongeren uit socialistische kring zich tot het liberalisme aangetrokken bleken te gevoelen en actieve J.O.V.D.'ers werden. Ook de belangstelling van katholieke en protestantse jongeren voor de organisatie was duidelijk toegenomen. De voorzitter wees tevens op de onafhankelijke positie van de organisatie. „Het is wellicht de grootste kracht van het liberalisme, dat er een aantal onafhankelijke liberale organisaties in ons land kunnen bestaan, zonder dat dit tot versnippering leidt", zo zei hij. Na de opening van het congres werd een krans gelegd bij het Nationaal Mo nument op de" Dam. Tyde^s het diner, waaraan ongeveer 4ÖÖ jonge libéralen" aanzaten, voerde de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer H. A. Kort hals, het woord. Hij zei dat verzet tegen grote gebondenheid steeds een onder deel van de politiek van de liberale jonge renorganisatie is geweest. Tevens merkte hij op dat de sociale politiek voor de libe ralen een van de belangrijkste zaken is, hoewel de zelfstandigheid van de mens om een eigen leven te leiden daardoor niet in het gedrang mag komen, hetgeen ook niet nodig is. „Uw organisatie heeft steeds een constructief en principieel be leid gevoerd", aldus de minister, „en ik hoop dat dit in de toekomst zal worden voortgezet" Sprekende over het huidige kabinet, zei minister Korthals, dat de kritiek van de oppositie nu uitermate fel kan zijn, want het kabinet heeft tijd nodig om zich in te werken. Maar later zal de regering van deze aanloopperiode de vruchten kunnen plukken en de oppositie het op haar beurt moeilijk maken gefundeerde kritiek te vinden. Mevrouw A. Fortanier-de Wit heeft zon dagmiddag de congresrede uitgesproken en zij merkte met betrekking tot de poli tiek van de huidige Nederlandse rege ring op, dat de politiek die door de rege ringspartijen in de voorgaande kabinetten werd voorgestaan, op tal van punten af week van het standpunt dat in die regerin gen door de °artij van de Arbeid werd ge huldigd. Het zijn een aantal van deze pun ten, onder andere betreffende de bezits vorming en de vrijere loonvorming die de V.V.D. zeer sympathiek zijn aldus spreek ster en het is daarom dat men deze in de politiek van de regering-De Quay terug vindt. De vraag of de V.V.D. op dit kabinet een liberaal stempel drukt meende me vrouw Fortanier te moeten beamen, maar uitsluitend voor zover dit van de andere regeringspartijen gezegd kan worden. Over de mammoetwet van minister Cals zei mevrouw Fortanier, dat deze wet niet alleen te laat werd ingediend, maar dat daarin bovendien zowel aan het open baar als het bijzonder onderwijs de basis werd onttrokken. Het congres van de J.O.V.D. nam na de rede van mevrouw Fortanier een re solutie aan over de sc iale zekerheid waarin onder andere wordt gezegd dat het huidige ziekenfondsbesluit vervangen dient te worden door een op normale wijze totstandgekomen wet, waarin een zeker risico wordt opgenomen. Verder ver meldt de resolutie de wens de welvaarts stijging aanleiding te laten zijn het deel van de bevolking, dat onder alle sociale voorzieningen valt kleiner te laten wor den. De kinderbijslag behoort in een stel sel van sociale zekerheid, aldus de reso- A fscheidsavond in Prins Bernhardschool De heer W. A. de Vos, hoofd van de Prins Bernhardschool in Haarlem, is be noemd tot onderwijzer aan de Prinses Ironeschool voor u.l.o. in Haarlem-Noord Het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de bijbel geeft ter gelegenheid hier van vrijdag 30 oktober, 's avonds om acht uur in de gymnastiekzaal ''an de Prins Bernhardschool, Vrouwestraat 8, Haarlem een afscheidsavond, waar gelegenheid zal bestaan afscheid te nemen van de heer en mevrouw De Vos. lutie niet thuis en behoort met de stijging van de welvaart geleidelijk te verminde ren. De huidige voorzitter, de heer H. H. facoBs". droeg zijn functie over aan de Rotterdamse journalist E. Hoven. Tijdens de dezer dagen gehouden jaar vergadering van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Maatschappe lijke Werkers is onder meer voorgesteld cursussen te organiseren over de onder werpen bejaardenzorg, School voor Maat schappelijk Werk, het gevangeniswezen (open inrichtingen), astmabestrijding enz. Men zou aan deze cursussen excursies willen verbinden naar het astmacentrum Heideheuvel, ..Heliomare" in Wijk aan Zee. de strafgevangenis en het huis van be waring in Haarlem. Voorts wil men de volgende bijeenkomsten houden in samen werking met de afdeling Amsterdam Na de vergadering hield mejufrouw G. Mesman, directrice van het Sterhuis en leidster van het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau op het station in Haarlem, een causerie over de werkzaam heden van beide bureaus. RIO DE JANEIRO (UPI) Prins Bern hard heeft zondag een bezoek gebracht aan de watervallen van Iguacu, op de grens van Brazilië en Paraguay. De prins is zaterdagavond aangekomen, na enige tijd te hebben vertoefd in de Nederlandse nederzetting in Rio Grande do Sul. Hij verklaarde dat het hem veel plezier deed uit dat zij door nog vele Nederlanders zullen worden gevolgd. Prins Bernhard bezocht ook Nao-me- Toque, waarvan de bevolking uit Neder landers en een minderheid Duitsers be staat. en Gaulanda, dat is bevolkt door 42 Nederlandse boerengezinnen. De Prins liet zich in Gaulanda uitvoerig inlichten over het leven van de kolonisten en werd onderhouden met folkloristische muziek en dans van Rio Grande do Sul. De haveroogst in Gaulanda is dit jaar door overvloedige regen enigszins mis lukt. Men heeft echter het volste vertrou wen dat de schade het volgend jaar zal zijn ingehaald. Een 45-jarige slager uit Rotterdam is zondagmorgen tot tweemaal toe van een pier in de mond van d< Nieuwe Water weg gespoeld. Hij was omstreeks tien uur aan het hengelen, toen de wind naar het noorden draaide en de vloed doorliep Plotseling werd hij overspoeld en lag hij in de allesbehalve kalme mond van de Nieuwe Waterweg. Hij probeerde zelf op de pier te komen, maar dat gelukte hem niet. Gelukkig zagen andere hengelaars hem en die slaagden erin hem uit het water te halen. Nauwelijks hadden ze hem echter op de pier neergelegd op op nieuw werd de heer Van Dijk door het watergeweld de Waterweg in geveegd Nu bleef hij aan een paaltje hangen, zodat hij spoedig voor de tweede keer kon wor den gered. Hij leek er niet zo best aan toe. zodat de politie, die hem van droge kleren heeft voorzien, direct een dokter ontbood. Hoewel achteraf bleek, dat het allemaal nogal meeviel achtte de arts toch overbrenging naar het Coolsingel- ziekenhuis noodzakelijk. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de Bond van Vrije Radiohandelaren die nauwelijks tien dagen oud is, doet zich reeds een stroming voor die de voorzitter wil uitstoten. De voorzitter, de heer L. M. Ph. V. Slootmans, is tevens de initia tiefnemer en organisator van de donder dagavond opgerichte V.R.OJM. (Vrije Ra dio Omroep Nederland). Enige leden van de bond zeggen nu: „De naam van de bond wordt misbruikt voor de wilde plan nen van die piratenzender. Wij voelen niets voor een tweede Lutine". Maar de heer Slootmans zegt: „De V.R.O.N. heeft niets te maken met de bond. Het enige verband tussen beide instanties is slechts, dat de twintig aandeelhouders van de V.R.O.N. toevallig allen lid zijn van de Bond van Vrije Radiohandelaren". Inmiddels is de V.R.O.N., die de coaster „Lijnbaan" heeft gecharterd en een vijf kilowatt-zender heeft besteld om begin december met reclame-uitzendingen van de acht mijl van de Noordzeekust verwij derd liggende „Lijnbaan" te beginnen, be naderd door enige Engelse zakenlieden die hebben voorgesteld het radioschip op een centraal punt in de Noordzee te ver ankeren opdat de zender Nederland zowel als Engeland zou kunnen bereiken. De or ganisatoren van de V.R.O.N hebben het Britse voorstel in overweging genomen en bestuderen thans de consequenties. Onder andere zou de zend-capaciteit van vijf kilo watt belangrijk moeten worden opgevoerd om de zender een grotere draagwijdte te geven. De Hilversumse kantonrechter heeft tij dens een speciale strafzitting, die meer dan twee uur duurde, ongeveer honderd jon gens en meisjes in de leeftijd van 13 tot 18 jaar ernstig onder handen genomen en aan de lopende band zware straffen uitgedeeld om aan de Huizense straatrelletjes een eind te maken. Talloze jongeren waren vergezeld van hun ouders, die mede aan hoorden, dat hun zoontjes of dochters wer den veroordeeld tot een maand voorwaar delijke tuchthuisstraf als stok achter de deur. Indien zij een volgende keer weder om wegens straatschenderijen en ruzie- zoeken met de politie ter plaatse voor de kantonrechter komen, zullen de opgeleg de voorwaardelijke straffen onmiddellijk ten uitvoer worden gelegd. Een ijssalon op de Huizer Lindenlaan is het punt van samenkomst van honderden jeugdige in woners van Huizen. Daar blokkeren zij soms de voetpaden en worden onschuldi ge voorbijgangers lastig gevallen. Talloze ouderen staan daar dan naar te kijken De politie had verscheidene malen char ges uitgevoerd en er is nu een plaatselijke politieverordening, volgens welke de jeugd zich niet meer „op de baan", zoals deze Lindenlaan genoemd wordt, mag ophouden. Voorts kwamen tientallen jon gens van 13. 14 en 15 jaar uit Huizen en ook" uit andere Gooise gemeenten 1h aanraking met de kantonrechter. Zij had den ifi dë meeste gevallen van hun ouders of een oudere broer of zuster, de brom fiets meegenomen en toerden rustig rond, hoewel zij drommels goed wisten, dat zij beneden de 16 jaar van deze brommers moeten afblijven Ook deze categorie jeugdigen hoorde een maand voorwaar delijke tuchthuisstraf eisen en verbeurd verklaren van de betrokken bromfietsen bij herhaling van dergelijke overtredin gen. B. en W. van Delft hebben de raad dei gemeente voorgesteld voor de verdere uit voering en voltooiing van het spoorweg plan (ophoging van de spoorbaan door Delft en het maken van onderdoorgangen) f 17.800.000, beschikbaar te stellen. De totale kosten zijn geraamd op f 36.000.000,—. De tunnel bij de Engelse straat. die begin volgend jaar gereed komt, en waarvan de kosten zijn geraamd op 10 miljoen gulden, komt geheel voor rekening van de N.S. zodat er nog 26 mil joen gulden ten laste van de gemeente komen. Aan aanloopkredieten voteerde de raad reeds 5,5 miljoen. Slotkoers Heden vrijdag 13.45. ui 3-3'/t°/o Nederl. '47 90* 90* 3 #/o Nedl. 1962/64 99"/,, Woningbouw 6°/o 109* Pr A'dam '56 I 82* Pr A'dam '56 II 92* Pr. A'dam '56 III 92* Pr. R'dam '52 I.. 89* Pr R'dam '52 II.. 88* Pr R'dam '57.... 101 A.K.U. 378* 382 Calvé Delft 681 690 Van Gelder Zonen 248 246 K. N Hoogovens 623 625 Nederl Ford 323 325 N Kabelfabriek 403 404 gew Philips Gloeil. 643'/» 649 Pref.PhillpsGloeil 239 240 Unilever 680* 691 Wilton Fvenoord 202 202 Werf Gusto 159* Dordtsehe Petrol 694* 697 Kon Petroleum 1 153.20 f 154.- Billiton 330 332 A'dam Rubber. 111* 111* KL M f 124.- 123.- Holl Amer Ll1n 161 162* K NSM 166 166* N Scheepv Unie 142' 242* v Nievelt Goudr 142 144 Phs. v Ommeren 248 248 H VA 145* 148 Delimaatschapoij f 170 1 f 170.50 Amsterd Bank 212 312 Nat Handelsbank 156 156 Ned Handel Mi1 226 226 Rotterd Bank 273 273 Twentsche Bank 248 Anaconda Copper 59* 60' Bethlehem Steel 54* 55* US Steel 96* 99 ^oeral Motors 53* 53'. Shell Union 73 72 23* 23* Niet minder dan honderdtwintig hotels hebben van de A.N.W.B. een dezer dagen een schrijven gekregen, waarin zij op dracht krijgen het schild van de bond in te leveren, met welke daad hun aanstel ling vervallen zal zijn. Dit vernamen wij van de A.N.W.B.-voorlichtingsdienst. „De minimum-eis, die wij aan onze bondshotels thans gaan stellen, is dat zij tenminste de beschikking hebben over een badkamer of een douchecel. De A.N.W.B. acht een dergelijke voorziening in een tijd waarin zelfs diverse kampeercentra over een uitgebreide badgelegenheid beschik ken, een noodzakelijkheid," aldus onze zegsman. Reeds gedurende een aantal jaren heeft het A.N W.B.-bestuur er bij de betrokken hotelhouders op aangedrongen, voor de vereiste accommodatie zorg te dragen. Verleden jaar is hun nog voor een periode van een jaar de tijd gegeven. Op 1 okto ber was deze termijn verstreken, op wel ke datum evenwel nog honderdtwintig ho tels geen gehoor hadden gegeven aan het verschillende keren herhaalde verzoek. Voor de betrokken hoteliers is er thans nog een uitwijkmogelijkheid: zij kunnen nu een aanstelling krijgen als bondscafé met logeergelegenheid of bondscaféres- taurant met logeergelegenheid. Voor de gewezen bondshotels in toeristencentra waar de gasten dikwijls voor een langere periode vertoeven is een aanstelling mo gelijk als bondspension A mateurtoneel Zaterdagavond heeft de Toneelgroep „H.Z.W.", een onderafdeling van de Buurt vereniging „Haarlem Zuid-West", in de stampvolle zaal van „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat een zeer ge slaagde en vlotgespeelde opvoering gege ven van „Omaatje", een blijspel in drie bedrijven van R. Feenstra, onder regie van Jan de Jong. Dat deze regisseur de touwtjes goed in handen heeft, bleek dui delijk, want vrijwel over de gehele linie werd er goed spel te zien gegeven. Het publiek heeft het wel en wee van het ge zin van de kaashandelaar Jan Risselade (Rens Doorn) met waar meeleven ge volgd. Er is ook veel en hartelijk gelachen om de dwaze situaties die zich afspeelden tussen het dienstmeisje bij Risselade, en de boekhouder van de familie. Renie Haan zorgde op onnavolgbare wijze voor de ko mische noot in dit blijspel en ook Wim Laarman als Roosje was goed op dreef, al moet hij zich hoeden voor te veel over drijven. Alles in dit blijspel draait om de sympathieke hoofdfiguur van Omaatje (Cissy Oosterbaan), die erg van een gok je houdt, zowel met het leven als met het bezit van land en het wedden bij paarden rennen. En het grappige is, dat zij steeds succes heeft bij die gokjes, zonder dat de familie, bij wie zij in huis woont, er iets van merkt Het is maar goed dat Oma op die manier een flinke spaarpot kan ma ken, want de zaken van Pa Risselade gaan niet aT t'e best, ja er moet zelfs op een gegeven ogenblik surséance van betaling worden aangevraagd, ómdat zijn vrouw Gree (Hilda van Veenendaal) en zijn wuf te dochter Dean (Lea.de Nijs) te veel geld uitgeven. Ook de verloofde van Dean, Kees Fortuin (Aart Wesseling) die vlashande laar is, gaat het niet erg naar den vleze. Het wordt zelfs zo slecht met de financië le situatie, dat de andere dochter, Tine, die studente is (Marijke Oosterling) haar studie moet afbreken. Zoon Job (Piet Ro beest) heeft met zijn vader alle moeite om de kaashandel nog een beetje op dreef te houden. In alle moeilijke situaties is het Omaatje die met haar geheimzinnige tas en haar rijke levenservaring aan alle leden van de familie uitkomst brengt. Zoals wij van haar gewend zijn. heeft Cissy Oosterbaan van deze oma een voortreffelijke uitbeel ding gegeven. Het was jammer dat Rens Doorn als de vader in het begin wat moeite had met zijn rolkennis, maar vooral in het derde bedrijf heeft hij zich uitstekend her steld en gaf hij tezamen met dochter Dean, uitstekend spel te zien. Hilda van Veenen daal, die aanvankelijk de niet erg dankba re taak heeft de weinig sympathiek aan doende moeder te spelen, krijgt later de kans te tonen dat ze toch ook de nodige hartelijkheid als vrouw en moeder op kan brengen. Ook zij heeft veel aan het welsla gen van deze voorstelling bijgedragen, want zij wist deze moeilijke rol goed waar te maken. Loodrechte opstijging Met het toestel van de Finnair kwam zondagavond op Schiphol aan de heer George Hereil, president-directeur van de Franse vliegtuigenfabriek „Sud Aviation in Toulouse, die op weg was naar Helsinki om de overdracht van de drie bestelde tweemotorige straalvliegtuigen „Caravel- le" met de directie van de Finse lucht vaartmaatschappij te bespreken. Op een vraag hoever het met de plannen voor een Super-Caravelle staat, antwoord de de heer Hereil dat „Sud Aviation" veel vaart zet achter dit project en als streef datum, waarop dit supersonische straalver- keersvliegtuig in dienst zou kunnen wor den genomen, 1970 is vastgesteld. „Ver scheidene problemen zijn reeds opgelost, talrijke tekeningen gemaakt. Het ligt in onze bedoeling om de Super-Caravelle zo danig te ontwerpen, dat het vliegtuig lood recht stijgt van een startbaan en op een be paalde hoogte pas horizontaal wordt voortgestuwd. De snelheid zal komen te liggen tussen de 2000 en 3000 kilometer per uur. Overigens zit „Sud Aviation" niet stil met de verdere ontwikkeling van de Cara- velle. Op ons programma staat ook een babv-Caravelle. waarvan de voornaamste eigenschappen zullen zijn. dat dit straal vliegtuig geschikt is voor korte afstanden, bijvoorbeeld van 300 tot 1000 km. Boven dien zal de baby-Caravelle kunnen landen en dalen op zeer korte banen". Van de huidige „Caravelle" zijn er thans reeds 55 stuks met een behoorlijk aantal opties verkocht Nieuwe Senator. In de vacature Rup- pert (A.R.) in de Eerste Kamer (de heer Ruppert heeft zitting genomen in de Raad van State) was de heer J. Abels te Gro ningen benoemd verklaard, die echter voor deze functie heeft bedankt. Thans is be noemd verklaard de heer P. C. Ellferich te Delft, wethouder van openbare werken aldaar. Tijdens de druk bezochte en geanimeer de bijeenkomst in „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg in Heemstede, georga niseerd door „De Barmhartige Samari taan", de plaatselijke afdeling van de Nederlandse r.k. vereniging voor eerste hulp bij ongelukken, is zaterdagavond aan verscheidene leden het behaalde E.H.B.O.-diploma uitgereikt. Dit ge schiedde door de docent van de vereni ging, de Heemsteedse arts R. Muller, die er met grote nadruk op wees, dat het di ploma sterk aan waarde zal verliezen, wanneer de E.H.B.O.-ers niet voortdurend „in training" blijven. Daarom drong dok ter Muller aan op een regelmatige voort zetting van het cursusbezoek en dat met hetzelfde enthousiasme als de deelnemers ook voorheen hebben getoond. Het diploma werd uitgereikt aan de eer waarde zusters Ancilla, Catharina, Filo- thea. Perufina en Philippa, de eerwaarde broeders Alexius, Bernardus, Fransiscus en Gerardus en de dames W. Huysman, J. Koomen, E. Melchior. C. Schuitemaker, W. Stolwijk en T. van Zijl. Het onderscheidingsteken van de Mal- thezer helpsters, dat de draagsters in tij den van hood en rampen de bevoegdheid verleent tot volledige hulp in ziekenhuizen en hospitalen, werd vervolgens uitgereikt aan de dames A. van der Berg, A. Hoog kamer, M. Krouwels, T. Leuven, C. van Voorst tot Voorst, C. Voorwerk en J. de Winter. Mejuffrouw W. Vader namens de Mal- thezer helpsters en broeder Alexius na mens de E.H.B.O.-ers toonden hun dank baarheid voor het onderricht met enige geschenken. De heer N. Oud nam vervol gens als voorzitter van de afdeling af scheid van zuster Roozen, die wegens drukke werkzaamheden geen les meer kan geven. Als blijk van grote waardering voor haar enthousiaste en daadwerkelijke be langstelling voor het menslievende werk van de E.H.B.O. overhandigde de heer Oud haar namens alle leden een bloem stuk met een boekenbon. Zij zal in deze functie worden opgevolgd door zuster Kamp. Na dit officiële gedeelte bleven de aan wezigen, waaronder de voltallige afdeling uit Vogelenzang, nog geruime tijd gezel lig bijeen, onder meer om het kienspelen te beoefenen en een dansje te maken. Vijf maanden gevangenisstraf. Verbijs terd hoorde de 39-jarige molenaarsknecht uit Amsterdam vanmorgen het vonnis aan dat de Haarlemse politierechter mr. H. J. Ferwerda over hem uitsprak. Het was hem aan te zien dat hij daar allerminst op han gerekend. De molenaarsknecht stond te recht voor verduistering van graan en meel ten nadele van zijn werkgever, een mole naar in Aalsmeer, meermalen gepleegd in de laatste drie jaar. „Het was molenafval, nog maar net ge schikt voor kippenvoer", verdedigde de verdachte zich. Maar de politierechter hield hem voor dat de verduisteringen van zo'n omvang waren geweest dat de winst van de molenaar erbij was inge schoten. „Het heeft u blijkbaar geen windeieren gelegd want u kon er een auto op na houden. Drie jaar lang hebt u uw baas een rad voor de ogen gedraaid, die maar niet begreep waarom hij geen winst maakte", zei de politierechter. Toen de politie de molenaarsknecht aanhield, trof zij vier zakken meel achter in zijn auto aan. De officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman vorderde zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de reclassering. De politierechter veroordeelde de mole naarsknecht echter tot vijf maanden ge vangenisstraf. Wachtkamer Overeenkomstig de eis van de officier werd een 25-jarige inwoonster van Bad hoevedorp veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf. Verdachte had uit de wacht kamer van een kinderarts een suède jasje, een portemonnaie met inhoud én enige verpleegsterschorten weggenomen. Ver dachte was al eens eerder wegens diefstal veroordeeld en maakte nog een proeftijd door. Bigamie Een 69-jarige inwoner van Beverwijk, die niet was verschenen, werd wegens bi gamie veroordeeld tot een week gevange nisstraf voorwaardelijk met een jaar proeftijd nadat de officier een maand had geëist. Verdachte was in april 1958 in Dja karta met een Indonesische vrouw ge trouwd. terwijl hij gescheiden leefde van zijn eerste echtgenote. Verdachte had ver klaard dat een huwelijk tussen hem en de Indonesische de enige mogelijkheid was om haar mee naar Nederland te kunnen nemen. Zowel de officier als de politie rechter wilden met de bijzondere om standigheden rekening houden. Mevrouw Lillian Timker, de achtenze- ventigjarige weduwe van een Amerikaan se fabrikant is zaterdag dood aangetrof fen in haar woning in New York temid den van vervuilde en verwaarloosde schil derijen en beeldhouwwerken van onschat bare waarde. Sinds de dood van haar man in 1949, leefde mevrouw Timker als een kluize naar. Haar neef, David Guyer, ging het huis binnen nadat hij vergeefs opgebeld had. Vele beeldhouwwerken en schilde rijen, waaronder werken van Rembrand, Rubens en Titiaan, zijn met een dikke stof laag bedekt, evenals de zeldzame mooie wandtapijten. Toen mevrouw Timker's man stierf, liet hij een vermogen van meer dan zeseneenhalf miljoen dollar na. Succesweek. De Nederlandse week die van 19 tot 24 oktober in Stuttgart heef' plaatsgehad is volgens de Duitse en Ne derlandse deelnemers een buitengewoon succes geworden. De hoofddirecteur van de Duits-Nederlandse handelskamer, dr H. R. Marius uit Den Haag, zei dat de Nederlandse deelnemers zeer tevreden waren. De resultaten hebben de»verwach tingen verre overtroffen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7