Een overtuigende Bartók- uitvoering door NPhO „Puck" viert tienjarig bestaan met „Midzomernachtdroom" VICTORIA WATER „Viktoria en haar huzaar" door het Nieuwe Operette Gezelschap Zeven zeelieden in storm omgekomen Forum beantwoordt vragen over Bloemendaalse problemen WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 5VaSLov*<\. Twee jubilarissen bij P.T.T. in Haarlem ATJIX-TAXI 1.2.3.4.5 Afscheid van mejuffrouw B. Ploegsma Jhr. dr. Mollerus spreekt voor de Reisvereniging n Traditie voortgezet ANEGANG 17 KNMI niet gelukkig met aftreden weercommissie BUURTVERENIGING „OVER VEEN" J. P. van Eijk, 40 jaar bij Droste, gehuldigd Minder validen van „Nazorg" tonen trots hun werk Hervormingsdienst in Haarlems Grote Kerk Telefoon Heemsteedse politie gestoord Middenstandsbonden steunen bakkerspatroons Dokter Le Grande spreekt over behandeling van spastici Kort nieuws Havens van Centraal Gelebes in onbruik Twee jaar geëist tegen de Franse fabrikant Cazenave Burgerlijke Stand van Haarlem Zonder te kort te doen aan het solistische gedeelte van het tweede dinsdagavond concert ran het Noordhollands Philhar- mnnisch Orkest, lijkt mij dat deze avond bij de meeste bezoekers vooral in de her innering zal blijven om de kennismaking met een van de kapitale werken van de moderne Europese muziek: de in 1936 ge componeerde „Muziek voor snaarinstru menten, slagwerk en celesta" van Béla Rartók die voor de eerste maal in Haarlem tot uitvoering kwam. Of men het mooi gevonden heeft of niet, men zal zich in ieder geval niet aan de indruk hebben kunnen onttrekken geconfronteerd te zijn met de weerklank van een grote innerlijke bewogenheid, die door een oorspronkelijke benadering van het fenomeen muziek ge stalte heeft gekregen. En wellicht dat het tot velen is doorgedrongen dat deze mu ziek, in de organische groei waarin zij zich ontwikkelt, getuigt van een denken- in-klank dat waarlijk klassiek genoemd mag worden. Tot dit besef zal dan zeker mede zijn bijgedragen door de algemeen begrijpe lijke uiteenzetting van de musicoloog en criticus Wouter Paap die aan de uitvoe ring voorafging. Aan de hand van enkele klinkende voorbeelden gaf Paap de toe hoorders een overzicht van het door de componist verwerkte materiaal alsmede een indruk van de rijkdom aan vorm- en klankscheppende fantasie die hierbij in het spel was gekomen. Aldus voorbereid heeft men zich vol ledig kunnen openstellen voor een ver klanking die in ieder opzicht het werk eer heeft aangedaan De zeer grondige voor bereiding die dirigent en orkest aan deze uitvoering hebben gespendeerd, heeft zijn vruchten afgeworpen: het applaus aan het eind liet er geen twijfel over bestaan dat men een muzikale ervaring rijker was go worden die velen ongetwijfeld niet hadden willen missen. Zonder te verhelen dat niet alle moge lijkheden van de rijke partituur gereali seerd waren hetgeen bij een eerste uit voering ook niet te verwachten was moet gezegd worden dat men zowel qua klankverfijning als wat betreft ritmische accuratesse en stuwing prachtige momen ten gehoord heeft. Wat het eerste betreft denk ik vooral aan het geheimzinnige derde deel dat, van de gedempte maar on miskenbare aankondiging van de xylofoon af tot de afsluiting door hetzelfde instru ment, een grote mate van die verijlde spanning bezat die hier de toon moet aan geven. Van de beide ritmisch-geprofileerde delen II en IV leek mij het tweede iets overtuigender van klank en opbouw, in de finale werd de slotclimax na de terugkeer van het inleidingsthema net niet geheel ..gehaald" door een tekort aan expansie Opmerkelijk was de zuiverheid van toon in het eerste deel waarin de halve toons- schrede op een wijze geëxploiteerd wordt die het de strijkers niet eenvoudig maakt Alles bijeen dus een gedenkwaardige uitvoering, zeker een van de beste van het tiental Bartók-uitvoeringen die Arends thans met het orkest heeft gerealiseerd. Na afloop van het eigenlijke programma bestond gelegenheid tot een herhaalde kennismaking; wellicht dat hiervan nog méér toehoorders hadden geprofiteerd in dien men het aangedurfd had het pro gramma iets te verkorten; per slot van rekening hadden ook zij die niet van de geboden gelegenheid gebruik maakten al tweeëneenhalf uur in de concertzaal door gebracht. Advertentie IMP. OUD - HAARLEM On maandag 2 november hopen de he en B. Heimig, chef expeditie postgebouw "iq'it- -iiaan Haarlem, wonende Van Kin«- bergenplein 31, en H. J. Pieters. hoofd employé, wonende Kijkduinstraat 30 Haarlem, beiden het feit te herdenken, dat zii veertig jaar geleden bij het staatsbe drijf der P.T.T in dienst traden. De heer B Heimig begon zijn loopbaan hij de P.T.T. als leerling-kantoorbedien de in IJmuiden. Na vele bevorderingen volgde zijn benoeming tot adjunct-com missies en in 1949 tot bureauchef. In 1941 werd de heer Heimig overge plaatst naar Haarlem, waar hij werd te werkgesteld op het inspectiebureel. In 1954 volgde zijn benoeming tot chef van de af deling expeditiebriefpost, stationspostge- bouw. Baliuwslaan, alwaar hij door vele ambtenaren wordt gewaardeerd als een humaan chef In IJmuiden is de iubilaris vele jaren secretaris van de Centrale Bond van P.T.T.-ambtenaren (afdeling Kennemerland) geweest. De hepr H. J Pieters trad in 1919 als leerling-kantoorbediende te Hoorn in dienst van de P.T.T In 1920 volgde zijn aanstelling in vaste dienst als kantoorbe diende. gevolgd dooL die van kantoorbe diende eerste klas na behaald vakexamen. In 1938 werd de heer Pieters naar Haar lem overgeplaatst, waar hij in 1948 tot ad- innct-commies werd benoemd. De jubila ris heeft van 1955 af enige jaren op bijna nlle postkantoren en hulp- en bijkantoren in het district Haarlem in diverse rangen bij ziekte en verlof vervangen. Thans heeft hij zijn vaste plaats gekregen op het expedUiebureel postgebouw Baliuwslaan. waar hij is tewerkgesteld op de afdeling frankering bij abonnement. Later werd hij bevorderd tot hoofdemployé. Maandag 2 november worden beide ju bilarissen gehuldigd in de kantine van het postgebouw Baljuwslaan. waar de heer Pieters *s morgens van half elf tot twaalf uur en de heer Heimig 's middags van drie tot half vijf zal recipiëren. Het programma vermeldde nóg een première voor Haarlem, namelijk het orgelconcert in F van de achttiende-eeuwse Tsjechische componist Frantisek Xaver Brixi (17321771). Het beminnelijke werk, dat stylistisch op Mozart vooruitloopt maar bepaald niet zeer typisch voor orgel geschreven is op piano zou het ook een heel goede indruk maken werd door Piet Kee als solist met goede smaak ten gehore gebracht. Na de pauze was de jonge Franse violist Christian Ferras solist in het vioolconcert van Beethoven. Ferras die men door vorig optreden bij het orkest kende als een capabel maar wat onpersoonlijk violist, verraste door de wijze waarop hij zijn technische beheersing van het instrument zin wist te geven vanuit een geheel eigen, gerijpte visie op het werk dat hij ver tolkte. Zijn mannelijke voordracht bezat facetten van innigheid en robuustheid die ons het klassiekste aller vioolconcerten opnieuw nader brachten. Dit bij een der gelijk met traditie beladen werk te vol brengen is geen geringe prestatie, ik meen dat ook degenen die nog vrij onlangs de interpretatie van David Oistrach met het orkest hoorden, ip Ferras' spel niet teleur gesteld zijn geworden En dit lijkt mij voor de zesentwintigjarige violist geen ge ring compliment; wellicht klonk de er kenning hiervan ook door in de ovatie die hem na afloop ten deel viel. Sas Bunze Advertentie Op zaterdag 31 oktober, op de laatste schooldag voor de herfstvakantie, zullen de leerlingen van de Wethouder Wester- veldschool in Haarlem afscheid nemen van mejuffrouw B. Ploegsma. Ter viering van dit afscheid wordt door de oudercommissie een zeer gevarieerd programma aangebo den. Voor de ouders, oud-leerlingen en an dere belangstellenden is ef vrijdagavond in de bovenzaal van de Wethouder Wes- terveldschool, Overtonstraat 42, van half 8 tot 9 uur gelegenheid afscheid te nemen van mejuffrouw B. Ploegsma. De afdeling Haarlem van de Nederland se Reisvereniging houdt woensdagavond 4 november om acht uur in het Concertge bouw te Haarlem een bijeenkomst, waarop jhr. dr. J. C. Mollerus zal spreken over „Reizen voorheen en thans". Het onder werp is gekozen met het oog op het aan staande vijftigjarige bestaan van de af deling Haarlem op 21 mei 1960. De lezing zal worden toegelicht met kleurendia's, lantaarnplatcn uit het archief van de N R.V. en kleurenfilms. r*-- r, AAN ONS FILIAAL ANEGANG 17 IS TOEGEVOEGD EEN SPECIALE AFDELING HI-RENXi.ED'NG IN 5XCIUS»EVE 1 zult er aantreffen kostuums, olberts, pantatons, regenjassen er 'emi saisons in het betere genre 'leding van 'n Engelse perfectie ■M iets aparter en beslist niet •irder UTRECHT HAARLEM ROTTERDAM IN DECEMBER 1948 besloten Cas Baas, Wim Vesseur en Egbert ran Pari don tegemoet te komen aan het verlangen van jonge tonelisten „om in eigen milieu te zoeken naar vormgeving ook van eigen ^problemen en die van een jong publiek". Met een dergelijke beginselverklaring be gon het gezelschap „Puck" tien jaar ge leden zijn bestaan, zich voornamelijk rich tend tot de jeugd Op woensdagavond 6 sep tember 1950 werd in het De lla Marthea- ter te Amsterdam de eerste voorstelling gegeven. Gisteren heeft men het jubileum gevierd met een opvoering in hel Nieuwe de la Martheater (jazeker, er verandert heus wel eens iets in Nederland, al gaat het nooit zo snel dat men de tijd kan bij houden) van een toepasselijk feeststuk. na melijk „Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare, waarin immers zowel won deren als vergissingen worden uitgehaald door de snelle bosgeest, naar wie de groep zich is blijven noemen ook toen zij zich tot volwassenen ging winden. De regie werd gevoerd door Egbert van Paridon, de enige als directeur in functie geblevene van het oorspronkelijke driemanschap. Jarenlang heeft Hans Tobi de zakelijke leiding gehad. Als zijn opvolger fungeert thans Thorvald Dudok van Heel. WAT IS ER. sinds men de weelde van niet onbelangrijke subsidies uit fondsen van rijk en gemeenten geniet, gebleven van de geest die de oprichters bezielde? Laten wij zeggen- een frisse aanpak, waarmee men ook wel eens misgrijpt Voor het in nemen van een eigen plaats bestaat wei nig gelegenheid Maar overal in den lan de heeft het ensemble waarvan thans, met Van Paridon samen, Eric van Ingen en Walter Kous. bijgestaan door dramaturg Hans Roduin, de artistieke leiding voir en zich vrienden verworven Velen daarvan waren omstreeks het midde- nachtel'i' uui verenigd in de foyer van de intieme schouwburg, waar een receptie werd ge houden. waaraan bijna allen deelnamen die op de een of andere manier in de loop der jaren bij de activiteiten betrokken zijn geweest. z „EEN MIDZOMERNACHTDROOM" eindigt met de volgende strofe: „Hebben wij bij ongeluk heden 't onverdiend geluk, dat geen slangenbeet ons bloed als belo ning vloeien doet voor dit onvoldragen stuk, dan is deze slag voor Puck" (in de nieuwe berijming). Nu is het bepaald geen aangename taak om de idylle als gifspui- ter te moeten verstoren Met zoetsappig heid echter zou de teleurgestelde criticus een kwadere dienst bewijzen. Vandaar op deze plaats de spijtige conclusie dat niet het stuk maar de voorstelling onvoldragen is gebleken Gaarne wil ik in aanmerking nemen, dat men door enkele tegenslagen niet de ste-.kst mogelijke bezetting uit de toch vrij talrijke gelederen op de been heeft kunnen brengen. Er waren in het laatste stadium van de voorbereiding eni ge rolveranderingen noodzakelijk, die naar men mag aannemen Reen verbete ringen ten gevolge hebben gehad. Maar ook overigens haalde men nergens be halve enigszins in de sterk naar het kluch tige getrokken scènes der handwerkslie den het zo meesterlijk voorgeschreven niveau. VAN ENIGE POëZIE was vrijwel geen moment sprake, hetgeen men tot op zeke re hoogte mede mag wijten aan Gerard den Brabander, die misschien wel de ver taling van Burgersdijk heeft verbeterd, maar in zijn bewerking de aansluiting bij het betoverende, het bovennatuurlijkein de beeldspraak van Shakespeare is blijven missen, van begin tot einde. De verschil len der geledingen van de fantastische rea liteit werden onvoldoende genuanceerd door de spelenden Daaraan konden enke le aardige vondsten van de regisseur om sfeer te brengen in het net iels te moed willige decor van Roger Chailloux mets veranderen. Over het algemeen was de mise-en-scene erg levendig en werd er met voortvarendheid gespeeld. Bij een dergelijke stand van zaken heeft het wei nig zin om nader in te gaan op individuele prestaties, in welk rbpport de onvoldoen des niet zouden ontbreken Een beschei den uitblinker was Piet Romer, die het ro buuste aanpassingsvermogen bij de din gen zoais ze komen van Spoel de wever vermakelijk tot gelding bracht Als ver bindende schakel had hij het erg gemak kelijk, omdat de verschijnselen van wer kelijkheid en verbeelding te dicht bij el kaar lagen Karin Haage en Wim van den Heuvel legden nog de meeste expressivi teit in de woorden van een komedie, waar tegen het gezelschap met opgewassen bleek. Resteert mij te zeggen, dat Ber nard van Beurden enkele maten muziek voor deze gelegenheid componeerde en dat Richard Glasstone belast was met wat niet zonder overdrijving choreografie ge noemd werd David Konino DE COMPONIST Paul Abraham greep Koltay. Simon Verstraten had als John voor zijn operette „Viktoria en haar hu zaar" evenals de librettisten Alfred Grün- wald en dr. Fritz Löhner Bcda, die de tekst schreven, terug op het door de Weense operette geliefd geworden exotisch getinte Hongaarse folkloristische element. Hij richtte- zijn blik nog wat verder dan het land van de noeszta en betrok ook Japan in de -eschiedenis van gravin Viktoria en de Hongaarse ritmeester Stefan Koltay en zelfs wordt de toeschouwer even in contact gebracht met het Rusland van vóór de eerste wereldoorlog. En uit alle begrijpe lijke ontwikkelingen van de operette treedt de Amerikaanse gezant mr. Cunlight als de onbaatzuchtige nobele mens naar voren. Maar hoe „klassiek" men dit operette- gebeuren ook zou kunnen noemen, in wezen is „Viktoria en haar huzaar" een theaterstuk met een amusementsfactor, die in onze tijd steeds meer in de musical wordt opgenomen en die doorgaans het karakter van de musical bepaalt. Paul Abraham heeft daarvoor in zijn operette bewust een plaats ingeruimd, vooral bij de muziek, die daardoor zeer wisselend van gehalte is geworden. Tegenover deze toe gespitste luchtigheid en oppervlakkigheid staan ernstige scènes, waarvoor sterk toneelspel vereist wordt en dit maakt een opvoering stellig niet tot een eenvoudige zaak. zeker niet voor amateurs. HF.T HAARLEMSE nieuwe operette- gezelschap N.O G. heeft het echter aan gedurfd om .Viktoria en haar huzaar" dinsdagavond in de Stadsschouwburg ten tonele te voeren. De ervaren regisseur Jan de Veer had als gast de regie van de op voering op zich genomen, wat bewees, dat deze leider vertrouwen in de onderneming had. Laat mij hier direct aan toevoegen, dat dit vertrouwen in veel opzichten ge rechtvaardigd geweest is. In Leni Cramer had men een speelster gevonden, die een levendig-b^wogen en geladen typering van gravin Viktoria gaf. ook met haar beschaafds, zang. Theo Jans- ma twacM een voorbeeldige karaktereen heid in zijn uitbeelding van de primair en militair ingestelde ..huzaar", ritmeester Het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut in De Bilt voelt zich hele maal niet gelukkig met het aftreden van de weercommissie in IJmuiden. Het K N.M.I. verklaarde ons dat de heer J. F. den Tonkelaar die in de zaak van de ..Haarlem" als getuige-deskundige is ge hoord. in geen geval mededelingen heeft gedaan namens het K.N.M.I. maar als particulier. Indien hij de indruk mocht hebben gewekt dat het K.N.M.I. in de leden van de weercommissie slechts ama teurs kon zien, dan valt dit zeer te betreu ren. Op onze vraag, of het K.N.M.I. desge vraagd bereid zou zijn enig advies uit te brengen over het al dan niet uitvaren van vissersschepen, luidde het antwoord: „Daar het K.N.M.I. geen verstand heeft van vissersschepen, zullen wij daaromtrent ook geen enkel advies kunnen uitbren gen." Intussen is het onder de huidige en ko mende omstandigheden niet ondenkbaar dat tussen bemanningen en schippers van vissersvaartuigen ir. IJmuiden verschil van mening ontstaat over het al dan niet uitvaren wegens de weersomstandighe den. In dit geval zal er geen andere mo gelijkheid zijn. dan dat de schipper be slist. Deze gang van zaken betekent onge twijfeld een stap terug. De vereniging van reders van visserijvaartuigen te IJmuiden deelde ons mede dat vooralsnog geen da tum is vastgesteld voor een eventueel overleg met de centrale van zeevarenden (N.V.V.). Van de leden der afgetreden weercommissie vernamen wij dat zij nog geen enkele reactie hebben vernomen op hun schriftelijke mededelingen aan de be trokken'-; iat zij hun functie hebben neer gelegd. NATUURLIJK BK ON W A fcR BEVAT VfcLE GENEESKRACHTIGE MINERALE BESTANDDELEN. BIJ GEKEGELD GEBRUIK HET BESTE VOOR UW GEZONDHEID VICTORIA WATER 'S EEN NATUUR PRODUCT DE MEEST GEVRAAGDE TAFkLDRANK. Ter afwisseling van een serie lezingen heeft het bestuur van de Buurtvereniging „Overveen" dinsdag in gebouw Domi in Overveen eei. forumavond gehouden. Het forum, bestaande uit de heer J. Buys, voorzitter, mevrouw M. H. Tichelman- Beekman en de heren L. A. N. Bijvoet, A. van Meerten en J. W. Wichers, leden, kreeg een groot aantal vragen te beant woorden op het gebied van cultuur, natuur, sport, de toekomst van Bloemendaal enz. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer J. H. Senff, had tevoren de wens uitgesproken, dat door dergelijke forum avonden het onderling contact tussen de Overveners meer zou worden verstevigd. De heer Buys sloot zich bij deze wens aan en hoopte, dat het „intermenselijk" contact uit de oorlogsdagen een voortzet ting zou vinden in de wijkgedachte. Onder de van te voren ingediende vra gen bevonden zich vele, die betrekking had den op de toekomstige gestalte en vorm geving van de wijk Overveen. Zo vroeg men naar de invoering van speelstraten voor de jeugd in Overveen (waarbij de heer Wichers meedeelde, dat het gemeentebe stuur daaromtrent veel vertrouwen heeft in de buurtvereniging „Overveen"), naar een parkeerverbod in nauwe lanen, naar de behoefte aan een eigen cultureel leven in Bloemendaal. Over deze laatste vraag brak het forum zich geruime tijd het hoofd gezien de slechte ervaringen met het Muzenforum en de nabijheid van steden iils Haarlem en Amsterdam, zon men ge neigd zijn te zeggen, dat een dergelijke behoefte in Bloemendaal niet erg sterk aanwezig is. Over het toekomstige raad huis in „Bloemenheuvel" waren ook vra gen gesteld: moet de regentenstijl van het gebouw in de toekomst worden bewaard, of moet ter plaatse een eigentijds gebouw verrijzen. De heer Wichers was van me ning, dat de architectuur in het eerste geval niet vrij wordt gelaten en ook vond hij de plaats van „Bloemenheuvel" als raadhuis niet geschikt. Over de kwestie van de Kennemer Schoolgemeenschap (fu sie tussen het Kennemer- en het Jac. P. Thijsselyceum) bleek het forum niet eensgezind te zijn. De heer Van Meerten vreesde, dat men met het samenbrengen van misschien wel twaalfhonderd jonge mensen een psychologische fout zou ma ken, maar de heer Wichers wees erop, dat de schoolgemeenschap in kleinere een heden zou uiteenvallen. Er is zelfs sprake van paviljoenbouw. Voorts werd door het forum een lans ge broken voor het behoud van de Tinholt- verzameling. De heer Wichers stelde voor deze verzameling te saneren en haar on der te brengen in „Bloemenheuvel", in dien dit gebouw geen raadhuis wordt. Na de pauze kregen de aanwezigen gelegen heid mondeling vragen te stellen. Hierbij kwam de toekomstige bebouwing van Bloemendaal ter sprake Men opperde hoogbouw in de vorm van flats, waardoor mogelijk de speelgelegenheid voor de kinderen zou kunnen worden uitgebreid. Tevens werd daarbij opgemerkt, dat flat- bouw niet altijd een vermindering van de welstand in een gemeénte behoeft te be tekenen. Cunlight. de Amerikaanse gezant, een rol, waarin hij zich voortrelfenjk tnuis kon gevoelen. Hij gaf een waarlijk indrukwek- Kend-nobele expressie aan zijn spel, waar mede hij zich meer dan door zijn zang kon onderscheiden. Een bijzonder aantrekke lijke en charmante verschijning was Tini Kok als O Lia San. Haar innemende stem gaf veel voldoening. Vlot, levendig en uit muntend door komische gevatheid was Friedl' Ahrendt als oppasser Janczy. In To Klein als Riquette had hij een even vlotte en pittige tegenspeelster gevonden, die zich met natuurlijke ongedwongenheid op het toneel bewoog. Bart van Oerle was eveneens grappig als graaf Ferry, maar hij moet er voor oppassen in onbenulligheid te vervallen. De grens van het lachwek kende naar het belachelijke wordt zo gauw overschreden! ER WAREN nog enkele kleinere rollen, die behoorlijk werden gespeeld. Van deze zou ik die van Kamahuru O Miki, zo leuk vertolkt door Noortje Steenstra, in her innering willen brengen. Voor wat het toneelspel betrof, was de gehele avond de invloed van de regisseur Jan de Veer te merken, niet alleen in de persoonlijke prestaties maar ook in tal van aardige vondsten in de toneelsituaties en het decor. De uitvoering van de muziek door de leden van N.O.G. had tal van goede ogen blikken, ook bij het koor. Maar er kwamen echter nog te veel ongelijkheden in voor. die veroorzaakt werden door het te weinig contactzoeken met de dirigent. Hieraan moet N O.G. maar eens trainingsuurtjes besteden. Het door Jan van Hemert ge leide ballet zorgde bij deze opvoering voor aardige, frisse intermezzi en het Haarlems Operette-orkest begeleidde slagvaardig onder de handige directie van dirigent Matthijs de Vos. P. Zwaanstvijk Dinsdag herdacht de heer J. P. van Eijk, chef van de binnenland-expeditie van n.v. Droste's Cacao- en Chocoladefa brieken in Haarlem, de dag waarop hij veertig jaar geleden bij Droste in dienst is getreden Vergezeld van zijn vrouw en twee para nimfen werd de heer Van Eijk des mor gens in de vergaderzaal door de directie en genodigden ontvangen, waarbij de heer M. W. Savrij Droste hem namens de direc tie op zeer waarderende wijze toesprak. Het speet de directeur, dat de vlag wegens de storm niet kon worden uitgestoken. Overigens was er reden genoeg om dit jubileum een extra feestelijk karakter te geven, want het zilveren iubileum van de heer Van Eijk kon destijds omdat het midden in de oorlogsperiode viel niet worden gevierd. De heer Savrij Droste sprak met waardering over het werk van de jubilaris, onder wiens leiding de laatste controle van de eindprodukten plaats heeft. De heer Van Eijk heeft altijd een grote belangstelling voor de mens in het bedrijf getoond en organiseert ieder jaar de autotocht, die namens het personeel aan de gepensioneerden wordt aangebo den Aan het slot van zijn toespraak over handigde de heer Savrij Droste de jubila ris een geschenk onder couvert, alsmede de verguld-zilveren legpenning van het be- driif en de gouden draagpenning van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en ftandel. Voor mevrouw Van Eijk waren er bon bons. Van mr. J G. Droste, die in het bui tenland vertoeft was er een telegram. Vervolgens werd de heer Van Eijk door het nersnneel gehuldigd, waarbij hij on dermeer werd toegesproken door de heer C. A. Guit namens het jubileumfonds en door de heer M. Gerritsen namens de on dernemingsraad. Zij boden respectieve lijk een tuinoarasol en een aansteker aan. De heer J F Geerlings bood namens de collega's een boek aan en de heer Bus na mens de afdeling een vulpotlood Mevrouw Van Eijk mocht diverse boeketten bloe men in ontvangst nemen Bij de toespra ken werd er nog eens aan herinnerd, dat de heer Van Eijk erevoorzitter en één der oprichters van de jedriifsvoetbalvereni- ging V V D is Tot slot werd de traditio nele rijtoer gemaakt. De openbare verkoopdagen die de Haar lemse werkinrichting „Nazorg" elk jaar in het eind van oktober in het gebouw aan de Botermarkt houdt, zijn reeds lang een traditie. „Wanneer mogen de dames weer eens komen kijken?" zo vragen de meis jes op de weefafdelingen al geruime tijd van tevoren. Hieruit blijkt hoe trots deze geestelijk minder bedeelde mensen zijn om hun werk te laten zien. En hun pro- dukten mogen ook gezien worden. De fraaiste hand- en theedoeken, schorten, ta fellakens en zelfs smyrnatapijten ontstaan onder hun nijvere handen en zij besteden er de uiterste zorg aan. Dat geldt ook voor de jongens en man nen, die met hartroerende ijver en accu ratesse borstels, bezems, kwasten en mat ten vervaardigen. Op de vej-koopdagen kan iedereen nader met dit sociaal-pedagogische nazorgwerk kennis maken. Er wordt gratis een kopje thee geschonken en het publiek kan over al naar hartelust rondkijken, deze gees telijk gehandicapten met hun arbeid be zig zien en hun produkten bewonderen. Die gelegenheid bestaat vanmiddag nog tot half vijf en vanavond tussen zeven en negen uur. Op zaterdag 31 oktober om acht uur zal in de Grote Kerk in Haarlem de Hervor- mingsdienst worden gehouden. Ds. H. S. J. Kalf van Bennebroek zal in deze dienst voorgaan en spreken over „Toen werden de stoelen verzet". Aan de dienst werken mee het Oosterkerkkoor en het christelijk gemengd koor „Haarlem". Vrijdag is het telefoonnummer van de Heemsteedse politie en de brandweer ge stoord. In noodgevallen kan men voor de brandweer nummer 38800 bellen en voor de politie 35283. Dp commissie van overleg van de chris telijke, rooms-katholieke en koninklijke middenstandsbonden heeft tharts formeel besloten zich geheel te scharen achter de bakkerspatroonsbonden in het midden- en kleinbedrijf, die zich verzetten tegen het advies van de Sociaal-Economische Raad aan de staatssecretaris van Sociale Zaken betreffende de werktijden in het bakkerij- bedrijf. De drie centrale middenstandsbonden hebben, aldus een gezamenlijk uitgegeven communiqué, besloten een wetenschappe lijke commissie in te stellen, die dit spe ciale nrobleem nader zal moeten onder hoeken. Daarbij zal bezien worden wat de maatschappelijke ontwikkeling is en wat de consequenties zijn voor de middenstand als geheel. Tevens zullen de drie bonden de vaste commissie voor de middenstand in de Tweede Kamer en de staatssecretaris van Sociale Zaken van hun zienswijze op de hoogte stellen. De commissie van overleg is van me ning, dat het doorvoeren van de nacht arbeid in de bakkerij door middel van een ploegenstelsel de positie van de midden- en kleinbedrijven, die 99 percent van het aantal bakkersbedrijven omvatten en 87,4 percent van de totale broodproduktie ver zorgen, sterk zou ondermijnen. Met name zou doorvoering van het ploegenstelsel be tekenen, dat de bakkerspatroon weer vol» ledig „de nacht wordt ingedreven". De afdeling Kennemerland van de Bond ter bevordering van de Belangen van spas tici (B.O.S.K.) houdt vrijdagavond 6 no vember om acht uur in restaurant Brink- mann in Haarlem een bijeenkomst, tijdens welke dokter Le Grande van het revalida tiecentrum Helio Mare in Wijk aan Zee zal spreken over haar ervaringen met de spas tische patiëntjes, die op Helio Mare be handeling en onderwijs genieten. Gouden armband. Eerst thans is het de Heemsteedse politie bekend geworden dat enkele maanden geleden een gouden armband is gevonden. De rechthebbende kan zich bij de politie melden. Opbrengst collecte. De onlangs in een deel van Kennemerland gehouden Simavi- collecte heeft 23.081,07 opgebracht, het geen bijna 3000 méér is dan vorig jaar. LONDEN (DPI) Zeven zeelieden zijn waarschijnlijk in de afgelopen nacht om gekomen als gevolg van de storm, die dinsdag langs de kusten van West-Euro pa raasde. Vijf van de omgekomen zee lieden waren Schotse vissers. Het waren bemanningsleden van de „Morning Star", the--nabij-InreraHochy, op de rotsen was gedreven, en de „Easter Mom", die voor de kuct vaji Fraserburgh aan de grond liep. Twee bemanningsleden van de 5.900 ton metende Britse vrachtvaarder Degema sloegen in de Golf van Biscaye overboord. Er werd verscheidene uren naar hen ge zocht, voordat de bemanning de hoop hen levend terug te zien opgaf. Van het 941 ton metende motorschip Heinrich Sighold werde negen Duitse zee lieden door een reddingsboot gered, na dat hun schip op het eiland Rhum in de Hebriden aan de grond was gelopen. Het 450 ton metende Nederlandse schip Holwierde liep bij Orkney aan de grond en was tegen dinsdagavond nog niet los. Het rustte aan het hoofd van de Kirkwall pier, waarvan vijftig meter door de hoge golven was weggeslagen. De reeds maandag afgedreven Noorse vissersboot „Suloey" is later door een Shackleton-bommenwerper ontdekt op 300 mijl ten zuiden van IJsland, maar kort nadat dit bekend werd, meldde het schip dat de machines weer op gang zijn gekomen. MAKASSAR (UPI) Een functionaris van de residentie Centraal-Celebes heeft dezer dagen verklaard dat sinds de K.P.M. geen diensten tussen de Indonesische eilan den onderhoudt, de havens in Centraal- Celebes vrijwel niet gebruikt worden. De functionaris zeide, dat schepen van de staatsscheepvaartmaatschappij de havens gemiddeld een keer per maand aandoen. Als gevolg daarvan is er tekort aan tex tiel en andere noodzakelijke goederen. Bo vendien is het reizen naar andere gebieden nagenoeg onmogelijk geworden. Zelfs als er schepen van de regering ko men, zijn zij gevuld met passagiers en is er voor niemand plaats meer, aldus de func tionaris. Het openbaar ministerie van de recht bank te Bordeaux heeft twee jaar gevan genisstraf geëist tegen de fabrikant van farmaceutische artikelen Cazenave die te rechtstaat op beschuldiging van het ver oorzaken van de dood van 73 jonge kinde ren door een ba by poeder. BEVALLEN van een zoon: 26 okt J. E. van Dam-Tames: G. J. de Vries-Rip- haagen; J. A. Brouwer-Flipsen; M. Faas- Beer; 27 okt.: M. de Boer-van der Laan BEVALLEN van een doch ter 25 okt. M. J. van Os-Lathouwers; 26 okt.: M. T. Vader-Verbeek. ONDERTROUWD: 27 okt.: H. M. van Leuven en T. M. Bom; R. F. de Lossantos Parola en M. den Uijl; A. J. Wijtsma en Y. C. E. den Blaauwen. GETROUWD: 27 okt.: M. M. Heeremans en E. W. M. van Schie: S. de Regt en G Zwart: H. H Brouwer en G. S. van Leeu wen. OVERLEDEN: 26 okt.: W. C. Smits- Witte. 78 j.. De Clercqstraat; M. van Bork- Jonkman. 85 j., Westerhoutpark: C. Boh beldijk, 89 j., Gasthuisvest; A. Hakhoff. 73 j„ Wagenweg; W. Postema, 69 j., Kam perzijstraat.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5