4 inl Chefarine„4 Harriet Laurey vertelt graag als er geen grote mensen bij zijn cat is bii Pré KINDERBOEKENWEEK GEOPEND Noordholland begroot voor 1960 f 12.000.000 minder dan voor vorig jaar j£S£r Geen subsidie geraamd voor verpleging armlastige geesteszieken Als 12-jarige ging zij al met haar verhalen op toernee door de buurt 3271 34» H CtVU*** 1 TSStS»^-- HARRIET LAUREY BEKROOND 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I Bij pijn, griep of „landerig1' ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doen! Een nieuw kunstzaaitje Prins Bernhard in Peru Moderne grafiek in Galerie Espace Openluchtmuseum in Arnhem trok 300.000 bezoekers MET PRÉ WASSEN BETEKENT PRETTIGER WASSEN pré wast alleen. pré is goed voor élke was, ]a óók voor de afwas. pré spaart w^, wasmachine en wringer, pré wast fonketwit en-prettig see/ 8 Leuke boekjes voor Uw kinderen Smaak van het water in Noordholland Snui f en wrijf Ontwikkelingskernen in Noordholland Nog geen kernenergie centrale in ons land Faillissementen WOENSDAG 28 OKTOBER 19 5 9 DE HAARLEMSE DICHTERES en kin derboekenschrijfster Harriet Laurey heeft hedenmiddag in Theater Carré te Amster dam uit handen van de heer Chr. Leeflang voorzitter van de Commissie voor de Col lectieve Propaganda van het Nederland se Boek, de prijs van duizend gulden ont vangen voor haar kinderboek „Sinter klaas en de struikrovers," dat door een door de C.P.N.B. ingestelde jury is uitge roepen tot „Het Kinderboek 1958". Met de bekendmaking van deze bekroning werd heden de vijfde Nederlandse Kinderboe kenweek geopend. De jury, bestaande uit de dames J. G. Daane, W. R. Hora Adema en Th. P. de Laat, en de heren Jean Dulieu en L. H. Stronkhorst, verklaart in haar rapport dat „Sinterklaas en de struikrovers" beeldend en met vaart is geschreven. „De opzet is origineel; de intrige leidt langs enkele dra matische hoogtepunten tot een bevredi gend, zelfs wel verrassend slot." Het rap port zegt over de verantwoordelijkheid van de schrijfster ten opzichte van haar lezertjes: „Het boekje ademt een vrolijk heid en blijmoedigheid die aanstekelijk werkt op de kinderen die het lezen, óf ho ren, óf het te zien krijgen. Het verhaal laat zich namelijk uitstekend spelen. Zon der prekerigheid geeft het kinderen de voldoening der zekerheid dat „Eerlijk het langst duurt". Ten slotte aldus het rap port is het boekje niet gebonden aan de Sinterklaastijd alleen, het hele jaar door zal men kunnen genieten van de on deugende struikrovers, die eigenlijk kin deren zijn, en dat met het zorgeloze ple zier aan kinderen van vijf tot negen jaar eigen. Hiervoor kan een ieder die van kin deren houdt Harriet Laurey dankbaar zijn." Het rapport bevat de mededeling dat Hans Andreus met zijn „De Kikako" een ernstige concurrent voor Harriet Laurey is geweest. Na de uitreiking van de prijs aan de schrijfster dankte deze de jury die elk jaar de moeite neemt talloze kinderboe ken te lezen en de C.P.N.B., die zich samen zo beijveren om de ontwikkeling van een gezond jeugdig leespubliek te sti- mulere- Nieuw kinderballet Het programma van deze openingsmid dag vermeldde verder een optreden van Adrie van Oorschot en zijn ensemble en een optreden van het Scapinoballet met de première van De }Vonderfluit, een ballet, geschreven door de elfjarige Henk Drag- stra uit Leeuwarden die de eerste prijs heeft gewonnen in de door Scapino in 1958 uitgeschreven scenario-wedstrijd voor kin deren tot veertien jaar. Het traditionele geschenk, dat door de boekhandels tijdens de Kinderboekenweek wordt uitgereikt aan ieder, die voor 2,50 of meer aan Nederlandse kinderboeken koopt, is dit jaar een knip- en plakplaat (ontworpen door J. C. Tybout) waarvan een vrolijke mallemolen is te maken, een soort „mobile". Wedstrijd Evenals vorig Jaar wordt er weer een wedstrijd gehouden voor kinderen tot en met veertien jaar. De opdracht is op een stuk papier een plaat te maken, die ge schikt is om het volgend jaar tijdens de Kinderboekenweek in de boekwinkels te worden opgehangen. Dit jaar is het affi che vervaardigd naar een tekening van Aletje van Leeuwen uit Veenendaal, die de beste van de meer dan drieduizend in zendingen bleek te hebben gemaakt. Ter gelegenheid van de Kinderboeken week zijn een supplement verschenen op Advertentie 20 Ubl. (0.80.Voordelig» gezinsverpakking '00 Ubl. 3.SO TOT 2 NOVEMBER exposeert de nog jonge schilder Toon de Haas in de kunst zaal „Oud Ambacht" (Muck Douma) aan de Omvalspoort 79 tussen 'de Heiliglan den. Haarlem is dus een nieuw kunstzaal tje rijker. We hopen dat het een lang leven beschoren is. Veel zal natuurlijk afhangen van de kwaliteit der hier komende expo sities. En dan is er de moeilijkheid dat schilders, die reeds naam maakten, het exposeren niet meer zo nodig hebben, ter wijl jongere figuren vaak nog te weinig kwaliteiten hebben om een eigen ten toonstelling te rechtvaardigen: Op het werk van Toon de Haas zaten we eerlijk gezegd nog niet te wachten. Waarmee ik echter niet mag zeggen dat hij te vroeg optreedt. Want hij heeft het exposeren voor zichzelf nodig om uit het gesprek met het publiek iets te leren, om *de weerklank van zijn pogen te toetsen. Hij moet een begin maken om door ver koop van zijn werk in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Naar mijn smaak maakt hij dan wel een kans met een en ander. Een paar aquarellen (nrs. 14 en 15) en ook een stilleven (nr. 5) zijn aantrekkelijk te noemen. Wat te vlot gedaan zijn mij zijn teke ningen. Beperking in de kleur bij zijn schilderen in olieverf zou De Haas goed doen. In zijn koppen ziet De Haas nog te veel omdat hij nog het essentiële moet vinden. Van een gevoelsverhouding tegen over zijn modellen is overigens al sprake. Zonder moeite voelt men aan een der por tretten, dat zijn vrouw het model was. Als schilderij is dit werk ook warmer dan de rest. Wat meer aandacht had hij echter aan het zitten van zijn model moeten be steden. Wanneer De Haas tot een groter technische vaardigheid en meer verdieping komt zal hij een ons zeker sympathiek schilder zijn. i Bob Buys de jeugdboekengids van vorig jaar, De Kleine Vuurtoren; „De Grabbelton", een kinder- en jeugdboekengids; en De Wiek slag, een door Fiep Westendorp geïllu streerde brochure, die gegevens bevat over de Kinderboekenweek en een lijstje van aanbevolen boeken. LIMA (UPI) Prins Bernhard is dins dag aangekomen in de Peruviaanse hoofd stad Lima. In het landhuis te Lima waar hij tijdens zijn bezoek zal verblijven vertelde de Prins, dat er besprekingen zijn gevoerd over de mogelijkheid van een overeen komst over Nederlandse emigratie naar Peru. Hij wilde niet nader op dit onder werp ingaan voor hij erover gesproken heeft met de ambassadeur. De gewone dienst van de begroting der provincie Noordholland voor het jaar 1960 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 17.752.961 (voor 1959: 29.482.689), een verschil dus van twaalf miljoen gulden. De reden hiervan is" onder meer, dat op de vorige begroting van uitgaven voor het verlenen van subsidie aan de gemeenten in de kosten van verpleging van behoeftige geesteszieken 16.000.000 was geraamd en aan inkomsten 4.000.000. Deze bedragen komen niet op de begroting 1960 voor. De Haagse schrijfster Miep Diekmann, die de prijs voor het Beste Kinderboek 1956 won met „De boten van Brakke- put", op bezoek bij Harriet Laurey die vandaag bekroond is voor haar „Sinterklaas en de struikrovers". ,,'t WAS GELOOF IK januari of zoiets en er lag een beetje sneeuw. Ik liep in de Tempeliersstraat in Haarlem en daar zag ik een paar jongetjes aan zo'n klein zelfgemaakt jeepje prutsen. Toen dacht ik hoeveel er van zo'n jeepje te maken zou zijn als je het helemaal rood zou schilderen en je zou er een mooi luifeltje boven maken. Het leek me allemaal heel feestelijk". Dat jeepje rijdt door het kinderboek „Sinterklaas en de struikrovers" van Harriet Laurey, dat dit jaar door de jury van de Commissie ter bevordering van de belangen des boekhandels bekroond werd met de duizendguldenprijs voor het beste kinder boek van 1958. Een impressie uit de besneeuwde Tempeliersstraat en déze prijs, een combinatie die de Haarlemse dichteres Harriet Laurey een beetje verlegen heeft gemaakt. „Toen het me informeel was verteld, heb ik een ogenblik ge dacht: zou het soms een grapje wezen? Maar wie maakt er nou zó'n grapje, dat doet geen mensZo werd zij vertrouwd met de gedachte dat haar Sinterklaas en haar struikrovers tezamen en in vereniging de prijs voor haar in de wacht hadden gesleept. De brief met de mededeling van de bekroning lag ondertussen namelijk op een verkeerd adres We waren van plan, diepzinnig met haar van gedachten te wisselen over een mo gelijk verband tussen poëzie en kinder verhalen. Zag zijzelf daar verband tussen? Maar zij wuifde onze gedroomde conver satie weg door dat verband heel nuchter uit te leggen: „Dezelfde uitgever, bij wie ik ook al gedichten had doen verschijnen, vroeg mij of ik niet eens een kinderver haal zou proberen....". Harriet Laurey heeft reeds als twaalf-, dertienjarige ontzaglijk veel vertelsels rondgestrooid onder de Brabantse jeugd, in wier midden zij opgroeide. Avond aan avond was zij van zeven tot negen uur bezig de kinderen in de naburige gezinnen het verhaal-vóór-bedtijd te bezorgen. Wat er in die verhalen allemaal gebeurde, nam nu eenmaal geruime tijd in beslag en soms bereikte haar terwijl zij bij de buur kinderen aan bed zat. een ijlbode van de overburen of zij nog niet kwam. want de kinderen zaten al een half uur in nachtpon te wachten! „ZOIETS IS VEEL makkelijker dan een kinderboek schrijven", zei ze. „Ze zaten erbij. Je kon dus weten welke kant ze op wilden. Je kon zeggen: wil je iets met een rover of met een klein vogeltje? Zie je, dat is het verschil. Ik begin er ook alleen aan als ik werkelijk een figuur heb om van uit te gaan. Bij „Tovertje koniin en haasje Repje" was dat een konijn, dat ik uit de hoed van een goochelaar zag komen. Ik dacht: wat moet het vreselijk zijn om als konijn geen moeder te hebben, maar in een hoge hoed te ziin ontstaan. En bij „Hopla het feestvarken" dacht ik aan een stel jonge biggetjes die ik uit de trein had gezien, je weet wel, zo'n biggetje, dat alles nog in het leuke en liefelijke heeft, wat een varken in het grote en belache lijke heeft. HARRIET LAUREY, echtgenote van de journalist Ton Neelissen en moeder van Bernadetje, een baby van enkele maanden, die nu en dan krachtig interrumpeerde schreef op haar elfde jaar in het diepst geheim eigen versjes in een schoolschrift. Op een avond kwam zij thuis en zag haar vader met dat schrift in zijn handen zit ten. „Kind", zei hij ernstig, „jij moet je licht niet onder de^ korenmaat stellen" Hij las het gedichtje „Sterredans" voor. Toen gebruikte hij een woord, dat zijn dochtertje niet kende: „subliem". Brandend nieuwsgierig zocht zij even later in Koe nen op. wat subliem was verheven, goddelijk, mooi bijzonder, of bovenmense lijk edel. stond er HAAR POëZIE kreeg vooral bekend heid toen zij met Ad den Besten in contact was gekomen en deze in de Wind roosserie haar bundel „Loreley" het licht deed zien. Ondertussen werkte zij bij een boekhandel op het Rokin. een functie, waarvan zij gedacht had. dat deze vooral op het praten over boeken zou neerkomen, maar waarin in werkelijkheid een elek trische boekhoudmachine voor haar op doemde, „die als je er met een vinger naar wéés al vermenigvuldigdeHoe ik dat nog een tijdje heb kunnen volhobden be gijn ik niet. ook nie« van die boekhandel wan» toen ik hebben twee ac countants drie oowerkt om de boe ken weer in orde te maken". Met heel wat meer olezier werkte zij daarna als secreta resse hii een geneeskundig hoogleraar in het Binnengasthuis te Amsterdam. In middels kon haar litteraire werk rustig voortgaan. BIJ HET SCHRIJVEN van kinderboeken dringt zich de herinnering aan haar jeugd in Brabant weer op. „Daarbij denk ik het liefst aan de Brabantse kinderen, niet zo geweldig bijdehand, niet zo griezelig in telligent als veel kinderen hier", zegt zij. „Tegenover zulke kinderen zou ik me on zeker gaan voelen. Ik heb ook nooit kun nen vertellen als er volwassenen bij zaten". Harriet Laurey heeft geen welomlijnde opvoedkundige pretenties. „Ik schrijf die verhalen zó voor mijn plezier, dat ik er helemaal geen ethische gedachten over heb. Het leuke van het schrijven voor kin deren vind ik, dat je alles zo kunt in richten als je het het liefste hebt. En dan gaat een kind graag met je mee". Daarmee formuleerde zij alleen nog maar een be ginsel, want de kunst van het vertellen, van het aanvoelen van de kinderlijke orde moet dan nog beginnen. En daarin liggen de elementen van haar verhaaltrant, welke de jury moeten zijn opgevallen. WIJ DENKEN hierbij aan de ontmoe ting tussen Sinterklaas en zijn jongste knechtje Carlito met de struikrovers, die met het drinken van brandewijn beklonken wordt. In alle opwinding daarover ver ruimde de schrijfster niet ons mede te delen, dat het kleine knechtje een beetje suiker in zijn brandewijn kreeg. Henk Biersteker GALERIE ESPACE exposeert weer. Tot 8 november wordt er moderne grafiek vertoond. Het meest trekt mij het werk van de Nederlanders; ook enkele kleinere prenten van de Fransman Bazaine hebben mij iets te zeggen. Wanneer men deze laat ste figuur heeft leren begrijpen herkent men in een enkel werk de sfeer en kleur van een Nederlands landschap. Bedoelde prent van Bazaine kwam mij, van het hier van hem vertoonde, als de beste voor. Dat voor Bazaine stimulerende contact heb ik trouwens al eerder mogen constateren bij zijn in Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden tentoonstelling, waar ondermeer een reeks kleine tekeningen van Zeeland ons kon boeien. Met de hier vertegenwoordigde Miró. schilder van „tekens" en door sommigen als een geestige figuur gewaardeerd, lukt het me nog steeds niet contact te krijgen. Met Hartung is het weer even anders. Deze irriteert me. Al werkt hij al heel lang in Frankrijk, zijn kunst blijft mij te zeer herinneren aan wat een ander criti cus eens houwdegenkunst noemde. Dubuf- fets resultaten zijn zeker wel fraai te noemen. De grafische techniek is hiervan voor een belangrijk deel de oorzaak. Hoe anders is dat met Appels kleur- litho's, die in de eerste plaats resultaten van een verbeelding zijn. Hetzelfde geldt het verfijnde werk van Corneille. Appel voldoet ook aan de meer maatschaDDelijke bedoelingen van de grafiek door een zeer redelijke prijs te vragen. Mogelijk is dat ook met de anderen het geval. Mij interes seerde juist Appel door zijn oowekkend te noemen prenten, waarvoor hij gezien zijn naam een stevige prijs had kunnen vra gen. Luceberts litho's zijn bestemd voor een door de Hilversumse steendrukkerij De Jong uit te geven boekje. Lithologie, Zoals bekend is hehben de Provinciale Staten van Noordholland op 7 april be sloten de regeling tot het verlenen van subsidie met ingang van 1 januari I960 in te trekken. Gedeputeerde Staten hebben zich toen bereid verklaard zich bij de in diening van de begroting voor 1960 te zul len beraden over hetgeen in deze verder te doen staat, met inachtneming van de omstandigheden van dat ogenblik. Sedert dien is het ontwerp van een nieuwe re geling inzake de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, waarvan ten tijde van de intrekking van de subsidie regeling de komst nog tegemoet werd ge zien, bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend. Gedeputeerde Staten zijn evenwel van mening, dat, zolang het wetsontwerp nog niet de parlementaire behandeling heeft ondergaan, er geen aan leiding bestaat de Provinciale Staten een nader definitief voorstel te doen. Later zullen Gedeputeerde Staten op deze zaak terugkomen, als meer gegevens bekend zijn. In afwachting hiervan hebben Ge deputeerde Staten voorlopig een bedrag van 1.500.000 voor eventueel aan de ge meenten toe te kennen bedragen uit getrokken. Hogere Inkomsten De inkomsten van de dekkingsmiddelen van algemene aard worden voor 1960 744.554 hoger geraamd dan voor 1959. De redenen hiervan zijn een te verwachten hogere opbrengst van 257.000 wegens op centen op de hoofdsommen der grondbe lasting en der personele belasting en een hogere uitkering van 487.000 uit het provinciefonds. Hiertegenover staat echter dat de provincie een bedrag van 750.000 aan het rijk moet restitueren, omdat een te groot bedrag in 1958 uit het provincie fonds is ontvangen. Uiteindelijk levert het een voordelig saldo van 164.000 voor de provincie op. Provinciaal personeel Het nadelig saldo van het hoofdstuk „al gemeen bestuur" is met 135.159 gestegen. Er is rekening gehouden met de te ver wachten verhoging van de bijdrage voer eigen- en gezinspensioen ingevolge de Pensioenwet, waartoe een wetsontwerp bij de Staten-Generaal is ingediend, alsmede met de incorporatie per 1 januari 1959 van de met ingang van 1 juni 1956 toegekende salarisverhoging van 6 percent. Verder is in het hoofdstuk onvoorziene uitgaven een bedrag van f 370.000 geraamd ten behoeve van diverse te verwachten maatregelen op het terrein van de salariëring van het pro vinciaal personeel. Daarbij wordt ook rekening gehouden met de spaarregeling voor ambtenaren. Leningen Ten aanzien van de leningen merken Ge deputeerde Staten in hun toelichting op de begroting op. dat hoewel de laatste weken enige symptomen zijn waar te nemen, waaruit kan worden geconcludeerd, dat lagere publiekrechtelijke lichamen binnen het door de regering vastgestelde rente gamma langlopende leningen zouden kun nen aantrekken, de situatie op de kapitaal markt toch niet van dien aand is, dat aan genomen kan worden, dat de provincie er in zal slagen de in 1960 nodige kapitalen op de vrije markt op te nemen. Daarom is er bij de begroting van uitgegaan, dat voor de financiering van de provinciale huis houding kasgeldleningen zullen moeten worden gesloten van in totaal over een vol jaar gerekend gemiddeld 25.000.000. De rente is berekend naar 2,75 percent (in 1959 4 percent), zodat voor uitgaven kan worden geraamd/ 687.500 (1959: f 1.000.000). Wegenfonds Op de. begroting van het wegenfonds zal in de komende vijf jaar een bedrag van f 7.000.000 per jaar worden geraamd voor kapitaalswerken en snellpre afschrijving. In het verleden waren de wegen in veertig jaar afgeschreven, maar doordat er een intensiever gebruik van wordt gemaakt dan vroeger is de afschrijvingstermijn op dertig jaar bepaald. Dan vragen de wegen voor onderhoud meer dan in het verleden en de post is dan ook veel hoger 310.000) geraamd dan in 1959. Aankoop landgoederen Gedeputeerde Staten verwachten, dat te zijner tijd grote bedragen gemoeid zullen zijn met het aankopen van landgoederen en dergelijke. In dat geval is het Fonds voor natuurbescherming ontoereikend en Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten voor een bedrag van 200.000 in het fonds te storten. Subsidies In afwijking van het tot nu toe gevolgde systeem zijn de subsidies bij wijze van proef in de primitieve begroting 1960 slechts geraamd op de bedragen, zoals de Provinciale Staten die vroeger hebben vastgesteld. De nieuwe en verhoogde sub sidies zijn opgenomen in de eerste supple- toire begroting. Behalve voor subsidies voor de verpleging van behoeftige geestes zieken is voor 1960 een bedrag begroot van 3.800.000 en voor 1959 wa9 dit bedrag f 3.1Ó0.000, een stijging van ruim zeseneen- halve ton of 21 percent. Advertentie Aanstaande moeders uw modehuis is Gerzon Tinneroy jakje in paars, olijf, rood en bleu, m. inzetvest van wit piqué Kamgaren rok met verstelbaar voorpand, in anthraciet en mid dengrijs Gerzon is gespecialiseerd op kleding waarmee een vrouw, als zij haar kindje verwacht, aantrekkelijk en charmant blijft... M uw Modehuis MAM A-afdelingen te Amsterdam, ij Utrecht en Rotterdam. Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem sluit het seizoen 1959 goed af. Te gen veler verwachting in is ondanks het kille slot van de oktobermaand toch nog de driehonderdduizendste bezoeker in geschreven, een record in de geschiedenis van het museum. Het was mej. Mary C. Schouten uit het Betuwse dorp Dodewaard. In de aula sprak de directeur van het Open luchtmuseum, prof. dr. A. J. Bernet Kern- pers, mej. Schouten toe. Als herinnering kreeg zij een mapje foto's, een boeket bloemen en een passepartout voor 1960. De klederdrachten-expositie werd in dit seizoen door 150.000 mensen bezocht drivprtanti" W A Steeds meer huisvrouwen weten 't: Pré is ideaal, want pré geeft voldoening: Uw textiel blijft als nieuw. M G Schmidt van Annle n» .,f U ze allemaal krijgt'- I.M. 5910 R 12 „Ernstige klachten omtrent de smaak van het water, zoals enige tijd na de inbe- drijfstelling van de infiltratiewerken van het Provinciale Waterleidingbedrijf van Noordholland optraden, zijn achterwege gebleven. Of een definitieve oplossing voor het smaakprobleem zou zijn gevonden kan echter nog niet met zekerheid worden ge zegd", aldus hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Sta ten meegedeeld. Wat de kwaliteit van het water betreft vormt de voortschrijdende verontreiniging van de Rijn echter een probleem van voortdurende zorg en waak zaamheid voor de directie van het bedrijf. In kwantitatief opzicht is de drinkwater voorziening van de provincie ten noorden van het Noordzeekanaal voor een reeks van jaren verzekerd, aldus Gedeputeerde Staten. Advertentie Uw verkoudheid van neus keel of borst weg mej W V l dat de heer Sandberg, directeur van het Stedelijk Museum, typografisch zal ver zorgen. De wijze, waarop Lucebert een en ander verbeeldt, moge velen nog vreemd zijn en misschien blijven, bij een verge lijken met Dubeffets werk is toch duide lijk dat Lucebert meer en veel vermag. Niet alleen door de techniek alleen nemen Hevboers etsen een interessante plaats op deze expositie in. In de moderne grafiek ontmoeten we tegenwoordig te veel. dat alleen maar intrigeert door foefies: ook wel door het menden van technieken. Al is Heyboer dol on ziin techniek, in de eer ste plaats is hij er toch op uit iets te ver tellen. Tk moet overigens toegeven, dat hij moeilijk verstaanbaar is. Bob Buys In een beschouwing op de provinciale begroting van Noordholland voor 1960 de len Gedeputeerde Staten aan de Provinci ale Staten mee, dat de minister van Eco nomische Zaken helaas alleen de gemeen ten Medemblik, Hoorn en Enkhuizen als ontwikkelingskernen heeft aangewezen. Daarbij dragen bovendien vooralsnog de hier eventueel van rijkswege te verrichten stimuleringsactiviteiten slechts een aflo pend karakter. Aandacht dient te worden geschonken aan de gevolgen, welke deze aanwijzing heeft voor de buiten het ont wikkelingsgebied gelegen centra. Ten aanzien van de verdere industriespreiding in Noordholland, in die zin, dat de indus trie een sterkere neiging zal dienen te ver tonen zich buiten de randstad Holland te vestigen, betekent de aanwijzing van drie ontwikkelingskernen slechts een beschei den stap, aldus Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten ten aan zien van de stand van zaken omtrent de eerste in Nederland te stichten kernener gie-centrale meegedeeld, dat de raad van commissarissen van de n.v. S.E.P. nog geen besluit tot de bouw heeft genomen. De reden hiervan is onder meer, dat het uitgewerkte project niet economisch aan vaardbaar werd geacht. Ook kon de wette lijke aansprakelijkheid ten aanzien van de centrale nog niet worden geregeld en de vergunning kan nog niet worden verleend wegens het niet afdoende geregeld zijn van de te stellen veiligheidsvoorschriften. \an een afzonderlijke commissie uit de S.E.P. is opgedragen om in nadere onder handeling te treden met de leveranciers de regering en Euratom ten einde te trach ten tot een wel economisch aanvaardbaar project te komen. Intussen zullen ook de werkzaamheden voor de regeling van de wettelijke aansprakelijkheid en de veilig heidsvoorschriften voortgang vinden. De Haarlemse rechtbank heèft dinsdag in staat van faillissement verklaard: P. Wagemaker, monteur. Jan Eidenberg- straat 42 te Zaandam. Rechter-Commissa- ris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. S J. M. Felhoen KraalOtto, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. H. J. Dame, houthandelaar, Spaarndamse- weg 78 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. L. Ali Cohen, advocaat en procureur te Haarlem, Baan 37. A. de Graaf, stoffeerder, wo nende te Haarlem, Baljuwslaan 9. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cura tor: mr. J. F. M. M. Brons, Damstraat 23, te Haarlem. C. Hooyschuur, fabrieks arbeider, Cederstraat 11 te Zaandam. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 144. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van: F. Stui ver, Kleine Houtstraat 76 te Haarlem, al daar handel drijvende onder de firma Linorub. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. H. Luijken, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: H. Th. Peek, bloembollen reiziger, Van de Endelaan 27 te Hillegom. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht. 92. Bij beschikking van de rechtbank is de aan het Bloembollenbedrijf N.V. Muller Co, te Hillegom, Stationsweg 17a verleende Surséance van betaling ambtshalve inge trokken terwijl N.V. Muller en Co in staat van faillissement is verklaard, met benoe ming van mr. H. J. M. Cokart tot rechter commissaris en van mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. n.qo toi curator. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9