Ir. Den Hollander acht technische vorming, speurwerk en energievoorziening het a. b. c. van de industrialisatie Halitran Agenten zouden drie afgerost en beledigd jongelui hebben Fiscale hervormingen nodig Bakkerspatroons kanten zich tegen SER-advies over drieploegenstelsel De Gaulle eist van het leger onvoorwaardelijke discipline 1IENSEN 2 Halitran capsules MONTYCOATS ZEEDUFFEL HEREN-PARKA'S RIBCQRD DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 11 Verbond van Nederlandse werkgevers bestaat zestig jaar Raadslid trekt zijn beschuldigingen in Installatie ir. Witte als burgemeester van Eindhoven Neem elke dag Uw Discreet vermaan aan zekere militaire leiders oude klare Geen sprake van, zegt hoofdinspecteur OP EN TOP DROP SBÊÊÊMa Rechtbank behandelt ongeluk in Wamel Zes doden als gevolg van „grove onoplettendheid Uitspraken Haarlemse rechtbank Minister Korthals in Friesland Lauwer szee-kwestie ter sprake ma*» ƒ35.- ƒ59.75 natuurlijk vr - Industrialisatie is geen rekensom. Het is de verder gaande ontplooiing van onder nemerszin, gesteund en gesterkt door de overheid. En in deze ontplooiing zal de stijging der produktiviteit door een steeds voortschrijdende aanvulling van de mens door de machine van groot belang zijn. Deze woorden sprak gistermiddag de algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de oud-president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen en president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander, op de algemene ledenvergadering van dit verbond, welke gisteren gehouden werd in de Haagse koninklijke schouwburg. Ir. Den Hollander somde vervolgens de drie punten op, die bij dit proces van voortgaande industriali sering van het grootste belang zyn. In de eerste plaats de vorming van de mensen: Het technisch onderwijs in al zijn geledingen. Lager, middelbaar en vooral universitair onderwijs zullen niet alleen veel middelen vragen, maar vooral ook krachten. De ondernemers zullen al hun medewerking moeten geven, ja, offers moeten brengen, aldus de heer Den Hol lander, „om de besten onder ons geheel of gedeeltelijk vrij te maken voor de belang rijke taak van de opleiding van de jeugd." Hierdoor slechts krijgen de industriëlen medewerkers en opvolgers in aantallen zo groot, dat onze Nederlandse industrie zich zowel in de Europese gemeenschap als daarbuiten zal weten te handhaven. Het onderwijs in al zijn geledingen zal voor al le niveaus en voor alle soorten van werk zaamheden niet alleen vakbekwame men sen moeten afleveren, maar vooral ook mensen, bij wie de mentaliteit is aange kweekt. welke het industrialisatieproces zal moeten schragen in alle geledingen van het bedrijfsleven. Het speurwerk In de tweede plaats wees ir. Den Hol lander op het speurwerk, research mees tentijds genoemd. Weliswaar wordt in ons land op dit gebied veel gedaan, maar men zal dienen te beseffen, dat wat gedaan wordt eigenlijk nooit genoeg is. Overal waar, technisch gezien, nog een achter stand is, zal deze zo snel mogelijk moeten worden ingehaald. Dit probleem is echter voor ons nijpender dan voor enig ander land door onze sterke bevolkingsgroei. Dc Nederlandse ondernemers zullen derhal ve ook in de toekomst hun steun aan de Centrale Organisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek, T.N.O., moeten blijven geven en zelfs uitbreiden. Daarnaast hebben de ondernemers, zo zei ir. Den Hollander met nadruk, de taak bin nen hun bedrijven te doen wat er gedaan kan worden om een zo hoog mogelijk tech nisch niveau te bereiken, waarbij mede gedacht kan worden aan een samenwer king van afzonderlijke ondernemingen in dit opzicht. De energievoorziening In de derde plaats wees ir. Den Hollan der op de kwestie van de energievoorzie ning. Steeg de elektriciteitsproduktie van de openbare bedrijven van 394 kwu in 1921 tot 10,5 miljard kwu in 1957, stellig valt te verwachten, dat door de steeds verder gaande technische ontwikkeling de ener giebehoefte nog in stijgende mate zal groeien. Het is van groot belang, zo ver volgde de verbondsvoorzitter, dat de in dustrie niet alleen gebruikster van deze energie zal zijn, doch er zich ook op voor zal bereiden een op haar technisch kun nen gefundeerde rol te gaan spelen bij de totstandkoming van de noodzakelijke ap paratuur. In verband met deze steeds stij gende energiebehoefte dient voorts aller inspanning gericht te worden op een zo laag mogelijk kostenpeil. Het is immers een absolute noodzaak voor de Nederland se nijverheid, dat de energie verworven kan worden tegen lage prijzen. Niemandsland opgevuld Zestig jaar van samenwerkend onderne mersleven, want zestig jaar geleden im mers werd de vereeniging van Nederland sche Werkgevers opgericht. Te begrijpen dus. dat de heer Den Hollander zijn jaar rede opende met een (vluchtige) terug blik over de economische en sociale toe- s**>nd in Nederland. Van het neaentiende-eeuwse „laissez faire, laisser aller" is niets meer over, '"-wiil de concurrentieverhoudingen tus sen de ondernemingen onderling een to- •ap.i ander karakter hebben gekregen. Con centraties en combinaties zijn een ant- •'•-•ord geweest op de eisen, die de nieuwe tijd aan het bedrijfsleven ging stellen. Zo als wiilen prof. De Vries dit heeft geken schetst: het niemandsland tussen overheid en individu is opgevuld. Arbeidskosten constant houden Met betrekking tot het loon- en prijsbe leid, deze zomer door de regering vast gelegd, merkte ir. Den Hollander op, dat de gezamenlijke krachtsinspanning er op gericht dient te zijn, dat de beloning van de medewerkers ook inderdaad wordt af- Advertentie r« a ri/rDTO loodgieters- l3. A. EVERTS bedrijf Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel.12730 COMPLETE KEUKENINRICHTING De heer C.W., raadslid van de gemeente Stten-Leur, heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant een brief gezonden, waarin hij de beschuldigingen intrekt, die lij in een eerder aan dit college gezonden brief tegen de burgemeester de wethou ders en de gemeentesecretaris had geuit. Iet college van B. en W. en de gemeente- ec claris zouden, naar de mening van de heer W., in een rapport de gang van za ken bij de dienst van Openbare Werken onjuist hebben weergegeven. De heer W. had naar aanleiding daarvan aan Gede puteerde Staten verzocht een strafvervol ging tegen het college in te stellen, en de gemeentesecretaris te schorsen. B en W. beschouwen de kwestie nu als afgedaan. gestemd op de produktiviteitsontwikkeling. „Als wij er door een gezamenlijke krachts inspanning in slagen om dit uitgangspunt, dat het belangrijkste onderdeel vormt van de „aanwijzing" voor het College van Rijksbemiddelaars, werkelijk tot gelding te brengen, dan dreigt ook niet het ge vaar van voor de geldswaarde gevaarlij ke prijsstijgingen". In alle groeperingen, zo betoogde ir. Den Hollander vervolgens, moet men er doordrongen van zijn, dat bij zulk een politiek ook bij technisch ge lijkwaardige prestaties verschillen in beloning kunnen ontstaan. Als desondanks de arbeidskosten toenemen, leidt dit on vermijdelijk tot één der ernstigste ontwik kelingen, welke een volk kunnen overko men, te weten een voortgaande inflatie. Deze inflatie te keren, eist een gezamen lijke krachtsinspanning van het georgani seerde bedrijfsleven. Investeringen niet remmen Zich sterk maken door industrialiseren, betekent in de eerste plaats investeren. De ondernemers dienen daarbij niet alleen vertrouwen te hebben in de mogelijkheid om de vergrote produktie af te zetten maar ook in de politiek van de regering. Het mag dus niet zo zijn, dat bij de ontwik keling der investeringen gevreesd moet worden voor een vermijdbare afremming en wel door een politiek, die in die inves teringen een onmiddellijk gevaar ziet. De noodzaak van investeringen kan slechts beoordeeld worden door de ondernemers zelf. Ir. Den Hollander verwachtte dan ook dat de regering géén willig oor zal lenen aan de onlangs opgekomen stemmen, die er thans bij het begin van een conjunc turele hausse bij de regering op aan dringen de investeringen nauwlettend te volgen en binnen de perken te houden. Nu reeds afremmen, of erger nog: reguleren, van de investeringen zou een couperen be tekenen van iets, dat in wezen niet alleen gezond, maar ook dringend noodzakelijk is. Na op 't bekende aambeeld van het fis cale afschrijvingssysteem enkele gevoeli ge en harde slagen te hebben toegebracht, zei ir. Den Hollander, dat de onderne mingswereld met groot verlangen er naar uit ziet, dat de fiscus zich moderne be drijfseconomische begrippen eigen zal maken en de leer van de historische kost prijs naar de historie zal verwijzen. Geen blokvorming in het vrije westen De beperkte vrijhandelszone van de ze ven (Engeland, Noorwegen, Zweden, De nemarken, Oostenrijk, Zwitserland en Por tugal) kan een ontwikkeling betekenen, die op zichzelf een leerzaam experiment kan zijn. Maar anderzijds gaat er het gevaar in verborgen, dat het vrije westen in twee blokken wordt gesplitst. Zowel politiek als economisch is dat immers een groot ge vaar. Vooral in ons land moet dat duide- Dr. ir. F. Q. den Hollander lijk zijn. Circa een kwart van onze export gaat namelijk naar de markt van de ze ven. De continuïteit van die export zou door die blokvorming juist in het gedrang kunnen komen. Het verbond hoopt en vertrouwt er dan ook op, dat de Nederlandse regering bereid zal zijn om als het kan tezamen met on ze Benelux-partners adequate initiatie ven te nemen om het gesprek op doelma tige wijze weer op gang te brengen. Op de medewerking in deze van het Neder landse bedrijfsleven kan zij daarbij reke nen. Verder is er de noodzakelijkheid, dat de Nederlandse regering zich in het Europe se overleg op het standpunt blijft stellen, dat de sociale harmonisatie een gevolg mag zijn van de welvaartstoeneming en de welvaartsspreiding door het economi sche integratieproces, en geen voorwaar de voor economische integratie. Dat zou immers het paard achter de wagen span nen zijn. Wij Nederlanders mogen ons dan ook niet laten verlokken door het zoete ge fluit van Europese vogelaars, die maar al te graag het Nederlandse nominale kos tenpeil naar hun niveau zien opgetrokken. Overheid, neem hinderpalen weg, advi seer en stimuleer het ondernemersinitia tief waar het kan! zo riep ir. Den Hollan der uit. Als dat de leidende gedachte is bij alle betrokken groeperingen, dan zal het waarachtig wel gaan. Dan zal de zo heil zaam gebleken samenwerking tussen het bedrijfsleven en de overheid ook in de toe komst de vruchten afwerpen, welke ons land nodig heeft. Het bedrijfsleven behoeft daartoe vrijheid van handelen. Uiteraard vrijheid binnen het kader van een zekere ordening. Wij stellen echter met de groot ste nadruk, dat ordening geen doel maar slechts middel mag en kan zijn. Ir. Twijnstra herdacht Bij de aanvang van de vanmiddag in de Koninklijke schouwburg te Den Haag ge houden algemene ledenvergadering van het verbond van Nederlandse werkgevers, herdacht voorzitter dr. ir. F. Q. den Hol lander de dit voorjaar overleden voorzit ter, de heer F. J. Twijnstra. Vervolgens gaf voorzitter Den Hollander een kort his torisch overzicht van het zestig jarig be staan van het verbond, dat in 1899 te Hen gelo werd opgericht onder de naam van „Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers". In een buitengewone gemeenteraads vergadering in het stedelijk Van Abbemu- seum is woensdag oud-minister ir. H. B. J. Witte geïnstalleerd als burgemeester van Eindhoven. De plechtigheid werd, behal ve door de uitgebreide familie van de nieu we burgervader, onder meer bijgewoond door oud-minister Staf. In de installatierede, welke locoburge meester F. Gijzeis, hield, kenschetste de ze Eindhoven als een jonge stad, waarbij hij opmerkte, dat van de 165.000 inwoners er ruim 77.000 jonger zijn dan 25 jaar. Burgemeester Witte zette in zijn rede uiteen waarom hij lang geaarzeld had een kandidatuur voor het burgemeesterschap van Eindhoven te aanvaarden. Het af scheid van het politieke leven had de keu ze voor hem zeer moeilijk gemaakt. Maar toen de keuze eenmaal gevallen was, werk te zij als een bevrijding. Uit zijn vorige functie zijn hem enige problemen van Eindhoven bekend, zoals woningbouw, de bouw van een stadsschouwburg en de nieu we huisvesting van het gemeentebestuur. „Ik hoop, dat de huidige minister de mo gelijkheden zal vinden deze problemen tot oplossing te brengen, waartoe zijn voor ganger geen kans zag," zo merkte ir. Wit te op. Namens de raadsleden hield de nestor van de vroedschap, de heer Van Enge land een toespraak. Hij verklaarde aan vankelijk wat gereserveerd te hebben ge staan tegenover de benoeming van ir. Wit te tot burgemeester. Niettemin, zo zei hij: „Wij in het zuiden beginnen met vertrou wen te schenken." Namens de raad zeg de hij alle medewerking toe. Advertentie •-14 Gemakkelijk in te nemenHalitran, het natuur lijke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvissen geeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin! ca. «O x zoveel vitaminen als gewone levertraan (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse staatshoofd generaal Char les de Gaulle heeft gistermiddag een bijzondere dagorder uitgevaardigd, die zich speciaal richt tot het leger en de ambtenaren die in Algerye werkzaam zijn en verblijven. Aan het Franse opperbevel Algerije geeft de president-generaal de verzekering dat met de volledige pacifi catie van Algerije nog verscheidene jaren heen zullen gaan, doch dat ondertussen alle sociale en andere maatregelen ge troffen zullen moeten worden om het AI gerijnse volk tot het inzicht te. brengen dat zijn lot eeuwig aan Frankrijk ver bonden zal blijven. Advertentie Uw levenslust bewaren Zijn drie jongelui, Indische Nederlan ders, op het politiebureau Overtoom te Amsterdam mishandeld en diep bele digd? Ja, zegt de vader van Jan (19) Guus (17) en Yvonne (15). Geen sprake van, zegt de chef van het bureau Maar onder de Indische Nederlanders in Amsterdam-West is men geneigd meer geloof te hechten aan de verklaringen van het drietal. En de vader is zo veront waardigd, dat hij heeft aangekondigd, bij de officier van Justitie een klacht in te dienen wegens mishandeling van zijn kin deren door vier politiemensen. De heer V. is al enige tijd doende ^om „recht te krijgen". Hij heeft tot driemaal toe de burgemeester aangeschreven, mpar zijh brieven bleven onbeantwoord. Hij meent dat hem nu geen andere weg over blijft dan het indienen van een klacht bij de officier. De affaire speelde zich af op een mooie zomeravond van de 20ste augustus, toen tijdens een vechtpartijtje onder jongelui bij een avondwinkel in Tuinstad-Sloter- vaart iemand een klap met een fles kreeg De politie arriveerde en Guus V. zou heb ben beaamd dat hij de klap had gegeven Toen de agenten hem mee wilden nemen Advertentie Op beschuldiging van grove onoplettend heid heeft voor de rechtbank te Arnhem hedenmiddag een 45-jarige werktuigkun dige uit Oss terechtgestaan die op 19 april dit jaar met zijn auto een aanrijding te Wamel veroorzaakte. Een door de heer Van den Berg uit Tiel bestuurde auto ge raakte hierdoor in een wetering en zes van de acht inzittenden, onder wie vijf kinde ren, verdronken. Met deze neefjes, kinde ren van zijn broer te Dreumel, had de heer Van <ien Berg een autoritje gemaakt. Zijn vrouw en het zusje van de neefjes brachten er het leven af, doordat zij uit de auto werden geslingerd, vóór deze in het water raakte. Ook de auto van de ver dachte reed in het water, maar hij zowel als zijn vrouw, zijn dochtertje en een vriendinnetje van dit dochtertje konden door ijlings toegesnelde buurtbewoners worden gered. In zijn requisitoir zei de officier van Jus titie, mr. F. O. M. Leussink, dat hier kon worden gesproken van grove onoplettend heid van verdachte, die het van rechtsko- mende verkeer voorrang had moeten ver lenen, maar de auto van de heer Van den Berg niet heeft opgemerkt. Als men op een weg rijdt, die men niet voldoende kent. dient men de grootste voorzichtig heid in acht te nemen, aldus de officier, die ook van oordeel was, dat het uitzicht ter plaatse ruim voldoende is. Hij eiste een geldboete van 1000 of twee maanden hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. Goudsmit, meende, dat hier niet kon worden gesproken van grove onoplettend heid van de zijde van verdachte, maar dat hier zijns inziens sprake is van een samenloop van noodlottige factoren, die het ongeval veroorzaakt hebben. Duizend bakkerspatroons, die woens dagavond bijeen waren in het Groothan delsgebouw te Rotterdam, hebben zich met telegrammen gewend tot de staats secretarissen van Sociale en Economi sche Zaken, omdat zij het niet eens zijn met het onlangs gepubliceerde rapport van de Sociaal-Economische Raad, dat handelt over een eventuele wijziging van de „bakkerijparagraaF' in de arbeidswet van 1919. Door deze wijzinging, zo zeggen de bakkers in het telegram, zien zij het voortbestaan van hun bedrijven ernstig bedreigd. Zij zijn verder van mening dat nachtarbeid tot het uiterste beperkt moet blijven en wijzigingen gericht moeten zijn op dagarbeid, aldus het telegram. De bak kerspatroons hielden in Rotterdam de eerste van een reeks vergaderingen, die belegd was door de gezamenlijke bakkers patroonsbonden. Onder de aanwezigen bevonden zich ook drie leden van de vaste commissie voor de middenstand in dc Tweede Kamer. Het woord werd gevoerd door K.A.J.M. Samson, secretaris van de Nederlandse r.-k. middenstandsbond, mr. P. J. Wintels, directeur van de Nederlandse Katholieke Bakkerspatroonsbond. „St. Adelbertus", C. Koppert, A. Koning en J. W. Hurk- mans, voorzitters van respectievelijk de Nederlandsche bakkersbond, de bond van christelijke bakkerspatroons in Nederland en de Nederlandsche katholieke bakkers patroonsbond. Uitgangspunt voor deze vergadering was de inhoud van het enige tijd geleden gepubliceerde rapport van de S.E.R. over eventuele wijzigingen van de „bakkerij paragraaf". De verbetering van de werk tijden, zo zeggen de patroonsbonden, die ook zij willen, moeten allereerst worden gezocht in zoveel mogelijk dagarbeid en niet in het invoeren van de verdere nacht arbeid, zoals zij het door de S.E.R.-rap port voorgestelde drieploegenstelsel noe men. Een wat zij noemen verdergaande nachtarbeid wijzen de bonden dan ook af. Mr. Wintels betoogde, dat er verschil lende stromingen heersten in de commis sie, die het rapport uitbracht. Er zijn geen voor- en tegenstanders van een ploegen- stelsel, zoals het rapport zegt, maar wel van nachtarbeid. Er is een eenzijdige keu ze gedaan voor een bepaald bedrijfstype, later door de heer Samson gepreciseerd als grootbedrijf. Het rapport, zo vervolg de mr. Wintels, miskent de enorme bete kenis van de gezonde bedrijfsvorm in het klein- en middenbedrijf in de bakkerij, tenminste 95 percent van het aantal onder nemingen. Het bestaansrecht van deze be drijven, die niet tot ploegenstelsels kun nen komen, is in gevaar. Dit bestaans recht achtte spreker ook van belang voor de consument. Er moet met behulp van de techniek een toestand komen, die een aan vaardbare wijze van werken garandeert. De heer Samson meende, dat door het ploegenstelsel tienduizend bakkerspa troons tot nachtarbeid gedwongen worden of moeten verdwijnen. Hij wilde verder wel eens het standpunt van de werkne mers weten en niet dat van hun verte genwoordigers in de S.E.R.-commissie. Doorvoering van de wijzigingen, zoals het rapport die aangeeft, betekent tevens een abrupt einde van de sanering, waaraan men reeds jaren op vrijwillige basis bezig is. Het rapport is volgens hem niet af. Het is meer doorgedreven dan doordacht. Het mag en moet volledig worden afge wezen, zo besloot hij. De voorzitters van de drie genoemde pa troonsbonden wezen ten slotte eveneens het rapport van de hand. om hem op het bureau te verhoren ver zette hij zich. Daarop mengde zich zijn zusje Yvonne in het duel. Zij werd door de agenten opzij geschoven op een wijze die oudste broer Jan niet „nam". Deze vloog de agenten aan, die prompt de gum miknippels trokken en zo de toestand weer meester werden. Het drietal werd meegenomen naar het bureau Overtoom waar de ruzie zich voortzette. Ook hier vielen klappen. Na vijftig dagen in voorarrest te hebben ge zeten, werd Jan V. vorige week tot zes weken voorwaardelijke hechtenisstraf veroordeeld. Zijn broer zal voor de kin derrechter worden berecht. In zijn brieven aan de burgemeester heeft de heer V. verklaard dat Guus „on middellijk nadat hij zich destijds als de dader van de slag met de fles bij de agen ten meldde, een klap in het gezicht en een trap had gekregen. Toen hij weigerde in de politieauto te stappen, werd hij met gummistokken tegen de grond geknuppeld Yvonne, die dit niet kon aanzien en op haar broer toekwam, werd prompt tegen de grond geslagen hetgeen voor Guus en Jan aanleiding was zich tegen de agenten te keren. Op het bureau, aldus de vader werden zij ontvangen met beledigingen als „daar heb je weer een stel blauwe trekhonden", „hé, zwart schorum", „daar heb je Boeng Soekarno" en meer van der gelijke uitlatingen. Toen Guus hiertegen protesteerde, kreeg hij twee vuistslagen in het gezicht tengevolge waarvan zijn neusbeen brak en hij veel bloed verloor' Ten slotte zegt de heer V., dat hij en zijn vrouw later door de politie van het bureau onbeschoft zijn behandeld. Tegenover deze lezing staat die van de chef van het bureau, hoofdinspecteur politiemannen bij hun komst bij de avond P. L. Landman. Hij wijst er op dat de vier politiemannen bij hun komst bij de avondwinkel dertig jongelui aantroffen, die probeerden Guus te ontzetten toen deze mee moest naar het bureau. De agenten bevonden zich in een précaire situatie en trokken de gum mistokken. Yvonne en Jan werden meege nomen, omdat deze zich zeer fel tegen de agenten hadden gekeerd. Op het bureau keerde Guus zich opnieuw tegen de agen ten. Bij dit handgemeen liep hij een bloe dige schram bij de neus op. „Over een ge broken neusbeen heb ik pas na zeven weken voor het eerst gehoord", aldus de hoofdin specteur, die in het bezit is van de onder tekende verklaringen der jongens, waarin zij zeggen niets te mankeren. De betrok ken agenten ontkennen dat de jongelui be ledigingen zijn toegevoegd. Over de onheuse behandeling die het echtpaar V zelf zou :ajn overkomen, zegt de bureauchef, dat de echtelieden waren gekomen om te protesteren onder bedrei ging dat zij zich tot de minister zouden wenden. Hun is daarop de deur gewezen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen drie herenkappers van de salon op Schiphol veroordeeld wegens verduistering ten nadele van de eigenaar van deze salon. Een der verdachten, een 41-jarige Wees- penaar, hield veertien dagen geleden ter zitting, na aanvankelijk tegenover poli tie en rechtercommissaris bekend te heb ben, vol dat hij onschuldig is. Hij werd thans wegens verduistering veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Zijn beide collega's, een 38-jarige Am sterdammer en een 20-jarige Hongaar die eveneens in Amsterdam woont kregen we gens heling twee maanden. De officier van Justitie had tegen de Weespenaar acht maanden met aftrek ge- eist, tegen de Amsterdammer drie maan den en tegen de Hongaar twee maanden gevangenisstraf. Het verduisterde bedrag werd geschat op 13.000. Een 53-jarige inwoonster van Badhoe vedorp, wie ten laste gelegd werd brand in haar woning te hebben gesticht, werd vrijgesproken. De eis luidde een jaar en drie maanden met aftrek. De raadsman mr. K. E. Leo- ni kwam tijdens de behandeling der zaak tot de conclusie dat zijn cliënt de brand onmogelijk kon hebben gesticht. De rechtbank veroordeelde een 41-jari- ge Haarlemse timmerman, die bij een ver- In de dagorder wordt echter ook ver klaard dat „de discipline en de toewijding aan Frankrijk" eisen dat geen stap zal worden afgeweken van de weg, die hij, De Gaulle, op 16 september heeft uitgestip peld. De boodschap eindigt dan ook met de veelzeggende uitroep: Zijt er van over tuigd, dat ik op u allen reken. De presidentiële boodschap wordt door politieke kringen in Parijs in verband ge bracht met de verschillende interpretaties, die van De Gaulle's vermaarde radio- oproep aan de Algerijnse nationalisten van 16 september vooral door militaire hoog waardigheidsbekleders gegeven zijn. Na generaal Weygand. de stafchef uit 1940, die het beginsel van het zelfbeschikkings recht voor het Algerijnse volk zonder veel vijven en zessen afwees, heeft hier nog sterker de aandacht getrokken een artikel, dat maarschalk Alfonse Juin in het rechtse ochtendblad L'Aurore publiceerde. In die bijdrage gaf Frankrijks enige maarschalk een wel zeer persoonlijke uitleg van De Gaulle's uitlatineen door te betogen, dat de presidentiële oproep het kamp der Al gerijnse rebellie tot een nieuwe en on gekende strijdlust had opgewekt. Gezien de ietwat troebele sfeer, die nog altiid heerst in de Franse binnenlandse politiek, heeft De Gaulle het. gelijk men In Parijs aanneemt, blijkbaar wenselijk geacht nog voor zijn persconferentie, aangekondigd voor dinsdag aanstaande, zekere hoge militaire leiders op discrete wijze op hun nummer te zetten. Vergezeld door de staatssecretaris van zijn departement en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, een tweedaags bezoek aan Friesland gebracht. Hij voerde in het pro vinciehuis te Leeuwarden een bespreking met het provinciaal bestuur, waarbij een groot aantal problemen ter sprake is ge komen, onder andere met betrekking tot de zeewering,- het wegen- en kanalenstel- sel. de landaanwinning en de afwatering. Het grootste deel van de besprekingen had betrekking op de mogelijkheid tot af sluiting van de Lauwerszee, waarover de regering haar standpunt nog niet heeft be paald. Gewacht wordt op het advies van de Raad voor de Waterstaat, die op 4 novem ber naar het noorden komt, om belang hebbenden te horen. De Raad voor de Wa terstaat heeft thans alle rapporten over de Lauwerszee binnen, waaronder het fi- nancieel-economisch rapport, dat door het Nederlands Economisch Instituut werd uit gebracht. De minister heeft vandaag een vlieg tocht gemaakt langs de Friese kust en over de Lauwerszee. Advertentie 100% wol waterafstotend winddicht kleurecht voor Tongens en Meisjes Dames en Heren Leeftija 7 jaar waterafstotend teddy voering Voor sportkleding PAARLAARSTEEG 1 zekeringsmaatschappij ongeveer 3000 zou hebben verduisterd, tot zes maanden waar van twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De officier van Justitie had tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist. Een 44-jarige vertegenwoordiger uit Heiloo die ten nadele van de technische handelsonderneming, waarbij hij in dienst was, van 1954 tot 1958 ongeveer 4500 zou hebben verduisterd, werd veroordeeld tot zes maanden waarvan twee maanden voor waardelijk. Tegen hem is een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. Een 36-jarige Haarlemse chauffeur, die op 4 augustus zijn auto onder invloed van drank zou hebben bestuurd werd sproken. De eis luidde een week gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid met aftrek. vrijge-

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11