In kamp Friedrichsfeld is de hoop na veertien jaar nog niet geheel geblust ïS Groot-Brittannië wordt door wilde stakingen geteisterd MORGEN OP Spanning aan de grenzen van Irak met Jordanië en de VAR Poolse vluchtelingen snakken ernaar het kamp de rug toe te keren .HOLLAND' ONBEDORVEN Vakbondsleiders onmachtig vrede te herstellen Cuba verwerpt Amerikaanse verklaringen Fa. JOH. LIMPERS Kossem: Wij kunnen elke agressie afslaan De voormalige Poolse journalist Kajetan Schmidt ligt in barak 8 van het kamp Friedrichsfeld, bij Varel in de Westduitse deelstaat Nedersaksen, halver wege Oldenburg-Wilhelmshaven en moet leven van een invalidenrente, 85 mark per maand. Hemelsbreed negenhonderd kilometer naar het oosten, in Warschau, woont Wanda Schmidt, zijn wettige echtgenote, die op een kantoor het dubbele verdient en het evenmin breed heeft. Het graf van hun enig kind, dat bij de opstand van Warschau is gesneuveld, ligt daar ook. Hijzelf heeft bij die opstand een verwonding opgelopen, waardoor hij aan de rechter zijde is verlamd. Schmidt en zijn vrouw hebben contact. Er gaan brieven heen en weer. Hij tikt de zijne op een schrijfmachine van een kameraad en zij stuurt communistische kranten en tijdschriften, maar heeft geen geld om een pakje te sturen. Hij evenmin. Schmidt heeft geen hoop haar ooit weer te zien. Hij heeft ook geen verwachting van het leven meer. Kajetan Schmidt leeft op krediet en als ik hem vraag wat er met hem gebeuren zal als het kamp wordt opgeheven, antwoordt hij: „Altersheim" „Oudeliedentehuis". De Duitse kampleider Platzer had te voren zakelijk de naakte feiten gegeven: negen stenen barakken met was- en toilet gelegenheid voor 377 Polen. Poolse Oekrai- ners en enkele ioegoslaven. verdeeld in 89 gezinnen en 54 alleenstaanden. Er zijn 34 kleuters, 127 scholieren en 216 mensen, die niet werken of niet kunnen werken en de een of andere ondersteuning ontvangen. De kampbewoners zijn hoofdzakelijk af komstig van het platteland, zjjn weinig veeleisend en vinden in de omgeving ge makkelijk werk. Het zijn rasechte emi granten die hun weg wel zullen vinden in de Duitse samenleving. Kajetan Schmidt, een vroegere Poolse journalist, die bij de opstand van Warschau zijn enig kind verloor en zelf een verwonding opliep, waardoor hij aan de rechterzijde is verlamd. Anders dan de Letten in het kamp Ohm stede, vormen zij geen hechte gemeenschap met een sterk nationaliteitsgevoel en standsbesef. Wel zijn zij een overblijfsel van oorspronkelijke kampbewoners, die niet voor emigratie in aanmerking komen. Vele werkende vrouwen moeten een inva lide man onderhouden, vele echtparen verplegen bejaarde ouders en er is een aantal ongehuwde moeders, die bij het uit breken van de oorlog zelf nog kinderen waren. Men ontmoet hier jonge mensen, die leed en moeite torsen, waaraan een heel mensenleven genoeg zou hebben. Het enige wat deze mensen verlangen is dat dit hun laatste kampervaring zal zijn en dat zij, als Friedrichsfeld bij het West- 'uitse leger zijn oorspronkelijke bestem ming herkrijgt, in een gewoon huis een normaal leven kunnen beginnen onder de Duitse bevolking. Weliswaar ver van huis, naar toch op zichzelf, zonder het gevoel onder voogdij te staan. Het is een wonder dat deze mensen na veertien jaar kamp leven nog niet kapot zijn. Zelfs Schmidt, de enige intellectueel, is nog niet gebroken. Hij ligt nog in bed als ik om half elf 's morgens zonder plicht plegingen. na een roffel op de deur. bij hem binnengelaten word. Vriendelijke bruine ogen kijken mij aan uit een breed vierkant gezicht, dat doet denken aan de indrukwekkende kop van Karl Marx. De lange grijze haren, die aan de slapen breed uitstaan, geven hem een eerbied waardig voorkomen. Hij verstaat geen Duitse zinnen, maar we converseren met losse woorden, die met gebaren verduide lijkt worden. Er ontspint zich een merk waardig gesprek, dat af en toe vastloopt, want er zijn weinig aanknopingspunten. Het vertrek is laag. kaal, koud en donker. Het fornuis waar Schmidt zelf zijn maal op kookt vandaag aardappels en varkensoren is uit. Er staan drie stoelen, maar er is geen tafel. Op de stoel bij het bed staat een mok met een bodem zwarte koffie en een conservenblikje als asbak. Als mijn oog op het enige luxe-artikel valt, een aansteker, zegt hij: „Holland, een gulden". „Holland" blijken ook zijn schoe nen, de gestikte deken en de matras op zijn brits. Als ik hem duidelijk maak dat ik iets wil weten over wat zijn gezin is overkomen bij de opstand van Warschau, komt er een stroom Poolse klanken, dan een onmachtig gebaar als wil hij de Duitse woorden u't de lucht griinen en tenslotte zegt hij: „Ondergrondse. Gesnapt?" Als ik later met de fotograaf bii hem terugkom, is hii juist bezig on te staan en laat zich op de rand van zijn brits bereidwillig kieken. Ik druk bij het afscheid nogmaals zijn linkerhand de gehandschoende verlamde rechterhand houdt hij kramp achtig tegen de borst geklemd omdat ik mij verontschuldigen wil dat ik mij heb moeten aanpassen aan deze verworden samenleving, waar huisvredebreuk als nor maal wordt beschouwd. Kajetan Schmidt is alleen een extreem geval in zijn eenzaamheid als intellectueel en omdat hij bekQnd staat als een alcoho list. Achter alle deuren in het kamo wacht de bezoeker een andere ellende, die men schroomt op te roepen door naar binnen te gaan. Achter barak 8 van het kamp ontmoeten mensen en dieren elkaar op een modderig pad, dat naar moestuinen, varkenskotten, ganzen- hokken en onooglijke schuurtjes voert. Het hondje kijkt wantrouwend naar de glimmende schoenen van de bezoeker. Een van de weinige deuren waarachter een normale stemming heerst, is die van de kleuterschool. Alleen al het interieur is een verademing en de aanstekelijke vro lijkheid van de kinderen doet me vergeten dat ik in een kamp ben. De brutaalsten nemen de nieuwe „oom" juichend in de kring op en verlangen dat hij zijn naam zegt. De dreumes die het middelpunt van de rondedans is kiest me als partner en de vreugde kent geen grenzen als ik ge hoorzaam de bewegingen nadoe. De wan orde is compleet als ik na het gemeen schappelijk „Goedendag oom" alleen mijn rijgenoten een hand geef. Ze willen alle maal een hand. De kinderen lijken in deze omgeving nog onbedorven, al zijn hun kleren ge kregen en versteld. Maar straks gaan ze eten in een vertrek waar altijd iemand op bed ligt, waar een andere taal ge sproken wordt en waar altijd zorgen zijn. Ze spelen buiten in een omgeving die heel landelijk mag aandoen met varkenskotten, ganzenhokken. brandhoutstapels, ontel bare schuurtjes en moestuintjes, maar die gebrandmerkt is als „Lager", erger dan de minste achterbuurt. Die alleenstaanden, die bejaarden, die ouders, die ongehuwde moeders en die kinderen moeten dat „Lager" uit om de kans te krijgen in normale woningen menswaardig te leven. Het Nederlandse aandeel in de campagne van het Wereld- vluchtelineeniaar 1959-1960 is welom schreven: twee miljoen gulden waarvoor woningen voor de 374 Letten in Ohmstede en voor de 377 Polen in Friedrichsfeld kunnen worden gebouwd, en liefst nog iets meer om deze mensen een goede start te geven. Denkt u eens aan het kind op het aanplakbiljet van het Vluchtelingen comité als de lijst aan uw deur wordt aan geboden en als u zaterdag de collectebus wordt voorgehouden. Kunt u meer doen, het gironummer is 1959-60. Aan het tweede kamp in Oldenburg (West-Duitsland), waarvoor het Ne derlandse Comité VIuchtelingenjaar 19591960 deze week een nationale inzameling houdt, is deze reportage gewijd. Het eerste artikel, over het kamp Ohmstede, werd afgelopen zaterdag gepubliceerd. Xike-mannen. Met de Rotterdam van de Holland-Amerika-lijn zijn woensdag in Rotterdam teruggekeerd 170. man van de Koninklijke Luchtmacht, die in Amerika een opleiding hebben gehad voor het be dienen en onderhouden van de Nike, een geleid projectiel, waarmee ook de Konink lijke luchtmacht zal worden uitgerust. (Van onze correspondent in Londen) Even onvermijdelijk als de herfststor men zijn in Groot-Brittannië de wilde stakingen, die zich steeds verder uitbrei den. Ze komen vooral voor in bedrijven, die het grote publiek dienen zodat de sta kers door chantage in een minimum van tijd het maximale resultaat hopen te be reiken. Op het ogenblik zijn hongerige treinpassagiers op diverse hoofdlijnen het slachtoffer. Zij kunnen in dit barre weer geen maal tijd of ook maar een kop koffie krijgen, omdat het personeel van een groot aan tal restauratiewagens het werk heeft neer gelegd. Het beroep dat de vakbond op hen heeft gedaan om het werk te hervatten was tevergeefs. De oorzaak van de sta king is dat onder andere op de diensten tussen Londen en Manchester en de ver bindingen met Newcastle en Edinburgh Pullmancars zullen worden ingevoerd en het restauratiepersoneel van de genatio naliseerde Britse spoorwegen vreest werkloosheid of minder gunstige arbeids voorwaarden bij de particuliere maat schappij, die belooft schijnt te hebben hen over te nemen. In beroemde expres- treinen zoals de Royal Scot werden geen maaltijden geserveerd. In de haven van Liverpool ligt het werk op ongeveer veertig zeeschepen stil, als gevolg van de wilde staking op de sleep boten van de Mersey, waarbij vierduizend man betrokken zijn. Dit conflict is ont staan over schafttijden. Er wordt ook al negen dagen gestaakt door buspersoneel in Sheffield uit protest tegen het aantal toegestane staanplaat sen. Bij de opening van een nieuwe montage hal van de Renault-fabriek in Acton brak een staking uit naar aanleiding van de tewerkstelling van een bepaalde arbeider. In een rijwiel fabriek te Birmingham hebben 1.500 man 24 uur gestaakt voor een jaarlijks contract. Bij een aantal elektrische centrales in Londen wordt een langzaamaan-actie ge voerd wegens een loon- en vakantietoe- slageis. Moeilijk probleem Al deze stakingen en acties komen op het ogenblik, dat de officiële vakbonds leiders proberen de sinds de oorlog zo wankele arbeidsvrede te herstellen. De conservatieve regering staat onder druk van de eigen partij om tegen de wilde stakingen op te treden, maar zij wil dit aan de vakbondsleiders overlaten. Voor hen is dit vaak een moeilijker pro bleem dan voor de regering. De bonden hebben veelal hun eigen leden niet in de hand. Het is niet eenvoudig vast te stel len of er in het geheim wroetende com munistische of trotsky-istische groepen aan het werk zijn. In vele industrieën wordt al jarenlang om het minste of geringste gestaakt, mo gelijk ook omdat het onderhandelingsap paraat te log is. Het Britse verbond van vakverenigingen het T. U. C. (Trade Union Congress), heeft besloten een offi cieel onderzoek in te stellen naar dit pro bleem. Het werk van honderdduizenden goedwillende arbeiders wordt door de wilde stakingen in de waagschaal gesteld en aan de Britse economie wordt onnoe melijke schade berokkend. Speciale aan dacht zal worden gewijd aan de commu nistisch geleide bond van elektriciëns. Een van de grote bonden, de Nationale Unie van Gemeentepersoneel, waarbij ook ongeschoolde arbeiders uit andere bedrijven zijn aangesloten, heeft onlangs 112 leden geschorst, die even voor de al gemene verkiezingen hebben deelgenomen aan de onofficiële staking in de zuurstof- fabrieken. Advertentie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever HAVANA (Reuter) In Havana is of ficieel bekendgemaakt dat Cuba bepaalde verklaringen die de Amerikaanse ambas sadeur tegenover president Dorticos en minister Raul Soa heeft afgelegd, met na druk van de hand wijst. Het State Depart ment verklaarde te Washington dat de ambassadeur, Bonsai, opdracht had ge kregen uiting te geven aan de bezorgd heid van zijn regering over wat opzettelij ke pogingen schijnen te zijn om de tradi tionele vriendschap tussen de volken van Cuba en Amerika te vervangen door wan trouwen en vijandigheid. De Amerikaanse marine heeft naar aan leiding van de jongste dreigementen van Fidel Castro tegen de Amerikaanse basis in Cuba verklaard, dat in de overeenkomst over de basis geen voorziening is opgeno men voor de opheffing ervan. Castro stel de onlangs in een redevoering de vraag of Cuba de basis moest laten bestaan, waarop de menigte hard „neen" riep. HAVANA (AFP) In Camaguey op Cuba zijn vierhonderd mensen gearres teerd. Zij zouden hebben samengewerkt met de voormalige militaire gouverneur van de provincie Camaguey, Hubert Ma- tos, die gearresteerd is wegens hoogver raad. Advertentie st-rr •rT-v i-v j g&ko&gdfi 2uidvmkteMj BEIROET (UPI) Volgens het in Bei roet verschijnende blad Alyom zijn Iraak- se en Jordaanse troepen elkaar tot 16 km. bij de grens genaderd. Dit is het laatste bericht aangaande de gespannen situatie aan de Iraaks-Jordaanse grenzen, nadat een jeep van het Iraakse leger door Jor- daniërs in beslag was genomen. De jeep was de grens naar Jordanië overgereden om vluchtende Irakezen te achtervolgen. De Jordaniërs weigerden de jeep en de vier inzittenden uit te leveren. Intussen keerde de Iraakse premier zich heftig tegen de Jordaanse koning, die in een recent interview met een Londens blad verklaard had, dat Irak hulp van Jorda nië nodig zou kunnen hebben om een com munistische staatsgreep te voorkomen. In een zeer heftige kritiek op koning Hoessein verklaarde de Iraakse premier, die in het ziekenhuis herstellende is van zijn schotwonden, dat Irak in een positie is elke agressie af te slaan. „Irak is het machtigste land in het Nabije Oosten en het Iraakse leger is in het bezit van de modernste wapens", voeg de hij eraan toe. In het interview met de News Chronicle had koning Hoessein verklaard bereid te zijn het Arabisch legioen naar Irak te zen- Twee vluchtelingenkinderen uit de rij in de kleuterbewaarplaats van Friedrichsfeld, de enige plaats in het kamp waar men zou vergeten in een „Lager" te zijn. den om dat land voor het communistische gevaar te behoeden. „Een communistisch regime in Irak zou niet alleen Jordanië bedreigen maar ook het gehele Nabije Oos ten", aldus zou hij tegen de verslaggever van het Londense blad hebben gezegd. Syrië heeft zijn twee bataljons infante rie te Deir Ez-Zor, aan de hoofdweg naar Noord-Irak, aangevuld met vier bataljons infanterie en een bataljon pantserwagens. Nabij Kemshli in het Syrisch-Iraaks grens gebied houden zich drie tot vierduizend ge wapende leden van de Sjammar-stam op, die in maart van dit jaar na de mislukte revolutie in Mosoel uit Irak zijn gevlucht. De aanvullingen van andere grensdeta- chementen mede in aanmerking nemend wordt door westerse diplomaten in het Nabije Oosten de versterking op ongeveer tweeduizend man geraamd, waardoor thans 10.000 man Syrische militairen in het grensgebied staan. HAMBURG (UPI) Het Westduitse blad „Die Welt" meldde woensdag, dat het Jordaanse leger „gereed staat om Irak binnen te vallen". Kort na de aanslag op de Iraakse premier Kassem op 8 oktober wisselden koning Hoessein van Jorda nië en zijn stafchef talrijke telegrammen. Hoessein zou hebben gevraagd of het le ger gereed was om Irak binnen te rukken, de stafchef zou hebben geantwoord dat men „slechts op het teken van de koning wachtte". Direct na de aanslag werd voor alle Jordaanse strijdkrachten de alarmtoe stand afgekondigd. Dit bevel word echter op verzoek van Engeland en de Verenigde Staten ingetrokken, aldus „Die Welt". Advertentie BONSOIR- en NOBELT-PYAMAS Wagenweg 80 t.o. Hazepaterslaan Telefoon 13681 DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE IIAARLEMSCIIE COL'RANT 17 Advertentie (Van een onzer redacteuren) EXCLUSIEF! Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tlp System) Multi-Fill tank f. 2 25 bevat gas voor 1 Jaar normaal gebruik. De Ronson Butron fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman - schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. Allttmmp. tn Struct AJd.: Vtlltom Rikktri Handthöndtrntmtnt N.V. Bturi, Da Amiltrda»

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17