Poolzee warmer? Italië's christen-democraten leveren slag in Florence Indische studenten en partijen veroordelen China's optreden BONN ZIET AF VAN WETTELIJKE ACTIE TEGEN OOSTDUITSE VLAG KELLER voor Terienka costuums Nehroe wordt verweten, dat hij „geen politiek heeft" Frankrijk ziet af van de volgende wereidexpositie 19 Wie zal het strijdperk als overwinnaar verlaten Zege voor premier Segni I ele groepen Nieuwe geest K Russische diplomatenvrouw kreeg berouw van asiel De Chinese penetratie Peking verwerpt het protest van Nieuw Delhi Niemeijer kent de pijproker al 111 jaar lang IJslandse kiezers hebben vertrouwen in coalitie West-Berlijn verwacht moeilijkheden op 7 november DIT IS ONS BEROEMDE VAKGEHEIM! - koffiebonen, omgeven door een dun laagje suiker - O MET VERZEGELD AROMA Veiligheidsraad wordt dit jaar weer niet uitgebreid Nederlander gedood bij twist in Deens café verlichting Amerikaanse onderminister Robert Murphy afgetreden DONDERDAG 2 9 OKTOBER 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Rome) In Florence is het congres begonnen waarvan men ons al maandenlang ver telt, dat het de grootste politieke gebeur tenis is sedert 1948, namelijk dat van de christen-democraten. Gewoonlijk zijn er zoveel stromingen en bewegingen en groe pen, dat er inderdaad wel enige discussie verwacht mag worden. Het is ook moge lijk, dat na het congres enkele ministers zullen aftreden en zelfs zouden we wel eens een heel nieuwe regering kunnen krij gen of ook, omdat het uiterst moeilijk is met de huidige kamer een andere rege ring te vormen dan de bestaande, zal men tot vervroegde verkiezingen moeten be sluiten. Dit alles is mogelijk en wordt daar druk en opgewonden besproken, al geloven wij niet, dat er veel veranderen gaat Het is onmogelijk aan een niet-Italiaans publiek duidelijk te maken, wat er pre cies gaande is. We moeten er ons toe be perken, de voornaamste richtingen aan te geven, na eerst iets te hebben gezegd over de partij als zodanig. Elke politieke par tij heeft leden, die actief deelnemen aan de politiek en leden, die er mee volstaan hun contributie te betalen. Verder zijn er sympathiserenden, die hun stem geven aan een partij zonder er lid van te zijn. In Italië heeft de christen-democratische partij minder dan anderhalf miljoen leden (en is dus kleiner dan de communistische) maar zij krijgt ruim twaalf miljoen stem men. De verhouding tusSen leden en stem men is uiterst ongunstig en stempelt „de Amintore Fanfani grootste partij van het land" tot de par tij der partijlozen. Nog sterker blijkt dit als men het debiet van het partij-orgaan, de „Popoio" vergelijkt met dat van ande re partijbladen. De „Popoio" wordt min der gelezen dan de „Voce Repubblicana", het orgaan van de kleinste, in het parle ment vertegenwoordigde, partij. De mil joenenmassa, die christen-democratisch stemt zonder lid van de partij te zijn heeft niets met het congres en de partijleiding van doen. Wat te Florence samenkomt zijn de in vele honderden „voorcongres sen" gekozen gedelegeerden van de par tijgenóten. Het is een soort spelletje om elk der ruim zevenhonderd gedelegeerden van een etiket te voorzien en reeds van tevoren te voorspellen, welke stroming „winnen" zal. Elke groep geeft andere cij fers en de verschillen zijn zo groot, dat er niets met zekerheid te zeggen valt. Bij het laatste partijcongres was de stro ming „Democratisch initiatief", waarvan Amintore Fanfani de leider was, veruit de sterkste. Vandaar dat Fanfani zowel par tijsecretaris als minister-president werd. Maar in de kamer zitten ook de heren, die gekozen werden door de ruim tien miljoen partijlozen. Daaronder zijn er heel wat die veel behoudender zijn ingesteld dan de niet van sociaal inzicht ontblote Fanfani. Zo kon het gebeuren, dat bij geheime stemming de regering verscheidene keren overstemd werd omdat enige tientallen christen-democraten hun stem aan de op positie gaven. Zonder daartoe gedwongen te zijn, trad Fanfani af en nog voor de daarop volgende ministercrisis was opge lost, verraste hij iedereen door ook als partijsecretaris af te treden. „Democra tisch initiatief" viel daarop in twee groe pen uiteen, waarvan er een de naam „Do- rotei" aannam (omdat hun eerste verga dering werd gehouden in het klooster van Sinte Dorothea) en de andere meestal als „Fanfaniani" wordt aangeduid. Partijse cretaris werd Moro, die in het begin op slechte voet stond met Fanfani (geen won der, aangezien hij Fanfani op het moei lijkste ogenblik in de steek had gelaten) maar nu niet afkerig schijnt te zijn van hereniging der beide groepen. Een deel der „Dorotei" denkt er net zo over en wordt.. „Morotei" genoemd. Maar Fan fani is verder gegaan in zijn ontwikkeling. Hij weet zeer wel, dat zijn beste vrienden het hem indertijd kwalijk hebben geno men, dat hij in zijn ministerie tal van uit gesproken conservatieve ministers had opgenomen. Die fout wil hij niet herhalen. Voor hem is de enige mogelijkheid om Ita lië te behoeden voor een dictatuur (fas cistisch, communistisch of clericaal) en de democratie in dit land te redden gele gen in ingrijpende sociale hervormingen. Vandaar dat Fanfani, veel meer dan naar de „Morotei", kijkt naar de verte genwoordigers van de kleine boeren, de „Coltivatori diretti", naar de mensen van de rooms-katholieke vakbonden, die in de groep „vernieuwing" gevonden worden, naar de „jonge rooms-katholieken", voor wie samenwerking met Nenni (natuurlijk niet met de communisten) niet zonder meer moet worden uitgesloten en ten slot te naar de nog meer linkse groep „Base". Het is mogelijk, dat het Fanfani lukken zal tijdens het congres een eenheid te vormen uit al deze groepen en dan zou hij opnieuw als partijsecretaris uit het strijd perk (zo mag men dit congres gerust noe men) treden. Tégenover hem staat dan de groep der „Dorotei", talrijker dan die der „Fanfa niani", maar misschien een niet zo hech te eenheid. We zeiden al, dat een kleine groep, waartoe Moro zelf behoort, niet al le bruggen met Fanfani wil afbreken Ver der is de rechterflank, waarop deze „Do- (UPI) De verkiezingen voor een nieu we nationale partijraad van de Italiaanse christen-democraten op de partijconven tie in Florence hebben een overwinning opgeleverd voor de huidige gematigde premier Segni. Van de 120 leden voor de raad die gekozen werden behoren 68 tot zijn aanhang. Aan de partijgroeperingen die zijn voornaamste rivaal, de meer links gerichte oud-premier Fanfani steunen, vielen 46 zetels toe. Drie zetels gingen naar de rechtervleugel van minister van Defensie Andreotti, een naar de centrum rechtse factie van oud-premier Scelba en twee naar linkse facties. In totaal telt de raad 144 leden. Elf ervan zijn leden die voor hun leven gekozen zijn of aangewe zen zijn door partij-organen, twaalf leden moeten binnenkort nog gekozen worden door groepen in de Senaat en Kamer. De uitslag voor een zetel waarover gister avond gestemd werd, volgens een zeer in gewikkeld systeem, is nog niet bekend. Partijsecretaris Moro, die premier Segni steunt, vergaarde het grootste aan tal stemmen op hem persoonlijk uitge bracht, Segni was tweede en Fanfani der de. rotei" zou moeten terugvallen indien Fan fani steun krijgt uit het linkerkamp, niet voor alle „Dorotei" aanvaardbaar. Met de groep der „notabelen", vooraanstaande figuren uit de partij, die rechts georiën teerd zijn maar zonder een stroming te vormen elk voor zich hun aanhang heb ben, kan men stellig wel samengaan. De leider van die „onafhankelijken" is Scel ba. Maar dan is er nog een zeer rechtse groep „Lente" geheten, waarvan Andre otti, eenmaal de rechterhand van De Gas- peri, de leider is en waartoe bijvoorbeeld de minister van Buitenlandse Zaken, Pel- la, behoort. Die groep, voor welke samen gaan met de fascisten iets vanzelfspre kends is, wordt door het merendeel der „Dorotei" onaanvaardbaar geacht. Het is onmogelijk te zeggen, wie het con gres zal winnen. Fanfani toont zich erg zelfverzekerd en bereidt misschien een verrassing voor. Maar numeriek lijkt de groep die voort wil gaan met centrumre geringen (dus zonder fascisten, maar ook zonder Nenni) de sterkste. Het enige be zwaar is, dat zulke centrumregeringen niet eer mogelijk zijn, daar noch de so ciaal-democraten, noch de republikeinen zitting willen nemen in een kabinet teza men met de in Italië uiterst conservatieve liberalen. En ook niet met de tot clerica- lisme neigende rechtervleugel van de christen-democraten. Van bijzonder belang is een artikeltje in het Vaticaanse dagblad de „Osservato- re Romano", gewijd aan de „mentors der kerk". In bepaalde christen-democrati sche kringen heeft men er het Vaticaan- een verwijt van gemaakt niet krachtig ge noeg met banvloeken en dergelijke op te treden tegen de communisten. Het pause lijk blad merkt op „die ijver voor anti communistische banvloeken gaat niet hand in hand met even grote ijver voor banvloeken tegen degenen die aan de ar beider zijn loon beknibbelen. En nog nooit heeft iemand zich tot de Heilige Stoel ge wend .om banvloeken uit te spreken tegen de anti-communistische totalitarismen, die evenzeer de kerk vervolgen en even zeer de rechten, de vrijheden en de waar digheid van de menselijke persoonlijkheid belagen." „Ook is ons niet gebleken, zo schrijft het pauselijk blad verder, dat men veel begrip toont voor de meest voor de hand liggende zaak ter wereld, namelijk deze dat men om het communisme als theorie en als sociaal regime *e bestrijden, een andere idee tegenover die idee moet stel len en het dan niet bij praatjes moet la ten. Maar met duidelijke voorbeelden de waarde van die anti-communistische denk wijze moet staven en dit wel in de eerste plaats door een einde te maken aan de onrechtvaardige behandeling van bepaal de groepen, waarin het communisme zijn voedingsbodem vindt". Deze woorden zijn niet alleen een dui delijk voorbeeld van de nieuwe geest, die in het Vaticaan leeft, maar zij zouden ook wel eens de christen-democratische weeg schaal kunnen doen doorslaan naar de zijde van Fanfani. Er zijn onder de chris ten-democraten natuurlijk mensen voor wie wat men in het Vaticaan denkt zwaar der weegt dan de opvatting van de con federatie der industriëlen. Adverten 109.00 J9.00 in de nieuwste kleuren REGENJASSEN vanaf DEMIES en WINTERJASSEN van 49.00 tot 171.00 GEN. CRONJéSTR. 1a-1b 53334 LONDEN (Reuter/AFP) Mevrouw Ni- na Dmitrievna die eind mei politiek asiel in Engeland vroeg, is woensdag met haar vijfjarig dochtertje per vliegtuig naar Moskou teruggekeerd. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken te Londen zei dat het besluit van de Russische volkomen een persoonlijke zaak was. Er is volgens hem geen reden om te veronderstellen, dat zij tegen haar wil ge dwongen was naar Rusland terug te keren. De 35-jarige mevrouw Dmitrievna is de echtgenote van de 38-jarige kapitein Alek- sander Dmitriev, assistent-marine-attaché van de Russische ambassade in Londen, die onder geleide naar Moskou werd ge bracht op de dag dat Nina asiel kreeg. Naar verluidt kwam zij op haar besluit terug na herhaalde telefoonoproepen van haar echt genoot in Moskou. Volgens de Daily Mail zou hij met echtscheiding hebben ge dreigd. NEW DELHI (UPI) Premier Nehrpe zal spoedig de politiek inzake de grens conflicten met China bekendmaken, aldus is in kringen van de Indische congrespar- tij vernomen. Hij heeft de kwestie uitvoe rig besproken met deskundigen van het ministerie van buitenlandse zaken en zijn minister van binnenlandse zaken Govind Ballabh Pant. Pant staat bekend als een gematigd man. Nehroe zou de militaire autoriteiten reeds hebben opgedragen zich met het be stuur in de grensgebieden te belasten en bij alle officieren hebben aangedrongen op waakzaamheid. In geen geval zal hij een compromis sluiten met China voordat de Chinese troepen uit de omstreden gebie den zijn teruggetrokken. De Indische pers levert felle kritiek op hetgeen wordt genoemd „het ontbreken van een politiek" inzake het grensgeschil. Het secretariaat van de Indische com munistische partij heeft dinsdag een bij eenkomst tot donderdag uitgesteld om te trachten de kloof te overbruggen, die in de partijgelederen is ontstaan over de grens- moeilijkheden met communistisch Chi na. De communistische fractieleider in de Tweede Kamer, Dange, en diens plaats vervanger Gopalan beiden hebben vori ge week het Chinese optreden aan de grens veroordeeld waren maandag niet aanwezig op een bijeenkomst van het partijsecretariaat. Advertentie BOMBAY (Reuter/UPI) Indische stu denten hebben maandag te Kolhapoer in de staat Bombay 'n protestmars gehouden te gen 't binnendringen van Chinezen" in In dia dat geleid heeft tot de dood van 10 leden van de Indische politie in Ladakh. Stu denten in de hoofdstad van Kerala, Tri- vandrum, zün maandag uit protest tegen de „Chinese agressie" weggebleven van colleges en practica. Vele van de stakende studenten behoren tot de onder communis tische leiding staande studentenvereniging. Het algemene bestuur van de linkse so cialistische partij, die in de oppositie is, heeft er bij de regering op aangedrongen „de gebieden te bevrijden, die China heeft bezet". Het bestuur dringt aan op een krachtiger politiek in de Himalaja. Ver scheidene Indische kranten verlangen een duidelijke verklaring van premier Nehroe over zijn politiek jegens communistisch China. Het bestuur van de socialistische Pradja- partij in Bihar heeft er voor gepleit dat de regering er op staat dat China het Indisch gebied ontruimt. Deze eis dient kracht te worden bijgezet door „krachtige militaire actie". De redelijke houding van India wordt kennelijk uitgelegd als zwakheid, aldus het bestuur van deze partij die de krachtigste oppositiegroep in het federale parlement is. Op een massa-bijeenkomst te Achmed- abad, georganiseerd door de rechtse Swa- tantra-partij, de Pradja-partij en de revo lutionaire communisten, is de Chinese aan val op een grenspost in Ladakh veroor deeld. Het jongste incident heeft volgens politieke waarnemers te New Delhi tot een scheu ring geleid in de Indische communisti sche partij. De communistische „re bellen" eisen een „nationalistischer" be leid tegenover de huidige officiële houding van „onpartijdigheid" t.a.v. het Indisch- Chinese grensgeschil, waarbij wordt aan gedrongen op onderhandelingen tussen In dia en China. De nationalistische vleugel in de partij steunt premier Nehroe bij zijn eis. dat de Macmahon-linie in het Noord oosten onbetwistbaar India's grens is. NEW DELHI (Reuter) China heeft India meegedeeld dat zeven van de zeven tien leden van de Indische grensbewaking, die volgens eerdere berichten bij een grensincident in Oostladakh gedood zou den zijn, zich levend in handen van de Chi nezen bevinden. Verder heeft China mee gedeeld, dat de lijken van negen Indiërs zijn gevonden. Dit zou betekenen, dat er nog één Indiër vermist wordt Verder zijn er nog drie Indiërs, die de dag vóór het in cident gevangen zijn genomen, in Chinese handen. Billijk PEKING (Reuter) Het Chinese minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de In dische lezing van het incident in Ladakh van vorige week verworpen. China is be reid de tien Indiërs die het gevangen heeft, in vrijheid te stellen. China beschuldigt India van schending van de status quo op vele plaatsen. Het spreekt de hoop uit dat India „zich voortaan zal onthouden van woorden en daden die de betrekkingen schade, opdat een billijke regeling van het grensgeschil kan worden bereikt". Destructief WASHINGTON (Reuter/AFP) De Ver enigde Staten, Australië en Nieuw-Zee- land hebben verklaard, dat het „destruc tieve geweld" van communistisch China in Azië en de dreiging van een „bevrijdings oorlog" tegen Formosa een ernstige bedrei ging van de wereldvrede blijven betekenen. De drie'landen vèrTclaarden dit in eén com muniqué dat te Washington werd uitge geven na hfloop van de jaarlijkse nijeen- komst van de ministerraad van de ANZUS. het bondgenootschap van de drie landen in het gebied van de Stille Oceaan. De New York Herald Tribune prijst Neh roe omdat hij zijn bondgenoten blijft be zweren het Chinese geweld niet met ge weld te beantwoorden „omdat dit ver bo ven India's macht zou gaan". De Britse „News Chronicle" verwacht echter dat de situatie als gevolg van deze houding van Nehroe verder zal verslechteren. De beroemdste van alle Niemeijer tabakken is Voortrekkers. Een bijzonder lichte, geurige melange van maar liefst 16 kostelijke soorten tabak 1 «Sr* wm»* f REYKJAVIK (Reuter-UPI) De IJs landse sociaal-democratische partij en de onafhankelijken die het land in de afgelo pen elf maanden samen bestuurden, heb ben hun gemeenschappelijke meerderheid in het parlement vermeerderd, zo blijkt uit de eindcijfers van de algemene ver kiezingen die zondag en maandag op IJs land zijn gehoüden. In Reykjavik ziet men deze uitslag als een blijk van vertrouwen in de sociaal-democraten die, met steun van de onafhankelijken, de macht kre gen. De beide partijen bezitten tezamen 33 van de 60 zetels, waarvan 9 voor de so cialisten (15,2) en 24 voor de onafhanke lijken (40,7). Verdere cijfers: progressie ven (25,7 percent) 17 zetels en communis ten (16 percent) 10 zetels. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse kabinet heeft besloten niet via een wettelijke regeling maatre gelen te nemen tegen het hijsen van de regering te Bonn zal ten deze overeen- regering te Bonn zal ten deze oovereen- komsten met de Westduitse deelstaten sluiten over het optreden der politie tegen de communistische vlag. De vorige week gingen er stemmen op om een speciale wet te maken, die het hijsen van de Oostduitse vlag zwart- Advertentie Hierdoor blijft het fijne aroma „gevangen" tot U er van gaat genieten. Aan de boon ruikt U weinig, maar zodra U de behaaglijke geur van versgemalen Alex Meyer's koffie opsnuift, dan weet U het: dat wordt een feestelijk kopje koffie. En... bovendien hebt U minder koffie nodig bij het zetten. ALEX MEYER Co. N.V. - POSTBUS 183 - AMSTERDAM - TEL 241401 -240574 NEW YORK (Reuter, AFP) De spe ciale politieke commissie van de UNO- Assemblee heeft woensdag voor het vier de achtereenvolgende jaar besloten, po gingen om tot uitbreiding van het leden tal van de Veiligheidsraad, de Economi sche en Sociale Raad en het Internationale Gerechtshof te komen tot de volgende zit ting uit te stellen. De verhouding was 47 stemmen voor, 25 tegen en tien onthoudin gen. De Sovjet-Unie wil van 'n herziening van bet Handvest die voor een dergelijke uitbreiding noodzakelijk is niet weten zolang de Chinese volksrepubliek niet tot de UNO is toegelaten. Volgens mededeling van een Noorse wetenschappelijke expeditie, die in de afgelopen winter in de wateren rond Jan Maaien-land opereerde, is het water daar tot op een diepte van circa 100 meter 2 graden Celsius warmer geworden. Men stelde vast dat de zee tussen Jan Maaien- land en de oostkust van Groenland vrij van ijs was en dat de ijsbarrière bij Groenland een kwart was geslonken Ook constateerde men dat de visrijkdom van die wateren belangrijk was toege nomen. De reden voor het warmer worden van dat gedeelte van de Poolzee wordt onderzocht KOEGE (UPI) De negentienjarige Nederlandse zeeman Hendrik Schols is dinsdagavond bij een gevecht in een café te Koege, Denemarken, gedood. Zijn schip, de „Velox" uit Groningen, liep gisteravond laat Koege binnen. Met enke le vrienden ging Schols nog een borrel drinken. In het restaurant „Landsbyen" zou hij een meisje hebben lastig gevallen en haar 20-jarige vriend in, het gezicht hebben geslagen. De Deense jongeman sloeg Schols neer en verliet met het meis je het restaurant. rood-geel met hamer, passer en arenkrans in de Bondsrepubliek strafbaar zou stellen, ingegeven door de ongeregeldhe den te West-Berlijn, waar Oostduitsers be gin oktober op spoor- en tramstations, die zij technisch beheren hun vlag hesen. Tegen het einde van de vorige week rees in West-Duitsland verzet tegen een wet telijke regeling, te meer toen de minister van Binnenlandse Zaken Schroder zich daarvan een tegenstander toonde. Schro der zei dat bij het weren van de commu nistische vlag geen wetten of politiemaat regelen gebruikt moeten worden. Het gaat zijns inziens hierbij in de eer ste plaats om de politiek morele houding van de Westduitse bevolking. Het minis terie van Buitenlandse Zaken te Bonn was evenwel voor een wettelijke regeling om dat zijns inziens dan pas duidelijk zou wor den waaraan de Westduitse diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in het buitenland zich hebben te houden. Netelige kwestie Bonn verkeert hierbij in een bijzonder moeilijke positie. Vaardigt men een wet uit dan dreigen zeker moeilijkheden bij Europese of wereldkampioenschappen in meer dan twintig takken van sport, waar bij West-Duitsland dan als de enige verte genwoordiger van geheel Duitsland zou kunnen optreden. Voorts zou het tot moei lijkheden kunnen komen bij tentoonstel lingen in binnen- en buitenland, bij zee- en binnenvaart en dergelijke. Nu Schroder van een wettelijke regeling heeft afge zien, dreigt evenwel het gevaar dat de Westduitse bondgenoten het bestaan van de West-Oostduitse tegenstellingen minder serieus zullen nemen. In hoeverre een ak koord tussen Bonn en de deelstaten over politiemaatregelen tegen het hijsen van de Oostduitse vlag in de Bondsrepubliek het Westduitse prestige in dit geval kan verhogen, is onduidelijk. Men moet vre zen dat de Oostduitse communisten in de ze kwestie een winstpunt op het propagan distische vlak hebben kunnen boeken Te West-Berlijn vreest men op 7 novem ber de dag van de herdenking van de Russische revolutit in 1917 opnieuw vlagincidenten. Reeds is van Oostduitse zijde gezegd dat men op die dag zeer ze ker de Oostduitse vlaggen op de stations in West-Berlijn zal hijsen. Op het politieke vlak wordt de kwestie Berlijn op deze wijze toch weer op de voorgrond geplaatst, wat men van weste lijke zijde juist tracht te vermijden. Frankrijk ziet er, bij nader inzien, van af zijn kandidatuur te stellen voor de twee de wereldexpositie na de oorlog in 1964. De Franse regering was over deze kwestie in twee kampen verdeeld, maar tenslotte hebben de anti's onder leiding van de mi nister van Financiën Antoine Pinay toch gezegevierd. De kosten van de voorberei ding waren op 140 miljard franc of ruim een miljard gulden geschat Het Belgische voorbeeld heeft afgelopen zomer misschien weliswaar aangetoond, dat zelfs zo'n astronomisch bedrag uit en treegelden en.vooral uit de toeneming van het buitenlandse toerisme te dekken valt. Minister Pinay, die zijn pappenheimers kent heeft tegenover zijn collega's echter zijn vrees te kennen gegeven, dat een we reldexpositie de Franse winkeliers en han delaars hun prijzen nog verder zou doen opjagen. Zijn saneringsplan voor de eco nomie dreigt da.i te mislukken. De minis ter van Opbouw Sudreau heeft voor zijn departement de bezwaren tegen een Fran se Expo nog eens onderstreept met de op merking, dat het sociaal gesproken voor lopig niet gerechtvaardigd is arbeiders tentoonstellingspaviljoens te laten bou wen zolang honderdduizenden landgeno ten nog geen ordentelijk dak boven hun hoofd hebben. Ofschoon Parijs als kandi daat voor de volgende Expo waarschijn lijk door geen enkele andere stad ter we reld geslagen had kunnen worden, heeft Frankrijk van deze eer niettemin vrijwil lig afstand gedaan. (Reuter) Oostenrijk is de enige andere kandidaat. Het heeft voorgesteld de ten toonstelling bij Wenen te houden. Advertentie ZIJLSTRAAT «3 - TEL. IS778 HAARLEM WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, belast met politieke aangelegen heden, Robert Murphy, heeft besloten af te treden ondanks een persoonlijk beroep van Eisenhower om aan te blijven. Het Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat president Eisenhower „met diep leed wezen doch met volledig begrip" de ont slagaanvrage van Murphy heeft aanvaard. Murphy was de derde man op het „State Department". Hij zal te New York een functie in de particuliere industrie aan vaarden. Murphy, aan wiens opvattingen veel waarde werd gehecht, was een van de be langrijkste adviseurs van Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken. Her ter, in de Berlijnse en Duitse crises. Hij heeft bijgedragen tot vrijwel elk belang rijk besluit dat in de afgelopen vijftien jaar werd genomen. Sedert de eerste dagen van de jongste wereldoorlog werkte hij nauw samen met Eisenhower. Hij nam deel aan de Italiaan se wapenstilstandsonderhandelingen en werd aan het eind van de oorlog Ameri kaans politieke adviseur voor West-Duits land met de rang van ambassadeur. In juli van het vorig jaar trad hij op als persoonlijk vertegenwoordiger van Eisen hower in Libanon.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19