Initiatief tot samenwerking zou worden genomen DEMI'S-KOSTUUMS MANTELS-JAPONNEN Meer intensieve samenwerking op tal van gebieden nodig Panda en de meesterkok betaling v.a. per week HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Zccli ió het zo J Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Koude nacht Si DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 2 KLEINE VRIJHANDELSZONE EN DE EEG met minder werk de mooiste glans Drie percent premielening Dordrecht Finland en de Kleine Vrijhandelszone U.S. Steel leed enorm verlies Benelux-bijeenkomst in Maastricht ANTI BIOTICA De staalstaking Regering vraagt om bekorting uitstel De Europese houtmarkt OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Concentratie bij verzekeringsmijen Tanger wordt vrijhaven In diplomatieke kringen in Parys is dinsdag verklaard, dat Denemarken en Zwitserland een beroep op de Europese Economische Gemeenschap willen doen om de besprekingen over een Europese vrijhandelszone te hervatten. Dit beroep zou worden gedaan als de zeven landen van de voorgenomen kleine vrijhandelszone (Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Portugal, Zwitserland en Oostenrijk) hun overeenkomst zouden hebben gesloten. Men verwacht dat de oproep zal vragen om heropening van de besprekingen over een zelfde soort Europese vrijhandelszone als waarover men het in 1958 niet eens kon worden. Volgens deze Paryse diploma tieke kringen zouden de zeven er de nadruk op willen leggen dat zij bereid zynj regelingen met de Euromarkt te treffen, op dezelfde manier als waarop zij de onder linge praktische moeilijkheden hebben overwonnen. Een woordvoerder van de Deense rege ring heeft evenwel tegengesproken, dat Denemarken het initiatief voor een be roep op de zes wil nemen, hetgeen overi gens niet wilde zeggen dat Denemarken niet gaarne een regeling voor de zes en de zeven zou zien. Prof. Walter Hallstein, de voorzitter van de E.E.G.-commissie, verklaarde op een persconferentie in Bonn, dat de moei lijkheid van een „brug" tussen de „zes" en de „zeven" is, dat niemand in staat schijnt te zijn om op „niet figuurlijke wij ze" te zeggen wat die „brug" is. Men heeft geopperd dat de „brug" de vorm zou moeten hebben van overeenkomsten tussen de individuele regerjngen, doch dat is geen afdoend antwoord. „Wij zullen moeten wachten tot we weten hoe het ver drag van Stockholm (voor een kleine vrij handelszone) er uit ziet", aldus prof. Hall stein. Prof. Walter Hallstein, heeft verder ver klaard het onwaarschijnlijk te achten dat Euratoom en de Europese Kolen en Staal gemeenschap met de E.E.G. zullen sa mensmelten. Althans niet in de onmiddel lijke toekomst. Zo'n fusie zou waarschijn lijk alleen plaats hebben na rechtstreekse Europese verkiezingen voor een E.E.G.- parlement, een verkiezing die nog wel verscheidene jaren op zich zal laten wach ten. Op een conferentie voor de buitenland se pers zei hij dat de E.E.G. in de eerste plaats een politiek orgaan is. „Het is geen fusie van de activiteiten van privé- ondernemers, maar een fusie van activi teiten van regeringen op handelsgebied. De ministers van Buitenlandse Zaken overwegen al hoe zij hun afzonderlijke be leidslijnen van de buitenlandse politiek kunnen coördineren." Vakbondsvertegenwoordigers uit de ze ven landen van de voorgestelde „kleine vrijhandelszone" hebben op een bijeen- Advertentie Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm grote doos 58 ct reuze bus 115 ct 'n Erdal produkt, dus goed! Naar wij vernemen zal de gemeente Dordrecht bij de Amsterdamse Bank de gelegenheid openstellen in te schrij ven op een 3 percent 40-jarige premie obligatielening, groot maximaal nominaal 20 miljoen gulden, in stukken van nomi naal 100 gulden. Van deze lening zal per geplaatste nominaal f 1 miljoen op 15 ja nuari 1960 één premietrekking plaats heb ben, waarbij ter aflossing zullen worden aangewezen 1 obligatie met 150.000 gulden, 7 obligaties elk met 500 gulden en 2 obli gaties elk met 250 gulden. In de jaren 1961 tot en met 1999, tel kens op 15 december, zullen verder 250 obligaties a pari worden uitgeloot. Bij overtekening van de lening zal voor elk miljoen, dat de gemeente Dor drecht meer accepteert, dezelfde uitlotings- regeling gelden. Voor elk miljoen méér dus méér premies. Versterkte of buitengewone aflossing zal op of na 15 december 1969 te allen tijde zijn toegestaan en wel in bedragen van 25.000 of veelvouden daarvan, met dien verstande, dat zodanige aflossingen in de periode van 15 december 1969 tot en met 14 december 1974 slechts zullen kunnen ge schieden tot de koers van 101% en daarna gedurende de gehele verdere looptijd van de lening slechts tot de koers van 101. Deze aflossingen zullen in mindering komen van de laatste aflossingstermijnen. De obliga ties zullen na 1 januari 1960 kunnen wor den omgewisseld tegen stukken van 1000 Alle eventuele belastingen op de rente als zodanig komen ten laste van de gemeente Dordrecht. De lening zal gedeeltelijk wor den gebruikt ter consolidering van kas geldschuld. De uitbetaling van de premies zal om fiscale redenen aan het eind van volgend jaar geschieden. komst te Stockholm de instelling van een raadgevend lichaam voorgesteld, waarin afgevaardigden van werkgevers en werk nemers uit de aangesloten landen zitting zouden moeten hebben. LONDEN (UPI) De Russische vice- premier Mikojan heeft tijdens zijn bezoek aan Finland te kennen gegeven, dat zijn land geen bezwaar zal maken tegen nau were aansluiting van Finland bij het klein vrijhandelsgebied, zo bericht de corres pondent van de Britse Financial Times uit Helsinki. Rusland verwacht echter, dat Finland de verplichtingen van de nieuwe handelsovereenkomst met de Sovjet-Unie volkomen nakomt. De Finse minister van Financiën, Pauli Lehtosalo, heeft op de bijeenkomst van de Algemene Overeenkomst betreffende Han del en Tarieven te Tokio gezegd, dat Fin land nauwere aansluiting zoekt bij de Europese economische groeperingen en vooral bij de Scandinavische landen (die zich willen aansluiten bij het klein vrij handelsgebied). De minister maakte ech ter tevens duidelijk, dat zijn land vanwe ge zijn neutraliteitspolitiek daarbij echter geen politieke implicaties kan aanvaar den. De United States Steel Corporation, de grootste staalproducente in de Verenigde Staten, heeft medegedeeld dat over het derde kwartaal van dit jaar een verlies is geleden dat groter was dan in enig ander kwartaal in de geschiedenis van de onderneming. Het netto verlies bedroeg S 31.135.000 tegen een netto inkomen van 74.923.000 in het derde kwartaal van 1958. Ondanks het ongunstige derde kwartaal is over de eerste negen maanden van dit jaar een netto winst behaald van 223.813.000 tegen een winst van 210.574.000 in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. De onder neming heeft het normale kwartaaldivi dend van 75 dollarcent per gewoon aandeel gedeclareerd. Advertentie PRACHTIGE N A3 AARSCOLLECTIE enz. f2.- Wij berekenen geen rente Absoluut contantprijzen 3ANSSTRAAT 63 - HAARLEM (Van onze Limburgse correspondent) Op een Benelux-bijeenkomst te Maas tricht hebben de secretaris-generaal van de raden der Nederland-Belgisch-Luxem burgse douane-overeenkomst dr. C. A. D. baron Van Lynden en de Belgische minis ter Vanaudenhove gesproken. Eerstge noemde gaf een overzicht van de huidige stand der economische samenwerking tus sen de Beneluxlanden, waarbij hij liet uit komen. dat na de institutionele opbouw der organen voor de Benelux, waarbij reeds enkele belangrijke samenwerkingen konden worden verwezenlijkt, thans de aandacht gericht is op het maken van in ternationale regelingen en overeenkom sten van praktische samenwerking. De Belgische minister Vanaudenhove heeft het vooral gehad over de Europawe gen in Beneluxverband, welke na het ak koord van Genève in 1950 gegroeid is ook in Benelux-verband, omdat in dit gebied belangrijke internationale wegen kruisen. In 1958 bedroeg het ruilverkeer binnen de grenzen van Benelux 25 a 30 miljard francs, terwijl het Beneluxruilverkeer met de landen daarbuiten tienmaal hoger lag. Een derde van dat ruilverkeer ge schiedde met de drie grote partners in de gemeenschappelijke markt: Duitsland, Frankrijk en Italië. Dit betekent, dat het handelsverkeer binnen de Beneluxlanden en het Benelux-handelsverkeer met de DE Romeinse legers schijnen in het al gemeen weinig te zijn aangetast door ziekten als tyfus, paratyfus, buikloop e.d. onaangenaamheden. Dit verschijnsel is voor onderzoekers van de historische geneeskunde juist daarom zo opvallend, omdat deze infectieziekten ten tijde van de Romeinse veroveringstochten algemeen verbreid waren in de landen rond de Middellandse Zee en in Klein- Azië. Het zou dus in de reden hebben gelegen, dat ook de Romeinse legioenen herhaal delijk door deze ziekten zou den zijn aangetast. Maar zoals gezegd, dit is ver houdingsgewijs weinig voor gekomen en de Amerikaanse medicus Gardner vond dit verschijnsel belangwekkend genoeg voor een gedegen studie. Daarbij stuitte hij op een leger order van Julius Caesar, die beval dat de Romeinse troepen geproviandeerd moesten worden met speciale wijnsoorten. De zin van dit bevel ontdekte Gardner enkele jaren geleden, nadat hij talrijke Italiaanse wijnsoorten terdege had, onderzocht, waar bij het dat zult u wel willen aannemen minder ging om te proeven, dan om het doen van proefnemingen. En bij die proef nemingen was aan het licht gekomen, dat verschillende van die wijnen anti-biotische werking hadden! Hiermee willen we zeker niet beweren dat Caesar de geneeskunde van zijn tijd tweeduizend jaar vóór was. Proefondervindelijk zal destijds wel be kend zijn geweest, dat bepaalde wijnen een heilzame uitwerking hadden en Cae sar heeft zich deze empirische wetenschap te nutte gemaakt. De anti-biotische werking van verschei dene geneesmiddelen uit vroeger tijd is in de laatste jaren trouwens proefonder vindelijk vastgesteld. Van de in 1611 door de botanicus Matthiolus opgegeven plan ten die voor wondbehandeling konden worden aangewend, bleek na onderzoek ?s deel bestanddelen te bevatten die thans tot de anti-biotica worden gerekend. We zouden kunnen zeggen, dat we er als het ware midden in zitten, maar het nooit hebben geweten. (Dat komt ervan als je de ervaring van talloze voorgeslachten min achtend terzijde legt!) De Oostindische kers blijkt bij voorbeeld in haar bladeren een anti-bioticum te ont wikkelen, waardoor de ver wekkers van tyfus, para tyfus, bacteriën die ingewandsziekten veroorzaken en pneumokokken in het laboratorium worden verlamd en gedood. En van de sterrekers, die in kruidboeken altijd warm is aanbevolen en waarvan ook onze oude huishoudster verzekerde, dat ze „zo gezond" was, is thans wetenschappe lijk vastgesteld dat zij anti-biotica bevat. Zij blijkt die zelfs in gasvormige toestand te ontwikkelen. Professor Winter, die met zijn assistenten Vz ons sterrekers, met olie en zout toebereid, aan het ontbijt ver orberde, stelde vast dat de bacterie-rem mende werking van dit ontbijt ongeveer 150 uur duurde. (Gelukkig, dat het geen merkartikel is, anders hadden we dit nooit in deze advertentiestijl kunnen zeggen). U begrijpt wel, dat we het bij de sterre kers niet laten? Dan de volgende keer verder. H. Pétillon (Nadruk verboden) landen daarbuiten respectievelijk verdrie voudigd en verdubbeld is, vergeleken met 1948. De groei van het motorisch wegver keer hield gelijke tred, niet alleen wat goe deren- maar ook wat personenvervoer be treft. De Belgische christen-democraat Van Cauwelaert heeft namens de commissie voor buitenlandse vraagstukken van de raad een rapport over het verslag opge steld. Over de NAVO merkt dit rapport- Van Cauwelaert nog op, dat de laatste tijd officieel niets meer wordt gehoord over het Franse voorstel een politiek directo rium van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Doch het feit dat onlangs bij belangrijke gebeurtenissen eerst Enge land, Frankrijk en Duitsland door Ameri ka werden ingelicht en pas later de an dere NAVO-landen, doet de vraag rijzen of dit directorium, waarvoor Van Cauwe laert niets voelt, ter sluiks tot stand zal komen. Instelling nieuw coördinerend orgaan De interparlementaire Benelux-raad zal op de komende vergadering een voorstel bespreken dat nauw verband houdt met de klacht van Van Cauwelaert over de late in diening van het verslag der regering. Het voorstel, afkomstig van de Nederlandse socialistische afgevaardigde Burger vraagt om instelling van een administra tief orgaan, dat het contact kan onderhou den tussen de drie Benelux-regeringen on derling en tussen de regeringen en de In terparlementaire Raad. Er bestaat name lijk wel een secretariaat-generaal dat op administratief terrein de activiteit van een aantal Benelux-instellingen coördineert, doch er is geen orgaan voor andere kwes ties, zoals de culturele toenadering, de sa menwerking op het gebied der buitenland se politiek en dat van de eenmaking van het recht. Het op te richten secretariaat zou in deze lacune moeten voorzien. De buitenlandse politiek De regeringen van Nederland, België en Luxemburg zijn zich bewust van de nood zaak hun buitenlandse politiek te coördi neren, om elkaar te kunnen steunen en een gemeenschappelijk front te vormen als dat nodig is, aldus een verslag van de re geringen der Beneluxlanden aan de Raad gevende Interparlementaire Beneluxraad, dat vrijdag en zaterdag door de Raad zal worden besproken, op een vergadering in Luxemburg. Er bestaat tussen de drie regeringen geen enkel verschil van mening over de politiek die gevolgd moet worden ten op zichte van de grote internationale pro blemen, zoals de Europese integratie, de veiligheid van het westen, het Duitse vraagstuk, de ontwapening en de betrek kingen met het Sovjet-blok. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. C. 3. OERLEMANS Med. gedipt, haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF 40589 29. Met zijn tuinschaar knipte Panda nu een kabeltouw in korte stukjes. „Mijnheer Moutarde doet toch wel rare dingen in het eten," peinsde hij zorgelijk. „Ik hoop maar dat dit goed afloopt." Plots werd hij op geschrikt door een krassende stem vlak achter hem. Het was de bejaarde piraat, die voldaan knikte en sprak: „Nu snap ik het! Dat is zeker voor de soep, he?" „Hè eh... w-wat bedoelt u?" stamelde Panda. De oude wees op het touw en zei: „Dat is natuurlijk om de soep te binden. En nu begrijp ik ook, waarvoor je ijzer roest nodig had. IJ zei, dat is goed.' Dat zet bloed aan! Ja ja, ik geloof, dat die baas van jou nog niet zo'n slechte kok is!" Nee,eh ik bedoelja aarzelde Panda „Ik eh heb ook nog drie kilo buskruit nodig" „Kom maar mee," zei de zeerover. „Daar kan ik je wel aan helpen.' ',,U hebt nogal veel ver stand van voedsel," zei Panda. „Weet u ook, waar buskruit goed voor is?" „Ze ker," kakelde de zeeman. „Dat verruimt de bloedvaten. Bovendien past het uitste kend bij het opvliegend karakter van de kapitein." Panda stapte naar de kombuis. Dit gesprek had hem weer nieuwe hoop gegeven; maar deze ging helaas spoedig op in rook. En wel in de giftige rook, die opsteeg uit Maitre Moutardes kookpan. Bij het hof van appèl, dat de stakende vakbond van arbeiders in de staalindus trie zes dagen uitstel verleende van het dwangbevel om het werk te hervatten, heeft het ministerie van Justitie een tegen eis ingediend. De Amerikaanse regering vraagt de rechter het verleende uitstel te bekorten tot donderdagmiddag twaalf uur, (dat is 18.00 uur Nederlandse tijd) en de vakbond te vragen voor die tijd zijn ver weer in te dienen. Een en ander heeft ten doel de toepassing van de Taft-Hartley- wet te bespoedigen. Conrad Cooper, leider van de werk geversdelegatie, heeft meegedeeld dat met goedvinden van David McDonald, de voor zitter van het vakverbond van metaal arbeiders, de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract donderdagmiddag zullen worden hervat. Ten gevolge van de Amerikaanse staal- staking heeft General Motors opnieuw 11.000 arbeiders op wachtgeld geplaatst. Hierdoor is het totaal der arbeiders van de automobielindustrie die door de staal- staking zonder werk zijn gestegen tot 125.000. Tijdens de 17de zitting- van de hout commissie van de E.C.E. (Economische Commissie voor Europa van de V.N.), die onlangs in Genève is gehouden, bleek de opvatting te bestaan dat het hoge niveau van activiteit op de Europese houtmarkt waarschijnlijk ook in 1960 gehandhaafd zal kunnen blijven. Op haar 16de zitting in oktober 1958 had de commissie de invoer van ge zaagd zacht hout in West-Europa voor 1959 geraamd op omstreeks 3.67 miljoen standaard. Deze raming is echter te con servatief gebleken en is nu 200.000 stan daard hoger gesteld daar zowel België, De nemarken, West-Duitsland. Engeland als Nederland hun oorspronkelijke raming hebben overschreden. De commissie is tot de bevinding geko men dat de exportlanden in de gestegen vraag hebben kunnen voorzien en dat het aanbod uit alle bronnen waarschijnlijk voldoende is om de gestegen behoefte te dekken. Het grootste deel van het hout is geleverd door Oostenrijk, Finland, Zwe den en de Sovjet-Unie, welke landen dit jaar naar verwachting 3,43 miljoen stan daard hout van de verwachte betere Euro pese invoer van 4,26 miljoen standaard zullen leveren. Advertentie Doelstraat 39 - Haariem - Tel. 15232 „FESTO" SCHUURMACHINES Eind september heeft de Amsterdamse Assurantie Associatie De Koepel n.v. een bod gedaan op de aandelen der n.v. Brand gevaar Maatschappij. Inmiddels zijn al deze aandelen ter overneming aan De Koe pel aangeboden, zodat eerlang naast de gehele aandelenkapitalen van de Assuran tie Compagnie te Amsterdam van 1771 n.v., de Brandmaatschappij te Amster dam van 1790 n.v. en de Amsterdamse Zee- en Brand Assurantie Maatschappij van 1820 n.v. ook het kapitaal van de n.v. Brandgevaar Maatschappij, opgericht in 1822, volledig in handen van De Koepel zal zijn. Een klein gedeelte van de aandeel- houdeis der n.v. Brandgevaar Maatschap pij heeft gebruik gemaakt van de door De Koepel geschapen gelegenheid, hun aande len te verwisselen in aandelen De Koepel. Met het oog hierop was een uitbreiding van het geplaatste kapitaal van De Koe pel noodzakelijk; van f 1.638.500 is dit ge bracht op 1.675.000. Officiële kringen in Tanger hebben verklaard, dat de Marokkaanse regering besloten heeft van Tanger een vrijhaven te maken. Er is een speciale commissie ingesteld om een studie te maken van de voor de haven nodige uitrusting; de haven zal worden uitgebreid en met het achterland worden verbonden. Verboden. Finlands laatste onderzeeboot, de Vesikko, die sedert het einde van de oorlog op het droge heeft gelegen, zal dezer dagen als oudroest verkocht wor den. Volgens het vredesverdrag met Rusland mag Finland geen onderzee boten hebben. Psychologisch. Achttien studentenvereni gingen in Oxford hebben besloten Zuid- afrikaanse goederen te boycotten uit protest tegen de rassendiscriminatie- politiek van Zuid-Afrika. Men ver klaarde te beseffen dat het economi sche effect van de boycot klein zou zijn, maar zij zou een „psychologische slag" zijn voor de Zuidafrikaanse regering. Veroordeeld. De kapitein en de machinist van de Nijlstomer „Dandarah", die op 8 mei verongelukte, zijn door een recht bank te Kalioub tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. De „Dandarah" was overladen toen het tijdens een ple- ziervaart dichtbij zijn einddoel verging. Daarbij kwamen 81 personen om het le ven. De Egyptische regering heeft be paald dat aan de nabestaanden een schadeloosstelling ten bedrage van to taal 320.000 Egyptische ponden moet worden uitgekeerd. Paus. Paus Joannes XXIII ondervindt eni ge hinder van een reumatische aandoe ning in een been, maar zijn algemene gezondheid lijdt daaronder niet. Het viel tijdens de massa-audiëntie van woensdag in de Sint Pieter op dat de Paus van de ^„sede gestatoria" gehol pen moest worden. Hervorming. Vrijdag zal in de Duitse stad Worms waar Maarten Luther zijn stel lingen verdedigde voor keizer Karei V een nieuw kerkgebouw in gebruik wor den genomen. Op de plaats van de kerk verdedigde Luther in 1521 voor een kerkelijke rechtbank de theses waar mee de Hervorming haar beslag kreeg. Het vorige kerkgebouw werd in 1945 tijdens een luchtaanval vernield. Dank zij hulp van over de gehele wereld is het gebouw herrezen. Ds. Martin Nie- möller zal de ingebruikneming voorzit ten. Van boven. Nabij Toccoa, in de Ameri kaanse staat Georgia, heeft men een blok ijs van achttien kilo aangetroffen dat uit de lucht gevallen is. Bij een analyse van de ijsmassa is geconsta teerd dat ze gevormd is uit chloorvrij water. Maandag is nabij het Italiaanse dorp Acaia een blok ijs van dertig kilo uit de lucht gevallen, eveneens zonder dat men de herkomst kon vaststellen. Illegaal. Een Turks gerechtshof heeft een van die vier Amerikaanse sergeants, die sinds augustus van dit jaar wegens il legale geldtransacties in Izmir (Smyr na) gevangen worden gehouden, op borgtocht vrijgelaten. De voorwaarde is dat hij Turkije niet mag verlaten. Vrijwilligers. In Italië staken de bakkers knechten twee dagen wegens vertra ging in de besprekingen over een nieuw arbeidscontract. De actie wordt ge steund door vakbonden van alle rich tingen. In de bakkerijen werken nu vrijwilligers. Monument. De weduwe van de vroegere Duitse veldmaarschalk Erwin Rommel en zijn zuster Lucie zijn woensdag .te Al Alamein (in Egypte) met 350 vroe gere leden van het „Afrikakorps" aan wezig geweest bij de onthulling van een Duits oorlogsmonument. Het monu ment, in de vorm van een woestijnfort, is gebouwd boven grafkelders waarin de lijken van 4.200 bij Al Alamein ge sneuvelde Duitsers zijn bijgezet. Voor de onthulling hadden functionarissen van de Westduitse ambassade in Cairo kransen gelegd op de nabijgelegen Britse en Italiaanse oorlogsmonumen ten. Afgewezen. De advocaten van Podola, de Canadees van Duitse afkomst die in Londen ter dood veroordeeld is heb ben een nieuw beroep gedaan op de mi nister van Binnenlandse Zaken, Butler, die namens de koningin het gratierecht uitoefent. Een verzoek van Podola bij het Hogerhuis in beroep te mogen gaan, is reeds afgewezen. De datum van de terechtstelling is bepaald op 5 novem ber. Resten. Aan de kust van de Stille Oceaan in midden-Japan zijn menselijke been- derresten gevonden die 100.000 tot 200.00 jaar oud moeten zijn. De vondst, die van grote betekenis wordt geacht, omvat zes fragmenten van schedelbeenderen. Vendetta. In Palermo (Sicilië) is maan dagavond een dubbele vendetta (bloed wraak) moord gepleegd. De daders zijn voortvluchtig. De vete tussen de fami lies Pecoraro en Lorello dateert reeds van 1901. Niemand weet meer naar aan leiding van wat zij ontstond en hoe veel slachtoffers zij heeft geëist. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht kwamen er in onze omgeving grote verschillen in het weer voor. Zo meldde Eelde een temperatuur die even beneden het vriespunt lag, ter wijl tegelijkertijd het kwik in Leeuwarden op 8 graden boven nul stond. In vrijwel 't gehele land was het toen windstil, maar plaatselijk aan de kust van Holland en Zeeland kwamen harde tot stormachtige winden voor. Deze werden veroorzaakt door een randstoring van een depressie voor de Noorse kust. De laatste vult steeds verder op. Dit is ook het geval met een diepe depressie in de Middellandse Zee, die in de Alpen en in Noord-Italië zware regen heeft gebracht. Nabij IJsland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling ge komen. Deze breidt zijn invloed op het ogenblik uit in de richting van Schotland. Toch is het onwaarschijnlijk dat ze mor gen veel invloed op het weer in Neder land zal hebben. Het weer zal bij ons namelijk nog voor een groot deel onder invloed staan van een rug van hoge lucht druk, die via de Britse eilanden naderbij komt In verband daarmee neemt de buiigheid weer af, terwijl vannacht in het binnenland plaatselijk opnieuw nacht vorst kan voorkomen. WEERRAPPOKTEN Vrydag 30 oktober Zon op 7.29 uur, onder 17.18 uur. Maan op 5.15 uur, onder 16.46 uur. Maanstanden 31 oktober 23 41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in I.ïmuiden Donderdag 29 oktober Hoog water 1.16 en 13.41 uur. Laag water 9.20 en 21.35 uur. Vrydag 30 oktober Hoog water 2.03 en 14.23 uur. Laag water 10.09 en 22.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Ma xlmuni -temperaturen "3 binnen- en buitenland. d Neerslag laatste 24 uur. i £5 Den Helder regenbui n ii 7 Ypenburg regenbui w ii 3 Vlissingen regenbui n 10 12 Eelde mist w 12 0 De Bilt mist nnw 11 1 Twente mist windst. 11 0 Eindhoven mist windst. 11 0 Zd Limburg licht bew. zzw 10 0 Helsinki zwaar bew. zzo 8 0,1 Stockholm regen windst. 13 1 Oslo zwaar bew. windst. 12 5 Kopenhagen geheel bew. w 12 0 Aberdeen sneeuwbui nw 9 4 Londen onbewolkt nw 10 1 Amsterdam regenbui nnw 11 2 Brussel mist nw 9 0 Luxemburg licht bew. nnw 7 0 Parijs half bew. n 10 1 Bordeaux onbewolkt nw 11 8 Grenoble regen nnw 8 16 Nice regen nw 17 22 Berlijn motregen nnw 15 2 Frankfort geheel bew. nnw 10 0 München regen zzw 8 18 Zürich regen z 6 23 Genève zwaar bew ono 7 5 Wenen regen O 20 2 Innsbruck regen windst. 13 49 Athene zwaar bew ozo 21 0 Rome half bew. zw 20 24 Ajaccio regenbui w 17 28 Madrid half bew. w 13 0 Mallorca regenbui nw Belgrado zwaar bew. zo 23 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2