Haarlems Opera-koor Acht maanden cel geëist wegens diefstal uit auto van advocaat N1EUW-ENGELAND Vocaal concert in Overveen ROL ROOKGENIET halfzware Aardige demonstraties in judo, jioe jitsoe en schermen Wethouder Geluk opent de expositie „Het Kind en zijn boek" in de Vishal Kongolese beweging doet niet mee aan verkiezingen DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSE RECHTBANK REMO vierde zilveren jubileum in Zandvoort Bonsel 25 jaar voorzitter ATA X- TAXI 1.2.3.4.5 Sluitingswedstrijd van „De Kampioen" Ir. Th. Heyblom spreekt voor Kamer van Koophandel UIT STAD EN STREEK Drie jaar voor inbreker AMSTERDAM Bij bank in Driesum werd reeds 35 jaar lang geknoeid Mr. H. Wilton omgekomen bij autobotsing B. Fels veertig jaar in overheidsdienst Amerikaanse inzending voor de Floriade Bezoek uit de Oekraine Een dag voordat een Haarlemse advocaat met vakantie zou gaan werd uit zijn auto een koffer gestolen. Er zaten onder meer een hanger met ketting, broches, een beu geltas, een armband, kettingen en schoe nen in. Al^ verdacht van deze diefstal stond vanmorgen een 32-jarige Haarlemse los werkman terecht voor de Haarlemse recht bank. De officier van Justitie, mr. H. La gerwaard, eiste acht maanden gevangenis straf, waarvan zes onvoorwaardelijk met aftrek en de overige twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Verdachte legde, desgevraagd door de president, mr. H. J. Ferwerda uit hoe hij met de ervaring die hij in een garage heeft opgedaan, zich toegang tot de auto ver schafte. De raadsman, mr. J. C. Smithuijsen, ver zocht het onvoorwaardelijk deel van een eventuele gecombineerde straf sterk te be korten. Vervolgens eiste de officier van Justitie tegen een 35-jarige constructiewerker uit Haarlem wegens heling negen maanden ge vangenisstraf met aftrek. Verdachte be weerde de eerste keer, toen de los-werk man hem vroeg de hanger, broches en de armband te kopen niet geweten te hebben dat de voorwerpen gestolen waren. Hij gaf toe dit bij het tweede bezoek van de los werkman, toen deze de beugeltas, de ket ting en de koffer te koop aanbood, wèl te hebben geweten. De raadsman, mr. J. A. M. Thijssen, be pleitte een lange voorwaardelijke straf met een zo lang mogelijke proeftijd. „Maar drie glazen bier.. Zes weken gevangenisstraf en tweeën half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste mr. Lagerwaard tegen een 35-jarige Haarlemse verkoopleider. Hem is ten laste gelegd dat hij op 28 augustus 's avonds op de Amsterdamsevaart bij de Amsterdamse brug in Haarlem onder invloed van drank verkeerde toen hij in botsing kwam met een overstekende bakfiets. Verdachte vertelde die dag drie glazen bier gedronken te hebben. De president wees hem er echter op dat het alcoholge halte in zijn bloed 2.20 pro.mille bedroeg Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de „R.E.M.O." de rijwie len en motorenhandelaren organisatie voor Haarlem en omstreken is woensdag in ho tel Bouwes te Zandvoort een feestavond gehouden, waaraan een druk bezochte re ceptie in de middaguren voorafging. De „R.E.M.O." telt thans ruim 170 leden. Ook is het feit gevierd dat de voorzitter, de heer J. Bonsel uit Haarlem gedurende deze 25 jaar zijn functie uitoefent. Als voor vechter voor de belangen van de rijwiel handel werd hij in vakkringen niet alleen in Haarlem, maar ook in ons land een be kende en zeer geziene figuur. De populari teit van voorzitter en vereniging bleek tij dens de receptie, waarbij een schat aan bloemen en geschenken werd aangeboden en waar vele bekende figuren uit de Neder landse rijwielhandel hun opwachting kwa men maken, onder wie directeuren van rijwielfabrieken, de secretaris van de R.A.I. de directeur van het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel en bestuursleden van andere rijwielhandelaren-organisaties in ons land. zoals de „Ambor", de R.-K. en de Chr. bond, „Lafermo" en „Rembo". Des avonds werd de jubilerende voor zitter door de voorzitter van de feestcom missie, de heer J. Cornelese uit Haarlem, gehuldigd. Namens fabrikanten, grossiers, neven-organisaties en leden werd hem een televisie-toestel met antenne en tafel ge schonken. Advertentie In het „Van der Aartssportpark" wordt Zondag 1 november door de Haarlemse wielervereniging HSV „De Kampioen" het clubseizoen besloten met de traditionele sluitingswedstrijd om de „Veenhof-Stap- horst"-beker. Voor deze sluitingswedstrijd bestaat van de zijde der renners altijd een flinke belangstelling. Zo ook nu weer. Alle favorieten, zoals Coen Visser, vorig jaar winnaar, Piet Steenvoorden, Aad Straver, Cees Jansen, Wil Blommaert, Loek Vaars, Henk Buis, Eddy Riethoff, Gé Fennis, Henk Peters, Thijs Bouma, Eddy Sminia etc., zullen aan de start verschijnen. Deze start is reeds 's mor gens om half tien, terwijl de af te leggen afstand 45 ronden bedraagt. Vooraf is er een wedstrijd voor C-klassers over 15 ronden. Onze wielermedewerker heeft voorts het initiatief genomen voor een zoge naamde „Ouwe Knarrenrace" op gewone fietsen. Aan deze race wordt door liefst 32 man, bestuursleden, oud-renners en de vaders van de huidige wielersportbeoefenaars, deelgenomen. Onder deze veteranen" bevinden zich enkele oude bekenden Toon Buys, Cor van Egmond, Jan Engel, Toon verhoeven en Willem met het pseudo niem van de vroegere Heemsteedse wie lerbaan. De start is om elf uur en de af stand bedraagt zeven ronden (circa 8 km.). De jury voor deze race wordt gevormd door de wielrenners Piet Steenvoorden, die kamprechter is, Aad Straver, Eddy Riethof, Henk Buis, Toon Rutte Aad Koonings en Henk v. d. Geest. De hoofdingenieur-directeur van Rijks- vvaterstaat, de heer ir. Th. Heyblom. zal op 5 november voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken spreken over „Het wegennet rond om Haarlem". en dat dit wijst op het gebruik van onge veer twintig glazen jenever. De verkoop leider meende dit te kunnen verklaren uit het feit dat hij juist achtereen drie avond jes had gehad, waarop hij gedronken heeft. De president antwoordde dat dit dan ver scheidene flessen jenever geweest moeten zijn, als de invloed daarvan, dagen later nog bij de bloedproef bleek. De bestuurder van de bakfiets vertelde als getuige dat hij nagenoeg geen letsel heeft gekregen. De verbalisant verklaarde dat verdachte normaal sprak, opgewonden was en ook onvast ter been na zich te heb ben omgedraaid. Verdachte merkte op dat hij er zelf op heeft gestaan dat de bloed proef werd genomen. De officier van Justitie meende dat het rijden onder invloed bewezen is. „Die drie glazen bier vormden de lont in het kruit vat oftewel de nog aanwezige alcohol", aldus mr. Lagerwaard. De laadsman, mr. K. H. C. Arts, zei dat zijn cliënt wel gedronken heeft, maar hij was van oordeel dat dit niet zoveel is ge weest, dat hij niet kon rijden. Pleiter con cludeerde daarom tot vrijspraak. Voor het geval de rechtbank zijn cliënt toch zou veroordelen, drong hij aan op een geld boete en clementie wat het intrekken van het rijbewijs betreft. Paspoort in pand gegeven Een 35-jarige Haarlemse vertegenwoor diger huurde op 25 augustus een auto. Op een gegeven moment moest hij benzine hebben. Hij had geen geld genoeg en gaf een autocrick en een kruissleutel die in de auto lagen, in onderpand. In dezelfde maand maakte hij verteringen in een café. Hij kon niet betalen en gaf zijn paspoort in pand. Wegens 'verduistering eiste de officier van Justitie zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier onvoorwaardelijk met aftrek en de overige twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het me disch maatschappelijk consultatiebureau voor alcoholisme. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester, bepleitte het onvoorwaardelijk deel van de straf gelijk te stellen met de tijd in voor arrest doorgebracht. Uitspraken op donderdag 12 november om half tien. Pfleuws tn het hort Eervol ontslag. B. en W. van Haarlem mermeer stellen de raad voor met ingang van 1 jpnuari 1960 aan mej. A. Dekker wegens ziekte eervol ontslag te verlenen als hoofd van de dr. J. P. Heyeschool in Hoofddorp. Inbraak. Woensdagavond is ingebro ken in een bungalow aan de Charlotte de Bourbonlaan in Haarlem. Er wordt een be drag van 200 in geld vermist. Inleiding. Op dinsdag 3 november des avonds om acht uur zal de verfdeskundige de heer G. J. Captijn in Brinkmann te Haarlem voor de bestuurleden van de bij de federatie van woningbouwverenigingen Haarlem en omstreken aangesloten wo ningbouwverenigingen een inleiding hou den over het onderhoud van de woningen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 35-jarige lasser uit Amsterdam we gens een inbraak bij een slager in Abcou de een gevangenisstraf opgelegd van drie jaar met aftrek van voorarrest. In eerste aanleg was de man tot drie en een half jaar veroordeeld. De procureur-generaal eiste veertien dagen geleden bevestiging van dit vonnis. De lasser had in Abcoude een jasje weg genomen uit het huis van een slager. Er zat een portefeuille met ruim 7000 gulden in. 's Nachts per fiets terugrijdend naar Amsterdam, maakte de lasser de fout, op de grote autoweg te gaan rijden. Een pas serende politieauto hield stil en de agen ten hielden hem voor deze verkeersover treding aan. In de mening verkerende dat zij hem achtervolgd hadden voor de inbraak, be kende de verdachte deze prompt. Nie mand was meer verbaasd dan de agenten. De lasser was reeds zes keer eerder we gens inbraak veroordeeld. Het geestdriftig zingend Haarlems Ope rakoor heeft woensdagavond in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem het ontvlambare gemoed van liefhebbers van operamuziek in lichter laaie gezet. Er was over 't algemeen ruim schoots aanleiding toe, want de op dit ter rein van muziekdirectie zeer vaardige leidster van het gezelschap, mevrouw Bep Ogterop, had een programma voorbereid dat er wezen mocht en zij wist het door haar amateurs effectrijk tot klinken te brengen. Alleen in het koor der Bloemen meisjes uit „Samson et Dalila" van Saint- Saëns was het resultaat niet erg bevredi gend; een deel van de sopraan vleugel komt nog aan stemcultuur te kort om de ze delicate muziek recht te doen. Doch laat men het stukje in studie houden; er is in meer dan één opzicht wat mee te bereiken. Het pompeuze Brahma-koor uit „Les Pêcheurs de Perles" van Bizet diende als machtige inzet, met begeleiding van or gel bespeeld door Gosse Kroese en van twee vleugels (pianisten; de heren Jo- han Kat en Jaap Brill). Beheerster nog klonk het Triomfkoor uit „Aïda," waarin de organist de passage voor thebaanse trompetten aan het Cavaillé-Col-orgel ont lokte. De geliefde koorscènes uit „Caval- leria Rusticana" ontbraken niet en met „Spimtato ecco" uit „Don Carlos" werd Voor jongelui van 10-19 jaar. in sportieve modellen, 10 jaar 51.- Voor jongens van 4-10 jaar. Met wollen plaid of teddy gevoerd. 4 jaar 38.- MONTY-COATS (6-19 jaar) Van echte zeeduffel. Met wollen plaid gevoerd. In marine en camel. 6 jaar 44.- MET STIJGING PER MAAT ZICHTZENDINGEN DOOR GEHEEL NEDERLAND KONINGSPLEIN mede een goede beurt gemaakt. De lichte en vlotte wijze waarop een koorfragment uit Verdi's „Siciliaanse Vespers" vertolkt werd gaf een goede indruk van de ernst en de smaak waarmee de directrice het ensemble leidt. En dit was zo mogelijk nog meer opvallend in het Monnikenkoor met sopraan- en bassolo uit „La Forza del Des- tino", want daarin werd de heren-bezet ting met succes getoetst op zijn dyna mische mogelijkheden. Met het Engelen koor uit „Mefistofeli" van Arigo Boito werd een belangrijk operafragment aan het repertoire toegevoegd; en met de re petitie-scène voor bariton (Gerard Droog) en koor uit „Tsaar en Timmerman" van Lortzing, werd een bijzonder knap staal tje van ensemblezang in het bevattelijke en geestige genre der komische opera ge demonstreerd. Eerlijk gezegd, het is een verademing wanneer men, na een overwoekerende Ita liaanse pathetiek, even geconfronteerd wordt met de leutige alledaagsheid van Lortzing, als daarin de spirituele noot goed getroffen wordt, en daaraan ontbrak het niet, al had het effect nóg sterker kun nen zijn, wanneer Gerard Droog zijn „bur gemeester van Zaandam" niet van 't blad maar uit het hoofd had gezongen. Behalve deze barriton-solist, werkten aan de uitvoering mede de sopraan Nelly van Gelder en de tenor Ettore Babini, welk drietal met wisselend succes solo's en duetten (onder meer de slotscène van de eerste acte van Butterfly) vertolkte. Zij werden door de begeleidende pianisten uitstekend gediend. Jon. de Klerk Advertentie De justitie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat de 58-jarige directeur van de Boaz-bank te Driesum in Fries land, H. D., is gechanteerd. Hij bevindt zich nog steeds in arrest, verdacht van verduistering ten nadele van de bank van 250.000.-. Hij blijft volhouden, dat hij niet weet waar het verdwenen geld is geble- Uit het accountantsonderzoek, dat nog wel enige maanden kan voortduren, is intussen komen vast te staan dat de mal versaties bij de bank over een veel lange re periode hebben gelopen, dan aanvan kelijk werd vermoed. Er zijn knoeierijen ontdekt van al meer dan 35 jaar geleden, toen de inmiddels overleden vader van D nog het bewind over de bank voerde. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat D. ook met spaartegoeden heeft geknoeid door deze tegoeden in de administratie la ger te stellen dan de bedragen die in de boekjes van de inleggers werden vermeld. Financier van Toon Hermansfilm failliet verklaarde directeur wordt ge raamd op circa 100.000.- Het bestaat voor namelijk uit landerijen en aan derden ver strekte leningen. Allerlei muziek van uiteenlopend karak ter, stijl en gehalte viel er woensdag avond te beluisteren op het concert, dat door het Overveense Christelijk Gemengd koor in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Ramplaan gegeven werd. Die ver scheidenheid van composities kon gezien worden als een consequentie van de opzet van dit concert, waarvoor de medewer king verkregen was van een koor van Overveense kinderen, van de alt Nel de Boer, de bariton Luc Brouwer en van de pianiste Truus Mondriaan-Ligthart, die voor de begeleidingen zou zorgdragen. Onder leiding van zijn dirigente me juffrouw Willy van Eldik opende het ge mengde koor de avond met de vertolking van een „Agnus Dei" van Herman Altink, een homofoonwerkje, getypeerd door een opeenvolging van voor de liedertafelmu- ziek zo karakteristieke harmonieën. De uitvoering bracht de zangeressen en zan gers van het koor op een vertrouwd klan- kengebied en mede door deze omstandig heden kon dit „Agnus Dei" met verdiens telijk resultaat in overeenstemming met zijn wezenlijke muzikale betekenis ge diend worden. Met de cantate „Alles was ihr tut" van Dietrich Buxtehude had de dirigente een goede keuze gedaan. De uitvoeringseisen zijn voor dit werkje niet al te zwaar, zelfs niet voor een koor met een stemmen-aan- tal als het Overveense. Wel werd het als noodzakelijk gevoeld alles in het werk te stellen om de verhouding tussen de vrou wen- en mannenstemmen gunstiger te doen worden. Zes mannenstemmen in een koor van ruim dertig vocalisten is wel wat aan de lage kant. Over het geheel genomen klonk de can tate lang niet kwaad, al verliep de vertol king wat stroef door een tekort aan ritmi sche souplesse en bezielde klank. De tweede in artistieke zin welkome compo sitie was een kerkelijk werk van Johann Pachelbel: „Was Gott tut das ist wohlge- tan", dat zijn vorm verkreeg door een variatieachtige bewerking van de beken de koraal melodie. Uiteraard zou de werking van deze mu- iek bij een uitvoering door een groter koor van gunstiger stemmenverhouding vollediger geweest zijn Maar toch gaf ook de vertolking door het Overveense christelijke gemengde koor reden tot te vredenheid, in het bijzonder bij de hoogte punten, zoals het fragment met de cantus firmus door de sopranen klankrijk gezon gen met de tegenstemmen van de andere steungroepen, en ook de meerstemmige ontwikkeling met de thematische imita ties. Bij de pianobegeleiding werd voor het werk van Pachelbel de begeleiding van een fagot met vier violen en een bas, bespeeld door leden van een amateur-orkestje uit Velsen-IJmuiden gevoegd. De alt Nel de Boer, die in de cantate van Buxtehude een solistisch aandeel had gekregen, trad op dit concert nog zelfstandig op met het zin gen van .Bist du bei mir" van Joh. Se bastian Bach en Nocturne van César Franck. Zij zong deze muzikaal zo uiteen lopende liederen met fraaie stem en een streven naar expressie, dat echter tegen gewerkt werd door een beperkte mogelijk heid tot timbre schakering. Deze klankkleurexpressie hoorde men wel in de zang van de bariton Luc Brou wer toen hij met welluidende stem de zes geestelijke liederen van Gellert op de muziek van Beethoven voordroeg en bij het zingen van een sologedeelte in de can tate van Buxtehude. De solisten werden door Truus Mondriaan met veel toewij ding begeleid. Zij stond ook het door Willy van Eldik geleide kinderkoor ter zijde toen het zo dapper de moeilijkheden aanpakte van „Wat de toekomst brengen moge" en van drie liederen van Jos de Klerk. Aan de snuitjes van de kinderen was het wel te zien dat zij het ook prettig vonden het liedje van de drie broertjes en „Holrijé" van André de Raaf en Jacques Schutte te zingen. P. Zwaanswijk Hoezeer de judosport in Zandvoort in gang heeft gevonden, bleek overduidelijk woensdagavond in restaurant „Zomer lust", waar het sport- en judo-instituut Wim Buchal sporldemonstrauesf heeft "ge geven met als hoofdschotel op het pro gramma de senioren-wedstrijden judo om de fraaie school-wisselbeker, die het vo rig jaar door de heer D. Moelnaar werd gewonnen. Na de opening door de heer Buchèl werd het principe Judo door hem en diens echtgenote gedemonstreerd, waarna de heren W. Buchèl en A. Lamers een aar dige demonstratie „Nage No Kata" gaven Hierna volgde jeugd judo, verzorgd dooi de heren Buchèl en Feith, waarin de jeugd een groot enthousiasme wist op te bren gen De sinds kort op de school ingevoerde sport, het schermen, demonstreerde de heer H. Mater. Er werd gewerkt met flo ret, sabel en degen in jeugd-, dames- en nerendemonstraties, gevolgd door een ge vecht om drie treffers. Daarna schermden de heren Mater jr. en sr. twee spannen de gevechten op sabel en degen om drie treffers, waarna de geslaagde vertoning besloten werd met een wedstrijd tussen enkele personen uit het publiek, die moes ten trachten een op het masker bevestigd luchtballonnetje stuk te slaan. Een teamwedstrijd jeugd-judo tussen een vijftal uit Amstelveen en Zandvoort werd gewonnen door Zandvoort met 22 punten tegen Amstelveen 15 punten. Na de pauze volgde een demonstratie boksen door een viertal leerlingen van de sportschool Buchèl die na het volgen van nog slechts enkele lessen een bewonde renswaardige vaardigheid bleken te be zitten. Een tweede humoristische noot in het programma die bij het publiek zeer in sloeg was de „competitie speciaal jeugd judo" waarbij de imitatie-Japanner Sa- teh Loempia (achtste Dan) getooid met een bolhoed op leuke wijze al zijn tegen standers naar de mat wist te werken. Een hoogtepunt in het programma werd de Slowmotion Jioe Jitsoe gegeven door de heren H. Clouting en W. Buchèl, waarbij de mogelijkheden van deze zelfverdedi- gingssport op boeiende en spectaculaire wijze werden getoond. De seniorenwed- WOENSDAGMIDDAG heeft de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken in Haarlem, de heer D. J. A. Geluk in de Vishal de expositie ..Het kind en zijn boek geopend, die naar aanleiding van de opening van de vijfde Kinderboekenweek werd georganiseerd. In zijn openingswoord sprak de heer Geluk een dankwoord tot de vier instanties, die het tot stand komen van deze tentoonstelling hadden bewerk stelligd en vooral tot „Boek en Jeugd", die alle geëxposeerde boeken beschikbaar had gesteld. „Deze expositie is zo belangrijk aldus de wethouder omdat zij een goed beeld geeft van wat het kind, wat betreft de lectuur, moet toekomen." Vooral onderwijzers en kleuterleidsters raadde de heer Geluk aan de tentoonstelling te bezoeken, omdat zij in de Vishal eventueel kunnen zien, wat er aan hun eigen „schoolbibliotheek" nog ontbreekt. De expositie bevat boeken voor kinde den van 46 en 613 jaar. Naast de vele bekende van onder andere Annie M. G. Schmidt, Han Hoekstra, Harriet Laurey en Mies Bouhuys, zijn er ook werken ge- exposeerd, die vijftig jaar geleden popu lair waren, onder meer versjes van Jo hanna Wildvanck. en „Ouwe Bram" en .Jaap Holm" van W. G. van de Hulst, de auteur die woensdag zijn tachtigste ver jaardag vierde. Aan deze expositie was een affiche prijsvraag verbonden, waarvan de heer Geluk aan het slot van zijn openings woord, de uitslag bekend maakte. Tineke van der Tang van de Da Costa Kweek school werd eerste, de heer J. A. Groene- woud van de Rijkskweekschool tweede en Liesbeth Helmer van de r.k. Vormschool der Kleuterleidsters derde. Alle drie ont wierpen een kleurige affiche, die aan de eis, propaganda te maken voor „Het kind en zijn boek", zeker voldeed. Aan deze goed ingerichte expositie zijn twee bijzonderheden verbonden. Vóór in de Vishal is namelijk behalve een „gezel lig zitje", waar belangstellenden de boe ken rustig in kunnen zien. ook een „model bibliotheek" ingericht, een bibliotheek waar niet alleen rekening is gehouden met de leeftijd van het kind, maar ook met de religie. Tot 7 november duurt de tentoon stelling „Het kind en zijn boek". Hedenmorgen omstreeks kwart voor Het bezit van de kort na zijn arrestatie twaalf is de 38-jarige mr. H. Wilton, uit Voorburg, de financier van de onlangs door Toon Hermans uitgebrachte film „Moutarde van Sonaansee", om het leven gekomen bij een autobotsing. Hij reed met zijn wagen op de rijksweg Den Haag- Amsterdam en wilde op de driebaansweg bij Oegstgeest een voor hem rijdende auto inhalen, toen hij frontaal werd aangereden door een hem tegemoetkomende grote per sonenauto uit Denemarken. Ook deze auto was juist met een inhaalmanoeuvre bezig. Er waren bij dit ongeluk nog vijf andere personen, van wie er drie werden gewond, en twee personenauto's betrokken. De heer Wilton was onderweg naar de n.v. Standardfilms te Amsterdam voor een bespreking. De heer Wilton was vele malen tennis kampioen van Nederland in de periode 1946-1953. Twee doden in Soest strijden om de schoolwisselbeker brach ten acht judo'ers op de mat, die in felle gevechten de zozeer begeerde trofee trachtten te bemachtigen. De heer H. Clouting en C. Harms be- reikten de finale, die door laatstgenoem de na een spannende partij werd gewon- nen, nada? scheidsrechter J. Feit de strijd j had onderbroken, omdat de heer Clouting, bij een ongelukkige val zijn sleutelbeen blesseerde. Onder grote bijval van het pu bliek zette hij echter even later de wed strijd voort. De korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman, reikte aan de heer Harms de wisselbeker uit. Hij bracht dank aan de heer Buchèl voor de sportavond waarbij het publiek van zeer sportieve wedstrij den getuige was geweest. In zijn slotwoord dankte de heer Buchèl de heer Huijsman en deelde mede, dat de wedstrijdleiding besloten had, in verband met de prachtige prestatie door de heer Clouting geleverd, hem te bevorderen van blauwe tot bruine band-drager. Op maandag 2 november hoopt de heer B. Fels, hoofd van het bureau Noordhol land van het ministerie van Maatschappe lijk Werk, welk bureau is gevestigd Wil- helminastraat 11 in Haarlem, het feit ge denken dat hij veertig jaar in overheids dienst is. Hij zal zijn ambtsjubileum maandagmorgen vieren tijdens een beslo ten bijeenkomst in een der zalen van res taurant Brinkmann in Haarlem. De heer Fels werd in 1904 in Den Hel der geboren. Zijn ambtelijke loopbaan be gon hij als vijftienjarige leerlingklerk bij de gemeentelijke dienst voor arbeidsbe middeling en werkloosheidsvoorziening in zijn geboorteplaats. Na eerst chef van Maatschappelijk Hulpbetoon in Den Hel der te zijn geweest werd de heer Fels in 1938 benoemd tot directeur van Sociale Za ken in Alkmaar. In 1949 volgde zijn aan stelling als inspecteur van Maatschappe lijke Zorg in Noordholland. Twee Soester-halfzusjes, de 13-jarige Alie van der Veer en de 3-jarige Yvonne Vervoort, die bij Alie achterop de fiets zat, zijn vanmorgen om half twaalf op de Nieuweweg te Soest door een snelrijdende bestelauto, bestuurd door C. uit Soest, aangereden en zeer ernstig gewond. Korte tijd later zijn beide kinderen in het Elizabethsgasthuis te Amersfoort over leden. De meisjes wilden oversteken en lieten daartoe eerst een vrachtauto pas seren, daarna staken zij vrij plotseling de straat over. Daar kwamen zij in de baan van een uit tegenovergestelde richting komende bestelauto, die een grote snelheid had. De auto remde maar kon niet ver hinderen dat beide kinderen werden aan-* gereden en twintig meter meegesleurd. Met het s.s. „Rotterdam" van de Hol- land-Amerika Lijn is in Rotterdam de eer ste grote partij plantmateriaal aange voerd voor de Amerikaanse afdeling op de „Floriade", de internationale tuinbouw tentoonstelling, die het volgende jaar in Rotterdam wordt gehouden. Het was een zending van de landbouw kundige onderzoekafdeling van het Ame rikaanse ministerie van Landbouw en be stond uit 36 speciaal voor de zeereis ver vaardigde kratten, gevuld met azalea's, hulstsoorten en andere groenblijvende heesters, bloeiheesters en een partij zeld zame lelies. De gewassen werden verza meld op kwekerijen in de staten Tennes see, Maryland, Georgia, Louisiana en Alabama. Het aangevoerde materiaal zal worden Zijn warme en daadwerkelijke belang-geplant rond het te verrijzen „Redwood House" en het Amerikaanse paviljoen op de expositie. In de komende weken zullen nog verschil lende andere zendingen arriveren, af komstig van Amerikaanse tuinbouwkun dige verenigingen. Dezer dagen is in ons land aangekomen een gezelschap arbeiders en vertegenwoor digers van de vakbeweging uit de Oekraine. Het gezelschap maakt een veertiendaagse studiereis door Nederland, die is georga niseerd in opdracht van de UNESCO. Het N.V.V. verleent zijn bemiddeling bij het bezoeken van grote bedrijven. Voorts staan excursies op het programma, o.a. naar de Zuiderzeewerken. BRUSSEL (ANP) De Kongolese na tionale beweging, een van de grootste politieke groeperingen in Kongo, heeft be sloten niet deel te nemen aan de eerste algemene verkiezingen, welke in decem ber voor gemeenteraden en gewestelijke raden in Kongo zullen worden gehouden Dit besluit is genomen door het nationaal congres van de beweging, dat in Stanley- stad is gehouden. Het is van oordeel, dat de verkiezingen zullen leiden „tot de vor ming van een neo-kolonialistische re gering". stelling voor menselijke moeilijkheden kwam op velerlei manier tot uiting. Zo is de heer Fels onder meer hoofd van de luchtbeschermingsdienst in Alkmaar ge weest en richtte hij in 1944 in Alkmaar de plaatselijke afdeling op van Nederlands Volksherstel volgens de richtlijnen van de Nederlandse regering in Londen. Ook in het verzet nam hij een vooraan staande plaats in. Hij was eerst plaatse lijk, daarna gewestelijk commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten. In de laatste kwaliteit vooral heeft de heer Fels zeer veel goeds gedaan voor on ze Joodse landgenoten. Uit erkentelijkheid voor deze hulp en steun is na de oorlog in Israel een boom geplant die zijn naam draagt. Na de bevrijding werd de heer Fels benoemd tot directeur van het Haar lemse bureau Verzorging Oorlogsslachtof fers. Voorts had hij in Alkmaar zitting in het Anjercomité, de Niwin, de Demobili- satieraad, de commissie Noodwet Ouder domsvoorziening, de Sociale Raad en het Provinciaal Comité „Het Vierde Prinsen kind". In Haarlem heeft de heer Fels zich des tijds bijzonder verdienstelijk gemaakt als coördinator van de hulpverlening door ge meenten en inwoners van Noordholland fen behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp. In 1952 werd hem na de instelling van het ministerie van Maat schappelijk Werk de uding toevertrouwd van het bureau Noordholland. Buiten zijn ambtelijke bezigheden is de heer Fels o.m. verbonden als docent aan de Haarlemse stichting voor opleiding van Maatschappelijke Werkers.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7