Rowenta Gillette Italiaanse christendemocraten blijven afhankelijk van rechts fflf Westduitse verontwaardiging over Von Papens herbenoeming Verbreding der democratie blijft een theorie en communisme wint veld Het feest van de maand „WEENSE AVOND" Filmster Kroesjtsjev Verras uw man met een Rocket Afghanistan: balans slaat door 11 FANFANI: EEN STROMING Oostduitse actie sticht verwarring op receptie Honderden gasten op vervalste uitnodiging „7 Heeft geen nut Indische vicepresident gaat niet naar China V RESTAURANT „TRESLONG" Rockefeller pleit voor de hervatting van kernproeven Poolse ex-minister Ochab krijgt partijfunctie Het hoofd van Montgomery 4.50 Rooms-katholieke kritiek op het Vaticaanse hof Koning Boudewijn eert een Duitse onderwijzeres New York kandidaat voor wereldexpositie 1964 Russische geleerde Wij hebben een man klaar staan voor een ruimtereis Straf ver zekering Portugezen naar Afrika VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Rome) De uitslag van de stemmingen in de christen-democratische partij in Italië mogen voor de Fanfanianen een teleur stelling zijn, misschien is dit toch wel de beste uitslag, die men gezien de omstan digheden kon wensen. In Italië is de de mocratie een zo zwak plantje, dat het geen stormen of rukwinden het hoofd kan bieden en indien Fanfani gewonnen zou hebben van de meer rechtse groep- Doro- thei (genoemd naar een klooster waar deze haar eerste vergadering hield), zou er waarschijnlijk een regeringscrisis zijn gevolgd, waarvan allerminst zeker is, dat ze oplosbaar zou zijn geweest. Ver vroegde verkiezingen zouden op het ogen blik alleen de communisten winst hebben bezorgd en natuurlijk ook de socialisten van Nenni. Het is misschien beter, dat men vol gens het oude Italiaanse recept voorlopig nog op dezelfde wijze voortgaat. Dit is nu eenmaal een land, waar schijnbaar ieder ogenblik alles in elkaar stort, terwijl er in werkelijkheid nooit iets verandert. Tussen 1870 en 1922 hebben wij eindeloze reeksen liberale regeringen gehad, daar na 20 jaar lang socialisme en nu hebben wij al sedert het einde van de laatste oor log de christen-democraten, die stevig het heft in handen houden. Tussen de Dorothei en de Fanfanianen samenwer king allerminst uitgesloten. Moro, die in maart Fanfani opvolgde als partij-secre taris, heeft de partij gekenschetst als een democratische, anti-fascistische volkspar tij. Dat is een definitie, waarmee ook Fanfani het best eens zou kunnen zijn. Een andere kwestie is of men het doel van het congres bereikt mag achten. Een thema, waarover men heeft gesproken luidde: uitbreiding van de basis der de mocratie. Fanfani heeft in zijn rede dui delijk de weg uitgestippeld, die tot zulk een verbreding van de basis zou kunnen leiden. Hij heeft gelijk wanneer hij zegt, dat de christen-democraten alleen maar links nieuwe aanhangers kunnen zoeken, die als democraten kunnen worden be schouwd en dat men van rechts in dit op zicht niets verwachten moet. Nu zijn stro ming in de minderheid is, moet men niet al te grote verwachtingen koesteren van enige actie in die zin. Men zal stellig door gaan te praten over het plan-Vanoni en over de wenselijkheid om de werkloos heid te bestrijden, maar of er in werke lijkheid ook met kracht enige hervorming zal worden ingevoerd valt te betwijfelen. Daartoe moet de regering-Segni te veel rekening houden met de steun van rechts, die een allerminst ongeïnteresseerde steun is. In de partij moge de uitgespro ken conservatieve groep van Andreotti zeer geringe betekenis hebben, in de ka merfractie staan de zaken er heel anders voor. In dat alles schuilt natuurlijk op de lange duur een gevaar. Indien de partij er niet in slaagt wat meer aantrekkings kracht uit te oefenen op de arbeidersklas se zal deze steeds meer naar het commu nisme gaan overhellen. De meest objec tieve waarnemers zijn het erover eens, dat in Italië sedert ongeveer twee jaar het communisme weer fel is. De gebeurtenis sen in Hongarije zijn zo langzamerhand vergeten. Kroesjtsjev is een veel aantrek kelijker figuur dan Stalin. De grote suc cessen op wetenschappelijk gebied in de Sovjet-republieken maken indruk en te gelijkertijd ziet men in Italië enerzijds de werkloosheid ongeveer op hetzelfde peil blijven, waarop het nu al jaren is. terwijl de inkomsten van een klein aantal groot industriëlen en zakenlieden op onbehoor lijke wijze toenemen. Wanneer dus de regering niet een meer actieve politiek gaat voeren om de sociale misstanden te bestrijden dan moet men vrezen, dat de communisten hier bij de verkiezingen van 1963 een aanmerkelij ke winst gaan boeken. Hetzelfde zal waar schijnlijk gelden voor de Nenni-socialisten Advertentie ultra-licht strijkautomaat de juiste temperatuur voor 'elke stof f 32.50 BONN (Reuter) Honderden vervalste uitnodigingen voor een ontvangst welke generaal Heusinger, de inspecteur-gene raal van de Westduitse strijdkrachten on langs in Bad Godesberg gaf, blijken naar politici, zakenlieden en bankiers in West- Duitsland gezonden te zijn, aldus een me dedeling van de Westduitse regeringsvoor lichtingsdienst. De falsificaties waren af komstig van een bureau in Oost-Duitsland dat zich in het bedrijven van dergelijke acties met vervalsingen specialiseert. De bedoeling zou zijn verwarring te scheppen bij de Westduitse strijdkrachten. Er worden ook valse mededelingen rond gestuurd waarin aan vrouwen wordt be richt dat hun man, die in het Westduitse leger dient, gewond is, of waarin aan ge zinnen van militairen hun woning wordt opgezegd. Verder worden er valse oproe- oingspapieren rondgezonden en ook brie ven waarin gepoogd wordt rooms-katho- lie'ten tegen protestanten op te zetten. Volgens een mededeling van het West duitse ministerie van Defensie is het ef fect van deze Oostduitse falsificatie-actie tot nog toe gering geweest, ondanks de grote sommen die er klaarblijkelijk aan worden besteed. en op een zeker ogenblik zal dan wel blij ken, dat Nenni de man zal moeten zijn, die de democratie moet redden. Tambroni heeft terecht gezegd: „De tijden zijn voor bij, dat men het communisme kon be strijden door middel van een politieagent. Ons enige verweer is de grote massa be tere levensvoorwaarden te bieden dan de communisten doen en tegelijkertijd aan het volk in al zijn lagen meer invloed te ge ven in het leven van de staat". Het is te hopen dat minister Segni met deze woorden rekening zal houden, ook al zal hem dat niet gemakkelijk vallen, om dat zijn regering het nu eenmaal niet kan stellen zonder steun van rechts. Gelukkig zullen er in het voorjaar van 1960 belang rijke verkiezingen zijn voor de gemeente raden van enkele grote steden, waaron der bij voorbeeld Florence, Venetië en Napels. Dit is wel een goede gelegenheid om te zien, in welke richting zich de za ken ontwikkelen en om eventueel van koers te veranderen. NEW DELHI (UPI) —De vice-president van India, Sarvapalli Radhakrishnan, heeft een uitnodiging van de communis tisch Chinese regering voor een bezoek aan Peking afgewezen, omdat hij het erg druk heeft en omdat de „geldende omstan digheden" geen nuttig resultaat doen ver wachten van een dergelijk bezoek. Hieruit blijkt duidelijk de ware reden van de af wijzing, die overigens evenals de uitnodi ging door Tsjoe En Lai via premier Nehroe heeft gelopen. NEW DELHI (AFP) Volgens de Times of India behoudt de Chinese rege ring zich in haar nota van 26 oktober het recht voor troepen ten zuiden van de Mac- mahon-linie te zenden als India de pa trouille-activiteit in de streken van La- dakh, waarop door China aanspraak wordt gemaakt, niet staakt. (UPI) Drie Indiërs, die gewond zijn geraakt bij de Chinese invasie van het In dische grensdistrikt Lakdash op 21 okto ber, zijn door de communistische militaire autoriteiten vrijgelaten en wachten thans op het vliegveld Chusul op transport naar New Delhi, aldus is te New Delhi bekend gemaakt. MOSKOU (AFP) De Pravda en de Izvesta publiceerden donderdagochtend de beide versies Indische en Chinese van het incident van 21 oktober aan de grens van India en China. De bladen geven geen commentaar, de officiële Indische en Chinese mededelingen over het incident verschijnen op de laatste pagina onder de kop „Grensincident tussen Volkschina en India". Advertentie HILLEGOM ZATERDAG 31 OKTOBER in ons Café- Restaurant Diverse attracties. Wiener Spezialitate ORKEST VAN DER HEEFT Tafelreservering 02520 - 5347 Tot 2 uur geopend NEW YORK (UPI) De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Nelson Rockefeller, een kandidaat voor de Repu blikeinse nominatie voor het president schap, heeft zondag voor de televisie ver klaard dat de Verenigde Staten de proeven met kernwapens dienen te hervatten, maar die proeven ondergronds moeten houden om besmetting te verhinderen. Rockefeller is van mening dat Amerika om defensie ve redenen kernproeven moet houden, on geacht hoe Rusland daarop reageert. Naar mijn mening kunnen wij ons niet veroorloven achter te raken in de mo dernste toepassingen van kernmateriaal. Ik geloof dat we verder moeten gaan om dat we dit alles hebben gedaan om de vrede in de wereld te handhaven, aldus Rockefeller. Zijn standpunt lijkt in te drui sen tegen dat van president Eisenhower. Het Amerikaanse programma voor het vreedzaam gebruik van kernenergie is veelomvattender dan dat van de Sovjet- Unie, aldus de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor kernenergie, John McCone, die onlangs een reis van tien da gen door de Sovjet-Unie heeft gemaakt. In de Verenigde Staten worden meer kernfa- brieken van verschillend type gebouwd, zo zei hij, maar het meer beperkte program ma van de Sovjet-Unie is bijzonder volle dig. Research en ontwikkeling staan op een zeer hoog peil, maar zijn in technisch opzicht moeilijk te vergelijken met de werkzaamheden der Amerikaanse geleer den, voornamelijk door het andere karak ter. McCone meent dat Amerika met de vreedzame ontwikkeling van kernenergie op de Sovjet-Unie voorligt en voor zal blij ven. Hij verwacht geen opzienbare ontwik kelingen, in de Verenigde Staten noch in de Sovjet-Unie. WARSCHAU (UPI) De vervangen Poolse minister van Landbouw Edward Ochab is benoemd tot lid van het secreta riaat van de communistische partij, aldus is officieel in Warschau medegedeeld. Men verwacht dat de partij een krachti ger campagne onder de boeren gaat voe ren om de produktie te verhogen. De Pool se regering heeft een „bezuinigingspro gramma" opgesteld. De lonen blijven op hetzelfde peil, de prijzen van bepaalde le vensmiddelen, in het bijzonder vlees, zijn gestegen om de vraag te verminderen. De leider van de Poolse vakbonden, Ig- nacy Logasowinski, heeft laten doorsche meren dat de arbeidsnormen voor indus triearbeiders wellicht zullen worden ver hoogd. De directies hebben opdracht ge kregen een zuiniger beleid te voeren ten aanzien van bonussen, premies enzovoort. Met zijn benoeming in het secretariaat heeft Ochab niets aan macht ingeboet. Het secretariaat heeft tot taak toe te zien dat de politiek van het politieke bureau van de partij wordt uitgevoerd. Het bestaat uit de eerste partijsecretaris Wladislaw Go- moelka en acht leden, van wie vier leden van het politieke bureau, Ochab incluis. MOSKOU (UPI) Het loopt storm in de Russische bioscopen voor de eerste film met premier Kroesjtsjev in de hoofd rol en president Eisenhower, Frank Sina tra, Marilyn Monroe en andere vooraan staande Amerikanen als acteurs van het tweede plan. De film is getiteld „N. S. Kroesjtsjev in Amerika". Het plot van de ze uitgebreide documentaire is gebaseerd op het aloude thema: jongen (Kroesjtsjev) houdt van meisje (Amerikaanse volk), bo ze elementen (Amerikaanse politie en sommige autoriteiten) staan liefde in de weg, maar liefde wint. Men ziet Kroesjtsjev lachend en wui vend aankomen in New York en Washing ton, waar de mensen vrolijk terugwuiven en de hand uitsteken, maar door strak kijkende politiemannen worden terugge drongen achter barri kades. De boze krach ten zijn het sterkst in Los Angeles, waar de burgemeester de route van Kroesjt- sjevs reisgezelschap geheim hield en de straten leeg zijn. Hier valt het optreden van Sinatra en de andere filmsterren, maar de cancan-dans, dié Kroesjtsjev im moreel vond, is weggelaten. De liefde krijgt nieuwe kansen in San Francisco, vol mensen met plakkaten over vriend schap en vrede en met zwanen, die, zoals de commentator opmerkt, de zwanen van Moskou evenaren. Het hoogtepunt van de film is Kroesjtsjevs optreden in de UNO- Assemblee en zijn vertrek, gadegeslagen door een juichende menigte. De Pravda is over de film echter niet geheel tevreden. Men ziet te weinig jui chende Amerikanen, aldus het blad, opna men van Amerikanen die vechten om een plaats voor de televisie-uitzending van Kroesjtsjevs ontwapeningsvoorstel in de UNO ontbreken. De begroeting door de studenten van Iowa werd te kort gehou den. De Pravda meent dat het dienstig zou zijn een vollediger beeld van de reis te geven in een nieuwe documentaire, waarvoor opnames zouden moeten wor den gebruikt van alle cameramannen van alle nationaliteiten die deze reis versloe gen. De socialist Lord Pakenham heeft in het Britse Hogerhuis een verhaal verteld over veldmaaarschalk Montgomery, die kort geleden heeft verklaard dat mensen, die op Labour stemmen, krankzinnig zijn. Ik stond eens met Montgomery te praten toen Churchill kwam aan lopen, aldus Lord Pakenham. Montgomery wees naar mijn hoofd. Op mijn hoofd zit weliswaar maar een beetje haar, maar rond mijn oren is de haargroei weelderiger. Mont gomery zei tegen Churchill: „Bent u ook niet van mening dat zijn haar nodig ge knipt moet worden, mijnheer de minister president?" Churchill antwoordde hierop: „Uw hoofd, mijn waarde veldmaarschalk, eist samengedrukt te worden onder een mili taire baret. Maar hij heeft zijn hoofd no dig om in het Hogerhuis te kunnen spre ken". Advertentie Een geschenk, waar hij jarenlang plezier van heeft. Met de Rocket, een precisie-apparaat, scheert hij zich perfekt en voelt hij zich de gehele dag fris en schoon. (Van onze correspondent in Bonn) De herbenoeming door Paus Joannes XXIII van de voormalige Duitse vice- kanselier Franz von Papen tot geheim kamerheer, heeft in Westduitse rooms- katholieke kringen veel ergernis veroor zaakt. Het Rijnlandse rooms-katholieke en de C.D.U. nauw verwante weekblad „Rheinischer Merkur" schreef over deze benoeming dat zy een politieke daad van betekenis is, een slag in het gezicht van die oprechte en tot offers bereid zijnde Dezer dagen heeft prins Mohammed Nairn, minister van buitenlandse zaken van Afghanistan in een gesprek laten uit komen, dat de Verenigde Staten nogal krenterig zijn. De Amerikaanse hulp (de leningen inbegrepen) bedraagt slechts 90 miljoen dollar, terwijl de Russen (die zich veel breder tonen) het dubbele van dtt bedrag hebben verschaft, namelijk een krediet ter waarde van 100 miljoen dollar en een gift ter waarde van 80 miljoen dol-, lar voor het aanleggen van wegen. Wel willend voegde de Afghaanse minister er aan toe, dat de vriendschap van de Afgha- nen niet afhangt van de omvang van de hulp, maar klaarblijkelijk had hij het toch nuttig geoordeeld de Amerikanen deze ver gelijking voor te houden. Zoals onze kaart aantoont is Afghanistan geheel ingesloten door landen die verbon den zijn met de Verenigde Staten aan de ene kant en de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek aan de andere kant. Deze bufferstaat heeft geen enkele verbinding met de zee en de afvoer van de produk- ten via de Pakistaanse haven Karatsji stuit dikwijls op moeilijkheden, waarvan die, welke voortspruiten uit de tussen Afgha nistan en Pakistan bestaande spanningen niet de minste zijn. De militaire akkoor den tussen de Verenigde Staten en Pa kistan (CENTO en ZOAVO) zijn dan ook niet goed ontvangen in Afghanistan, waar men vreest, dat de door Amerika aan Pa kistan geleverde wapens, wel eens tegen Afghanistan zouden kunnen worden ge bruikt. De laatste tijd ontvangt Afghanistan niet alleen economische hulp van de Sovjet- Unie, maar ook militaire. Hoewel het land officieel neutraal is (en geen gelegenheid voorbij laat gaan dit te onderlijnen) ziet het er toch naar uit, dat Afghanistan meer en meer in de Russische invloedssfeer komt. Koning Boudewijn brengt op het ogen blik een driedaags bezoek aan de Bel gische troepen in West-Duitsland. De linkerfoto toont de koning in het legerkamp „Namen" als toeschouwer by een oefening in het snel opStellen van een batterij houwitsers. De rechter foto laat zien hoe de koning in Diiren breed glimlachend de toejuichingen in ontvangst nam van de familieleden van de Belgische militairen die bij het Belgische legerkamp wonen. (Van onze correspondent in Bonn) Koning Boudewijn, die een driedaagse militaire inspectiereis langs de Belgische troepen in West-Duitsland maakt, onder nam gisteren een tocht naar het graf van de Duitse onderwijzeres uit Lüdenscheid, die op 22 juli aan de Belgische kust vier Belgische kinderen het leven redde, toen deze in zee dreigden te verdrinken. Toen het twintigjarige meisje poogde ook het vijfde kind te redden, verdronk zij zelf. Koning Boudewijn legde bloemen op haar graf. Daarna liet hij de ouders van het meisje aan zich voorstellen, die samen met een zoon in een Belgische legerauto van hun woonplaats bij Düren naar Lü denscheid waren gereden. Om deze geste te kunnen doen had de koning een parade uit zijn programma laten schrappen. Vandaag brengt de koning te Bonn een niet officieel beleefdheidsbezoek aan de Westduitse president dr. Heinrich Lübke. In de namiddag vliegt hij terug naar Brussel. WASHINGTON (UPI President Eisenhower heeft gisteren zijn goedkeu ring gehecht aan het voorstel de wereld tentoonstelling 1964 in New York te doen houden. Het voorstel werd gedaan door een bijzondere commissie, die belast was een geschikte plaats te zoeken voor de wereldtentoonstelling. De volgende stap is aan het State Departement, dat aan het bureau van internationale tentoon stellingen in Parijs goedkeuring voor het voorstel moet vragen. ROME (UPI) Dr. Andrei Koeznetsov lid van dc Russische academie van weten schappen. heeft tijdens het tweede we reldcongres voor de geneeskunde in lucht en ruimtevaart als zijn persoonlijke over tuiging uitgesproken, dat in de Sovjet- Unie een ruimtevaarder gereed is voor de eerste bemande ruimtereis. Dr. Koeznetsov, die de Russische dele gatie op het congres leidt, heeft een be langrijk aandeel gehad in de ruimtereizen met dieren, welke Russische geleerden hebben laten uitvoeren. „Ik werk niet met mensen, maai met dieren. Maar op grond van hetgeen mij bekend is heb ik de pri- vé-overtuiging, dat wij een man klaar heb ben staan," vertelde hij later nog eens. De gegevens, welke tot dusver in de Sov jet-Unie verzameld zijn, wijzen erop dat de mens geen moeilijkheden zal ondervin den bij een ruimtereis, die een kwestie van uren is. Maar bij langere vluchten, geme ten in dagen of zelfs weken, rijzen fysio logische en psychologische problemen, „welke wij stap voor stap hopen op te los sen." aldus dr. Koeznetsov Ook de lance ring van de eerste bemande ruimteraket zal problemen bieden, maar die zijn van technische aard en hebben geen betrek king op de reacties van de ruimtevaarder op zijn ruimtereis. Dr. Koeznetsov zei te geloven, dat het gemakkelijk is een be mande raket te lanceren. Maar het terug brengen van de man naar de aarde is moeilijker, zei hij. „Het is moeilijk uit experimenten met dieren conclusies te trekken over het ge drag van de mens in de ruimte. Ons ont breekt de ervaring met mensen op ruim tereizen," had hij opgemerkt. Hij vertelde over de experimenten, die deze zomer in Rusland gedaan werden met drie honden en een konijn, die na een reis door de ruimte 'evend terugkeerden Deze en andere experimenten hebben mij ervan overtuigd aldus de geleerde, dat de fysiologische gevolgen van de wijzigingen in de aantrekkingskracht het binnendrin gen van hoogontwikkelde organische le vende wezens in de ruimt" niet zullen be lemmeren. rooms-katholieken, die aan armoede, ge vangenschap, ja de dood de voorkeur ga ven boven het verlenen van een dienst aan het misdadige Hitier-regime. De benoeming van Von Papen betekent, aldus het blad, het eren van een man die de grootste ergernis in de geschiedenis van het politieke rooms-katholicisme van de jaren dertig was. Von Papen heeft de tiran, van wie hij zich in lichtvaardige zelfoverschatting de meerdere achtte, in feite de weg naar de macht geëffend. Hij heeft voor hem (Hitier) ondanks talrijke bewijzen voor de misdaden van het nazi systeem, onvermoeid als uithangbord voor de kerkelijke kringen gediend en niet slechts, zoals zijn activiteit in Oostenrijk aantoont, in de zin van zich passief laten misbruiken, maar door actief mee te wer ken. De „Rheinischer Merkur" beschuldigt Von Papen voorts van woordbreuk, om dat hij als een der leiders van de rooms- katholieke Zentrum-partij, de val van de Zentrum kanselier Brüning door zijn in trige bij de toenmalige president Hinden burg bewerkstelligde. De pauselijke be slissing, aldus het blad, is voor de Duitse rooms-katholieken, die zich nog vele ande re dingen uit Von Papens verleden tussen „kruis en adelaar", tussen kerk en poli tiek, herinneren, een des te grotere erger nis omdat het aan tijdige waarschuwin gen voor een dergelijke rehabilitering in geen geval heeft ontbroken. Dit geval dwingt het Duitse rooms-katholicisme dat de zaak-Von Papen het liefst met de man tel van het vergeten en de naastenliefde zou hebben bedekt gehouden, zich er met alle beslistheid tegen te verweren. De be noeming geeft voorts, volgens het blad, aanleiding tot het nuchtere onderzoek van de vraag in hoeverre het hofleven om de Paus met zijn onvermijdelijke, ten dele koddige ambten en titels, gewoonten en breedvoerigheid, coterieën en indiscreties, nog wel overeenkomt met het hedendaag se begrip voor de eigenwaarde van de rooms-katholieke kerk, aldus de „Rheini scher Merkur", die zich ten slotte af vraagt of Von Papen nu via deze onder scheiding opnieuw zal trachten zich mees ter te maken van het ambassadeurspen sioen, dat Bonn hem tot dusver steeds heeft geweigerd. LOWESTOFT (UPI) Geoffrey Small, oud 13 jaar en president-direc teur van de verzekeringsmaatschappij voor middelbare scholen, heeft mee gedeeld, dat z\jn maatschappij vrijwil lig in liquidatie gaat. Zijn rector heeft dat nodig gevonden. De verzekeringsmaatschappij van de jonge Small had al twintig leden, die per week drie pence stortten. Daarvoor waren zij gedekt tegen het over de knie gaan (uitkering vier shillings per keer), tegen schoolblijven (uitkering drie shilling per geval) en het schrijven van strafregels (uitkering één shilling per keer). De rector heeft het opgevat als een grap van Small, die in een van zijn klassen zit. Maar hij vond toch ook, dat die grap wel wat te ver ging en deelde Small dat officieel mede. Kennelijk wist heer rector zoveel overtuiging in zijn woorden te leggen, dat Small zijn hele plan maar opgaf. Daardoor bestaat de originele ver zekeringsmaatschappij, die in het Engelse onderwijsstelsel toch wel een plaats had omdat de leraren in Enge land nog mogen tuchtigen, al niet meer. Voor Small triest, voor de Engelse schooljongens nog veel triester. LISSABON (UPI) Portugese bladen zijn een campagne begonnen om het aan tal blanke kolonisten in de Afrikaanse be zittingen te vergreten. De gezaghebbende Diaro de Noticias" «ch-ijft dat het zenden van „een nieuwe -golf" Portugezen naar Angola, Mozambique en Guinea het beste antwoord is op het Afrikaanse nationalis me. De meeste Portugese emigranten gaan naar Brazilië.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11