Er gaat nog steeds veevoer naar de droogtegebieden Boswachter zou achtervolgde zeeman met doodschieten hebben gedreigd Boeings grote „straalclipper" begon dienst via Schiphol Duizenden stuks jong vee gaan deze winter in het westen „logeren" VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 23 f,Wild-West** in IJmuidense duinen Officier van Justitie eist honderd gulden boete en tzvee maanden voorwaardelijk Belangstellenden konden eindelijk toestel bekijken Raadsel-vlucht van de KLM-„Venus" In zes uur van Zwarte Zee naar Noordzee Automobilist na aanrijding gearresteerd Quellinus-prijs voor Piet Zwart Russen content met Quasimodo's bekroning Instelling van twee nieuwe bedrijfschappen voorgesteld J'oor margarine en voor visconserven Toeristische plannen van vijf Zeeuwse gemeenten Slanke inbreker steelt voor f 20.000 uit juwelierswinkel Rekest over Beatrixmijn Soldaat overleden i tijdens veldloop Kerkelijk Nieuws Kernreactor te Petten Verheugende ontwikkeling voor Nederland TROTS VAN ENGELANDS WEGENNET „Dit optreden van een opsporingsambtenaar ging alle perken te buiten. Met schuim om de mond is h(j als een waanzinnige te keer gegaan, het lijkt ncrgcnsj naar. Mijns inziens is hier geen sprake van dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gehandeld". Dit zei de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. G. VV. F. van der Valk Bouman donderdagmiddag in zijn requisitoir tegen een 51- jarige boswachter uit Velsen, die ervan beschuldigd wordt op 21 april van dit jaar op het IJmuidense strand een zeeman gedreigd had te zullen doodschieten of zwaar te mishandelen. Letterlijk zou verdachte, zijn jachtgeweer op de zeeman richtend, hebben gezegd: „Ik schiet je aan flarden" en „Mee naar het bureau of ik schiet je door je kop". Wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht subs, poging tot zware mishandeling, eiste de officier van Justitie tegen de boswachter honderd gulden boete, twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en verbeurdverklaring van het jachtgeweer. Advertentie De boswachter erkende dat hij de bedrei ging „Ik schiet je aan flarden" had geuit, doch niet dat hij gezegd had de zeeman door diens hoofd te zullen schieten. De zeeman, die niet op de rechtzitting aanwe zig was omdat hij op zee was, zou hem eerst hebben bedreigd. „Hij kwam met een stok met spijkers erin op me af en riep „Nu sla ik je hersens in elkaar", al dus de verdachte. Hij verklaarde dat hij al vaak last van de zeeman had ondervon den, die zonder dat hij daartoe gerechtigd was, zich herhaaldelijk in de duinen op hield. om, naar verdachte zei, paartjes te begluren. Op de bewuste dag had verdach te de zeeman weer in het duin aangetrof fen. Toen de zeeman de boswachter ook zag zette hij het op een lopen. Om hem tot staan te brengen had verdachte drie maal in de lucht geschoten, maar de zee man was doorgerend. De president, mr. H. J. Ferwerda: „Was het uw bedoeling te raken of om hem al leen bang te maken? Kon hij de indruk hebben dat er op hem werd geschoten?" Verdachte: „Ik wilde hem alleen waar schuwen te blijven staan. Het geweer was geladen met hagel. Ik had hem nooit kun nen raken, daarvoor was hij te ver af." De achtervolging eindigde op het IJmui dense strand. Daar had de boswachter en kele mannen die aan het vissen waren toe geroepen de vluchteling vast te houden. Toen zouden ook de gewraakte bedreigin gen door de boswachter zijn geuit. Of de zeeman eerst de boswachter had willen aanvallen bleek niet helemeel uit de ver klaringen van de getuigen. Een Amsterdamse bakker had gehoord dat de verdachte met zijn dubbelloops jachtgeweer in de aanslag had geroepen: „Mee naar het bureau of ik schiet je door je kop". Deze getuige kon zich niet her inneren wie het eerst een dreigende hou ding had aangenomen. „Ze leken allebei overspannen. Ik geloof dat ze elkaar ge lijktijdig hebben bedreigd, 't Zijn ouwe klanten van elkaar," zei de Amsterdam mer. Een student uit Santpoort verklaarde echter als getuige gezien te hebben dat de zeeman begonnen was met zijn bespij kerde stok een soort schermbeweging naar de boswachter te maken, zodat de ze een stap achteruit moest doen om niet geraakt te worden. De officier van Justitie zei voordat hij tot zijn hiervoor vermelde eis kwam. zich wel te kunnen voorstellen dat een opspo ringsambtenaar het soms moeilijk te ver duren heeft. Hij laakte echter de „onbe heerste en gevaarlijke" handelwijze van de boswachter. Bovendien was de officier niet gebleken dat de verdenkingen die de boswachter tegen de zeeman koesterde, gegrond waren. „Maar al zou het allemaal waar zijn, dan nóg behoort een ambtenaar met opsporingsbevoegdheid niet op te tre den zoals deze verdachte heeft gedaan. Op die manier maakt men brokken." Mr. J. W. Crefeld, de raadsman van de verdachte, was daarentegen van oordeel dat zijn cliënt uit noodzakelijke zelfverde diging had gehandeld. Hij belichtte de moeilijke positie van verdachte als opspo ringsambtenaar zonder opleiding en zon der preciese instructies in het gebruik van vuurwapens. Pleiter meende dat zijn cliënt in de gegeven situatie niet anders had kunnen handelen dan hij gedaan heeft en concludeerde, met een beroep op nood weer-exces, tot ontslag van rechtsvervol ging subs, vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. In zijn laatste woord zei de boswachter: „Ik sta perplex. Wat is hier aan de hand? Ik ben naar de politie gegaan om de zee- ■man te laten verbaliseren en in plaats daarvan nemen ze mijn geweer af en sta Bijna zeventig passagiers stapten don derdagavond tegen tien uur op Schiphol uit de splinternieuwe Lockheed-Electra „Venus" van de K.L.M. Zes uur tevoren liepen zij nog in Istanboel in de zoelte van een warme herfstavond. Om kwart voor vijf Nederlandse tijd steeg de „Ve nus" van Istanboels vliegveld op voor de vlucht zonder tussenlanding naar Amster dam; de retourvlucht van de woensdag morgen op Schiphol begonnen vlucht met (voor de passagiers) onbekende bestem ming. In stevige tegenwind werd zonder tussenlanding langs de westkust van Ita lië, over Griekenland naar de bestem ming Istanboel gevlogen, waar zes uur na het vertrek uit Nederland werd geland. De aan boord tijdens de reis gehouden prijsvraag onder de bijna zeventig jour nalisten, waarbij naar de bestemming moest worden geraden en tevens moest worden opgegeven op welk tijdstip men daar dacht te zullen arriveren, werd ge wonnen door de heer Pal Balasz, uit Am sterdam. lid van de buitenlandse persver eniging in Nederland. Hij werd beloond met een model van het nieuwe „Electra"- vliegtuig, dat de K.L.M. half december in gebruik zal nemen op verscheidene van haar lijnen naar het Nabije en Midden- Oosten. De terugreis voerde gisteren, dankzij de radar waarmede deze vliegtuigen zijn uit gerust, tussen verscheidene onweersbuien n stormvelden door, dwars over Grie kenland naar Bari en vandaar langs de oostkust van Italië over Venetië, de Al pen. Frankfort aan de Main naar Neder land. ik hier zelf als verdachte. Waarom heeft de politie mij bij het vooronderzoek hele maal buiten deze zaak gehouden? Ik be grijp er niets meer van." De president: ..Doet u uw werk nu zon der geweer?" Verdachte: „Nee, ik had thuis nog een oud jachtgeweer liggen. Maar daarmee schiet ik alleen op wild." De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaak op donderdag november 's morgens om half tien. Een inwoner van Breda, die met zijn auto op dinsdag 20 oktober een dodelijke aanrijding veroorzaakt heeft, waarbij de 19-jarige E. G. Baggen uit Leur om het leven is gekomen, is op vordering van de officier van justitie te Breda in bewaring gesteld. Er is thans een uitvoerig onderzoek gaande naar de toestand van de automobi list op het moment dat hij het ongeluk ver oorzaakte. Hij kwam toen slingerend aan gereden en het wordt niet uitgesloten ge acht. dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Bij de aanrijding werd hij zelf vrij ernstig gewond. Hij werd on- middelijk naar het ziekenhuis overge bracht. Thans wordt hij in het Bredase ge vangenishospitaal verpleegd. Zijn toe stand is bevredigend. Nederland mag dan al trots zijn op de nieuwe Rijksweg 13, in Engeland is men het niet minder op het eerste deel van de snelweg LondenYorkshire, dat maandag voor het verkeer zal worden opgesteld. Deze luchtfoto toont een deel van de nieuwe weg met op de voorgrond een viaduct-kruising. Er zijn zes rijbanen, drie in iedere richting. Het bestuur der vereniging „Quellinus- prijs, groot 1500 gulden, toegekend aan de 70-jarige Piet Zwart als „erkenning voor zijn pionierswerk op het gebied der typo grafische vormgeving". Deze in 1949 in gestelde prijs werd eerder uitgereikt aan: Bert Nienhuis, W. F. Gouwde en H Cam- pendonck. De Unie van Sovjetschrijvers, de auteursvereniging die indertijd Boris Pas ternak royeerde omdat hij de Nobelprijs voor zijn oeuvre had gekregen, heeft thans aan de Italiaanse dichter Salvatore Quasi modo, die thans de Nobelprijs voor Letter kunde heeft gekregen, een gelukstelegram gestuurd. Quasimodo's oeuvre, aldus dit telegram, heeft de vriendschap tussen de schrijvers van de Sovjet-Unie en Italië versterkt. Bovendien wordt opgemerkt dat Quasi modo de eerste dichter was een een ont boezeming over de Spoetnik aan het pa pier toevertrouwde. „Deze keer heeft het comité voor de Nobelprijzen een waardige erkenning verleend aan een van de meest vooraanstaande dichters ter wereld". De organisatie-commissie van de So ciaal-Economische Raad bepleit in een tweetal ontwerp-adviezen de instelling van een bedrijfschap voor de binnen landse groothandel in margarine, spijs- vetten en -oliën en aanverwante bedrij ven, alsmede de instelling van een bedrijf schap voor de visconservenindustrie. In de op 13 november te houden openbare ver gadering van de Sociaal-Economische Raad zullen deze ontwerp-adviezen aan de orde komen. Over de instelling is overeenstemming verkregen met een voldoende represen tatieve organisatorische vertegenwoordi ging van de betrokken ondernemers en werknemers. Het totale aantal ondernemingen, waar voor het te Rotterdam te vestigen be drijfschap voor de binnenlandse groot handel in margarine, spijsvetten en spijs oliën en aanverwante bedrijven volgens het voorstel zal worden ingesteld, be draagt ongeveer 540. In 19 ondernemingen wordt de binnenlandse groothandel in spijsoliën en in 520 ondernemingen de binnenlandse groothandel in margarine en het bedrijf van het ompakken van mar garine (69 ondernemingen) uitgeoefend. De produktie van de Nederlandse marga rine-industrie voor het binnenland be draagt 4.200 ton per week, ter waarde van ongeveer vijf miljoen gulden tegen fa brieksprijs. Het bedrijfschap blijft beperkt tot de binnenlandse handel. De in- en uitvoer handel zijn er dus niet bij betrokken. Ondernemingen, waarin melange wordt vervaardigd, zullen mede onder het be drijfschap vallen. Het bedrijfschap zal niet omvatten de ondernemingen, waarin de groothandel in kruidenierswaren wordt uitgeoefend. Voor deze ondernemingen bestaat reeds het be drijfschap voor de groothandel in kruide nierswaren. Het bedrijfschap voor de visconserven industrie, dat zijn zetel in Den Hag zal hebben, is van geringer omvang. De vis conservenindustrie omvat hier te lande 18 ondernemingen met tezamen 540 werk nemers. Van deze ondernemingen houden zeven zich bezig met het vervaardigen van mosselconserven. De totale omzet van de industrie beliep in de jaren 1957 en 1958 21.3 miljoen en 19.5 miljoen. Ruim drievierde van de totale afzet ging naar het buitenland. De regen zit de „bietenkopactie" voor de door de droogte gedupeerde veehouders een beetje dwars. De boeren, die suiker- bietenafval en ander nood-veevoer hebben aangeboden, zijn namelijk bang dat de zware militaire vrachtauto's, die voor het transport zorgen, het bouwland kapot zul len rijden. In de Wieringermeer hebben enkelen om die reden vrachtauto's terug gestuurd. Men wil er nu voor gaan zorgen dat het veevoer met lichter materieel naar de kop van het land wordt gebracht, zodat de militaire wagens niet meer op de akkers hoeven te komen. Sinds het begin van de actie zijn 2300 van die wagens, met een laadvermogen van 3'/ï a 4 ton, uit de westelijke provin cies naar de noodgebieden gegaan. Zij hebben zestig a zeventig percent van het hele aanbod verwerkt. Als het weer niet te ongunstig wordt zullen zij nog een week of drie kunnen doorrijden. Voor het grootste deel, ongeveer 92 per cent, bestaan de zendingen uit bietekop en blad. Als „toetje" zijn er nog hooi, erwtenstro, voederaardappelen en voeder bieten bij. Men is intussen druk bezig met de voor bereiding van een andere vorm van hulp verlening: het tijdelijk opnemen van jong vee uit de getroffen gebieden door vee houders uit het westen. In het oosten des In een gezamenlijke vergadering van de gemeenteraden van Retranchement, Cad- zand, Biervliet, Groede en Breskens is donderdagavond gesproken over samen werking op velerlei terrein ter ontslui ting van Zeeuwsch-Vlaanderen voor het toerisme. Men wil hiertoe een commissie vormen, bestaande uit twee afgevaardig den uit elke gemeente en een lid van Ge deputeerde Staten als voorzitter. De com missie zal worden bijgestaan door aller lei deskundigen. Men wil komen tot de aanleg van een recreatiegebied met een groot kunstduin in de onmiddellijke omgeving van Bres kens en tot meer logiesaccommodatie in het kustgebied dat grote behoefte heeft aan hotels en familiepensions. Verschei dene gemeenten zijn voorts nog versto ken van waterleiding en elektriciteit, en voor de ontsluiting van de kust zullen er nieuwe wegen moeten komen. lands, met name in Drente en Overijsel, worden nu de ergste gevallen opgespoord. In Noord- en Zuid-Holland en Zeeland is al voor duizend stuks jongvee „logeer- ruimte" aangeboden en het staat wel vast dat dat aanbod nog wel veel groter zal worden. Voor de „gastheren" betekent dat stallen gedurende de winter een extra uit gave van honderd a honderdvijftig gulden per jaar. Men is verheugd over de solida riteit, die uit deze hulpverlening spreekt, al waren er dan ook hier en daar gebieden waar op het verzoek om gastvrijheid min der spontaan werd gereageerd. In één ge bied, waar zevenhonderd circulaires waren verzonden, kwam van één boer antwoord binnen. Volgende week hoopt men het eerste transport jongvee van Drente naar het westen te kunnen brengen. Enige moeilijk heden worden bij deze hulpactie veroor zaakt door de gezondheidsvoorschriften. De dieren moeten tenminste veertien dagen en ten hoogste vier maanden geleden tegen mond- en klauwzeer zijn ingespoten. Over leg met de gezondheidsdiensten is daarom nodig. Men zal deze diensten vragen, ge regeld toezicht op het „logerende" vee te houden, totdat dit in het voorjaar naar de eigen stallen terug kan. LONDEN (ANP) De transcontinentale versie van de Boeing 707 van Pan Ameri can Airways stak om 10.35 uur donderdag morgen de neus in de lucht van Schiphol, steeg in de richting van IJmuiden en cir kelde reeds na vijf minuten boven de woe lige Noordzee richting Londen- Op 5.000 meter hoogte boven het weer, kwam na 25 minuten vliegen Fngeland in zicht en 41 minuten na de start op de Amsterdamse luchthaven raakten de wielstellen van de Boeing reeds het beton van London Air- port. In 41 minuten van Schiphol naar London Airport, dat betekende een record tijd in de geschiedenis van de zeer oude luchtverbindingen tussen beide steden. Een record dus met een straalvliegtuig, waarvan de betekenis nog duidelijker wordt, indien men weet, dat de afhande ling van de passagiers van de Boeing op London Airport een half uur in beslag nam en dat de snelle, speciaal voor dit doel gereserveerde bus, precies een uur nodig had voor de afstand tussen London Airport en Marble Arch. In de late nacht van woensdag op don derdag was de Boeing op Schiphol geland, komende van New York en Londen en op weg naar Dusseldorp. Terug van Dussel- uorp op Schiphol werd de gezagvoerder donderdagmorgen gevraagd, of hij tijd kon uittrekken op de Amsterdamse luchthaven, teneinde de vele honderden belangstel lenden de gelegenheid te geven, het toe stel te bezichtigen. Miller vond het goed, want de winden voor het verdere deel van de vlucht, via Londen naar New York, waren gunstig. En zo kregen velen op Schiphol de ge legenheid het toestel van binnen te be kijken. Toen de vier machtige Pratt en Whitney-motoren aansloegen, hadden vele kijkers op Schiphol oorkleppen op het hoofd gedaan ter bescherming van de trommelvliezen tegen het geluid. Wat een verschil met het lichte geruis der roteren de motoren in de passagierscabine. De reizigers konden op normale wijze tijdens de start en tijdens de vlucht met elkaar praten en alleen de zeer scherpe stijging na de start toonde aan, dat men met een straalvliegtuig te doen had. dat met een snelheid van 800 kilometer per uur over de Noordzee zweefde, richting Londen. Bij de landing op de luchthaven van Londen was het krachtig afremmen der straal- omkeerders duidelijk merkbaar. Naar wij van de zijde van Pan Ameri can vernamen, zullen van 1 december af uitsluitend de intercontinentale versies van de Boeing, dus van het type 707-321 op de dienst tussen New York, Londen, Amsterdam en Dusseldorp vice versa worden gcbrtiikt. K.L.M.: Londen-Rotterdam Maandag zal de nieuwe K.L.M.-dienst tussen Rotterdam en Londen worden in gewijd door een Viscount, die reeds om negen uur Nederlandse tijd uit Rotterdam vertrekt en om 9.20 uur Engelse tijd winst van een vol uur dank zij het winter- tijdverschil op London Airport aan komt. De vliegtijden zijn ongeveer 75 mi- Een inbreker heeft zich in Amsterdam toegang verschaft tot een juwelierszaak aan de Rozengracht. Zijn buit bestond uit 109 gouden ringen, 14 gouden armbanden en 140 dames- en herenhorloges met een totale waarde van twintigduizend gulden. De dader heeft in het nachtelijk duister een gat geboord in de houten tussenwand van het trapportaal, waardoor hij de al arminstallatie wist te omzeilen. Hij is door het gat gekropen en daaruit maakt de politie op dat hij zeer slank moet zijn. Er is geen spoor van hem gevonden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Limburg heeft wegens de mogelijke stopzetting van het werk aan de nieuwe staatsmijn Beatrix een rekest tot de minister-president gericht, waarin wordt gevraagd de voorwaarden te schep pen die verdere uitvoering van dit pro ject mogelijk maken. Koorconcert. Op dinsdag 3 november geeft het Kennemer Vrouwenkoor onder leiding van Annie Schoen en het r.-k. ge mengd koor „Da Pacem" onder leiding van Lou Tervoort een concert in de zaal van Zomerlust in Santpoort. Het programma, dat de koren ten gehore zullen brengen omvat werken van Mozart. Haydn, Gou nod, Strategier en Pergolesi. Tijdens een veldloop die in Breda werd gehouden is de 19-jarige dienstplichtige soldaat J. A. Gras onwel geworden en overleden. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het Ignatius-ziekenhuis in Breda. Er zal een onderzoek naar de doodsoorzaak worden ingesteld. Soldaat Gras behoorde tot het regiment veld artillerie van Essen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudeschoot A. E. O. A. Ravesloot te Steenwijkerwold. Benoemd tot voorzitter van de synode der Molukse Evangelische Kerk in Ne derland W. H. Tutuarima te Buiksloot, die deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Uitwierda-Delfzijl, X. L. Lapré, predikant in algemene dienst te Groningen. Aangenomen de benoeming tot predikant-directeur van het diaconessen- huis te Breda, P. de Bruijn te Fijnaard, die tevens predikant voor buitengewone werkzaamheden aldaar wordt. Geref. Kerken Beroepen te Tcrneuzen W. C. van Hat- tem te Scheemda. Aangenomen naar Zwolle (5de pred.pl.) F. J. van der Wal te Erica (Dr.). Bedankt voor Klundert-Zevenbergen C. M. v. d. Loo te Dordrecht. Baptisten Gemeenten Beroepen te Sneek J. v. Dam te Haarlem. Geref. Gemeenten Beroepen te Benthuizen Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Dordrecht K. de Gier te 's-Gravenhage. nuten, dus gelijk aan de dienst Londen- Amsterdam. De vluchten in beide rich tingen worden met genodigden gemaakt. Vooraanstaande figuren uit het Brits- Nederlandse zakenleven en van onze am bassade zullen zich aan boord van het Londense toestel bevinden. De K.L.M. en Rotterdam hebben elkaar dan eindelijk na twintig jaar weer ge vonden. Tot aan de oorlog gebruikte de K.L.M. het later geheel verwoeste Waal haven als tussenstation onder meer voor de Blauwe Donau-dienst naar Boedapest. Maar nu wordt Rotterdam tweemaal daags in beide richtingen feitelijk eind- en begin punt, al gaan de machines leeg door naar Schiphol en komen zij daar leeg vandaan. De service blijft namelijk in Amsterdam. Het is een hele uitkomst voor passagiers in het gebied tussen Den Haag en Eind hoven en waarschijnlijk nog verder zuide lijk, alsmede voor degenen in Engeland, die daar moeten zijn. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de lijn Londen- Rotterdam in de naaste toekomst door te trekken naar Hamburg, zodat de grootste drie Europese havens ook door de lucht met elkaar worden verbonden. De ministers Luns en De Pous, bijge staan door tien experts, hadden gisteren in Brussel een uitvoerige bespreking met de president van de Euratoomcommissie, de heer Hirsch en prof. De Groote, het Belgische lid. Besloten is dat de hoge fluxreactor, die begin 1961 in Petten „cri- tisch" wordt, dat wil zeggen geschikt voor experimenten, niet alleen voor Nederland maar ook voor de Euratoom-research zal worden gebruikt. De reactor van Petten zal overigens uit gebouwd worden en de oorspronkelijke plannen zullen worden gewijzigd om de door Euratoom voorziene research-wer- ken te kunnen organiseren. De deskundi gen van de Nederlandse regering en van de Euratoom zullen tegen 1 december een rapport redigeren over de diverse gebie den. waarop zal kunnen worden samenge werkt, ofschoon de grote lijnen hiervan bekend zijn, daar de reactor te Petten voornamelijk bedoeld is als een testreac tor voor materialen, die kunnen worden gebruikt bij de bouw van reactoren. De bijkomende financiering zal naar minister Luns mededeelde, voor het Nederlandse parlement worden gebracht Het Neder landse researchprogramma zal te Petten onverkort worden doorgevoerd en de sa menwerking met Euratoom is mogelijk, omdat de reactor een over-capaciteit heeft. De meeste Nederlandse waarne mers aldaar zijn van oordeel, dat het een voor Nederland verheugende ontwikkeling is. De vestiging van het officieel research centrum van Euratoom in Ispra in Noord- Italië had enkele maanden geleden de in druk gewekt, dat er voor Nederland niet veel meer zou zijn te halen. Thans is in feite besloten dat Nederland en Euratoom gelijkwaardige partners worden in Petten en dat de samenwerking ongetwijfeld in de toekomst sterk kan worden uitgebreid, onder meer op het gebied van de instal latie van grote research-laboratoria in het Nederlandse reactor-centrum. Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt. bestaan er voor een overeenkomst met Euratoom over het Reactorcentrum te Petten twee mogelijkheden. De eerste mogelijkheid is een akkoord tussen Ne derland en Euratoom. In dit geval is par lementaire goedkeuring van de tekst van het akkoord vereist. Vooraf moet dan een machtigingsovcrcenkomst tussen het Reactorcentrum Nederland en de Neder landse regering worden gesloten. De andere weg is een associatiecontract tussen Euratoom en het Reactorcentrum Nederland. Daar de staat deelneemt in het reactorcentrum kan in de Kamer over dit contract worden gesproken, onder meer bij de behandeling van de begrotingen van Economische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In Nederland moet over deze kwestie nog overleg wor den gepleegd. De voorkeur van de voor zitter van de Euratoomcommissie, Hirsch ging uit naar een associatiecontract. Zoals bekend hebben de ministers van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous. te Brussel overleg gepleegd over de overdracht van het Reactorcentrum te Petten aan Euratoom.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 23