In Norwich wordt de post automatisch gesorteerd HARTENDORP Electrolux VERKRIJGBAAR BIJ - KOK - ELECTROLUX brengt nu 4-voudig comfort in 1 wasmachine! De fijnste koffiesmaak heeft Moccona VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 29 In Luton worden witte stipjes aangebracht op uitgaande post voor een geheim experiment Labourcongres over de verkiezingsnederlaag Oud-minister besprak problemen van de Friese landbouw Beneluxparlement bijeen in Luxemburg Kroesjtsjev houdt woord Studieconferentie over de Europese verkiezingen Voor Electro-Lux Wasmachines Stofzuigers, Wascombiraties, Centrifuges en Koelkasten nóg meer gemak voor de huisvrouw! Eindelijk Want Tiet kost tijd om een wasmachine, een cen trifuge of een wascombinatie te brengen, die werkelijk alle gemakken in zich verenigt. Die voor 100 °/o het gemak biedt van een Electrolux! Ja natuurlijk!- Er zijn méér wasmachines met roestvrij stalen binnenkuip - geen springend email, geen roestvlekken! Er zijn méér was machines met een pompinstallatie - nooit morsen, nooit sjouwen met emmers water! Er z\jn méér wasmachines met een dubbele wand - Uw sopje blijft heerlijk warm! Er zijn méér wasmachines met een electrische verwarming - practisch, tijdbesparend! Ja, er zijn méér wasmachines met één van deze gemakken. Maar bij Electrolux vindt U 11 dit comfort in één machine! (Van onze correspondent in Londen) De Britse P.T.T. beschikt over de eer ste automatische postsorteermachine, die door slechts één persoon behoeft te wor den bediend. De machine kan honderden brieven met tientallen bestemmingen in het hele land uitzoeken, met overslaan van allerlei tijdrovende voorsorteringen. Het is een indrukwekkende installatie, bestaande uit verschillende lagen van lo pende banden, welke zich bewegen boven in vakjes verdeelde „gaanderijen", gelij kende op miniatuur-loges in een schouw burg. Elk vakje draagt het opschrift van een stad of stadswijk. De te sorteren brieven, welke ook per lopende band wor den aangevoerd, vallen één voor één recht standig voor de sorteerder, die aan een toetsenbord zit. De bedoeling is dat alle plaats en straatnamen of namen van firma's welke veel post ontvangen, een code krijgen, welke de afzender van de brief extra onder het volledige adres moet vermelden, zodat de sorteerder in één oog opslag kan zien welke toetsen, overeenko mende met de code, hij moet indrukken. De brief beweegt zich dan langs een elek tronisch gecontroleerde baan, stopt boven het vakje, waarvoor zij bestemd is, en valt erin. De proef is begonnen in Norwich, de hoofdstad van het graafschap Norfolk. Daar gevestigde firma's hebben hun klan ten verzocht de code op hun corresponden tie te vermelden en ook particuliere per sonen maken in eigen kring deze code be kend. Een voorbeeld laten wij hier ter ver duidelijking volgen. Voorbeeld Indien het adres is familie J. Smith, 15 Green Street, Norwich, Norfolk, dan moet de afzender dit volledig op de enveloppe vermelden. Daaronder voegt hij dan de code toe, namelijk: N.O.R. 22 K. N.O.R. betekent Norwich en elke straat heeft als codenummer twee cijfers en een letter. De code voor Green Street is 22 K. De brieven worden dus per stad en per straat en eventueel per firma in die LONDEN (Reuter) Het bestuur van de Britse socialistische partij heeft be paald dat op 28 en 29 november een spe ciale bijeenkomst van afgevaardigden der afdelingen zal worden gehouden in Black pool, een badplaats in Noordwest-Enge- land. Het doel van het congres is het in stellen van een officieel onderzoek naar de oorzaken van het falen van „Labour" in de jongste Britse algemene verkiezin gen. Het debat zal worden geopend door partijleider Gaitskell, terwijl diens plaats vervanger Bevan de slotredevoering zal uitspreken. Voor het debat zal worden gesproken door partijvoorzitster mevrouw Castle. Daarna volgt een bespreking van algeme ne zaken, waarna het debat over de ver kiezingen dat in het openbaar zal wor den gehouden begint. Partijsecretaris Phillips, die medede ling deed van het komende afgevaardig- dencongres, verklaarde ook dat Bevan bij enkele kandidaatstelling als penningmees ter is herkozen. Bevan verklaarde zich be reid deze functie te blijven uitoefenen tot het jaarlijkse partijcongres in 1960. Tijdens een vergadering van het depar tement Leeuwarden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. A. Vondeling, oud-minister van Landbouw, gesproken over de Friese landbouw en zijn nroblemen. De Friese boeren zullen het dit jaar niet zonder 50 mil.ioen gulden uit de schatkist kunnen stellen om een redelijk bestaan te hebben. Met dat geld zou het auwerszeeplan kun nen worden uitgevoerd. Maar ondanks die 50 miljoen gulden wordt er toch nog ge klaagd over het te lage inkomen en neemt het aantal zelfstandigen in de Friese land bouw nog elk jaar af. Of het mogelijk zal ziin de Friese landbouw bij een behoorlijk welvaartsniveau goede toekomstmogelijk heden te schenken zal voor een belangrijk deel afhangen van de mate, waarin men erin zal slagen vraag en aanbod van pro- dukten op elkaar af te stemmen. Het stond volgens dr. Vondeling wel vast, dat het aanbod de vraag zal blijven overtreffen, maar hij zag nog wel verschillende mo gelijkheden om die vraag in gunstige zin te beïnvloeden. Eén van die mogelijkhe den is de verbetering van de kwaliteit der produkten. Wat dit betreft wordt volgens dr. Vondeling de binnenlandse markt in Nederland ernstig verwaarloosd. De slech tere kwaliteiten blijven maar al te vaak in eigen land. Het meest markante voor beeld hiervan achtte hij de consumptie- melk. Er worden gouden medailles toege kend voor de beste boter en kaas, maar men heeft er blijkbaar nog nooit aan ge dacht, dergelijke beloningen ook voor de beste melk te geven. Als men kans zou zien de binnenlandse melkconsumptie met één percent te verhogen, dan zal dat de schatkist al één a twee miljoen gulden per jaar schelen. Dat verhoging van de kwa liteit van de melk geen luxe is, blijkt vol gens dr. Vondeling wel uit de verslagen van de keuringsdiensten, waarin angst wekkende feiten staan over de wijze, waarop de melk in sommige gevallen ge wonnen wordt, vervoerd, en verwerkt. Ook het wetenschappelijk onderzoek en een goede reclame achtte dr. Vondeling van groot belang. Hij verwachtte een re volutionaire ontwikkeling in de landbouw- produktie door de technische en weten schappelijke vooruitgang. In Amerika heeft men dit jaar reeds de grootste oogst aller tijden behaald op de kleinste opper vlakte grond sinds tientallen jaren en met het kleinste aantal mensen. Rusland be reidt zich ook in de landbouw voor op een economische oorlogvoering. Wil de Frie se landbouw deze ontwikkelingen bijhou den of voorblijven, dan zal er veel verbe terd moeten worden aan de verkaveling, de waterbeheersing, de toestand van de bedrijfsgebouwen, de kredietmogelijkhe den en dc bedrijfsgrootte. Ingrijpende be- drijfsvergroting door concentratie achtte dr. Vondeling een eerste noodzaak. LUXEMBURG (ANP) De Raadge vende Interparlementaire Beneluxraad. het parlement van de Benelux waarin 21 Nederlandse, 21 Belgische en 7 Luxem burgse parlementsleden zitting hebben, vergadert vandaag en morgen in Luxem burg. De raad bespreekt op deze zitting, onder voorzitterschap van de Luxemburger C. Linden, het derde gemeenschappelijke verslag van de regeringen van Nederland, België en Luxemburg over hun samenwer king op het gebied van de buitenlandse politiek, een verslag over de economische samenwerking, en technische kwesties als een ontwerpverdrag voor regeling van in voer, uitvoer en doorvoer en de eenmaking van het recht in de drie landen. Voorts staat er op de agenda een voor stel van de Nederlandse socialistische af gevaardigde Burger ter oprichting van een secretariaat dat het contact tussen de drie regeringen onderling en dat tussen de regeringen en de raad zal moeten onder houden. Het Benelux-verdrag kent alleen een algemeen secretariaat dat het admi nistratieve werk van het ministercomité verzorgt. Voor de culturele toenadering, de coördinatie van de buitenlandse poli tiek en de eenmaking van het recht, kwes ties die buiten het economische uniever drag vallen, doch die wel tot het werkter rein van de raad behoren, bestaat zo'n secretariaat niet. Hierin wil het voorstel van de heer Burger voorzien. Tenslotte zal de raad een nieuwe onder voorzitter moeten kiezen in plaats van de heer Burger, die aftreedt wegens zijn drukke werkzaamheden als oppositielei der in Nederland. Als mogelijke opvolger wordt genoemd professor I. Samkalden, de vroegere Nederlandse socialistische minister van Justitie. CHICAGO (UPI) Een in de Verenigde Staten wonend echtpaar van Litouwse af komst heeft een brief van zijn kinderen in Rusland ontvangen die erop wijst dat pre mier Kroesjtsjev van plan is zijn woord te houden. Paulius en Ingeborg Leonas hadden de Russische premier, bij diens bezoek aan Des Moines (Iowa) gevraagd toe te staan dat hun in Rusland verblijvende kinde ren Regina, twintig jaar oud. en Thomas, zeventien jaar oud, naar Amerika te gaan. De beloofde reünie leek door bureaucratie te worden bemoeilijkt, maar nu is er een brief gekomen. „Regina vraagt wat zij moet dragen", vertelde Leonas, „Zij zegt dat het mis schien koud zal zijn als zij uit Litouwen vertrekt en vraagt zich af of het hier koud zal zijn". Leonas telefoneerde verleden week de Russische ambassade. Deze ant woordde dat er „aan gewerkt wordt". „Men vertelde dat de kinderen zullen ko men". zei Leonas. „maar men kon niet zeggen wanneer. Ik heb het gevoel dat dat voor Kerstmis zal gebeuren". straat automatisch gesorteerd. Het enige wat de brievenbesteller voor hij op stap gaat, te doen heeft is de brieven met de hand op huisnummer te sorteren. Het experiment, dat een antwoord moet geven op de vraag, hoeveel tijdwinst de automatische sortering oplevert en hoe veel arbeidskrachten deze kan besparen, zal waarschijnlijk enkele maanden duren. Tegelijkertijd is in de stad Luton in Bed fordshire een ander experiment aan de gang, dat zich echter nog in het laborato riumstadium bevindt. Desniettemin wordt het toegepast op de normale stroom van uitgaande brieven. Een aantal daarvan wordt van bijna onzichtbare witte stipjes voorzien, welke waarschijnlijk dienen om door een elektronisch oog te worden ge reflecteerd om dan in de juiste richting verder te worden gestuurd. Bijzonderhe den over deze proef kunnen, naar men ons vertelde, nog niet worden bekend ge maakt. Aangezien ontvangers van post uit Luton zich misschien afvragen wat die stipjes, welke op de enveloppes toch bete kenen, is alleen onthuld, dat het een onder deel van een eerste proef is, met het oog op bespoediging van de postverzending. GEN. CRONJéSTRAAT 43 - HAARLEM - TELEFOON 52760 _VH/ ti\\ Kruisstraat 5 Haarlem Tel. 18908 Bij ons krijgt elke bezoeker, tegelijk met een goede stoel, een kop verse, krachtige koffie. Dat is een kleine moeite als je Moccona in huis hebt. Want heet water is er meestal wel en naar suiker en melk hoef je ook niet te zoeken. Kookt het water nog niet helemaal? Tóch niet wachten, want juist dan is Moccona het lekkerste en het geurigste 1 Op het resultaat kan elke Hollandse huisvrouw trots zijn. Want u proeft het duidelijk: de fijnste koffiesmaak heeft Moccona. En het laatste kopje is even lekker als het eerste, want de handige schroefsluiting houdt de koffie brand-vers. In handig glazen potje f. 2,05; in grote verpakking (140 koppen) f. 7,50 KOFFIE IN DE WARE DOUWE EGBERTS TRADITIE 4 vierkant model - weinig ruimteverlies! 4 dubbelwandig - weinig warmteverlies! ingebouwde electrische verwarming! i waskuip irit roestvrij staal - bestand tegen synthetische wasmiddelen, geen springend email, geen roestvlekken! 4 waterafvoerpomp - geen gemors. geen gesjouw met emmers water! i kan 3 kg droog wasgoed bevatten' 4 afmetingen: 48 x 48 x 80 cm! 4 één jaar Electroluxgarantie! prijs van f. 420.- af! Dc Europese Beweging Acht het van groot belang, dat ook in Nederland de dis cussie over de rechtstreekse verkiezingen voor het Eurooese parlement on gang komt. Dit zei de algemene voorzitter van do Europese Beweging, mr. H. R. Nord. in een persconferentie in Den Haag. Het is volgens mr. Nord noodzakelijk dat men zich in brede laeen een oordeel vormt over de gehele problematiek van de Europese verkiezingen: het aantal zetels in het di rect gekozen parlement, het kiesstelsel, de verkiezingsdatum en de stemplicht. Over deze details wordt op 6 november een studieconferentie van de Europese Be weging gehouden in het Kurhaus te Sche- veningen. Drie pre-adviseurs zullen op 6 november de verschillende aspecten van het onder werp toelichten. De eerste pre-adviseur, prof. mr. P. J. Oud. zegt in zijn advies onder meer dat het aanbeveling verdient om een parlement van twee kamers sa men te stellen. Eén van deze kamers zal moeten voortkomen uit rechtstreekse ver kiezingen. Voorts behoort er volgens de liberale fractieleider geen onverenig baarheid te zijn tussen het Europese en het nationale parlement-Hdmnntc:rhaD. Wel dient het lidmaatschap van de Euro pese „regering" onverenigbaar te zijn met dat van een nationale regering of parlement. Prof. mr. C. P. M. Romme roert in zijn pre-advies het probleem van de stem plicht aan. Hij meent, dat men het aan de vrije wil van de kiezers moet overlaten of zij het al dan niet zullen deelnemen aan de Europese verkiezingen. De laatste pre-adviseur, prof. dr. I. Sam kalden, meent dat de verkiezingen een versterking kunnen betekenen voor de po litieke democratie in de drie gemeenschap pen. Of zij ook een versterking betekenen voor een ontwikkeling in de federale rich ting, moet echter worden afgewacht. Schilder, ga zitten, de koffie is bruin HOOFDKANTOOR Paleisstraat 2, Den Haag „PYRAMIDE"-CENTRIFUGE ELECTROLUX WASDU0 uiterst solide uitvoering (Electrolux!) droogt Uw was binnen 3 minutent automatische rem - veilig! Sx gelakt - plotselinge temperatuursveranderingen J hebben absoluut geen invloed! zéér zuinig iti stroomverbruik! 'danst' niet- staat muurvast.' Prijs ÏSOiSi De beste wasmachine en de beste centrifuge gecombineerd tot de ideale wascombinatie Kies de goede wastemperatuwr en een juiste wastijd en de Electrolux wast automatisch voor U! Prijs f. 930." 4

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 29