Memorie van Antwoord levert weinig nieuwe gezichtspunten op r Raadsleden sterk geïnteresseerd in oplossing verkeersproblemen Opheffing van zwembadentekort op korte termijn niet mogelijk TStLxka In en om de stad VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Vragen stellen ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Verbreding Hagelingerweg is onder handen Burgerlijke Stand van Haarlem ONDANKS LANGE VRAGENLIJST Krappe gcmeentefinanciën staan plannen in de weg OPENBARE VEILIGHEID Verscherpt toezicht op gedrag van bromfietsers VOLKSGEZONDHEID Plan voor nieuw ziekenhuis in gevorderd stadium Ja, op de inhoud van de pockets komt het aan SALAMANDER - POCKETS Kustvaarder „Marjan" met 7 man overtijd Inwijding nieuwe r.-k. begraafplaats 1 leemstede fliill Onschuldige bromfietser werd aangehouden Twee Haarlemse motor agenten bij aanrijding gewond Expositie „Mensen zonder schuilplaats" verlengd Zuster Deodata 25 jaar bij kleuteronderwijs Het recht tot vragen stellen is inherent aan de democratie. Dit geldt in gelijke mate ten aanzien van de volksvertegen woordiging en bij de vertegenwoordiging in de gemeenteraden. Het recht van vra gen stellen impliceert het krijgen van antwoord. De jaarlijkse Memorie van Antwoord door B. en W. opgesteld naar aanleiding van de vragen, voortgekomen uit het afdelingsonderzoek van de ont werp-gemeentebegroting, geeft ieder jaar weer een treffend voorbeeld van het zo bij uitstek democratische „vraag-en-ant- woord-spel". De Haarlemse Memorie van Antwoord is deze keer mede door de formulering van een groot aantal geld vergende wen sen langer dan gewoonlijk, terwijl daar entegen de financiële middelen van de gemeente beperkter dan ooit zijn. Het ge volg hiervan is, dat B. en W. op tal van op zichzelf gerechtvaax-digde verlan gens een gedwongen „neen, wij hebben geen geld" moeten laten horen. Natuur lijk hebben lang niet alle gestelde vragen betrekking op wensen en verlangens. Ve le keren worden ook nader inlichtingen gevraagd over facetten van het gemeen telijk beleid, die bij de begroting zelf niet of niet voldoende zijn belicht. Ook worden van de kant van de raads leden vaak suggesties gedaan, die beogen enige verlichting te brengen in de krappe financiële situatie. Veelal is het echter zo, dat de vragen van het afdelingsonderzoek en de daarop volgende openbare behandeling in de raad resulteren in een lange rij verlangens, waaraan B. en W. dan geen gevolg kun nen geven. Juist hierom zou het een daad van wij ze zelfbeperking kunnen zijn, indien de raadsleden van hun recht tot vragen stel len een bescheiden gebruik maken, waar bij zij dan hun uitgebi-eide „lijstje van wensen" zouden kunnen bewaren tot tij den, waarin er meer kans op vei-wezenlij- king bestaat. Dit is blijkens de thans verschenen Me morie van Antwoord niet gebeurd. En dat is jammer, temeer omdat een overvloed van vragen tot gevolg heeft, dat de afde lingen van de gemeentesecretarie maan denlang bezig zijn met het vergaren van gegevens voor een afdoende beantwoor ding. De tijd. die hieraan besteed wordt, zou dan wellicht beter gebruikt kunnen worden voor de voorbereiding van drin gende werkzaamheden, waarop de raad bij herhaling aandringt. Nogmaals: niemand zal het recht tot vragen stellen ook maar enigszins willen inkrimpen. Maar een zelfgekozen beper king tot wensen, die een redelijke kans van verwezenlijking hebben, of tot sugges ties die een wezenlijke besparing, zonder opoffering van noodzakelijke behoeften betekenen, zou op zichzelf toe te juichen zijn en een winst aan werktijd kunnen op leveren. Waarbij de openbare belangstel ling voor alles wat met de begrotingsbe handeling te maken heeft, alleen maar kan winnen. Advertentie Destijds kon de wegverbreding van de Hagelingerweg tussen Biezenweg en Kwe kerslaan niet ten volle haar beslag krij gen, doordat de gemeente en de eigenaars van aanliggende percelen niet tot over eenstemming konden komen ten opzichte van de financiële vergoeding. Het gevolgd van een en ander was een onteigenings procedure, waarvan de uitspraak tot dus ver nog op zich laat wachten. Bij rechter lijke uitspraak werd de grond echter, hangende de procedure, reeds ter beschik king van de gemeente Velsen gesteld. Dezer dagen is met de werkzaamheden een begin gemaakt, zodat nu binnenkort de Hagelingerweg tussen Biezenweg en Kwekerslaan geheel op volle breedte zal zijn gebracht en een gevaarlijk verkeers- object zal zijn verdwenen. Maar de be woners van bovengenoemde percelen zul len hun aardige voortuinen missen BEVALLEN van een zoon: 25 okt.: A. E. M. Nak-Lamberts; 26 okt.: M. P. M. jt'oi-Jorna; 27 okt.: C. M. van Wort-van Kampen; C. Mast-Hoogland; H. J. van Rooaen-Wai-merdam; 28 okt.: A. H. Nix- van Galen; J. Markesteijn-in 't Veld; S. M. Kamp-van Thijn; J. M. van Roode-Mes- kers; E. M. Kimman-Harren; 29 okt.: K. E. Biemans-Scheelings. BEVALLEN van een dochter: 25 okt.: A. Lammens-Koster; 27 okt.: G. Rozen- daal-Thijssen; C. M. Stroet-van der Vlugt; A. G. Lok-Heijmans; 28 okt.: M. Niesing- Visser; T. Jongepier-Otten; M. J. W. Janssen Schmidt-Beelen; E. Trum-Hen- driks; 29 okt.: A. M. van Bergen-Schmitz. ONDERTROUWD: 28 okt.: C. H. Prins en J. A. M. Bisschop; P. J. Groos en M. G. Bom; A. J. M. de Ruig en E. Kniep; T. H. Mens en G. B. Goets; R. Wijtman en H. A. van Loo; K. G. Keil en J. R. M. Loken- berg; C. S. Israël en J. C. Domingus; L. van Osch en A. Tinkelenberg; G. T. van de Swaluw en A. A. M. de Ruig; R. H. Nunnink en C. G. Warmerdam; G. L. van Rooijen en M. M. Lagerweij; F. J. M. Blom en L. H. C. Cornelissen; W. H. van der Voort en E. F. Rinses; B. M. de Vries en C. A. A. Bouwens; J. de Ruiter en A. M. Koek; H. C. Stam en H. E. Harkmans; J. W. Schildwacht en L. M. van Leeuwen. GETROUWD: 28 okt.: B. T. H. N. Dam en M. J. Schuijt; A. F. Beusenberg en P. Post; I. Boom en C. L. van den Ham; T. G. Konijn en J. M. Bakker; F. J. ter Smitten en M. van Es; J. J. van Leeuwen en H. M. de Bie; W. Verbeek en T. H. Meekel; J. A. Boeree en A. Rossberg; J. W. Burghout en W. F. van Schie; C. Smits en R. van der Heijde; G. Kalkwarf en A. H. van Thuijne; 29 okt.: J. de Milde en W. J. Koster; N. M. de Rooij en H. van Ingen; G. Meerveld en M. C. E. Blokker; J. van Alten en G. M. Diemer; C. H. Linthout en E. Beek. OVERLEDEN: 27 okt.: F. N. Hulsman, 61 j., Preangerstraat; J. A. Schweitzer, 76 j., Vergierdeweg; J. Jansen, 86 j., Zaanenlaan; 28 okt.: M. de Nijs-Heijman, 64 j., Sperwerstraat; F. M. W. Serné, 60 j., van Oosten de Bruijnstraat; H. C. van Blommestein, 71 j., Voorduinstraat. DE ZOJUIST verschenen Memorie van Antwoord van B. en W. van Haarlem naar aanleiding van de uit het afdelingsonderzoek van de ontwerp-gemeentebegroting voor 1960 naar voren gekomen vragen, bevat opmerkelijk weinig nieuwe gezichts punten, ondanks het feit, dat het aantal gestelde vragen dit jaar wel bijzonder groot is. Herhaaldelijk waren B. en W. gedwongen op naar voren gebrachte wensen en verlangens laconiek te antwoorden: „Met het oog op de financiële toestand van de gemeente kan thans niet tot verwezenlijking van dit denkbeeld worden over gegaan". Uit de antwoorden van B. en W. zijn dan ook slechts weinig concrete beloften te destilleren. Wat betreft het financiële gedeelte kun nen B. en W. niet veel opwekkends me dedelen. Zij delen dc bezorgdheid van de raadsleden ten opzichte van de financiële situatie en zeggen nog eens, dat er ge waakt moet worden tegen een verdere stij ging van het tekort van zes miljoen gul den. Ter voorkoming van economische verspillingen zal het voorts noodzakelijk zijn de tarieven zo veel mogelijk op de kostprijs te baseren. Gedurende de afge lopen jaren zijn dan ook vele tarieven her zien, zodat thans alle van belang zijnde ta rieven aan de gewijzigde omstandigheden zijn aangepast. Dit wil echter niet zeggen, dat in de naaste toekomst geen verdere voorstellen tot tariefswijzigingen meer zijn te verwachten. B. en W. zeggen de raad toe erop toe te zullen zien, dat de werkelijke uitgaven de ramingen niet aanzienlijk overtreffen. Aan het onderwerp bui-gei-zin is nog eens door vele leden aandacht be steed. B. en W. menen, dat de burgerzin het best gediend kan worden door een be stuur waarbij de burgerij of haar verte genwoordigers steeds zo veel mogelijk ge kend worden bij het voorbereiden en uit voeren van plannen die het openbare le ven betreffen. Hierbij kunnen de wijkco- mité's een belangrijke rol vervullen. B. en W. zijn van plan de wijkcomité's nog meer dan voorheen om advies te vragen en op de hoogte te houden van voox-zie- ningen, die in hun wijk tot stand zullen komen. Het wijkcomité Spaarndam, dat zichzelf geliquideerd heeft, berichtte in middels aan B. en W. dat het niet wenst terug te komen op zijn standpunt. B. en W. achten het niet opportuun een „public relations officer" aan te stellen. Dit met het oog op de financiële toestand van de gemeente en omdat reeds thans allerlei contacten met bui-gerij en pers verzekerd zijn. Onder het hoofdstuk „Algemeen be heer" valt een aantal vi-agen, die betrek king hebben op het restauratieplan van het stadhuis. Het algemene restaui-atie- plan van de architect C. W. Royaards is nagenoeg gereed. Het is echter nog niet aan B. en W. aangeboden. In dit plan zal bijzondei-e aandacht worden geschonken aan de verbetering van de raadzaal en de daarmee samenhangende vertrekken. Personeelsbeleid Over het personeelsbeleid zegt het col lege onder meer, dat het niet in de bedoe ling ligt een werkelijk stroef pi-omotiebe- leidte gaan invoei-en. Als een bepaalde promotie krachtens de daartoe bestaande normen gerechtvaardigd is. mag de fi nanciële toestand van de gemeente een dergelijke promotie niet in de weg staan, aldus B. en W. De organisatie-deskundige, die is aan gesteld, is zijn werkzaamheden begonnen bij de gemeentereiniging. Inmiddels heb ben de directeur van de volkshuisvesting, de gemeentelijke inspecteur voor het la ger- en kleuteronderwijs en de directeur van sociale zaken meegedeeld, dat zij gaarne van de diensten van deze organi satiedeskundige gebruik zullen maken. Te vens zal deze deskundige kunnen bekij ken in hoeverre een reorganisatie of sa menvoeging van takken van dienst stil stand of veidaging van pex-soneelsuitgaven met zich mee zal brengen. B. en W. wij zen er echter op dat zulke maatregelen met het oog op de rechtspositie van het overheidspersoneel, niet onmiddellijk tot een zichtbax-e veidaging van de lasten kan leiden. Naar aanleiding van een vraag naar het hoge aantal arbeidsconti-actanten bij het gemeentepersoneel, antwoorden B. en W. dat zij er naar streven te komen tot sta bilisatie van de personeelssterkte. Uitbi-ei- iing van personeel bi j de takken van dienst woi-dt slechts toegestaan voor bepaalde wet-kzaamheden, zodat onmiddellijk na beëindiging daai-van het extra-personeel kan afvloeien. Hiervoor èn bij uitbreiding in geval van ziekte of verminderde ar beidsprestatie, alsmede bij grondwerken worden arbeidscontractanten aangetrok ken. De taakomschrijvingen van de functies bij gemeentereiniging, waterbedrijf, open bare werken en haven- en marktwezen zijn gereed. De vijfdaagse werkweek op het stadhuis is nog onderwerp van studie. Bij wijze van proef is een vijfdaagse werkweek inge voerd bij de incasso- en stortingsdienst. Hierbij woi-dt het normale aantal werk uren gemaakt en heeft ook geen uitbrei ding van personeel plaats gehad. Ten slotte antwoorden B. en W. op een vraag naar de viering van de komende lustrum vijfde mei, dat zij vertrou wen, dat „het Comité voor Nationale Fees ten aan dit lustrum het nodige reliëf zal weten te verlenen." In het hoofdstuk Openbare veiligheid in de Memorie van Antwoord verklaren B. en W. op een desbetreffende vraag, dat met de minister van Defensie in beginsel overeenstemming is bereikt over de terug gave van de Koudenhornkazerne aan dc gemeente Haarlem. De vraag of de ge meente de daaruit voortvloeiende conse quenties kan dragen kan echter pas be antwoord worden indien bekend is in wel ke mate het rijk bereid is in de jaarlijk se lasten bij te dragen. De onderhande lingen die daaromtrent gaande zijn met de minister van Binnenlandse Zaken zijn echter nog niet geëindigd. Op de vraag of de politie de Koning straat en de Stoofsteeg in de surveillance kan betrekken om paal en perk te stellen aan de wanordelijkheden, die daar voort durend plaats hebben antwoorden B. en YV., dat aan de diverse klachten na ver scherpt politietoezicht een einde is geko men. De aandacht van de politie blijft ech ter extra op de Koningstraat en de omge ving gevestigd. Voorts delen B. en W. op een vraag van een der raadsleden mee, dat de politic ge regeld toezicht houdt op het lawaai, dat veroorzaakt wordt door niet geluiddichte inrichtingen van bromfietsen. Zo nodig wordt er nog verbaliserend opgetreden. Daarbij zal de politie, uitgerust met zes scooters een extra controle gaan uitoefe nen op de naleving van de verkeersregels door bestuurders van rijwielen met hulp motor. Op de vraag of B. en YV. van plan zijn het aantal beschei-mde oversteekplaatsen uit te breiden of te verminderen delen B. en YV. mee, dat in afwachting van de wij ziging van het YVegenverkeersi-eglement met betrekking tot deze vqetgangersover- steekplaatsen het niet in de bedoeling ligt het aantal beschei'mde oversteek plaatsen uit te breiden of de bestaande ovei'steekplaatsen op te heffen. Daar ver wacht moet worden, dat door een wijzi ging van het Wegenverkeersreglement binnen afzienbare tijd de zebrapaden zon der knipperbollen ook als „beschermde oversteekplaatsen" zullen worden aange wezen, dient er echter, aldus B. en W„ voor gewaakt te worden, dat deze zebra paden op te korte afstand van elkaar Worden aangebracht, teneinde te voorko men, dat in de toekomst het rijverkeer te veel zal worden gestagneerd. N.Z.H.V.M. UBfc Ook het busvervoer door de N.Z.H.V.M. neemt een belangrijke plaats in in dit hoofdstuk van de Memorie van Antwoord. Zo antwoorden B. en W. bijvoorbeeld op een desbeti-effende vraag, dat de halte- borden op het Stationsplein binnenkort aanzienlijk duidelijker zullen worden en dat de Grote Markt in Haaidem voorzien zal worden van enkele goede schuilhok jes waardoor het buspubliek, dat bijvoor beeld na afloop van een concert in het con certgebouw op de bus staat te wachten be ter beschei-md zal worden. Voorts heeft de Bij het hoofdstuk volksgezondheid is de Memorie van Antwoord ten aanzien van nieuwe plannen in mineur gestemd. Een optimistisch geluid klinkt door, waar B. en W. meedelen, dat het plan voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in een gevorderd stadium verkeert. Met de ophoging van de daarvoor benodigde grond, die begrepen is in de onteigening voor Schalkwijk, kan zonodig op korte tcmijn worden begonnen. Daarentegen moeten B. en W. meedelen, dat de vergevorderde plannen tot het stichten van een verpleeghuis voor chro nisch zieke bejaarden geen doorgang kun nen vinden. De vraag, of de particuliere activiteiten op dit gebied niet voldoende zijn, beantwoorden B. en W. ontkennend. Het tekort is zó groot, dat de vrees voor een teveel aan verpleegbedden voors hands ongegrond is. De toestand bij de Haarlemse zwemba den is bijzonder slecht Het Houtvaartbad had een gemiddeld dagbezoek van 1000, het bad aan de Kleverlaan zelfs van 1375. Deze aantallen zijn op topdagen veel gro ter. Op dergelijke dagen moesten de baden drie, soms vier keer per dag worden ont ruimd om de buiten wachtende liefhebbers gelegenheid te geven een bad te nemen. Dit had tot gevolg, dat aan velen niet meer dan een half uur kon worden gegeven, in welke tijd zij kleedruimte moesten zoeken, zich moesten omkleden en zwemmen. De vooruitzichten voor de bouw van zwembaden zijn echter zeer ongunstig, aldus B. en YV. Het ministerie kent hier aan de laagste ui-gentie toe. B. en YV. zul len ernaar blijven streven het ontworpen zwembad met overdekt instructiebad aan de Planetenlaan zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Zowel de financiële toe stand van de gemeente, als de moeilijk heid om de vereiste rijksgoedkeuring te verkrijgen verhinderen echter verwezen lijking op korte termijn. B. en W. zijn van mening, dat een zweminrichting in Haarlem-Oost drin gend gewenst is, maar zij menen, dat de mogelijkheid voor de bouw van het nabij het Burgemeester Reinaldapark ontworpen bad gering is. B. en W. onder zoeken thans de mogelijkheid voor de bouw van een open zweminrichting in het Frederikspark, waartoe de n.v. Sport- fondsenbaden de medewerking van het college heeft ingeroepen. In 1960/61 zal de Haarlemse bevolking weer op tuberculose worden doorgelicht. De directeur van het consultatiebureau voorlt.b.c. is van mening, dat deze door lichting één keer in de drie jaren moet plaatshebben. Met ingang van 1 september is een zes- dé schoolarts benoemd. Een zevende schoólarts achten B. en YV. echter ge- wens.t, als men het onderzoek bij de scho- lep voor middelbaar onderwijs wil hand haven. N.Z.H.V.M. zich bereid verklaard tijdens de spitsuren de naar Amsterdam rijdende bussen, die bij de Tempeliei'straat reeds geheel vol zijn en dus onderweg geen pa- sagiers meer opnemen langs de Prins Bernhai-dlaan en de Schiphohveg te laten x-ijden. Op een vraag of B. en YV. in overleg met de N.Z.H.V.M. de stadsbussen in het vervolg niet meer door de J. J. Hame- linkstraat en de Hannie Schaftstraat wil laten rijden, antwoorden B. en YV., dat men overleg met de N.Z.H.V.M. zal plegen, maar dat het moeilijk zal zijn in dit stads deel van Haarlem wegen te vinden die be ter voor de bussen geschikt zijn, dan de genoemde straten, temeer daar het niet mogelijk is gebruik te maken van de Schipholweg, daar deze niet geschikt is voor het vestigen van halteplaatsen. Parkeerproblemen In antwoord op de vragen betreffende de parkecraangelegenheden in Haarlem de len B. en YV. mee, dat de raad te zijner tijd een nota over dit onderwerp tegemoet kan zien. Voorts menen B. en YY'. in ant woord op een vraag die op dit onderwerp betrekking heeft, dat het niet wenselijk is, dat het onbebouwde terrein aan de Dam straat geschikt gemaakt dient te worden voor parkeerterrein. Gezien de pogingen om dit terrein op een stedebouwkundig verantwoorde wijze te doen bebouwen menen B. en YY'., dat het niet wenselijk is daaraan voorshands kosten ten laste te leggen. Vei-volgens verklaren B. en YV., dat zij het niet gewenst achten om het parkeer verbod in de binnenstad na zeven uur 's avonds op te heffen omdat gevreesd moet worden, dat de pheffing van de par keerverboden tijdens de avonduren tot ernstige moeilijkheden voor het rijver- keer zal leiden. Een der raadsleden vi-aagt voorts of het mogelijk is de parkeerduur op het autoparkeerterrein op het Stations plein aan een bepaalde tijdslimiet te bin den. B. en YV. antwoorden op deze vraag, dat de politie ï-eeds een onderzoek heeft in gesteld naar de wijze, waai-op het bedoel de pai-keerterrein wordt gebruikt. Indien zou blijken, dat de ruimte in hoofdzaak wordt ingenomen door auto's van zoge naamde „langparkeerders" dan zal wor den overwogen de parkeerduur van dit terrein of een gedeelte daarvan te beper ken. Fietsenchaos Zoals verwacht kon worden heeft een der raadsleden ook een vraag gesteld over de maatregelen van B. en YV. ten aanzien van de chaos van de neergezette fietsen op het Kennemerplein. B. en YV. delen thans mee, dat het in de bedoeling ligt over te gaan tot het aanbrengen van rijwielklem men op het Kennemerplein, nabij de ach ter-uitgang van het station, waarbij te vens zal woi-den bepaald, dat het daar plaatsen van rijwielen elders dan in de daarvoor bestemde klemmen verboden is. In antwoord op de vraag of B. en YY'. het voornemen hebben een einde te maken aan de gevaarlijke situatie voor de voet gangers bij de Houtbrug met betrekking op de daar aanwezige lichtinstallaties ver klaren B. en YV.. dat het niet mogelijk is een verbetering in de situatie aan te bren gen. Daarbij merken B. en YY'. op, dat de situatie op dit punt niet afwijkt van ande re punten in de stad en dat de voetgan gers dus steeds rekening zullen dienen te houden met het afslaand verkeer. Vervolgens delen B. en YV. mee, dat men de mogelijkheid zal nagaan om veilig heidshekken aan te brengen bij het school gebouw aan de Rijksstraatweg, de Prins Hendrikschool, het schoolgebouw aan de Krocht, de Anslijnschool, en de Ovide De- crolyschool. B. en YV. zijn voort tot de conclusie ge komen, dat het geen zin heeft extra aan wijzingen voor het zware verkeer bij de toegangswegen tot de gemeente Haar lem te plaatsen teneinde dit verkeer uit de binnenstad te weren. De bestaande beweg wijzering is er namelijk, aldus B. en YV., op gericht niet alleen het zware, maar alle Verder achten B. en YV. het niet nood zakelijk om voor het gedeelte van de Rijksstraatweg van het Delftplein tot aan de Vergierdeweg de maximumsnelheid op 50 km. per uur te bepalen, aangezien B. en YV. er de voorkeur aan geven af te wachten hoe de verkeerssituatie zich op de Rijksstraatweg zal ontwikkelen na de totstandkoming van de in aanbouw zijnde i-echtstreekse aansluiting van de rijksweg op de Delftlaan nabij het Delftplein. In aansluiting op deze vraag delen B. en YV. vervolgens mee, dat op de Rijksstraatweg op het asfalt met grote cijfers in een rond vlak de maximumsnelheid aangegeven zal worden. Viaducten Uiteraard heeft ook de oplossing van verkeersproblemen bij de overwegen aan de YY'estergracht en de Pijlslaan de aan dacht van de raadsleden. B. en YY'. delen Advertentie Cees Nootehoom, de jonge en veelbelovende auteur, maakte vele rei zen. Hij is bezeten van een onuitputtelijke nieuwsgierigheid naar de wereld en de mensen. Zijn verhalen spelen in Holland en Europa, maar ook in Zuid-Amerika en Amerika. In de Salamander-pocket-serie verschenen van hem o.m.: De Ver liefde Gevangene en de roman Philip en de Anderen. Geniet van pocketboeken geschreven door auteurs, die wat te zeggen heb- ben. In de reeks Salamander-pockets wordt uitsluitend werk van vooraan- staande schrijvers opgenomen. Werk j dat altijd intrigeert - ook al kent U auteur of titel eens niet. Zo juist ver- schenen II nieuwe boekjes (er zijn er nu totaal ca. 60) o.a.Het Proces: De vergeten medeminnaarRubber ;Lijmen/ Het Been. Iedere boekwinkel heeft ze. Kleurrijke omslagen maken de Salaman der-pockets tot een feestelijk geschenk. Want een mooi boek van een goede auteur waardeert iedereen. H TUT SU geïllustreerd 21 Men is al sinds zeven dagen zonder be richt van de Rotterdamse kustvaarder „Marjan", een scheepje van 300 ton van Solleveld en Van der Meer, dat op 21 ok tober met zeven man aan boord van Rot terdam naar Vlissingen vertrok om te bun keren en deze haven 23 oktober verliet met bestemming St. Nazaire aan de Franse westkust. Het scheepje is daar nog niet aangekomen. Aangezien de reis onder nor male omstandigheden ongeveer vier dagen duurt, is de „Marjan" momenteel dus drie dagen over tijd. Het scheepje heeft radio-telefonie aan boord. Gezien het stormweer van de af gelopen dagen is het niet onmogelijk, dat de „Marjan" ergens in een baai ligt te schuilen. Ook kan de radio defect zijn. Op verzoek van de rederij heeft Scheve- ningen Radio vanmorgen een spoedbericht uitgezonden, waarin de scheepvaart op de route tussen Vlissingen en St. Nazaire wordt verzocht naar de „Marjan" uit te kijken. De „Marjan" is in 1949 gebouwd en heeft een bemanning van negen koppen, allen Nederlanders. Zondag a.s. om vier uur 's middags zal deken W. N. Zijlstra uit Haarlem het nieu we gedeelte van de r.-k. begraafplaats aan de Glipperdieef in Heemstede inwij den. Bij minder gunstige weersomstandig heden zal de plechtigheid in de parochie kerk aan het Valkenburgerplein worden voortgezet Advertentie er is zó véél in veelzijdig veerkrachtig in antwoord op deze vraag mee, dat de plannen voor viaducten bij de YY'ester gracht en de Pijlslaan en de te verhogen spoorbaan Haarlem-Leiden bij de Neder landse Spoorwegen in bewerking zijn. De uitvoering van deze miljoenenobjec ten zal echter slechts mogelijk zijn met de financiële medewerking van het rijk. „Houdt de dief" „Houdt de dief, houdt de dief', klonk het donderdagmiddag om half vier over het Verwulft te Haarlem. De echtgenote van de exploitant van een daar staande krantenkiosk sloeg alarm, omdat iemand er met haar fiets van door ging. Het resul taat van de achtervolging was de arresta tie van twee verdachten. De politie heeft later tegenover een hunner, een 26-jarige Haarlemse kok, haar excuses aangebo den. De man had aan de diefstal part noch deel. De echte dief was een 30-jarige jon geman die in Utrecht in een kliniek ver blijft en van een verlof in Haarlem niet naar de Domstad was teruggekeerd. Toen de eigenares van de fiets alarm sloeg, renden enige voorbijgangers on middellijk achter de dief aan. Een ande re passant vergat in de consternatie dat er op nog geen tien meter een telefooncel staat en holde de hele weg naar het poli tiebureau in de Smedestraat. Een re chercheur snelde in de richting van de Raaks en kon de inmiddels gepakte fiet sendief arresteren. Ondertussen was er nog een achtervol ging aan de gang. Een Heemsteedse arts die op het Verwulft „Houdt de dief" hoor de roepen, opende in zijn auto de jacht op een bromfietser. Op de Koudenhorn wees hij de bromfietser aan een brigadier van politie aan. Deze kreeg de achtervolgde op de Papentorenvest te pakken. De man protesteerde heftig. Toen hij op het poli tiebureau arriveerde volgde de ontkno ping. Twee leden van de Haarlemse verkeers politie zijn donderdagavond om halfnegen op de Schoterweg ter hoogte van de Schoterstraat in Haarlem bij een aanrij ding met een vrachtauto zodanig gewond dat zij in het St. Joannes de Deoziekenhuis moesten worden opgenomen. De vrachtauto, bestuurd door een 21-jari- ge tuinspeciehandelaar uit Haarlem, reed in noordelijke richting en zou bij de Scho terstraat plotseling naar links zijn ge zwenkt. Een motor met zijspan van de politie haalde juist de vrachtauto in en schoof onder de treeplank. De bestuurder, een 41-jarige hoofdagent, viel van de mo tor en kreeg een hersenschudding en een wond boven het linkeroog. De man in het zijspan, een 37-jarige hoofdagent, liep eveneens een hersenschudding op. Het zijspan van de motor werd vernield, terwijl ook de motor zelf werd beschadigd. De Engelse tentoonstelling „Mensen zonder schuilplaats", die woensdag is ge sloten, zal vandaag, morgen en zondag opnieuw in hotel „Lion d'Ör" in Haarlem te zien zijn. De organisatoren hebben be sloten deze expositie, die gewijd is aan de gevolgen van radio-activiteit en kernex plosies, nog drie dagen in Haarlem te hou den, omdat door de storm van de afgelo pen dagen het bezoek enigszins beperkt was. Verscheidene schoolklassen hebben de expositie bezichtigd. De heer John Brunner, de Engelse samensteller van de tentoonstelling, zal op 3 november weer naar Engeland terugkeren, nadat hij een tournee van vier maanden door Europa heeft gemaakt. De expositie, die van van avond zeven uur af te zien is, zal zater dag en zondag van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds zijn geopend. Zondag 1 november is zuster Deodata, hoofd van de r.-k. kleuterschool van de pai-ochie van O.L. Vrouwe Hemelvaart in Heemstede, een kwart eeuw bij het on derwijs werkzaam. Zij is tevens vijfen twintig jaar aan genoemde school ver bonden. De viering van het jubileum wordt zaterdagmorgen om halftien ingezet met een plechtig H.Mis te haren intentie in de kerk aan het Valekenburgerplein. In de middag heeft in de kleuterschool aan de Molenwerfslaan een receptie plaats die om drie uur begint.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5