H. J. Voors veertig jaar bij „Bloembollencultuur" B. en W. willen vrijheid van inwoners te veel beknotten the american Geen dirigisme bij het schilderen Stefan Askenase speelt Chopin 7 Ds. E. L. Nauta overleden Examens Rijksgoedkeuring voor: Nieuw kantoorgebouw van Fluor - Schuytvlot n.v. Bedroevende belangstelling in De Glip voor concert van „Eensgezind Excelsior" „Vondel" gaf opvoering van „Per luchtpost" Inbrekers stalen f 1000,- uit brandkast maar lieten f 7000 liggen Schipper „Neeltje Jacoba" neemt zijn ontslag Meerderheid van Heemsteedse raad: Haagse ge in een te sec ret ar is „Te veel ambtenarij" Aardverschuiving gestopt Haarlemse rechtbank Negen maanden cel geëist voor diefstal van postwissel J erdachte liet het geld door jongetje innen Officier acht buschauffeur schuldig aan ongeluk op Bloys van Treslongweg UIT STAD EN STREEK Griekse zeeman omgekomen VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 15 november is de heer H.J. Voors in Heemstede veertig jaar werkzaam bij de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Bij dit feit zal worden stilgestaan in de algemene ver gadering van de vereniging, die op. maandag 14 december in Haarlem zal worden gehouden. Onder leiding van professor dr. E. van Slogteren heeft zich pen huldigingscomité gevormd. Hoewel de heer Voors in december nog geen afscheid gaat nemen, gaat hij zijn werk zaamheden wel geleidelijk beperken. Thans werkt hij aan het samenstellen van een historisch overzicht, dat ter ge legenheid van het eeuwfeest van ..Bloembollencultuur" zal verschijnen. De heer Voors heeft in zijn jonge jaren het diploma van de Rijkstuinbouwwinter- school in Boskoop behaald. Zijn belang stelling ging uit naar de tuinarchitectuur en daarom heeft hij zich hierin bekwaamd. Het beroep van tuinarchitect leverde toen nog echter een wisselvallig bestaan op en daarom solliciteerde hij in 1919 naar een tijdelijke functie bij „Bloembollencultuur". In dat jaar trad hij op 24-jarige leeftijd bij de vereniging als adjunct-secretaris in dienst, speciaal belast met de voorberei ding van de eerste internationale voor jaarstentoonstelling in Heemstede. In 1910 was reeds een nationale tentoonstelling in de Haarlemmerhout gehouden. Aanvanke lijk kon de expositie door de na-oorlogse moeilijkheden niet doorgaan, zij werd uit gesteld tot 1925. Van een secretariaat was na de eerste wereldoorlog nog nauwelijks sprake. De heer J. H. Wentholt hield als bijbaantje thuis de boeken bij. Toen de heer Krelage in 1920 de voorzittersfunctie neerlegde, volgde de heer Wentholt hem op. Hierdooh werd het aanvankelijk tijdelijke dienst verband met de heer Voors verlengd. Deze Advertentie 'n betrouwbaar Zwitsers anker horloge In het sanatorium Eykengaarde is op vijfentachtigjarige leeftijd overleden ds. E. L. Nauta, emeritus-predikant der Ne derlandse Hervormde Kerk, die de laatste jaren in Haarlem woonachtig was. Ds. Nauta werd op 22 april 1874 uit een onderwijzersgezin te Leeuwarden ge boren. Hij bezocht het stedelijk gymna sium in de Friese hoofdstad en studeerde daarna aan de rijksuniveristeit te Leiden. Nadat ds. Nauta in 1896 door het provin ciaal kerkbestuur van Overijsel was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 26 september van het daaropvolgend jaar (1897) te Kerk en Kapel Avezaath in de classis Tiel in het ambt bevestigd. Daarna was ds. Nauta predikant te Noordgouwe in de classis Zierikzee 1899 tot 1903: Den Helder (tot 1906): Dokkum (tot 1909>: Veen- dam (tot 1910); Oenkerk-Giekerk-Wijns in do classis Leeuwarden (tot 1914) en ten slotte nog ruim vijf jaar te Warfhuizen in de classis Winsum. waar hem in verband mot zijn benoeming als legerpredikant in a'comene dienst me ingang van 1 januari 1920 eervol onslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Deze functie vervulde ds. Nauta tot 30 april 1939. toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd eervol ontslag werd ver leend. Hij is ruim negentien jaar werk zaam geweest als legerpredikant in het lste gewest met als standplaats Leiden. In de oorlog moest de thans overledene evacueren en vestigde hij zich toen met terwoon te Sneek, vanwaar uit hij van 1943 tot 1946 tijdens de afwezigheid van de plaatselijke predikant vee.l pastoraal werk te IJsbrechtum en Tirns heeft ver richt. Daarna diende hij eerst ongeveer twee jaar de afdeling 's-Gravenhage van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en daarna nog vele jaren de afdeling Was senaar van de Nederlandse Protestanten bond als hulpprediker. Tijdens zijn ambtsbediening te Noord- gouwe was ds. Nauta mede een van de op richters van het ziekenhuis voor Schou wen en Duiveland te Noordgouwe. Te Den Helder werd door hen „Ons Huis" en te Oenkerk een gebouw voor kerke'iike sociale belangen te Giekerk gesticht.. Ver der gaf hij te Oenkerk mede de stoot tot de oprichting van een vereniging voor wijkverpleging en van de afdeling van het Groene Kruis. Te Oenkerk en te Warf huizen werd door ds. Nauta ook nog een kerkkoor opgericht, waarvan hij leider was. Van 1922 tot 1950 was ds. Nauta achtentwintig jaar secretaris van het hoofdbestuur van de Nederlandse Gustaaf Adolfvereniging en verder heeft hij in de jaren 1929 tot 1949 veel propaganda ge maakt voor 't werk van Albert Schweitzer. In 1932 erkende de pegering de ver- van ds. Nauta met hem te b»- tot officier in de orde van Oranie- N^esau. Vandaag is zijn stoffelijk overschot op d« hegraafnlaats Rijnhof te Oegstgeest ter- aardebesteld. Amsterdam Gem. Univ. Bevorderd tot arts: N. Hazelhoff te Heemstede. Kandidaatsexamen eco- nomis: J. F. L. C. van Emmerik te Haarlem. verlenging resulteerde na enige tijd in een vaste aanstelling als algemeen secretaris. Een drukke tijd brak aan. De tentoon stelling van 1925 moest worden voorbe reid, organisatiemoeilijkheden moesten worden overwonnen, geleidelijk groeiden de werkzaamheden en breidde het secre tariaat van „Bloembollencultuur" zijn werkterrein uit. Een uitvoerige vermelding van de werk zaamheden. waarmee de heer Voors zich in de afgelopen veertig jaar heeft belast, zou ondoenlijk zijn. De velen die met „Bloembollencultuur" te maken hebben kennen trouwens de persoon van de heer Voors en zijn werk voldoende. Speciale vermelding verdient ondermeer dat de algemeen secretaris zich heeft in gespannen voor de organisatie van de ziektenbestrijding voor de bloembollen. Twintig jaar lang was hij redacteur van het weekblad der vereniging. Aan het op stellen van handelsreglementen enz. heeft hij zich gewijd. Op de wekelijkse keu ringen en in de proef- en monstertuin van de vereniging kregen de leden de nood zakelijke vaktechnische voorlichting. Verscheidene tentoonstellingen zijn on der leiding van de heer Voors tot stand gekomen. De gehele voorbereiding van de „Flora" in 1935 was in zijn handen, voorts heeft hij de „Flora" van 1953 ontworpen. Ook diverse binnententoonstellingen wer den onder leiding van de heer Voors uit gevoerd. Ook aan buitenlandse tentoon stellingen heeft de secretaris meegewerkt. In binnen- en buitenlandse vakbladen heeft hij over de bloembollencultuur ge schreven. Moeilijke jaren voor het bollenvak braken aan, toen de crisis van de jaren dertig saneringsmaatregelen noodzakelijk maakte. Het secretariaat was bij het ont werpen van deze maatregelen ten nauwste betrokken, waarmee bepaald niet altijd ieders sympathie werd geoogst. De werkzaamheden breidden zich lang zamerhand zo uit, dat bepaalde taken wer den afgestoten. Zo werd in 1925 opgericht het Centraal Bloembollencomité voor het wetenschappelijk onderzoek en de collec tieve propaganda. De heer Voors is hier van nog steeds secretaris-penningmeester. „Het bestrijden van plantenziekten en het verbeteren van het sortiment heb ik steeds als een van de belangrijkste onder delen van mijn werk beschouwd. Eigenlijk ben ik altijd tuinarchitect gebleven, wat niet alleen in de tentoonstellingen tot uiting is gekomen. Want architectuur is het scheppen van orde en dat is gedaan in de keuringen, de voorlichting en de di verse reglementen", aldus de heer Voors. „Ik heb soms stormachtige jaren in de vereniging meegemaakt. De bloembollen cultuur is enorm conjunctuur gevoelig en daarom zijn de gevolgen van economische moeilijkheden meestal zeer ernstig. Mone taire moeilijkheden na de eerste wereld oorlog, saneringsmaatregelen tijdens de crisis, de opbouw van de export na de laat ste oorlog, zij hebben de vereniging en haar adviseurs voor zware opgaven ge steld. In mijn dienende taak ben ik hierbij op de achtergrond steeds betrokken ge weest", zei de heer Voors. Geleidelijk zal hij zich nu van de diverse werkzaamheden vrij maken. De heer Voors is onder meer onderscheiden met de gold medal van "de Horticultural So ciety of New York, de Nicolaas Dames medaille en de Peter Barr Memorial Cup. Naar wij vernemen is rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van een nieuw kan toorgebouw voor de Fluor-Schuytvlot n.v. aan de Schipholweg in Haarlem. De raad van commissarissen van het bedrijf heeft gistermiddag besloten zo gauw mogelijk te gaan bouwen. Er zijn reeds onderhan delingen gaande met aannemers en men hoopt over vier weken met de bouw te kun nen beginnen. Het nieuwe kantoorgebouw, dat nodig is in verband met de uitbreiding van het in genieursbureau Schuytvlot en door het sa mengaan van dit bureau met het Ameri kaanse bedrijf Fluor Corporation. Los An geles. is ontworpen door de Haarlemse architecten Brakel en Buma. Het gebouw krijgt een „toren" en bestaat uit tien ver diepingen met een totale hoogte van on geveer veertig meter. Het zal één van de grootste gebouwen worden, die na de oor log in Haarlem tot stand zijn gekomen. Het Heemsteeds fanfarekorps „Eens gezind Excelsior" heeft donderdagavond opnieuw een poging ondernomen in de buurtschap De Glip in Heemstede enige belangstelling op te wekken voor het regel matig houden van concerten. Het bestuur had voor deze avond een uitvoering aan gekondigd in het wijkgebouw „De Glip", onder meer door het huis aan huis bezor gen van circulaires. Bovendien heeft een aantal leden van het korps bij de buurt bewoners, eveneens huis aan huis, toe gangskaarten voor dit concert tegen een zeer lage prijs aangeboden. Een en ander had als resultaat, dat slechts.. zes entreekaarten werden verkocht. Ondanks een dergelijk teleurstellende reactie van de Glipbewoners, besloot het bestuur van ..Eensgezind Excelsior" deze uitvoering toch door te zetten. Alleen zorgde men zelf voor publiek door de wer kende leden van het korps zoveel mogelijk door hun huisgenoten te doen vergezellen. Aldus was de zaal toch redelijk bezet en kon het korps, onder leiding van dirigent L. ter Braake, het aangekondigde pro gramma vlot en met onverminderde animo afwerken. Aan het begin van deze avond sprak de heer L. ter Braake zijn grote teleurstelling uit over een dergelijke gang van zaken. Hij herinnerde hierbij aan de enige tijd geleden ondernomen poging om tot een zelfde doel te geraken. Toen waren uit De Glip slechts twee bezoekers opgekomen. De heer Ter Braake memoreerde de mede werking. die „Eensgezind Excelsior" in de afgelopen zomermaanden had verleend bij activiteiten van de buurt- en speeltuin vereniging „De Glip". Hij besloot zijn openingswoord met de verzekering, dat deze uitvoering in De Glip definitief de laatste zal zijn. Een dergelijk teleurstellend resultaat heeft het bestuur voor goed de lust ontnomen voor de derde keer een con cert in De Glip te geven. De Haarlemse toneelvereniging „Von del" heeft ons donderdagavond in hotel „De Leeuwerik" nog even aan het be staan herinnerd van het bekende blijspel „Per Luchtpost" van Norman Krasna. Men herinnert zich misschien nog dat de vrolijke perikelen in dit blijspel het ge volg zijn van de correspondentie, die de zestienjarige Miriam Wilkins onder de naam van haar oudere zuster Ruth, ge durende enige maanden met luitenant William Seawright heeft gevoerd. De auteur heeft dit motief handig en met een steeds geestige dialoog tot een alleraar digste komedie verwerkt, welke nog altijd goed bleek te zijn oor een succesvolle toneelavond. De leden van de toneelvereniging „Von del" behoren niet tot de topklasse van het amateurtoneel, maar toch hebben zij on der leiding van regisseur Fokke van der Schaaf van dit blijspel een zeer verdien stelijke opvoering gegeven. Het is een en semble dat geen opvallende uitblinkers telt, hetgeen het voordeel biedt van een zekere homogeniteit, die stellig haar be koring heeft. Ook moet het enthousiasme worden gewaardeed, waarmee de spelers zich op de voorstelling hebben voorbe reid. Wij hebben enige prettige indrukken van deze voorstelling overgehouden, me de dank zij de levendige „teen-ager" Mi riam van Edith Janssen en de even vlotte als doortastende luitenant Seawright van het negermeisje Dora, voor amateurs al tijd een bijzonder lastige opgave, mocht van Gré Langerak worden gezien. En ook de overige spelers hebben ertoe bijgedra gen dat „Per luchtpost" een aardige voor stelling werd. Inbrekers hebben in de afgelopen nacht in het kantoor van een taleninstituut aan de Kipstraat te Rotterdam een brandkast opengesneden en bankbiljetten tot een be drag van f 1.000 gestolen. Zij zagen ech ter 7.000 aan bankbiljetten en een chèque van 30.000 over het hoofd. Aan die chèque zouden zij echter niet veel hebben gehad, daar die op naam was gesteld. Zij zijn waarschijnlijk met een valse sleutel het kantoor binnengekomen. De schipper van de motorreddingboot van de Koninklijke Noord- en Zuidhol landse Redding Maatschappij de „Neeltje Jacoba", de heer C. Koper, heeft zijn ont slag genomen. Dit heeft hij gedaan om per soonlijke redenen. De heer Koper kwam op 8 maart 1948 in dienst als stuurman. Dit is hij tot februari 1957 gebleven, waarna hij werd aangesteld als schipper van de „Neeltje Jacoba". Hij wordt als schipper opgevolgd door stuur man J. 't Hart, die in februari als stuur man op de „Neeltje Jacoba" kwam. Het bestuur van de K.N.Z.H.R.M. ziet de heer KoDer met lede ogen vertrekken. Schipper Koper wordt opgevolgd door de heer J. 't Hart, thans stuurman op de reddingboot. In Heemstede kan niet alleen een kunst werk de ergernis van burgemeester en wethouders opwekken. Ook kleuren van voordeuren, buitenmuren, hekwerken, rasters en schuttingen werken op het col lege soms als de spreekwoordelijke lap op de stier, zij kunnen B. en W. in toorn doen ontsteken. Zo ver is het gekomen dat het dagelijks bestuur van de gemeen te het buitenschilderwerk wilde gaan re glementeren. Het college heeft de raad namelijk voorgesteld de bouw- en woning- verordening zodanig te wijzigen dat voortaan eerst een mededeling aan Bouw en Woningtoezicht over voorgenomen buitenschilderwerk moest worden ge daan. alvorens met dit werk zou worden begonnen. Zou die mededeling eenmaal zijn gedaan, dan zou men nog een week moeten afwachten, of Bouw- en Woning toezicht geen bezwaar tegen het voorge nomen schilderwerk zou maken. De meer derheid van de raad ging echter in zijn dond-rdagavond gehouden vergadering met het voorstel niet akkoord, omdat men hier te veel de persoonlijke vrijheid be dreigd zag. Er is langdurig over het voorstel van gedachten gewisseld. Soms was het debat kleurrijk als een werk van Karei Appel, soms dreigden de grijze tinten de over hand te krijgen, bijna werd het één keer kakelbont. Mevrouw Van der Meu- len-Houwer (Arb.) liet als eerste haar licht over het voorstel schijnen. Zij toonde zich een vurig tegenstandster, om dat zij de persoonlijke vrijheid in gevaar gebracht zag. De inwoners van Heemste de ziin wijs genoeg om een verantwoorde kleur te kiezen, zij hebben toch geen uit bundige smaak, meende zij. Kiezen zij geen goede kleur, dan werkt de critiek van buren en kennissen wel corrigerend. Zou inderdaad Bouw- en Woningtoezicht ieder schilderwerk moeten beoordelen, dan wor den de werkzaamheden aanmerkelijk uit gebreid. Dit is moeilijk te rijmen met de stelling, dat de gemeentediensten zeer druk in het werk zitten. De heren Voorn (V.V.D.) en Zegwaart (K.V.P.), van uiteenlopende kleur, waren het met m®vrouw Van der Meulen roerend eens dat de vrijheid niet in het gedrang mocht komen. De laatste bracht een brief van de dienst voor Ooen- bare Werken aan bewoners van de Slot- laan ter sDrake. waarin enige bewoners werd meegedeeld dat de kleur van de voordeur onaanvaardbaar was en dat men in overleg met Openbare Werken een nieuwe kleur moest kiezen. De heer Zegwaart vond dat over de kleu ren van deze deuren verschil van mening kon bestaan. Hij zou ze zelf niet hebben gekozen, maar vond ze toch niet verwer pelijk. De heer Scheer (V.V.D.) meen de dat het toezicht een te zware belasting voor de gemeentelijke dienst zou beteke nen. Wethouder Van Lent is een uiterst des kundig man wat betreft schilderwerk. En hij bracht dan ook al zijn jarenlange er varing te berde, maar kon hiermee de raad niet overtuigen. De wethouder, die zichzelf een „ouwe rot" noemde, zei dat men soms misbruik van zijn vrijheid kan maken en het buitenwerk in een kleur kan steken, die Heemstede niet siert. Daarbij moet men de eenheid in de kleuren van aaneengesloten woningen niet verbreken. Het voorstel wil alleen waken tegen ex cessen en Openbare Werken macht geven in te grijpen waar dit nodig is. „U ziet het te zwaar, de inwoners worden niet strak aan banden gelegd". De heer Zeg waart waarschuwde tegen eenheidskleu- ren en de heer Scheer vond dat ook hier weer alles afhangt van de persoonlijke smaak van de beoordelaars. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard. fleurde het debat op met het citeren van Jacques Perk: „Ware vrijheid luistert naar de wetten". De voorzitter achtte de hele zaak een kwestie van vertrouwen in B. en W., maar dit vertrouwen had de heer Zeg waart in deze nu net niet. De heer V e r- k o u w (Arb.) vond dat eerst veel beter iets aan de verveloze huizen kan worden gedaan. De voorzitter liet nog uitkomen dat te allen tijde beroep op de raad mo gelijk is. Ten slotte werd het voorstel met elf tegen zeven stemmen verwor pen Voor stemden de wethouders Cor- ver en Van Lent, de protestants-christe lijke fractie en de heren Willemse en Van der Linden (K.V.P.) Aangenomen werrl een voorstel tot wij ziging van de algemene politieverorde ning. Het is voortaan niet alleen verbo den in automaten op of aan de openbare weg tabaksartikelen voorradig te heb ben, maar op alle voor het publiek toe gankelijke plaatsen. Dit geldt dus ook voor de hal van het station. De heer Rutgers (V.V.D.) diende namens zijn fractie en die van de P.v.d.A. een motie in om het voorstel een maand aan te houden en dan te gaan beslissen over de vraag of het artikel over de siga rettenautomaten al of niet kan worden geschrapt. Deze motie werd later ingetrok ken nadat de voorzitter had toegezegd over dit punt een onderzoek onder de sigarettenwinkeliers te doen instellen en hierover een pre-advies aan de raad uit te brengen. De heer P 1 i e s t e r (Prot.- Chr.) zei dat de raad zich aan de bestaan de verordening moet houden en niet zo maar een artikel kan schrappen. De heer Zegwaart meende dat de wijziging in het artikel in deze vergadering kon worden aangenomen, waarna dan later bij de be grotingsbehandeling over het verbod van de sigarettenautomaten nog eens kan wor den gesproken De heer Hopstaken (K.V.P.) zei dat slechts twee van alle si garettenwinkeliers in Heemstede voor stander van automaten zijn. Bij de rondvraag kwam de heer Voorn (V.V.D.) op de bezorging van de nieuwe vuilnisemmers terug, welk punt hij in de vorige vergadering ook had aangeroerd. Hij had het toen betreurd dat de extra emmers niet worden thuisgebracht. In de raadscommissie van Openbare Werken was hem meegedeeld dat de extra em mers wel worden thuisbezorgd. Bij hem was dit inderdaad gebeurd, maar bij an deren niét. Wel heeft de heer Voorn ge constateerd dat met een auto van Open bare Werken extra emmers werden rond gebracht. Hij noemde het geheel weinig elegant en de houdine van Openbare Wer ken zeer tegenstrijdig. Wethouder Van Lent zegde een onderzoek toe. Alle overi ge voorstellen werden aangenomen. De heer C. Smal werd ontslag verleend als onderwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs. „Het is de plicht van de overheid, dat zij de haar toevertrouwde gelden van de burgers op de meest economische wijze besteedt en een optimum van dienst aan de burgerij bereikt, -onder dat daarbij het geld op enigerlei wijze over de balk wordt gegooid. Wij zijn ervan overtuigd, dat er teveel ambtenarij is —elk groot apparaat heeft de neiging om te groeien en het streven van de huidige overheden, althans in het gemeentelijke vlak. is er dan ook op gericht om de efficiency te bevorderen om aan de drang naar splitsing en uitbrei ding paal en perk te stellen en te komen tot een zo klein mogelijk en bekwaam ambtenarenapparaat, om niet zuinig te zijn met de beloning en om er voor te zor gen, dat iedere ambtenaar, die van alle mogelijke hulpmiddelen zal worden voor zien. een volledige dagtaak heeft. Deze ge dachte breekt ook bij de rijksdiensten door." Dit zei de gemeentesecretaris van Den Haag, mr. dr. A van Praag, in een inleiding, welke hij voor de afdeling 's Gravenhage van de Nederlandse Ver eniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwen arbeid en Gelijk Staatsburgerschap hield over: „Taak en werkwijze van de ge meentesecretarie." „Nog maar al te vaak komt het voor, dat diverse stukken tal van ambtenaren moeten passeren. Teneinde aan die lange weg een einde te kunnen maken, moet men het aandurven een bepaalde man op een bepaalde plaats te zetten ter vervul ling van een taak. waarvoor hij verant woordelijk is. Op die wijze zal men goede ambtenaren krijgen en de besparing, die daarvan het gevolg is. zal onvoorstelbaar zijn," aldus mr. Van Praag, die meende dat de controle van die ambtenaren dan bij wijze van steekproef zou kunnen ge schieden. Het streven naar vereenvoudi ging, dat ook naar beneden zal doorwer ken, zal volgens mr. Van Praag grote voordelen en besparing geven. Daarbij zal tevens getracht worden, de ambtenaar het besef bij te brengen, dat tegenover het publiek de elementaire beleefdheid in acht dient te worden genomen. Er dient te vens naar gestreefd te worden, dat ieder een, die een brief richt aan het gemeen tebestuur. daarop binnen één week een voorlopig antwoord heeft. Daardoor zal het vertrouwen van de burgerij in de over heid groeien en zal de burgerij zich ervan bewust worden, dat de ambtenaren erop uit zijn, hun werk zo goed mogelijk en zo efficiënt mogelijk te verrichten. Advertentie exclusieve modeschoenen en beslist niet duur ZAMBANA (UPI) De aardmassa, die twee dagen geleden op de hellingen van de Paganella tengevolge van de aanhouden de regen begon te glijden, is tot rust ge komen aan de rand van het Italiaanse stadje Zambana. Het stadje staat voor een groot deel onder water, maar d^ bevol king blijft en de middenstanders houden hun bedrijven open. De aardverschuiving heeft Zambana in tweeën gesplitst. De op enkele plaatsen vijf tot zes meter hoge moddermassa. waarin rotsblokken zijn meegesleurd, bedreigt een aantal wonin gen, maar de twintig bewoners van de bedreigde huizen zijn tot nog toe niet weg gegaan. Als de regen uitblijft zal de aard massa misschien niet weer in beweging komen. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank heeft donderdagmiddag een jaar gevangenisstraf waarvan drie maan den voorwaardelijk en ondertoezichtstel ling van het Leger des Heils geëist tegen een 27-jarige Haarlemse los-arbeider. De ze was ten laste gelegd dat hij op 30 juli van dit jaar uit een gang van een woning in Haarlem een postwissel, die niet voor hem was bestemd, had weggenomen en vervolgens had laten innen. De verdachte had toevallig gezien dat een postbode de postwissel in de brieven bus van het betreffende huis had gestopt. Met een valse sleutel had hij de deur ge opend en daarna had hij de postwissel in zijn zak gestoken. Op het postkantoor kon hij de postwissel echter niet innen omdat hij niet in het bezit van een legitimatie bewijs was. Daarop had hij een valse machtiging geschreven op naam van een jongetje, dat hij op straat had aangespro ken. Inderdaad was het geld aan de knaap uitbetaald, die het vervolgens aan ver dachte had afgedragen. Verdachte, die meer met de Justitie in aanraking is geweest, zei dat hij tot zijn daad was gekomen omdat hij in financië le moeilijkheden verkeerde. Zijn raadsman, mr. F. M. Oberman, be pleitte clementie. Uitspraak donderdag 12 november 's morgens om half tien. Tweehonderd gulden boete en voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende zes maanden met een proeftijd van twee jaar heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. J. J. Bredius donderdagmiddag ge vorderd tegen een 32-jarige chauffeur uit Haarlem. De officier beschuldigde hem ervan dat hij als bestuurder van een stadsbus op 13 juli van dit jaar op de krui sing van de Vlaamsewcg en de Bloys van Treslongweg in Haarlem-West een ernstig ongeluk had veroorzaakt, waarbij een mo torrijder zwaar werd gewond. Verdachte reed omstreeks half zeven in de ochtend van die dag op de Vlaamse- weg. Uit zuidelijke richting naderde op de Bloys van Treslongweg (die een voor- rangsweg is) de motorrijder. Verdachte verklaarde deze bij het oprijden van de Bloys van Treslongweg niet te hebben ge zien. „Vermoedelijk zat hij achter mijn rechter zijspiegel. Ik wist niet eerder dat er iets was gebeurd dan totdat een van de passagiers begon te gillen," zei hij. Een Haarlemse inwoonster, die vlak achter de chauffeur had gezeten, ver klaarde als getuige: „Bij de kruising geko men stopte de bus even en zag ik dat de chauffeur naar rechts keek. Volgens mij móet hij de motorrijder hebben zien aan komen. Plotseling begon de bus weer te rijden. De motorrijder was toen al zo dichtbij dat hij de bus niet meer kon ont wijken. Ik heh niet de indruk dat de chauffeur roekeloos is geweest." De mo torrijder die als gevolg van de botsing een dubbele beenbreuk, een gebroken knieschijf en andere verwondingen opliep zal daardoor ongeveer tien maanden zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Het slachtoffer verklaarde dat hij de bus bij de kruising zag stilhouden, kennelijk om hem te laten passeren. Tot zijn grote schrik zette de bus zich echter weer in be weging. Een aanrijding kon toen niet meer voorkomen worden. In zijn requisitoir zei de officier van Jus titie van verdachte niet de indruk te heb ben dat hij een woeste rijder is Aange zien het uitzicht ter plaatse bijzonder goed is, concludeerde mr. Bredius dat verdach te zich schuldig heeft gemaakt aan „gro ve roekeloosheid en onvoorzichtigheid" bij het oprijden van de voorrangsweg. De rechtbank zal donderdag 12 novem ber 's morgens om half tien in deze zaak uitspraak doen. Nieuw* in het hort Bloedafname. Dinsdagavond wordt in de Technische school in Hoofddorp bloed afgenomen voor de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. ALS EERSTE in de aangekondigde „Meesterserie", trad Stefan Askenase don derdagavond op in de Haarlemse Concert zaal. Hij speelde een Chopin-programma en er was een volle zaal. Of die belang stelling ook zo groot zou zijn, wanneer dezelfde kunstenaar eens met werk van Mozart, Beethoven, Schumann, Debussy, Ravel, Prokofieff ja, noem maar op zou komen? Men zou er aan kunnen twij felen. De Pool Askenase is nu eenmaal bij het publiek de incarnatie van de Chopin- vertolker. En hij verdient die onderschei ding. Maar het is toch niet ondenkbaar, dat het, voor een all-round pianovirtuoos als hij, wel eens het gevoel gaat wekken in een dwangpositie te verkeren, door aldus slaaf te zijn van een gevestigde reputatie. IK KREEG zo de indruk, dat hij, na afloop van zijn programma, dus na vol doening te hebben gegeven aan het trouwe publiek dat steeds maar weer Chopin van hem wil horen, de uitbundige ovatie die er op volgde wilde belonen met een op zettelijke reactie op de eenzijdige rol die hij steeds te spelen krijgt. Het leek alsof Askenase met zijn eerste toegift wilde vragen: en vindt u deze „Suggestion dia- bolique" van Prokofieff ook geen fantas tische muziek; en is u het niet met mij eens, dat ik het effectrijk weet te ver tolken? Natuurlijk was het publiek het daarmee eens, want het dwong de virtuoos nog een tweede toegift af. Dit keer was het de Polka in F van Smetana, en men kon ervaren dat de speeldrift van Arke- nase ook hierin een object naar zijn aard gekozen had, waarmee hij zijn lang niet eenzijdige vertolkingskunst naar hartelust kon uitbuiten. Maar hij weet dat men bij een volgende gelegenheid weer Chopin van hem zal verwachten en dat men hem ondanks zijn artistieke veelzijdigheid, toch steeds als de exclusieve Chopinspeler zal rangschikken onder de virtuozen van deze tijd. Daarin heeft hij te berusten, laat ik zeggen: met ere, want het heeft zijn naam groot gemaakt. DE POLONAISE opus 40 no. 2 en de Nocturne opus 48 no. 2 dienden Askanase als aanloop om op temperatuur te komen en het evenwicht van aanslag en akoes tische verhouding te vinden, teneinde in het hoofdnummer van zijn programma, de Sonate no. 3 in b, zijn superieure inter pretatiekunst volmaakt uit te leven. Waar die muziek in het langzame deel naar lyrische hoogten streeft, die, ondanks alle Belliniaanse prima donna-koketterie, een diep sentiment verraden, is Arkenase on navolgbaar. Maar zou men dit ook niet mogen zeggen van zijn lenig vloeiende interpretatie van het Scherzo en vooral ook van de suggestieve „paardenrit", die wij in zijn vertolking van de finale waar nemen? Hier bleek in ieder geval de vol maakte virtuositeit in dienst van de ro mantische expressie, van de mystiek dra matische kracht, die achter de noten van daan moet gehaald worden. HET TWEEDE gedeelte van het recital bood de verinnigde Berceuse, gevolgd door een ultra-virtuose vertolking van de Fan- taisie Impromptu. De drie postume Etudes groeiden onder Askenase's meesterlijke toets tot een hoogtepunt van delicate ver klankingskunst. Van de drie Etudes uit opus 25 troffen ons vooral het vlinderlichte spel op de zwarte toetsen van de negende en de wonderlijk technische gaafheid, die schijnbaar moeiteloos bereikt werd in de geduchte tertsenetude in gis. DE KARAKTERISTIEK van twee Ma zurka's en de vlotte virtuositeit van twee overbekende walsen waren mede ken merkend voor hetgeen Askenase tot uit verkoren Chopinvertolker gemaakt heeft. Zijn toegiften onderstreepten daarna iets van zijn universeel meesterschap. Jos. de Klerk In een met sojabonen geladen tank van het Griekse tankschip „Marlo", dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt. is vanmor gen de 22-jarige matroos Triantafylos Co- rologos uit Tyros gestikt Om een en ander voor de lossing gereed te maken was de matroos in de tank afgedaald. Toen hij na tien minuten niet was teruggekeerd, ging men op onderzoek uit. Men vond hem be wusteloos in de tank. Kunstmatige adem haling mocht echter niet meer baten. Het bleek dat het zuurstofgehalte van de lucht in de tank zeer minimaal was.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7