GOLDEN MIDWAY de enige halfzware n Haarlemse Rooms katholieken bijeengeroepen in missieweek Oproep R.K.-missie-comité sloeg diep in bij Oecumenische Raad Financiële perikelen vertragen uitbreiding expositie-ruimte Bewoners protesteren tegen plannen van gemeente Vijftig predikers bestijgen kansels na inleidend werk van 1600 leken Deze winter diverse ontmoetingen rooms - protestants te wachten Haarlemse sport-nota binnenkort gereed MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VERNIEUWING VAN HET GELOOF Mej i. ir. E. F. van den Ban nam afscheid Dienstplicht en het lerarentekort Vandalisme op begraafplaats W. VOET EN ZONEN GEEN MEDEWERKING. WEL BEZINNING CULTUUR. JEUGD EN SPORT die zacht en toch pittig is 9. ooo. ooo- /3oooooo, 2. ooo ooo - Bouw van 498 woningen in Schalkwijk gegund voor f 6.976.239,- Onderlinge wedstrijder van DWR Bakkerpatroons bespreken vanavond broodoorlog Het broodconflict Haarlemse bakkers woensdag weer bijeen Wielrijdster door auto overreden Speeltuin bij Van Dortstraat Voetballer brak been Kolendampvergiftiging aan Schoterweg Uitbreiding begraafplaats ingezegend y9 Overal in de stad vestigen raambiljetten thans de aandacht op een Missieweek welke van 7 tot 15 november in het dekenaat Haarlem van de rooms-katholieke kerk zal worden gehouden. Het is hierbij niet, zoals bijvoorbeeld bij evangelisatie werk van protestantse kerken gericht op buitenkerkelijken, maar bepaalt zich geheel tot de parochianen zelf, en heeft als doel verdieping, vernieuwing en zo nodig herleving van het geloof in God. Het algemene thema is de Godserkenning en de centrale gedachte: „wat vraagt de zich openbarende God aan ons?" In een gesprek met de voorzitter van het centrale missiecomité, dat reeds het vorig jaar is begonnen met de voorbereiding van dit complex van kerkelijke activiteit, pastoor W. C. van Gastele, zei deze ons, dat gemiddeld dertig percent van de rooms-katholieken onder hevig is aan een geestelijke verslapping, maar. dat het werk zich niet alleen daarop richt. Het bedoelt bij te dragen tot een restauratie en een réveil in alle vijftien deelnemende parochies. Uit de duur van de voorbereidingen en de samenstelling van het missiecomité, waarin behalve vier priesters ook 12 leken uit alle maatschappelijke geledingen zit ting hebben, kan men al afleiden, dat dit geen incidentele activiteit is. waarnaast de gebruikelijke bedrijvigheid doorgaat Alles opzij Zij neemt gedurende die week alles in beslag er zijn eenvoudig géén andere activiteiten. Ook in de parochies zijn missiecomitê s gevormd, die nu al lange tijd met het voorbereidende werk bezig zijn. Hierin ligt een belangrijk stuk leken-arbeid; tussen de honderd en tweehonderd mensen per parochie (verdeeld in een apostolaire en een propagandistengroep) doen huisbezoe ken. waarbij uiteraard ook grote en ge duldige aandacht wordt gegeven aan de „zwak praktizerende" pariochianen. Zo wordt iedereen opgewekt deel te nemen aan de grote bijeenkomsten, welke gedu rende de missieweek iedere dag in elke parochie worden georganiseerd. Dat „iedereen" is echter gespecificeerd: er zijn diverse groeperingen met een ge heel eigen problematiek, welke men niet kan negeren. Daar is bij voorbeeld de la gere schooljeugd der vierde, vijfde, zesde en zevende klassen, voor welke op 5, 6 en 7 november van het gebruikelijke rooster wordt afgeweken ten behoeve van de mis sie-actie (mede te beleven in de expressie ve vakken) of de oudere jeugd, welke op de avond van 5 november bijeengeroepen wordt in het Concertgebouw en het Men- delcollege. De zieken krijgen een speciaal meditatieboekje om op de hun mogelijke wijze mede te werken, voor bejaarden worden speciale conferenties gehouden en een andere groep, waarvoor speciale bij eenkomsten worden gehouden, is die der ongehuwde vrouwen. Drie diensten per dag En dat is dan alles grotendeels nog voor bereiding voor de missieweek zelf, waar in vijftig missionarissen van zeven Neder landse orden en congregaties de kansels in de diverse kerken zullen hestijgért bij gemiddeld één ochtend- en twee avond diensten per dag. waarin themata worden behandeld als „God roep", „De miskende God," „Gods stem in ons", „God in ons gezin," „God heeft mensen nodig." en „Gesprek met God". Voor degenen die de ochtenddiensten niet bij kunnen wonen, worden middagpauzes georganiseerd. Het team van predikers, waarvan er de ze week drie per parochie in actie komen, heeft ook reeds missieweken geleid in Am sterdam, Eindhoven, Rotterdam, Sittard en Utrecht. Na Haarlem volgt Leiden. De uitwerking van hun prediking zal uiter aard mede afhangen van de intensiteit van de voorbereiding en met name van de wervende arbeid van niet minder dan zestienhonderd leken, welke eraan voor afgaat. Houding Pastoor Van Gastele zei, dat de figuur van St. Bavo, van wie Albert Termote's beeld op de aanplakbiljetten voor deze mis sieactie is weergegeven, niet alleen geko zen werd als schutspatroon van Haar lem. „Hij heeft een periode in zijn leven gehad, waarin hij de valkenjacht verkoos boven zijn verplichtingen tegenover God", aldus de pastoor, „maar Termote's beeld geeft op zeer dynamische wijze het mo- Zaterdag heeft mej. ir. E. F. van den Ban haar taak als hoofd van de afdeling planologie van de Dienst der Zuiderzee werken neergelegd. Ter gelegenheid daar van heeft zij in de vergaderzaal van de Dienst der Zuiderzeewerken te 's Graven- hage afscheid genomen van de directie en het overige personeel van de dienst, als mede van enkele belangrijke waterstaats functionarissen. Tijdens de afscheidsbij eenkomst heeft ir. Van den Ban een uit eenzetting gegeven over de werken in Oostelijk Flevoland, voor welke polder wat de planologie betreft zij veel werk heeft verricht. Namens de Dienst der Zuiderzeewerken sprak de hoofdingenieur-directeur, ir. F. J. B. G. Geers, die de belangrijkste ge beurtenissen uit haar loopbaan bij de Zui derzeewerken memoreerde. Vervolgens voerden enige andere functionarissen van de dienst het woord. De Nederlandse Ouderraad voor het openbaar lager onderwijs (Noroio) die zijn jaarvergadering in Enschedé hield, heeft een telegram gestuurd aan de mi nister van Onderwijs, waarin er ernstige ongerustheid over wordt uitgesproken, dat het onderwijs, zowel wat betreft het lager als het voortgezet en uitgebreid lager on derwijs, te kampen heeft met een tekort aan leerkrachten. Het is de raad opgeval len, aldus het telegram, dat in slechts een gering aantal gevallen, waarin vrijstelling van militaire dienstplicht werd gevraagd, een gunstige beslissing is genomen. De raad dringt er daarom bij de minister op aan, zo veel mogelijk leerkrachten vrij te willen stellen van de dienstverplichting en indien mogelijk diegenen die onder de wapenen zijn, vervroegd van hun verplich tingen te ontslaan. ment weer, waarop hij met een hand grijpt naar de genade van God en met zijn an dere hand zijn valk laat opvliegen. Dat is ook de houding, waarin ik hoop, dat alle katholieken deze missieweek tegemoet gaan". Wat voorts in de instructies voor de huis bezoekers voor deze missie opvalt, is de nadruk welke gelegd wordt op de christe lijke ootmoed, waaruit het respect moet voortvloeien voor degenen, bij wie men huisbezoek doet. „Dit respect zijn wij als christenen verplicht tegenover ieder mens, gezien onze onderlinge gelijkheid voor God en onbekendheid met de werkelijke waarde van de andere mens tegenover God". En „men heeft géén rechten in het gezin, dat men bezoekt. Iedere ontvangst is goed". Voorts de wenk om zich in het gesprek van politiek te onthouden, „dat hin dert de meeste mensen en geeft stof aan de foutieve mening, dat het ons uiteindelijk tóch maar om de macht te doen is". Advertentie Groot was de verontwaardiging van be zoekers aan de rooms-katholieke begraaf plaats te Sittard, toen zij bemerkten dat er op vrij uitgebreide schaal vernielingen waren aangericht. Een onbekende had bloemen en kransen vertrapt op verschil lende grafstenen een hakenkruis geschil derd en op andere weer een sikkel en ha mer. De politie heeft de dader tot dusver re nog niet kunnen vinden. Advertentie Grote Houtstraat 165 Tel. 12136 Een belangwekkend aspect van de aan gekondigde missieweek is de toenadering en het gesprek, dat daaruit is voortge vloeid tussen het Roomskatholieke missie comité en leden van de Oecumenische Raad van kerken van Haarlem en omge ving, waarin behalve verscheidene pro testantse kerken en groeperingen, ook de oud-katholieken vertegenwoordigd zijn. Er was al lange tijd een gesprek gaan de tussen enige r.k. geestelijken en een paar protestantse predikanten over het ge bed voor de eenheid, zoals dat destijds door pater Couturier in Lyon werd voor gesteld en door de Wereldraad van Ker ken aan al zijn leden werd aanbevolen. Dit gebed tot Christus om de eenheid der kerk („zoals Gij die wilt en met de middelen, die Gij wilt") maakte het ook voor protes tanten ten volle mogelijk eraan deel te ne men, in tegenstelling tot de in roomska tholieke kring gebruikelijke gebeden, waarin „hereniging van de afgescheiden christenen met de moederkerk" het on derwerp vormt. In het gebed van Coutu rier ziet men in de Oecumenische Raad het eerste, dat mogelijk en noodzakelijk is in dit stadium van de eeuwenlange ge scheidenheid Tot zijn grote verrassing be reikte hem echter het verzoek van het r.k. missiecomité een parallel-actie met hem te voeren. „Naar onze aanvankelijke mening komt het ons voor, dat in het bijzonder ten aan zien van de groep kerkelijk niet meele- venden, om wier heil de kerken in zekere zin het meest bekommerd moeten zijn, de te ontplooien actie menig punt van over eenkomst zou kunnen vertonen. Het is op grond van deze overweging, dat wij u de vraag voorleggen, of, en in hoeverre een samengaan op deze weg te verwezenlijken zou zijn." zo luidde een passage uit de brief, die namens het missiecomité aan de Oecumenische Raad werd geschreven. Na uitvoerig beraad met de aangeslo ten kerken en voorts na onder meer ad vies te hebben ingewonnen van de secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Visser 't Hooft antwoordde de Oecumenische Raad, dat het voorstel in deze vorm niet kon worden aanvaard, „zonder grote geestelijke verwarring te brengen bij de mensen, zowel buiten als binnen de kerkelijke kring." Daarmee werd echter door deze Raad niet volstaan. De volgende passage typeert de ernst waarmee het roomskatholieke voor stel in deze protestantse kring werd beschouwd: „De Raad is in de achter ons liggende periode, wat betreft de verhou ding tot de r.k. kerk zó geleid, dat het voor hem is komen vast te staan, dat onze christelijke saamhorigheid op grond van de Heilige Doop de roeping met zich mee brengt om in het verleden te zoeken naar de menselijke schuld, die mede onze ver deeldheid heeft teweeggebracht, om dit zondigen tegen de liefde van God voor el kander te belijden en in de vergeving een weg te zoeken, waarop wij elkander in Christus kunnen vinden. Deze fase dient vooraf te gaan aan een gemeenschappelij ke of gelijktijdige actie." De Raad toont vervolgens zijn interesse in de missie-actie en vraagt bijzonderhe den. „Wij zouden daarvan kunnen leren en omgekeerd zouden wij U wellicht kun nen dienen met onze critische opmerkin gen." Ontmoetingen Naar wij vernemen zijn deze winter de volgende belangrijke ontmoetingen te ver wachten. Een lid van het missiecomité zal op uitnodiging van de Oecumenische Raad op een van z\jn komende vergaderingen het woord komen voeren over de dan voor bije missie-actie. Op de komende Oecume nische Kerkdag zullen onder meer een roomskatholiek priester en een protes tants predikant heiden hun visie geven op de kerk. Voorts wordt er in Haarlem op maandag 18 januari een grote bijeenkomst van protestanten en roomskatholieken in de gemeentelijke concertzaal gehouden, waarin twee gezaghebbende sprekers een uiteenzetting zullen geven in het kader van de week der gebeden om de eenheid. Het zijn dr. W. F. Goltermann, voorzitter van de Nederlandse Oecumenische Raad en kanunnik dr. J. C. Groot van het semina rie in Warmond. De Oecumenische Studiekring zal zich deze winter, naar wij vernemen, diep gaand bezighouden met de geschiedenis der christelijke concilies en zich bezinnen op de positie der protestanten t.a.v. het komende concilie te Rome, „Wellicht herkenning" In een door het dekenaat Haarlem uit gegeven pamflet wordt uitvoerig aandacht geschonken aan het contact met de pro testanten en aan hun antwoord. Bij afbeel dingen van de oude en de nieuwe Bavo van Haarlem wordt onder meer opge merkt: „Zij beiden getuigen van een chris tendom, zij beiden getuigen ook van een verdeeldheid, die niemand tot vreugde strekt. Wij zijn eraan gewoon geraakt. Wij weten bijna niet beter of het hoort zo. Iedereen gaat zijns weegs. Op hoger ni veau wordt er gepraat om elkaar opnieuw te kennen en wellicht te herkennen. Niet om een breuk van een paar eeuwen in lut tele jaren te helen. Wel om elkaar opnieuw te oritmoeten en elkaar opnieuw te kennen en wellicht te herkennen Waarom zou, al thans in een geestelijke ontmoeting, niet een door God geboden kans liggen om ons op onze verhouding jegens Hem te bezin nen?" Deze week heeft de Hervormde Kerk- bouwactie de zeven miljoen gepas seerd. Vrijdag was de stand 7.011.245 Het onderstaande grafiekje toont de wekelijkse stijging der inzamelings som. Zoals eerder is medegèdeeld be oogt de hervormde kerk honderdzestig nieuwe kerken te bouwen om een na oorlogse achterstand in te halen. In het hoofdstuk kunsten en wetenschap pen, culturele zaken, jeugdzaken en sport zaken in de Memorie van Antwoord van het Haarlems college van B. en W. verkla ren B. en W„ dat de maatregelen om te voorzien in het tekort aan tentoonstellings mogelijkheden voor de Haarlemse moderne kunstenaars weilswaar worden overwogen, maar nog niet uitgevoerd kunnen worden gezien de financiële toestand waarin de gemeente verkeert. Voorts delen B. en W. mee, dat het met het ministerie van On derwijs Kunsten en Wetenschappen mon deling overleg is gepleegd over de moge lijkheid van het verkrijgen van rijkssub sidie voor het Frans Halsmuseum. Naar aanleiding van dit mondeling overleg zul len B. en W. zich waarschijnlijk tot de mi nister wenden met betrekking tot deze aangelegenheid. Een subsidie van het rijk in de exploitatie van dit museum kan naar de mening van B. en W. zeker gerechtvaar digd zün omdat de zware lasten, die op de gemeente drukken, het vrijwel onmogelijk maken voldoende middelen ter beschik king te stellen voor de verzorging van de hedendaagse kunst. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag delen B. en W. voorts mee, dat de catalogus met kunsthistorische inleiding en de beschrijving der schilderijen waar schijnlijk in de loop van 1960 gereed zal zijn. Op een vraag van een der raadsleden of het Frans Halsmuseum des zomers niet om negen uur in plaats van om tien uur geopend kan worden, antwoorden B. en W. dat de openstelling van de belangrijkste musea over de gehele wereld bijna una niem niet eerder dan tien uur geschiedt. Dit is, aldus B. en W„ geen toevallig geko zen tijdstip, maar afgestemd op de prak tijk. Zowel stadgenoot als toerist is vóór dit tijdstip doorgaans niet gedisponeerd voor museumbezoek. Bovendien is de geest op dit betrekkelijk vroege uur nog niet ge noegzaam ontvankelijk om de vele indruk ken, waarmede een museum de bezoeker overlaadt, te verwerken. Voor de enkelingen die niettemin aan een vroeger uur de voorkeur zouden ge ven, kan bezwaarlijk een ingrijpende maat regel worden getroffen, hetgeen de ver vroeging van de openstelling met één uur toch zou zijn. In het artikel over de culturele en esthe tische vorming van de schooljeugd verkla ren B. en W., dat er een financiële opzet is gemaakt waarbij met de inschakeling van het Bisschoppelijk Museum en het museum van Teyler's Stichting rekening is gehouden. Deze inschakeling zou even wel een uitbreiding van het rondleiders team betekenen en een aanzienlijke ver hoging van de kosten met zich meebren gen. Voorts delen B. en W. mee, dat er bin nenkort een begin gemaakt zal worden met het in aanraking brengen van de schooljeugd in Haarlem met goede jazz muziek. Ten aanzien van de stadsbibliotheek en de leeszaal verklaren B. en W„ dat de stichting van een filiaal van de stadsbiblio theek boven de Jan Gjjzenvaart wordt overwogen, waarbij wordt bestudeerd of de exploitatie in samenwerking met de r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek mo gelijk is. Een plan om bedoeld gemeen schappelijk filiaal onder te brengen op een verdieping van een afzonderlijk bij het HERVORMDE KERKBOUWACTIE 1959 8.000.000.. 7.000.000, f 6 000.000, f 5.000 ooo, 4.000.000, 1.OOO 000, OVERZICHT WEERSTANDEN BIJDRAGEN OP GIRO 206.000 HERVORMDE KERKBOUWACTIE DATUM 26 «PT 2 OCT 9 OCT 16 OCT 23 OCT SO OCT Namens het gemeentebestuur van Haar lem heeft het architectenbureau Klein Ubbo te Groningen aan het Alphcnse aan nemingsbedrijf G. Bergshoeff onderhands de bouw gegund van 498 woningen. 1 dok terpraktijkruimte, 1 kantoorruimte en 21 garages in Schalkwijk voor een totaalbe drag van 6.976.239,— Dinsdagavond aanvang 8 uur houdt de Haarlemse Zwem- en Waterpoloclub „De Waterratten" haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden in het Sportfondsenbad in Haarlem. Op verschillende zwemnummers zullen de Ratten hun krachten meten en het geheel wordt afgesloten met het spe len van een waterpolowedstrijd. winkelcentrum Haarlem-Noord aan het Marsmanplein te bouwen pand is bü het college van B. en W. in studie. Verder is in het investeringsplan van de gemeente reeds de aanschaf van een rij dende boekenbus, een zogenaamde biblo- bus, opgenomen. Door middel van een der gelijke bus kan worden gepeild waar de behoefte aan lectuur zo groot is, dat de vestiging van een vast filiaal verantwoord is. Schoonheidscommissie Naar aanleiding van de vraag over het grote aantal klachten met betrekking tot de behandeling van de bouwplannen in de schoonheidscommissie, delen B. en W. mede, aat het college van dergelijke klach ten niets bekend is. B. en W. zijn daaren tegen van oordeel, dat de huidige werk wijze van de commissie een snelle afwik keling van de ingediende plannen ten goe de komt. Vervolgens delen B. en W. mee, dat er opdracht is gegeven om de plannen voor verbetering en verbouwing van de stads schouwburg tegen de zomer van 1960 ge reed te maken. Het stichten van een nieu we turnzaal in het concertgebouw kan daarentegen voorlopig nog niet aan de orde komen. Sport B. en W. delen voorts mede, dat de op 28 november 1958 toegezegde sport-nota bin nen niet al te lange t(jd tegemoet te zien zal z(jn. B. en W. achten verder de mogelijkheid om met steun van particulieren tot de bouw van een sporthal in Haarlem te ko men, geschikt voor beoefening van alle zaalsporten, met een accommodatie voor 1500 a 2000 toeschouwers, zeer gering. Wel bestaat de mogelijkheid om te komen tot de bouw van een badmintonhal door de Nederlandse Badmintonbond. Dit plan is reeds geheel voorbereid en de rijksgoed keuring is verleend. Alleen de financiering is nog niet geheel rond, terwijl de grond- transactie nog tot stand moet worden ge bracht. Verder ligt het in het voornemen door te gaan met de werkzaamheden voor de aanleg van het sportcomplex aan de ver lengde Orionweg. Indien deze werkzaam heden geheel volgens plan zouden kunnen verlopen dan zouden de sportvelden en de sintelbaan in 1962 in gebruik kunnen wor den genomen. Met de bedoelde werken zullen echter, aldus B. cn W„ grote uitga ven gemoeid zijn. Tenslotte delen B. en W. mede, dat voor de aanleg van een kampeerterrein in Noord-Akendam een schetsplan is uitge werkt. De mogelijkheid van realisering op economisch-verantwoorde basis is nog in onderzoek. Naar wij vernemen zullen de landelijke bakkerspatroonsbonden vanavond In Haar lem bijeenkomen om de situatie in de Haarlemse broodoorlog te bespreken. Naar men ons mededeelde zal er een voorstel gedaan worden om in Haarlem de brood prijs nog verder te verlagen, aangezien men 't niet met de gang van zaken eens is. Naar wij vernemen zullen de Haarlem se bakkers worden uitgenodigd te ver schijnen op een vergadering van de Rayonale bakkerijcommissie die gehou den zal worden op woensdag 4 november en waarin opnieuw besprekingen gevoerd zullen worden over de mogelijkheid om te komen tot een stichting, waardoor alle Haarlemse bakkers gezamenlijk een ze gelactie kunnen voeren. Inmiddels heeft de Utrechtse bakker de heer H. Manschot zich tijdens een bewo gen vergadering van de Utrechtse rayona le bakkerijcommissie bereid verklaard zich uit de Haarlemse broodoorlog terug te trekken. Zoals wij reeds eerder meld den, had de heer Manschot een belangen gemeenschap met een der Haarlemse bak kers gesloten, waardoor hij invloed kon uitoefenen op het broodconflict in Haar lem. Als tegenzet kocht de firma Vermaat een bakkerij in Hoograven, de wijk van bak ker Manschot, en vervolgens liet de heer Vermaat doorschemeren dat hij niet zou aarzelen de broodoorlog tot Utrecht uit te breiden indien de heer Manschot zich met het conflict in Haarlem zou blijven be moeien. Thans rest natuurlijk de vraag of de an dere Haarlemse bakkers na het uitvallen van Bakker Manschot bereid zijn de brood oorlog voort te zetten. Woensdag valt daarover waarschijnlijk de beslissing. Zaterdagavond om tien voor acht is op de kruising VerspronckwegSchotersin gel een 50-jarige wielrijdster uit Haarlem door een auto overreden en gewond. De wielrijdster reed op de Verspronck weg in westelijke richting. Achter haar wilde de bestuurder van een personen auto rechtsaf de Schotersingel opgaan. Plotseling remde de wielrijdster en de automobilist kon een botsing niet voorko men. De dame viel en werd door het rech tervoorwiel overreden. Met een rechter- bovenarmfractuur en enkele gebroken rib ben werd zij in het Grote Gasthuis opge nomen. De fiets werd zwaar beschadigd. Bewoners uit' de omgeving van de Van Dortstraat en de Heussensstraat in Haar lem zijn ongerust over plannen, die zou den bestaan om op het terrein in de on middellijke omgeving van het molentje waar thans schoolwerktuinen zijn een speelplaats aan te leggen. Men heeft een brief naar B. en W. van Haarlem ge stuurd. die is ondertekend door ruim twee honderd mensen, en waarin deze onge rustheid wordt geformuleerd. In deze brief wijzen de bewoners op de vroeger bestaande plannen om een speel tuin voor de r.k. Vereniging „Het Gezin" aan te leggen op het weiland bij de mo len. Bovendien zou een groot gedeelte van het toenmalige braakliggende terrein wor den ingericht als vrije speelgelegenheid. Na vele protesten van de omwonenden en natuurminnaars hebben B. en W. later van dit plan afgezien. Dit keer zou men het plan hebben de speeltuin even verder op het terrein van de schoolwerktuinen in te richten. De be woners wijzen in hun brief aan B. en W. op de groenstrook in Haarlem-Noord, waar van het terrein bij de molen een onder deel vormt en die door verwezenlijking van de plannen zou worden onderbroken. Men vreest, dat asfalt en tegels dit unieke plekje zullen ontsieren. Bovendien menen de bewoners, dat zich in de onmiddellijke omgeving nog wel plaatsen bevinden, die eerder geschikt zijn om tot speeltuin te worden ingericht. In dit verband noemen zij een terrein bij de Maarten van Heems- kerekstraat en een aan de overzijde van de Delftlaan. Van de zijde van Openbare Werken ver namen wij, dat de plannen van de speel tuin nog niet in een definitief stadium zijn gekomen, hoewel men wel de mogelijk heid van een speeltuin op het terrein van de schoolwerktuinen bestudeert. De plannen zijn nog niet zover gevor derd, dat zij reeds aan B. en W. zijn ge stuurd. Overigens ziet men voor een speel tuin niet veel andere mogelijkheden. Het terrein bij de Maarten van Heemskerck- straat behoort bij het ziekenhuis St. Joan nes de Deo en is bestemd voor de uitbrei- Zondagmiddag om tien over een zijn bij een voetbalwedstrijd op het terrein van Ripperda in Haarlem twee spelers tegen elkaar gebotst. Een hunner, een 23-jarige Hillegommer, brak een onderbeen en werd in de Mariastichling opgenomen. ding van dit ziekenhuis. De overzijde van de Delftlaan heeft ook bezwaren, omdat de kinderen dan de drukke verkeersweg moe ten oversteken. De bewoners van de Van Dortstraat en gedeelten van Heussens straat, Jan Haringstraat en Marnixstraat menen echter, dat zich nieuwe kansen voordoen als de afbuiging van de weste lijke randweg zal worden aangelegd waar door een gedeelte van de Delftlaan min der druk zal worden. Vier mensen werden onwel In een woning aan de Schoterweg in Haarlem heeft zich zondagavond een ge val van kolendampvergiftiging voorge daan. Vier mensen werden onwel en drie hunner moesten de nacht in het ziekenhuis doorbrengen. Omstreeks vijf uur kwamen de bewo ner, een 40-jarige scheepsbouwconsulent, zijn echtgenote en zijn ouders thuis. De bewoner maakte de haarden in voor- en achterkamer aan. Om ongeveer half tien voelden de mensen zich niet goed en zij gingen naar bed. De bewoner wilde nog de balkondeuren open doen, viel, door een duizeling bevangen, voorover en werd bo ven het rechteroog gewond. Zijn vrouw waarschuwde de buren en bonsde daarbij zo hard op een ruit dat deze brak. De inmiddels gearriveerde G.G. en G.D. diende de moeder van de bewoner zuur stof toe. Alle vier mensen werden naar het St. Joannes de Deoziekenhuis gebracht en een arts achtte het wenselijk dat drie hunner hier gedurende de nacht bleven. Zij kregen zuurstof toegediend. De ouders van de bewoner, beiden 69 jaar, wonen in Zondagmiddag heeft deken W. N. Zijl stra onder grote belangstelling het nieuwe gedeelte van de begraafplaats der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart in Heemstede in gezegend. De uitbreiding van het kerkhof aan de Glipperdreef biedt voorlopig voor de eerste tien jaren voldoende ruimte. Vooral de ruimte voor de eigen en gehuur de graven is aanmerkelijk vergroot. Nadat de deken zegenend over de begraafplaats was rondgegaan, sprak pastoor Drost zijn dank uit aan het adres van het gemeente bestuur, dat deze uitbreiding uitstekend heeft doen uitvoeren. l

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5