3 KÖK A.H. SUPERMART TIPS 158 138 178 47 MACARONI VERMICELLI 39 45 uperMarb Bob Buys in Felisoti Rood en Wit en HBS vierden hun 60- en 40-jarig bestaan Schoten en Zandvoortmeeuwen stelden zondag teleur HARTENDORP MAANDAG 2 NOVEMBER 19 59 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VARKENS LAPPEN KLAP- STUK gam HUTSPOTPAKKET SOUDREINETTEN CLEMENTINES Burgerlijke Stand van Haarlem Sluitingswedstrijd van De Kampioen voor Riethoff Vier maanden cel voor diefstal van 20 Brand hij „Haarlem" Electrolux brengt 4-voudig comfort in 1 wasmachine! ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Expositie van diorama's in „Bloemenheuvel" Haarlemse Damclub verloor van DCIJ-ers Zilveren jubileum van zuster Deodata Mej. ds. C. Soutendijk te Haarlem 25 jaar predikante Twee hockeyverenigingen in deze omge ving hebben dit weekeinde een lustrum ge vierd. Rood Wit bestond op 1 november zestig jaar; „Houdt Braef Standt" op 31 oktober veertig jaar. Beide mixed-hockey- verenigingen recipieerden zaterdagmid dag gelijktijdig. Rood Wit in restaurant Boekenrode in Heemstede, HBS in hotel Iepenhove in Bloemendaal. Op beide re cepties vertegenwoordigde de heer W. F. Westerman, voorzitter van de KNHB, de hockeybond. Hij bood voorzitter J. E. J. Hogenhuis van HBS het bekende geschenk voor het bereiken van de veertigjarige leeftijd, de blauwe wimpel van de KNHB, aan. Om dat Rood Wit als een der alleroudste ver enigingen de traditionele bestaansgeschen- ken al bezit, vervulde de heer Westerman een wens van het bestuur van Rood Wit. Hij bood voorzitter ir. H. Kepper een prij- zenkast aan en verbond daaraan de wens, dat de vereniging er door de goede pres taties van de elftallen in mag slagen de ze kast spoedig vol te krijgen. In aanwezigheid van de hoofdbestuurs leden van de KNHB, mej. E. Josselin de Jong tevens erevoorzitster van de jubi lerende vereniging en de heer H. van der Heijde, sprak de heer Westerman over de geschiedenis van Rood Wit. Direct na de voorzitter van de KNHB sprak de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, mede in zijn functie van voorzitter van de Stich ting Heemsteedse Sportparken. Van het gemeentebestuur was reeds een fraai bloemstuk aanwezig; namens de sportpar ken overhandigde mr. Van Rappard een half dozijn hockeyballen. De burgemeester prees Rood Wit, dat voor het hockey zulk een baanbrekend werk had gedaan in een tijd, dat dit spel eigenlijk niet voor dames bleek te zijn weggelegd, en dat het spel nog steeds wer kelijk als sport wordt beoefend. Het ge meentebestuur zal trachten tegemoet te komen aan de wensen van meer sportvel den. Ten slotte sprak hij de wens uit, dat de herenteams de belofte voor de toe komst in hogere klassen te spelen waar zouden maken en dat het eerste dameself tal weer de haar toekomende plaats zou kunnen innemen. Temidden van de talrijke bloemstukken en geschenken was het vervolgens een komen er gaan van velen uit de lange his torie der zestigjarige vereniging. Door een tot misverstand aanleiding ge vende publikatie in het gedenkboek van HBS, publiceerden wij zaterdag de namen Advertentie A.H.'s prima MAGERVLEES GEHAKT met zakje kruiden en zout 500 gram DOORREGEN 500 gram wortelen en uien panklaar gesneden 750 gram Voor 'n heerlijke macaronischotel elleboogjes - pak 250 gram Voor een verrukkelijke soep middel of fijn pak 250 gram Naar keuze 2 PAK SAMEN Gecombineerd of van één soort Kloeke Huishoud- zak 1000 gram Spaanse honingzoete J mandarijnen "T VUvl ALBERT HEIJN Grote Houtstraat 99 BEVALLEN van een zoon: 28 okt. C. Marby-Edland; 30 okt.: L. W. Vermeij- ■an Seggelen: W. J. de Joode-Passchier 5. A. C. Bluijs-de Wolf. BEVALLEN van een d o c h t e r 30 okt A. Boeree-Jonkers; K. Peters-Blomme; E J. Nieuwland-de Bruin: A. Valbracht-Aal- brechtse; J. M. Visser-Goedemans; C. A Rodenburg-Molenkamp; 31 okt.: C. Hoef- smit-van Norde; C. van Roode-van Dijk GETROUWD: 31 okt.: D Beumer en W M. J. Soellaart; W. Raaijen en M P Krauss; D. H. Crum en J. Mus. De aankomst van de speelsters voor het spelen van een ouderwetse hockey wedstrijd tijdens het jubileumfeest van Rood Wit. van een drietal oud-bestuursleden, die daarin thans geen zitting meer hebben. Bij de laatste jaarvergadering hebben mej. B. Saeijs en de heren F. A. C. de Vries en R. Noorda in het bestuur van HBS de plaatsen ingenomen van mevrouw Schro der en de heren Tjaden en De Nooijer. De wethouder van sportzaken, mr. H. B. Wildt Mevboom, vcresrmwoordigde het gemeentebestuur van Bloemendaal tijdens de receptie van HBS. Hij deelde mee, dat het in de bedoeling ligt binnenkort een sportraad in te stellen, een commissie op zo breed mogelijke basis met vertegen woordigers der sportverenigingen. Spre ker memoreerde de goede samenwerking tussen HBS en de gemeente Bloemendaal, bracht hulde voor hetgeen de vereniging doet voor de jeugd en was er over ver heugd. dat HBS oorspronkelijk een Haarlemse vereniging thans in Bloe mendaal is gevestigd en in deze gemeen te recipieerde. Zaterdagavond werd een cabaret-feest avond gehouden in „De Leeuwerik". Tij dens een vrijdagavond in Rusthoek ge houden en zeer druk bezochte buitengewo ne algemene ledenvergadering en „oude- jaarsviering" zijn de heren C. Out en H. C. Wieringa benoemd tot leden van ver dienste. De ereleden J. J. Bolland en H. J. Cornelisse hebben tijdens een der bij eenkomsten hun erelidmaatschap be kroond gezien met het uitreiken van een gouden speld. In oude stijl De lustrumcommissie van Rood Wit heeft zaterdag bij de receptie en zondag bij het historische festijn in de sportpar ken zijn intocht gemaakt in ouderwetse hoge koetsjes. Nadat eerst sixes waren ge houden werd zondagmiddag een ouderwet se oud-internationale wedstrijd gespeeld. Dit ging vooraf door een groots spektakel. Achter de oude koetsjes kwam de r.k. har monie St. Michaël aangemarcheerd. Daar achter" verschenen op het speelveld een do zijn zo historisch mogelijke auto's, waar mee de oud-internationals werden ge bracht. Even later gleed 'loor de vaart een trekschuit waarmee de speelsters uit Rood Wjt's roemruchte geschiedenis ver schenen. En alsof dit alles nog niet ge noeg was dook inmiddels uit het lage wol kendek een reklame-sportvliegtuigje, waarvan de piloot een oranje bal waar mee vroeger werd gespeeld uitgooide. Daarna kon de wedstrijd beginnen, die de oud-internationals met 3-0 wonnen. Rood Wit heeft het weekeinde van de grootse viering van het diamanten be- staansfeest zondag besloten met een „tea" in het „Oude Slot", des avonds gevolgd tot een na middernacht durende feest avond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. De sluitingswedstrtid om de „Veenhof- Staphorst"-beker, die zondagmorgen door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" in Haarlem werd gehouden, is op verdiende wijze gewonnen door Edd.v Riethoff. Nadat een solovlucht van hem in de slotfase van de strijd was ver ijdeld. bleek Riethoff nog over voldoende reserves te beschikken om zich in de eind sprint de sterkste te tonen. Deze sprint, waarbij Frans Vaars de felste belager van Riethoff was. won hij van een vijf man sterk kopgroepje. waarvan ook Stra- ver. Peters en Bloemmaert deel uitmaakten. Van der Horst en Van der Geest hadden zich door de op Riethoff ontketende jachten niet in dit groepje kunnen handhaven. Favoriet Henk Buis had al in de beginfase van de strijd door pech een ronde achterstand op gelopen en heeft dit verlies ondanks een moedige poging niet meer ongedaan kun nen maken. De uitslag luidde: 1. Riethoff, de 50 kilo meter in 1 uur 17 min. en 28 sec.; 2. F. Vaars, 3. H. Peters. 4. Straver. 5. Blommaert, 6 Van der Horst. 7. Van der Geest. 8. Buis, 9. Koger, 10. Gieske. De „Herman Mulder"-prestatie- beker kwam in het bezit van de Heemsteedse nieuweling Henk Peters, meter in 33 min. en 15 sec.; 2. Jansen, 3. Uitslag C-klasse: 1. Sondorp. de 20 kilo- Vergers, 4. Ramakers. 5. Assema. 6. Deinum. 7. W. Wagner. 8. R. Wagner. 9. Croese, 10. W. Wagner. De door enkele renners georganiseerde „Ouwe Knarrenrace" is een succes gewor den. Cor van Egmond. een der oude bekenden uit het glorietijdperk van de Heemsteedse wielerbaan, toonde zich in deze zeven ron den (circa 8 km) lange race voor „veteranen" de sterkste. Samen met Rovers, die hij in de sprint versloeg, had Van Egmond een veilige voorsprong veroverd. De sprint om de vijfde plaats van het peloton werd gewonnen door de vader van de semi-prof Piet Steenvoor den. De oudste deelnemer was de 65-jarige heer Blommaert, vader van de succesvolle nieuweling Wil Blommaert. De prestatie- prijs werd door de jury, bestaande uit de wielrenners Aad Straver. Frans Vaars, Henk v d. Geeét. Aad Koonings. Henk Buis, Eddy Riethoff. Toon Rutte en Cees Jansen, toege kend aan Rovers. De leidersprijs kwam in het bezit van Van Egmond. Hij was vier van de zeven keer als eerste over de streep gekomen. De uitslag luidde: 1 Van Egmond. 2. Rovers. 3. Aanholt. 4. Peters sr.. 5. Steenvoorden sr.. 6. Z. Met, 7. Schenk. 8. v. d. Aar sr., 9. Van Zomeren. 10. Verhoeven. Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda, heeft vanmorgen een 44-jarige Haarlemse schoenhersteller wegens dief stal van 20 conform de eis van de offi cier van Justitie, mr. J. J. Bredius, ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf mef. aftrek. Verdachte liep nog in de proeftijd van een voorwaardelijke straf. Door toedoen van de reclassering had hij werk gekre gen bij een schoenhersteller. Hij kocht een bromfiets van 900 en moest hiervoor 25 oer week afbetalen. Diefstal van twee briefjes van tien ten nadele van zijn baas was hem ten laste gelegd. Er was echter meer geld verdwenen, namelijk 75. maar men heeft niet kunnen bewijzen dat ver dachte dit heeft gedaan. De politierechter zei het een hopeloos geval te vinden. De raadsman, mr. J. F. M. Brons schetste zijn cliënt als een man met een onbezorg de jeugd, aan wie niet veel is ontzegd. Door ziekte en financiële omstandigheden is hij niet getrouwd en vereenzaamd. Hij steekt zich herhaaldelijk in de schulden. Pleiter dring er op aan rekening te houden met 's mans omstandigheden. Mr. Ferwerda veroordeelde de schoen hersteller evenwel conform de eis. Veertien dagen gevangenisstraf en twee iaar ontzegging van de rijbevoegdheid wa<= conform dn eis, de straf voor een 35- jarige Amsterdamse steigermaker die. soew°' zijn rijbewijs voor vijf jaar is in- 0p 27 juni van dit jaar een auto bestuurde. Verj-ichte vertelde dat tijdens een va- 'cantierit de auto waarin hij meereed, pan ne had gekregen. Om de bestuurder te helpen had hij de wagen even geprobeerd. Op dat moment werd hij aangehouden, zo zei hij. De politierechter legde de steigermaker de gevraagde straf op. Zandvoortmeeuwen heeft tegen IIRC een onfortuinlijke 2-1 nederlaag geleden. Het overwicht van de Zandvoorters was voor de rust zo groot, dat HRC maar heel weinig had in te brengen. De Helder- se doelman Lingbeek was in schitteren de vorm en zowel Koper, Haldermam als Castien hadden met de harde schoten, die zij op hem afvuurden vooralsnog geen en kel succes. Het duurde tot twee minuten voor de pauze, alvorens het overwicht der kust bewoners eindelijk met een doelpunt tot uitdrukking werd gebracht. De ver naar voor gedrongen linksback Oosterbaan schoot hard in, maar de bal sprong terug van een der Helderse achterspelers Het was Halderman, die van deze situa tie profijt trok door het leer van dichtbij in het doel te deponeren (1-0). Na de pauze onteketende HRC een fel offensief. In de negende minuut bleef de defensie van Zandvoortmeeuwen staan voor vermeend buitenspel De scheids rechter liet echter doorspelen en het kost te Den Os betrekkelijk weinig moeite om de partijen op gelijke voet te brengen (1-1). Een fraaie kans voor Zandvoortmeeu wen om de leiding te hernemen ging voor bij, toen Castien alleen voor de keeper kwam te staan, doch het leer tegen de paal joeg. Het slot van de wedstrijd ken merkte zich door een grote dosis aan spanning. In de felle strijd om de winnen de goal was HRC de gelukkige ploeg Een ver schot van linksback Geus verraste doelman Ter Wolbeek volkomen en dit doelpunt betekende voor de Zandvoorters de genadeklap. HBC HBC heeft een uitstekende prestatie ver richt door West Frisia in Enkhuizen een gelijkspel af te dwingen. In de HBC-ploeg was Hen Kors ditmaal de grote man Hij verdeelde het spel prima en als stop- perspil beheerste bij het hele middenveld De geblesseerde Kors was vervangen dooi Visser, die een goede partij speelde. In de eerste helft was West Frisia veel sterker, maar vrijwel alle Enkhuizense acties strandden op Kors Ook doelman Warmerdam was in zeei goede vorm Enkele benauwde situaties losle hij schit terend op en aan het doelpunt, waarmee de thuisclub na twintig minuten de leiding veroverde, had Warmerdam geen enkele schuld. In de tweede helft speelde HBC een klasse beter dan daarvoor. West Frisia kreeg het zwaar te verduren. De Heem stedenaren trokken energiek ten aanval, doch aanhoudend pech met schieten deed doelpunten uitblijven. Vooral Jan Duin dam had geen geluk met de harde scho ten, die van zijn voet rakelings naast de paal vlogen. Een kwartier voor het einde greep zowel de linksback van West Frisia als de Enkhuizense keeper finaal mis, bij een der vele Heemsteedse aanvallen. Het kostte Drayer hoegenaamd geen moeite om uit deze kans de gelijkmaker tot stand te brengen (1-1). De laatste minuten ver streken onder grote spanning. De heftige strijd om het winnende doelpunt bleef evenwel onbeslist Schoten Schoten heeft in Wormerveer lelijk te leurgesteld, want in een slecht gespeel de wedstrijd werd \an WFC met twee-nul verloren. Het rammelde ditmaal geducht in de Schoten-ploeg en vooral de voor hoede faalde. Vele kansen lieten Otte, Warmerdam en Brussee ongebruikt en ook in de achterhoede speelde men deze middag niet zo veilig Doelman Kessens kreeg het soms hard te verduren maar sloeg zich er toch goed doorheen. Hij kon evenwel niet voorkomen, dat reeds na tien minuten de thuisclub een goed doel punt scoorde al ging de Schoten-defensie hierbij niet vrij uit. Schoten trachtte hierna het spel te ver plaatsen hetgeen weliswaar gelukte maar op het kritieke moment faalfden de Haar lemse aanvallers en zij slaagden ei voor rust niet in wijziging in de score te bren gen (1-0). Ook na de pauze bleef het sukkelen met de Schoten-voorhoede die wel enkele kan sen kreeg maar er geen gebruik van kon maken. Aan de andere kant hielden Geurts en Kessens nog geruime tijd stand maar na een klein half uur stelde de thuis club de zege veilie door Kessens voor de tweede keer te passeren (2-0) Wanhopige pogingen van Schoten-zijde voor een be ter resultaat bleven vruchteloos en bij het eindsignaal was de stand nog steeds 2-0 voor WFC. Zondagavond om half acht is de brand weer uitgerukt voor een uitslaande brand op het terrein van de voetbalclub „Haar lem" aan de Planetenlaan in Haarlem-N De brand bleek te woeden onder de overdekte tribune, rechts naast de hoofd ingang. Hier bevinden zich een opslag plaats van zitkussentjes en de kleed- er waslokalen. Men vermoedt dat een bran dende sigaren- of sigarettenpeuk tussen de kussentjes is geraakt en de brand heeft doen ontstaan. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen en was het na een half uur meester. De nablussing duurde tot half tien. Een klein deel van de tribune en een der kleedkamers kregen brandschade, ter wijl ongeveer 150 kussentjes verloren gingen. Men raamt de schade op f 3000 Geschiedschrijving. De Rockefeller- stichting te New York heeft aan de Neder landse hoogleraar in de Japanse en Ko reaanse taal- en letterkunde aan de Leidse universiteit, prof. dr. F. Vos, 11.000 dollar toegekend voor een culturele geschied schrijving van Korea. Prof. Vos zal het komende jaar naar Korea en Japan reizen om studiemateriaal te verzamelen. Advertentie 1. Dubbelwandige kuip: Uw sopje big ft heerlijk warm! 2. Reestvrg Stalen binnenkuip geen springend email, geen roestvlekken 3. Ingebouwde elect rische verwarming! 4. tTaterafvoerpompgeen gemors, geen gesjouw met emmers water Verkrijgbaar bij Kruisstraat 5 - Haarlem Tel. 18908 Voor Electro-Lux Wasmachines Stofzuigers, Wascombinaties, Centrifuges en Koelkasten GEN. CRONJéSTRAAT 43 HAARLEM - TELEFOON 52760 DE TENTOONSTELLING van werken van Bob Buys, die tot 8 november bij Fe- lison in IJmuiden-Oost gehouden wordt, geeft de bezoeker de gelegenheid kennis te maken met een aantal recente olieverf schilderijen van deze, vooral om zijn vir tuoze aquarellen, gerenommeerde kunste naar. Zij die speciaal de waterverftekenin gen van Buys prefereren worden op deze expositie toch niet teleurgesteld, want ook die zijn hier aanwezig en voldoen zeker aan de verwachtingen. De olieverfschilde rijen, er zijn zowel figuurstukken als land schappen, geven de beschouwer echter een betere kans het huidige ontwikkelings stadium van deze schilder waar te nemen. Mogelijk kan men er een voorlopige con clusie aan verbinden, wij willen daar een poging toe doen en daarbij voorop stel len dat hier enige landschappen te zien zijn, te weten: Bergerie in de Pyreneën, (cat. no. 5.) en Nabij Port V'endres, (no.8.) die zeker tot de beste schilderijen behoren die Bob Buys ooit gemaakt heeft. Vooral het laatste schilderij met de warm-koper- kleurige berghelling, het groepje witte hui zen. de indigokleurige _ee en de tere over gang van rose naar viridiaangroen in de lucht, is een werk dat alleen een rijp kun stenaar. met beheersing van het metier, kan maken. ZONDER naar effect te streven legt Bob Buys hier rustig en met overtuiging zijn visie neer op een landschap dat hem de laatste jaren sterk geboeid heeft en hij heeft de moed dit te doen zonder zichzelf of de beschouwer te betrekken in een on vruchtbare problematiek. Men is in onze tijd wel gauw geneigd een schilder van op pervlakkigheid te betichten, wanneer hij ons in zijn uitingen niet meesleurt naar de slechtverlichte spelonken van zijn oneven wichtig en verstoord zieleleven. De rusti ge voordracht, de zekere en weloverwo gen opbouw van een schilderij worden niet zonder argwaan tegemoet getreden. Bob Buys heeft er welbewust de voorkeur aan het gevecht met de materie en de proble men. die hij stellig niet ontloopt, binnens kamers uit te strijden en tot een oplossing te brengen, alvorens zijn werkstuk vrij te geven. Misschien kan men het betreuren dat hij er zo doende niet toe komt eens een gedurfde gooi te doen, maar zolang Buys niet al te zeer vertrouwd wordt met de ver worven habiliteit en zich. zoals uit de ge noemde werken blijkt, steeds weet te ver diepen. kan men daarvoor geloof ik alleen maar dankbaar zijn. IN EEN BESPREKING van deze ten toonstelling mag niet voorbijgegaan wor den aan het importante schilderij, voor stellend een zittende vrouw in rode kamer mantel. Buys heeft ich hier voor een moeilijke opgave gesteld, die hij op de hem eigen consequente wijze heeft opge lost. De figuur, vanaf een hoog standpunt uit gezien, doorsnijdt het vlak, diagonaals- gewijze De resterende driehoek, rechts boven, suggereert, met een perspectivisch verschuivend tafelblad, de gewenste ruim tewerking De wending van het hoofd, de beschouwer toegekeerd, brengt ons recht streeks in contact met de geportretteerde, terwijl er toch een zekere reserve van ..eigen leven" in de intimiteit van het in terieur aanwezig blijft. Deze mooie com positorische oplossing doet het temeer be treuren dat er coloristisch niet een gelijk waardige harmonie bereikt werd. Buys heeft in de kleur wel een smaakvol en in zekere zin aanvaardbare eenheid bereikt maar een probleem, als het contrast tus sen licht- en schaduwzijde van de rode mantel die een aanzienlijk deel van de compositie inneemt, is met het stellen van twee op elkaar afgestemde roden te sim plistisch opgelost. Door het bezigen van een complementaire kleur in de schaduw- Advertentie „Vaux le Pérril (S. et M.van Bob Buys. partij had hij zich voor een weliswaar moeilijke opgave geplaatst maar een ge lukkige oplossing (en ik meen dat deze in het vermogen van Buys ligt) had dit werk veel boeiender kunnen maken. IS BOB BUYS in sommige der hier ge- exposeerde impressies van Franse haven tjes en kaden soms wel eens wat illustra tief, dan komt dat stellig voort uit zijn hart veroverend en oprecht enthousiasme voor deze motieven, waarvan hij dan met veel smaak, in zijn altijd soliede gecompo neerde taf reien weet te vertellen. Otto B. de Kat Een groot gedeelte van de cultuurhisto rische diorama's, drieëndertig in getal, van dr. W. F. L. Wieringa uit Haarlem, vroeger als leraar wiskunde verbonden aan het Lorentzlyceum, is thans in „Bloe menheuvel in Bloemendaal tentoonge steld en zaterdagmiddag officieel door de heer H. Vogelesang. secretaris-penning meester van het comité voor het organi seren van tentoonstellingen in „Bloemen heuvel" geopend. De heer Vogelesang, tevens oud-leerling van de heer Wieringa, heeft in 1939 met een aantal leerlingen geholpen het diora ma van Rome te vervaardigen en hij was dus wel de aangewezen persoon om deze expositie te openen. Hij heeft dit op origi nele en humoristische wijze gedaan. Op pervlakkig beschouwd zal het wat vreemd aandoen, dat juist een wiskunstenaar zul ke diorama's vervaardigde, die uitmunten door hun historische en vooral ook door hun artistieke waarde, aldus spreker. Doch bij nadere beschouwing is dat niet zo verwonderlijk, want een diorama is e x schilderij door drie dimensies of wel drie rechthoekige oppervlakken omsloten. De heer Vogelesang achtte het ook van groot belang dat deze jongeren, eventueel onder deskundige leiding daarvan kennis nemen, doch ook volwassenen zullen aan deze expositie veel genoegen beleven. Daarom was de heer Vogelesang dr. Wie ringa zeer dankbaar, dat hij zijn kostba re kisten in Bloemenheuvel heeft willen op slaan. Daarna kregen de aanwezigen gelegen heid de expositie te bewonderen, een ten toonstelling die ongetwijfeld bewijst dat de maker van deze diorama's steeds de juiste sfeer heeft getroffen. Of dit nu dio rama's zijn uit de grijze oudheid, of de eenzame figuur van Napoleon op St. Hele na, of het terugtrekken van Napoleons verslagen leger uit Moskou, of wel de stal van Bethlehem, of een charmant tafereel van een concert in Malmaison, steeds is de heer Wieringa erin geslaagd ons in die bepaalde tijd te verplaatsen en de juiste sfeer te realiseren Bewondering moet men hebben hoe al die minutieuze poppetjes van lood of klei heeft beschilderd in de authentieke kledij van een bepaald tijd perk De expositie die tot en met zaterdag 14 november zal duren, zal dagelijks van tien tot twaalf uur en van twee tot vijf uur geopend zijn. Zondags van twee tot vijf uur. Verdronken. In Axel is zaterdag- ivond de aldaar wonende 46-jarige on gehuwde W. Penne in het Axelse kanaal •jelopen en verdronken Hij had juist een nieuw geopend café verlaten en werd daar de verlichting op dat ogenblik was uitgevallen, door de duisternis misleid Een echtpaar uit Sluiskil, dat juist pas seerde. werd door het hulpgeroep van het slachtoffer gealarmeerd. Toen de drenke ling werd opgehaald bleek hij reeds te zijn overleden. De in het raam van de hoofdklassecom petitie vrijwel jaarlijks terugkerende wed strijd tussen de eerste tientallen van de Haarlemse Damclub en van damclub IJmuiden heeft dit jaar in IJmuiden plaats gehad. Ook nu werd de ontmoeting weer gezien als een van de hoogtepunten, zodat de spelers alles hebben gegeven om tot een overwinning te komen. Dit jaar bleek DCIJ na spannende strijd de sterkste te zijn. Aan bord 1 ontwikkelde zich een inte ressante partij tussen de oud-wereldkam pioen P. Roozenburg en J. B. Sluiter. De HDC'er wist zich keurig staande te hou den on dwong remise af. H. Laros, uitko mende tegen J. W. van Dartelen, gebruik te in een moeilijke stand zoveel tijd, dat hij ten slotte op de klok verloor. B. Dukel accepteerde een meevallertje toen G. Zeeuwe in het eindspel een zet verwissel de en won. Th. Tielrooy ontving zijn rivaal J. Bus met een fraaie aanvalspartij, wel ke hij even fraai tot winst bracht. De par tijen T. PostmaN. Blom, P. v. d. Berg J. H. Meure, M. KrijgsmanH. T. Luif en A. W. BeukemaJ. H. Blom gaven een volkomen gelijkopgaande ontwikkeling te zien en eindigden in remise. H. Swier kreeg tegen H. T. Schuringa positienadeel. Deze partij "moest worden afgebroken en zal waarschijnlijk winst opleveren voor de HDC-speler Schuringa. Aan bord 10 ten slotte wist de IJmuidenaar L. Binkhorst reeds in de opening een schijf te winnen. Hoewel H. J. Rozijn daarna nog zeer sterk speelde, kon hij verlies niet meer ontgaan. Totaal uitslag voorlopig 11-7 in het voor deel van DCIJ, vermoedelijke einduitslag 11-9. De uitslagen van de overige in deze afde ling gespeelde wedstrijden luidden: Joz. Blankenaar I—DWW 13-7 en DDDDCG voorlopig 8-8, vermoedelijk 10-10. Joz. Blankenaar I leidt met 6 uit 3, ge volgd door DCIJ met 5 uit 3. De viering van het jubileum van zuster Deodata in Heemstede, die zondag 25 jaar bij het r.-k. kleuteronderwijs werkzaam was, begon zaterdagmorgen met een plech tige mis in de parochiekerk aan het Val kenburgerplein. die ter harer ere door pastoor H. A. J. Drost werd opgedragen. Het jongenskoor onder leiding van Loek Nelissen zorgde voor een muzikale om lijsting. In de kleuterschool aan de Molenwerfs- laan werd 's middags een receptie ge houden, die druk werd bezocht. De jubila- resse werd toegesproken door pastoor y. A. J. Drost, die haar mede namens het kerkbestuur van harte complimenteerde. Spreker wees op de snelle groei van de kleuterschool. Een groeiproces, waarin zuster Deodata een zeer belangrijk aan deel heeft gehad. Want onder haar leiding is deze kleuterschool in de loop der jaren uitgebreid en gemoderniseerd. Namens het kerkbestuur overhandigde spreker haar tenslotte een schilderij, welk geschenk later werd aangevuld met een camera van haar leerlingetjes. Onder de vele bloem stukken bevond zich er een, die bijzonder origineel was opgemaakt, met als midden stuk een blokfluit. In haar korte dankwoord toonde zuster Deodata zich bijzonder erkentelijk voor de manier, waarop men aan haar zilveren jubileum aandacht heeft willen schenken. Zij noemde het een voorrecht, dat zowel haar orde als het kerkbestuur haar al die tijd in de gelegenheid hebben gesteld haar taak aan dezelfde school te blijven ver vullen. Tenslotte was spreekster niet min der verheugd over een kwart eeuw pret tige samenwerking met het schoolbestuur. Na dit officiële gedeelte werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld zuster Deodata oersoonlijk te complimenteren. Woensdag 4 november zal het vijfen twintig jaar geleden zijn, dat mej. ds. C Soutendijk uit Haarlem werd ingeleid (be vestigd) als predikante bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Mej. ds. Soutendijk werd op 6 juni 1909 te Rotterdam-Kralingen geboren. Zij be zocht eerst de hbs-b voor meisjes te Rot terdam, deed in 1928, een jaar na haar hbs-eindexamen aanvullend staatsexamen en studeerde vervolgens eerst aan de rijks universiteit te Leiden, waar zij op 4 no vember 1931 haar kandidaatsexamen deed en daarna verder nog ongeveer anderhalf jaar aan het doopsgezind seminarium te Amsterdam. Nadat mej. Soutendijk op 20 juni 1933 proponente was geworden bij de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit en zij eerst ongeveer een jaar werkzaam was geweest als jeugdleidster van de afdeling Rotter dam van de Nederlandse Protestanten Bond werd zij op 4 november 1934 door mej. ds. A. M. L. Frevel uit Dokkum be vestigd als predikante van de doopsge zinde gemeente van Surhuisterveen. In november 1939 verwisselde de jubilaresse deze gemeente met die van Oldeboorn vanwaar zij in september 1942 naar die van Zwolle vertrok Sinds 17 oktober 1946 dient mej. ds. Soutendijk de doopsgezinde gemeente van Haarlem. Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van mej. ds. C. Sou tendijk om een herdenkingsrede uit spreken en ook niet om te recipiëren. I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7