nik WM ORGANISEREN Voormalige Doopsgezinde school wordt verbouwd tot jeugdhuis altijd! KELLER voor NEDO-MEX Japanners bestuderen judo overa DVS-FEEST RAFFI Ontmoetingscentrum voor Haarlemse jongeren van allerlei schakeringen Johez-operette in Stadsschouwburg met „Schwarzwaldmadel" DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Hervormings-herdenking in Bethelkerk te Haarlem ..dus ook nu! Twee dames cn een kind in water van Brouwerskade fl f -,:'v uet&UL verlichting Instituut voor Land- en Tuinbouvvcoöperatie ATAX.TAXI 1.2.3.4.5 Uitspraken Haarlemse rechtbank Neem één maand de HAG-proef in alle modetinten vanaf 9.75 Examens Van Mensen en Dingen WAAR EENS kleine kinderen les kregen zal in de toekomst een tehuis voor Haarlemse jongeren komen. Waar de jeugd vroeger gedisciplineerd in de school banken schoof, zal zij nu recreatieruimte krijgen en een huiselijke „woning", waar zij bijeen kan komen om te discussiëren, te schaken, dammen of bridgen, maar ook te dansen en te luisteren naar inleidingen. Onder auspiciën van de Doopsgezinde Jeugdraad wordt namelijk op hot ogenblik de voormalige Doops gezinde school in de Rippcrdastraat verbouwd tot een modern ingericht jeugd huis, waar in alle openheid gelegenheid voor ontmoetingen, activiteiten en ontspanning zal worden geboden. Het is beslist niet de bedoeling dat het nieuwe tehuis allereerst voor doopsgezin de jongeren bedoeld is. zo vertelde ons ds. J. P. Jacobszoon, de doopsgezinde predi kant, die een half jaar geleden naar Haar lem werd beroepen met de speciale op dracht zich te wijden aan het jeugdwerk. Ds. Jacobszoon is de man. die de stuwen de kracht achter de verwezenlijking van deze plannen is. Plannen, die een vérstrek kend doel hebben en zich niet beperken tot het geven van onderdak voor jongeren. Ds. Jacobszoon wil meer. Hij ziet als ideaal een tehuis in de geest van het A.M.V.J.-gebouw aan het Leidsebosje in Amsterdam, dat het centrum is geworden van een veelgeschakeerde bundeling van activiteiten, die alle zijn ontstaan langs een spontane weg van eigen initiatief en praktisch gericht idealisme. Met de klemtoon steeds op het open ka- raktor. Open in die zin. dat iedereen er welkom is. ,.Het jeugdhuis wordt door de doopsgezinde gemeente ingericht ten nut van het algemeen," aldus de Haarlemse predikant. „Uit een geest van dienstbe toon, die met behoud van het open karak ter de jonge opgroeiende mens gelegen heid tot activiteit geeft, maar daarnaast ook huiselijkheid." Vandaar ook. dat naast de uitvoering van de eerste fase van het plan, die on der meer omvat de verbouwing van twee klasselokalen tot een grote toneelzaal, waar ook gelegenheid voor het draaien van films zal bestaan, de gedachten reeds uitgaan naar de bouw van een eetgelegen heid, waar men goedkope maaltijden zal kunnen verkrijgen en zelfs maar dat ligt al weer een heel stuk verder in de toekomst naar de mogelijkheid van lo gies voor jonge mensen. Vandaar ook, dat men hoopt, dat vele jongeren van zeer ver schillende huize, religie en politieke over tuiging de weg naar de Ripperdastraat zullen vinden, waar zij bijeen kunnen ko men in samenkomsten met een bepaalde stijl, maar daarnaast als het moet ook kunnen dansen of muziek maken, lezen of naar grammofoonplaten kunnen luisteren. Iedereen welkom In de eerste plaats wil men vrijzinnigen, luthersen en remonstranten uitnodigen hun activiteiten in het nieuwe „home" te gaan houden, maar daarnaast is iedereen welkom. Iedereen, zoals er thans al in het gebouw vele padvindersgrocpen onderdak hebben kunnen vinden. Groepen, die er voor het grootste deel ook na de verbou wing met hun stamhutten, honken en nes ten kunnen blijven. De verbouwing, die onder leiding van de Haarlemse architect ir. P. H. Cuperus wordt uitgevoerd door de firma J. G. Noë, eveneens uit Haar lem, zal een dergelijke omvang hebben, dat het werk in afzonderlijke fases tot stand moet komen. Met de eerste fase is men in oktober begonnen en men verwacht ermee in maart van het volgend jaar ge reed te komen. Het eerste deel omvat vooral verbou wingen van de lokalen op de begane grond. Het geheel zal dusdanig worden uitge voerd. dat alle karakter van een school gebouw zal verdwijnen en de mogelijkheid blijft bestaan, dat de toekomstige „bewo ners" ook zelf nog het een en ander kun nen veranderen, opknappen en opsieren. Het gebouw bestaat uit twee keer vier lokalen, verdeeld over begane grond en eerste verdieping. Toneelzaal Twee grote leslokalen worden samenge voegd tot één grote toneelzaal, waar te vens gelegenheid zal bestaan om er films te draaien. In deze zaal komt ook een buf fet. Daartoe wordt de hoge, lange gang door een plafond in tweeën gedeeld. In het bovenste gedeelte wordt gelegenheid ge schapen om de toneelverlichting en der gelijke in onder te brengen. Een gymnas tieklokaal aan de voorzijde van het ge bouw blijft bestaan, evenals een handen- arbeidlokaal, dat thans reeds is ingericht als werklokaal, waar onder meer de in het gebouw aanwezige zeeverkenners hun bo ten kunnen opkalefateren. Terzijde van de binnenplaats aan de achterkant van het gebouw is een grote Advertentie Transparante kleurlak van Ceta-Bever Vrijdagavond om acht uur zullen de christelijk gereformeerde kerken met de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Haarlem een gezamenlijke hervormings herdenking houden in de Bethelkerk aan de Floresstraat in Haarlem. De sprekers zijn prof. Veenhof van Kampen en drs. J. H. Velema van Apeldoorn, die bij deze herdenking „het leven en werken van Cal- vijn" zullen belichten. keuken, die eveneens blijft gehandhaafd en van waaruit in de toekomst de maal tijden kunnen worden verstrekt, zodra de twee achterste lokalen in de toekomst tot een eetzaal kunnen worden samen gevoegd. De kamer van het vroegere hoofd wordt ingericht tot een geriefelijk vertrek, waar ds. Jacobszoon als direc teur zitting zal krijgen, maar waar te vens gelegenheid bestaat zich eens rus tig af te zonderen om bijvoorbeeld naar grammofoonplaten te luisteren. Op de eerste verdieping huizen verscheidene padvindersgroepen, die er hun troeplo kalen hebben gevonden en die er gedeel telijk ook in de toekomst zullen blijven. Behalve de doopsgezinde catechesanten zullen heel wat andere jongeren er in de toekomst hun tehuis vinden. Dat is de vu rige wens van ds. Jacobszoon en de ver vulling ervan zal de beste beloning zijn voor de inspanning, die hij en vele mede werkers zich thans getroosten. Advertentie Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur zijn twee dames en een kind van twee jaar in het water van de Brouwersvaart te Haarlem nabij het viaduct van de spoor lijn Haarlem-Rotterdam gevallen en de vierenveertigjarige heer H. M. Feije uit de Stephensonstraat heeft hen op het droge gebracht. De dames fietsten op de Brou- werskade en het kind zat bij een van haar achterop. Een bestelauto raakte de fiets van een der dames en deze kwam in aan raking met de andere fiets. Het gevolg was dat zij in het water vielen. De bestelauto reed in de richting van het viaduct en van tegenovergestelde richting naderde een vrachtauto bestuurd door de heer Feije. Het is ter plaatse smal en de bestuurder van de bestelauto week naar rechts uit en raakte een fiets. De dames (vierenveertig en tweeëntwintig jaar) zijn nadat zij op het droge waren gebracht naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Later kon den zij huiswaarts keren. DE OPERETTE „Schwarzwaldmadel" van Leon Jessel heeft in de tien jaren na de première te Berlijn in 1917 nogal opgang gemaakt. In deze periode beleefde de operette ruim vijfduizend opvoeringen. Maar daarna raakte het werk wat op de achtergrond ten gevolge van een selectie-proces, dat het onderbrengen van „Schwarz waldmadel" bij de operettengroep moeilijk aanvaardbaar maakte. De vele toe schouwers, die woensdagavond de opvoering van Jessels operette door de Johez- operettevereniging in de Haarlemse Stadsschouwburg bijwoonden, moeten ongetwij feld dikwijls de indruk hebben gekregen, dat het hier ging om de vertoning van een komische opera of van een humoristisch getint zangspel. Hiervoor vond de componist, als voor zijn beroemd geworden „Parade van de tinnen soldaatjes", veelal beminnelijke muziek, vrolijke walsmelodieën en pittige marsjes, getypeerd door een onweerstaanbare argeloosheid en naïeve gemoedelijkheid, die wel ver afstaat van de vertrouwde sprankelende, meeslepende operettemuziek. Het is be grijpelijk, dat deze muziek der lichte Muze favoriet is bij onze operettegezelschappen, de amateur-ensembles inbegrepen. Maar even begrijpelijk is het, dat men eens probeert het geijkte repertoire te doorbreken door een minder bekend werk ter opvoering te kiezen. De JOHEZ-operettevereniging nu heeft het aangedurfd „Schwarzwaldmadel" ten tonele te voeren, hetgeen, afgezien van de eigen waarde van het stuk, geen onver standige onderneming bleek. Want over het algemeen zijn de actrices en acteurs van Johez opgewassen geweest tegen de eisen, die aan het spel werden gesteld. Weliswaar muntte de opvoering niet uit door bijzondere vocale prestaties, maar aan de komische, zelfs kluchtige typering van de toneelfiguren en aan tal van grap pige situaties hebben de toeschouwers veel plezier kunnen beleven, waarbij zij de weinig overtuigende dramatische samenhang van de operette maar voor lief moesten nemen. Trouwens zo nauw nemen we het bij veel andere operettes ook niet! Maar wel heeft dit Schwarzwaldmadel de regie meer dan ik verwachtte aan banden gelegd. Er werden wel pogingen gedaan om daarvan los te komen, zoals met het invoegen van het ballet, maar als een na tuurlijk element in de ontwikkeling van het spel kon dit optreden toch niet ervaren worden. Wat de persoonlijke prestaties betreft zou ik Koos Weeteling willen noemen als de gemoedelijke, beheerste dom-kapel- meester Römer. Verassend goed spel gaf Corry Hooft vaak te zien als Barbele in een typering, die een doeltreffend contrast vormde tot de charmant-oppervlakkige en bijdehante Malwine, die Ank Schoen maker met gegroeide routine zo verdien stelijk uitbeeldde. Een goede indruk maak ten ook Paul Steenbakker en Harry Dissel koen als Richard en Hans. De komische ro] van Jürgen werd tot veler vermaak met ambitie door Henk van Brinkom gespeeld Veel lachsalvo's kwamen op rekening van Simon Verstraten te staan, die de Ameri kaan Darton voorstelde. Een van de best gespeelde rollen was ongetwijfeld die van de „heks" Traudel. welke aan Rie Zwart was toevertrouwd. Het koor, vrijwel geheel bestaande uit aantrekkelijke Schwarzwaldmadel, zong met frisse klank en het Haarlems Operette Orkest was wederom een goede steun voor de opvoering, die slagvaardig werd geleid door de dirigent Johan van 't Vlie. P. Zwaanswijh Advertentie ZIJLSTRAAT 63 - TEL. 15778 HAARLEM ZZZUZI In café-restaurant Brinkmann in Haar lem is woensdagmiddag het Instituut voor de land- en tuinbouwcoöperatie in West- Nederland opgericht. Dit instituut zal de coöperatieve gedachte in de land- en tuin bouw propageren. Het instituut heeft de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht tot werkterrein. Tot voor kort wa ren provinciale instituten op dit gebied werkzaam. „Ieder jaar denk ik nu houd ik ermee op, maar ieder jaar als het weer no vember is, als Sinterklaas weer in Haarlem aankomt, als ik weer al die liedjes hoor, en al die vrolijke kin deren zie, ben ik tóch weer blij dat ik ermee ben door gegaan". Dit vertelt de heer A. H. Bloem van de Klonper- singel 69 in Haarlem, die nu al vijftien jaar voorzitter is van de Sint Nicolaascom- missie, die de jaarlijkse On derwijzers St.. Nicolaasf-psfen organiseert. De heer Bloem houdt van dit werk. „Eigen lijk zijn we er in 1907 al mee begonnen. O, maar het was toen allemaal heel anders, hoor. Destijds hadden na melijk alleen de kinderen van de „gegoede" scholen een feest, waar de andere meisjes en jongens natuur lijk erg jaloers op waren. Wij. onderwijzers besloten daar iets aan te gaan doen en we begonnen met een c^üe-te. Van de oobrengst, die vooral in het begin nog gering was, kochten we kleren, want dat was in die tijd het voornaamste. Toch werd het op die manier nooit een echt feest. We wilden iets organiseren waar meer kinderen van verschillende scholen bij betrokken zou den zijn. En dat plan is ons na de oorlog pas gelukt, toen we een grote zaal konden huren en van het opgebrach te geld cadeautjes en snoen kochten zoals we ook nu nog Hoen. Ja, zo'n groot feest h>-rn*t heel wat werk met zich mee. Eigenlijk zijn we er het hele jaar mee bezig, want als het laatste feest is afeelr»nen meestal is dat op 9 december huren we de zaal van het Concertge bouw meteen al voor het volgend iaar. En daarna be ginnen dan al gauw de ver gaderingen. over de collec tes, ovr** het aanschaffen van cadeautjes, over de programma's etc. Elk jaar 7'in we weer verbaasd dat alles zo goed looot. U moet niet vergeten dat we met zo'n tienduizend kinderen te maken hebben. De hoofden van scholen sturen me altijd De heer A. H. Bloem lijsten met het aantal leer lingen op. Dit jaar zijn het in totaal 10.500 kinderen; vooral de zesde klas is sterk vertegenwoordigd. De pro gramma's stelt de commissie in onderling overleg samen. Ook dit jaar koos men als „avondtoneelstuk" een spel van Fred Berens. De kleuters vieren het feest niet in het Concertge bouw, maar in hun eigen school. Zij hebben ook hun „eigen" Sinterklaas en Zwarte Piet, wat verleden jaar nogal wat problemen opleverde. Het „Sint-en- Piet-pak", dat de commissie voor deze scholen ter be schikking had gesteld, moest namelijk langs vijftien scho len circuleren. Het gevolg was. dat 'n onderwijzeres uit Haarlem-Noord héél vlug naar Haarlem-Zuid moest fietsen om het pak toch nog op tijd voor „hun Sinter klaas en Pietermanknecht" te krijgen. Gelukkig bestaat dit jaar dat probleem niet meer, doordat verscheidene oudercommissies voor zo'n pak hebben gezorgd. De heer Bloem verheugt zich weer erg op de 30ste no vember, want dan gaan de deuren van de Concertzaal open en kunnen dit jaar voor de 48ste keer de Onderwijzers Sint Nicolaas- feesten weer beginnen. Op 14 november om vier uur houdt het actiecomité van de speeltuinvereniging „Door Vrede Saamgebracht" in het clubhuis aan de Von- delweg 122 in Haarlem in samenwerking met het Rode Kruis een amusementsmid dag voor gebrekkige kinde ren. In 1938 telde de sport-, jioe-jitsoe- en judo-academie van de heer J. Nauwelaerts de Agé uit Overveen slechts enige leerlingen. Nu, in 1959, zijn er vijfhonderd mensen die geregeld judoles sen nemen, en is de acade mie niet alleen in het bin nen-, maar ook in het bui tenland bekend. Dit bleek wel uit het bezoek, dat twee Japanners onlangs aan het instituut brachten. De heren Ogura en Jojima, twee stu denten in de politieke weten schappen hebben van de „Kodokwan", een beroemde judoschool in Tokio opdracht gekregen een „goodwill-mis sion" te ondernemen. Zij maken een wereldreis en proberen zoveel mogelijk in drukken op te doen van het internationale judo. Vooral het beoefenen van deze sport in Europa wordt bestudeerd, vandaar ook het bezoek aan de academie van de heer Nauwelaerts in Overveen. We hebben met de heren Ogura en Jojima een gesprek gevoerd, hoewel de conver satie niet zo vloeiend verliep, want wij spreken geen Ja pans en zij niet zoveel En gels. Toch hebben we eruit op kunnen maken, dat zij het judoën in Europa op een hoog peil vinden staan. Vooral in Engeland, waar het uitoefenen ervan het meest overeenkomt met hun eigen systeem, wat niet te verwon deren is omdat Engeland het enige land is dat mensen naar Tokio stuurt om daar hun opleiding te voltooien. Als mr. Ogura en mr. Jojima in Japan terug zijn wat nog wel even zal duren, want na Haarlem gaan ze naar Parijs, New York, en via Manilla naar Tokio zullen ze een rapport uit brengen over de judo-acade mies in Europa. En Haarlem zal daar beslist bij genoemd Ogura en Jojima, de twee Japanse judoërs, die dezer dagen een bezoek aan Over veen brachten. worden, want deze drieën twintigjarige studenten zijn enthousiast over de wijze waarop judo hier beoefend wordt: beschaafd en tech nisch ver gevorderd. Vooral het onderricht aan kinderen, zo van 69 jaar, was hen opgevallen. En naar aanlei ding daarvan vertelde de heer Nauwelaerts de Agé ons, dat hij inderdaad veel les geeft aan kinderen. „Ik vind het namelijk enorm be langrijk dat ze zo jong moge lijk beginnen. Niet alleen omdat ze zich dan beter be schermen kunnen, maar ook om hun „body-building" en karaktervorming. Zes jaar moeten ze in ieder geval wel zijn", lacht de heer Nauwe laerts tenslotte, „want anders valt er echt nog niet mee te werken". Met de heren Ogu ra en Jojima zijn we daarna nog naar de prachtige „Do- jo" gegaan, die de heer Nau welaerts vorig jaar liet bou wen. En hier hebben de Ja panners enkele staaltjes judo laten zien en ons nog vlug hun indrukken van Holland verteld, dat ze „een proper landje vinden met lage huis jes en prachtige groene wei den" tl tt De personeelsvereniging van de n.v. Nederlandse raf finaderij van petroleumpro- dukten te Haarlem, „Raffi" geheten, houdt op zaterdag 7 november in hotel „De Leeu werik", des avonds om kwart voor acht, de eerste grote feestavond van het seizoen. Door de toneelgroep „Raffi" zal opgevoerd worden het blijspel „D'r kan nog meer bij", door Philip King en Ant Armstrong. De regie van dit stuk in drie bedrijven is in handen van de heer Jacq. van Wesep. Na afloop volgt er een bal met medewerking van het kwartet „Frans Rooyers". Advertentie BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. ten Hove en C. M. Veen. G. B. van Rooijen en H. S. Gimpel. P. C. van der Vooren en E. A. M. van Rooden. L. A. van Ruiten en C. J. Leuven. A. K. de Vos en F. Zweerts. H. Goedemans en C. J. Juffermans. G. A. Spoor en M. J. Bisschop. GETROUWD: J. A. Koenraad en W. D. M. Kostermans. F. A. Furer en A. I. Voor- derhaak. H G. M. Wessels en M. M. E. Huijboom. P. M. Roelse en A. L. A. van der Hor. A. A. Vasen en A. A. M. Jansen. J. G. J. van Geene en C. M. de Wijs. GEBOREN' Martinus Josephus Julius Petrus Maria, zoon van J. A. van der Veldt en M. C. van Haagen Lianne Cornelia Ja- coba, dr van H. P. Warmerdam en G. H. Ruigrok. OVERLEDEN: Mevr. J. Spaling—van der Werf, 66 jr. Mevr. A. Rupprecht—Van Dijk, 77 jr. Mej. M. M. Bolkestein, 79 jr. De Haarlemse rechtbank heeft een 41- jarige chauffeur bij de K.L.M. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van rijbevoegdheid. Verdachte was ten laste gelegd dat hij op 5 augustus onder invloed van sterke drank zijn auto heeft bestuurd. Op een receptie van een collega zou hij acht a tien glazen jonge jenever hebben gedronken, in Aalsmeer bij een opgebroken weg een ton omver hebben gereden, op een weg werker zijn ingereden, die nog tijdig opzij kon springen en tegen een kruiwagen met gereedschap zijn gebotst. De officier van Justitie had drie maanden gevangenis straf en vijf jaar niet-rijden, geëist. Een 23-jarige Amsterdamse betonvlech- ter werd wegens het rijden onder invloed conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 24 juli bezocht hij na een dag te heb ben gevist een café en botste later in de Haarlemmermeer, toen hij een dame naar Advertentie Dezeweek20ctvoordeel KOFFIE HflG Dan zult u merken, hoe goed u en uw huisgenoten zich bij Koffie Hag voelen. Om u deze proefne ming te vergemakkelijken, is Koffie Hag bij uw winkelier tijdelijk met 20 ct voordeel verkrijgbaar! Imp: HAG - Verkoopkantoor Haarlem Postbus 619 Advertentie Alleen deze week MIRAGE MELUSINE HOEDEN C,ANEGANG24FRANKE5TR3 Rotterdam wilde brengen, tegen een hek. De dame werd uit de auto geslingerd. De rechtbank veroordeelde een 28-jarige fabrieksarbeider uit Koog aan de Zaan wegens een diefstal uit een fabriek en het wegnemen van 180 tot tien maanden waarvan acht onvoorwaardelijk met aftrek en twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Tegen hem was négen maan den gevangenisstraf geëist. De zaak tegen een 55-jarige fabrikant, tegen wie twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs was geëist, omdat hij in Zandvoort onder invloed van sterke drank in zijn auto zou hebben gereden, werd terugverwezen naar de rechter-commissaris voor een nader on derzoek. Een 39-jarige fabrieksarbeider uit West- zaan werd ten slotte veroordeeld tot drie maanden met aftrek wegens bedreiging door misdrijf tegen het leven gericht. Deze verdachte zou op 4 september met zijn mo tor op een 73-jarige boer zijn ingereden. De officier van Justitie had veertien dagen geleden tien maanden met aftrek geëist. Amsterdam. Gem. Univ. Artsexamen eersle ge deelte: A. J. M. Donker. Halfweg. Doctoraalexa men rechten: R. H. A. J. Everard, Aerdetihout. Kandidaatsexamen economie: J. T. Sintenie. Santpoort. -

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11