OP EN OM HE T BINNENHOF Concert van I Musici op 12 november in Haarlem Burgemeester van Sassenheim bij zilveren jubileum gehuldigd Dr. J. W. Kamerling viert zijn jubileum in Diaconessenhuis loclc VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Winkels in Sinterklaastijd langer open Ir. M. J. Vroom houdt lezing over „Floriade" Teleurstellende leerlingen avond van Annie Bonarius Begin van aanleg van een speelveld in Overveen Intocht Sint-Nicolaas Kamer van Koophandel keurt begroting goed DIT IS ONS BEROEMDE VAKGEHEIM! - koffiebonen, omgeven door een dun laagje suiker - Hierdoor blijft het fijne aroma „gevangen" tot U er van gaat genieten. Aan de boon ruikt U weinig, maar zodra U de behaaglijke geur van versgemalen Alex Meyer's koffie opsnuift, dan weet U het: dat wordt een feestelijk kopje koffie. En... bovendien hebt U minder koffie nodig bij het zetten. V MET VERZEGELD AROMA Houthandel benadeeld voor f 700.000 Vijfentwintig jaar röntgenoloog Haarlemse bijdragen aan de V.E.G. UIT STAD EN STREEK Het beroemde Italiaanse kamerorkest „I Musici di Roma" zal een korte tournee door ons land maken. Van dinsdag 10 tot dinsdag 17 november zullen concerten worden gegeven in Enschede, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Den Haag en Amster dam; op donderdag 12 november komt het orkest naar Haarlem. Op het programma van het ensemble staan werken van Corelli, Bonporti, Schubert, Vivaldi en Mozart. I Musici hebben vooral grote vermaardheid gekregen door de honderdduizendeni grammofoonplaten die van dit gezelschap over de wereld zijn verspreid. Reeds bij het debuut in maart 1952 in de Academia di St. Cecilia in Rome was het succes overweldigend. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om de winkelsluiting niet te laten gelden van vrijdag 27 november tot en met vrijdag 4 december. Dit houdt in, dat aan de winkeliers van de gemeente Haarlem vergunning wordt verleend tij dens de Sint Nicolaas-verkoop de zaken langer voor het publiek open te stellen. De winkels kunnen nu desgewenst open blijven op werkdagen tot 22 uur. Voorts geldt in genoemd tijdvak ook de halvedag- sluiting niet. Een dergelijke vrijstelling van de winkelsluitingswet wordt eveneens verleend aan de markt- en straathandel. Op dinsdagavond 10 november om acht uur zal de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, in het verversingshuis van het wandelbos ..Groenendaal" de prijzen uitreiken van de voortuinkeuringen in Heemstede, op dinsdag 24 november, eveneens 's avonds om acht uur, zal de heer W. F. Happé, wethouder van Openbare werken en Stads ontwikkeling van Haarlem de prijzen van de voortuinkeuringen in Haarlem aan de winnaars ter hand stellen in de aula van het Lourens Costerlyceum. Op deze beide bijeenkomsten zal ir. M. J. Vroom na af loop van de prijsuitreiking een lezing hou den over de internationale tuinbouwten toonstelling „Floriade", die in 1960 in Rotterdam gehouden zal worden naar aan leiding van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Algemene Vereniging van Bloembollencultuur. De lezing zal worden toegelicht met kleuren dia's en kaarten, zodat de toehoorders reeds dan een goed beeld kunnen krijgen van deze toekomstige expeditie. Het merkwaardige is, dat het ensemble, hoewel het uit negen mannelijke en drie vrouwelijke musici bestaat, zonder diri gent optreedt. Hiermee willen zij een tra ditie herstellen uit de zeventiende en acht tiende eeuw. Elk uit te voeren werk wordt in details besproken, bijvoorbeeld wat toon, intonatie, frasering en vibrato be treft. Pas als er volledige overeenstem ming is bereikt over alle details wordt er gespeeld. Deze werkwijze vereist een dagelijkse repetitie van gemiddeld vijf uren. Hetgeen wordt gespeeld is dan ook de conceptie van twaalf mensen, die een eenheid vormen, in tegenstelling tot or kesten, waar de inzichten van de leider op de anderen worden overgedragen. ..Dit is het mooiste kamerorkest, dat de wereld kent", heef» de beroemde dirigent Arturo Toscanini gezegd. „I Musica di Roma" zijn bijna door lopend op tournee, van Noorwegen naar Spanje en van Schotland naar Hongarije. Zij bezochten Noord- en Zuid-Amerika en werkten mee aan de festivals van Jo hannesburg, Edinburgh en Salzburg alsook van die in Aix-en-Provence. Sinds 1952 geven „I Musici" ongeveer honderdvijftig concerten per jaar, afgezien van de radio- en televisie-uitzendingen en de grammofoonopnamen. Gewoonlijk rei zen zij het laatste kwartaal van een jaar door Europa om in de lente een langere tournee te maken. Een hoogtepunt in het bestaan van „I Musici" was de prijsuitreiking van de Grand Prix du Disque in 1956. Het komt niet dikwijls voor, dat muziek leraressen en muziekleraren hun leerlin gen twee maanden na het begin van een nieuw cursusjaar al samen doen komen voor het in het openbaar demonstreren van hun recente vorderingen. De meeste muziekpedagogen zijn zo voorzichtig zich niet bloot te stellen aan het risico, dat aan een zo snel optreden verbonden is, zowel voor zichzelf als voor hun leerlingen. De muzieklerares Annie Bonarius heeft dit risico wel aangedurfd en met een ver bazingwekkend optimisme donderdag avond met haar leerlingen in de Kroonzaal van „Brinkmann" een voordrachtsoefe ning gehouden. De leerlingen deden dapper hun best om de stukjes op de jengelende piano en de ontstemde vleugel zo goed mo gelijk te laten horen, maar in het stadium van voorbereiding, dat zich openbaarde, kon hun spel begrijpelijk niet aan redelijke verlangens voldoen. Ik dacht enigszins verslagen aan voorgaande goede leerlin gen-avonden van Annie Bonarius, die ik mocht bijwonen en waarvan het gehalte nu even werd aangetoond door het aardi ge zingen van een zangklasje als onder breking van het pianospel. Maar ik ver wacht stellig, dat Annie Bonarius weer met een dergelijke voldoening gevende uit voering zal terugkomen en haar voordeel zal doen met de ervaringen van deze don derdagavond, waarvan de resultaten wer den vastgelegd op een geluidsband. P. Zivaanswijk De dienst van Publieke Werken in Bloe- mendaal heeft een begin gemaakt met het in orde brengen van een speelveld voor de jeugd aan de Prins Hendriklaan in Over veen. Zodra dit klaar is, blijft het veld een half jaar rusten voor het ingroeien van het gras. Het mag daarom gedurende die tijd niet worden betreden, teneinde een goede grasmat te verkrijgen. De gemeen te zorgt voor een eenvoudige terreinaf scheiding met de openbare weg en voor enige waarschuwingsbordjes met verbo den toegang. De Buurtvereniging „Overveen" heeft toegezegd haar bijdrage te zullen leveren voor beheer en toezicht. Het speelveld is bestemd voor de Bloemendaalse jeugd, zeer in het bijzonder voor de Overveense jeugd. Het gemeentebestuur hoopt het volgend jaar uitbreiding aan deze accommodatie te kunnen geven in de vorm van een zand bak en een klimrek. Voorlopig is het een speelgelegenheid voor de schoolgaande jeugd; later na de uitbreiding zullen ook andere jeugdgroepen hun spel kunnen be oefenen in zandbak en klimrek. Men deelt ons mee dat een wijziging is gekomen in de route van de intocht van Sint Nicolaas op woensdag 11 november in Haarlem. Van de Amsterdamse Poort gaat de tocht niet langs de Lange Heren- vest, maar door de Spaarnwouderstraat naar de Antoniestraat. De burgemeester van Sassenheim, jhr. mr. R. Sandberg van Boelcns, is donderdag gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat hij een kwart eeuw in overheidsdienst is. Bij deze huldiging is duidelijk gebleken hoeveel sympathie mr. Sandberg van Boelens zich in brede kring heeft verworven. Onder leiding van loco-burgemeester Vogelaar werd 's morgens een bijzondere raadszitting ^gehouden, tijdens welke de burgemeester in aanwezigheid van zijn echtgenote en enige kinderen hartelijk werd toegesproken. „Tussen u en ons is een uitstekende vriendschap gegroeid", zei de heer Vogelaar, die waardering toonde voor de onpartijdige en hoffelijke wijze, waarop de burgemeester de raads vergaderingen leidt. Namens de gemeente bood de wethou der een geschenk onder couvert aan. Ook mevrouw Sandberg van Boelens-Van It- tersum werd in de hulde betrokken. De wethouder wees erop dat tijdens de ruim achttien jaar dat mr. Sandberg burge meester is, het woningbezit van Sassen heim is verdubbeld. „Nog honderden wo ningen moeten worden gebouwd. Er moe ten gymnastieklokalen en sportvelden ko- nDaar kunnen wij uw steun en toe- in de komende jaren niet mis sen"'. De nestor van de raad, de heer K. van Breda, liet eveneens zijn waardering blij ken en bood namens de raad enkele fraaie tuinstoelen aan. Nadat een heildronk was uitgebracht zei de burgemeester: „Ik heb altijd getracht de eenvoudige man terwil- le te zijn, hem op zijn gemak te stellen en hem gelegenheid te geven zijn wensen naar voren te brengen." 's Middags volgde een huldiging door het gemeentepersoneel en het personeel van de rijkspolitie. Hier voerde de ge meentesecretaris, de heer Stolwijk, het woord. Hij liet uitkomen dat de verhou ding tussen de burgemeester en het per soneel steeds uitstekend is geweest. Het geschenk van de raadsleden werd door het personeel aangevuld met een tuinparasol en een tafel. De groepscom mandant van de rijkspolitie, adjudant Van der Laan, bood een boekwerk aan. Tijdens een drukke receptie waren on geveer twintig burgemeesters uit omlig gende gemeenten aanwezig om hun colle ga te complimenteren. Burgemeester Ban ning van Leidschendam schonk namens de burgemeesters-kring een boekenbon Voorts voerden het woord de burgemees ter van Wassenaar, baron Van Wijnber gen, en van Bloemendaal, dr. D. H. Peere boom Voller. Tijdens de openbare receptie, die daar na volgde, was het een komen en gaan van mensen. Niet minder dan vierhonderd mensen lieten blijken hoe zeer zij hun burgemeester waarderen. Het christelijke Mannenkoor zong enkele liederen, 's Avonds bracht „Crescendo" de burge meester voor het raadhuis een serenade Alvast tien mille voor de verbouwing gereserveerd Op de algemene vergadering, die de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken donderdagavond hield, is de begroting 1960 goedgekeurd. Zij sluit met een batig saldo van 2620. Onder meer sprak men over de post van t 10.000 voor het verbouwingsfonds. De voorzitter, de heer B. F. Enschedé, deelde mee dat dit bedrag het begin vormt van reserveringen voor de verbetering van het gebouw van de Kamer aan het Nas- sauplein. Bij de verbouwing zal men een oplossing zien te vinden voor de twee aparte ingangen met de beide trappen. Met het voorstel subsidies 1960 gingen de leden eveneens akkoord. In de commis sie makelaardij benoemde men in de va cature B. W. Lasschuit de heer P. H. Borg- houts. De voorzitter heette het nieuwe lid welkom. Advertentie ACüflUmtr'slfcffe ALEX MEYER Co. N.V. - POSTBUS 183 - AMSTERDAM - TEL. 241401 -240574 Haarlemmer veroordeeld tot J1/2 jaar celstraf De rechtbank te Amsterdam heeft een 64-jarige boekhouder-kassier uit Haarlem wegens verduistering en valsheid in ge schrifte veroordeeld tot een gevangenis straf van 3'/i jaar. De officier van justitie had vijf jaar geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de ver dachte de Amsterdamse houthandel Bon tekoning en Aukes sedert de bevrijding voor bijna ƒ700.000.- heeft benadeeld door voor de verkoop van partijen hout te lage bedragen te boeken, waardoor hij de be schikking kreeg over grote sommen geld. De laatste twee jaar voor zijn arrestatie in november van het vorig jaar zou hij zelfs twee ton per jaar hebben verduisterd, die hij besteedde aan zijn huishouding, zijn familieleden en kennissen. Veel geld heeft hij ook uitgegeven aan een vrouw, die hij in Amsterdam had ontmoet en voor wie hij alle mogelijke moeite deed haar van haar verkeerde levenswandel te over tuigen. Hij schonk haar geld om een café te kopen en gaf haar kleren en een auto. De verdachte werd in de rapporten een rustige, timide man genoemd, ietwat ouderwets in zijn opvattingen. Dinsdag 17 november zal het vijfen twintig jaar geleden zijn dat dr. J. W. Kamerling aan het Haarlemse Diacones senhuis als röntgenoloog werd verbon den. Het ligt in de bedoeling dr. Kamer ling, die tevens waarnemend geneesheer- directeur van het Diaconessenhuis is, dinsdagmiddag 17 november tussen half- vier en halfvijf in eigen kring te huldi gen. Van halfvijf tot halfzes volgt dan, eveneens in het Diaconessenhuis, een re ceptie, waar vrienden, patiënten en col lega's de jubilerende arts kunnen felici teren. Artsen en zusters van het ziekenhuis zullen dr. Kamerling des avonds in be sloten kring een feestavond aanbieden in de aula van het Christelijk lyceum aan de Leidsevaart. Dr. Kamerling werd op 3 oktober 1905 in Amersfoort geboren. Hij bezocht gym nasia in Assen en Den Haag, waarna hij in Leiden rechten ging studeren. Na zijn kandidaatsexamen veranderde hij van studierichting en koos medicijnen. Na zijn artsexamen te hebben afgelegd werd dok- Advertentie Tüïri soeks of - standing feilielftbrieken Emit lotkeleer N V. - Hulst (Z). Zoekende zielen Nadat prof. Romme op de partijdag van de Katholieke Volkspartij een balletje had opgeworpen over de eventuele mogelijk heid van enig overleg bij Kamerverkie zingen tussen zijn partij en de Anti-revo lutionairen mitsgaders de Christelijk-His- torischen heeft men zich in het convent van de Anti-revolutionaire partij ook met die aangelegenheid bezig gehouden. He lemaal duidelijk was het niet. wat de voor zitter, dr. Berghuis, met zijn politieke vrienden in dezen in positieve zin willen. Ten aanzien van het negatieve viel er uit de gemaakte opmerkingen wel af te lei den, dat men zeker geen volstrekt afwij zend standpunt wenste in te nemen. Mó gelijk zat er iets in, er naar te streven wat meer op elkaar af te stemmen, anderzijds zou voorshands de opstelling van een ge meenschappelijk verkiezingsprogramma vermoedelijk toch nog rijkelijk ver gaan. Naar alle waarschijnlijkheid wordt trou wens in Anti-revolutionaire kring wel be seft, dat de Christelijk-Historische vrien den bepaald nog wat huiveriger zullen staan tegenover het denkbeeld-Romme. Al met al schijnt de indruk gerechtvaar digd, dat de Anti-revolutionairen op het punt in kwestie voorlopig min of meer zoe kende zielen zullen blijven. Het enige wat men van die zijde wel zonder moeite kon beamen was dat wanneer het eenmaal tot Europese verkiezingen komt, tot verkie zingen dus voor het Europese Parlement, dan een soortgelijk gemeenschappelijk be leid voor de hand zal liggen als in de Europese Vergaderingen reeds aanwezig is in de vorm van samenwerking als Chris ten-Demokratische fractie. Europees parlementair werk Van Europees Parlement en van Euro pese verkiezingen gesproken, daarbij gaan mijn gedachten vanzelf uit naar het pro bleem van reizende Kamerleden. Dat be gint van tijd tot tijd niet minder moei lijkheden te veroorzaken dan het hier al eens aangeroerde vraagstuk van reizende ministers. Meer dan eens komt het voor, dat bij niet onbelangrijke debatten in het parlement thuis verschillende kopstukken ontbreken doordat Europese parlementai re arbeid hen noopt elders werkzaam te zijn. Daarom meen ik, dat op de duur de combinatie van het lidmaatschap van een nationaal parlement, zeker wat een be trekkelijk weinig talrijk parlement als het Nederlandse betreft, met dat van het Euro pese Parlement ongewenst moet worden geacht. Vandaar dat ik het slechts verheugend kan achten dat de politieke commissie van de Europese Beweging in Nederland in de door haar aan het hoofdbestuur van die Beweging toegezonden conclusies heeft op genomen, dat „op de duur" het nationale en het Europese parlementaire mandaat in beginsel los van elkaar dienen te wor den gezien. Op de duur, want voorlopig acht de commissie een zekere band tussen het Europese Parlement en de nationale volksvertegenwoordigingen van belang. Nu is het merkwaardige, dat de drie Tweede Kamerleden Oud-Romme-Samkal- den, vóór zij vandaag als sprekers moes ten optreden op een aan Europese ver kiezingen gewijde studieconferentie, een aantal stellingen hebben opgesteld, waar in niets voorkomt omtrent de noodzaak of althans wenselijkheid dat. wanneer er eenmaal een tot volle ontwikkeling geko men federaal Europa zal bestaan, het lidmaatschap van een nationaal parlement niet meer gepaard zal gaan met dat van het Europese Parlement. Sterker zelfs, vol gens prof. Oud behoort er geen wettelijke onverenigbaarheid te zijn tussen Euro pees en nationaal parlementslidmaat schap. Op zijn beurt meent prof. Romme, dat men het aan het gezond verstand van de politieke partijen mag en moet overla ten. wie zij als kandidaten voor het Euro pese Parlement naar voren brengen, in het bijzonder in hoeverre zij al dan niet leden van het nationale parlement op haar kandidatenlijst plaatsen. En als derde in de rij stelt prof. Samkalden. dat de band tussen het Europese Parlement en de na tionale parlementen waardevol blijft. Zie ik het wel, dan houdt in het bijzonder dez laatste stelling nauw verband met over wegingen, welke opgeld kunnen doen zolan wij nog in het vóór-federale tijdperk le ven. Mogelijk geeft genoemde studieconfe rentie ten aanzien van het punt in kwestie nog wel aanleiding om een volgende keer nog eens nader bij de hier slechts even aangeroerde problematiek stil te staan. Van Binnenhof naar Carnegieplein Nu er deze week op het Binnenhof wei nig te beleven viel, moge ik in gedachten de lezers dit maal vandaar meenemen naar het Carnegieplein om er het Vredes paleis te betreden. Daar speelt zich, nu al een zestal weken lang, in de grote rechts zaal een belangwekkend »roces af. Portu gal en India voeren er een rechtsstrijd voor het Internationaal Gerechtshof. Aanleiding hiertoe was het volgende. Nadat in 1947 de Britten zich geheel en al terugtrokken uit India, dat toen een volkomen zelfstan dige staat werd en vervolgens ook de Fran sen hun laatste brokstuk kolonialisme in India lieten varen, is Portugal er nog steed gebleven. Begrijpelijkerwijze is dit India een doorn in het oog. Zeer in het kort komt de geschiedenis van het Portugese kolonialisme in India op het volgende neer. Portugal wist zich in het begin van de zestiende eeuw in Goa te nes telen, ruim 300 km. ten zuiden van Bom bay. Een kwart eeuw later verkregen de Portugezen het eiland Diu, nog iets zui delijker gelegen, en in 1558 werd Damao, 175 km. ten noorden van Bombay, aan de Indische westkust, een Portugese kolonie. Niet ver vandaar liggen twee zeer kleine gebiedsdelen, Dadra en Nagar-Aveli, elk geheel en al omsloten door Indisch grond gebied, welke in 1779 door het toenmalige Mahratharijk, dat in 1818 verdween toen de Britten heer en meester in India wer den. Portugal beweert nu. dat het een recht op doortocht naar Indisch grondgebied tus sen Damao-aan-de-kust en de zoeven ge noemde enclaves bezit. Dat doortochtsrecht, zo heet het verder, zou op onrechtmatige wijze zijn aange tast, sinds in juli 1954 een groep ijveraars voor de Goanese vrijheidsbeweging van India uit tot een inval in de enclaves was overgegaan en India daarop aan Portu gal de doorgang naar de enclaves had ge weigerd. Voor dat alles, mede voor de op stand in de enclaves, zou India aanspra kelijk zijn, altijd volgens Portugal. En nu komt de bij het Internationaal Gerechts hof door dat land tegen India aanhangig gemaakte eis er op neer dat de rechters verzocht wordt uit te maken, dat Portu gal inderdaad het opgeëist recht tot door tocht bezit, dat dit door India geëerbie digd dient te worden en dat laatstgenoem de staat aansprakelijk is voor de schen ding van de verplichting tot erkenning en verwezenlijking van Portugals recht. Natuurlijk hebben beide partijen er zich op toegelegd voor het Internationaal Ge rechtshof een grote hoeveelheid ï'bchts- gronden voor de over en weer ingenomen standpunten aaft te voeren. Daarnaast vie len er echter ook heel wat politieke klan ken in de internationale rechtszaal te be luisteren. Bevreemdend was dit geens zins, want de werkelijke achtergrond van het hele proces is, dat Portugal zijn uiter ste best doet om zijn koloniaal bezit in In dia te handhaven en dat anderzijds India vurig gekant is tegen deze koloniale vast houdendheid. In dit verband was onge twijfeld wel typerend wat een van de pleiters voor India, de Engelse hoogle raar in het volkenrecht prof. Waldock. in verband met de Goanese vrijheidsbewe ging en het voorgevallene in de enclaves opmerkte. Andere koloniale mogendhe den hebben zich met hetzelfde probleem van opstand van een naar onafhankelijk heid strevende bevolking tegen het grond wettig gezag geconfronteerd gezien, zo zei hij. En hij liet er op volgen dat dit pro bleem niet kan worden opgelost door te trachten de wil van het volk te onderdruk ken, hieraan toevoegend dat het de we reld tijd heeft gekost om deze les te leren! Toen ik die woorden hoorde, moest ik on willekeurig terugdenken aan wat er, eer het in 1949 tot de soevereiniteitsover dracht aan Indonesië kwam. over dat vraagstuk ten onzent, en met name in 's lands vergaderzaal, te doen is geweest. Zo keerde ik dus al peinzend van mijn uit stapje naar het Vredespaleis toch weer terug op het Binnenhof! Dr. E. van Raalte ter Kamerling assistent van prof. Steen huis in Leiden. Begin 1934 vestigde hij zich in Haarlem, waar hij als röntgeno loog aan het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd verbonden. De röntgenologie stond toen nog in de kinderschoenen en het arbeidsterrein was nog vrij beperkt. Daar om werd een modus gevonden, waarbij dokter Kamerling tevens als röntgenoloog aan het Diaconessenhuis werkzaam was, aanvankelijk als associé van wijlen dr. A. A. G. Land en na diens vertrek in 1945 als eerste röntgenoloog. Enige jaren gele den kreeg dr. Kamerling zelf assistentie door zijn associatie met dokter F. Roden boog. De thans jubilerende arts bleef al die tijd tevens aan het ziekenhuis St. Jo annes de Deo verbonden, ofschoon het werk daar thans voor een groot deel door dokter Rodenboog wordt verricht. Ondanks zijn drukke werkzaamheden aan het Diaconessenhuis is dr. Kamerling erin geslaagd zijn proefschrift te voltooien. Op 20 augustus 1941 promoveerde hij in Leiden op deze dissertatie „De röntgeno logie en de klinische diagnostiek van de Hernia hiatus oesophagei". Enige jaren geleden kreeg het Diacones senhuis een geheel nieuwe afdeling röntge nologie, die op aanwijzing van dr. Kamer ling werd ingericht. De jubilerende arts heeft zich buiten zijn specialistische arbeid om verdienstelijk gemaakt bij de opleiding van de leerling verpleegsters. Hij doceert er anatomie en fysiologie. Dr. Kamerling is onder meer lid van de artsencommissie voor de verpleegstersexamens en lid van de buiten zijn medische arbeid is dr. Kamer ling op velerlei gebied actief. Zo is hij op het ogenblik secretaris van de club Haarlem v^n de Rotaryclub en verder onder meer lid van het curatorium van de gemeentelijke gymnasia en lycea. Bo vendien heeft hij bestuursfuncties vervuld in de Specialistenvereniging en de Ver eniging van Röntgenologen. B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om ten behoeve van het in stellen van een onderzoek naar de omzet tingvan koolwaterstoffen aan de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven (V.E.G.) te Den Haag een eenmalige bijdrage te verlenen van 4250. Voorts verzoeken B. en W. de raad om de tijdige betaling van 1/8 gedeelte van de rente en aflossing van een door de boven genoemde vereniging met de stichting ge meentespaarbank te Arnhem aan te gane geldlening (groot 1.600.000.—) te garan deren. De vereniging van exploitanten van gasbedrijven wil met het bedrag van f 1.600.000.een kantoorgebouw met la boratoria in Arnhem stichten. Tenslotte vragen B. en W. de raad voor een bedrag van 10.000.— in te schrijven op de door het keuringsinstituut van wa terleidingartikelen te Den Haag uit te ge ven obligatielening, nominaal groot ten hoogste 800.000,ten behoeve van de bouw een nieuw kantoorgebouw annex la boratorium te Rijswijk. Nieuws in het kort De Watervrienden. Zondagmiddag 8 november houdt de Haarlemse zwemver eniging De Watervrienden in Stoop's Bad een afzwemmiddag, die om half twee be gint. Er zijn 152 kandidaten voor het diploma zwemmen, te weten: 60 voor het diploma A. 55 voor het diploma B. 31 voor het diploma C, 3 voor het diploma D en 3 voor het diploma E. „Het sprookje". In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal zal de heer J. F. Schultink, kunstpedagoog aan het Stedelijk Museum in Amsterdam, op dinsdagavond 10 november voor de leden van de buurtvereniging „Bloemendaal" een lezing houden over „De diepere betekenis van het sprookje". Lotery Snelverband. De trekking van de loterij van de Haarlemse Eerste- hulpvereniging Snelverband die op 1 november j.l. zou worden gehouden is uit gesteld tot 1 februari 1960. Toegang slachthuis. B. en W. ver zoeken de gemeenteraad om ten behoeve van de verbetering van de toegang tot het openbaar slachthuis en de bouw van een portiersloge met luifel het reeds beschik bare krediet f 35.000 te verhogen met 13.000 en nader te stellen op ƒ48.000. Kosten epidemie. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om een bedrag van ƒ11.626,53 uit te trekken tot dekking van de in 1958 gemaakte kos ten bij voorkoming van een dysenterie- epidemie in het woonwagenkamp aan de Waarderweg. Lezing over Israel. Op woensdagavond 11 november zullen de heer en mevrouw HinlopenNanninga uit, Haarlem voor de leden van de Buurtvereniging ..Overveen" in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaal- seweg 158 in Overveen een causerie met voordracht, kleurenprojectie en muzikale illustratie houden over „Israel's groei en bloei".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17