Raad Haarlemmermeer sticht u.l.o. school in Zwanenburg Haarlem bezorgd over toekomstige uitbreiding van Amsterdam Industrieontwikkeling langs Noordzeekanaal B. en W. wensen invloed op verdere gang van zaken Thomas ALBA Ir. Th. Heijblom gaf overzicht van wegennet rondom Haarlem ^Brieven aan de redactie VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE H AARLEMSCHE COURANT B DROOG MASSAGOED C MINERALE OLIËN D INDUSTRIE AAN GROOTSCHEEPS- _.i VAARWATER Haarlemse rechtbank ESPERANTO-LITERATUUR Steyn aan de kop in de A-afdeling hoofdklasse Verkoop van huizen Mechanische kaasbereiding Celstraffen geëist wegens houtdiefstallen en heling VclSfn UmuKj«n VERKLARING Zaandam' A STUKGOED D INDUSTRIE AAN BINNENSCHEEP^ VAARWATER SCHA Ai SO OOP Blocmcndaal i/sP0 n lP°°r Amsurdom (Van een onzer redacteuren) Op de ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft ir. Th. Heijblom, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat een inleiding ge houden over „Het wegennet rondom Haarlem". De verdienste van zijn causerie lag vooral in het feit dat men een duidelijk overzicht kreeg van wat zich op het punt van wegenaanleg en verbetering in dit deel van de provincie aan het ontwikkelen is. Spreker begon met de Rijkswegen. De weg van Haarlem naar Alkmaar (nr. 9) hoopt men binnen anderhalf jaar geheel tweebaans gemaakt te hebben met on- gelijkvloerse kruisingen. Van het Delft- plein in Haarlem tot de Velsertunnel is dit reeds het geval.'Voor het begin van de weg van de Velsertunnel zuidwaarts (nr. 6: de oostelijke randweg), die voorlopig tot de Schipholweg wordt aangelegd, heeft men nog wat zand beschikbaar. Men zal pas echter goed kunnen opschieten als de zandwinning in de Haarlemmermeer door gaat. Ir. Heijblom sprak van een wedloop tussen het Rijk (de oostelijke randweg tot de Schipholweg) en de provincie (de wes telijke randweg tussen Heussensstraat en Zijl weg) in de komende twee jaar. De weg van Haarlem naar Amsterdam (nr. 5), die driestrooks is, was in 1936 de eerste weg die verlichting kreeg. Deze vol doet niet meer aan de eisen. Vóór men de weg kan verbeteren zal eerst de verlich ting moeten worden gemoderniseerd. Wel iswaar is de tram verdwenen, maar de vrijgekomen ruimte valt tegen. Een Rijks weg „volgens plan" is 25 meter breed. De weg Haarlem-Amsterdam zou dus 15 me ter breder moeten worden en dat is niet mogelijk. Tussen Haarlem en Halfweg zal men een belangrijk complex van kunst werken zien verrijzen, waar de oostelijke randweg de trekvaart en de spoorlijn kruist. Over het verdere verloop van de randweg bestaat nog geen zekerheid. Een ingrijpende verandering is geprojecteerd bij Halfweg waar een vierstrooksweg komt en de spoorlijn 200 meter naar het noorden wordt verlegd. Deze wegverbetering over een lengte van elf kilometer kost zes mil joen. Hiervoor is een post op de begroting 1960 uitgetrokken. De Rijksweg Haarlem-Leiden (nr. 8) is op Zuidhollands gebied al verbeterd. Buiten de dorpskommen is ze driestrooks geworden en binnen de kommen is er één richtingsverkeer. Op Noordhollands ge bied streeft het Rijk naar overeenkomstige verbeteringen. Alleen in Bennebroek blijft de #eg tweestrooks, omdat verbreding te kostbaar is. De verbreding eindigt bij de kruising met de westelijke randweg bij de grens van Haarlem en Heemstede. Bij Hillegom sluit reeds een weg aan op de weg van Amsterdam naar Den Haag. Ver der overweegt het Rijk ernstig de aanleg van een geheel nieuwe weg van Amster dam door de Zaanstreek naar de weg Haarlem-Alkmaar. Deze weg staat nog niet op het Rijkswegenplan. Met de aanleg zou 60 a 70 miljoen zijn gemoeid. Provinciale wegen Vervolgens nam ir. Heijblom de provin ciale wegen onder de loep. De huidige Schipholweg is zwaar belast. Even noorde lijk hiervan komt een nieuwe weg naar Schiphol die niet meer langs maar dóór Badhoevedorp gaat. In 1962 hoopt men zover te zijn dat de westelijke randweg reeds bij het Delft plein begint. Het Rijk heeft het stukje van de Zijlweg tot de Wagenweg aangelegd, de provincie gaat nu het korte en kostbare stukje van de Zijlweg naar de Heussens straat maken. Begin 1960 zal de sluisweg in IJmuiden een verandering hebben ondergaan. Over de Zuidersluis liggen thans twee bailey bruggen. Alleen kleine en lage schepen kan men hier schutten. De hogere schepen moeten door de Middensluis. Om de ver zouting van het Noordzeekanaal zoveel mogelijk tegen te gaan is het wenselijk de Zuidersluis ook bruikbaar te maken voor deze hogere schepen. Daarom worden de vaste bruggen vervangen door een beweeg bare verbinding. Dit heeft tot gevolg dat het landverkeer af en toe zal moeten wachten. In het sluizengebied heeft het scheep vaartverkeer nu eenmaal voorrang Bovendien is de Sluisweg gemaakt als een tijdelijke voorziening. Zij voorziet evenwel in een behoefte. Vóór de opening van de Velsertunnel maakten dagelijks 5 a 6000 auto's gebruik van de Sluisweg. Nu de tunnel in gebruik is, bedraagt dit aantal nog altijd 1 a 2000. Stiefkind Een stiefkind noemde ir. Heijblom de weg van Beverwijk naar Buitenhuizen. Deze is gemaakt als ontsnappingsmogelijk heid naar de tunnel voor hen die bijvoor beeld van Haarlem naar Zaandam en om gekeerd gaan en de pont bij Buitenhuizen willen vermijden. Van deze weg wordt echter nog geen druk gebruik gemaakt. Verscheidene aanwezigen maakten ge bruik van de gelegenheid de spreker vra gen te stellen. Is er geen andere oplossing dan de zandwinning in de Haarlemmer meer voor de aanleg van de oostelijke randweg? Kan men bijvoorbeeld geen duinen afgraven? zo luidde een vraag. Ir. Heijblom antwoordde: „Waar wij komen stuiten we op bezwaren. Men kan niet overal de duinen afgraven, maar waar dit kan spelen de waterwinning en het na tuurschoon een rol. Een put als in de Haarlemmermeer biedt het voordeel dat men tot twintig meter diep over een be paalde oppervlakte een grote hoeveelheid zand kan weghalen". Dit kaartje geeft een duidelijk over zicht van de te verwachten ontwikke ling van het Amsterdamse haven- en industriegebied, zoals deze in een prog nose van de hoofdstedelijke dienst van strekken tot aai havens- en handelsinrichtingen tot uitdrukking komt. Haarlem is bij deze ontwikkeling ten nauwste betrokken, hetgeen duidelijk blijkt als men be denkt, dat de uitbreidingen zich uit- de oostelijke randweg. B. en W. van Haarlem zijn ernstig verontrust door de te verwachten ontwikkeling van het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal en met name ten aanzien van de door Amsterdam geprojecteerde uitbreiding van zijn haven- en industriegebied, dat zich in de toekomst blij kens een in april verschenen prognose van de hoofd stedelijke dienst van havens en handelsinrichtingen zal uitstrekken tot aan de weg beoosten Haarlem. Haarlem verwacht van deze uitbreiding een ongunstige invloed op haar harmonische ontwikkeling. Temeer verontrust zijn B. en W., omdat de ontwikkeling langs het Noord zeekanaal reeds in verschillende commissies op boven- gemeentelijk niveau aan de orde is geweest, zonder dat Haarlem er ook maar voor het geringste in is gekend. De gedachten van het Haarlemse college over deze kwestie hebben zich nog niet gekristalliseerd, maar B. en W. hebben wel een commissie benoemd, die over de geschetste problematiek van advies kan dienen. Hierin hebben zitting de wethouders van stadsontwikkeling en openbare werken en van volkshuisvesting en economische aangelegenheden, de directeur van openbare werken, het hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van Openbare Werken, het hoofd van de afdeling Openbare Werken, Volkshuisvesting en Bedrijven der gemeentesecretarie, de economisch adviseur van de gemeente en een mede werker van het Nederlands Economisch Instituut. B. en W. stellen voor te komen tot een ontwikkelingsplan mede omvattende het grondgebied tussen Haarlem en het Noordzeekanaal en de desbetreffende rijks- en pro vinciale organen zo spoedig mogelijk te benaderen. Zij vragen de raad zijn instemming te betuigen met deze overwegingen en het college op te dragen alles te doen wat in dit opzicht noodzakelijk is. In de toelichting wijzen B. en W. op de nog steeds toenemende industrialisatie, die tot voldoening stemt, maar waarvan de problemen niet mogen worden onder schat. Deze industrialisatie zal in de ko mende decennia, aldus de nota, een blij vende invloed uitoefenen op het uiterlijke karakter van ons land, vooral in het wes telijk deel ervan. In de Zesde Industriali satienota van de regering wordt gesteld, dat verdere uitbreidingen van het Amster damse industriegebied op grote planolo gische bezwaren stuiten. In de nota wordt verder gezegd, dat ernaar gestreefd wordt de druk van de industrialisatie op de Rand stad Holland zoveel mogelijk te vermin deren. Desondanks zal met name de Am sterdamse industrie- en havenuitbreiding niet anders gesitueerd kunnen worden dan ten westen van de Hembrug en ten zuiden van het Noordzeekanaal. Deze ontwikke ling zal van grote invloed op Haarlem zijn, de van oudsher belangrijkste stad van Zuid Kennemerland, die in het IJmondgebied een dominerende rol speelt. De industrialisatiemogelijkheden voor Haarlem zijn beperkt. De ruimte in de Waarderpolder zal in de toekomst even eens moeten worden gebruikt om vele thans elders in de stad gevestigde bedrij- Advertentie A.-P. BOEKWINKEL KRUISSTRAAT 17 - HAARLEM - TEL. 14410 Een uitstekend spelende K. Steijn gaat in de A-afdeling van de hoofdklasse bij de strijd om de Noordhollandse schaak titels aan het hoofd van de ranglijst. De eerste overwinning van de Mid-Kenne- merland-kampioen kwam tot stand na een spannende partij met Haarlems kampioen F. A. Spinhoven. Ook H. Bosscher moest de meerdere in Steijn erkennen. Tegen F. Hildama (Alkmaar) wist Spin hoven zich te herscellen. De partij werd wel afgebroken, maar zal vrij zeker door Spinhoven worden gewonnen. Waarmee dan ook Hildama de eerste nederlaag te pakken heeft. De uitslagen zijn hier name lijk BosscherSteijn 01, SteijnSpin hoven 10, Hildama—Bouwer (Den Hel der) 1—0, Spinhoven—Hildama afgebroken. In de B-afdeling werd een overwinning van de Beverwijker M. P. Suiker op H. J. Mostert genoteerd, terwijl de Haarlemmer A. Herfst de Alkmaarder J. Bos een neder laag toebracht. De leiding is hier in han den van D. Brink (Krommenie), die reeds met J. Bos en H. J. Mostert (Oudorp) af rekende. De resultaten in de eerste klasse zijn tot nu toe: Afdeling A: L. Nijman (Alkmaar)—P. v. d. Struys (Alkmaar) remise, J. van Vuuren (Beverwijk)K. H. ten Geusendam 'Zaan dam) 0—1, K. H. ten Geusendam—P. v. d Struys remise. Afdeling B: R. D. Zaal (Alkmaar)—C. J de Vries (Zaandam) remise, J. Vis (IJmui den)—A. Burgerhout (Beverwijk) 01 De wedstrijden duren voort. ven te huisvesten. De sluis bij Spaarndam vormt ook nog steeds een belemmering en het' is zeker niet uitgesloten, dat het na deel ervan in de toekomst ernstiger zal worden. B. en W. herinneren eraan, dat Haar lem bij de voorstellen tot grenswijziging in verband met de opheffing van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude heeft ge steld. dat de gebiedsuitbreidingen zeker niet betekenen, dat de belangen van Haar lem ook in de toekomst voldoende zouden zijn gewaarborgd Daarom was Haarlem ook gekant tegen de aanspraken van Vel- sen op het gebied ten zuiden van het Noord zeekanaal tot aan zijkanaal F. Haarlem stelde aan Gedeputeerde Staten voor een ontwikkelingsplan op te stellen voor het gebied begrensd door Haarlems oostgrens, zijkanaal C, het Noordzeekanaal, zijka naal F en de Amsterdamse vaart. G. S. hebben deze suggestie, die rekening zou moeten houden met Haarlemse be hoeften aan industrievestiging, haven- accomodatie, woningbouw, tuinbouw en recreatie, niet overgenomen. In de prognose van de Amsterdamse dienst van havens en handelsinrichtingen die voorziet in een uitbreiding van het ha ven- en industriegebied tot aan de gepro jecteerde oostelijke randweg, wordt geen rekening gehouden met de toeneming van de beroepsbevolking. Deze wordt geschat, uitgaande van een bezetting van 20 man per hectare over 2500 hectare plus mensen werkzaam bij verzorgings- en toeleveringsbedrijven, op 100.000 man. Met de gezinnen meegeteld: 250.000 man. Een schatting van 20 man per hectare is echter een minimum, zodat gerekend mag worden op een bevolking, die zal liggen tassen de 250.000 en 500.000 zielen. Dezen zullen zich voor een belang rijk deel op Haarlem oriënteren. De ge volgen zullen voor Haarlem aanzienlijk zijn. aldus B. en W. Parallel hiermee loopt de te verwachten toename van de bevolking in het IJmond gebied. die geschat wordt op 122.500 per sonen, zodat het gehele IJmondgebied 225.000 zielen zal tellen. B. en W. herin neren aan het wetsontwerp tot bevorde ring van de ontwikkeling in dit gebied, dat niet onverdeeld gunstig is ontvangen. Met nadruk stellen B. en W., dat bij de con ceptie van de IJmondraad niet waren be trokken de gemeenten Amsterdam en Haarlem. Juist met het oog op deze prog noses van te verwachten ontwikkelingen uiten B. en W. hun bezorgdheid en willen zij stappen ondernemen om deze proble matiek zorgvuldig te bestuderen en er voor te zorgen, dat ook Haarlem een „vin ger in de pap" zal krijgen. De uitslag van de donderdag in het No tarishuis gehouden veiling van huizen luidt: Oosterparkstraat 22 en 24, Zand- voort, 16.700, mevrouw G. J. Kerkhoff- Schouw; Appartement Trompstraat 19, flat 6, Zandvoort, f 33.400, IJ. Braaksma qq; Gen. Bothastraat 60 niet geveild; Jel- gersmastraat 34. 15.000, D. de Vries qq; Pleiadenstraat 104, 9.600, Ph. Mudde; Rozenprieelstraat 65, 7.000. opgehouden; Hartenlustlaan 20, Bloemendaal. 35.200 makelaar S. L. Mok qq; Parklaan 102 zw en rd., 7.400. N. H. Hochfeigsel qq; Wil- helminapark 21, 11.000, opgehouden Ripperdastraat 30 zw. en rd., 9.010, T. H Breed. In de coöperatieve zuivelfabriek te Oudeschoot bij Heerenveen kan men thans on mechanishce wijze kaas be reiden. De kaasproduktie was tot nu toe voornamelijk handwerk. De zuivelfabriek te Oudeschó'ot is voor de mechanische kaasbereiding min of meer een proeftijd geweest, want de bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland heeft in deze fabriek een unieke apparatuur ontwik keld, waarmee men alle soorten kaas kan maken. De methode maakt het mogelijk gemak kelijker en hygiënischer te werken dan vroeger het geval was. Ten opzichte van de oude methode kan men een besparing bereiken van 24 tot 48 percent, maar daar staan natuurlijk de investeringskosten tegenover. Advertentie Met een wasmachine en centrifuge wordt uw wasdag een waskwartier. Prijzen vanaf 199. Gr. Houtstr. 158 - Tel. 15426 - Haarlem De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft donderdagmiddag een uitge breide agenda behandeld. De meeste agendapunten werden zonder meer aan genomen of kregen na een korte toelich ting de goedkeuring van de raad. Slechts bij een paar punten werd geruime tijd stilgestaan. De raad besloot tot het stich ten van een openbare school voor uitge breid lager onderwijs in Zwanenburg. Over een voorstel hiertoe lieten verschei dene leden zich waarderend uit. De heren Trompetter (V.V.D.) en L a n s e r (Comm.) toonden over dit voorstel hun vreugde. De heer Van B e e m (C.H.) informeerde naar de huis vesting van de uloschool. Net name vroeg hij over het onderbrengen van de school in het gebouw van de Prins Bernhard- school. De heer Grimbergen (K.V.P.) wilde weten of men op een voldoende aan tal leerlingen voor de nieuwe school kan rekenen. Nadat de heer Van Reeu- w ij k (Arb.) zich eveneens enthousiast over het voorstel had uitgelaten, ant woordde wethouder Van der Zwaard dat de uloschool voorlopig zal worden ondergebracht in de twee nieuwe lokalen van de Prins Bernhardschool, waarvoor in 1958 de goedkeuring is verkregen. De ze lokalen zullen volgend jaar worden ge bouwd. Voorlopig zullen nog leerlingen van de lagere school les krijgen in het noodlokaal en het handenarbeidlokaal. Gehoopt wordt dat de huisvestingsmoei lijkheden van tijdelijke ->ard zijn. Beke ken zal thans worden hoe groot de animo voor de nieuwe school is. Bij de voorstellen tot bouw van acht bejaardenwoningen in Zwanenburg en zes in Hoofddorp-oost, zei wethouder dr Brouwer dat voor de acht woningen yermoedelük een extra bouwcontingent wordt verkregen. De wethouder zei te hopen dat ook voor de zes huizen een extra contingent afkomt. De raad ging akkoord met het doen aanbrengen van een centraal antennesys teem voor zeventig woningwetwoningen in Hoofddorp-oost. De heer Keisers (V.V.D.» vond het voorstel echter niet be vredigend, daar dit centrale-antennesys teem wordt aangebracht door een firma van buiten de gemeente Allereerst die nen bedrijven in de gemeente te worden uitgenodigd, offerte te maken. De heer Keisers diende hiertoe een amendement op het voorstel van B. en W. in. Ook de heer Brörens (C.H.) vroeg over dit punt inlichtingen. Wethouder Brouwer maakte duidelijk dat het hier gaat om specialistisch werk. waarmee bedrijven in de gemeente nog geen ervaring hebben. Daarom willen B. en W. dit werk opdragen aan een ervaren firma buiten de gemeente. De wethouder moest daarom aanneming van het amen dement ontraden, welk standpunt de heer Vissers (A. R.) onderschreef. Het amendement van de heer Keisers werd met twintig tegen zes stemmen verwor pen, waarna de raad het voorstel van B. en W. aanvaardde. Voor het amendement- Keisers stemden de V.V.D. en de heren Blom, Suidgeest (K.V.P.) en Lan- s e r. Waardering kreeg het voorstel tot subsi diëring van de zaalsportverenigingen. De heer Avis (V.V.D.) meende dat subsi die moest worden verleend aan alle bij de erkende sportbonden aangesloten ver enigingen en niet, zoals in de verordening staat, aan de door B. en W. erkende ver enigingen, maar wethouder V an der Zwaard vond de verordening zo wel goed De raad stelde enkele uitbreidingsplan- nen-in-onderdelen vast, onder meer voor de Aalsmeerderdijk. Woordvoerders van alle fracties bepleitten de mogelijkheid tot bouw van een huis aan de dijk bij het bedrijf van een kweker. Wethouder Brou wer zei te trachten deze mogelijkheid te realiseren, hoewel de dijkbebouwing zo veel mogelijk moet worden tegengegaan. Eervol ontslag verkreeg mej. A. Dek ker als hoofd van de dr. J. P. Heyeschool in Hoofddorp. In vaste dienst werden be noemd mevrouw M. M Maarse-De Rijk als onderwijzeres bij de openbare lagere school II in Hoofddorp en de heer J. G. van Diemen als vakonderwijzer in de licha melijke oefening. Alle overige voorstellen werden aangenomen. (Verkort weergegeven) Voor zieke kinderen. Ik wil graag de aandacht vestigen op het belangeloze werk van mevrouw Van Wijk te Amsterdam, die, bijgestaan door twee dames, een poppen- club voor zieke kinderen heeft gesticht. Het doel ervan is poppen en speelgoed beesten te maken voor kinderen die lang durig thuis ziek moeten liggen en over weinig speelgoed beschikken. Mevrouw Van Wijk heeft al heel wat kinderen gelukkig gemaakt met speelgoed, daar getuigen vele brieven van èn aanvragenMe vrouw Van Wijk beschildert de poppen- kopjes zelf en bereikt fraaie resultaten met kleurige resten stof en fluweel. Mede op haar verzoek geef ik gaarne haar adres door: Louis Bothastraat 15 huis. Amsterdam. Mevrouw N. Wiemeyer Aerdenhout De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag opnieuw een serie houtdief stallen In Zaandam terecht. Tegen de ze ven verdachten eiste de officier van Justi tie, mr. J. van den Oever, gevangenis straffen. die varieerden van een tot acht maanden. Als de hoofdfiguren beschouwde hij een 48-jarige werfchef en een 52-jarige hout handelaar, beiden uit Zaandam. De eerste zou hout, waarvoor hij verantwoordelijk was hebben verduisterd. Het hout werd bij de werf van de benadeelde firma in de schuit van de houthandelaar geladen. De ze kocht het hout, terwijl hij wist dat het gestolen was. Tegen beide verdachten luidde de eis acht maanden met aftrek. De officier zag de houthandelaar als de aanstichter van de diefstallen. De raadsvrouwe van de werf chef, mr. S. Boekman, en de raadsman van de houthandelaar, mr. A. A. M. Lees berg. bepleitten een gecombineerde straf waarvan het onvoorwaardelijke deel zo kort mogelijk zou kunnen zijn. Tegen een 45-jarige motorschipper uit Zaandam en een 27-jarige houtwerker uit Koog aan de Zaan eiste de officier van Justitie wegens diefstal respectievelijk drie en twee maanden gevangenisstraf. De schipper had f 152 voor het hout gehad, de houtwerker f 52. Tegen een 20-jarige varensgezel en een 19-jarige opperman, beiden uit Zaandam, luidde de eis respec tievelijk vier en drie maanden gevange nisstraf. De varensgezel zou twaalf keer hout hebben gestolen en er 400 wijzer van geworden zijn. De opperman zou 270 hebben ontvangen. Ten slotte stond een 65-jarige Zaandam mer terecht. Hij had voor f 35 van het gestolen hout gekocht om een jol te bou wen. Hij betaalde f 1.25 per meter. Als hij het normaal in de handel gekocht zou hebben, had het hem niet meer gekost dan 98 cent per meterTegen hem eiste mr. Van den Oever een maand gevange nisstraf. Uitspraken 19 november om half tien.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7