Zaterdagavond, dansavond in vele Haarlemse jongerensociëteiten Watergebied van Mooie Nel zal belangrijk worden vergroot Poging tot bundeling van krachten met behoud van eigen karakter Eilandjes, speelweiden en beboste oever verhogen aantrekkelijkheid 'tÜrieschc Schothuis Tehtenha -f. HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5. OUDERE JEUGD WIL ONDERDAK Geen bestuur Open jeugdsociëteit Nieuw denkbeeld Lampionnenoptocht in Haarlem-Oost Kantonrechter reed in 20 km-auto Zaadhandel JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN RECREATIEPLAN IN STUDIE GENOMEN A.N.W.B. over voorlopige plannen zeer enthousiast Mr. H. A. Drielsma lector aan Leidse universiteit Nakoming van testamentaire beschikking van Else Mauhs a^rwi Ledental Volksuniversiteit bleef constant boven 3000 'ogels in leeshal Expositie „De gekleurde Zanger" geopend ATERDAG 7 NOVEMBER 1959 DE ZA7 ERDAGAVOND is de avond van de opgroeiende jeugd. Niet alleen in Haarlem, maar overal in Nederland en misschien wel over de gehele wereld. De jeugd amuseert zich op zaterdagavond. Iedere stad en elk dorp kent dn hoofdstraat of het plein waar jongeren van zestien jaar en ouder zaterdagavond bijeenkomen en waar zij „pantoffelparade" houden. Vroeger door te wandelen, rennen en stoeien. Vandaag door te knetteren op bromfietsen, scooters en motorfietsen. In wezen i.s dit verschijnsel een uiting van aan de leeftijd ver wante en begrijpelijke geldingsdrang, gemengd met een dosis verveling. Ouderen hebben voor deze jeugd een naam gevonden: ongrijpbaarzeggen zij. Het woord duidt een zekere onmacht aan, een spijt over wat had kunnen zijn, indien de jongeren wel gegrepen hadden kunnen worden. Vroegcr, in de tijd van dei traditionele jeugdgroepen had men een zekere greep: een volgens lijnen van godsdienstige, politieke of wetenschappelijke stromingen gericht idealisme, dat de jeugd aansprak en waarvoor zij warm kon lopen. Na de laatste wereldoorlog is er iets veranderd. De traditionele groepen bleven bestaan en hebben nog wel leden, maar er is onmiskenbaar een achteruitgang vergeleken bij voor de oorlog te bespeuren. Als reactie ontstonden groepen jongeren, die „iets anders wilden". Dat „iets" was aanvankelijk nogal vaag geformuleerd en uitte zich allereerst 'in een definiëren van wat men nu juist niet wilde. Niet naar conventionele jeugdclubs met oudere leiding en strakke reglementen, niet naar gemeenschappen, die door poli tieke of religieuze beginselen gesloten waren voor „andersdenkenden", maar ook niet zo maar op straat slenteren en het leven zonder meer aan zich voorbij laten gaan. Zij wilden contact met anderen, een ..doorbraak zonder nep". Maar wat zij ook wilden was een onderdak. Een ruimte, waar men bijeen kon komen, zonder dat hinderlijke „pottenkijkers" er zouden voorschrijven wat wél en vooral wat niet gedran mocht worden. Uit deze gedachte on -'enden de jongerensociëteiten. Haarlem telt er op het ogenblik al heel wat. Alle hebben zij bepaalde uitgangs punten en naarmate bepaalde doeleinden scherper voor ogen kwamen te staan, ont stonden er ook in de jongerensociëteiten richtingen. Géén dwingende voorschriften, maar wel meer geconcretiseerde uitgangs punten. Zo kwamen bijvoorbeeld tot stand een Oecumenische Jeugdsociëteit, een Remonstrants-Lutherse groep, een ver ruimde en opengebroken A.J.C. „Ruim te" een rooms-katholieke instuif, een vernieuwde V.CJ.C. en C.J.M.V. Er ont stonden ook groepen, waarvan de doel stellingen minder gericht waren, maar die misschien juist daardoor hun open ka rakter beter konden bewaren: „Xeno", Modern Youth Society Bloemendaal, thans getransformeerd in „Jazz Youth '60", „De Knipperbol" enz. Daarnaast zijn er groe pen als „De Twintigen" van de Volks universiteit, de Haarlemse Jazzclub die er eigenlijk een beetje buiten staat, omdat daar de jazzmuziek primair is en een vernieuwde „Nieuwe Koers", die ook eigenlijk apart moet worden genoemd, omdat daar de politiek nummer één is. Zij alle vormen een voortzetting van het werk onder de jongere jeugd, dat grotendeels nog traditioneel is opgezet en waarbij de speeltuinen, de club- en buurthuizen en de padvinderij een rol spelen. De jongerensociëteiten hadden één ding gemeen: zij wilden van geen enkele band weten. Daarom hadden zij aanvankelijk geen besturen. En in hun groei naar een steviger fundering bleken zij opeens wéér iets gemeen te hebben: zij ontdekten, dat het zonder bestuur eigenlijk niet zo goed ging. De meeste sociëteiten hebben nu uit hun midden enige jongeren, die leiding geven en die zelfs soms namen als voor zitter en secretaresse aanvaardden. Het doel van de samenkomsten is nooit duidelijk geformuleerd. Onbewust voelde men aan, dat er uit contacten, discussies en rvmenspraken een stuk persoonlijkheids vorming kon groeien. Een vorming tót mens. „Onze persoonlijkheid is ons dak", ~i é*:n van de jongeren hij wilde er maar m zeggen, dat zijn groep niet dakloos Dit was figuurlijk en letterlijk be- doe'd. dit laatste had men veelal steun V" -'.z gemeente nodig. Men kwam in con- <-c' met de gemeentelijke ambtenaar voor de ,'cugdzaken, de heer A. van Moock. Hij ze* ~«ïe er van lieverlee voor, dat vele e-c">en een dak boven het hoofd kregen. Het oude hotel Royal" werd bestemd voor ..X -eo", in het nieuwe kadervormingscen trum aan het Houtmanpad kwam onder m"~r de Oecumenische Jeugdsociëteit, in het ..Baken" op de Bakenessergracht kon de modernistensociëteit „Jazz Youth '60" zich vestigen en de Remonstrants-Luther se jongeren waren tijdelijk geholpen met In de meeste jeugdsociëteiten wordt zaterdagsavonds gedanst. Deze jonge ren hebben in de Delftstraat een ruimte gekregen, die zij zelf hebben ingericht. De leden maakten zelf ook de wandschilderingen. Uit één van de vele Haarlemse jon gerensociëteiten is het plan ontstaan om te trachten één grote open jeugd sociëteit in Haarlem op te richten, waar elke groep terecht zou kunnen om met behoud van de eigen clubdoeleinden tot een uitwisseling van activiteiten en ideeën te komen. Zaterdagavond 14 no vember zal dr. A. van Biemen een nadere toelichting op dit plan geven voor afgevaardigden van vele reeds bestaande jongerengroepen. Doel is: een economischer opzet, waardoor ver snippering wordt voorkomen. Zou dit plan in principe aanvaard worden, dan zal men uitkijken naar een geschikte gelegenheid in de Haarlemse binnen stad. een onbewoonbaar verklaarde woning in de Delftstraat. Langzamerhand bleek echter, dat men aan een geschikte ruimte alleen niet vol doende had. Men moest in die ruimte ook iets doen. Veelal bleken activiteiten als discussiëren, musiceren en luisteren naar inleidingen te staan of te vallen met de aan- of afwezigheid van bepaalde vinding rijke bestuursleden. Moesten dezen eens een keer verstek laten gaan dan werd er door de anderen meestal besloten om maar te gaan dansen. Op muziek van grammo foonplaten of een bandrecorder. En dan was het vaak weer zo, d«t«bepa»lde leden weg bleven, zodat men langzamerhand zorgen kreeg voor de toekomst. Deze ont wikkeling is zeker nfet "aTgerheen; maar wel symptomatisch voor vele met groot enthousiasme opgezette sociëteiten. Wim Dorrepaal van de Oecumenische Jeugdsociëteit besloot dezer dagen een knuppel in het hoenderhok te gooien. Hij ontwierp een stencil, dat hij aan de meeste hem bekende jongerengroepen toestuurde en waarin hij hen uitnodigde zaterdag avond 14 november een afvaardiging te sturen naar een bijeenkomst, waar dr. A. van Biemen een inleiding zal houden over de mogelijkheid één groot jeugdhuis in Haarlem te stichten, waar elke groep onderdak kan vinden en activiteiten kan ontplooien zonder verlies van speciale clubdoeleinden. Men wil op deze manier trachten één grote open jeugdsociëteit op te richten voor jongeren van twintig tot dertig jaar. Als motief voor dit plan wijst de initiatiefnemer erop, dat het op het ogenblik veelal zó is, dat activiteiten ach terwege moeten blijven, omdat de afzon derlijke groepen vaak te klein zijn, waar door discussies onmogelijk worden. De grotere jeugdsociëteit zal, aldus de heer Dorrepaal, meer economisch kunnen werken dan de verschillende kleinere af zonderlijk. Men wil op 14 november zien te komen tot de samenstelling van een commissie, die het probleem kan aan pakken. Is eenmaal in principe besloten deze open jeugdsociëteit te stichten, dan wil men omzien naar een geschikte ruimte in het centrum van de stad. Men denkt aan een instelling als bijvoorbeeld het A.M.V.J.-gebouw in Amsterdam, maar dan op kleiner schaal en met behoud van de eigen clubkarakteristieken, zonder dat daarbij de mogelijkheid van een ontmoe ting van ideeën reeds bij voorbaat wordt uitgeschakeld. Vruchtbare uitwisseling met behoud van het eigene, dat is het wat de initiatiefnemer voor ogen staat en waarmee hij wil trachten de jongeren sociëteiten te stuwen in de richting van een samenbundeling van krachten. Opdat de Haarlemse jongeren op „hun" zaterdag avonden bijeen kunnen blijven komen. Maar dan met een groot eigen dak boven zich. Morgenmiddag wordt de jeugdsociëteit „Jazz Youth '60" in „Het Baken" ge opend. Deze jongerengroep ruimt in haar bijeenkomsten een grote plaats voor jazz en dansen in. Op maandag 9 november wordt onder auspiciën van de buurtvereniging „Haar lem-Oost" de jaarlijkse lampionnentocht gehouden. De optocht, die zal worden voorafgegaan door de tamboers van de Haarlemse Politie Kapel, begint om zeven manstraat, Vosmaerstraat, Van Zeggelen- straat, Jac. van Looystraat, Genestetstraat, Zomerkade, Bellamystraat, dr. Schaepman- straat. Jan van Walréstraat, Cremerstraat, Van Zeggelenstraat en tot slot weer het Van Zeggelenplein. De kantonrechter te Groningen, mr. W. J. Benes, heeft een onderzoek ingesteld in de strafzaak tegen een 41-jarige verkoop leider van een autohandel in Groningen, die bekeurd is omdat hij in een kleine auto die niet harder kan rijden dan 20 kilometer per uur, zonder rijbewijs had gereden. Op 30 oktober diende deze zaak voor het kantongerecht. De officier van Justitie stelde toen dat de snelheid door een be paalde constructie was beperkt, maar dat in feite het motorvermogen gelijk was ge bleven. Hij eiste toen vijftien gulden boete. De raadsvrouwe, mr. A. C. Bleeker, had vrijspraak gevraagd. Zij meende dat het er om ging of de snelheidsbeperkende con structie eenvoudig en onmiddellijk onge daan kon worden gemaakt. Dat was vol gens haar niet het geval. Gisteren stapten de kantonrechter en de officier van Justitie in zo'n „getemde" auto. Zij werden door de stad gereden door een der directeuren van de autohandel. Daarna werd het autootje in de werkplaats van het bedrijf op een hefbrug gezet en aan alle kanten grondig bekeken. Monteurs lie ten zien hoe moeilijk de snelheidsbegren zer ongedaan gemaakt kan worden. Het snelheidsbeperkende systeem treedt pas in werking als de snelheid van twin tig kilometer bereikt is. Een contact in de snelheidsmeter, dat in werking treedt bij twintig km. snelheid, sluit via een relais elektrisch een extra gasklep tussen car burateur en cylinders. De kantonrechter zal op 20 november schriftelijk vonnis wijzen. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 Bij de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken in Haarlem is momenteel een ontwei p-recreatieplan voor het watergebied de Mooie Nel en omgeving in studie. Binnenkort zal dit ontwerp-plan bij Burgemeester en Wethouders in studie komen. Dit plan zal in de nabije toekomst worden uitgevoerd, nadat de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude is opgeheven en de oostelijke grens van Haarlem is verlegd, waardoor de oostelijke oever van de Mooie Nel en Liede bij het grondgebied van de gemeente Haarlem komt. Thans loopt de oostgrens van Haarlem nog door de Liede en de Mooie Nel. Als de grenswijzi ging, eeu ieit is, komt .de. greus onmiddellijk... ie.n oosten van de Lagendijk te liggen. Het ontwerp-recreatieplan beoogt een belangrijke uitbreiding van het waterge bied, waardoor hier voor de groeiende be volking van Zuid-Kcnnemerland meer mogelijkheden voor recreatie komen. Er zal meer ruimte komen voor het steeds groeiende aantal watersportliefhebbers. Tevens zal men dit gebied voor de water recreatie veel aantrekkelijker maken dan thans nog het geval is. Hierdoor zal de Mooie Nel aan betekenis voor de water sport winnen. De ervaren zeilers zullen in de weekeinden niet altijd hun toevlucht Advertentie ANTIEK1 lN-/«VERKOÖP- CURIOSA HAARLEM - JANSSTRAAT 8 TEL 20141 Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaar den, benoemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het belastingrecht betreffende de successiebe lasting, het registratierecht en het zegel recht mr. H. A. Drielsma, hoofdinspecteur- titulair van 's rijks belastingen te Haar lem, thans reeds belast met het geven van dit onderwijs. Mr. Drielsma werd op 16 februari 1901 te Eist (Gld.) geboren. Hij doorliep de h.b.s. te Nijmegen, alwaar hij in 1920 het einddiploma h.b.s. behaalde. Daarna wijd de hij zich aan de notariële studie. In 1923 deed hij het notarieel staatsexamen 1ste gedeelte, in 1925 het 2de gedeelte en in 1926 het 3de gedeelte (kandidaat-notaris). In 1930 deed hij het vergelijkend examen voor surnumerair der registratie en domeinen en daarop volgde zijn benoeming tot sur numerair. Van 1935-1940 was hij lid van de Commis- sie-Bodenhausen (Vereniging voor belas tingwetenschap ter bestudering van de in vloed der belastingheffing op de vormen van het rechtsverkeer). In 1947 deed hij zijn kandidaats- en in 1949 volgde zijn doctoraal-examen rechten aan de Leidse Universiteit. Met ingang van het cursusjaar 1958-1959 werd hem een on derwijsopdracht verleend om in de juridi sche faculteit van de Leidse Universiteit onderwijs te geven in het belastingrecht betreffende de successiebelasting, het re gistratierecht en het zegelrecht. Op 17 december 1957 is mr. Drielsma aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld: „De Wetsinter pretatie in het fiscale recht en de rechts bescherming van de Nederlandse Staats burger". op de Kaag behoeven te zoeken, daar hier voor de zeilsport meer mogelijkheden zullen komen. Doorgravingen De Mooie Nel zal in noordwestelijke richting, tussen Haarlem en Spaarndam, worden uitgebreid. Voorts zal de Liede worden verbreed. Er zullen diverse door gravingen tot stand komen, waardoor eilandjes ontstaan. Deze eilandjes zullen de landschappelijke schoonheid van het gebied verhogen en tevens als ligplaats dienst kunnen doen. Door deze eilandjes zal de watersport op de plas toenemen. De ervaring heeft namelijk geleerd dat de watersport zich concentreert in de plassengebieden waar naast open water ook voldoende beschutte ligplaatsen langs oevers en eilandjes te vinden zijn. De recreatieve betekenis van een plas hangt voor een belangrijk deel af van de oeverlengte, die als ligplaats kan worden gebruikt. Het geprojecteerde watersportgebied bij Spaarndam zal aan alle, aan een dergelijk gebied te stellen voorwaarden voldoen. De zeilers zullen hier hun hart kunnen op halen. De eilandjes zullen zoveel beschut ting bieden, dat de plas bij harde wind ook voor kleine vaartuigen bevaarbaar blijft. Ook voor de recreatie op het land zullen hier ruime mogelii'-heden komen, als de plannen van de gemeente Haarlem door gaan. Er zullen onder meer speelweiden worden aangelegd. De oevers en de eilandjes zullen worden bebost. Voorts is een strand geprojecteerd. Ook voor wan delaars en fietsers wordt het gebied aan trekkelijk. De wegen langs de plas zullen steeds een goed uitzicht op de spelevarende bootjes geven. Bij de vergrote plas zal de verhuur van boten kunnen toenemen. Voorts komen hier vestigingsmogelijk heden voor horecabedrijven. De A.N.W.B. en de Koninklijke Ver bonden Nederlandse Watersportvereni gingen zijn enthousiast over de uitbreiding van het watersportgebied. Indertijd heb ben zij de minister van Binnenlandse Zaken al van hun zienswijze op de hoogte gebracht. Zij hebben er toen bij de mi nister op* aangedrongen in te gaan op de wens van de gemeente Haarlem tot toe voeging van de oostelijke oever van de Mooie Nel en de Liede aan het grond gebied van deze gemeente. Stormachtige ontwikkeling Bij uitvoering van het recreatieplan verwachten de genoemde bonden hier een stormachtige ontwikkeling van de water sport. „Dit water krijgt een belangrijke functie in het afleiden van de stroom recreatiezoekenden van de steeds voller wordende wegen en fietspaden", aldus de bonden. De ontwikkeling van dit gebied eist ech ter de grootste zorg van de overheid. Er zal tegen gewaakt moeten worden dat op sommige plaatsen een lintbebouwing ont staat, die de oevers in hoge mate ontsiert en het uitzicht op het water van de wegen af belemmert. Deze ongewenste bebou wing ziet men bijvoorbeeld in Oud-Loos- drecht. Ook moet volgens de bonden ge waakt worden tegen het aanleggen van woonschepen, die de oevers ontsieren en de ligplaatsen van de recreatiezoekenden innemen. Volgens de bonden is er voldoende waar borg voor het behoud van het landschap pelijk schoon en voor een zinvolle ont wikkeling van de recreatie in dit gebied. als de gehele olas binnen de grenzen van de gemeente Haarlem komt^e liggen. Een moeilijkheid bij de uitwerking van de plannen vormt thans nog de verbinding tussen Haarlem en Spaarndam. Want als de Mooie Nel in noordwestelijke richting wordt vergroot, komt de weg langs het Spaarne te vervallen. Tussen de stad en het oude vissersdorp zal dan een nieuwe weg, langs het recreatiegebied, moeten worden aangelegd. Advertentie er is zó véél in veelzijdig veerkrachtig De Theo Mann-Rouwmeester-ring De heer C. van der Lugt Melsert heeft zich niet onttrokken aan de testamentaire beschikking van wijlen mevrouw Else Mauhs, om met mej. G. Alingh Brugmans de Theo Mann-Bouwmeester-ring uit te reiken aan de actrice, die zij daartoe in aanmerking achten te komen. De geruchten, die hieromtrent de ronde doen, berusten volgens de heer Van der Lugt Melsert op een misverstand. De keu ze is dus nog steeds aan de beide daartoe bij testament aangewezen personen, al dus prof. mr. A. Pitlo, voorzitter van de Else Mauhs Stichting. Een stormachtige ontwikkeling wacht het gebied van de Mooie Nel bij Spaarndam. Er zijn plannen de plas uit te breiden en meer mogelijkheden voor waterrecreatie te scheppen. Op 30 juni 1959 telde de Volksuniversi teit voor Haarlem en omstreken 3011 leden. Een jaar daarvoor waren het er 3025. Het ledental is dus vrijwel gelijk gebleven, niettegenstaande er veel veranderingen plaats hadden. Door vertrek, overlijden of om andere reden werden 574 leden afge voerd, maar en meldden zich er 560 aan, aldus kan men lezen >n het verslag over het jaar 1 juli 1958 tot 1 juli 1959. In het hele seizoen namen 9217 mensen aan het werk van de Volksuniversiteit deel tegen vorig jaar 10.313. Er is echter geen reden tot ongerustheid, want de aantallen der deelnemers per cursus en op de aparte avonden zijn gestegen, aldus het verslag. De voorbespreking van de concerten van het N.Ph.O. is zeer gewaardeerd, doch ver scheidene leden hadden bezwaren. Sommi gen vinden het aanvangsuur van half acht te vroeg voor de forensengemeenten. Velen vinden de avond te zwaar worden, wan neer direct na de voorbespreking het con cert volgt. Hierdoor daalde het aantal be zoekers. Het bestuur meent dan ook dat de voorbespreking, georganiseerd in sa menwerking met het bestuur en de Vrien den van het Orkest in het komende sei zoen niet te moeten voortzetten. De traditionele werkzaamheden (cursus sen, aparte avonden, excursies) geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De afdeling film moest overgaan op de 16 mm film, daar het steeds moeilijker werd goe de films te krijgen voor niet-leden van de Nederlandse Bioscoopbond. De proefneming met de grammofoon- platenconcerten op zondagmiddagen in no vember, februari en maart is niet geheel geslaagd. Wel stond het gebodene op goed peil, maar toch meent het bestuur dat dit niet tot het eigenlijke werk van de V.U. hoort. De jongerenclub „De Twintigers" ver heugt zich in een toenemende belangstel ling. Een steeds groeiende groep jongeren blijkt deze avonden, waar zij in verant woord milieu kunnen dansen zeer te waar deren. Donderdagavond om half negen heeft de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, de vogeltentoonstelling van de Vereniging van vogelliefhebbers voor Haarlem en Omstreken „De gekleur de Zanger" in de Vleeshal geopend. Negenendertig personen hebben voor deze expositie ingezonden, die van vrijdag 6 november tot en met dinsdag 10 novem ber geopend zal zijn. Drie keurmeesters hebben een zware taak gehad de driehon derd aan de wedstrijd deelnemende vo gels op kleur en kruisingen te keuren, doch uiteindelijk is de heer H. J. Vreman met zijn kleurkanarie winnaar van de wisselbe ker afdeling I, klasse A, kleurkanaries ge worden. Behalve de wedstrijd-exemplaren zijn er op deze tentoonstelling nog ongeveer honderdvijftig andere vogeltjes te bewon deren; er zijn ook enkele diorama's en „Hout en Plantsoenen" zorgen voor een smaakvolle versiering van het geheel. De heer Van Willige wees op de belang rijkheid van deze hobby, die de vogelhou ders veel genoegen bereidt want het gehe le jaar door val' er met deze gevleugelde vrienden iets te beleven: knutselen aan kooien en volières, het in conditie brengen van fokparen en daarna het broedseizoen met tenslotte het grote doel: de keuring met tentoonstelling, zoals de voorzitter van „De gekleurde zanger", de heer J. C. B. Faken, in zijn openingswoord ook al memoreerde. Het is thans de elfde keer se dert 1948 dat deze expositie, die elk jaar weer een succes blijkt te zijn. gehouden wordt. Eén van de grote attracties van de ze tentoonstelling is het optreden van de heer Klaas van Houten met zijn vogelcir cus. die nadat de heer Van Willige de ex positie voor geopend had verklaard, zijn eerste voorstelling voor een zeer aandach tig publiek gaf Vogeltjes, die op het slap pe koord balanceren en een ladder beklim men, en vogeltjes op de publieke tri ^ine, die daar rustig gedurende de geheie voor stelling blijven zitten om de prestaties van hun broertjes en zusjes te aanschouwen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5