Appèl aan de democratie Twee weken gevangenisstraf voor het geven van loos brandalarm A.H. SUPEPMART TIPS 98 39 29 75 35 uperMart Amsterdamse Beurs 7 N.V.C. besprak adres van hoogleraren Bundeling van categorale organisaties is nodig Verkoopdag ten behoeve van orgelfonds „De Watervrienden" reikte 139 diploma's uit Selwyn Lloyd poogt Parijs milder te stemmen Oktoberfeest in het Kremlin met heildronken gevierd UIT STAD EN STREEK HAARLEMSE POLITIERECHTER Bazaar voor „Bartimeüs* met mooie opbrengst „Nut en Genoegen" met „Hoeraeen drieling" Burgerlijke Stand van Haarlem GEHAKT 500 gram 158 VARKENSLAPPEN 138 HACHÉVLEES SLAVINKEN 3 voor 98 80EREKOOL £°KNDS HUTSPOT- PAKKET 750 gram I ZUURKOOL 500 ZUURKOOL- "REK 250 SNIJWORST Jubileumviering van Willem den Oudsten Propaganda in Bloemendaal voor jeugdnatuurwachten Arts J. M. Westra overleden KOERSWAARDE IN OKTOBER GESTEGEN Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 2 tot en met 6 november MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op een door de Nederlandse Vakcentrale belegde bijeenkomst in Utrecht hebben prof. dr. J. F. Haccoü en mr. ir. A. W. Quint vanmiddag een nadere uiteenzetting gegeven over het door 53 hoogleraren aan de regering gerichte adres inzake de vrüheid van organisatie. De voorzitter van de N.V.C.j de heer Joh. Eerin, deelde bij de opening mee, dat prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, die toegezegd had ook een inleiding over deze kwestie te houden, zich had teruggetrokken toen hij vernam, dat de bijeenkomst van de N.V.C. openbaar was. Prof. Ilaccoü verklaarde nadrukke lijk. dat er geen verband bestaat tussen het adres van de hoogleraren en de N.V.C. en dat hij niet sprak namens de andere 52 hoogleraren. Volgens prof. Haccofi is het adres, omdat het een vraagstuk van algemeen belang behandelt, niet aan de grote drie vakcentralen gezonden, maar aan de regering, daar zij de instantie is die de bestaande toestanden indien zij daartoe aanleiding ziet zal moeten wijzigen. Hij zei, dat voor een essentiële verbe tering van de arbeidsvoorwaarden in de tegenwoordige tijd de politiek in meer dan een opzicht onmisbaar en zelfs beheer send is geworden. Volgens hem is voor het merendeel der arbeiders de gelijk soortigheid van belang verzekerd door het grote getal, terwijl daarnaast ech ter groeperingen zijn ontstaan, die me nen dat een bundeling wel gewenst is, maar niet in wijder verband. Uit de uitspraak van de voorzitter van de K.A.B., dat een vakcentrale slechts één sociaal-economisch beleid kan voe ren, concludeert prof. Haccoü, dat dit be leid een compromis moet zijn dat op den duyr de meeste baat brengt voor de zo groot mogelijke meerderheid. Hij voegde hieraan toe, dat de 53 hoogleraren in hun adres juist zijn ingegaan op de problemen van degenen, die hun helang niet con form dat van de massa zien en die toch als gelijkgerechtigde partners in het over leg wensen te worden erkend. „Niet het getal alleen, maar ook de kwaliteit dient een slem te hebben", aldus prof. Haccoü. Hij noemde de brief van de hoogle raren een appèl aan de democratische grondslagen van de samenleving en een pleidooi voor het recht van hen. d^e zich anders willen organiseren, op de hun toekomende plaats. Wanneer de ze groenen aan het topoverleg willen deelnemen zullen zij, naar de mening van prof. Haccoü, echter moeten be- s-ffen, dat het onvermijdelijk is, begrip te hebben voor de homogeniteit van het belang die deze groepen onderling bindt. Strijd om getallen Ten aanzien van de pariteit merkte prof. Haccoü op, dat daarbij voor de werk nemersorganisaties het getal een belang rijke rol heeft gespeeld. Zij hebben, zijns inziens, echter over het hoofd gezien dat er ook tussen de niet bij de grote vakcen tralen aangesloten groepen een binding bestaat en dat onze samenleving nu een maal meer gedifferentieerd is dan in de toporganen van het overleg tot uiting komt. De vakcentralen stellen in hun ant woord aan de hoogleraren, dat zij door 82% van de georganiseerden zijn ge kozen voor het voeren van het overleg en dat bij hen eveneens 82% van de werknemers uit de in de brief van de hoogleraren genoemde beroepsgroepen zijn aangesloten. Prof. Haccoü zei, dat de vakcentralen echter hebben vergeten te melden, dat bij voorbeeld onder het administratief personeel ook winkel- en ander personeel walt. Hij zag hierin een gevaarlijk symptoom van het op de massa steunend meerderheidsbeginsel. Prof. Haccoü betoogde voorts, dat de categorale organisaties slechts beperkte Ontwikkelingsmogelijkheden hebben, zo lang zij van het overig zijn uitgesloten. Het gaat erom, dat er groepen zijn. die menen dat hun belangen anders moe ten worden behartigd dan in een van de levensbeschouwelijke vakorganiaties. zo zei hij, en alle berekeningen ten spijt is de pariteit van de werknemers slechts ge baseerd op 32,1% van de onzelfstandige beroepsbevolking. Prof. Haccoü staat op het standpunt, dat het niet ter beoordeling van andere belanghebbenden en ook niet van de Hervormde Kerk Bloemendaal Onder het motto „Allen aan het werk voor het orgel in de kerk," zal op vrijdag !3 november in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan in Bloemendaal een verkoopdag van handwerken en andere artikelen ge houden worden teneinde de schuld, die nog op het nieuwe orgel in de Hervormde kerk aan het Kerkplein rust, te vermin deren. Het jeugdhuis zal op die dag van half elf tot half een, van twee tot èes uur en van acht tot half elf des avonds voor deze bazaar geopend zijn. Voor hetzelfde doel zal op vrijdagavond 13 november om acht uur, eveneens in het Jeugdhuis, een lekespelgroep uit Utrecht ,.De jongen met de kar" opvoeren, geschreven door Chr. Fry, die ook „De droom der gevangenen" heeft geschreven. Daarna is er om negen uur een gezellig samenzijn met verkoop. Zaterdag 14 november is er in het Jeugd huis een feestelijk samenzijn met attrac tieve spelen voor jong en oud, zoals een schiettent, werptent, auto-racebaan enz. Velen hebben zondagmiddag in Stoop's Bad het diploma-zwemmen van „De Wa tervrienden" bijgewoond. Op de perrons waren bijna 300 ouders en belangstellen den om de zwemmers aan te moedigen en toe te juichen. Men reikte 57 diploma's A (zwemproef) en 51 diploma's B (geoefend zwemmer) uit. Daarna begon het examen voor de verschillende zwemvaardigheids- diploma's. Het resultaat hiervan was: 19 diploma's C (zwemvaardigheidsdiploma 1), 3 diploma's D (zwemvaardigheidsdiploma 2), 7 diploma's E (zwemvaardigheidsdiplo ma 3) en 2 diploma's F (zwemvaardig heidsdiploma 4). Er werden dus weer 139 diploma's aan leden van „De Watervrienden" uitgereikt, waardoor het totaal-aantal op 7 228 is '.-"men te staan Rouwdienst mej. N. A. M. Barbas De rouwdienst voor mejuffrouw N. A. M. Barbas, vroeger hulp-stadsorganiste van Haarlem, begint dinsdagmorgen niet om halfelf in de Noorderkerk, zoals aange kondigd is, maar om halftwaalf. S.E.R. mag staan, wie wel en wie niet tot het overleg moeten worden toegelaten. Hij vestigde er nog de aandacht op, dat in de categorale organisaties 230.000 werk nemers zijn georganiseerd, evenveel als in een der drie grote vakcentralen. Tegenover het argument van de vakcen tralen, dat de bedrijfsverenigingen en pensioenfondsen een werkingssfeer heb ben die beperkt is tot een jaarinkomen van 6900,-, zodat het geen zin zou heb ben wanneer de categorale organisaties van met name het hoger personeel en de ambtenaren daarin betrokken werden, stelde prof. Haccoü, da» een groot deel van het commercieel-, technisch-, ad ministratief- en toezichthoudend perso neel niet meer dan 6900,- verdient en dat de kinderbijslagwet, die ook door de bedrijfsverenigingen wordt uitgevoerd, iedereen regardeert. „Het opnemen, ook in het topberaad, van de bundeling van categorale organi saties zou op betere wijze recht doen we dervaren aan de in onze maatschappij bestaande differentiatie", zo besloot prof. Haccoü, die er ten slotte nog voor waar schuwde, dat niets gevaarlijker is, dan de verstarring, die in vele sectoren van de maatschappij groeiende is. Recht op eigen organisaties Volgens mr. ir. Quint miskent de ver klaring der vakcentralen de beide pijlers waarop het advies der hoogleraren berust Dit in de eerste plaats doordat zij nau welijks stilstaan bij de bezwaren tegen hun monopoliepositie en in de tweede plaats omdat zij in beginsel slechts de bedrijfsbond als organisatie aanvaarden, terwijl nog tal van werknemers tegen de ze organisatievorm zijn. Mr. Quint wees erop, dat 341.000 beamb ten en ambtenaren in de „grote drie" zijn georganiseerd en 222.000 (40*/.) erbuiten, een aspect, dat zijns inziens door de cen- tralen is gebagatelliseerd. De consequen tie van het standpunt der grote centralen is, volgens mr. Quint, dat alle niet-confes- sionele werknemers zich, voor zover zij in het overleg betiokken willen worden, bij een socialistische vakbond zullen moe ten aansluiten. Het argument van de drie, dat de categorale organisaties misschien geen rekening zullen houden met het be lang van anderen en dat zij de samen hang niet zullen zien, noemde hij een mo tief dat er met de haren is bijgesleept om de niet bij hen aangesloten organisa ties uit het overleg te weren. De argumenten van de vakcentralen met betrekking tot de samenstelling van bedrijfsverenigingen en pensioenfondsen zullen, naar zijr odrdeel. volledig aan be tekenis inboeten wanneer de loongrens wordt afgeschaft. De heer Eerin wekte de leden van de N.V.C. ten slotte op, een krachtige pro paganda te voeren onder ongeorganiseer den en verkeerd georganiseerden. Wan neer de categorale organisaties een ste vige aanhang krijgen, zal het in de toe komst onmogelijk zijn, hen uit te sluiten van het stellen van kandidaten, zo zei hij Hij verklaarde voorts, dat de talrijke be staande „loslopende'' organisaties moe ten beseffen, dat een bundeling noodza kelijk is, wanneer .zij opgenomen willen worden in het overleg op hoger niveau. Het bestuur van de N.V.C. is bereid, het initiatief te nemen tot een ronde tafelcon ferentie, waarop men gezamenlijk kan overleggen hoe deze bundeling tot stand moet komen. In de te creëren vierde zuil zal, naar de mening van de heer Eerin, plaats zijn voor allen die geen lid willen worden van een bepaalde gekleurde or ganisatie. (Van onze correspondent in Londen) Hoofddoel van het bezoek dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Kloyd, woensdag en donderdag aan Pa rijs zal brengen is de politieke sfeer tussen Groot-Brittannië en Frankrijk, welke de laatste tijd nogal vertroebeld was, te zui veren door de aan beide kanten bestaan de misverstanden uit de weg te helpen ruimen. Speciaal ten aanzien van het top overleg. Een belangrijke inleiding tot Lloyd's bezoek was het onderhoud dat de Franse televisie zaterdagavond met de minister heeft gehad, en waarin hij de wens uitsprak dat er een brug zal worden geslagen tussen twee economische groe peringen van „de zes" en „de zeven". De Britten maken zich nogal ongerust over de te verwachten verscherping van de kloof tussen de beide groepen. Londen gelooft dat de sterkste druk inzake poli tiek samengaan van „de zes" van Frank- rijkt uitgaat en beschouwt dit als een ern stige bedreiging van de westelijke een heid. in het bijzonder met het oog op het topoverleg tussen Oost en West. In elk geval heeft Lloyd voor de Parijse televisie geprobeerd een Frans misver stand weg te nemen, namelijk dat de Brit sen buitensporige haast zouden hebben met een topconferentie. Dat is niet zo, zei Lloyd, maar het zou verkeerd zijn te lang te wachten, omdat de gelegenheid voor verdere voortgang dan verloren zou gaan. Verder gaf hij de Fransen de ver zekering dat er geen waarheid is in de voorstelling van zaken dat Groot-Brittan nië de deur van de club van kernmogend- heden wil sluiten voor de Fransen hun kernbom bezitten. Die gedachte was ons volkomen vreemd toen wij ons bezigheil- den met het tijdstip van de topontmoeting, aldus Lloyd. MOSKOU Reuter-AFP) De in een stralend humeur verkerende Russische premier Kroesjtsjev bracht zaterdag avond op een door tweeduizend personen bijgewoonde ontvangst in het Kremlin, waarop zijn echtgenote Nina en zijn doch ter Julia aanwezig waren, zes heMdronken uit. Een hiervan gold het F Leger, „Het enige leger, dat ooit zelf voor zijn ontbinding heeft gestemd". Een andere heildronk was gewijd aan „Wereldvrede en liefde tussen alle volken". Hij bracht ook een dronk uit op het „Socialistische kamp een kamp, dat niet gesloten is en waarin iedereen welkom is". President Eisenhower heeft de presi dent van de Sovjet-Unie, maarschalk Vo- rosjilov, een gelukwenstelegram gezon den ter gelegenheid van de 42ste verjaar dag van de Russische revolutie. Het luid de: „Op deze nationale feestdag verheugt het mij aan Uwe Excellentie en aan de vol ken van de Sovjet-Unie de gelukwensen en beste wensen van het volk der Verenigde Staten te zenden." Op de ontvangst in het Kremlin waren Frankrijk. Groot-Brittannië, West Duits land en de Verenigde Staten vertegen woordigd. Op de tonen van een militaire band die Russische volksmuziek speelde, tijdens het galabal danste thaarschalk Vorosjilov ondanks zijn hoge leeftijd, on der applaus van de aanwezigen, een vuri ge polka. Vice-premier Mikojan voerde een Armeense dans uit. Kroesjtsjev wees glimlachtend een aanmoediging om zich op de dansvloer te wagen, van de hand. Hij zei dat zijn zuSje toen hij jong was zonder succes gepoogd had hem te leren dansen: „Mijn benen volgden nooit de maat", zei hij. Tijdens het bal zei Kroesjtsjev tegen de correspondent van een Indisch blad dat hij „alles zal doen wat mogelijk is om een oplossing te helpen zoeken voor het grensgeschil tussen India en communis tisch China". (UPI) Witte vredesduiven overtroffen militaire machines in aantal toen in Mos kou zaterdag de jaarlijkse parade begon op het Rode plein. Het was de kortste mi- liatire parade sinds jaren. Het accent was gelegd op vrede en voorspoed. Er werd slechts een nieuwe raketlanceerin- -ichting getoond en er waren geen tanks, geen projectielen, geen vliegtuigen. De rede van maarschalk Rodin Malinovs- ki tot de troepen was gematigd van toon en ook hier bleek het accent te liggen op vrede en vooruitgang. Nieuws in het kort Geen spreekuur. Dc burgemeester van Zandvoort is verhinderd woensdag zijn wekelijks spreekuur te houden. Voordrachtavond. Als onderdeel van het hervormd jeugdwerk in Heemstede hield de heer Freek Sachs zaterdag een voordrachtavond op de wekelijkse instuif aan de Herenweg in Heemstede. De heer Sachs vertelde op bijzonder boeiende wijze het verhaal van het „grote mensen-sprook je", getiteld „Achmed en Settara". Het werd een uitermate leerzame avond waar bij er voortdurend een goed contact be stond tussen de spreker en zijn gehoor. Serie lezingen. De Haarlemse loge der theosofische vereniging houdt in het ko mende winterseizoen een serie openbare lezingen. Het programma voor de maand november luidt als vofgt: donderdag 12 no vember: dr. J. H. Dubbink uit Den Haag over „Geestelijke basis voor integratie van Europa"; maandag 16 november: dr. W. A. 't Hart uit Den Haag: „Hel werk van de Verenigde Naties"; donderdag 26 novem ber: ds. A. R. de Jong uit Haarlem: „Een heid zonder scheidsmuren. Is dat mogelijk? Zo ja, hoe dan?" Plastic boten. Op 19, 20 en 21 novem ber wordt in de Vleeshal aan de Grote Markt in Haarlem een tentoonstelling ge houden van uit plastic vervaardigde vaar tuigen zoals jollen, kano's en zeilbootjes. Overeenkomstig de eis van dc officier van Justitie heeft de Haarlemse politie rechter mr. II. J. Ferwerda vanmorgen een 18-jarige Haarlems? magazijnbedien de veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf wegens het verstoren van de open bare rust door het geven van een loos brandalarm. Op 27 juni 's avonds om kwart voor twaalf was de Haarlemse brandweer met groot materieel uitgerukt naar een woning aan de Gedempte Schalkburgergracht, waar brand zou zijp uitgebroken. „Komt u gauw, de hele kamer staat in brand!" was er door de telefoon geroepen. Toen de brandweerlieden ter plaatse arriveerden bleek er niets aan de hand te zijn. Hun komst had nogal wat opschudding in de buurt teweeggebracht. Het kwam uit dat de magazijnbediende het valse alarm op zijn geweten had. Met een paar vrienden liep hij door de stad toen de gedachte aan het waarschuwen van de brandweer in hem was opgekomen. In een telefooncel had hij de brandweer gealarmeerd. „We liepen ons te vervelen en wilden wel eens wat be leven", voerde de verdachte als veront schuldiging aan. „Dat zijn geen grapjes meer. Er kun nen zeer ernstige gevolgen uit dergelijke valse meldingen voortvloeien. Helaas ko men ze nog al te vaak voor", zei de com mandant van de Haarlemse brandweer die als getuige was opgeroepen. De officier van Justitie mr. J. Lager waard vond het zo'n misselijke streek van verdachte dat hij niet aarzelde om de maximumstraf te vorderen die op een der gelijke overtreding staat Busincident Tot vier dagen hechtenis werd een 29- jarige Haarlemse koopman veroordeeld wegens belediging van een conducteur van een autobus, nadat deze de koopman had verzocht diens tas van een zitplaats te verwijderen om een passagier gelegen heid te geven plaats te nemen. Dit ver zoek had de koopman zo in woede doen ontsteken dat hij de conducteur allerlei lelijks naar het hoofd had geslingerd. Vergissing Een 45-jarige koopman uit Haarlem werd bij verstek tot twee weken gevan genisstraf veroordeeld omdat hij per ver gissing een zestienjarige leerling-timmer man op het Staten Bolwerk in Haarlem van zijn fiets had gesleurd en een pak slaag had gegeven. Naderhand bleek dat de koopman de door hem toegetakelde jongen voor een ander had gehouden met wie hij nog een appeltje had te schillen. Winkeldiefstal Conform de vordering van de officier van Justitie veroordeelde de politierech ter ten slotte een 25-jarige inwoonster van Zandvoort wegens winkeldiefstallen tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en onder toe- zichtstelling van de r.k. Reclasseringsver- eniging. De verdachte had vlak na elkaar twee damesvesten uit een kledingmaga zijn in Amsterdam en Haarlem weggeno men zonder ze te betalen. Haar raadsvrou we, mej. mr. S. Boekman verzocht, gelet op de tijd die haar cliënt reeds in voor arrest had doorgebracht, de onmiddellij ke invrijheidsstelling van verdachte, welk verzoek werd ingewilligd. Gouden munt. Een opzichter bij de verbouwingswerkzaamheden aan de Ge vangenpoort in Den Haag, heeft een gou den munt uit de zeventiende eeuw ge vonden. In de tijd waarin de munt gang baar was heeft er maar één belangrijke gevangene in de Gevangenpoort gezeten: raadspensionaris Van der Spiegel, die in 1795 werd gearresteerd; "omdat hij zich tegen de patriotten verzette. Men ver moedt, dat de munt van hem afkomstig is. De afdeling Hillegom van de vereniging „Bartimeüs", welke voor het blinde kind werkt, heeft vrijdag en zaterdag in de oude Juüanaschool een bazaar gehouden, die niet minder dan ruim drieduizend gul den bruto heeft opgebracht. In een groot aantal stands werden allerlei voorwerpen verkocht. Vele dames hebben zich inge spannen om de bazaar tot een succes te maken. Behalve de verkoopstands waren er vele attraciies voor jong en oud. Voorts werd een verloting gehouden Bij de slui ting kon zaterdagavond worden meege deeld dat vrijdagavond niet minder dan 1200 in de kas was gekomen. Zaterdag was de opbrengst 1 1800 Een dankwoord werd gesproken aan het adres van de mid denstanders, die mede tot het slagen van de bazaar hebben bijgedragen Onder de enigszins goedkope 'itel „Hoeraeen drieling!", werd door Dick van Maasland voor onze toneelama teurs een klucht ter beschikking gesteld, die over een origineler inhoud beschikt dan de naam zou doen vermoeden. Want de schrijver heeft ingehaakt op de wed strijdrage van diverse damesbladen,- door in zijn stuk Louise Springer te laten mee dingen naar de ere-titel „Huisvrouw van het jaar" waaraan door een dezer perio dieke n een aantal verleidelijke prijzen werd verbonden. Louise wil onderschei- dieken een aantal verleidelijke prijzen doen voorkomen, alsof zij haar gehele le ven de trouwe verzorgster is geweest van een drieling plus een oude opa, ofschoon zij zich niet in het bezit van dergelijke ver wanten mag verheugen Wanneer Louise dan enkele personen bereid vindt tijdelijk als zodanig te fungeren, is tevens het start sein gelost voor de nodige kcmische ver wikkelingen, die aan het slot leiden tot de pijnlijke ontmaskering van het bedrog. Louise behaalt dus het „Huisvrouwen kampioenschap" niet, hoewel zij toch al lerminst met lege handen behoeft achter te blijven. Want ook het amusante week blad „Het Lachkanon" heeft van deze pseudo-familiebanden vernomen en om dat Louise met deze intrige de redactie van het damestijdschrift zulk een vrolijk rad voor de ogen heeft gedraaid, wordt haar de onderscheiding „Lachkoningin van het jaar" aangeboden, aan welke titel eveneens een aantal niet te versmaden gegeven dus. dat door de schrijver met een prijzen is verbonden. Een niet onaardig origineel bedachte ontknoping kon worden beëindigd. Met de keuze van dit stuk heeft de Heem- steedse toneelvereniging „Nut en Genoe gen" haar donateurs door middel van twee opvoeringen eerst in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelmi- naplein en zaterdagavond in wijkgebouw „De Princehof" in De Glip enige bijzon der genoeglijke uren bezorgd. Deze voor stellingen waren tevens het debuut als re gisseur van Martin Beek bij deze vereni ging, die hier de leiding van de heer L. Beek heeft overgenomen. Ook hij wist m^t dit ensemble een verdienstelijk resultaat te bereiken, al heeft hij toch niet kunnen voorkomen, dat-'de handeling soms niet vloeiend verliep. Dit viel vooral waar te nemen, wanneer een groot aantal spelers op het toneel aanwezig was. Er komen hem echter stellig ook enige goede aante keningen toe voor de verschillende geesti- gé typeringen, die zonder hinderlijke charge aan de kluchtspelvoorschrif ten hebben beantwoord. In de eerste plaats waren dit Hannie Beek-Smit voor haar gedecideerde journa liste en de recalcitrante opa van Piet Leu ven, die zo gezellig aan „thee met kakies" was verslaafd. Hanna van der Bos-de Graaf, Herman Booms en Frans Belter man waren als de pseudo-drieling volko men aan elkaar gewaagd en Adri Booms- Carpentier speelde met Theo Teeuwen in dezelfde goede trant het echtpaar, dat van de titeljacht zoveel moeilijkheden onder vindt. Ben Wagemans voegde hier nog een vermakelijk mannetje aan toe. Aldus had deze klucht de toeschouwers in de juiste stemming gebracht voor het geani meerd verlopen bal, waarvoor „The Star lights" onder leiding van Dick Bos de dansmuziek verzorgden. J. v D BEVALLEN van een zoon, 6 nov.: E. A. T. BoelaarsTaggenbrock; P. M. Vosse Kuenen. BEVALLEN van een dochter, 6 nov.: E. KooistraKassies. OVERLEDEN, 5 nov.: D. J. H Krull— Bouman. 85 j„ Jan Haringstraat, M. E Slenters—Verkerk. 61 j„ Tetterodestraat E. J. Kroon. 80 j„ Ripperdapark; 6. nov.: P.M. J. van Kuik 76 j„ Tuinlaantje: A Toepoel. 64 j„ Zuiderstraat; H. J. C Lam- merts, 82 j„ Hazepaterslaan. GEHUWD. 7 nov.: M. H. Dinkelbers en A. S. Krom; J. J. M. Klein en A. van der Sommen. Advertentie Prima magervlees met zakje kruiden en zout Doorregen 500 gram 500 gram Volop jonge kassla, dus... gesneden, panklaar wortelen en uien, panklaar gesn jm gram gram 100 grarr ALBERT HEIJN GROTE HOUTSTRAAT 99 In gebouw „Domi" te Overveen heeft za terdag een feestavond plaatsgehad van de graveerinrichting-stempelfabriek Jilles A. Dal en Zoon ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de heer Willem den Oudsten Na het eerste bedrijf van het to neelstuk „Per luchtpost" door de toneel vereniging „Vondel", waarin de heer Den Oudsten een hoofdrol vertolkte, had de ju bileumviering plaats. De jubilaris werd het eerst toegesproken door de heei Jilles A. Dal sr., die na zijn vriendelijke woorden •en cassette tafelzilvei overhand'gde Na mens de personeelsvereniging sprak de heer H F. Seysener, die een polshorloge aanbood en de heer J. Baumann, die na mens" de Nederlandse vereniging van werk gevers in het graveerbedrijf een oorkonde uitreikte Ten slotte sprak de voorzitter van „Vondel" de heer S. Domper, en daarna ging mer over tot hel soelen van het tweede bedrijf van het toneelstuk, dat ove rigens een groot succes werd. Het Comité Jeugdnatuurwacht Bloe mendaal heeft teneinde ook in de gemeen te Bloemendaal tot de oprichting van een Jeugdnatuurwacht te komen, besloten aan de leerlingen van de vierde, vijfde en ■esde i<las«en van de lagere scholen in die gemeente een filmvoorstelling aan te bie den. Bi.i deze filmvoorstellingen die in verschillende woonkerne/i van de gemeen te gehouden zullen worden zal door de heer C. H Voorhoeve, directeur van de stich ting „Natuur en Jeugd" een toelichting worden gegeven. Na afloop van de film voorstelling zal de heer Voorhoeve voor de kinderen het doel van de jeugdnatuur wacht uiteenzetten en tevens de kinderen op de hoogte brengen van de taak van de natuurwachter en op welke wijze men tot de natuurwacht kan toetreden. De bijeen komsten zullen in Bloemendaal. Overveen en Aerdenhout worden gehouden. Dinsdag 17 november zullen er in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal vier filmvoorstellingen zijn voor leerlingen van de Bloemendaalse scholen en wel van kwart voor tien tot kwart voor elf: van elf tot twaalf uur; van half twee tot half drie en van kwart voor drie tot kwart voor vier. Op donderdag 19 november worden drie filmvoorstellingen in gebouw ..Domi' aan het Zandvoorterpad in Overveen gege ven voor de leerlingen van de Overveense lagere scholen en tenslotte op maandag 23 november in ie Vondelschool in Aer denhout weer vier filmvoorstellingen (zelfde tijden als bovengenoemd) voor de leerlingen van de Aerdenhoutse en Voge- lenzangse lagere scholen. Het comité hoopt dat zich daarna vele kinderen als natuurwacht zullen aanmel den. Op achtenvijftigjarige leeftijd is te Haar lem overleden de heer J. M. Westra, arts aldaar. De thans overledene is op 22 december 1900 in Nijkerk geboren en heeft genees kunde gestudeerd aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, waar hij op 25 februari 1927 slaagde voor het artsexamen. Sedert 1934 was de heer Westra als arts in Haarlem werkzaam en toen hij in april van dit jaar zijn zilveten artsjubileum vierde heeft hij ondervonden hoe hij en zijn arbeid bij zijn vele patiënten gewaardeerd werd. De heer Westra heeft zijn krachten ge geven aan de Stichting tot bevordering van de pedagogie van Rudolf Steiner, waarvan hij een der oprichters was. Mede door zijn werk werd in september 1947 de Rudolf Steinerschool in de Wouwermanstraat ge sticht. Later kreeg de school huisvesting in de Wilhelminastraat. Een aantal jaren vervulde hij het voorzitterschap der stich ting en enkele maanden geleden heeft de heer Westra om gezondheidsredenen zijn functie neergelegd. Verder heeft de thans overledene een rol vervuld in de Nederlandse afdeling van de Algemene Antroposofische Vereniging. Donderdag 12 november, na aankomst van trein 13.03 uur, zal zijn stoffelijk over schot te Westerveld worden gecremeerd. Uit de CBS-cijfers blijkt, dat de koers waarde van aandelen, officieel in Amster dam ter beurze genoteerd, in oktober, na de daling in september, een herstel heeft laten zien. Het hoogste punt dit jaar was eind augustus met een koerswaarde van (in miljoenen guldens) 25100. Eind septem ber was de koerswaarde gezakt tot 23598, en eind oktober is ze hersteld tot 24082. Het laagste niveau van dit jaar was eind fe bruari met een koerswaarde van 20708. Op 31 oktober 1958 was de koerswaarde nog slechts 20978, waaruit wel blijkt de scher pe stijging die de koersen van aandelen van Nederlandse ondernemingen aan de beurs hebben ondergaan. De nominale waarde is van september op oktober iets verminderd, namelijk van 5354 tot 5337. In oktober hebben niet alle rubrieken tot de stijging bijgedragen. Zo is de koers waarde van internationale concerns (Kon. Olie, Unilever, Philips en AKNj opgelopen van 16669 tot 16957, handel en industrie van 4313 tot 4534, scheep- en luchtvaart van 849 tot 858, daarentegen is de koers waarde voor de rubriek bankaandelen ge daald van 1005 tot 981 en die van cultuur fondsen van 168 tot 164. Mijnbouw en pe troleum, exclusief Koninklijke Olie, bleef onveranderd op 577, spoor- en tramwegen daalden van 17 tot 11. De gemiddelde koers van al deze aandelen is, blijkens het CBS, in oktober wederom iets verbeterd. Op 31 augustus was zij 471, zakte in per eind september tot 441 en herstelde per eind oktober tot 451. Precies een jaar geleden was de gemiddelde koers nog 406. Ook hieruit blijkt dus de scherpe stijging die zich sindsdien heeft voltrokken. Wat de beurswaarde-index (gemiddeld 1953 is 100) betreft, deze is van september op oktober verbeterd van 301,7 tot 308.2. De hoogste stand werd bereikt eind augustus met 321,4. Een jaar geleden was dit indexcijfer nog slechté 274,7," en nog een jaar daarvoor, dus per eind oktober 1957, slechts 225,1. Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uv 3-3«/«*/. Nederl. '47 9154 92 3 Nedl. 1962/64 9754 98 Woningbouw 6 "In 109-Vé 109-Vé Pr. A'dam '56 I. 8054 Pr. A'dam '56 II. 90 Pr A'dam '56 III 90 Pr. R'dam '52 I. Pr R'dam '52 II. 89 Pr. R'dam '57 97»/, A.K.U 382'.'» 387 Calvé Delft 69454 697 Van Gelder Zonen 248 248 K N Hoogovens 680 680 Nederl Ford 375 375 N Ka bel fabriek 402 403 gew Philips Gloeil 669% 677 Pref PhilipsGloeil 240 240% 'Tn'lever 695'/» 700 Wilton Fvenoord 200% 200 157 157 Dordtsche Petrol 702 708 Kon Petroleum f 156,80 f 157,50 Billlton 338'/» 339 A'dam Rubber 10854 109% KLM t 122.- 122,50 Hotl Amer Lijn 159% 160 KNSM 16454 165'/» N ScheeDV Unie 139'/» 13954 v Nievelt Goudr 138 137 Phs v Ommeren 248 V, 248 H VA 145 146 Delimaatschappij f 171 f170,50 Amsterd. Bank 320 317 Nat. Handelsbank 157 156 Ned Handel Mij 226% 227 Pottend Bank 276% 277 ""wentsche Bank 247'/» Anaconda Copper 62 63% Pethlehem Steel 55% 57 TT S Steel 99 100»/» General Motors. 53 54 Shell Union 71% 72% Tidewater 24»/, 24'/» Vrijdag 6 november 1959 i*/t Invest cert. Nederland Staffellenirig 1947 1'40/» Nederland 1959 Nat Woningbnuwlening "57 Amsterdam Rubber UVA -Mijen. Ve r Alg Kunstzijde Unie Deli Mij Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Muller Co. Ned Kabelfabrieken Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon Petroleum KLM Holland-Amerika Lijn Kon Ned Stoomboot Wij Van Ommeren Ned Scheepvaart Unie Omzetten (nominaal) In min. gld.: Vorige week (def.) Aandelen 18.3 Deze week (voorl.) Aandelen f 20,5 Laagste Hoogste Laatste Koersversrhi koers koers tijdvak t.o.v. 30 okt 96''w 96% 96% 91 91*4 91"/,. 97'*/.. 98V» 98*'»» »*/r 109% 109% 109% - 10854 11054 108% - 1% 145 145% 145 - 378 386 382% 6% 171. 172.- 171,— /l- 248 251 248 1 657 680 680 30 318 32854 328 4 V: 402 407 402 5% 651V: 675% 669% 20 690 701 695% 8% 200% 202 200% 0 f 156.2 159.90 f 156.70 - f 0,9 f 121.5 124.- 122,- 0 158 160 159% 4- 1% 164 V2 16654 164% - 245% 248% 248% 139% - 54 138% 140% Obligaties 15,1 Cert Obligaties 15,8 Cert. stuk.' v. Amer aand 12 532 v. Amer. aand 16 853

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7