Regering wil de bezitsvorming gaan bevorderen 8 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER DE GESTOLEN ZILVEREN PLOOISCHOTEL DOOR DIEF TERUGBEZORGD SCHRAVENDIJK Vermiste Japanse expeditie terecht Fotohandel Heupers Lohr Zes doden in het verkeer Auto te water; grootvader en kleinkind verdronken „ikwil Bolletje.'* de échte eierbeschuit Koude lucht van IJsland onderweg Wisselend bewolkt Belastingvrije premie van 20 petop besparingen bevordering van winstdeling In de krant van heden: Hammarskjoeld overweegt grote reis door Afrika me lYlUixVxlo wfore ijouvHif! SNEL SUCCES VAN OPROEP AAN DADER wollen vesten en pullovers 42.50 House of England DEMONSTRATIE Alsu gaat verhuizen. Het woord is aan Spaar-prikkels 74e JAARGANG No 105 r DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 304e JAARGANG No 257 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een personenauto, bestuurd door de 63- jarige landbouwer H. Homan uit Sloot- dorp, is maandagmiddag omstreeks vier uur in volle vaart door de afsluitboom van de geopende sluisbrug in de Sloot- sluis nabij Slootdorp gereden. De wagen schoot van de hoge wallekant in het ruim xes meter diepe water en kon pas twee uur later, na vele mislukte pogingen, op getakeld worden. De beide inzittenden, de heer Homan en zijn vijfjarige klein dochter Froukje Koorn uit Wieringen zijn de verdrinkingsdood gestorven. Vanochtend tegen vier uur is in Eindho ven een auto in het Eindhovensc Kanaal gereden. Een der beide inzittenden, de Hel- mondse wethouder H. van Ekert, wist zich te bevrijden en naar de wal te zwem men. Zfjn broer, de veertigjarige Frans van Ekert, die de wagen bestuurd had, kwam om het leven. De wagen is later uit het water getakeld. De 73-jarige J. Langstraat uit de Aster straat te Rotterdam is maandag aldaar door een motorwagen van de tramlijn 2 aangereden. De man stond op de vlucht heuvel en probeerde nog voor de tram over te steken. Hij werd tegen de straat geworpen. Tijdens zijn transport naar het ziekenhuis is hij overleden. De 13-jarige J. van Pijkeren te Dalfsen (Overijsel) is bfl een verkeersongeluk in Zwolle gedood. De jongen fietste met eni ge wielrijders in de Hoogstraat in de rich ting van de stad. De groep werd ingehaald door een trekker met oplegger, bestuurd door J. B. te Zwolle. Tijdens deze manoeu vre zag B. uit de tegenovergestelde rich ting een personenauto naderen. Hij week enigszins naar rechts uit. De trekker heeft daarbij waarschijnlijk de jongen, die links naast een andere wielrijder reed, ge raakt. Hij viel en kwam met het hoofd on der de achterwielen van de oplegger te recht. Op de onbewaakte overweg aan de sta tionsstraat in Teuge bij Apeldoorn is de 56-jarige J. Nijman uit Apeldoorn die op zijn motorfiets op weg was naar huis door een personentrein aangereden. Hij werd van zijn voertuig geslingerd en kwam in de Wetering terecht, die langs de spoor baan loopt. De man moet op slag gedood zijn. De heer Nijman was vader van acht kinderen. Advertentie V (Van onze weerkundige medewerker) Het had gisteren wel een koude januari dag kunnen zijn. De temperatuur kwam tot ongeveer vijf graden in de middag. Het was voornamelijk de krachtige tot harde zuidenwind waarmee koude lucht, die de laatste dagen tot boven Frankrijk was doorgedrongen, in noordelijke richting over ons land werd teruggeblazen, die het zo koud maakte. Het ziet er naar uit dat het ook de ko mende dagen voor begin november koud zal blijven. Achter de stormdepressie bij IJsland stroomt met harde tot stormachtige win den koude lucht van Groenland over IJs land naar de Noordzee. In deze lucht, die de komende 12 uur ook ons land gaat bin nenstromen, komen gure buien voor, die in Schotland van natte sneeuw en onweer vergezeld gaan. Het is binnen een maand wel een grote sprong van de zomer (tot 17 oktober nog maxima tot 22 C!) naar de winter. Ten slotte verdient een zeer sterk hoge- drukgebied van 1045 millibar boven Rus land de aandacht. Niet dat het op korte termijn koud winterweer gaat brengen. Maar wij zullen ons niet door oceaande pressies laten afleiden en dit „sterke hoog in het oog moeten houden. Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend hier en daar mist, overigens wisselend bewolkt met enkele buien. Over wegend matige westelijke wind Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Op het Rode Plein te Moskou werd zaterdag een massale parade van mili tairen en burgers gehouden ter ge legenheid van de 42ste verjaardag van de Oktoberrevolutie. Op het mauso leum, waarin Lenin en Stalin zijn bij gezet, sloegen de leiders van partij en regering de stoet gade. Deze foto geeft een overzicht tijdens de parade. Rechts het mausoleum tegen de muur van het Kremlin. Op de achtergrond de torens van het Russische regeringspaleis. De regering heeft aan de Tweede Kamer een nota gezonden over de hoofd lijnen van het in de eerstkomende jaren te voeren beleid ter bevordering van de vorming van duurzaam persoonlijk bezit in brede kring. Zij zegt daarin dat bevordering van de bezitsvorming in de eerste plaats een taak is voor de burgers persoonlijk en het maatschappelijk leven. Dit neemt niet weg dat ook de regering daarbij een eigen verantwoordelijkheid heeft, naar zij betoogt. Zij wil daartoe een algemeen sociaal-economisch beleid vormen, dat de voorwaarden en het klimaat schept, waardoor bezitsvorming in brede kring mogelijk wordt. Met name wil de regering streven naar zo hoog mogelijke inkomens bij brede lagen van het volk. waardevastheid van het geld en de ontwikkeling van de persoon lijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-economisch leven. Ook vindt de regering specifieke, op bezitsvorming gerichte, maatregelen gewenst. Zij acht een gunstig algemeen sociaal-economisch klimaat niet voldoende. Naast de bestaande consumptieprikkels zijn spaarprikkels nodig, die de aandacht ves tigen op het belang van duurzaam persoonlijk bezit, zo verklaart zij. In het recente verleden is met een drietal maatregelen een begin gemaakt, te weten de Jeugdspaarwet, de in voorbereiding zijnde premiespaarregeling voor rijks ambtenaren en het te wijzigen wetsontwerp tot vrijstelling van sociale en fiscale lasten van werkgeversbijdragen in bouwspaarfondsen. Op den duur kan niet met deze drie maatregelen worden volstaan. De regering acht het daarom gewenst enige nieuwe maatregelen uit te werken, waarbij zij tot uitgangspunt neemt dat het gaat om brede lagen van ons volk (dus werknemers en zelf standigen) en om produktief bezit. Meer vrijstellingen De regering wil daarom de vriistelling van sociale en fiscale lasten uitbreiden 1 t werkgeversbijdragen aan spaarfondsen, die gericht zijn op andere vormen van duurzaam bezit dan voningen. Deze nieuwe verruiming heeft ten doel in het kader van een vrijere loonvorming in het bedrijfsleven, de totstandkoming te bevorderen van stelsels van winst deling ten behoeve van werknemers. Verwacht mag worden dat de totstandko ming van de voorgestelde maatregelen zal leiden tot stijging van het aantal be- driifsspaarregelincen Daarmee zal het aantal werknemers dat in de geleeenheid is aan een bedrijfsspaarregeling deel te nemen aanzienlijk toenemen. Toch zullen hierdoor niet alle werkne mers worden bereikt. Dat geldt met name voor de kleinere bedrijven met minder dan 20 werkenmers. Bovendien zouden naar het oordeel der regering de niet- werknemers in onvoldoende mate in het bezitsvormingsb^'eid worden betrokken Premie op besparingen De regering heeft in beginsel besloten een algemene premiëring van besparin gen in te voeren en bovendien te overwe gen, op welke wijze langs fiscale weg het klimaat voor het sparen kan worden be gunstigd. De regering denkt aan een belasting vrije premie van 20 pet. voor besparin gen van meerderjarigen. Van gehuwden kan slechts één der echtgenoten daarvoor in aanmerking komen. De premie zou dienen te worden ver strekt over een spaarbedrag van ten hoogste 400.- per persoon per jaar, over spaarbedragen die gedurende vijf jaren zouden moeten uitstaan op een bijzondere spaarrekening, aan de belegging, gedu rende 5 jaren, in effecten en eventueel bij de aankoop of schuldaflossing van een eigen huis. Nagegaan zal worden in hoeverre het mogelijk is verschuivingen van besparin gen van gewone spaarregelingen naar de gepremieerde sector tegen te gaan. In dit verband wordt onder meer gedacht aan het stellen van een inkomens- of vermo gensgrens. Ten aanzien van de fiscale faciliteiten heeft de regering aandacht geschonken aan de mogelijkheid binnen bepaalde gren zen vrijstelling te verlenen van inkomsten belasting voor inkomen uit bezit. Bevordering effectenbezit De regering beoogt ter vergemakke lijking van risicospreiding voor de beleg ging door de kleinere spaarders een algehele vrijstelling van venootschapsbe- lasting aan speciale, nog op te richten, beleggingsmaatschappijen, die zich in het bijzonder ten doel stellen het sparen ingevolgde de algemene spaarregeling of via bedrijfsspaarregeling te bevorderen. Voorts beoogt de regering het scheppen van een wettelijke vrijstelling van re gistratierecht voor het plaatsen en volstor ten van aandelen in deze bijzondere be leggingsmaatschappijen en van het even tueel verschuldigde zegelrecht. Ten slotte heeft de regering het voornemen een wet telijke voorziening voor te stellen tot vrij stelling van zegelrecht voor binnenlandse obligaties met een nominale waarde van f 100.-- of minder (Dit zegelrecht, ver schuldigd bij de uitgifte van binnenland se obligaties, bedraagt 3/4 pet. van de nominale waarde). Budgetaire gevolgen Wanneer de nieuwe maatregelen tot stand zullen zijn gekomen, zullen zij na enige tijd invloed hebben op de rijksbe groting. In verband daarmede is in de nota een globale schatting opgenomen van de budgetaire lasten. Verwacht wordt dat na verloop van eni ge jaren zullen deelnemen: aan de Jeugd spaarwet 400.000, aan de ambtenaren- spaarregeling 200.000, aan regelingen voor bedrijfsspaarfondsen 300.000 en aan de algemene spaarregeling 500.000 a 1.000.000 personen. Op grond hiervan wor den voor deze maatregelen de jaarlijkse budgetaire lasten geschat op totaal onge veer 45 a 65 miljoen. Overigens heeft dit burgetaire offer in zoverre een bij zonder karakter, dat het gezien moet wor den in samenhang met de te verwach ten toeneming van de besparingen. pag. Bezitsvorming 1 Weerrapporten 1, 2 Zilveren schotel terug1, 6 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Artsen hebben het te druk3 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Beurs Polen (I)9 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Exposities 11 Agenda van Haarlem 11 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S*. NEW YORK (Reuter-AFP) Secreta ris-generaal Hammarskjoeld van de UNO zal, op 21 december uit Stockholm ver trekken voor bezoeken aan een aantal Afrikaanse landen. Via Lissabon, Las Pal- mas en Dakar gaat hij naar Monrovia, de hoofdstad van Liberia Vandaar zal hij Conakry, de hoofdstad van Guinea, bezoe ken. Hier zal hij met Kerstmis zijn. Op tweede kerstdag reist hij door naar Accra in Ghana, waarna bezoeken aan Frans Togoland, Nigeria, Frans Kameroen Brits Kameroen. Frans Kongo. Belgisch KATHMANDOE (UPI) De Japanse expeditie, die als vermist werd opgegeven tijdens beklimming van een top van het Himalayagebergte, is terecht, zo blijkt uit een mededeling van de Nepalese re gering. Volgens de bekendmaking is de expeditie, die 32 man omvat, op de terug weg en wordt zij binnenkort in Kathman- doe verwacht. In de bekendmaking werd gezegd dat alle leden van de expeditie het goed maken. (Reuter) De expeditie bestaat uit drie Japanners, een verbindingsman van de Nepalese regering, twee sjerpa's en 26 dragers. Een boodschapper meldde op 6 novem ber te Kathmandoe, dat de expeditie ver mist werd. De expeditie is de voorloper van een grotere, die de universiteit van Foekoeoka in Zuid-Japan volgend jaar denkt uit te zenden. Zij vertrok 17 sep tember uit Kathmandoe. Twee sjerpa's, die al te Kathmandoe zijn teruggekeerd, hebben verklaard, dat de gxpeditie om de Gauri Sjankar was ge trokken om de noordelijke hellingen te on derzoeken, daar de zuidelijke toegang was geblokkeerd. De terugtocht naar het eer ste kamp had langer geduurd, doordat de gewone weg door sneeuw en ijs was ge blokkeerd. Advertentie BARTÊUORISSTT" HAARLEM TÈL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM Jïl 223596 CAMEL MONTY COATS Konga, Roeanda-Oeroendi, Tanganjika, Kenia, Oeganda, Somaliland, Ethiopië, Soedan, de Verenigde Arabische Repu bliek, Tunesië, Marokko, Tanger, Spanje en Portugal op het programma staan. De reis zal veertien dagen duren. De mannelijke bevolking heeft zich zon dag met een ruime meerderheid uitgespro ken voor handhaving van het Britse be heer. De minderheid was voorstandster van aansluiting bij Noord-Nigeria, dat in oktober 1960 onafhankelijk wordt. De volksraadpleging werd onder super visie van de UNO gehouden. De zilveren schotel, die op 11 december 1955 tesamen met een schilderijtje uit het Frans Halsmuseum werd gestolen, is hedennacht door de dief terugbezorgd. De dief heeft de schaal, een juweel van een plooischotel die in 1649 door Pieter Cor- nelisz. Ebbekin werd vervaardigd, keurig opgepoetst in een kartonnen doos in de kleine tuin van het museum Het Huis van Looy neergelegd. Hoofdinspecteur C. van Marion deed deze mededeling hedenmor gen tijdens een persconferentie in het Frans Halsmuseum, welke ook werd bij gewoond door de directeur van het mu seum, de heer H. P. Banrd, en commissa ris W. J. Gorter Hoofdinspecteur Van Marion roemde de samenwerking pers- politie in deze affaire. Eind vorige week werd namelijk in de pers een oproep aan de dief gepubliceerd de schotel terug te bezorgen. Bovendien deelde de heer Van Marion mede dat door deze publikatie een andere zaak, namelijk de ontvreemding van het schilderij „De man met de gele muts" van H. F. Boot op 30 mei 1957 uit het Frans Halsmuseum, tot klaarheid is gebracht. Naar aanleiding van de kranten artikelen over de plooischotel kreeg de politie gisteren een tip, die kon leiden tot het verhoor van de 23-jarige Amsterdam se kunstschilder B. van de B., die bekende „De man met de gele muts" dat twee dagen na de verdwijning al werd terugge vonden in de hal van het huis waar de schilder Boot woont te hebben mee genomen uit protest tegen de zijns inziens slechte lijst die er om heen zat en om de „slechte bewaking van het museum aan de kaak te stellen". Hoofdinspecteur Van Marion wees er op dal tussen de beide zaken, de ontvreemding van Boots schil derij en de terugbezorging van de zilveren Advertentie SEDERT 1882 - GROTE HOUTSTRAAT 51 Schaak-, riam-, dominospelen Roulette, „Mah Jongh", Scrabble, Dinky toys en garages le ETAGE: Gemoderniseerde speelgoedafd plooischotel, worden. geen verband gezocht mag Onmiddellijk na de oproep in de pers aan de dief volgde op zaterdag, 7 novem ber, zijn eerste reactie al. Om kwart voor dre 's middags belde hij nummer 16184, dat enkele jaren geleden 't huis-telefoon- nummer van de heer Baard was maar sindsdien het nummer van het museum Het Huis Van Looy is. Museumsuppoost K. Scheffers nam de telefoon aan en rende vervolgens naar het woonhuis van de heer Baard om hem te waarschuwen Mevrouw Baard ging naar het museum en verzocht de dief de heer Baard thuis te bellen. „Dat doe ik niet zei de dief dat kon wel eens een valstrik zijn". (Vervolg op pag. 6) Advertentie In harmonie met de nieuwe "Oude Meester"-tinten 1 Confezioni Milano! Moder ne gemêleerde kleuren, die een bijzonder chic effect hebben. Cognac, mosgroen, grijs, een nieuwe tint blauw. Lange mouwen en knoop- sluiting. Fully fasbiontd! Amsterdam - Oen Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Advertentie m.m. SMALFILM MET GELUID De heer C. MANDERSLOOT laat u zien en horen, hoe eenvoudig u uw amateurfilms van geluid kunt voorzien. MAANDAGAVOND 16 NOV., 20 uur in onze zaak. Toegang vrij, doch gaarne tijdig bericht van uw komst Zandvoortselaan 163 - Telefoon 40702 HEEMSTEDE - AERDENHOUT Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman I Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend Inlichtingen F DAMIAANS EN ZN. Zjjlvest 41 Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Mme Swetchine: Om toegevend te zijn, heeft men veel gezond verstand en een beetje mede lijden nodig. De „spaarnota", die de regering van daag aan de Tweede Kamer heeft voor gelegd, is een logisch uitvloeisel van het eerder door het kabinet-De Quay bekend gemaakte voornemen om de vorming van „duurzaam persoonlijk bezit in brede kring" zoveel mogelijk te stimuleren. De regering is daarbij uitgegaan van de over weging, dat de opbouw van het stelsel der sociale zekerheid in ons land nu ver is ge vorderd en er voor allengs meer personen een redelijk levenspeil wordt bereikt, zo dat het nodig is te bezien, hoe een groter deel van de bevolking geleidelijk aan enig duurzaam liefst ook produktief bezit zal kunnen vormen. Zowel uit sociaal als uit economisch oogpunt verdient het im mers aanbeveling dat, bij een groeiend nationaal inkomen, het nieuw gevormde vermogen een zo ruim mogelijke verbrei ding onder de bevolking krijgt De bekendmaking van de regeringsplan nen op dit gebied, zo kort nadat er in de Troonrede voor 't eerst op werd gezin speeld, wil natuurlijk niet zeggen dat met de uitvoering ervan nu ook op korte ter mijn zal worden begonnen. De nota bevat slechts hoofdlijnen van wat de regering zelf noemt „het in de eerstkomende jaren te voeren beleid" ten aanzien van de be zitsvorming. Die hoofdlijnen zullen, na de behandeling van de nota door de Tweede Kamer, nader uitgewerkt moeten worden om dan te worden vastgelegd in een of meer wetsontwerpen, die op hun beurt door beide Kamers van de Staten Gene raal zullen moeten worden goedgekeurd. Dat daar heel wat tijd mee heen zal gaan, is zeker. Minder zeker is daarentegen, dat de economische toestand in de wereld en in ons land intussen ongewijzigd zal blij ven en dat de invoering van de uiteinde lijke spaarregeling dus onder even gunsti ge conjuncturele omstandigheden zal plaatshebben als de behandeling van de heden gepubliceerde nota... Maar dat is een risico, dat elke wetgever bijna voort durend loopt. Men kan dus ten hoogste betreuren zonder dat dit per se een ver wijt inhoudt dat niet reeds de vorige regering een nota van deze aard heeft ge presenteerd. Het lag geheel in de lijn van het kabi net-De Quay, voorop te stellen dat „de be vordering van de bezitsvorming primair een taak (is) voor de burgers persoonlijk en van het maatschappelijk leven zelf", en de regeringsverantwoordelijkheid voor namelijk te zien in het scheppen van het „klimaat" waarin de vervulling van die taak door de burgerij wordt vergemakke lijkt. De spaarnota moet men dus in de eerste plaats lezen als een document, waaruit blijkt hoe de regering dat kli maat denkt te kunnen scheppen. En dan rijst de vraag, of de opstellers van de no ta niet van een wat al te bescheiden opzet zijn uitgegaan. Bescheiden in die zin, dat het „budget taire offer", waarvan de regering spreekt en dat op 45 a 65 miljoen gulden per jaar wordt geschat nauwelijks als een offer van voldoende omvang kan worden beschouwd, vooral niet als het moet die nen voor het stimuleren van een ontwik keling die, als zij slaagt, op de duur toch ook weer budgettaire en andere economi sche vruchten zal afwerpen. Bescheiden bovendien in dit opzicht, dat de spaar- prikkel beperkt wordt tot een toch nog te kleine groep van de bevolking, hetgeen in tegenspraak is met de wens der regering om tot een zo ruim mogelijke verbreiding van het nieuw gevormde nationale ver mogen te komen. Het is ongetwijfeld een gezonde ge dachte, dat de regering bij het bevorderen van bezitsvorming wil beginnen bij de kleinste spaarders (al zou zij e i g e n 1 ij k nóg een fase eerder dienen te beginnen, namelijk door betere omstandigheden te scheppen voor hen die door hun beneden- minimaal inkomen nu nog in 't geheel niet kunnen sparen). Maar daarnaast zou zij in de spaarregeling ook wel enige ruimte kunnen laten voor hen die méér dan 400 gulden per jaar opzij kunnen leggen en niettemin nog niet tot de „kapitalisten" gerekend kunnen worden. Naast de spaar- premie van 20 percent voor bedragen tot 400 gulden per jaar, zoals de regering voorstelt, zou men bijvoorbeeld kunnen denken aan een premie van tien percent voor de volgende 200 gulden per jaar. Het „offer" zou daardoor wat groter worden, maar de stimulans zou er in veel sterkere mate door toenemen. En waar het gaat om het scheppen van een vruchtbaar klimaat, is juist dat van het grootste belang. Dat deze redenering ook voor de fiscale as pecten van 't plan geldt, spreekt vanzelf. Maar daarover zal in de Kamer zeker het nodige worden gezegd. Intussen is er alle reden om de voorstellen van de re gering althans in beginsel van harte toe te juichen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1