Het klappen uit de notulen van het loonoverleg „Artsen hebben het te druk", meent „Medisch Contact" De zachtste van alle Sensationele hartoperatie in Amerikaans ziekenhuis r Kroesjtsjev: het Westen lijdt aan „ouderdomsgebreken" Hit h bprlpiipn Hjb Van dag tot dag was Staatssecretaris Roolvink achtte zich daartoe gerechtigd j Grote zending Russische wapens voor Irak „Tante Cor" zegt kwart eeuw de juiste tijd WORDT DE GENEESKUNDE MASSA WERK Verkleining der normatieve praktijk bepleit Onlusten in Paarl in de Kaapprovincie Afrikanen betoogden tegen verbanning van leidster WA TERKRAAN BRACHT REDDING Stilstaand hart geactiveerd met warm water.... Politiek van macht zou met Dulles zijn overleden Israel wil Cyprus helpen 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier! V.R.O.N. koopt Duits lichtschip Nog vóór Sinterklaas op zee en „in de lucht**? 200 Jaar geleden DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 Het spreken voor de radio moet een niet in geld of goed uit te drukken voorrecht zijn. Dat hebben wij tenminste afgeleid uit een rapport dat een vroegere sportme- dewerker van de AVRO heeft gepubli ceerd. Een rapport dat werd samenge steld ter verduidelijking van de redenen die deze medewerker tot ontslagaanvrage noopten. Het is een bai vuile was geworden die deze vroegere medewerker heeft buiten gehangen. En het mag dan waar zijn dat bepaalde, meest ijdele, lieden niet voor een geruchtje vervaard zijn bij het hand haven van hun positie voor de microfoon, wat hier gebeurd schijnt te zijn gaat toch wel alle perken van fatsoen te buiten. Wij kunnen en willen ook niet beoordelen wat er precies juist is in dit rapport, dat in vele tientallen pagina's eigenlijk één grote beschuldiging is, maar vast staat wel dat het bij de gang van zaken op de sportaf- deling van de AVRO waar men de mond vol heeft over sportiviteit en jeugdvor- ming door de sport bepaald niet alles koek en ei is. En het lijkt ons toe dat de betrokken omroepvereniging, waarvan ook de directeur in een kwaad daglicht wordt gesteld, niet meer kan zwijgen en zich via justitie of openbaar verweerschrift zal moeten verdedigen nu de vuile was door zovelen is gezien en naar waarde be oordeeld. TEHERAN (UPI) Reizigers die uit Irak in Teheran zijn gearriveerd, hebben meegedeeld dat vijftien Russische vracht schepen in enkele dagen tijds ongeveer honderd straalvliegtuigen hebben uitgela den in de Iraakse haven Basra. Ook zijn grote hoeveelheden lichte en zware wa pens, en legervoertuigen, aangevoerd ter wijl een zeer groot gezelschap Russische officieren en manschappen, van leger zo wel als luchtmacht, zijn gearriveerd om het Iraakse leger te instrueren in de han tering van de nieuwe wapens. Staatssecretaris Roolvink heeft geantwoord op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het Tweede Kamerlid Roemers (P.v.d.A.) over mededelingen, die de staatssecretaris in de Tweede Kamer heeft gedaan nit de notulen van de vertrouwelijke bespreking in de Stichting van de Arbeid op 24 augustus. Op de vraag welke correcties hy op deze notulen heeft ontvangen deelt de staatssecretaris mee, dat het secretariaat van de Stichting van de Arbeid op 4 september liet weten, dat de werknemersvertegenwoordigers een nieuw gesprek nodig achtten, omdat naar hun oordeel de beknopte notulen de strekking van het besprokene in het algemeen niet juist weergaven en omdat in de praktijk gebleken was. dat met de genoemde vier criteria niet te werken valt. Ter vermijding van misverstand wilden deze vertegenwoordigers desondanks enige wijzigingen in de notulen voorstellen. Het was gisteren een kwart eeuw geleden dat bi; de toen gemeentelijke telefoon dienst in Den Haag het eerste tijdmeldings apparaat bij de oudere P.T.T.'ers beter bekend als „Tante Cor" officieel in ge bruik werd genomen. Dit apparaat, een cilinder met geluidstrookjes die foto-elek trisch worden afgetast, is een vinding van de toen 28-jarige technicus F. H. Leeuwrik, thans wonende in Zaandam, waarvoor in kringen van de telefoondienst terstond grote belangstelling bestond. Tot dat mo ment hadden de dames van „inlichtingen" druk werk met het geven van de juiste tijd aan abonnees, die daarvoor een bepaald nummer draaiden. Circa 1200 maal per dag noemden de dames in Den Haag de juiste tijd. „Tante Cor" vervult sedert 1934 in Den Haag en later ook in Rotterdam, Am sterdam en andere plaatsen deze taak met haar op vele filmbanden vastgelegde stem. „Tante Cor" is mej. Cor Hoogendam, wier stem nog altijd weerklinkt voor de Neder landers, die graag bij de juistetijd willen blijven. Want de heer Leeuwrik, die de talrijke in gebruik zijnde apparaten voor de P.T.T. heeft vervaardigd, heeft constant gebruik gemaakt van deze stem van zijn schoonzuster. Op het ogenblik bellen per maand gemiddeld 5 miljoen Nederlanders tante Cor op, horen dan het tijdsein en behoeven niet eens „dank u wel" te zeggen. De opbrengst daarvan voor de P.T.T. be draagt thans circa 2,5 miljoen gulden per jaar. Onder de titel Wordt de geneeskunde massawerk?" opent het laatste nummer van „Medisch Contact" (officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandsche maat schappij tot bevordering der geneeskunst) met een artikel, waarin de „massalisering der geneeskunde" wordt besproken. „Er is onder de artsen", aldus deze beschou wing, „onrust over het feit, dat zij zo dik wijls moeten werken in haast en drukte. Dit geldt voor spreekuren, poliklinieken en huisbezoeken. Het komt voor bij huisart sen en specialisten en ook al bij sociaal geneeskundigen. Een uitgebreid complex factoren werkt aan een ontwikkeling in de richting van massalisering mee. In de eer ste plaats is er het feit, dat de genees kunde zoveel vorderingen heeft gemaakt, dat aan vele ongemakken en ziekten ifets gedaan kan worden. Daarbij komt dat de betere voorlichting het publiek op deze vorderingen attent maakt. De consumptie neemt daardoor toe. Ook de „vergrijzing" van ons volk is een factor, die de genees kundige consumptie doet toenemen. Ver der zijn er de technische ontwikkelingen, die het betreden van de weg naar de dok ter vergemakkelijken en de maatregelen op sociaal terrein, die de weg naar de arts mogelijk maken, respectievelijk verplicht stellen. Ziekenfondsen en andere verzekeringen doen de financiële belemmeringen weg vallen en onder zulke omstandigheden, al dus het artikel, valt het niet te verwon deren dat de artsen het druk krijgen, dat een massalisering van de geneeskunde be zig is op te treden en dat velen in de art senkringen zich hierover ernstig ongerust maken. Een ongerustheid, die zich lang zamerhand ook in andere kringen dan die der artsen openbaart. Vele maatregelen De waarschuwing, dit probleem vooral niet eenvoudig te zien zou „Medisch Con tact" ook willen richten tot hen, die me nen, dat een meer efficiënte praktijkuit oefening dit probleem zou kunnen oplos sen. Bedoeld worden hiermee kaartsyste men, praktijkassistentie, betere spreekka merinlichting, afspraakspreekuren e.d. Hoe belangrijk dit ook moge zijn, een op lossing voor het onderhavige probleem geeft het volgens „Medisch Contact" ze ker niet. De genoemde voorzieningen zou den slechts een onderdeel kunnen vormen van een reeks maatregelen, waarbij „Me disch Contact" verkleining van de zoge naamde „normatieve" praktijk als een der belangrijkste ziet. Uiterst belangrijk, aldus het artikel, is het ook dat „men" zich bij besprekingen, de gezondheidszorg •betreffende en bij alle dienaangaande te nemen maatregelen, het gevaar van een massalisering van de geneeskunst steeds voor ogen houdt. Dit geldt vooral wan neer men maatregelen neemt die op kor te termijn uitbreiding van rechten op be paalde hulp of verzorging geven. Ook wan neer deze uitbreiding op zichzelf bijzon der gewenst of nuttig is, zal men zich toch moeten realiseren wat de consequen ties zullen zijn, als er van die rechten ge bruik gemaakt gaat worden, aldus Me disch Contact. Ten aanzien van deze amendementen hééft de staatssecretaris persoonlijk niet uitdrukkelijk doen blijken, dat hij daar mede niet instemde. Wel is van regerings zijde tijdens de bespreking op 26 septem ber 1959. waarvan een uitvoerig verslag is gemaakt, staande gehouden, dat de op 24 augustus genoemde vier voorwaarden voor de 102-lijn niet alleen voor de C.A.O. metaal waren bedoeld en dus wel degelijk algemene betekenis hadden en dat het niet aanging om. indien men zich toen daarop had verkeken, later de notulen on juist te verklaren. De staatssecretaris merkt nog op, dat instemming met het al gemene karakter van de vier criteria ook daaruit blijkt, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid, minus de ver tegenwoordigers van het N.V.V., zich in zijn brief van 16 oktober 1959 alsnog op deze criteria beroept. De heer Roolvink acht h«»t niet juist, dat in het openbaar mededelingen worden ge daan over vertrouwelijke besprekingen. Dat geldt voor hem zelf zowel als voor de andere deelnemers. Nadat echter met miskenning van het vertrouwelijke ka rakter der gevoerde besprekingen veel publikaties, niet alleen betreffende de resultaten, doch ook omtrent de ge- dachtenwisseling en in het bijzonder het uitvoerig artikel over de gang van zaken van de hand van een der deel nemers in Het Vrije Volk van 21 oktober 1959 waren verschenen, was de staats secretaris redelijkerwijze niet langer ge houden zijnerzijds het vertrouwelijk ka rakter volledig te handhaven en achtte hij zich op 22 oktober 1959 gerechtigd, ter rechtzetting van verkeerde conclusies en onjuiste indrukken als gevolg van die publikaties. met een citaat uit de notulen aan te tonen, dat op 24 augusus 1959 inder daad overeenstemming bestond over de vier voorwaarden. Gegeven het vorenstaande, ziet de heer Roolvink geen aanleiding de door hem in de desbetreffende passages van de hande lingen gewekte indruk te corrigeren. PAARL (UPI) In het Zuidafrikaan- se plaatsje Paarl is het maandagavond tot gevechten gekomen tussen politie en Afrikanen. Tien personen kregen ernsti ge verv. ondingen. Acht moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, van wie vijf Afrikanen met schotwonden. Honder den Afrikanen, gewapend met messen en stokken, demonstreerden tegen een rege ringsbesluit een zekere mevrouw Mafe- king en haar elf kinderen naar een dun bevolkt gedeelte van de noordwestelijke Kaapprovincie te verbannen. Maandag verzamelden honderden Afri kanen zich bij haar huis. Zij schreeuwden leuzen als „dood aan Verwoerd" en „Dood aan de politie" en bekogelden de auto's van passerende blanken met stenen. Mevrouw Mafeking. die reeds 32 jaar in Paarl woont, is presidente van het Afri kaanse vakverbond van arbeiders in de levensmiddelen- en conservenindustrie en vice-presidente van de vrouwenafde ling van het Afrikaanse nationale congres. De reden van haar verbanning is niet be kend. Dinsdag zou mevrouw Mafeking moeten vertrekken. De politie vermoedt, dat mevr. Mafe- keng op weg is naar Brits Basoetoland of Beetsjoeanaland om daar asiel te vragen. Advertentie EEN LAURENS PRODUCT PHILADELPHIA (UPI) Een 43-jari- ge man, wiens hart reeds gedurende drie minuten had stilgestaan, is van de dood gered door artsen die 100 liter warm kraanwater op zijn blootgelegde hart go ten. Voor alle zekerheid wordt de patiënt William Flanagan, nog op de lijst van de ernstige gevallen gehouden in het Hahne- mann-ziekenhuis te Philadelphia, maar gisteravond kon hij al weer een karbonade eten, slechts twee dagen na zijn beproe ving. Hartspecialisten zeggen, dat hun geen tweede geval bekend is zo vreemd als dit. Flanagan, een arbeider, werd zaterdag morgen vrijwel bewusteloos in een goot gevonden. Hij was toen 12 uur blootgesteld geweest aan felle kou. Terwijl men hem in het ziekenhuis onderzocht, hield 's mans CAIRO (Rcuter-AFP) De Russische premier Kroesjtsjev gelooft dat de kapi talistische wereld de machtspolitiek van wijlen Foster Dulles heeft losgelaten, om dat het als gevolg van „ouderdomsgebre ken" er niet sterk genoeg voor Is. Het verlangen bestaat nog wel, doch de kracht ontbreekt zo heeft hij verklaard in een vraaggesprek met de vroegere Egyptische minister van Voorlichting Sa- lah Salem, dat is gepubliceerd door het Egyptische blad „Al Gomhoeria". De politiek van macht en het „gaan tot de rand van de afgrond" is met de Ame rikaanse minister overleden, aldus Kroesjtsjev. Volgens hem bestaat er voorts geen ge vaar van oorlog in het Nabije Oosten, om dat de westelijke landen daar geen oorlog willen en Israel niet zal handelen zonder bevelen van „bepaalde kringen". Kroesjt sjev gelooft dat het Nabije Oosten niet rijp was voor een communistisch regime. Hij meent dat Egypte, als eigenaar van het Suezkanaal, terecht de doorvaart aan Israëlische schepen verbiedt, „te meer daar het in staat van oorlog is met Is rael". De Russische premier gelooft dat zijn voorstellen voor algehele ontwapening op de lange duur onder de druk van de open bare mening zullen worden aanvaard. De Sovjet-Unie zal na een ontwapening al haar geheimen openbaar maken. Op een vraag van Salem of op de ko mende topconferentie ook problemen die nen te worden besproken van landen die niet aanwezig zijn, antwoordde Kroesjt sjev, dat geen enkel vraagstuk van wel ke staat dan ook kan worden geregeld zon der dat vertegenwoordigers van dat land erbij aanwezig zijn. Het gebrek aan kracht van het Westen vergeleek Kroesjtsjev met een klacht die Tolstoi op hoge leeftijd in een brief aan Gorki uitte: „Wat denkt u van vrouwen? Ik weet het zelf niet. Toen ik jong was, was ik sterk bij vrouwen, maar nu ge voel ik pijn en bitterheid. Ik verlang ze zeer, maar ik mis de kracht". Over de Russische hulp aan de Verenig de Arabische Republiek heeft Kroesjt sjev gezegd, dat de steun bij de uitrusting van het leger der V.A.R. zal worden voort gezet en dat gesproken zal worden over verdere hulp voor ontwikkelingsprojecten en de bouw van de dam van Assoean. hart op met slaan. Specialisten openden de borstkas, masseerden het hart met de hand en pasten kunstmatige ademhaling toe via een buis in de mond van de'pa tiënt. Binnen drie minuten waren bloed circulatie en ademhaling hersteld en kunstmatig op gang gehouden, maar het hart ging „in trilling". In die toestand trillen of kloppen de hartspieren onafhan kelijk van elkaar en zonder ritme. Er werd een toestel gehaald om de hart slag door middel van elektrische schok ken normaal te maken, maar na twee uur had men met deze methode nog geen suc ces geboekt. Inmiddels bleven de vier hartspecialisten die zich met Flanagan bezighielden, het hart met de hand masseren. Toen men de hoop. dat patiënt te redden eigenlijk al had opgegeven, deden de specialisten een poging het hart te verwarmen door ongeveer 7 liter warme, steriele zoutop lossing in de open borstkas te gieten. En kele hartslagen waren het bemoedigend resultaat, maar er was geen steriele zout oplossing meer onmiddellijk beschikbaar in de operatiezaal. Als uiterste redmid del besloten de specialisten toen warm water te gebruiken, direct uit een kraan. Haastig werd de temperatuur van het wa ter door de dokters op hun pols onder zocht, een slang met de kraan verbon den en de open borstkas bespoeld met on geveer 100 liter water. Geleidelijk werd het normale ritme van het hart hersteld, terwijl het kunstmatig in circulatie gehouden bloed door het verwarmde hart stroomde en de warmte door het lichaam van Flanagan voerde. De patiënt, die niet verdoofd was wegens het gevaar dat verdovende middelen hem zouden doden, begon tot bewustzijn te ko men en wilde van de operatietafel klim men terwijl de chirurg nog bezig was zijn borstkas te sluiten. NICOSIA (Reuter) Israël heeft aan de overgangsregering van Cyprus techni sche hulp aangeboden. Een Israëlische vertegenwoordiger in Nicosia heeft ver klaard, dat Israël bereid is zijn eigen er varing bij de opbouw van een nieuwe staat te delen met de nieuwe Cyprische republiek. De technische hulp, die in een memorandum aan het Cyprische kabinet is aangeboden, zou onder meer het over brengen van de volledige bevolking van een Cyprisch landbouwdorp naar Israël kunnen omvatte" Advertentie tOratfs Iife^nijpers Ster verduisterd Op een nevelige ochtend drong het tot me door. Ik had mijn ochtendpost door gekeken, lag te na-genieten van m'n fan mail en toen m'n vrouw met de traditio nele tweede kop thee het slaapvertrek betrad, viel het grote woord. „Wat schit tert dadr nou?" riep zij in verbazing uit. Dat was „ik"! Ik lag daar te schitte ren; ik voelde het duidelijk nu: Ik w a s een ster! Het bewijs rustte in mijn schoot: deze keer drie brieven van fan-mailers, van dat ze het toch zo prachtig vonden, die schavuitenvangerij op zondagavond. En hóé waren die brieven geschreven! Ik zeg u, voortreffelijk, origineel en met een alleraardigste visie op onze grammatica. Ik zeg u, het charmantste surrealisme onze taal binnengeleid. MaarNou zeggen ze wel es dat de wereld en wij niet kunnen bestaan zon der evenwicht; ben ik óók van overtuigd. En toch zit er ook wel weer iets in tegen stellingen; die behoeden je dan weer voor indutten. Ik wil maar zeggen dat ik het lief vind. dat medeleven met het befaam de echtpaar Paul en Ina Vlaanderen; ik zwijmel daar een beetje in wegTot er opeens een kattebelletje komt van een heer, die me verwijt dat ik te lief ben voor Ina en dat zij te lief is voor Paul. „Het is me een geslijmelemijmel van heb ik jou daar", schrijft-ie. „Hou es op met dat liefje' en lievelingen .schatje'. We worden er ibbel van!" Ondertekend: „Duizende luisteraars". Dat was dan een donkere wolk die m'n ster ging verduisteren, voor één moment, want ik ging me dat advies es realiseren. Misschien had de man wel gelijk. We zouden dat anders moeten gaan doen. Het lag misschien wel een beetje aan de ver taling. Onze Angelsaksische buren smij ten nou eenmaal met .darling' en ,dear alsof het niks is. Wat moeten we er voor in de plaats zetten? Ik ging m'n kennissen es na. Daar is een echtpaar waarvan de heer des huizes, als ie van z'n werk thuiskomt, zijn vrouwtje toeroept: „Ah! Die moe!" Waarna er vanuit de keuken een opgewkete kreet klinkt, ontleend aan Amerika: „Haai!" Vind ik óók niet zo bi. Dan is er dat dood-nuchtere, echt Nederlandse: „Dag vrouw" met het terug-geknorde: „Dag man!" En nou in gemoede; als mammie in de keuken haar fikjes brandt aan een hete dop van de fluitketel, dan vind ik het niet leuk als ik pa hoor snauwen: „Wat doe je nou, suffert?" Voor hetzelf de geld kan je het woordje: „lieverd" be zigen; het maakt het leed in elk geval ietwat lichter. Nou steek ik een sigaret op en wacht af wat mijn vrouw zegt. Ik herinner het me niet zo opeens. En jd! Daar komt het dan: „B o e f! Kom je aan tafel?" ,„Ja, dear!" jubel ik terug. En nou mag ze kiezen tussen het Engelse „dear" en het Hollandse ,dier'. In ieder geval: ik heb nou weer mins tens een paar buslichtingen van de pos terijen nodig om mijn verduisterde ster weer óp te poetsen. Jan van Ees Advertentie de wens van ieder meisje van f. 3,75 tot f. 28.50 De Vrije Radio Omroep Nederland in oprichting heeft voor 65.000 het 400 brt. metende Duitse lichtschip Borkum-Riff, dat van 1912 dateert, aangekocht. Op dit schip zal de zendinstallatie worden ge bouwd, waarmee men, buiten de Neder landse territoriale wateren, reclameuit zendingen wil gaan geven. Het schip, dat zich in goede staat bevindt, krijgt de naam VRON en zal onder Panamese vlag in de vaart komen. Een jaar geleden was het als reservelichtschip te Emden opgelegd en anderhalve maand geleden aan een rederij aldaar verkocht Vandaag gaat het schip in dok om op gekalefaterd te worden. Tijdens deze dok beurt zullen de vijf kilowatt kortegolf-, de f m-zender en twee hulpzenders met bij behorende apparatuur worden ingebouwd. Met deze werkzaamheden zullen ongeveer vier weken gemoeid zijn. Men wil probe ren, het schip nog voor Sinterklaas op zee te krijgen. Het lichtschip is onder meer uitgerust met twee generatoren, van elk 141 ampère en een generator voor het licht van 52 ampère, alle met bijbehoren de dieselaggregaten. De woordvoerder van de V.R.O.N. deelde mede, dat het schip een herbouwwaarde heeft van 2.5 miljoen gulden. Mocht de minister van Verkeer en Wa terstaat goedgunstig beschikken op de aanvraag van de VRON voor een vergun ning om uit Huizen (N.-H.) reclame-uit zendingen te verzorgen, dan kan het schip zonder verlies worden verkocht. Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 8 November 1759 IN Amsterdam is den 24 October 1759, des namiddags, uytgegaan en zedert vermist: een HEER. oud 65 Jaaren, bruyn van Faatsie, Pokdalig, zwaar van Baard, op 't Hoofd een Paruyk a la Brigadière, een Ligt Blaauwe Gryne Rok aan, daarover een Gryze Mantel, Zwarte Koussen en Zilvere Gespen op de Schoenen, zynde het aanhebbende Linnen gemerkt C.H. Die dezelve levendig of dood teregt brengt by MAURITZ KEYENBERG, Mr. Zeylemaaker op de Buytenkant by de Bantemerstraat t'Am- sterdam, zal 12 Goude Ducaten tot een Prémie genieten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3