Dameskoor „Haarlem" vierde tweede lustrum t ml Dieven en dievegges slaan hun slag in sinterklaas-en kerstdrukte KELLER voor 1 Speeltuin bij Van Dortstraat wordt aan omgeving aangepast Huismoeders tijdens feestdagen in de cel T&tbnka m mtm ^Jèrieven aan clc redactie 5 Ida Chokar geeft een Chopin-recital Yoetgangster door auto in I laarlem aangereden verlichting St. Nicolaas brengt bezoek aan Oud-Schoten Nieuwe directie hij n.v. „De Sierkan" boterham? ...maak een blikje vis open! Inzameling voor „Stille Armen" in Heemstede Bezoek aan Antwerpen ATAX-TAXÏ 1.2.3.4.5 V erkoopdagen ten bate van hervormd wijkhuis Damclub 't Oosten leed een flinke nederlaag VOOR ZWARTER DRUK VEEL GROEN, BLOEMEN EN DIEREN N.Ph.O. concerteerde voor lagere schooljeugd DINSDAG 10 NOVEMBER 1 9 E 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT November' en december. De topmaan- d?n voor de middenstand, een gouden tijd voor een groot aantal winkeliers, intoch ten van Sint Nicolaas, feestmiddagen, ver sierde etalages. Het hoort er allemaal bij. November en december zijn ook echter de maanden waarin het aantal processen-ver baal opgemaakt wegens winkeldiefstallen schrikbarend stijgt, maanden waarin in hoofdzaak vrouwen kort voor de feestdagen gearresteerd worden en de Sin terklaasavond en de kerstdagen in de kale en bepaald niet gezellige cel moeten door brengen in plaats van temidden van de familieleden. Men kan de winkeldieven en -dievegges verdelen in twee soorten: de gelegenheids- dieven en -dievegges en de beroepsdieven en -dievegges. Met de eerste categorie kan men misschien nog medelijden hebben, met de tweede bepaald niet. Over dege nen. die het gezegde „gelegenheid maakt de dief" in praktijk brengen kunnen de lei ders van grote winkels en warenhuizen urenlang vertellen. Van huismoeders, die irtkopen komen doen. die door de drukte niet onmiddellijk geholpen kunnen worden, die vlak bij de toonbank staan en die in een onbewaakt ogenblik het gewenste arti kel stelen en wegmoffelen. Vrijwel altijd worden zij betrapt. Er komt iemand uit het publiek naar voren, die meestal on opgemerkt vraagt „of mevrouw even wil meekomen" en in de kamer van de di rectie volgt dan altijd de bekentenis. Het vervolg is voor de warenhuisdetectives rou tine geworden. Alles wordt opgeschreven, indien het noodzakelijk is wordt de politie gewaarschuwd, er komt een huiszoeking, met alle vernedering van dien en vaak volgt als iets onverbiddelijks de gevan genneming. Na enige tijd hebben de ver horen plaats en kort daarna wordt de straf uitgesproken. Een maand of meer gevan genisstraf en pas ver in januari komt de vrouw des huizes weer thuis, beschaamd en vernederd. Door eigen schuld.... Bij de groep gelegenheidsdieven nemen de kinderen helaas een bijzonder grote plaats in Ze scharrelen in de drukke tijd vaak aan de hand van vader en moeder, langs de toonbanken en wanneer zij iets bijzonder moois zien uitgestald kunnen ze de verleiding vaak niet weerstaan en gris sen ze het voorwerp weg. Ook dat wordt gemerkt, maar de straffen zijn meestal vrij gering. De ouders worden erbij ge haald en met een fikse schrobbering komt de jongen of het meisje er dan af. Iets anders ligt het allemaal bij de be roepsdieven, de kleine en de grotere. De jeugdige diefjes trekken er vaak op z'n Amerikaans met benden op uit en zij ne men alles wat maar enigszins de moeite waard is mee. De ouderen behoren tot de laagste soort van de onderwereld, vooral als zij het niet alleen gemunt hebben op de uitgestalde artikelen maar ook en vooral op de winkelende vrouwen. Maar al te vaak verdwijnt een weekloon, dat te non chalant op een volle tas of mand is ge legd in de zak van de dief, die getraind is bij het onderscheiden van de rechercheurs en die niet zelden met een collega samen werkt. die de buit onmiddellijk over neemt en „in veiligheid" brengt. De meeste beroepsdieven worden ech ter vroeg of laat gegrepen maar toch is Advertentie er is zó véél in veelzijdig veerkrachtig Op woensdag 18 november zal dé Bel gische pianiste Ida Chokar in het concert gebouw in Haarlem een Chopin-recital geven. Het programma vermeldt preludes, etudes, walsen, polonaises en een ballade. Maandagavond heeft zich op de Klever- parkweg bij de Tetterodestraat in Haar- "•m een ongeluk voorgedaan toen een 71- irige voetgangster zonder op het verkeer -p lettén de rijweg overstak. Juist op dat ioment passeerde er een personenauto ■aarvan de bestuurder nog wel krachtig pmde, maar een aanrijding toch niet kon oorkomen. De voetgangster werd tegen e straat geworpen en moest met een dub bele beenfractuur, een hoofdwond en een ersenschudding naar de Mariastichting /ergebracht worden. het altijd nog zo, dat bijvoorbeeld de wa renhuizen in de feestmaanden een aan zienlijke schade lijden door de diverse diefstallen. Nu kan men aanvoeren, dat dat het risico voor de directies is en daar willen wij geen mening over uitspreken. Maar wel is het zo, dat een ieder er aan kan meewerken, dat het aantal mensen, dat de verleiding niet kan weerstaan aan zienlijk lager zal zijn dan vorige jaren. Men kan de zwakken aanraden niet alleen te gaan winkelen, men kan de verkoop sters waarschuwen als men iets verdachts ziet, kortom er zijn tal van mogelijkhe den. Men dient dat dan bepaald niet te zien als verklikkerij, maar als hulp aan de zwakke medemens, die wellicht op hel punt staat de eigen gezellige sfeer van de komende weken te vertroebelen of te ver nietigen. Advertentie ZIJ LSTRAAT «3 - TEL. IS778 HAARLEM Zaterdagmiddag 11 november zal St. Nicolaas in een open rijtuig en geëscor teerd door Zwarte Pieten op scooters een bezoek brengen aan Oud-Schoten en Delft- wijk. Het Spaanse gezelschap wordt om twee uur aan het Jephtaplein verwacht waar het wijkcomité Oud-Schoten de goed heiligman officieel zal begroeten. Vervolgens maakt de stoet, waarin on der meer een ruitergroep zal meelopen, muzikaal begeleid door de harmonie Haarlem een rondgang door dit stadsdeel ten noorden van de Jan Gijzenvaart De te volgen route is: Jephtaplein, Ba- delochstraat, Gijsbrecht van Aem- stelstraat. Jan Luijckenstraat, Ekster straat, Vondelweg, Reigerstraat, Meer koetstraat, Nachtegaalstraat, Havik straat, Roerdompplein, Raafstraat, Ka- naricstraat, Leeuwerikstraat, Vergierde- weg, St. Bavostraat, Rijksstraatweg, Maas straat, Rijnstraat, Eemstraat, Jan Gij- zenkade, Generaal Spoorlaan, Dr. de Lief destraat, in welke laatste straat de stoet wordt ontbonden. Deze feestelijke intocht van St. Nicolaas in Oud-Schoten en Delft- wijk is onder meer mogelijk geworden door de financiële medewerking van ver scheidene aldaar gevestigde winkeliers. De organisatoren hopen dat het bezoek van St. Nicolaas het begin zal zijn van een reeks geslaagde openbare evenementen in dit gedeelte van Haarlem-Noord waar tot dusverre op dat gebied weinig tot stand is gebracht. OP DERTIEN SEPTEMBER was het tien jaar geleden, dat het dameskoor „Haerlem" werd opgericht. In de grote familie der Haarlemse koren is de vereniging nog slechts een heel jong zusje, dat nog niet de levenservaring bezit van haar oudere, zelfs zeer veel oudere zusters. Maar deze jonge telg weet wat zij wil en dapper is zij dé moeilijkheden tegemoet getreden, die in de eerste tien jaren van haar bestaan haar de voet dv/ars poogden te zetten. Dit betekende, dat er een grondslag kon worden gevormd voor een verdere groei en dit resultaat van volhardend werken rechtvaardigde zeker het jubileum-concert, dat het dameskoor „Haerlem" maandag avond in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw heeft gegeven. Twee andere Haarlemse dameskoren, namelijk' het vrouwenkoor „ZIGEA" en het koor van de Nederlapdse Vereniging van Huisvrouwen werkten aan het concert mede. Bovendien trad de fluitist Guus Spaan als solist op, zodat de zeer talrijke belangstellenden een rijk voorzien programma kon worden geboden. ONDER LEIDING van de dirigente Willy van Eldik begon het jubilerende koor de avond met het zingen van koorwerkjes van Alphons Vranken, Hendrik 'Altink en Carnazzi. Aanvankelijk moest nog worden gezocht naar een gunstige klank bij de onverwachte akoestische verhoudingen, die door de dichte bezetting van de zaal wer den bewerkt. Gaandeweg ging het koor zich daaraan beter aanpassen, zodat met het Gloria van Carnazzi een verdienste lijke indruk kon worden gemaakt. Bij een tweede optreden, dat de voor dracht van „Sterrennacht" van O. de Vaal, „Vrede" van O. Koop en „Ave Maria" van Felix Mendelssohn betrof, kwam het koor steeds gunstiger voor de dag en kon men zelfs gaan spreken van een gave en be schaafde koorklank, hetgeen geen geringe verdienste genoemd kon worden, het stem- mengehalte van het koor in aanmerking genomen. Het zal ongetwijfeld lonend zijn te gaan werken aan gelijkmatigheid van toon in de stemmengroepen, aan articu latie en aan een doeltreffende kleuring van de vocalen, opdat ook een rijker ge schakeerde dynamiek de expressiviteit van de zang zal kunnen vergroten. Voorts zou ik willen adviseren het metrum niet te laten domineren ten koste van het litme. HET VROUWENKOOR „ZIGEA" is een koor met een zangtraditie en dat was bij de uitvoeringen, die door de dirigente mevrouw Rie Vring-Servaas werden ge leid, duidelijk merkbaar. De klank, die sopranen, mezzos en alten ontwikkelden, was dikwijls bijzonder mooi, zowel voor de begeleide als niet-begeleide vertolkin gen. Hoogtepunten van geestige voordracht kwamen er bij het zingen van „Deux chansons" van Herman Strategier, waar van de toelichting bij de tekst van bij zondere betekenis bleek. En eveneens muntte ,„'t Creupelken" van Albert de Klerk uit door leuke typering. Hierbij zou ik willen opmerken, dat de inzetten van het koor nog aan gelijkheid kunnen win nen en dat er ook aandacht besteed moet worden aan het bewaren van de natuur lijk-declamatorische lijn en dat de tot scandering voerende nadruk op de woor den afzonderlijk, vermeden moet worden. Het zou de indruk van „Des Morgens" van O. Koop en van de wérkjes van Brahms vergroot hebben, in zekere zin ook die van Vrede, Sterrenhemel en Nachtstilte van Henri Zagwijn, hoewel ik het her haaldelijk bereiken van een juiste sfeer kon waarderen. HET KOOR van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, dat ook onder Willy van Eldiks leiding stond, moest eveneens zoeken naar een goed klank- evenwicht. Het neutraal gezongen „Die Vesper" van L. v. Beethoven kon men wel beschouwen als afstemmingsstuk; „Du Hirte Israels" eveneens. Het lijkt mij ge wenst deze toch wel wat verbleekte werk jes zonder begeleiding te zingen. „Wiegen lied" van A. Averkaipp had betere kwali teiten, hoewel de toonzuiverheid ongerep ter had kunnen zijn. Een verdienstelijke indruk werd gemaakt met „Varen" van Dina Appeldoorn, maar zijn hoogste troe ven speelde het koor uit met „Het mezen nestje" van Röntgen, een moeilijk, geestig stuk, dat inderdaad met geestige voor dracht werd gezongen. Het concert werd besloten met een klankrijke vertolking van „Laudate pueri" van F. Mendelssohn door de gezamenlijke koren onder directie van Willy van Eldik. MET GENOEGEN heeft men op deze avond nog geluisterd naar het fluitspel van Guus Spaan bij het uitvoeren van werken van Loeillet, Gluck, Mozart en Pessaro. Enige ontstemming en starheid van toon konden aan de indruk van toe gewijde voordracht weinig afbreuk doen. De heer Spaan werd met zorg begeleid door Truus Mondriaan-Ligthart, die ook het Huisvrouwenkoor en het dameskoor „Haerlem" enige keren ter zijde stond. Het vrouwenkoor „ZIGEA" kon rekenen op de betrouwbare steun van mevrouw W. P. Stenger-v. d. Velden. P. Zwaanswijk In verband met het feit. dat de heer J. Tammes over enige tijd met pensioen gaat heeft de vergadering van aandeelhou ders van de Haarlemse Melkinrichting „De Sierkan" n.v. met ingang van 7 novem ber benoemd tot commercieel directeur, de heer F. G. J. van den Berg te Haarlem en tot technisch directeur de heer D. Olij te Haarlem. Advertentie Jt Vv, H- jt In Heemstede zal evenals in vorige ja ren weer een inzameling worden gehouden voor de zgn. „Stille Armen" in die ge meente. Het comité, waarvan burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, voorzitter, de heer E. J. van Lent lid en de heer A. van Wingerde, secretaris-penningmees ter is, doet een beroep op de inwoners van Heemstede een bijdrage voor dit doel te geven. Het comité zal ook gaarne opgaven ont vangen van namen en adressen van per sonen van wie men meent dat zij voor een uitkering in aanmerking dienen te ko men. Bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, of aan hem persoonlijk worden afgedragen ten raadhuize, dan wel aan zijn woning Willem Pijperlaan 14. Inmiddels werden reeds bijdragen ont vangen van: B.O. 50.— en G.H.R. 10. in totaal 60.—. Advertentie Prins Albert en prinses Paola van België hebben een bezoek gebracht aan Antwerpen, waar zij met veel be langstelling op het stadhuis werden ontvangen. Deze opname werd ge maakt by het vertrek van het prinse lijk paar. Donderdag 12 en vrijdag 13 november houdt de wijkgemeente III der Nederlands Hervormde Gemeente, Molenaerstraat 18 te Haarlem, twee verkoopdagen ten bate van de restauratie van het wijkhuis, waarin het wijkwerk, het jeugdhonk en de bejaardensociëteit zijn ondergebracht. Op deze verkoopdagen zullen veel artikelen als babykleding, huishoudelijke artikelen en speelgoed worden verkocht. Voorts be staat er gelegenheid een kopje thee of koffie te gebruiken en zijn er verschillen de spelen én attracties voor de kinderen. De verkopingen zullen in de Molenaer straat worden gehouden donderdag van acht tot elf uur 's avonds en vrijdag van twee tot vijf uur 's middags en van half acht tot elf uur 's avonds. De Haarlemse damvereniging 't Oosten, die met zijn hoofdklasseteam zo verras send goed van start was gegaan, heeft in Amsterdam een gevoelige 15-5 nederlaag geleden tegen G.S.I. Door dit verlies is de strijd om de tweede finaleplaats weer vol komen open. Het eerste tiental van dam- clug St. Bavo (Heemstede) heeft blijkens de tot nu toe bereikte resultaten belang rijk aan kracht ingeboet. In zijn uitwed strijd tegen Joz. BI. II kon St. Bavo niet vérder komen dan een voorlopige 7-7 uit slag. De afgebroken partijen uit deze wed strijd zullen waarschijnlijk nog 3 punten opleveren, waarmede de einduitslag 10-10 wordt. Damclub St. Canisius schijnt zijn inzin king te boven te komen. De ontmoeting St. CanisiusDSTO moest bij de stand 8-8 worden afgebroken. Deze voorlopige uitslag zal vermoedelijk uitgroeien tot een 1Ï3-10 gelijkspel, waarmede Canisius zijn eerste punt verovert. Eerste klasse Damclub Santpoort en HDC II blijven de strijd om het kampioenschap eerste klasse van het district Kennemerland be heersen. Santpoort ging op bezoek bij damclub Hillegom en kon met een krappe, maar verdiende 11-9 winst huiswaarts ke ren. De HDC-reserves kenden geen par don voor KNC. Deze altijd spannende plaatselijke ontmoeting leverde een 12-8 zege op voor HDC II. VKD ondervond felle tegenstand van hekkesluiter DCIJ II. Na enerverende strijd moest bij de scöre 7-7 worden afgebroken. De nog niet beëindig de partijen zullen naar alle waarschijn lijkheid bij uitspelen de uitslag op 10-10 brengen. Santpoort en HDC leiden met elk 7 uit 4. gevolgd door BDC met 4 uit 3 en Hille gom 4 uit 4. Tweede klasse In de tweede klasse werd het als onver slaanbaar betitelde tiental van damclub Zand voort in eigen huis met 12-8 versla gen door HDC III. Sportief II daarentegen werd door Zandvoort met 15-5 geklopt, ter wijl Sportief II op zijn beurt een 14-6 over winning boekte op VKD II. Zandvoort leidt hier met 6 uit 4. gevolgd door St. Bavo II, 5 uit 3 en HDC III 5 uit 4. (Verkort weergegeven) Rechtspleging. Naar aanleiding van het artikel in uw blad d.d. 7 nov. j.l. over „Meningen van gedetineerden over de rechtspleging", zou ik als toezichthouder voor jeugdzaken voor reclassering het na volgende onder uw aandacht willen bren gen. Het doet mij als reclasseringstoezicht- houder voor jeugdzaken genoegen dat het instituut voor Criminologisch strafrecht te Utrecht de moed heeft gehad op het ge bied van rechtpleging eens een onderzoek in te stellen. Mij waren, omdat ik het toe zicht over enige jeugdige uitoefen, al ver schillende misstanden bekent. Om een front te doorbreken zoals prof. Kempe en dr. Rijksen dat hebben gedaan is moed nodig en een overtuiging dat er aan de rechts pleging wel wat mank gaat- Ook niemand van de onder mijn toezicht gestelde heeft critiek op zijn opgelegde straf, wel echter op de manier van handelen en behande ling. Het is onze plicht op deze zwakke plek de vinger te leggen. Een van mijn patiënten was voor een klein vergrijp ver oordeeld. Onder mijn toezicht deed hij het best, hij leerde goed, kon voor een goede betrekking op de grote vaart in aanmer king komen, was al zo goed als van zijn ondertoezichtstelling af door zijn goede ge drag, maar moest zoveel moeilijkheden overwinnen om een pas voor zijn werk te krijgen dat de jongen er moedeloos onder werd. Een andere jongen welke zich ver greep, werd van huis gehaald. Zijn ouders wisten van niets. Hij had direct bekend en men hield hem vast op het politiebureau. Tot zover ging alles goed. Maar toen de moeder van de jongen op dat zelfde politie bureau kwam vragen waar haar zoon was, werd ze dagen van het kastje naar de muur gestuurd. Toen zijn straf er opzat na 3 maanden, vertelde hij mij, „mijnheer ik zal zorgen dat ik nooit meer in de gevan genis kom, want het is verschrikkelijk. Ik heb het verdiend, natuurlijk, maar waar ik tegen protesteer is dat ik met diverse misdadigers moest omgaan. Ik leerde da gelijks hoe je het beste kan inbreken", Deze jongen liegt niet, dat weet ik zeker. Dat er iets niet goed zit bij de rechts pleging dat is zeker. Waarom moest men anders anoniem zijn of haar hart luohten Was of is men bang in Nederland voor rancune? Ik ben de heren Kempe en Rijk- ren dankbaar dat ze deze zaak behandelen. Wat mijn verdere opinie is over rechts pleging, doe het zo als in de je gdgevan- genis in Zutphen. Door mijn werk was ik in de gelegenheid deze te bezoeken. Men leert de gedetineerde daar een vak- Zodra zc dit vak onder de knie hebben met de nodige vrl.e diploma's er bij, dan gaan ze in de maatschappij terug. Geen zakje plak ken of wasknijpers maken, maar ze klaar maken voor de toekomst. We moeten de kritiek ook niet zien als overal plaats vin dende, maar in sommige sectoren treedt de politie en andere justitiemensen ontaktisch op, als we nog niet kunnen spreken van branieachtig of onbeschoft. Ik ben van mening dat we de goede kant uitgaan, maar ik hoop dat prof. Kempe en dr. Rijk sen met deze mede zullen helpen de nog rotte plekken uit te helpen snijden. F. W. Zijn wtf Nederlanders een huichelachtig volk Met ontzetting lees ik zojuist dat een dronken chauffeur drie jonge vrouwen doodgereden heeft. In zon ernstig geval zullen we waarschijnlijk meer dan anders, onder de indruk zijn en ook nog weer den ken aan de ouders, die zo diep getroffen zijn. Maar daarmee is dan ook zo'n ern stig geval weer afgehandeld. (Een ge wonnen of verloren voetbalwedstrijd maakt meer en langer indruk en heeft meer publiciteit). Wat doen wij, als volk eigenlijk om te voorkomen dat dergelijke ten hemel schrei ende gebeurtenissen nog zo veelvuldig ge- weg treden we veel te „ethisch" op, de weg treden we veel te „ethisch op", de straffen zijn belachelijk laag, (worden nog door velen als te hoog gevonden) en zijn daardoor niet afschrikwekkend. Laten we óf ophouden te doen alsof we het heel erg en misdadig vinden, óf, wat te hopen is, de regering er van doordringen dat er op zeer korte termijn afdoende wettige maatrege len genomen moeten worden dat een dron ken autobestuurder, behalve een zeer zwa re persoonlijke straf, eens en voor altijd de-kans ontnomen wordt nog eens achter het stuur van een auto plaats te nemen. Iedere autobestuurder moet er van door drongen zijn dat, als hij zich aan alcohol gebruik te buiten gaat, hem een straf te wachten staat die hem zijn hele leven voel baar zal blijven. Worden er geen strenge strafmaatregelen genomen, dan huichelen wij als volk. als wij ontzetting voelen bi.i het lezen van weer een ernstig ongeval. T. F. ROOS SANTPOORT Advertentie NAAR DRUKKER ZWART iióUOCMHOftNt* I o JtARM£N|KNUBUC TtLErOON 32200 Naar wij vernemen zal het door Open bare Werken uitgewerkte plan voor een speeltuin nabij de Van Dortstraat binnen kort aan B. en W. van Haarlem worden voorgelegd. Zoals wij onlangs berichtten heeft een aantal bewoners uit de omgeving van de Van Dortstraat en de Heussensstraat ge protesteerd tegen de voorgenomen plan nen om op een terrein bij de Van Dort straat .een speeltuin aan te leggen. Men vreesde dat de groene strook in Haarlem Noord, waarvan de weide met het molen tje en de schoolwerktuinen een onderdeel vormen, door de aanleg van een speeltuin waarbij men zelfs sprak van asfalt en tegels op storende wijze zou worden on derbroken. Bovendien waren de bewoners die op zichzelf van de noodzakelijkheid van een speeltuin wel overtuigd waren, van mening, dat er in de onmiddellijke omgeving van De Van Dortstraat wel an dere ruimten voor de aanleg ervan gevon den konden worden. Naar wij echter van de zijde van het gemeentebestuur verne men zijn deze groiiden óf bestemd voor een ander doel, óf niet geschikt voor de aanleg van een speeltuin. Wij hebben' verder over deze kwestie een gesprek gehad met de heer F. E. Gus- tenhoven, secretaris van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, die ons meedeelde, dat men de bezwaren van de bewoners wel aanvoelde en dat men daarom in nauw overleg met de stede- bouwkundige afdeling van de gemeente lijke dienst van Openbare Werken, en van Hout en Plantsoenen een opzet nastreeft, die zo weinig mogelijk storend is en waar bij bovendien geen schoolwerktuinen be hoeven te worden opgeofferd. Het ligt in de bedoeling de speeltuin het karakter van een experiment te geven en een estethisch samenspel tussen functie en natuur te bereiken, waardoor de groen strook een aantrekkelijker facet méér krijgt, in plaats van op storende wijze te worden onderbroken. „Wij willen een stunt uithalen, die voor héél Nederland een voor beeld is", aldus de heer Gustenhoven. Volgens deze plannen komt er op de aan gegeven plaats géén asfalt, wel véél gras en enige estethische tegels, die een paar- Deze foto had in ons blad van maan dag moeten staan bij een bericht over de huldiging van een moedige redder in Zandvoort. Door een technische storing is de foto echter weggevallen. Men ziet de heer J. G. Bisenberger (rechts), voorzitter van de Zandvoortse Reddingsbrigade, die de zilveren leg penning van de Maatschappij tot het redden van drenkelingen uitreikt aan de heer C. L. A. Bluys. Laatstgenoemde heeft in juli een Duitse dame gered en haar door het toepassen van kunst matige ademhaling in het leven kunnen houden. se heidekleur krijgen. Er komt geen hek om de speeltuin, maar een groene heg. Ook de zandbak wordt af geplant met een heg. Voorts zullen er geen hoge en lelijke speelwerktuigen als schommels en glijto- rens komen. Wél lagere werktuigen, die in overleg met Hout en Plantsoenen een aantrekkelijke en aan de omgeving aan gepaste kleur krijgen en van hout zullen worden vervaardigd. Het toegangshek en de toegangsweg tegenover de Dusartstraat zullen eveneens met de uiterste zorg wor den ontworpen. De toegangsweg zal bestaan uit een aan tal kleine keitjes met gras ertussen. Voorts ligt het in de bedoeling veel bloemen aan te leggen en dieren te introduceren in vo lières en een duiventil. Het onvermijde lijke toiletgebouwtje ten slotte wordt door Openbare Werken op een zoveel mo gelijk verantwoorde manier in hout ont worpen. Het wordt omgeven door groen, prieeltjes en bomen. De speeltuin is bestemd voor de onlangs opgerichte speeltuinvereniging „Klever park", die te zijner tijd de naam „Burcht ter Cleef" zal krijgen. Deze vereniging heeft inmiddels een ledenaantal van 175 gezinnen met 450 kinderen. Aanvankelijk bestond het plan de speeltuin op het ter rein van de weide met de molen aan te leggen. Dit voornemen heeft men na tal rijke protesten laten varen. Het Sant poorterplein achtte men eveneens onge schikt. De heer J. A. Dorresteijn heeft toen voorgesteld het terrein van de schoolwerk tuinen ervoor te bestemmen. Hij toonde aan, dat het mogelijk is deze tuinen zoda nig te hergroeperen, dat het aantal niet wordt verminderd en tóch ruimte voor een speeltuin ontstaat. In de toekomst zullen ter plaatse dezelfde kinderen komen: het enige verschil bestaat daarin, dat zij er zul len spelen, in plaats van te werken. Op uitnodiging van de commissie ter be vordering van de esthetische vorming van de lagere-schooljeugd heeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest maandag drie muziek-uitvoeringen gegeven voor leer lingen van de hoogste klassen van ongeveer dertig Haarlemse scholen. Door de ge meente-consulente voor schoolmuziek, me juffrouw A. Michielsen waren al deze jeug dige concertbezoekertjes met besprekingen en grammofoonplaten voorbereid op de vertolkingen, die zij in de Gemeentelijke Concertzaal te horen kregen. Aan de toe lichtingen van mejuffrouw Michielsen wer den door de dirigent Marinus Adam vóór de uitvoering van elk werk nog enkele be langwekkende mededelingen toegevoegd, in hoofdzaak over de instrumenten, die op deze middag tot klinken werden gebracht. Ter kennismaking met de klank werden de instrumenten even bespeeld en dat ver oorzaakte heel wat plezier bij de jongens en meisjes, vooral toen de contrabas heel laag ging brommen en de fagot, ook al heel laag, begon te mopperen en te knorren. De trompet hield ook van een grapje, trou wens alle koperen blaasinstrumenten zorg den voor de pret toen zij zo maar, nota bene zonder dirigent, de trombone gezel schap gingen houden om samen dat leuke marsje van een beroemde kolonel te spe len Dat leek wel de gezelligste gebeurte nis van het hele concert Maar er kwam nog meer muziek en dat was echt mooie muziek. Een gedeelte uit een symfonie van Joseph Haydn, waarbij je kan denken, dat je een klok hoort tik ken. Daarna een groot stuk „De Moldau" geheten, waarbij je in gèdachten een rivier kon zien stromen, de dansmuziek van een boerenbruiloft kon horen, een jachtpartij kon meemaken, elfen in een bos zag dan sen en nog andere merkwaardige taferelen zag voorbijgaan. Èn ten slotte kwam er nog een morgen stemming en een dans van een soort grap pige maar ook een beetje kwaadaardige bergkabouters, allemaal in muziek door de Noorse componist Edvard Grieg uitgebeeld. Zou het niet aardig zijn wanneer alle leer lingen, die de concerten van maandag bij woonden, daarover eens een opstelletje gingen maken F. Ztvaanswijk

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5