N.S. gaan over tot aanzienlijke versnelling van de treindienst Versnelling treinen op oude lijn op z'n vroegst in derde faze Plan voor groot vakantiecentrum in de bloembollenstreek Volgende zomer kortere reisduur op tal van trajecten Capaciteitsvergroting van overbelast baanvak kost veel hoofdbrekens Ruimte voor zeshonderd bungalows, paar honderd tenten en caravans VELPON Éb Doorgaande treinen naar Bremen en Moskou Burgerlijke Stand van Haarlem J. Mertens koninklijk onderscheiden Friese molen afgebrand Haarlemmers moeten geduld oefenen Intocht Sint Ni col aas in Haarlem Raad voor de Journalistiek Ambonese magie met slachtmes bestreden Vonnis tegen sergeant vlieger gehandhaafd Purmerends begroting sluit met voordelig saldo Hulpfonds voor door de droogte getroffen boeren Rebellie in Soedanese infanterieschool Reorganisatie van de B.B. Blokploegen worden beperkt De negen muzen UIT STAD EN STREEK Westduits protest te Parijs inzake het Bilbao-incident Roomse studieconferentie over de hervorming Protest van burgemeesters tegen Zeeuwse veertarieven DINSDAG 10 NOVEMBER 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een onzer redacteuren) De aanstaande zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen zal een aan tal spectaculaire reisduurverkortingen op lange-afstandstrajecten te zien geven. Tus sen O-en'ngen en Maastricht bii voorbeeld wordt in sommige gevallen niet minder dan een uur gewonnen, tussen Leeuwar den en de Limburgse hoofdstad zelfs hij- na anderhalf uur. Voor Haarlem zal de tijdwinst vooral op de verbindingen naar het zuiden merkbaar zijn. Deze bekortingen van de reisduur wor den niet verkregen door opvoering van de snelheid, maar door een uitbreiding van de dienstregeling met een reeks snelle verbindingen op lijnen waarop nu voor namelijk semi-directe treinen rijden Zo zal er elk uur een sneltrein tussen Am sterdam en Maastricht gaan loDen. Op de spitsuren zal de uurdienst Amsterdam Haarlem, Den Haag Rotterdam. Breda Tilburg, Eindhoven. Venlo tussen Rotter dam en Eindhoven met een snelle verbin ding worden gedoubleerd Voor de reizi gers in het oosten en voor hen die zich van het noorden naar het zuiden of omgekeerd begeven zal een nieuwe snelle nurdien*' tussen Zwolle en Nijmegen op zichzelf al een winst van 23 minuten ten onz'^htp van de stoptreinen aanzienlijke tijds besparingen opleveren Ook zal het aan tal sneltreindelen naar Zeeland worden uit gebreid Zowel door deze sneltreinen als door een verschuiving in de dienstrege ling van een aantal bestaande doorgaande verbindingen, zoals de Beneluxtreinen konden tevens vele overstaotpden dras tisch worden bekort, zoals te Rotterdam waar de uit h«t noorden en oosten komen de reizigers niet meer drie kwartier doch slchts twaalf minuten on hun aansluiting naar Antwerpen en Brussel behoeven te wachten. Om deze nieuwe dienstregeling te kun neu uitvoeren zullen de spoorwegen nog elf elektrische treinstellen van vier rijtuigen hestellen. Sneller naar Brabant Voor Haarlem en omgeving is van be lang, dat de Beneluxtreinen een half uur worden opgeschoven, waardoor op de drukke uren een trein ontstaat, welke als volgt is samengesteld: een treinstel voor Antwerpen en Brussel, een sneltreindeel voor Vlissingen en ten slotte het gewone treinstel van de uurdienst naar Eindhoven- Venlo. Een half uur later rijdt dan de ge wone dienst Amsterdam-Vlissingen ver sterkt met een treindeei. dat van Rotter dam af sneltrein wordt naar Eindhoven alleen stoppende te Dordrecht. Breda en Tilburg, waardoor een tijdwinst van 32 minuten wordt verkregen Uiteraard zal van de reizigers enige oplettendheid wor den gevergd opdat zij in het goede trein stel stappen. Het is te hopen, dat op trei nen en perrons daartoe duidelijker aan wijzingen worden aangebracht dan thans het geval is. Deze sneHe treinen zullen.-everorts normale uurdiensten in Eindhoven direct aansluiting geven op de sneltreinen Am sterdam-Maastricht welke tussen Utrecht en Eindhoven alleen zullen stoppen in Gel- dermalsen en Den Bosch Tezamen met de treinen van de norma le uurdienst cp het middennet ontstaat tus sen Amsterdam en Eindhoven een half- Advertentie LUm en plak alles met y van Ceta-Bever In de aanstaande zomerdienst krijgt Nederland er twee internationale verbin dingen bij. In de eerste plaats zal één der expres- tremen tussen Amsterdam en Groningen via Nieuwe Schans worden doorgetrokken naar Bremen. Van Amsterdam uit zal dat een avondtrein zijn, van Bremen uit een ochtendtrein. Ten tweede zal een der op de boot naar Harwich aansluitende internationale trei nen een Russisch rijtuig meevoeren, waarmee men zonder overstappen van Hoek van Holland naar Moskou zal kun nen reizen. Dit rijtuig is voorzien van on derstellen voor verschillende spoorwijdte, zodat het bij Brest-Litowsk. óp de grens tussen Rusland en Polen, gemakkelijk kan overgaan op het bredere spoor in de Sov- iet-unie. BEVALLEN van een zoon: 6 nov.: A. G. Pieterse-Lodder„ 7 nov.: E. H. Wig- chert-Mesman; A. A. van Angeren-Broek- man; A. Arendsen-Vonk; J. C. Groenen- berg-Kuitert; A. E. Rooseboom de Vries- Brinkman; P. C. van den Brink-Cramer: 8 nov.: M. J. Paap-Terol; M. F. Krouwels- van Staveren. BEVALLEN van een dochter: 5 nov.: H. L. de Smeth-Antheunisse; 6 nov.: E. J M. Boermans-Krouwels; 7 nov.: C. M. J. van Haaster-Schoorl: E. Hoeke-Kroes; W. A. M. Steur-Nicolaas; M. Lub-van der Pluijm; 8 nov.: H. van der Goes-Joosten: M. H. de Ridder-Dieleman; 9 nov.: S. H C Korn-Berkhout. ONDERTROUWD: 9 nov.: A. W. van der Marei en L. B. M. van der Hulst; J. Dames en B. Bruines; C. Dekker en J. K. van Hof wegen. OVERLEDEN: 6 nov.: N. A. M. Barbas, 75 j., Brederodestraaf; 7 nov.: B. Konings, 73 j., Spaarndamseweg; W. Kruijer, 87 j„ Assendelverstraat: J. C. Plank-van der Wal, 74 j., Uit den Bosstraat; A E. Ver- noul-Bakker. 82 j., Grote Houtstraat; I. de Haan-Ori, 51 j., Crajenesterlaan; C. A Strooker-Pennekamp, 38 j., Geweerstraat 8 nov.: J. M. Martijn, 78 j., Hooimarkt; P. Gemier, 71 j., Gasthuisvest; J. W. Ver beek, 62 j., Harmenjansweg; J. M. Westra, 58 j., Oranjeplein; A. J. Snel, 44 j., Lorentz- kade; L. Zwillenberg-Salinger, 65 j., Gast huisvest. uurdienst. Een en ander heeft ook betere aansluitingen op de Betuwelijn tussen Dordrecht en Arnhem-Nijmegen tot ge volg. Deze ingrijpende herziening van de dienstregeling zal in 1961 gevolgd worden door een tweede welke inzonderheid de verbindingen in het noorden van het land zal versnellen. Ook nadelen Overigens worden de opgesomde' voor delen en verbeteringen niet altijd zonder offers verkregen. Ten dele geldt dit voor kleinere stations, zoals Abcoude en Breu- kelen. waaraan voortaan elke twee uur de treinen van de gewone dienst tussen Am sterdam en Eindhoven zullen stoppen Daar er geen ruimte meer is om op dat baanvak nog meer treinen te laten rijden nu er elk uui een sneltrein naar Maas tricht bijkomt zal men de treinen van de sneldienst tussen Amsterdam en Rotter dam over Gouda om de andere laten stop oen in Abcoude en Breukelen En de Ha genaars profiteren wel van de voordelen van de riitiidbekortingen op de verbinding met Limburg, maar daar staat tegenover dat zij voortaan altijd zullen moeten over stappen De statistiek heeft echter uitge wezen dat ei gemiddeld slechts veertig reizigers per dag het gehele traiect tussen Den Haag en Maastricht afleggen. 40 jaar bij NZHVM Vanmorgen is de heer J. Mertens, wo nende in de Geweerstraat 8 in Haarlem, ambachtsman I bij de technische dienst van de NZHVM, in het hoofdgebouw aan de Leidsevaart in Haarlem gehuldigd, om dat hij veertig jaar geleden bij de maat schappij in dienst trad. De directeur, de heer J. Jurrissen, deel de namens de burgemeester mee dat de Koningin de jubilaris heeft onderscheiden en spreker speldde ie heer Mertens de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op. Tevoren gaf de adjunct-directeur, de heer H. J. Kapteyn, een overzicht van de loopbaan van de heer Mertens, dankte hem voor de vele verdiensten voor de NZHVM en overhandigde hem, behalve een ge schenk in envelop, het vererend getuig schrift van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel met de gouden draag- medaille. Namens het jubileumfonds wenste de voorzitter, de heer M. Ockeloen, de jubi laris geluk en bood hem een geschenk en bloemen aan. Nabij Bolsward is in de oudste polder van Friesland een monumentale molen binnen een kwartier tot de grond toe af gebrand. Tijdens het malen is de molen waarschijnlijk warm gelopen. Plotseling sloegen er vlammen uit de rieten kap en mede door de harde wind was de molen binnen een kwartier een puinhoop. De molen was enkele jaren geleden met steun van rijk. provincie en gemeente gerestau reerd. (Van een onzer redacteuren) Na3r aanleiding van de met ingang van de aanstaande zomerdienst in te voeren reisduurverkorting op een groot aantal binnenlandse trajecten hebben wij de pre sident-directeur van de n.v. Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, en de chef van de afdeling Dienstregeling, mr. W. J. dc Graaff, gevraagd of er binnen afzien bare tijd ook een verbetering in het vat zit voor de „Oude lijn" tussen Amsterdam >n Rotterdam. Op geen enkel ander traject doet zich immers zoveel spanning voor tussen lange- afstandsvervoer en buurtverkeer. De lijn loopt door het dichtstbevolkte gedeelte van dc Randstad Holland, waai de laatste jaren belangrijke stadsuitbreidingen, vooral in de omgeving van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, uit de grond zijn gestampt. Dat de. trein, mits snel en frequent, ook op de korte afstand een aantrekkelijk ver- det voermtodel kan rijp,- werd reeds in 1928 door het succes van de stopplaats Heem- stede-Aerdenhout bewezen. Ook de enige jaren geleden bij Sloterdijk geooende halte ontwikkelt zich bevredigend. En verder liggen er tal van verzoeken van gemeentebesturen die ook om dergelijke voórstadsstations vragen, in Den Haag en Rijswijk, in Rotterdam en misschien nog wel een paar plaatsen. Tegenstelling De spoorwegdirectie heeft er wel oren naar aan deze verzoeken, voor zover ver antwoord. te voldoen, maar zij staat daar bij voor een dilemma, want het oonemen van meer stopplaatsen is tegenstrijdig aan het verlangen om de treindienst te ver snellen. Het is nü al een temntatie voor de per snelle Beneluxtrein uit België ge komen reizigers om na Rotterdam liefst zes keer te moe<en stopnen voor men oo het Centraal station in Amsterdam staat. De oplossing Hikt gem^kkolüker dan zij is: men laat afzonderlijke snelle door gaande treinen rijden en daarnaast een halfuurdienst met stoptreinen fen behoeve van de haltes van he» tvne Heemstede \erdenhout. On het ogenblik is het echter 'echnisch onmo«eliik het aantal treinen on dit dichtbezeUe traiect te vergroten Tn Utrecht broedt men reeds geruime tijd on Woensdagmiddag zal Sint Nicolaas zijn officiële intocht in Haarlem hou den. Bijna honderdvijftig mensen wer ken aan de intocht mee Om half drie komt de boot aan het Zuider Buiten Spaarne tegenover de Slachthuisstraat aan en daarna zal Sint Nicolaas de volgende tocht maken: Slachthuisstraat. Kruistochtstraat Nagtzaambrug. Amsterdamstraat, Am sterdamse Poort. Spaarnwouderstraat Antoniestraat, Lieve Vrouwengracht Langebrug. Kampervest. Gasthuisvest Grote Houtstraat, Gedempte Oude gracht. Kleine Houtstraat, Lange Veer- straat, Klokhuisplein. Jansstraat, Nieu we Gracht. Kruisstraat, Barteljoris- straat, Grote Markt. De Federatieraad van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor de instelling van een Raad voor de Journa listiek. De taak van deze raad is naar aanleiding van bij hem ingediende klach ten te oordelen over de vraag of een han deling of gedraging van een journalist, onafhankelijk van de vraag of deze al dan niet is georganiseerd, schadelijk is voor de waardigheid van de stand der Nederlandse loumalisten. De Raad voor de Journalis- '>ek treedt in de olaats van de bestaande Raad van Tucht der Federatie van Neder landse journalisten wiens jurisdictie alleen de leden der drie iournalistenkringen die bij benadering 90 percent van alle jour nalisten in ons land omvatten betreft. De raad zal evenals de bestaande Raad van Tucht, zijn samengesteld uit een voor- zitter-iurist. twee leden - niet journalisten en twee leden-journalisten. een oplossing, bijvoorbeeld door middel van een seinstelsel dat een snellere trein- opvolging toelaat maar waarvan de mogelijkheden begrensd zijn of wel het leggen van een derde en vierde spoor naast de bestaande baan. hetgeen uiteraard kost baar en moeilijk is wegens de beperkte ruimte op de stations en de doorsnij dingen der woonkernen. Derde fase Vandaar dat de herziening van de dienst regeling op de lijn waarmee de Haar lemmers het meest gebaat zijn op zijn vroegst als derde fase van het thans op stapel gezette project verwacht kan worden, in elk geval na het noorden. Wij hebben tevens geïnformeerd naar de mogelijkheid orrrte geraken tot doorgaande treinen HaarlemUtrecht en Haarlem- Gooi om het overstappen in Amsterdam te ontgaan. Ook dit blijft voorlopig een vrome wens. De spoorwegen hebben enige jaren een proef genomen met door gaande treinen AmersfoortAlkmaar en ook dat is geen succes geworden omdat het aantal doorgaande reizigers te gering vervoer op de lijnen naar het Gooi en vervoer op del ijnen naar het Gooi en naar de Zaanstreek zo uiteenliep, dat men een geheel verschillende treinsamenstel- ling moest gebruiken. Voor de verbinding tussen Haarlem en Utrecht geldt dat be zwaar in nog veel sterker mate. Wegens poging tot doodslag is een 33- iarige Ambonese fabrieksarbeider uit Randwijk (Gld.) door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maanden en een proeftijd van drie jaar. De officier had acht maanden gevangenisstraf waar van vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar geëist. De verdachte had de kampoudste van het Ambonezenkamp te Randwijk met een slachtmes aangevallen. Hij had gehoord, dat de kampoudste een foto, een haarlok en een kledingstuk van zijn vrouw in bezit had en vreesde, dat deze daarmee magi sche krachten op zijn vrouw zou kunnen uitoefenen. De kampoudste die overigens de aanval met zijn mes wist te pareren, had op zijn beurt deze attributen gekregen van een andere Ambonees, die een verhou ding zou hebben gehad met de vrouw van de arbeider. Het Hoog'Militair Gerechtshof heeft het vonnis bevestigd dat de krijgsraad te 's-Hertogenbosch wegens desertie had uit gesproken tegen sergeant-vlieger A. M. M. van de vliegbasis Woensdrecht: vieren twintig dagen gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. M. heeft indertijd op de basis Woens drecht geweigerd, zonder schriftelijke last geving zijn kastje te openen voor een zijner superieuren. Toen hem daarvooi acht dagen streng arrest werd opgelegd bleef hij een week lang van de basis weg, waarna hij wegens desertie vervolgd werd. De zich tot centrum van Waterland ont wikkelende gemeente Purmerend heeft voor het eerst sinds vele jaren een be groting kunnen aanbieden met een voor delig saldo. In 1958 bedroeg het geraamde tekort nog f 200.000. voor 1959 was dit ge schat op f 36.000. Voor 1960 geeft de be groting een voordelig saldo aan van f 55.000. Deze gunstige financiële ontwikke ling is het gevolg van een zeer snelle be volkingsgroei. van 6.500 tot 10.000 in enige jaren. Op de thans ingediende begroting zijn nog geen kapitaalswerken geplaatst, doch men verwacht dat ook deze kunnen wro- den uitgevoerd omdat ook in 1960 de be volkingsgroei snel zal toenemen, waardoor weer hogere ontvangsten de uitgaven zul len dekken. Gerekend kan worden dat in 1960 tenminste 700 woningen zullen worden gebouwd, waarvan het overgrote deel zal worden bewoond door werknemers uit Amsterdam. Op initiatief van de drie centrale land bouworganisaties is het „Hulpfonds Droogteschade" ingesteld. Het is de be doeling gelden vooi dit fonds door vrij willige giften bijeen te krijgen. Een aparte rekening is geopend bij het gemeenschap pelijk bankkantoor van de Boerenleen bank te Den Haag. Voorts is een afzonder lijk gironummer geopend (6532) ten name van het Comité Droogteschade te Den Haag. Het Landbouwschap heeft de boeren ge wezen op enige mogelijkheden om dit fonds te versterken en zo hun collega's te helpen. Zeer binnenkort zal een toeslag worden uitgekeerd op de voedergranen: ƒ60 per hectare voor de kleigronden en 210 (in clusief de ongeveer ƒ60 extra toeslag) voor de lichte gronden. Deze uitkeringen zijn in overeenstemming met de indertijd door het Landbouwschap aan de regering gedane voorstellen inzake de verdeling, van een extra toeslag van 25 miljoen. Het Landbouwschap doet, nu deze toesla gen ook worden uitgekeerd aan bedrijven die geen of weinig schade van de droogte hebben geleden, een beroep op de telers het extra bedrag van ƒ60 per hectare ge heel of gedeeltelijk beschikbaar te stellen voor de door de droogte getroffen colle ga's. Verder is aan het einde van het melk- prijsgarantiejaar 1958-59 nog een slotuit- kering op de garantie te verwachten, die volgens de huidige globale berekeningen bijna één cent per kg. afgeleverde melk zal bedragen. Ook hier doet zich een gele genheid voor om een gedeelte van deze na betaling ten behoeve van de getroffen boe ren af te staan, zo meent het Landbouw schap. CAïRO (AFP) De Soedanese radio heeft dinsdag bekendgemaakt, dat een poging tot opstand in het leger van Soedan is onderdrukt, zo meldt radio-Caïro. De rebellie was uitgebroken in de^ infanterie school van Omdoerman. Aanstichters wa ren twee kolonels, een luitenant en enige officieren, die ook reeds betrokken waren geweest bij een samenzwering in mei. Zij werden geholpen door „bepaalde onder mijnende elementen," aldus dit bericht. In Khartoem is bekendgemaakt, dat ver scheidene militairen en burgers zijn gear resteerd. Uit officiële bron in Khartoem verluidt, dat een der samenzweerders, luitenant Abdel Hamid Abdel Majid, een zwager is van de vroegere minister generaal Abdel Rehim Sjenan, die in september tot le venslange gevangenisstraf is veroordeeld wègens deelneming aan een komplot. in mei, tegen de regering van premier Ibra him Abboed. In het gehele land is de noodtoestand afgekondigd. Premier Abboed zou in een telefoonge sprek met Cairo hebben verklaard, dat de regering de toestand goed in de hand heeft, doch dat de twee voornaamste lei ders der samenzweerders voortvluchtig zijn. Volgens inlichtingen uit officiële bron in Khartoem hadden luitenant Abdel Majid en een aantal andere infanterie- officieren vannacht om een ,uur een wa pendepot bij Khartoem overvallen, waar na zij met hun manschappen de voornaam ste bruggen, wegen en de telefooncentrale van de hoofdstad bezetten. Toen kwam echter de tankdivisie van Khartoem in actie, die de rebellerende eenheden om singelde. De Soedanese minister van voorlichting, die op het ogenblik voor onderhandelingen in Caïro is, verklaarde later, dat de op stand bij het dagworden geheel onder drukt was. Bij de reorganisatie van de georgani seerde zelfbescherming, die medio 1960 haar beslag moet hebben, is uitgegaan van de opvatting, dat het nut van de blokploeg, zoals die thans is samengesteld, niet bijs ter groot zal zijn, als het gaat om de acu te rampenbestrijding. De taak van de blokploeg is daarom in de nieuwe organi satie aanmerkelijk verlicht. Het feitelijke reddingswerk zal in eerste instantie ko men aan de hogere eenheden, de wijkploe- gen. Daarboven, resorterend onder het hoofdbestuur van de B.B., staan de diver se diensten, als politie, brandweer, red dingsdienst, geneeskundige dienst, her- steldienst en A-B-C-dienst, zo blijkt uit een circulaire van de minister van Binnen landse Zaken aan de noodwachters. De reorganisatie geldt voorlopig alleen voor de A-gemeenten. Dat zijn gemeenten waar men in oorlogstijd moet rekenen op een atoombomaanval. De reorganisatie van de B-gemecnten, waar geen atoom bomaanval op verwacht wordt, zal pas in beschouwing genomen worden als die van de A-gemeenten zijn beslag gekregen heeft. Het is ook in het geheel niet zeker, dat de B-gemeenten zullen worden geor ganiseerd zoals nu de A-gemeenten. In de nieuwe organisatie is voorzien in een blokwacht van slechts 5 mensen per 1000 inwoners van het blok. De taak van deze blokwacht is voornamelijk het ver strekken van inlichtingen en voorlichting aan de bevolking, de verkenning en mel ding van de evenementen, het geven van aanwijzingen en het verlenen van eerste hulp. Per vier of vijf blokken komt er een meldingscentrale met twee telefonisten. De volgende trap in de organisatie is de wijk. Hieronder resorteren gemiddeld 15 blokken. In dc vredesbezetting telt de wijkploeg 20 mensen voor eerste hulp en 20 man brandwacht-redders. In oorlogs tijd kunnen deze groepen aangevuld wor den met elk 44 man. Er is een wijkkern (de staf) bestaande uit een wijkhoofd, een plaatsvervanger, een administrateur en 2 wijkleiders. Deze reorganisatie betreft uitsluitend de vrijwillige georganiseerde zelfbescher ming, waarin geen noodwachtplichtigen zijn opgenomen. Boven het systeem van wijken en blok ken heeft het hoofdbestuur van de Be scherming Bevolking een organisatie van dieijsten, waarin de noodwachtplichtigen naast anderen, vrijwilligers en beroeps mensen, werken. Tot deze diensten beho ren de politie, die in oorlogstijd kan wor den aangevuld met de réeds bestaande re- serve-politie, de brandweer, die in oor logstijd eveneens wordt aangevuld, (dit kan ook gebeuren met noodwachtplichti gen) en voorts de reddingsdienst, de ge neeskundige dienst, de hersteldienst (gas, water en licht) en de A-B-C-dienst voor de bestrijding van de rampen in de atoom oorlog, de bacteriologische oorlogvoering en de chemische oorlogvoering. Deze diensten, die in vredestijd onder de ge meente resorteren, komen in oorlogstijd onder het hoofdbestuur van de B.B. De uitrusting van de nieuwe blokwacht is eenvoudig gehouden. De wijkploegen be houden hun uitrusting, die nog wordt aan gevuld met hetgeen uit de blokken vrij komt. De selectie van bloknoodwachters, zal vrij streng zijn en geschieden door het hoofdbestuur van de B.B. Kerkramen. Weer zijn vier ramen ge- plaats in de Oude Kerk te Delft, die thans een grondige restauratie ondergaat. De vier nieuwe ramen zijn een geschenk van de heer en mevrouw CramerPauw van Wieldrecht en zij zijn ontworpen en uitge voerd door de glazenier Joep Nicolas, die ook de anderë ramen voor deze kerk maak te. De Provinciale Planologische Dienst voor Zuid-Holland heeft een groot plan ontworpen voor de stichting van een vakantiecentrum in de bloembol lenstreek. De P.P.D. heeft dit plan vorige week zaterdag voorgelegd aan gebied van deze gemeente en wel in eerste instantie haaf visie op dit plan zal geven. Het vakantiecentrum is namelijk geprojecteerd op het grond gebied van deze gemeente en wil in de Ruigenhoek langs de Zilkerduin- weg. Daar het plan pas in studie is, kan over de verwezenlijking ervan niet worden gezegd, temeer daar met de uitvoering hoge kosten gemoeid zijn. Het plan voor de stichting van het va kantiecentrum in de Ruigenhoek hangt nauw samen met de verkaveling van het Langeveld. Dit laatste gebied heeft jaren lang braak gelegen en bestond voorname lijk uit woeste grond. In 1935 hebben leden van de Provinciale Staten in Zuid-Holland een excursie naar de bollenstreek gemaakt waarbij voor het eerst de aandacht op het braakliggende Langeveld is gevestigd. In 1936 is een rapport opgesteld voor bebos sing van dit gebied. Na de oorlog is deze kwestie opgerakeld waarbij diverse studies over het gebied werden gemaakt. Men kwam tot de ont dekking dat in het Langeveld potentiële bollengronden lagen, die vooral uiterma te geschikt waren voor de hyacintenteelt. Het resultaat van de diverse studies was, dat onder leiding van het Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" begonnen werd aan een ruilverkaveling. Van de 250 ha. beschikbare grond heeft ongeveer 160 ha. een bestemming voor de bloembollencultuur gekregen. Verreweg de meeste gronden zijn al in gebruik De resterende gronden voornamelijk gelogen langs de rand van het gebied, krijgen een bestemming voor de recreatie. Deze gron den hebben een beplanting gekregen, die geleidelijk zal uitgroeien tot een bosrijke omzoming van het bollengebied. Hier en daar zijn kampeerterreintjes in totaal ter grootte van vijftien ha. geprojecteerd, waar jeugdgroepen hun buitencentrum kunnen vestigen. Het plan voor een vakantiecentrum aan de Ruigenhoek vormt een verlengstuk van de plannen voor het Langeveld. Het cen trum is geprojecteerd op de hoek Zilker- duinweg-Ruigenhoekerweg ten zuiden van de buurtschap De Zilk De gronden hier behoren tot het gebied van de Amsterdam se Waterleiding, waarvan de directie on der bepaalde voorwaarden bereid is met de stichting van een vakantiecentrum ak koord te gaan Als voorwaarde wordt on der meer gesteld dat diverse sanitaire voorzieningen zullen -vorden aangebracht Voor het vakantiecentrum is een opper vlakte van dertig ha beschikbaar. In het plan is gedacht aan de bouw van bunga lows, een kampeerplaats voor tenten en een staanplaats voor kampeerwagens. Voorts zouden hier kampwinkels, toiletge- legenheden enz. gebouwd kunnen worden en zou een speelterrein kunnen worden aangelegd. In het westelijke duingebied vinden de vakantiegangers voldoende ge legenheid voor recreatie. Op het betreffende terrein zijn zeshon derd bungalows gedacht. Voorts kunnen hier minstens een paar honderd tenten een plaats krijgen. Met het oog op de drinkwaterwinning in het duingebied zou het vakantiecen trum een riolering en een zuiveringsinstal latie moeten krijgen. Deze installatie is geprojecteerd op het braakliggende ter rein onmiddellijk ten zuiden van de Rui sen hoekerweg De gemeente Noordwijkerhout dient zich thans over het plan uit te spreken. Gaat zij met het plan akkoord, dan zal vermoedelijk een stichting worden opge richt om de realisering van het plan ter hand te nemen. Vermoedelijk zal wor den getracht voor de bouw van de bunga lows grote bedrijven te interesseren, daar de stichting van dit centrum een aanzien lijk bedrag vergt. De Zilkerduinweg waarlangs het vakan tiecentrum is ontworpen maakt deel uit van de provinciale weg nummer 1. Deze zal in de toekomst worden vernieuwd en verlegd worden in westelijke richting. De weg krijgt een aantrekkelijke bebossing. Voorts zullen langs de nieuwe weg pick-nickplaatsen worden aangelegd. Nieuws in het kort Toneel. Hillegoms oudste toneelver eniging „De Vriendschap" of wel „l'Ami- tié", speelt zondagavond in zaal „Flora" het blijspel in drie bedrijven: „De voetbal pool". Herinneringen. Op vrijdag 13 novem ber des avonds om acht uur zal ir. A. Stof fels, oud-fractievoorzitter van de WD in de gemeente raad van Haarlem voor de jongerenorganisatie „Vrijheid en demo cratie" in Brinkman aan het Houtplein in Haarlem spreken over „Herinneringen van een gemeenteraadslid". Woningprobleem. Op zaterdag 14 no vember houdt de christelijk historische jongerengroep een kienavond in het wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem. De heer D. Dijksman, gemeen teraadslid van Haarlem, zal dan spreken over „Het woningprobleem in de gemeente Haarlem". Fotoclub „Bloembollenstreek". Voor de fotoclub „Bloembollenstreek" zal woensdagavond in het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse de bekende kleurenfotograaf R. J. Sanders uit Haar- lem spreken over „Rake kleurenfoto's met de kleinbeeld camera". Joego-Slavië. Volgende week dins dagavond opent de K.A.B. in haar eigen gebouw het winterseizoen. De heer J. Dominicus uit Alkmaar houdt een lezing over Joego-Slavië. Met kleurendia's wordt de lezing toegelicht. Aanbesteding. Door de directeur van Openbare Werken in Haarlem is het ver nieuwen van de riolering in de Zonnelaan aanbesteed. Er waren negen inschrijvin gen binnengekomen. De hoogste was af komstig van Dirk Ruurd de Jong te Haar lem met f 59.934.en de laagste van de firma Verheul en Brouwer te Haarlem met f 37.500,—. Geen spreekuur. De Haarlemse wet- houders van Onderwijs en Kunstzaken, van Sociale Zaken, van Openbare Werken en Stadsontwikkeling en van Volkshuisves ting en Economische aangelegenheden, de heer D. J. A. Geluk, mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi en de heren' W. F. Happé en .T. A. Schippers, zullen deze week geen spreekuur houden. „The Jokers". Maandagavond hebben de vijf Haarlemse jongens die het orkestje „The Jokers" vormen, in de Bornwater- school in Bloemendaal gespeeld ten bate van de Sint Nicolaas speelgoedactie van de VARA. Zoals wij al eens eerder schre ven treden deze jongens in hun vrije tijd onder meer op voor liefdadige doeleinden. Nu zorgden zij er voor dat 165,11 aan de speelgoedactie kon worden overgedragen. Brandje. In een autobox in de Aart van der Leeuwstraat is maandagmiddag brand uitgebroken nadat een achtjarig jon getje in de buurt van een stapel kranten met lucifers had gespeeld. De schade was gering. BONN (Reuter) West-Duitsland heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen het aan houden van het 2250 ton metende West- duitse vrachtschip Bilbao, zo is van rege ringszijde in Bonn medegedeeld. De Bilbao werd vorige week ter hoogte van Cherbourg door de Franse marine aangehouden omdat men vermoedde, dat zij wapens voor de Algerijnse opstandelin gen aan boord had. De rederij van de Bilbao heeft verklaard dat de Franse autoriteiten 73 kisten storm- lantarens en 100 kisten jachtpatronen ih beslag hebben genomen. De lading was bestemd voor Casablanca. Een Westduitse regeringswoordvoerder zei op een persconferentie dat het voorlo pige onderzoek schijnt te bevestigen dat de munitie aan boord van de Bilbao uit jachtpatronen bestond. (UPI) In het verleden heeft de Franse marine schepen aangehouden die tiental len mijlen voor de kust van Noord-Afrika voeren Het aanhouden van de „Bilbao" buiten de Franse territoriale wateren was het eerste incident in Het Kanaal. VATICAANSTAD (UPI) De rooms- katholieke kerk is voornemens studie conferenties te beleggen over de hervor ming, haar oorzaken en haar gevolgen in de zestiende eeuw en zij zal protestantse historici verzoeken medewerking te ver lenen aan de analyse. Mgr. Michele Mac- carrone, secretaris van de pontificale com missie van historische studieën, kondigde aan dat de conferenties een strikt weten schappelijke aangelegenheid zullen zijn. Een conferentie van historici zal in 1963 op de 400ste verjaardag van het negen tiende concilie van Trente worden ge houden. dat in 1545 begon en in 1563 ein digde. Op het concilie van Trente werd de contra-reformatie begonnen. Op de conferentie zullen protestantse historici worden uitgenodigd om tezamen met katholieke geleerden „op strikt histo rische basis de theologische problemen, die vier eeuwen geleden in Trente werden besproken, te bestuderen", aldus mgr. Maccarrone. Nadat enige weken geleden de Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen in een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat had aangedrongen op herzie ning van de veertarieven over de Zeeuwse stromen, hebben nu ook een aantal Zeeuws-Vlaamse burgemeesters een pro test tegen de huns inziens te hoge veerta rieven ingediend. De burgemeesters betogen, dat de ver hoogde tarieven funest zijn voor de Zeeuws-Vlaamse handel en nijverheid. De burgemeesters stellen voor om alle Zeeuwen een speciale kaart te geven, waarmede zij zich als Zeeuw kunnen legi timeren. Op deze kaart, die een gulden zou moeten kosten, zouden alle inwoners van Zeeland dan gratis gebruik van de veren kunnen maken. Het telegram is toegezonden aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat, aan al le leden van de Staten-generaal, aan Ge deputeerde staten van Zeeland, aan alle leden van de Provinciale Staten en aan alle betrokken gemeenten. Het protest is ondertekend door de burgemeesters van Koewacht, Clinge, Terneuzen, Breskens, Zuidzande en Aardenburg.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7