WARSCHAUstimulerende stad en Europees trefpunt van Oost en West Bonn wenst Spanje in het Noordatlantisch verbond Zelfs bij de heftigste discussies kijkt niemand over zijn schouder naar een man in een leren jas Tsjoe En Lai stelt wederzijds teruggaan tot 20 km. voor DEFMkM u wilt een leuke sportieve japon CHINA India terughoudend: verlies van 15000 kni2 en van Ladakhs vliegveld SCHONE HANDEN VRUCHTBARE RAAKVLAKKEN Minister Castiella in West-Duitsland Iueved*"0 9 Rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers voor verkoudheid Londen poogt Parijs van de kernproef te weerhouden Britse ontwerpresolutie in UN O-commissie Gezicht op Warschau's Oude markt Fietsjes voor Friese tweeling DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma WARSCHAU, november. De indruk die Warschau op de westelijke reiziger maakt, wordt bovenal bepaald door zijn punt van herkomst. Vertrok hij uit Amsterdam dan ziet hij een armelijke stad met veel ruïnes, met de neo-klassieke nieuwbouw van de volksdemocratieën en een enigszins mottige koopwaar in de winkels, die men in zijn welvarende vaderlandje aan de straatstenen niet kwijt In een brief aan de Tweede Kamer heeft de minister van Buitenlandse Zaken aan gekondigd 300.000 uit te willen trekken ter voorziening in de zogenaamde „ande re vorderingen" van Indische 'oorlogs slachtoffers. Het rapport over deze ande re vorderingen is onlangs gereed geko men. De minister verklaart volledig met dit rapport te kunnen instemmen. De in houd van het rapport wordt niet nader in zijn brief besproken. zou kunnen. Hij gaat als onberispelijk vrij democraat onmiddellijk op zoek naar >p de persoonlijke vrijheid, vii somber het hoofd over. Akkoord. Laat nu die man op weg naar Warschau een ,'indt er ook wel een paar en schudt daar kleine omweg maken, ovér Praag of Boedapest bijvoorbeeld. Tien tegen een, dat hij inwendig jubelend door cle Nowy Swiat. de Marszalkowska of de Aleje Jerozolimskie wandelt en Warschau een van Europa's stimulerendste steden gaat vinden. In Warschau's honderden boekenwinkels liggen werken uit oost en west elkaar dagelijks tegen te spreken. In de theaters gaan voortdurend westelijke stukken, niet alleen verplichte klassieken als Shakespeare (die men hier gemakshalve soms als „Szekspir" aankondigt) maar ook Miller of de koddige Fransen. In Warschau's bioscopen draaien niet alleen de beste en nieuwste films uit de hele wereld, maar het Kino Moskwa presenteert ook Tommy Steele in „Wrvtmie Rock and Rolla", een vertoning waaraan overigens alleen een formidabel affiche enige artistieke luister bijzet. Merkwaardig verschijnsel: in dit socialistische land bloeit de kunst van de reclameplaat als in weinig andere, men kiikt zijn ogen uit naar de officiële affiches, maar ook naar de met de hand gepenseelde aankondiging dat het studentenorkest ..The Vistula Stompers" zich voorneemt een Dixieland-concert te geven. De pluchen leugen van het ..socialistisch realisme" is verdwenen, in Warschau's expositiezalen hebben non- figuratieven en surrealisten de blijmoedige prentbriefkaarten van de naar een nieuwe toekomst opgeheven bloemboeketten en kinnebakken de kelders in geveegd. De bezoeker raakt daardoor in zijn schik. Hij ziet met innig: genoegen dat er op de puinvlakten van een stad die in de oorlog voor 85 percent werd verwoest, al lerwegen nieuwe gebouwen verrijzen en dat de mensen alweer beter gekleed gaan dan twee jaar geleden, vooral de vrouwen, die naar het bescheiden oordeel van uw be reisde correspondent de mooiste ter we reld blijven. Gaat het Warschau dan ook materieel gesproken meer naar den vle ze dan Praag of Boedapest? Integendeel, en zeker niet naar den vleze, want Polens latente economische crisis, die juist nu weer eens scherpe vormen heeft aangeno men, komt het pijnlijkst tot uiting in de half lege slagerswinkels. Maar waar de Poolse maag tekort komt, daar kan de Poolse geest zich troosten met het samen stel van vrijheden en fatsoenlijkheden, dat In de „Poolse oktober" van 1956 werd gewonnen en nu al drie jaar vrijwel on verkort is gehandhaafd. Komende uit de steriele ja en amen-at mosfeer van het gehoorzaam geworden Boedapest luistert men met verrukking naar de Warschause discussies, talrijk en bewogen, scherp en bitter vaak, realis tisch en positief soms. Men praat zich de tong uit de mond over Sholokhov en Sartre, Hemingway en Pasternak, over filosofen, marxistische en niet-marxistische, over Eisenhowers nieuwe lijn en over Kroesjt- sjev, wiens uit 1956 daterende onbemind heid gaandeweg is vervangen door een algemene populariteit. Men betrekt zon der aarzelen de buitenlander in zijn ge sprekken en zegt zonder over zijn schou der te kijken of er soms een man in een leren jas meeluistert de scherpste din gen, zoals: „Weet je waarom het vlees zo schaars is? De koeien zijn opgegeten, de ossen werken, de schapen zitten in de regering en de varkens in de partij". Dat mag in dit Polen, waar sinds 1956 onaf hankelijke rechters een fatsoenlijke recht spraak uitoefenen en waar niemand, zelfs voor zijn wildste politieke overtuigingen, gevangenis of concentratiekamp ingaat. Warschau's leeshonger: niet alleen in de boekwinkels maar ook in stalletjes op straat ligt de wereld litteratuur te koop. Advertentie neem tijdig OP OUpIjAlI doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN NEW DELHI (Reuter) De minister president van communistisch China, Tsjoe En Lai, heeft India voorgesteld, dat de troepen van beide landen zich aan weers zijden van de grens twintig kilometer te rugtrekken. Nehroe heeft, naar van ge woonlijk welingelichte zijde te New Delhi is vernomen, maandagavond op een bij eenkomst van een werkgroep van de Con grespartij de geest van Tsjoe's brief „niet slecht" genoemd, maar h(j had praktische bezwaren tegen zijn voor stel. De terugtrekking van troepen kan misschien voordelig zijn voor China, het is dat niet voor India omdat de twee landen van mening verschillen over het verloop van de grens, zei hij. De militaire aspecten van de zaak dienen zorgvuldig te worden bestudeerd, aldus Nehroe. De Indische pre mier voorzag administratieve moeilijkhe den. Volgens Tsjoe's voorstel, dat vervat was in een brief, die twee dagen geleden aan Nehroe was gezonden, zouden alleen be stuursambtenaren en ongewapende politie Het Gomoelka-regime regeert met schone handen, al legt het wel een aantal beperkingen op aan het geschreven woord vooral aan de massa-pers, die haar aan vankelijke vrijheid uit 1956 verloor en nu onder een nogal gematigde censuur staat. Vooral vanwege de vrees dat Polens eco nomische crisis politieke consequenties zou kunnen krijgen, maar ook omdat af wijkende stellingen door het Westen met meer vreugde en door het Oosten met meer argwaan worden begroet dan Po lens delicate positie kan verdragen. De regering houdt ook een oogje in het zeil bij film, toneel en letterkunde, treedt daar echter slechts bij uitzondering corrigerend op. De rest: beeldende kunst, muziek en bo venal cultureel contact met het Westen zijn vrij. Wel is er vaak sprake van enige zelfbeperking, maar men krijgt soms het gevoel dat dié en de officiële restricties, de noodzaak tot een zekere mate van koorddansen in het intellectueel verkeer, daaraan een soort stimulerende spanning geven. Spanning, maar in veel scherper vorm, doet zich voor in de verhouding tussen re gime en rooms-katholieke kerk, die hoe wel veel beter dan in enig ander commu nistisch land nog steeds niet ideaal is. Er zijn vooral in de provincie voortdurend wrijvingen, plagerijen en conflicten tus sen priesters en plaatselijke autoriteiten. Warschau's straatbeeld: de Aleje Jerozolimskie.... en de kunst der reclame. En in de afgelopen weken heeft Warschau de affaire gehad van „het mirakel van Nowolipkystraat". De toren van de St. Augustinuskerk aan de rand van het ghet to gelegen, maar door de oorlog al won derlijk gespaard, begon plotseling lichtge vende effecten te vertonen. Het Poolse rooms-katholicisme is mystiek op het pri mitieve af: duizenden mannen en vrouwen trokken avond aan avond zingend en bid dend in een sijdende wind door het puin om de kerk, en meenden in de schijnsels de trekken van de Madonna te zien. Een weifelmoedige afwijzing van het wonder door de kerk baatte niet, natuurkundige verklaringen dat het schijnsel slechts een weerspiegeling van de gouden bol op de spits of een kwestie van statische elektri citeit was, hielpen evenmin. De Polen heb ben in deze tijden behoéfte aan een won der, zei een westelijk diplomaat. Toen de avondlijke bedevaart massale vormen ging aannemen, lieten de autoriteiten eerst de lumineuze spits dofzwart schilde ren, hetgeen een beetje hielp, en ten slotte door de politie de omliggende straten af zetten. Hetgeen uiteraard nog beter hielp. Men mag de Poolse regering zwaar val len over zulke dingen en er zijn Polen en westelijke waarnemers die dat doen. Zij maken ook terecht bezwaar tegen het feit dat lang niet alle Polen een paspoort voor het buitenland kunnen krijgen. Maar som mige westelijke waarnemers trekken hun liberalisme toch wel zeer in het formele en irreële wanneer zij Polen voortdurend aan westelijke in plaats van aan oostelij ke landen toetsen. Er zijn ook Polen die over de goede, oude tijd spreken en hun gesprekken illustreren met het enige dat er van over is: vergeelde foto's van ca valerie, buitenhuizen en jachtpartijen. Een lieve, oude dame zei tegen mij dat zij zeer pro-westelijk is. En waarom? „Nu, u heeft toch zeker nog veel huispersoneel daar?" Men moet het Poolse „liberalisme" ten slotte niet verkeerd interpreteren: de hang naar westelijke cultuur is bepaald geen drang naar de NAVO, de hevige eco nomische ontevredenheid der arbeiders geen heimwee naar de „goede, oude tijd". Maar het Polen, dat een regering heeft (Van onze correspondent in Bonn) West-Duitsland is voor toetreding van Spanje tot de Noordatlantische Verdrags organisatie zo is gisteren op een perscon ferentie in Bonn meegedeeld. Daarmee werd voor het eerst openlijk te kennen gegeven, dat de regering-Adenauer, on danks de bezwaren der oppositie en van bepaalde C.D.U.-kringen tegen het regi me-Franco. Spanje verkiesbaar acht voor het lidmaatschap van de NAVO. Bonn acht het evenwel niet juist zelf met een voorstel in de NAVO te komen om Spanje als lid te aanvaarden. Men vindt het niet raadzaam dat als jongste bond genoot te doen. Daarnaast speelt ongetwijfeld de vroe gere klank van de eens zo gehate naam „Duitsland" een rol een klank die in de periode 1936-'45 was afgestemd op de politieke rol van de Spaanse dictator Fran co, die hoog te paard kwam dank zij de gewelddadige medewerking van Duitse na zi's en Italiaanse fascistenJuist daarom is het opvallend dat ronduit voor keur voor het opnemen van Spanje in de NAVO wordt uitgesproken. „Europese" koers Dit geschiedde een dag voor de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Fernan do Maria Castiella een staatsbezoek aan de Bondsrepubliek brengt. Castiella zal he den en morgen besprekingen voeren over politieke en economische kwesties, onder meer met de ministers Von Brentano en Erhard. Daarbij zal, zo neemt men aan, een eventueel NAVO-lidmaatschap van Madrid ter sprake komen. Castiella gaat te Bonn door voor een voorstander van Spaanse aansluiting bij de Europese inte gratie-verbonden. Sedert hij, in februari minister van Buitenlandse Zaken werd, zou dit een programmapunt van de regering Advertentie kla«c apart GRADS k,penhouder bij 500 graro__ ,Prock\«; met schone handen, waarin men zoveel gelijkgestemde culturele ambities ont moet, biedt wanneer de nieuwe tendens naar co-existentie zich voortzet vrucht bare raakvlakken voor Oost en West. Het duidelijkst blijkt dat in de na-oorlogse ge neratie, de Poolse jeugd die zijn haar kamt als de onze, ook zijn broeken bij de kleermaker liet vernauwen, in de kelder van de „Manekin" bijeenkruipt om er naar jazz te luisteren en er met herken bare vrienden een schuilplaats zoeken te gen een wereld die hij verwerpt. Tegen de bombardementen van gisteren en de we reldbeschouwelijke en wereldsplitsende grote woorden van vandaag. te Madrid zijn geworden. Castiella zou in het bijzonder goede verbindingen met Bonn zoeken, ook omdat Spanje in de Bondsre publiek economische ondersteuning ver wacht. Om de Europese koers van Castiel la wordt deze Spaanse minister hier zeer gewaardeerd. Men wijst hierbij voorts op de goede betrekkingen die Castiella in kor te tijd met Londen en Parijs wist te ont wikkelen. Socialistisch dilemma Het is te verwachten dat van de zijde van de Westduitse oppositie fel tegen de sympathieën van Bonn voor Spanje zal- worden geageerd, waarbij men de ietwat verdachte situatie zou kunnen opmerken, dat van socialistische kant voor toenade ring gepleit wordt tot de zeer ondemocra tische, communistische staten Tsjechoslo- wakije en Polen, omdat zulks misschien zou kunnen leiden tot een gesprek over de Duitse eenwording. En dat anderzijds het evenmin democratische Spanje nog altijd door de socialisten wordt verdoemd, zelfs als zijn aansluiting bij het Wes ten de westelijke positie politiek en militair tegenover de Sovjet-Unie zou kun nen verbeteren. Van de regering-Aden auer kan men in elk geval van een zeker vasthouden aan de consequenties van het NAVO-lidmaatschap spreken. De SPD evenwel komt ook hier niet tot een stand punt. (UPI) Van het diplomatieke corps heeft alleen de Russische ambassade laten weten dat zij bij de ontvangst, die Von Brentano ter gelegenheid van het bezoek van Castiella geeft, niet vertegenwoor digd zal zijn. NEW YORK (Reuter-AFP) De Brit se delegatie naar de UNO-Assemblee heeft de laatste hand gelegd aan een ontwerp resolutie, die ten doel heeft te verzekeren dat Frankrijk zal instemmen met een eventuele afspraak om de proeven met kernwapens overal voorgoed te staken. Men verwacht, dat de Britse afgevaardig de het voorstel vandaag in de politieke commissie zal indienen. In deze ontwerp-resolutie zou Frankrijk tevens worden verzocht, „volledig reke ning te houden" met hetgeen er in het de bat over het Franse plan om in de Saha ra een kernbom tot ontploffing te bren gen, is gezegd. Ook zou Frankrijk worden gevraagd, over deze proef gegevens te verstrekken aan de Afrikaanse landen, die van hun bezorgd heid over de mogelijke gevolgen blijk heb ben gegeven. In de politieke commissie is al een ontwerp-resolutie van de Afrikaans- Aziatische landengroep aan de orde ge steld, waarin „ernstige bezorgdheid" over het Franse plan wordt uitgesproken en op Frankrijk een beroep wordt gedaan, het project op te geven. De Britse delegatie zou van oordeel zijn dat Frankrijk eerder genegen zou zijn op grond van haèr voorstel van de kernproef af te zien, omdat daarin de kwestie in al gemeen verband wordt behandeld. Geruch ten als zou Frankrijk worden uitgenodigd, deel te nemen aan het Amerikaans-Rus- sisch-Britse overleg te Genève om tot sta king van alle kernproeven te komen, zijn van Britse zijde tegengesproken. Warschau's oude markt, geheel herbouwd, een juweel van oude Poolse architectuur. Maar 's avonds luistert de Poolse jeugd kelders naar moderne jazz. er in Advertentie /ERTROUWENSNAAM r' ANEQANO HOEK L. VEERSTRAAT met zo'n wijd aangeplooide rok en een moderne afstaande kraag. u slaagt al v.a. f 29,75 in de gedemilitariseerde zone achterblij ven. Verder heeft Tsjoe in zijn brief voorge steld zo spoedig mogelijk een conferentie te houden ter bespreking van grens- en an dere kwesties. Hierover heeft Nehroe zich maandagavond niet uitgelaten. In Indische politieke kringen werd maan dag gezegd, dat Nehroe misschien wel zal instemmen met neutralisering van een grensgebied in het noordoosten, maar dat het voor hem feitelijk onmogelijk zal zijn hetzelfde aan te nemen voor de grens in het gebied van Ladakh in het noordwes ten. Dit zou namelijk inhouden, dat in La dakh 15.000 vierkante kilometer grond, die door India als Indisch gebied worden ge schouwd, onder gezag van communistisch China zouden komen te staan. Het Indische blad „Statesman" schrijft dat de nota een algemeen gevoel van te leurstelling heeft gewekt. Als het voorstel van Peking zou worden aanvaard, zou In dia bij voorbeeld het enige vliegveld in het gebied van Ladakh verliezen. De „Times of India" constateert, dat China blijkens het voorstel van Tsjoe de aanvaller en zijn slachtoffer op voet van gelijkheid wil plaat sen, hetgeen ongetwijfeld handig en voor delig voor de eerstgenoemde is. In de Britse pers zegt de conservatieve „Daily Telegraph" het scherper. Dit blad ziet in het Chinese voorstel een voor beeld van de techniek van een agressor, die meer bezet dan hij meent te kunnen houden en dan genadiglijk een gedeelte van de buit teruggeeft. De liberale „Guardian" noemt de Chinese nota de combinatie van een „verstandig en constructief voorstel en een impertinente voorwaarde". Ook de onafhankelijke „Times" vraagt zich af, 200 km r 1 0 RO E) 0 of de Indische regering op de Chinese voorwaarden een gesprek kan beginnen. De oprechtheid van Peking acht het blad ook al twijfelachtig door het feit, dat de Chinezen binnen enkele uren na het over handigen van de nota te New Delhi de in houd ervan al bekendmaakten. De „New York Times" acht Nehroes koele reactie op Tsjoe's voorstel alles zins begrijpelijk, omdat het Chinese voor stel duidelijk tot eigen voordeel strekt Bovendien is de boodschap van de Chine se premier, hoewel ogenschijnlijk verzoe nend van aard, toch zodanig gesteld dat China zich op een arrogante manier van de veie protesten van India maakt, aldus het Newyorkse blad. Indische kranten melden dinsdag, dat aan de grenzen van Sikkim en Nepal, die India gedeeltelijk van China scheiden, Chinese troepen zijn samengebracht. De „Hindustan Times" noemt als concentra tiepunt Clantsjoeng Golla, in de buurt van een Nepalese controlepost. Daar zouden de Chiniezen bezig zijn een vliegveld aan te leggen. Aan de grens van Sikkim zouden de Chinezen loopgraven en kazematten hebben gebouwd. In dit gebied zijn veel militairen waargenomen bij de bergpas Tangkar La. Een militaire deskundige van de Was hington Post schreef dinsdag, dat volgens militaire waarnemers India in staat zal zijn elke Chinese aanval over de Himalaja af te slaan. Het Chinese leger is vijfmaal zc sterk als dat van India, maar in geval van een aanval in de richting van het dal der Brahmapoetra in Assam (een aanval die de militaire waarnemers overigens niet verwachten), zou het Indische leger de Chinezen zeker kunnen verslaan, zo me nen zij. Toen passagiers en bemanning van het s.s. „Maasdam" van de HollandAmerika Lijn, dat een toeristenreis in de Middel landse Zee maakt, in een op Malta ver schijnende krant lazen, dat de voormalige Friese „Siamese tweeling", Folkje en Tjitske de Vries, zes jaar geworden was, besloten zij een collecte te houden. Deze bracht ruim zestig dollar op. Voor het geld zullen twee kinderfietsjes worden aangeschaft.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9